Stranica 17 od 19 PrviPrvi ... 71516171819 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 801 do 850 od 902

Tema: Prijevremni upis u skolu DA ili NE?

  1. #801
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, u redu i koji je tvoj prijedlog? Da pustim kako je, koliko zapamti, zapamti i da ni ne pokušavam vježbati s njom? To gradivo brzo ide dalje i novo se stalno nadovezuje na staro i bit će joj sve teže i teže jer će biti sve više riječi za memorirati. Na početku drugog razreda, očekuje se da zna apsolutno sve riječi iz 1. razreda i tada ih osim ovoga već moraju znati i pisati. Po starijoj vidim da im je jako teško to nadoknaditi, ako ne prate i ne uče redovno. Nije stvar u peticama, nego u svladanom gradivu.
    Nakon 6+4 godine ucenja njemackog rekla bih da je to cisti gubitak vremena ako se jezikom ne sluzi i nisi mu izlozen izvan ta 2-3 sata tjedno. Tako da opet nisam neki primjer.
    Gore sam ti napisala kako pokusati uciti kroz igru ako ti se da. To bi bilo dovoljno da zadovoljis skolsku formu.

  2. #802
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    kaj ima moj problem pisanje rečenica u njemačkom svaka imenica veliko slovo, kod nas samo imena, i naravno da moj ćesto ne misli na kojem predmetu je

  3. #803
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    mogu pogledati kakvi su bili ispiti kod mojega, ali to nije bilo njemu previše komplicirano

    mi smo prije zimskih praznika radili memory neke pa je jedno vrijeme tak učio

  4. #804

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon 6+4 godine ucenja njemackog rekla bih da je to cisti gubitak vremena ako se jezikom ne sluzi i nisi mu izlozen izvan ta 2-3 sata tjedno. Tako da opet nisam neki primjer.
    Gore sam ti napisala kako pokusati uciti kroz igru ako ti se da. To bi bilo dovoljno da zadovoljis skolsku formu.
    I ja sam ga učila 6+4+2 i tada sam ga znala odlično, sada sam sve zaboravila i potpuno se slažem s tobom I eto oboje djece mi dobilo za prvi jezik njemački i sada s njima ponovno učim, što da se radi
    Iskreno žao mi je što za prvi jezik nisu dobile engleski, ali na to ne mogu utjecati.
    Tako nekako kako si predložila i radim Starijoj ide odlično, nadam se da će i mlađa nekako to pohvatati s vremenom.

  5. #805
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam ga učila 6+4+2 i tada sam ga znala odlično, sada sam sve zaboravila i potpuno se slažem s tobom I eto oboje djece mi dobilo za prvi jezik njemački i sada s njima ponovno učim, što da se radi
    Iskreno žao mi je što za prvi jezik nisu dobile engleski, ali na to ne mogu utjecati.
    Tako nekako kako si predložila i radim Starijoj ide odlično, nadam se da će i mlađa nekako to pohvatati s vremenom.
    Iz iskustva - ovo je bolja kombinacija. Moja oba sina su imala njemački kao prvi jezik, a engleski od četvrtog razreda. Engleski su savladali u roku keks, bez ikakvih problema. Njemački starijem isto ide dobro. Mlađi je upisao tehničku školu pa nema drugi strani jezik, odabrao je engleski kao jedini jezik, a njemački za sada nije zaboravio - provjerio je to na školskom izletu u Munchenu, hehehe....

    Rješenje za izlaganje djeteta njemačkom - ako na kabelskoj televiziji imate Kika kanal ili neki drugi njemački dječji program, to je super.

  6. #806

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Iz iskustva - ovo je bolja kombinacija. Moja oba sina su imala njemački kao prvi jezik, a engleski od četvrtog razreda. Engleski su savladali u roku keks, bez ikakvih problema. Njemački starijem isto ide dobro. Mlađi je upisao tehničku školu pa nema drugi strani jezik, odabrao je engleski kao jedini jezik, a njemački za sada nije zaboravio - provjerio je to na školskom izletu u Munchenu, hehehe....

    Rješenje za izlaganje djeteta njemačkom - ako na kabelskoj televiziji imate Kika kanal ili neki drugi njemački dječji program, to je super.
    Hvala ti na ovome i ja se nadam da će tako biti i da neće biti problema prilikom upisa u srednju školu.

  7. #807
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj yin&yang prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala ti na ovome i ja se nadam da će tako biti i da neće biti problema prilikom upisa u srednju školu.
    Bit će sve u redu.

    Dijete ti je ranije krenulo u školu, a njemački jezik ima prilično zahtjevne udžbenike za početnike. Zapravo, u prvom razredu djeca često ne znaju pisati ni na hrvatskom, pa je program SVAKOG stranog jezika često prezahtjevan. Ovisi o nastavniku stranog jezika što se traži. Mislim da moji sinovi iz početnih razreda pamte samo stihove i ništa drugo. Uglavnom uobičajene fraze (Mein Name ist...), pjesmice i dječje pričice... Čak sam i ja zapamtila priču o dečku koji se nikad ne pere i ne reže nokte (Der Struwwelpeter) jer je to mojim sinovima bila najzabavnija lekcija iz njemačkog.

    Inače, nastavnik stranog jezika ima posebne informacije na koje možeš otići ako bude problema (ne na informacije učitelju razredne nastave) i to nije loša ideja, malo se raspitati što i kako traži od djece. Sretno!

  8. #808
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mene su prije puuuno godina isto tako upisali sa 6 godina. Ja sam bila dosadna ko uš i stalno sam navaljivala da želim u školu. Upisali su me - ostala sam. Aliii sjećam se da mi je u prvom razredu bilo teško sjediti i da sam stalno učiteljici (koja je bila bakina susjeda, poznavala sam ju od ranije) nosila svoje crteže cvijeća, voća, pasa i tako... Jedva me uspjela uvjeriti da moram sjediti u klupi, hehe. Imala sam brzi mozak, ali i crve u guzici, pa bi vjerojatno bilo bolje da sam ostala još godinu dana u vritiću... Moji sinovi išli su u školu s punih 7 godina i za njih je to bilo ok, ali nije pravilo. Ima djece kojima paše raniji upis kao i one kojima paše odgoda, samo to treba prepoznati. Zato i postoje testiranja.
    Peterlin, ja sam išla s nepunih 7, ali isto nisam imala mira sjediti, tako da možda ne bi ni odgoda upalila . Prvenstveno jer sam gradivo već znala, imam stariju sestru. Hvala bogu na predivnoj učiteljici koja me znala šetati po razredu dok su drugi završavali zadatke, da sam imala neku strogu, vjerojatno bih imala traume. Nema pojma koliko često pomislim na nju kako je bila divna. Dok sam ju još sretala kasnije, uvijek bih joj trčala u zagrljaj.

    Nas su nedavno pitale tete u vrtiću hoćemo li davati malog ranije u školu. Baš nas je iznenadilo. On ne bi imao ni punih 6 kod ranijeg polaska. Zasad mi ne pada na pamet. Mislim da je nebitno što on zna pisati, čitati i ponešto računati s 3,5 godine, on se meni i dalje nezrelom bebom. Vjerojatno one vide da se on isključivo sa petogodišnjacima druži, ali meni to i dalje nije neki motiv. Ne znam što bi me trebalo potaknut da odlučim na prijevremeni upis.

  9. #809
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    ja sam išla s sedam i skoro pol isto nisam baš bila na miru
    jedan kolega gosinu stariji od mene, nikad nije isto bio na miru, ali smo zato imali jednu bubicu koji je došao iz Austrije godinu i 2-3 mjeseca mlađi od mene, taj je bio dečko mirana, za razliku od svojih bratića koji su vragu s torbe spali

  10. #810
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Mi oboje govorimo prilično tečno njemački, ja se nadam da će mali imati od toga neke koristi. Mi definitivno imamo.
    Neki dan je ničim izazvan pozdravio susjedu s Guten Morgen. Dobro da nije rekao Moin Moin

  11. #811
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Jelena ne možeš sad unaprijed znati.
    Jako je bitna emoc.zrelost djeteta poč.te kalendarske godine. A i neka djeca nemaju mira po prirodi bez obzira na godine.

    Već sam dosadna, al ću ponovit još jednom da je naš prijevremnei upis kćerke u školu bila jedna od najboljih odluka u životu.

    Nikad nikakvih problema,a i sad je emoc.zrelija od vršnjaka. Uvijek među njih tri najbolje u razredu.

    Njoj je vrtića bilo navrh glave već s 5 god.

  12. #812
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Mi oboje govorimo prilično tečno njemački, ja se nadam da će mali imati od toga neke koristi. Mi definitivno imamo.
    Neki dan je ničim izazvan pozdravio susjedu s Guten Morgen. Dobro da nije rekao Moin Moin
    Super je to.... U nižim razredima upravo tako bi se trebalo učiti strani jezik - prvo na uho, kao u stvarnom životu, a tek onda pisanje.

  13. #813
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena ne možeš sad unaprijed znati.
    Jako je bitna emoc.zrelost djeteta poč.te kalendarske godine. A i neka djeca nemaju mira po prirodi bez obzira na godine.

    Već sam dosadna, al ću ponovit još jednom da je naš prijevremnei upis kćerke u školu bila jedna od najboljih odluka u životu.

    Nikad nikakvih problema,a i sad je emoc.zrelija od vršnjaka. Uvijek među njih tri najbolje u razredu.

    Njoj je vrtića bilo navrh glave već s 5 god.
    Imaš pravo. Meni je u glavi neka granica da dijete rođeno u kolovozu, rujnu i listopadu ne bi nikako trebalo ići godinu ranije. Al nikad ne reci nikad. Vjerojatno sam spominjala, samnom su u osnovnoj školi bile dvije odlične i mirne učenice, jedna srpanj, a druga čak rujan. Obje uspješne i danas.

  14. #814
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    mogu ići sva djeca koja u tekućoj dodini navršavaju 6 dgodina do 31.12. ako prođu testove.

  15. #815

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena ne možeš sad unaprijed znati.
    Jako je bitna emoc.zrelost djeteta poč.te kalendarske godine. A i neka djeca nemaju mira po prirodi bez obzira na godine.

    Već sam dosadna, al ću ponovit još jednom da je naš prijevremnei upis kćerke u školu bila jedna od najboljih odluka u životu.

    Nikad nikakvih problema,a i sad je emoc.zrelija od vršnjaka. Uvijek među njih tri najbolje u razredu.

    Njoj je vrtića bilo navrh glave već s 5 god.
    Ja se nadam da ću ovako isto pisati kao i ti i za koju godinu Za sada definitivno mislim da bi ostanak u vrtiću bio promašen, ona je to sve prerasla i njoj je isto vrtića već bilo preko glave. Baš mi je drago da je baš sa ovom vrtićkom ekipom krenula u školu i iz sadašnje perspektive mislim da neće doći trenutak kada ću žaliti za svojom odlukom.
    Što je točno emocionalna zrelost više ni sama ne znam ali mislim da je ona svakako dovoljno zrela za školu, ni više ni manje od svojih razrednih kolega (barem ovih koje poznajem i skojima se družima a ima ih i cijelu godinu starijih od nje.

  16. #816

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Super je to.... U nižim razredima upravo tako bi se trebalo učiti strani jezik - prvo na uho, kao u stvarnom životu, a tek onda pisanje.
    Kod nas se tako uci njemacki. U drugom razredu tek pomalo citanje i pisanje, u trecem tek zaozbiljno. Prvi razred iskljucivo "na uho", bojanje i povezivanje, igre, pjesmice, "diktati" gdje uciteljica govori a oni bojaju, oznacuju i sl. No stress. U peti razred dodju sasvim dobro pripremljeni.

  17. #817
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    mogu ići sva djeca koja u tekućoj dodini navršavaju 6 dgodina do 31.12. ako prođu testove.
    31.8. je granica. Ako dijete do 31.8. napuni 6g onda moze prijevremeni upis.

  18. #818
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Bas je 31.12.
    Znam i jednu mamu koja je razmisljala o tome.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 05.05.2019. at 20:54

  19. #819
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Moze mama razmisljati o upisu ali ga nece odobriti https://www.gov.hr/moja-uprava/obraz...rvi-razred/219

    Nas mali je prijevremeni pa znam sve o tome
    Posljednje uređivanje od In love : 05.05.2019. at 22:11

  20. #820
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    onda su mijenjali datum jer kad se moja kćer upisivala prije 4 god zadnji datum je bio 31.12.

  21. #821
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam išla u dobi koja bi bila danas "prijevremeni" - apsolutno mi nije bilo prerano. U stvari bilo mi je prilicno dosadno koliko je bilo lagano... Ali baš s 5g ne bi dala dijete u našu školu, u neku vanjsku bi.

    Inače moj isto uči njemački od 1r i uce citati, pisati, brdo rijeci su vec ucili. Ali rade po knjizi Tamtam, to je u skoli stranih jezika, ne znam kako je u programu našeg skolstva. Uglavnom ocekuje se da uce citati i da je ei=aj, sch=š itd. Engleski u školi isto dosta pišu ali ne očekuje se još da točno znaju spelling (ja svog svejedno gnjavim da ispravlja krivo napisane riječi, no kad čujem stariju da pročita love "po vuku" nakon 4g učenja u skoli + 2 u vrticu dobijem omanji slom živaca :zahtjevniroditelj: )

  22. #822
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Bas je 31.12.
    Znam i jednu mamu koja je razmisljala o tome.
    Treba svake godine provjeravati Pravilnik - znaju oni to mijenjati. Kad se moj stariji upisivao, granica je bila 31.05. i baš je za 2 tjedna bio s dobre strane, pa je išao u školu sa 7+ godina.

    Za Zagreb se to može provjeriti na službenim stranicama Grada - obično prikvače i link na pravilnik + raspored pregleda: https://www.zagreb.hr/en/upisi-u-i-r...odini-2/123430

  23. #823
    barca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    288

    Početno Prvi razred

    Pozdrav , ovako , cura je rodjena 24.04.2014. , znaci u 9 mjesecu bi imala skoro 6 i pol godina. Ja sam sada u velikoj dilemi dati ju u skolu ili ne. Jucer smo bili na razgovoru u skoli , sve zadatke je rijesila i oni su rekli da sama odlucim da li cu ju upisati ili ne , ali da mi oni savjetuju da joj ne uzimam jos tu jednu godinu igre. Meni se cini nekako kasno da sa 7 i pol godina krene u prvi razred jer ona je za svoje godine i emocionalno i fizicki spremna za prvi razred. Evo ne znam , bas me to muci i u velikoj sam dilemi pa ako moze neki savjet od vas , bilo bi mi od pomoci.

  24. #824
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Imaš temu od lili
    Dosta se tamo pisalo
    I da nije mi puno da krene skoro s sedam i pol godina u prvi razred

  25. #825
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Mene živcira to "godina igre" kao da škola znači da igre više nema. Nama su i u vrtiću rekli da im ne govorimo tako (kad kreneš u školu nema igre i sl.).
    Moj kaže da mu je dosta vrtića i igranja, on bi učio nešto novo

    Sve ovisi o vašoj procjeni.

    I da, malo me ljute te odgode samo radi datuma, bez da se detaljnije pogleda dijete

  26. #826
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ako je 1.4. još uvijek službeni datum razdjelnice tko ide tko ne ide u školu te godine, ne razumijem zašto ste uopće išli na razgovor u školu ako je ne želite prijevremeno upisati?

    Moja djeca su rođena u svibnju i lipnju i išli su oboje u školu sa punih sedam i koji mjesec. Iako su oboje bili "zreli" za školu i godinu ranije dok još nisu bili obveznici, ja o prijevremenom upisu nisam uopće razmišljala. Razlog je taj što nisam vidjela baš nikakav benefit tog ranijeg upisa u odnosu na iduću godinu kad su obveznici. Ako postoji neki benefit, npr. cijela vrtićka grupa ide u školu a samo tvoje dijete ostaje, ili neki drugi dovoljno dobar razlog, a dijete je zrelo za školu - onda bi ga upisala ranije.
    Nije mi to uopće nešto o čemu treba jako puno razmišljati.

  27. #827
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Opet i da cijela grupa ide to nije razlog da se prijevremeno ide u školu.

  28. #828
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Mene živcira to "godina igre" kao da škola znači da igre više nema. Nama su i u vrtiću rekli da im ne govorimo tako (kad kreneš u školu nema igre i sl.).
    Moj kaže da mu je dosta vrtića i igranja, on bi učio nešto novo

    Sve ovisi o vašoj procjeni.

    I da, malo me ljute te odgode samo radi datuma, bez da se detaljnije pogleda dijete
    Dabome da nema igre na način koji je bilo dosad. Nema više da bi taj dan radije ostao doma jer je kiša, jer je i mlađi braco bolestan, išao kod none, proveo jutro u lokalnom parkiću s ekipom koja također nije otišla u vrtić jer su im mame na porodiljnom itd. Nema odlaska na izlete i putovanja izvan rasporeda školskih praznika. Nema dolaska u 8:30 pa i ako zakasniš dobiješ samo mrk pogled. Nema više “nacrtaj, napiši - ako želiš”.

    Mislim, ako je djetetu u vrtiću dosadno i cijela ekipa mu ide u školu itd., onda je prijevremeni upis opravdan, ali realno - adios bezbrižnosti, kretanjem u školu upada se u stroj iz kojeg se do penzije ne izlazi...
    Posljednje uređivanje od Argente : 17.06.2020. at 14:49

  29. #829
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Do penzije bu išli u školu?

  30. #830
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Argente, neka vrtićka djeca nisu nikad u vrtiću imala takvu bezbrižnost da bi nekad ostali doma. Moji su bome duže proboravili u vrtiću nego u školskom danu skupa s boravkom, nije bilo ni none ni susjede ni bilo kakve opcije za ostati doma jer pada kiša jer smo radili od-do.
    Znam da nije na temu, ali mojima je škola i odrastanje dala slobodu i vrijeme... mada su voljeli vrtić.

    Po meni, ne postoji dijete kojem je apsolutno nužan raniji upis u školu, pa ni Sheldon himself.

  31. #831
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Argente, neka vrtićka djeca nisu nikad u vrtiću imala takvu bezbrižnost da bi nekad ostali doma. Moji su bome duže proboravili u vrtiću nego u školskom danu skupa s boravkom, nije bilo ni none ni susjede ni bilo kakve opcije za ostati doma jer pada kiša jer smo radili od-do.
    Znam da nije na temu, ali mojima je škola i odrastanje dala slobodu i vrijeme... mada su voljeli vrtić.

    Po meni, ne postoji dijete kojem je apsolutno nužan raniji upis u školu, pa ni Sheldon himself.
    Ma nisam ni ja nikad pustila dijete doma “jer pada kiša”, krenuli su u jaslice s godinu, odnosno dvije, prvi su krenuli u vrtić nakon korone, nona i ostanak doma starijeg kad sam bila na porodiljnom s mlađim su bili događaji koji se mogu na prste nabrojati - ali govorim općenito, čisto kao ilustraciju toga da vrtića nisi obveznik, a škole jesi. Obveznik.
    Škole, faksa, posla...sljedećih 60 godina (ovaj dio je za jelenu.O)

  32. #832
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Moji su imali puno više vremena kad su krenuli u školu nego u vrtiću kao kod Barbi a tu bezbrižnost tijakom vrtića nikad isto nisu osjetili.
    Već sam puno puta pisala mom djetetu je prijevremeni upis u školu bio preporod i meni najbolja odluka u životu. Temeljila sam je n aprosudbi stručnjaka a ne svojoj osobnoj.
    Nekoj djeci je ostanak u vrtiću muka i patnja, mojoj je bila i ta zadnja godina u vrtiću prije prijevremenog upisa.

    Dijete mi je procvalo u školi.

    Nema tu univerzalnog odgovora, tko ga daje dvojben mi je individue smo za sebe.

    Sin mi je išao u školu sa 7 god i 1 mj
    Kod njega nisam ni razmišljala.
    No on nije od 5.godine inzistirao i iskazivao želju da krene u školu kao sestra mu.

    Itekako su imali igre s polaskom u školu još godinama.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.06.2020. at 15:34

  33. #833
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Negdje s 5.razredom je krenulo ozbiljnije učenje.No u školi sad imaju luksuz nekad i odspavat malo ujutro za razliku od vrtića kad je dizanje bilo obavezno u 7h svako jutro
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.06.2020. at 15:38

  34. #834
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    OK, ali nije sva bezbrižnost u tome da vrtića nisi obveznik, nešto je (rekla bih, i veći dio) u tome da se u školi ipak pretežno uči, a u vrtiću pretežno igra, zar ne? U vrtiću, kada on ne želi crtati, teta kaže: “U redu Ivice, tko ne želi ne mora” i Ivica ode napucavati loptu, a u školi ne da neće ići napucavati loptu, nego će još dobit asa u znanje i zalaganje

  35. #835
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    To je sve vrlo subjektivno iskustvo, moj sin bi rekao ovako kao Argente, da mi se vratit u bezbrižan vrtić, ovdje stalno nešto moram, stalno me nešto ocjenjuju, stalno neki pritisak (a četvrtaš je)
    Ja sam bila ko što Lili kaže, sve laganini, barem ne ustajem rano i ne moram na onaj smor od spavanja poslije ručka

  36. #836
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    E vidiš mojoj kćerki je takve vrste igranja u vrtiću bilo dosta već s 5 god, uostalom u maloj školi bome nije bilo biranja hoćeš nećeš pa trebaju se djeca navikavat na obveze koje ih čekaju, sazrijevaju.
    A u 1.razredu brat bratu najvećim dijelom crtaju i bojaju. Meni too much.
    A kad dodju iz škole su slobodni, izlaze ranije iz boravka nego dok su bili u vrtiću i čekali nas do 17h,extra sate igre dobiju s ekipom iz kvarta jer zajedno idu iz škole.

    Ardjo i ne zaboravi nisu sve tete u vrtiću jako zabavne i kreativne i ljubiteljice svoje profesije nekoj djeci vrtić nije luda zabava.

  37. #837
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Uletila tang
    Eh da to spavanje popodne u vrtiću je mojoj djeci bila noćna mora (prestali spavat s 3 god po danu) i onda svaki dan mučenje, ležanje i blejanje u strop po 2ure.
    Hebate i ja sama pamtim još to iz svog vrtića, to mi je bilo nešto užasnooo, a eto i mojima.

    U školi procvat, skroz druga dimenzija.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.06.2020. at 16:06

  38. #838
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj barca prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav , ovako , cura je rodjena 24.04.2014. , znaci u 9 mjesecu bi imala skoro 6 i pol godina. Ja sam sada u velikoj dilemi dati ju u skolu ili ne. Jucer smo bili na razgovoru u skoli , sve zadatke je rijesila i oni su rekli da sama odlucim da li cu ju upisati ili ne , ali da mi oni savjetuju da joj ne uzimam jos tu jednu godinu igre. Meni se cini nekako kasno da sa 7 i pol godina krene u prvi razred jer ona je za svoje godine i emocionalno i fizicki spremna za prvi razred. Evo ne znam , bas me to muci i u velikoj sam dilemi pa ako moze neki savjet od vas , bilo bi mi od pomoci.
    Iskreno me cudi da bilo kome tko je skolski obveznik predlazu ostanak doma iz cista mira.
    Ili dijete nije bas 100% za skolu ili to sad masovno rade zbog moguceg drugog vala korone . Pa da izbjegnu da mlada djeca ( kojioj nije sila) moraju uciti na daljinu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 17.06.2020. at 16:20

  39. #839

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno me cudi da bilo kome tko je skolski obveznik predlazu ostanak doma iz cista mira.
    Ili dijete nije bas 100% za skolu ili to sad masovno rade zbog moguceg drugog vala korone . Pa da izbjegnu da mlada djeca ( kojioj nije sila) moraju uciti na daljinu.
    Ma nije dijete školski obveznik, ako je rođena 24.4.

  40. #840
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ja uopće nisam skužila da je u pitanju prijevremeni upis

  41. #841
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije dijete školski obveznik, ako je rođena 24.4.
    Joj da, granica je 01.04.

  42. #842
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    U svakom slucaju u ovoj ludoj korona godini posebno ne bih dijete ranije upisivala iako je moguce spremno ( radi se o samo cc 20 dana koji su granica za upis, to je i tako minimalno.)
    Posljednje uređivanje od sirius : 17.06.2020. at 16:43

  43. #843
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    A je li mala baš napela da ide u školu ili joj je svejedno?

  44. #844
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    A je li mala baš napela da ide u školu ili joj je svejedno?
    E ovo bi po meni bilo presudno uz djetetovu spremnost.

  45. #845
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Joj moj je tako napeo. On se rasplakao kad sam mu jednom u razgovoru rekla da možda ne bude išao, ovisno što kažu doktorica i škola. Ili kad sam ga pitala bi li ostao još godinu dana u vrtiću
    Njemu to dođe kao neka kazna valjda. Samo mu žao za jednu curicu koja ostaje, ništa više

  46. #846
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    E ovo bi po meni bilo presudno uz djetetovu spremnost.
    Ko da mala zna kako skola izgleda. Posebno ako nas opet zapadne na daljinu. Bas je super ne ici u skolu i gledati nastavu na tv u , a pisati zadatke koje mama dobije na viber.

  47. #847
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    A čuj ako ćeš tako gledat, najbolje se zatvorit, pokrit po glavi i čekat drugi val

    Bome nije sreća tad ni bit u vrtiću s tih par djece, u prijevodu doma s babama ili eventualno starcima. Velike li zabave i igre.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.06.2020. at 23:50

  48. #848
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    A čuj ako ćeš tako gledat, najbolje se zatvorit, pokrit po glavi i čekat drugi val

    Bome nije sreća tad ni bit u vrtiću s tih par djece, u prijevodu doma s babama ili eventualno starcima. Velike li zabave i igre.
    Ne cekam ja drugi val, ali vidim da institucije cekaju.
    Npr. predlazu djeci sa zdravstvenim poteskocama koja ce na jesen 7,5 g da odgode polazak u prvi razred zbog moguceg drugog vala epidemije.
    Ipak mi se nekako cini puni bolja opcija biti doma bez obaveza ili u vrticu koji radi ( jer vrtici dezuraju) nego u skoli koja mozda nece raditi. Pa smisljaj gdje ces s djetetom i onda jos moras pratiti plan i program doma.

  49. #849
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ma znam sirius, šta god izabrali nije sreća ako nas opet dograbi korona.
    U vrtiću bar kod nas uopće nije bilo djece.
    Kako god okreneš katastrofa ako bude 2.val, a Mzos i njihove planove bolje da ne komentiram. Nonsens mi je totalni da zadnjih mjesec dana u školu nisu išla djeca (osim prva 4 razreda), a sve živo otvoreno.

  50. #850
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja se fakat nadam da će djeca imat redovnu nastavu na jesen osim ako fakat bude totalno katastrofično stanje s epidemijom.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •