u zadnje vrijeme ju reklamiraju, ali nisam previše obraćala pažnju na to
dok danas nisam naišla na to u knjizi "zdravlje iz božje ljekarne" travarice Marie Treben
jako me iznenadila svestranost tog pripravka (radi se od desetak biljaka, alkohola i drži se 2 tjedna na suncu)

recept je pronađen nakon smrti čuvenog švedskog liječnika, rektora medicine dr. samsta među njegovim rukopisima. dr. samst je nastradao jašući u 104. godini života. njegovi roditelji kao i djed i baka doživjeli su veliku starost.
navodi se 46 točaka u kojima se vidi što sve liječi švedsko bilje
među ostalim posebno mi je upalo u oko


-ako žena ima bolove u maternici, 3 dana uzastopce dajemo joj ujutro punu žlicu eliksira u crvenom vinu, nakon pola sata treba prošetati, zatim može doručkovati, ali ne mlijeko. eliksir ne uzimamo s mlijekom.

-ako posljednjih 14 dana trudnoće uzmete ujutro i navečer po 1 žl eliksira, pospješit ćete porođaj.
kako bi se što lakše riješila posteljice rodilji dajemo svaka dva sata punu kavenu žličicu grenčice tako dugo dok posteljica ne iziđe bez porođajnih bolova (pretpostavljam da je ovo pisano u vrijeme kad su žene rađale doma)

-ako se poslije poroda kod dojenja pojave upale stavljanjem obloga s grenčicom brzo će nestati

-ako žena izgubi mjesečnicu ili ako je ona pak prejaka, neka uzima eliksir 3 dana i to neka ponovi 20 puta. ako je mjesečnica bila preobilna, smanjit će se, ako je izostajala uspostavi se.

-to sredstvo pomaže i kod bijelog pranja.


sve navedene količine eliksira se uzimaju s vodom ili čajem.
iz navedenih točaka "starog rukopisa" vidljiva je čudotvorna ljekovita moć te mješavine bilja. s pravom se može reći da gotovo i nema bolesti kod koje švedsko bilje ne pomaže ili u najmanju ruku nije osnova za svaku njegu.
zanima me imate li iskustva s ovim i smije li se koristiti u trudnoći i za vrijeme dojenja