Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 234

Tema: Meni je dosta, njemu nije...

  1. #1
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno Meni je dosta, njemu nije...

    17 mu je mjeseci i meni je stvarno dosta tog beskrajnog, cjelonoćnog nacicavanja. U dobi od godine dana je jeo dvaput tokom noći i to je bilo ok al ovo me ubija više. Cijelu noć ležim na istom boku, on pojede, okrene se, čim se ja ispružim na leđa več on traži ponovno, doslovno se ne smijem pomaknut na krevetu. Još sam k tome sad bolesna, temperatura me pere cijelu noć, iscrpljena sam, treba mi odmor a on nema milosti. Povremeno, pred jutro, kad više ne mogu izdržat bol u kralježnici, kažem mu da cika spava, da nema, mazim ga, on se ljuti, plače...ponekad i zaspi nakon pola sata a ponekad ga jednostavno više ne mogu slušat pa popustim. Noćas sam poželjela otić u kuhinju i namazat bradavice nečim fuj iako sam jako protiv toga al tolko sam bila očajna. Kako da ga odviknem od tog nacicavanja? Koliko je dosljednost tu bitna? Nemam ja ništa protiv da on pojede i spava al djetetu od skoro godinu i pol sigurno ne treba cica u ustima cijelu noć!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    111

    Početno

    Moj ima godinu dana i zadnja 4 mjeseca nacicava ko lud i tijekom dana i tijekom noći, govorimo i o 10 - 12 buđenja kroz jednu noć. On se probudi, ja mu dam cicu, on malo pocica (neki put hoće cicati i praznu cicu samo da nešto žvače, nekad se ljuti i želi cicu punu mlijeka) i onda zaspi. Nekad se nakon toga probudi za 5 minuta, nekad za dva sata, ne znam o čemu mu to ovisi. Nekad (zaredaju se takvi dani) se kao i ti ne mogu pomaknuti jer se odmah budi, čak mu ja niti ne izvadim cicu iz usta nego on zaspi i sam se odlijepi od cice, ja si kažem: ajde super, sad ću se namjestiti, okrenem se, namjestim jastuk i evo ga!!!
    Povremeno mi dođe da si pucam u koljeno ali čemu kad me leđa već ionako dovoljno rasturaju od tog položaja.
    Ja sam sebi pomogla tako što sam (samo neka uđe u zapisnik da je to za sada tj. podložno je promjenama) donijela odluku da ću ga dojiti dok god to njemu bude potrebno (mislim da veća djeca doje više iz neke emocionalne potrebe koju mi možda ponekad i ne možemo shvatiti) i dok god ja budem mislila da je to dobro za njega (a mislim da je dobro da pije majčino mlijeko, jedinu zdravu hranu u današnje vrijeme), a meni ne bude preteško (a nekad je stvarno teško i fizički ali i psihički, ali to je valjda tako).
    Iskreno se nadam da će odljepljivanje od cice doći spontano u svoje vrijeme. Vrijeme će pokazati, a ja idem dan po dan.

  3. #3
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ne znam, postajem skeptična jer što je stariji to je više na sisi. Ustvari, njemu se zaredao izlazak četvorki, pa viroza jedna, pa viroza druga, naravno da sam mu onda dala kolko god je htio, pogotovo kad je bio bolestan pa ništa drugi nije ni jeo. Al mu je očito to nacicavanje prešlo u naviku. Ja ne vjerujem da tako veliko dijete koje jede sve i jede količinski dobro, više ima potrebu za tolikim sisanjem ponoći. Pa čak ni za utjehu, Tu sam, kraj njega sam, mazim ga, grlim, ljubim...ako to nije utjeha ne znam šta je. Uglavnom, kad je prizdravio jednu noć mu nisam dala, tj. ispraznio je obje, zaspao i za 5 min tražio opet i nisam dala, plakao je, smirio se i zaspao i bio je bolje jedno vrijeme sve dok sad opet nije bio bolestan i opet se vračamo u začarani krug stvaranja navike nacicavanja. Nudim ja njemu i vode i bočicu tj. kljunašicu (nikad nismo imali bočicu) al neće. Dakle nije gladan a ni žedan...

  4. #4
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    koksy ja ti nemam ništa pametno za reći,jer se trenutno nalazim u istoj situaciji..moja ima 15,5 miseci i isto tako nacicava se skoro cilu noć..ima nekad par noći da se skoro ni ne probudi,ali takve noći su rjetke..ima već 12 zubi tako da em što se nacicava cijelu noć,em grize tu i tamo,razvlači bradavicu ko žvakaću..luda sam skroz već..preko dana uopće ne cica...i ja uopće ne vidim načina kako to prekinuti..jednu večer bila je preumorna,jer popodne nije odspavala skoro ništa i zaspala je dok sam ja ovoj starijoj pričala priču..šok..pozitivni šok..i od te večeri čim ja završim sa pričom ili pjesmicom za laku noć počinje dernjava dok ja ne otkrijem ciku..valjda je svjesna ta je onu večer zaspala bez cike i sad je panika ako joj tu istu sekundu ne dam ciku na izvolite...ne znam što je u pitanju,ali ona je tako dobro spavala noć od početka,od 6. mjeseca je spavala noć bez buđenja,rjetko bi se desilo da se probudi...ovo sada je na granici moje izdržljivosti..ja sam sama sa njih dvije 24sata na dan(suprug je pomorac i trenutno je odsutan) stvarno sam i psihički i fizički iscrpljena..baš mi triba makar jedna noć da odspavam u komadu...

  5. #5
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    da i mojoj se zaredalo,najprije viroza nekakva,pa upala uha i grla sad opet nešto kašljuca i slini..

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ja sam svog mlađeg češkala po glavi (krevetić je bio odmah uz moj krevet) ali nakon dojenja nije bilo "repete". Trebalo je nekih tjedan dana, ali se riješilo. Sretno, cure!

  7. #7
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Noćas sam poželjela otić u kuhinju i namazat bradavice nečim fuj iako sam jako protiv toga al tolko sam bila očajna.
    Potpisujem tvoju situaciju i pitanja, mi smo skoro pola godine mlađi, ali sve identično. S tim da je meni noćas prošlo kroz glavu da bih se spasila skokom sa balkona. Baš sam bila rastrojena, bila je to treća noć zaredom sa sisom u ustima CIJELO vrijeme, inače plač i revanje.

  8. #8
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam svog mlađeg češkala po glavi (krevetić je bio odmah uz moj krevet) ali nakon dojenja nije bilo "repete". Trebalo je nekih tjedan dana, ali se riješilo. Sretno, cure!
    tako sam ja isto sa svojom starijom..češkala bi je po glavi,rukici,trbuhu i ona bi zaspala...prije toga je volila pramen moje kose vrtiti oko prsta..ova mlađa nema šanse sve ju nervira,ništa nebi (mislim kad je vrime za spavanje,inače je ona jako vesela i živahna curica,ali maziti se ne voli pa nikako..)...dok ne otkrijem ciku čuje ju se 3 ulice dalje...

  9. #9
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Noćas sam poželjela otić u kuhinju i namazat bradavice nečim fuj iako sam jako protiv toga al tolko sam bila očajna. !
    ja sam u toj fazi namazala bradavice sokom od limuna
    sisala je kao da sam ih medom namazala
    s takvim guštom da sam se uplašila da dijete nema razvijen okus za kiselo

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    I moja je sve češće sisala noću kako se bližila drugoj godini. Kad jednostavno nisam mogla više (a to je bilo mesec dana pre drugog rođendana), rekla sam joj da sisa i ja moramo da se odmorimo, da ću je grliti i biti uz nju ali da sise više noću nema. Mislila sam da je skroz pogrešan trenutak jer smo upravo skidali noćnu i dnevnu pelenu, ali sam bila na ivici snaga. I upalilo je. Možda još 5-6 dana se budila, bila sam dosledna, nisam dala. Kenjkala je malo, ja sam je grlila... I svako veče sam joj ponavljala istu priču. I za 7 dana je spavala kako nikad do tad nije. Posle par meseci sam se ohrabrila i izbacila i uspavljivanje dojenjem. Nastavila je da sisa preko dana do 4.5 sasvim fino, a noću smo konačno spavale obe.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    59

    Početno

    Kao da citam svoj slucaj,samo je kod mene trajalo 26 mj prvi put i 34 mj drugi put. Ja sam cak probala sa necim namazati ali je onda vristao kao lud jer je htio cicu,24 sata dnevno. Na kraju me je u 7.mj ove godine jako ukljestilo u vratu dok sam spavala ( inace imam velikih problema sa kralježnicom) zvali smo hitnu i zavrsila sam na injekcijama kortikostetoida i inih stvari. Tada mu je doktorica iz hitne rekla da nesmije vise cicati jer je veliki decko i da sad mlijeko ne valja. Tražio je par puta,ali nista dramaticno.
    I od onda kad god je kod mene u rukama gurne svoju ruku u grudnjak i drzi cicu,tako i zaspi
    Vidim da mu fali,i jako mi je zao sto nisam duze dojila,ali nisam fizicki mogla.

  12. #12
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    anabeg, i moj je takav, neće se mazit, nikad nije htio, njega nervira čak i kad zaspi a ja mu prođem rukom po kosi.
    Noćas je jednom uspjelo i vrlo brzo je zaspao nazad ali se za pola sata probudio i onda nije prestajao plakat dok mu nisam dala. Kad je napokon zaspao ustala sam i otišla u dnevni leć na trosjed i onda je bio mir 2,5 sata. Al šta mi vrijedi kad sam ja za to vrijeme skidala temp i tresla se od groznice, nisam se ništa odmorila. Probali smo i da ga muž umiri al nema šanse, probala sam ga kod brata u sobu preselit pa sam nakraju cijelu noć provela gore na premalom krevetu jer on nije pušta cicu uopće... I mm je terenac, nema ga po 3 mj pa dođe na 7 dana i isto ispaljujem na živce jer sama sama s njih dvojicom. Samo nek mi da spavat...
    Inače preko dana mu uspijem odvratit pažnju, siše ujutro oko 8, pa prije popodnevnog spavanja i navečer se uspavljujemo sisom, eventualno se zalomi još jedan podoj ako je baš neka kriza. I prvi dio noći je super, recimo prva 2 sata a onda kreče lom, čim dođem u krevet odmah traži.
    Posljednje uređivanje od koksy : 30.12.2012. at 00:49

  13. #13
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    mene moja kao da nanjuši čim uđem u sobu,senzori se pale..a tiša ne mogu biti..krećem se ko duh po sobi..tako i moja 2-3sata nakon uspavljivanja sa cikom je mir,nakon toga prvo buđenje i onda tako svakih maksimalno sat vrimena do jutra..do 4-5 sati..onda ona zadnja 2-3sata opet u komadu odspava..al ja se razbudim i od razmišljanja što ću i kako ću dalje ne mogu zaspati više..

  14. #14
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    oko 9 je zaspala..tako da je sad očekujem svaku minutu..čudim se kako već nije zvala..

  15. #15
    borka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    671

    Početno

    koksy ukoliko ne možeš više izdržati, znam da ti je jako teško, a odmah na početku ću ti reći da moraš biti dosljedna i izdržati barem 7 dana u komadu, pokušaj kada ti je muž doma.

    Da ne govorim bez veze brzinski ću ti ispričati svoju situaciju, moj malac je bio veliki sisoljubac, grozan spavač po noći.
    Sikio je jako puno preko dana ali i JAKO puno preko noći.
    Isto tako nisam se mogla pomaknuti, ujutro ukočena, kukovi su me strašno boljeli od ležanja na boku, bila sam kronično neispavana, umorna.
    No, nisam željela odustati jer je on imao 9 mjeseci.
    Dohrana je super krenula, nije odbijao ništa, ali noć je bila za cicanje.
    Duda, bočica su mu bili najgori neprijatelji.
    I nije on toliko cicao zbog mlijeka koliko je to njemu bila navika, neka ugoda, maženje, navika da mu je lijepo po noći, kao što neka djeca imaju dudu.
    Nažalost ja sam se jako razboljela i morali smo pod hitno prekinuti dojenje.
    Najteži i najtužniji period u mom životu.
    Ali morali smo.
    Želim ti reći da razumijem umor, tanke živce, nervozu, osjećaj bespomoćnosti... i da ukoliko zaista ne možeš više, a on je već zaista veliki, 17 mjeseci i po mom mišljenju zaista se ne bi trebala više toliko mučiti po noći, moraš biti ustrajna.
    Nama je bilo jako teško, jer je on bio još mali, pa samim time kako 9mjesečnom cicoljupcu objasniti, no išli smo dan po dan, ali nije bilo povratka.
    Ja sam se maknula u dnevni boravak, kupila u ljekarni čepiće za uši, jer mi se srce slamalo dok je on plakao, ali nije bilo druge.
    Nadam se da će tvoje odvikavanje ipak ići brže i bezbolnije, no kažem, trebaš biti ustrajna i ako si tako odlučila nemoj se vraćati natrag.
    Sretno.

  16. #16
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Nemam ništa pametno za reći... došla sam se na forum malo odmoriti od cjelonoćnog nacicavanja i gle što nađem.

    Za sad ne odustajem od dojenja... ali bilježim si temu da znam gdje potražiti recepte kad mi bude dosta.

  17. #17
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Nevjerovatno, da nema 17 mj mislila bi da je pročitao ovu temu, noćas je taaaaako lijepo spavao

    Došla sam u krevet u 1 a on ništa, ja onako u strahu da će se probudit taman kad zaspim, ležim do 2 i buljim u plafon, napokon zaspim i oko 3 se on budi, isprazni obje u roku od par minuta, okrene se i spava! U 6 ista stvar. I onda se u 8 probudio i pola sata je bio na cici a onda sam rekla dosta, malo je kenjkao ali sam mu odvratila pažnju, evo ga sad doručkuje, odmoran on, odmorna ja. Kad bi ovako uvijek bilo nebi sigurno prekidala dojenje, možda ga je noćas savladao umor zbog nespavanja mjesecima a možda je ipak onih par uskračivanja učinilo svoje. Vidjet čemo...

  18. #18
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Htjela bi još dodat da je on iznimno tvrdoglavo dijete, vrlo, vrlo teško mu je skrenut pažnju, ne samo što se dojenja tiče. On kad nešto želi onda to želi i zato me strah odmah potpuno izbacit noćne podoje jer mislim da bi ga cijelo susjedstvo slušalo cijelu noć. Tako da je plan prvo izbacit nacicavanje a onda polako, podoj po podoj.
    Eh...kad se sjetim kako je stariji bio suradljivo dijete, ovaj je sušta suprotnost.

  19. #19
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    koksy,drago mi je da si noćas nešto uspjela i odspavati..čitam tvoje postove i smijem se..od muke valjda..toliko slično sve...i moja manja je tvrdoglava,.i stalno je na meni.ja kuham ona mi se drži za noge,ja u wc ona je tu..često mi je tako žao moje starije kćeri,imam osjećaj da joj premalo pažnje poklanjam i da mi 24sata nisu dovoljna..starija mi je isto tako bila suradljivo dijete..i danas je takva..
    a meni noćas osim nacicavanja,je i ova starija povraćala..od ponoći do 6ujutro sam išla od jedne do druge,kad bi ova mlađa zaspala idem svlačiti ovu stariju i mjenjati posteljinu jer je po krevetu povratila,nekoliko puta...uopće neznam kako funckioniram danas...

  20. #20
    Janis avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    311

    Početno

    Mi smo završili s dojenjem s 18 mjeseci jer je meni bilo upravo ovako kako ti opisuješ. Prvo smo ukinuli to cjelonoćno sisanje tako što je muž s njom spavao u sobi, a ja na kauču. Iako je po karakteru slična tvom malcu plakala je zaista minimalno, on bi je mazio i šaptao joj i smirila bi se i zaspala. Nisam mogla vjerovati. U nekom trenutku joj je počeo davati vodu iz kljunašice kad bi se probudila i na moje veliko čuđenje to je prihvatila. Po danu smo i dalje dojili, zadnje bi bilo prije spavanja na kauču, onda bi je muž vodio na spavanje, ujutro bi dotrčala do mene i prikopčala se. To je trajalo nekih 15-ak dana. Onda smo izbacili to dojenje prije spavanja, pa dnevno i na kraju jutarnje. Sve skupa je trajalo nekih mjesec dana. Ja sam se tek nakon mjesec dana vratila u krevet i kad bi se probudila dala bih joj vode i to je bilo to. Vodu smo imali par mjeseci, a onda smo i to izbacili bez problema. Ja sam jako zadovoljna kako smo to odradili - nježno, postupno i bez frustracija, nadam se da će i kod vas biti tako

  21. #21
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Hvala vam svima na iskustvima al dajte malo detaljnije. Ustvari, mene zanima jel pogrešno da mu dam kad ga više ne mogu slušat? Da li time postižem kontraefekt ili to i nije toliko ključno?

    Opciju s mužem sam isključila, on ga stvarno ne može smirit, neku večer je pokušavao 45 minuta, mali se samo bacao po krevetu i protestirao.

  22. #22
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    draga,mislim da tako postižemo kontraefekt..."sad ću ja vrištati i mama će dati ciku"...ali ja svoju jednostavno ne mogu slušati da tako plače..kad se toliko iznerviram nedam ciku par minuta i onda odustanem...virujen da je to krivo i da triba biti dosljedan..ali kad je ovo u pitanju stvarno ne mogu...muž će doći doma za 2-3tjedna,pokušati ću i tu opciju,iako nisam uopće optimistična..pogotovo što ga 4miseca nije vidila,tribat će joj neko vrime da se uopće navikne da je tu,kamoli da je uspavljuje..

  23. #23
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja sam noćno (ne sjećam se točno kada, mislim s neke 2 godine) ukinula tako što su sise trebale spavati
    noć je, sve spava, pa i sise
    nema, ne može i gotovo
    malo se bunila, ali je prihvatila

  24. #24
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Htjela bi još dodat da je on iznimno tvrdoglavo dijete, vrlo, vrlo teško mu je skrenut pažnju, ne samo što se dojenja tiče. On kad nešto želi onda to želi i zato me strah odmah potpuno izbacit noćne podoje jer mislim da bi ga cijelo susjedstvo slušalo cijelu noć.
    Upravo je toga i mene strah. Kad počne urlati, ne staje, samo povećava ton, ako treba počne se gušiti, kašljati, ali ne staje.
    Preksinoć, usred noći, više nisam imala snage, bila sam ukočena i probuđena 87. put, treća noć za redom (i jedno 300-ta bez spavanja dulje od sat-dva u komadu).
    Uzeo ju je MD i nosio na ramenu po stanu...a ona je urlala i urlala. Inače se tako smiri i njemu i bakama, ali ovoga puta je znala da sam u sobi...i nije prestajala. Ja sam ležala i najprije sam osjećala - ništa, mislila sam, neka urla, ja stvarno više ne mogu, ne mogu ni postojati, a kamoli biti mama. I to je trajalo i trajalo. Ako bi ušutila, to bi bilo na par sekundi, a onda bi počela još glasnije. I tako x puta. Mislim da nas mrzi cijela zgrada, cijeli kvart... Na kraju to više nisam mogla slušati. Čim sam ju uzela, odmah je prestala. I vjerovatno si je zaključila, gle, kako se isplati urlati.

    Mislila sam otvoriti novu temu, ne znam da li je da je otvorim ili da se prikrpam ovdje (pliz, recite) - kako me za jedno 3 tjedna neće biti 7-8 noći i dana, zanima me kako da to moje odustvo MD najbolje iskoristi ne bismo li uveli barem malo reda u spavanje...

  25. #25
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam svima na iskustvima al dajte malo detaljnije. Ustvari, mene zanima jel pogrešno da mu dam kad ga više ne mogu slušat? Da li time postižem kontraefekt ili to i nije toliko ključno?

    Opciju s mužem sam isključila, on ga stvarno ne može smirit, neku večer je pokušavao 45 minuta, mali se samo bacao po krevetu i protestirao.
    Moje mišljenje, a to sam zaključila po svojoj, je da je pogrešno dati kad ih više ne možemo slušati jer im time govorimo da će dobiti ono što žele, samo ako su dovoljno glasni. Mislim da bi tebi bilo najbolje otići na 3 noći i ostaviti muža da se bakće s njim. Nedavno mi je pričala frendica koja je počela raditi s bebinih 11 mjeseci, skoro odmah su je poslali na službeni put od 2-3 noći. Kažu kako je jjen muž u to vrijeme sredio ne samo cicanje, nego i traženje hrane. Rekao je da ju je nosio, ali jesti joj nije dao jer je smatrao da je dovoljno velika da odradi noć u komadu bez jela. I kad se frendica vratila, ova je jednostavno nastavila spavati.
    Ok, meni su to priče iz domene SF-a, ali ili ćeš morati uključiti muža ili ćeš si morati posložiti kockice i reći - on će sljedećih nekoliko noći urlati, bit će ružno, bit će neslušljivo...ali ja ću biti uporna i dosljedna.

    To su, uostalom, i moje opcije... Meni je samo pitanje kako da to MD najbolje odradi dok me nema. Jer kad sam s njom...nema šanse da je mogu slušati kako plače...to nije samo urlanje, to je raspadanje njenog svijeta, ridanje, oplakivanje...ma iskoristi sve moguće tonove i kombinacije....ima sto vrsti plača koje spoji u jedan i onda se ja počnem raspadati. MD to ne proživljava toliko emotivno, zato mora pomoći.

  26. #26
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam noćno (ne sjećam se točno kada, mislim s neke 2 godine) ukinula tako što su sise trebale spavati
    noć je, sve spava, pa i sise
    nema, ne može i gotovo
    malo se bunila, ali je prihvatila
    zvuči jednostavno
    sad s vremenskim odmakom i je
    tada nije bilo
    da ne ispadne da pametujem, ali tada sam vidjela da kad stvarno misliš tako da će dijete (bar moje je, a moje je sve samo ne suradljivo) prihvatiti
    mene moja vrti oko malog prsta
    i sve joj popuštam
    i nekad mi se čini da se ne mogu izboriti sa njom
    ali tu sam vidjela (ili sam imala sreće) kada ti sam prelomiš u sebi i ni malo ne sumnjaš onda će dijete to prihvatiti
    2x sam to napravila i baš s dojenjem
    jednom s njenih godinu dana kada me je žestoko ugrizla za bradavicu
    i kada sam bila odlučila da prekidam s dojenjem
    i skoro cijeli dan joj nisam dala
    i ponavljala da me je ugrizla i da više ne dam
    i gotovo
    i kad sam ipak na kraju popustila više me nikad poslije toga nije ugrizla
    i za noćno kada više nisam mogla
    rekla sam ne može po noći
    spava se
    i bila sam spremna skroz prekinuti ako ne prihvati noćni prekid
    valjda je to skužila
    i prihvatila

  27. #27
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Moja ima godinu i dva mjeseca i prestajem je dojiti zbog toga što pišeš, Koksy. Ja jednostavno sebi ne mogu više priuštiti nespavanje jer preko dana ja nemam vremena ni sjesti, kamoli se odmoriti, više ne funkcioniram normalno. Već dva tjedna je ne dojim preko dana, to je bila prva faza odvikavanja, a što se noćnog tiče..napravit ću nešto što sdam mislila da neću nikad-odlazim iz kuće na dvije noći pa nek se drugi snalaze

    Iz iskustva s drugom djecom..što su veći, noćna nacicavanja su češća i to su periodi kad ja prestajem s dojenjem (godinu, godinu ipo)

  28. #28
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    takva ista je bila moja m.
    isto kao sto zuska piše, znala sam puknuti, dati ju mm, ona bi urlala i urlala i na kraju opet dobila ono što je htjela - sisu. za noćno zvakanje. e sad, bilo je noći kad me ne bi smetalo noćno nacicavanje, spavala ja, spavala ona s mojom cicom u ustima.
    a bilo je noći kad bi me takva nervoza radi toga uhvatila, baš ono - iz kože da iskočiš.
    no, eto, suma sumarum, ja nisam uspjela skinuti noćno. premlake pokušaje ukidanja sam imala. malo bih, malo ne bih, kad me smetalo bih, kad sam spavala, pustila bih ju da cica. a ne ide to tako.
    a onda se desilo ono što priča aleks.
    takva cico-ovisnica, skroz nerazumna i svojeglava, skroz mirno je prihvatila da cice više nema. preko noći. kad sam ja odlučila da mi je dosta, pila i klavocin što mi je poslužilo kao motiv za prestanak iako je kompatibilan s dojenjem. rekla njoj - mama pije lijek, mlijeko ne valja, lijek je u mlijeku i - nikad ta mala više nije tražila cicu
    da je tražila i plakala, ne vjerujem da bih izdržala. al - nije. bila sam na putu da pokleknem jer nam je uspavljivanje trajalo po sat-dva, al nisam. jer ona nije pitala. to mi je baš bilo nevjerojatno. imala je dvije i pol godine.
    tako da, kuže oni sve, kad baš jako odlučimo, pa bilo to i noćno dojenje, prihvatiti će.

  29. #29
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Moje mišljenje, a to sam zaključila po svojoj, je da je pogrešno dati kad ih više ne možemo slušati jer im time govorimo da će dobiti ono što žele, samo ako su dovoljno glasni. Mislim da bi tebi bilo najbolje otići na 3 noći i ostaviti muža da se bakće s njim. Nedavno mi je pričala frendica koja je počela raditi s bebinih 11 mjeseci, skoro odmah su je poslali na službeni put od 2-3 noći. Kažu kako je jjen muž u to vrijeme sredio ne samo cicanje, nego i traženje hrane. Rekao je da ju je nosio, ali jesti joj nije dao jer je smatrao da je dovoljno velika da odradi noć u komadu bez jela. I kad se frendica vratila, ova je jednostavno nastavila spavati.
    Ok, meni su to priče iz domene SF-a, ali ili ćeš morati uključiti muža ili ćeš si morati posložiti kockice i reći - on će sljedećih nekoliko noći urlati, bit će ružno, bit će neslušljivo...ali ja ću biti uporna i dosljedna.

    To su, uostalom, i moje opcije... Meni je samo pitanje kako da to MD najbolje odradi dok me nema. Jer kad sam s njom...nema šanse da je mogu slušati kako plače...to nije samo urlanje, to je raspadanje njenog svijeta, ridanje, oplakivanje...ma iskoristi sve moguće tonove i kombinacije....ima sto vrsti plača koje spoji u jedan i onda se ja počnem raspadati. MD to ne proživljava toliko emotivno, zato mora pomoći.
    zuska, baš ko da sam ja pisala.
    ni mm nije emotivno doživljavao taj njen plač.
    al nije ništa ni postignuo.
    odnosno je, dok mene nije bilo.
    čim sam ja bila u vidokrugu, ista pjesma.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Moja ima godinu i dva mjeseca i prestajem je dojiti zbog toga što pišeš, Koksy. Ja jednostavno sebi ne mogu više priuštiti nespavanje jer preko dana ja nemam vremena ni sjesti, kamoli se odmoriti, više ne funkcioniram normalno. Već dva tjedna je ne dojim preko dana, to je bila prva faza odvikavanja, a što se noćnog tiče..napravit ću nešto što sdam mislila da neću nikad-odlazim iz kuće na dvije noći pa nek se drugi snalaze

    Iz iskustva s drugom djecom..što su veći, noćna nacicavanja su češća i to su periodi kad ja prestajem s dojenjem (godinu, godinu ipo)
    x

    Iz ovakvih razloga ja sam oba puta prestala dojiti oko prvog rođendana. Bilo mi je dosta, noći su postajale sve gore, i više nije imalo nikakvog smisla. Sad, s odmakom, sigurna sam da sam dobro odlučila.

  31. #31
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja se na zalost isto pridruzujem temi.
    Od prvog dana pazim da ne spava s cicom u ustima i kad bi po noci podojio ja bi izvadila cicu i okrenula se na ledja ili drugi bok, a on je cesto znao ostati budan dok ne bi zaspao sam. I sve je dobro funkcioniralo do pred koji dan kad je totalno povampirio, ne zeli zaspati nego samo ako je cica u ustima, ako mu izvadim sjedne, lupa me, cupa potkosulju, cvili, urla... Paralelno starija spava isto s nama i moram paziti da je ne probudi jer se onda ona isto rasplace pa je umiriti ih oboje nemoguca misija ( na kraju zavrsimo u db na crticima u tri ujutro ako nam se desi takav raspad sustava ).
    Uz to mi je naporno na poslu i jos uvijek me muci dermatitis na bradavicama tako da mi svako malo pukne koza i podoj me jako boli, da ne spominjem krvave jastucice
    Ne znam sto mu se desava, jel ga muci neki zubic, ili to sto je upravo prohodao, izmjena rutine jer danima ne ide u jaslice ili pak nesto pedeseto, samo znam da ja ne mogu jos dugo izdrzati makar se trudim je kao za inat slabo dobiva na tezini pa sam se tjesila da mu nocni obrok moze samo dobro uciniti.

    zakljucila sam da ili ce se uskoro smiriti i vratiti u rutinu ili ukidam nocno dojenje bez obzira na sve jer ovako fakat nemrem jos dugo. Pa kolko podoji po danu podoji, ja sam na izmaku snaga i moram se malo naspavati...

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Ja se ovde kao maratonka u dojenju slažem sa Aleks.
    Stvar je u tome da mama stvarno čvrsto reši. I dete će to (uz proteste i plač) nekako prihvatiti. Ali kad rešite nema popuštanja.

    E sad, meni je prekipelo oko drugog rođendana, a vidim tako i Aleks. Mislim da tu i starost deteta ima ulogu, jer sam ja mojoj objasnila i bila sam sigurna da me je shvatila da po noći neće dobiti sisu. A objašnjavala sam joj preko dana, polako i u miru. Noću nema objašnjavanja.
    E sad, kako bi to funkcionisalo kod bebe od 17 meseci, ne znam.
    Ja sam sa mojom unapred dogovorila obrazac ponašanja za noć. Rekla sam joj da ću je, kad se probudi, grliti i ljuljuškati, i to sam i radila, u mraku, ne palieći svetlo, ne ustajući. Na sve sam je unapred pripremila.
    Nisam imala opciju da odem u drugu sobu jer je muž spavao ko top, a isto nije mogao da je smiri.

  33. #33
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    evo i nas... sad će 2 godine i dalje visi na cici kao novorođenče. od rođenja je strašno loš spavač i treba joj malo sna (oni savjeti da ih se treba spakirat do 9 u krevet kod nas ne pale - neće spavati bez obzira na rano dizanje i kraće popodnevno spavanje - sve smo probali), a sad se preko noći situacija još više pogoršala jer je krenula u jaslice, a ja na faks - budi se još češće (iako sam mislila da je to nemoguće). valjda kompenzira to što se gotovo uopće ne vidimo preko dana uza sve to, strašno nemirno spava - okrene se jedno milijun puta i ujutro je obavezno nađemo s nogama na jastuku, a ja zbog svega toga spavam na valjda 20 cm uz rub kreveta. nekako sam to sve prihvatila i durala, ali sad već stvarno pucam po šavovima. objasnila sam joj da cica mora spavati preko noći i sinoć je recimo bez problema zaspala bez dojenja, ali kad se probudi, onako u polusnu vrišti dok god ne dobije cicu. kad je budna, sve se s njom da dogovoriti i sve kuži, ali po noći u tom polusvjesnom stanju ne odustaje i objašnjavanje nema učinka. i sad kad smo na praznicima, visila bi na meni i cijeli dan - baš je žešći ovisnik. ne dam joj svaki put, objasnim joj da zašto ne i kad će dobiti i većinom negoduje, ali i prihvati, ali ovo preko noći je kaos! mislim da se selim u boravak do daljnjeg, a MM nek se snalazi kako zna... a žao mi je k'o psu jer vidim da je baš luda za cicama - ono...to joj je centar svijeta! tepa im, mazi ih i svaki čas uletava sa spikama tipa "vidi, cica - Noja papa, Noja pije vodicu, Noja se igja" i sl. - ženska baš razgovara s njima! teško je to - imam osjećaj da ću joj uskratiti najvažniji izvor nježnosti, pažnje i ljubavi hebemu sve

  34. #34
    susmiga avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    PGŽ
    Postovi
    330

    Početno

    mi smo sada na tri cikija po danu(2god i 3mj)- noću smo prestale vrlo jednostavno- prvu noć je plakala 40 minuta (užas! ali izdržali smo), drugu 10 min, treću je spavala cijelu noć
    jedino se sada diže u šest za jutarnji podoj-ali bolje i to nego nespavanje po noći
    treba samo izdržati par dana

  35. #35
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Kod nas je malo bolje stanje, ustrajem na tome da se ne nacicava, pojede i to je to, nema više, okrenem se, kažem da cika spava, on se ljuti minutu-dvije pa se smiri. Jedino što nikako ne spava preko dana, al uopće. Nije čak ni cendrav ali mislim da je premoren i da se zato budi češće tokom noći. Zbog toga što ne spava ne traži ni ciku, dakle jede ujutro oko 8, pa ustanemo oko 9, doručak i do navečer ne traži.
    Mislim da, ukoliko se opet nešto ne zalomi neka viroza i sl., da ćemo privest kraju dojenje kroz mjesec dana.

  36. #36
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja sam pak malo se skulirala, on malo bolje spava zadnjih dana pa sam manje nervozna i neispavana. Na kraju mi je to njegovo nacicavanje dobro doslo jer sam uspjela nekako zaraditi bakterijski mastitis, pa bar mi je doso ko izdajalica... Naravno da ne dojim postedjela bih se tog cirkusa sa temperaturom preko 39, antibiotika I inog... Ali sve u staz
    Posljednje uređivanje od sillyme : 06.01.2013. at 23:03

  37. #37
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj susmiga prvotno napisa Vidi poruku
    mi smo sada na tri cikija po danu(2god i 3mj)- noću smo prestale vrlo jednostavno- prvu noć je plakala 40 minuta (užas! ali izdržali smo), drugu 10 min, treću je spavala cijelu noć
    jedino se sada diže u šest za jutarnji podoj-ali bolje i to nego nespavanje po noći
    treba samo izdržati par dana
    ovako smo i mi riješili noćno dojenje kad je imao godinu dana
    doduše prvo smo probali da ja spavam u drugoj sobi, ali to je bilo nemoguće
    kod nas je plakanje trajalo tri noći i nakon toga je prestalo, počeo je spavati cijelu noć bez buđenja i dojenja
    dnevno smo postupno ukidali sve do 18 mjeseci
    te tri noći su bile grozne, ali bila sam presretna kad je uspjelo
    i onda sam žalila što nisam probala prije
    s mlađom planiram isto tako kad mi postane dosta noćnog nacicavanja
    jer ona se od bebe koja spava cijelu noć prvih 6-7 mjeseci odjednom povampirila u bebu koja ne pušta cicu iz usta cijelu noć
    a stvarno joj nutritivno nije potrebno, a i iz iskustva znam da se dojenje može nastaviti i kad se ukine noćno
    sad ima skoro 8 i pol mjeseci, dajem joj još dva-tri mjeseca i doviđorno

  38. #38
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Evo ja ne dojim od petka navečer, odnosno noć na subotu. Dvije noći nisam bila tu pa je spavala kod babe, prošlo je puno bolje nego što smo očekivali, prvu noć joj se budila tri puta i zaspala odmah. Drugu je prespavala čitavu noć!?!! ja, naravno nisam te sreće, pa evo već drugu noć je dižem i nosam u vrijeme kad bi se dojila, ali sveo se na dva ili tri puta, umjesto sto, kako se dojila prije. Ali ujutro se diže oko 5 ipo, 6 i spavala bi noseći se. nadam se da ćemo i to riješiti i da će brzo početi spavati čitavu noć. Čak sam, prije tog svog puta, bila odlučila da ću je, kad vratim, opet dojiti i danju i noću jer je prestala jesti. Ali ispostavilo se da je bila nekakva virozica u pitanju. sad jede odlično, puno bolje nego ikad i skroz sam odlučna i sretna što smo prestali.


    I da, nisam najvažniju stvar napisala, koja me potpuno iznenadila, a to je da ona mene uopće ne traži cicu. Uopće. Nijednom. Ali kuži da joj nešto valjda fali pa to nadoknađuje maženjem i nosanjem
    Posljednje uređivanje od Trina : 09.01.2013. at 14:34

  39. #39
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Uf, baš sam se pitala što je s vama! Drago mi je čitati da nije bilo većih drama.
    Kad joj daješ večeru, kad ide spavati i kad hoće ponovo jesti? Kako je uspavljuješ sad? Daješ li bocu s nečim?

  40. #40
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Večeru joj dam oko 8, 8 ipo, tako sam i dok se dojila. Spavati ide možda sat, dva nakon toga. Ona ne traži jesti ponovo, nije ona gladna ni prije bila..Uspavljujem je na rukama a bocu nije nikad imala. nebi ju ni hranila noću jer eto, meni ustvari nije ni palo napamet da bi se ona noću budila zbog gladi. moje mišljenje je da je tako, malo većoj djeci, dojenje ipak samo emotivni trenutak, ne nutritivni.

  41. #41
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Moja uvijek jako obilno doji oko 6 (kad spava kod bake onda dobije bocu s mojim mlijekom) i tad ponovno zaspe do 7:30 ili 8 pa se pitam da li da izignoriram i taj obrok ili da ga spremam... Ako će spavati bolje noć, nema problema, dizat ću se u 6, neka ona zaspe, a ja ću radit nešto. Ali ako će i dalje zezat, mislim da neću imat snage za pripremanje mlijeka. Dakle, tvoje iskustvo je da može bez hrane 12 sati?

  42. #42
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    od zadnjeg javljanja na ovu teme,a tako imali smo i nekoliko "dobro" prospavanih noći (buđenje 2-3puta)..zadnjih dana mi prolazi to da kad se probudi čak i ne histerizira ako ne dobije ciku..privučem je k sebi,pomilujem je kratko po glavici i nastavi spavati..ne prolazi to svaki put,ali meni je i ovo napredak,jer inače ako cika nije bila odmah ponuđena ajme majko koja dreka...

  43. #43
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Moja uvijek jako obilno doji oko 6 (kad spava kod bake onda dobije bocu s mojim mlijekom) i tad ponovno zaspe do 7:30 ili 8 pa se pitam da li da izignoriram i taj obrok ili da ga spremam... Ako će spavati bolje noć, nema problema, dizat ću se u 6, neka ona zaspe, a ja ću radit nešto. Ali ako će i dalje zezat, mislim da neću imat snage za pripremanje mlijeka. Dakle, tvoje iskustvo je da može bez hrane 12 sati?
    Mislim da da. Ako ne, onda sam svu svoju djecu izgladnjivala u toj nekoj dobi

    Uostalom, ona meni na pitanja odgovara sa DA ili NE, pa je znam i pitati oće li jesti ili piti, ona lijepo kaže da neće. ma ne znam kakav je stav ostalih majki tu ali ja znam da kod moje kćeri, moje mlijeko nije moglo zadovoljiti njenu glad već odavno, dojenje je bilo malo jače od vode, zadovoljilo bi žeđ. (osim onog emotivnog dijela koji je u potpunosti zadovoljilo dojenje)

  44. #44
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Super, hvala ti na odgovorima!

    p.s. ne znam koliko moje mlijeko zadovoljava njenu glad, ali ona oko 6 baš marenda - sjedne kraj mene dok ja spavam, odmakne pidžamu i baci se najprije na prvu sisu i halapljivo guta...nikad kraja...i onda se baci na drugu...i jede, jede, jede, to traje...i onda se u nekom trenutku samo ponovo izvali na krevet i zaspe. Zato sam stekla dojam da je riječ o pravoj gladi. Probat ću da joj ne dajemo ništa...

  45. #45
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    tak i moj zuska

  46. #46
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Super, hvala ti na odgovorima!

    p.s. ne znam koliko moje mlijeko zadovoljava njenu glad, ali ona oko 6 baš marenda - sjedne kraj mene dok ja spavam, odmakne pidžamu i baci se najprije na prvu sisu i halapljivo guta...nikad kraja...i onda se baci na drugu...i jede, jede, jede, to traje...i onda se u nekom trenutku samo ponovo izvali na krevet i zaspe. Zato sam stekla dojam da je riječ o pravoj gladi. Probat ću da joj ne dajemo ništa...
    A cicala je i moja na isti način ali....ne znam što da ti kažem..ja s jedne strane imam blagu grižnju savjesti jer se bojim da je nisam oštetila za onaj osjećaj sigurnosti kojeg ona ima dok je dojim, a s druge, luda sam ko kupus od dojenja i nespavanja. Pa sam izabrala sebe.

  47. #47
    AnneMary avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    1,230

    Početno

    Moj je 20 mjeseci i nije mi radio probleme noću. Već dugo doji samo pred spavanje i ujutro između 5 i 6 sati.
    Zadnjih par dana spava čak do 7 30.
    Jutros je u 6 tražio a meni se nije dalo i ja velim ˝Kasnije˝ , a on počeo malo cvilit i ja velim ˝Ljube, sisa isto spava, ajde it još malo dok se probudi˝, i on se okrene i još odspava sat i pol i onda lijepo dobio svoju naspavanu cicu.
    Slično je bilo i sa curkom, neko objašnjenje lako shvatljivo je palilo.
    Njoj sam govorila da će dobit kad se sljedeći put probudi, da mora još jednom odspavat.
    Mislim da je ključno naglasit da će dobit sisu (bez negacije: nema sise,ne sada, ne još), ali da moraju malo sačekat, zaspat i sl.

    Dovoljno su oni veliki da to shvate samo bi tjerali po svome.

    Želim vam svima mirnu i prospavanu noć!

  48. #48
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Trina, još jedno pitanje, kakvo ti je stanje s cicama nakon prestanka dojenja? Da li se izdajaš, olakšavaš kako..? Kako ti je to izgledalo s prvo dvoje?
    Ostali?

    Razmišljam i o tome, naime, kad sam prosli put bila na putu, skoro su mi se upalile (a izdajala sam), plus kad mala prespava kod bake ja se svejedno moram dizati po noći barem jednom i izdajati jer inače bude lokva oko mene i dvije bolne lopte koje mi ne daju da spavam, niti da se okrećem po krevetu...

  49. #49
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Nije mi to problem. Ízdojim se mrvicu,tek toliko da cice ne budu bas tvrde. Sad mislim da mlijeka ima minimalno,izdojila sam malo jednu,da razbijem nekakvu kvrgu koja se pojavila. Ali daleko od toga da bi se trebala nocu buditi. Ali kazem ti,ja sam uec dugo samo na nocnom dojenju,sve je to islo postepeno. Kad sam tek izbacila dnevno,do navecer su cice bile prepune

  50. #50
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Immo lagani napredak-spavala je od 22 do 04,30 u komadu. Mislim ono, ja ne mogu vjerovati, naspavala sam se ko nikad otkad se rodila Onda sam je digla, zaspala je odmah i nastavila do 7 ipo.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •