Stranica 20 od 22 PrviPrvi ... 101819202122 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 951 do 1,000 od 1093

Tema: odgoj u duhu vjere 6. dio

  1. #951
    naniluc avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Prigorje
    Postovi
    381

    Početno

    Čestitam na bebici!

  2. #952
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Također čestitke na bebici

    Ja pratim temu, u tišini. bvb

  3. #953
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Carmina406 prvotno napisa Vidi poruku
    Također čestitke na bebici

    Ja pratim temu, u tišini. bvb
    kao i ja i drago mi je da postoji

  4. #954
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Čestitam na bebici!

    A evo imam jedan biser za ovu temu, a ide i u dojeće.

    Idemo skupa u crkvu (Siget, hrpa male djece, pa moje pilence manje dolazi do izražaja ), i M. je naučila pokoju pjesmu.
    Ali kad pjeva (kod kuće, doduše), to je uvijek remiks verzija, pa onda "Bože svet si, Aleluja..." u njenoj izvedbi bude:

    "Ja bi ci-ciii, a-le-luu-jaaaa"

  5. #955
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Marija

  6. #956
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Čestitam na bebici!

    A evo imam jedan biser za ovu temu, a ide i u dojeće.

    Idemo skupa u crkvu (Siget, hrpa male djece, pa moje pilence manje dolazi do izražaja ), i M. je naučila pokoju pjesmu.
    Ali kad pjeva (kod kuće, doduše), to je uvijek remiks verzija, pa onda "Bože svet si, Aleluja..." u njenoj izvedbi bude:

    "Ja bi ci-ciii, a-le-luu-jaaaa"
    ludilo

  7. #957
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Hvala vam cure!!!! I mala mi je krenula u prvi razred i na vjeronauk jedina je znala gdje se Isusu rodio a gdje živio, bila je jako ponosna na sebe - ali to je više utjecaj vjerskih crtića nego odgoja.

    http://www.laudato.tv/
    http://www.laudato.tv/index.php/reportaze

    http://www.youtube.com/user/LaudatoTV

    Najava koncerta Progledaj srcem 27.11.2014.Hypo centar
    Udruga Ime Dobrote organizira koncert popularne duhovne glazbe „Progledaj srcem“, koji će se održati 27. studenog 2014. u zagrebačkom Hypo centru s početkom u 20 sati. Prihodom od prodaje ulaznica pomoći će se projekt pokretanja Laudato obiteljske televizije. Cilj je upoznati širu javnost o tako važnom projektu televizije. Organizatori pozivaju sve zainteresirane da se pridruže ovome jedinstvenom duhovno glazbenom događaju, koji će ujedno biti i promocija nove hrvatske obiteljske televizije. Laudato TV želi promovirati kršćanske i tradicionalne obiteljske vrijednosti te isticati i pozivati na zajedništvo, solidarnost, ljubav prema Bogu, čovjeku, Crkvi i Domovini. Projekt pokretanja televizije prepoznat je kao aktualna potreba, izazov i velika odgovornost, zbog čega je u početcima televizije organizatorima potrebna pomoć i podrška. Jedan od načina podrške Laudato televiziji je i dolazak na koncert „Progledaj srcem“, gdje će publiku svojim nastupima razveseliti deset poznatih izvođača hrvatske duhovne glazbene scene.

    Za vrhunski glazbeni doživljaj uz izvođače će se pobrinuti orkestar pod ravnanjem Gorana Kovačića, a za duhovne poticaje i misli zadužen je poznati zagrebački duhovnik pater Ivan Ike Mandurić. MC večeri bit će Marin Periš.

    Na koncertu nastupaju:
    Alan Hržica
    Apostoli mira
    Božja pobjeda
    Božja slava bend
    Čedo Antolić i zbor Hrid
    Ivana i Marija Husar
    Vokalni sastav Matheus
    Mihovil
    Nina Badrić
    Vokalno instrumentalni sastav Proroci

    Izvođači će pjevati pjesme koje već dugo osvajaju srca ljubitelja duhovne glazbe pa će se tako čuti pjesme poput „Nek pada“, „Kako da te ne volim“, „Srce predajem ti“ i brojne druge zbog kojih će, nadaju se organizatori, koncert biti zajednička cjelovečernja proslava Gospodina.

    Ulaznice možete nabaviti po cijeni od 30 kn na sljedećim prodajnim mjestima u Zagrebu:

    Croatia Records: Bogovićeva 5
    Knjižare Verbum: Kaptol 29, Teslina 11
    Knjižara BTB: Vlaška 39
    Galerije Laudato: Importanne Galleria, Iblerov trg 10
    i online na web shopu: galerije.laudato.hr

    Generalni pokrovitelj koncerta ZAKS.

    Dođite, podržimo zajedno Laudato televiziju! http://www.laudato.hr/Novosti/Glazba/Koncert-za-Laudato-TV-Progledaj-srcem.aspx


    http://www.laudato.tv/index.php/crti...rezija-avilska evo jedan crtić za klince
    http://www.duhovnifilmovi.com/
    https://www.youtube.com/playlist?lis...88A61B8382D386 evo i za odrasle dva linka za duhovne filmove

    Nadam se da ćemo se družiti u Došašću.

  8. #958
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    kaj mislitehoće li biti gužva? za klince mislim ?

  9. #959

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    kaj mislitehoće li biti gužva? za klince mislim ?
    Rasprodano

  10. #960
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    onda niš
    jel radite neki adventski kalendar možda s klincima?

  11. #961
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    želim vam miran i radostan Božić!

  12. #962
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Sretan Božić svima!

  13. #963
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Neka Vas novorođeni Kralj obaspe svim blagoslovom nebeskim i zemaljskim.
    Neka Vam podari mir, spokoj, zdravlje, ljubav i sreću.
    Sretan i blagoslovljen Božić Vama i Vašim obiteljima!

  14. #964
    naniluc avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Prigorje
    Postovi
    381

    Početno

    Sretan Božić!

  15. #965
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Sretan Božić!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.12.2014. at 20:01

  16. #966
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Sretan i blagoslovljen Božić!!

  17. #967

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Upućujem čestitke s malim zakašnjenjem, ali svima vam želim sretan i blagoslovljen Božić i da imate sve ono što same želite sebi i svojoj obitelji

  18. #968
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Sretan Božić

  19. #969

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Drage moje forumašice vjernice, želim vam sretan i blagoslovljen Uskrs !
    A svim curama, bez obzira koje vjere bile ili ako uopće nisu vjernice želim prije svega mir u srcima, u obiteljima, u okolini... Mislim da nam je to potrebno u ovim teškim vremenima. Pusa svima !

  20. #970
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Sretan Uskrs!

  21. #971
    Mariachi2906 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    136

    Početno

    Sretan vam i blagoslovljen Uskrs!

  22. #972
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Sretan i blagoslovljen Uskrs!

  23. #973
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Sretan Uskrs!

  24. #974
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno

    Vidim da ovdje od Uskrsa nikog nije bilo . No nema veze, možda sad netko navrati. Ovako, ja sam vjernica (u smislu da vjerujem da Bog postoji i da sam ja odgovorna živjeti na ovom svijetu kao njegovo stvorenje i tako se i ponašati), no imam problem sa idejom da bi kao vjernica trebala voljeti sve ljude. Nemam problema sa prihvaćanjem ljudi i poštivanjem njihovih izbora, no jednostavno ne mogu voljeti sve ljude. Ne volim zlobne ljude. Ne volim licemjere. Ne volim bahate. Ne volim posesivne. Ne volim razmažene. Ne osjećam se ugodno u njihovom društvu i ne volim se družiti s njima. Volim naivne. Volim skromne. Volim dobronamjerne. Volim iskrene. Volim obazrive. I sama želim takva biti. No eto ne mogu voljeti baš sve. I što sad? Mogu li biti vjernica a ne voljeti sve ljude? Zanima me i mišljenje ireligioznih o ovoj tematici. Zanima me volite li vi sve ljude - bilo da ste vjernici ili ne. Hvala na vašim razmišljanjima!

  25. #975

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj V&NMama prvotno napisa Vidi poruku
    Vidim da ovdje od Uskrsa nikog nije bilo . No nema veze, možda sad netko navrati. Ovako, ja sam vjernica (u smislu da vjerujem da Bog postoji i da sam ja odgovorna živjeti na ovom svijetu kao njegovo stvorenje i tako se i ponašati), no imam problem sa idejom da bi kao vjernica trebala voljeti sve ljude. Nemam problema sa prihvaćanjem ljudi i poštivanjem njihovih izbora, no jednostavno ne mogu voljeti sve ljude. Ne volim zlobne ljude. Ne volim licemjere. Ne volim bahate. Ne volim posesivne. Ne volim razmažene. Ne osjećam se ugodno u njihovom društvu i ne volim se družiti s njima. Volim naivne. Volim skromne. Volim dobronamjerne. Volim iskrene. Volim obazrive. I sama želim takva biti. No eto ne mogu voljeti baš sve. I što sad? Mogu li biti vjernica a ne voljeti sve ljude? Zanima me i mišljenje ireligioznih o ovoj tematici. Zanima me volite li vi sve ljude - bilo da ste vjernici ili ne. Hvala na vašim razmišljanjima!
    Hm, zanimljivo pitanje. U Bibliji Isus jasno nalaže da ljubimo bližnjeg svoga kao samoga sebe i da ljubimo naše neprijatelje, jer ako ljubimo samo one koji nam čine dobro, to nije dovoljno. E sad, što podrazumijeva ta ljubav, je li to ljubav po našim, ljudskim, mjerilima, ili je to ljubav kojom Stvoritelj ljubi svoja stvorenja? Ja nekako razmišljam ovako. Teško da možemo voljeti sve ljude onako kako volimo našu obitelj, prijatelje, itd. Ali možemo ne osuđivati, ne ogovarati, praštati, biti konstruktivni u odnosima (u prijevodu ne zatvarati vrata za ljudima, nego pokušati popraviti odnos). Ne moramo se družiti sa svima, ali možemo ostaviti mogućnost praštanja i obnavljanja odnosa. Kada napišeš da ne voliš licemjerne, bahate, posesivne, zlobne ljude, razmisli malo. Tko to od nas nikada nije bio licemjeran, bahat, zloban, posesivan ? Koliko puta smo nekoga povrijedili i ne znajući to ? Možemo li osuđivati nekoga tko je Božje biće i svu njegovu ličnost, prošlost, sadašnjost i budućnost strpati pod jedan ružni epitet ? Sve ovo napisano je neka moja teorija, a u praksu još vježbam. SKužila sam kod sebe da sam sklona riječima opraštati ljudima koji me povrijede, ali nekako uvijek u meni čuči to malo zlopamtilo koje samo čeka sljedeću grešku da se istrese. Dosta teška tema, ali mislim da je ključna za vjernike.

  26. #976

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    P.S. Kad smo već ovdje, kako ćete obilježiti vrijeme Došašća ?

  27. #977
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    nisam vjernica, al kažeš da tražiš i mišljenja onih koji nisu.

    pa dobro, ne moraš se baš družiti sa svim ljudima :D. ali voljeti, u smislu shvaćati da su to ljudske mane i da nitko nije savršen i da ni ja nisam savršena i imam svoje mane, to da. ono, nisam tip koji se svemu čudi, kako bih rekla. jako puno stvari mi je - normalno. rijetko ću tako definirati ljude - ti si licemjeran, ti si razmažen, ti si zloban - a ja sam na drugoj strani. i puno sam bolja od vas razmaženih i licemjernih.
    jer sam sto puta bila u situaciji kad sam reagirala i razmaženo i licemjerno i možda bahato, ne znam. zlobna nisam :D
    znam se uloviti da ljude dijelim na dosadne i zanimljive, eto, to da :D
    al u načelu, da, rekla bih da općenito volim ljude. i simpa su mi i njihove te mane. kad sam dobre volje, kad nisam onda mi svi idu na živce

  28. #978
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno

    I ja ponekad reagiram razmaženo, bahato, licemjerno, moram priznati da da. Ali smatram da mi to nije crta ličnosti. Ima ljudi koji do te mjere ponavljaju takve postupke da im oni jednostavno postanu dio osobnosti. Takve ne volim i ne želim se družiti s njima. A primorana sam jer takvu jednu (ili dvije ) imam u užem obiteljskom krugu. Osobu koja vrijeđa druge, pljuje im u lice (doslovno) i nikad se za to ne ispriča ili bar u šali veli "pretjerala sam, nemojte mi zamjerit", nego se samo nastavi ponašati kao da ništa nije bilo. Do sljedeće zgode. Ne mogu se s takvom osobom družit i voljet, eto ne mogu i ne želim.

  29. #979

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj V&NMama prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mogu se s takvom osobom družit i voljet, eto ne mogu i ne želim.
    Pa ne moraš. Postoje ljudi s kojima se bolje slažemo i u čijem društvu uživamo, a postoje oni koji nam nisu legli. Ne moraš sebe prisiljavati na druženje, ali možeš se pomoliti za tu osobu, ispovjediti grijeh oholosti i osuđivanja, ignorirati ispade te osobe... I to je već bliže onome što nam Isus nalaže, nego sadašnje stanje. Ovo možda zvuči kao soljenje pameti, ali sve što tebi pišem, mogu primijeniti i na sebe.

  30. #980
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    nisam vjernica, al kažeš da tražiš i mišljenja onih koji nisu.

    pa dobro, ne moraš se baš družiti sa svim ljudima :D. ali voljeti, u smislu shvaćati da su to ljudske mane i da nitko nije savršen i da ni ja nisam savršena i imam svoje mane, to da. ono, nisam tip koji se svemu čudi, kako bih rekla. jako puno stvari mi je - normalno. rijetko ću tako definirati ljude - ti si licemjeran, ti si razmažen, ti si zloban - a ja sam na drugoj strani. i puno sam bolja od vas razmaženih i licemjernih.
    jer sam sto puta bila u situaciji kad sam reagirala i razmaženo i licemjerno i možda bahato, ne znam. zlobna nisam :D
    znam se uloviti da ljude dijelim na dosadne i zanimljive, eto, to da :D
    Eto, otprilike tako.
    Ako mogu birati, znači ako nije riječ o nekome s kim sam silom prilika u poziciji biti u nekom kontaktu (kolege ili obitelj), neću se družiti s netolerantnima, homofobima, nacionalistima. Neću ih ni voljeti

  31. #981

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj V&NMama prvotno napisa Vidi poruku
    no imam problem sa idejom da bi kao vjernica trebala voljeti sve ljude. Nemam problema sa prihvaćanjem ljudi i poštivanjem njihovih izbora
    "Homo sum, humani nihil a me alienum puto"

    Ljubav je pokretač (ili izvor) za ovo drugo što si napisala, prihvaćanje ljudi.
    I nije uvijek izvedivo ali vrijedi se potruditi
    Ili ne, ovisi o čemu se radi LOL

  32. #982
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj V&NMama prvotno napisa Vidi poruku
    I ja ponekad reagiram razmaženo, bahato, licemjerno, moram priznati da da. Ali smatram da mi to nije crta ličnosti. Ima ljudi koji do te mjere ponavljaju takve postupke da im oni jednostavno postanu dio osobnosti. Takve ne volim i ne želim se družiti s njima. A primorana sam jer takvu jednu (ili dvije ) imam u užem obiteljskom krugu. Osobu koja vrijeđa druge, pljuje im u lice (doslovno) i nikad se za to ne ispriča ili bar u šali veli "pretjerala sam, nemojte mi zamjerit", nego se samo nastavi ponašati kao da ništa nije bilo. Do sljedeće zgode. Ne mogu se s takvom osobom družit i voljet, eto ne mogu i ne želim.
    Ja ne kužim zašto je nekim ljudima jako teško reći: Oprosti ili ono sorry pretjerala sam!
    Ko da će se nešto strašno dogodit ako se ispričaju.

    Zanimljivo pitanje, volim ljude, društvo al nije da ih sve volim jednako :D i mislim da to nije moguće.

    Jako volim imat pozitivne ljude oko sebe, optimiste koji me pune energijom, dobronamjerne i volim onu iskonsku dobrotu u ljudima, nedavno sam upoznala poslovno jednu divnu mušku osobu, prekrasnog karaktera-suštinska dobrota.

    Moram priznat da ne volim sebične i bahate osobe, one koji su uvijek u pravu i ravnaju se samo prema svojim željama i interesima.
    Što mi rekla moja baka: Eto ih tamo...

  33. #983
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Eto, otprilike tako.
    Ako mogu birati, znači ako nije riječ o nekome s kim sam silom prilika u poziciji biti u nekom kontaktu (kolege ili obitelj), neću se družiti s netolerantnima, homofobima, nacionalistima. Neću ih ni voljeti
    A ako sam silom prilika biti u kontaktu jer takve osobe imam u užoj obitelji (nismo u istoj kući ali tu su u blizini)? Onda ih moram voljet i družit se s njima ? Ići na ručkove, rođendane i ina druženja? I smješkat im se? Zar nije to licemjerno?

  34. #984
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    A gle, nemoguće se je okružit baš sa ljudima koji ti 100% pašu. Možeš npr. imat prijateljicu koja ti je jako draga i super si pašete ,djeca vam se super slažu ali njezin muž ti baš i ne paše ...hoćeš li se zbog toga prestat družit s njom ili ćeš "zažmiriti "na to šta ti ne paše?
    Ljudski odnosi su složeni pa tako nekad uz one koji nam se sviđaju u paketu dobijemo i one koji nam baš i ne pašu..pogotovo tu spada familija jer njih ne možeš birati :D. Sve ovisi o sitaciji..ja bih npr. na fini način dala do znanja što me smeta i zašto. Ako pomaka nebi bilo, izbjegavala bih druženja 1 na 1 a na događanjima u nekom širem obiteljskom krugu bih ih podnosila.

  35. #985
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Pa, ja u takvim situacijama ne pokazujem ljubav, nego trpim. Zbog nekih "viših" razloga.
    Npr., ako će tvoje izbjegavanje, štojaznam, šogorice, povrijediti tvog brata, onda je važnije pretrpjeti, pa biti i licemjeran (što manje, zato se ne smješkaš i ne oslovljavaš s "draga"), nego reći popu pop.

  36. #986

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    221

    Početno

    Citiraj V&NMama prvotno napisa Vidi poruku
    A ako sam silom prilika biti u kontaktu jer takve osobe imam u užoj obitelji (nismo u istoj kući ali tu su u blizini)? Onda ih moram voljet i družit se s njima ? Ići na ručkove, rođendane i ina druženja? I smješkat im se? Zar nije to licemjerno?
    Nisam vjernica, ali ovako općenito, meni ljubav ne podrazumijeva smješkanje i tapšanje po leđima. Dapače, ako nekog voliš, moraš biti angažiran kad rade nešto loše.
    Lako je biti mama kad su djeca super i vesela, a teško kad donose loše odluke, kad moraš ulagati puno truda da bi se na kraju sve okrenulo na dobro.
    Ja najviše cijenim one prijatelje i rođake koji su pod cijenu toga da mi se "zamjere" rekli vrlo jasno: to što radiš je loše, možeš i znaš bolje. A ako ne možeš, tu sam da pomognem.

  37. #987
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne kužim zašto je nekim ljudima jako teško reći: Oprosti ili ono sorry pretjerala sam!
    Ko da će se nešto strašno dogodit ako se ispričaju.
    Zato što isprika podrazumijeva spoznaju greške ili krivnje, a to opet podrazumijeva da na tome treba poraditi. A postoje ljudi kojima nije ni na kraj pameti poraditi na svojim problemima, pa su uvijek okrenuti drugima i projiciranju svojih problema na te druge. Iliti skraćemo, vidi trunku u tuđem oku, al ne vidi balvan u svom.

  38. #988
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    neću se družiti s netolerantnima, homofobima, nacionalistima. Neću ih ni voljeti
    ja se družim i s njima
    evo moji susjedi su homofobi i nacionalisti, a šta da ja sad radim, neke teme ne otvaramo. Kao susjedi su odlični, i kao ljudi kod kojih moje dijete provodi neko vrijeme.
    i kolege s posla, te smo teme davno pročešljali, stali na agree to disagree, oni s tim svojim stavovima ne rade ništa pretjerano loše, i eto čak mogu reći da ih na neki način volim, ne ono volim volim kao prave prijatelje, ali da im od srca želim dobro, jesam.
    a mislim da je to u biti to što se traži s tom ljubavi- željeti ljudima dobro.

  39. #989
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja se družim i s njima
    evo moji susjedi su homofobi i nacionalisti, a šta da ja sad radim, neke teme ne otvaramo. Kao susjedi su odlični, i kao ljudi kod kojih moje dijete provodi neko vrijeme.
    i kolege s posla, te smo teme davno pročešljali, stali na agree to disagree, oni s tim svojim stavovima ne rade ništa pretjerano loše, i eto čak mogu reći da ih na neki način volim, ne ono volim volim kao prave prijatelje, ali da im od srca želim dobro, jesam.
    a mislim da je to u biti to što se traži s tom ljubavi- željeti ljudima dobro.
    Takje.

  40. #990
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ja nemam problema reći oprosti,
    zato što se osjećam jako loše kad nekoga povrijedim
    i ispričavam se gotovo odmah ili čim dobijem priliku.

    ono s čim ja kao vjernica imam veliki problem je oprostiti,
    ne za nekakve svakodnevne gluposti, sitne provokacije ili uvrede,
    imam problem oprostiti velike stvari.
    dvoje ljudi je u mom životu jako povrijedilo moju obitelj,
    iz toga je izašla velika patnja i trpljenje i ne mogu,
    ne mogu i sve da to meni osobno nikada ne bude oprošteno, ja ne mogu oprostiti.
    jednom sam imala raspravu o tome i rečeno mi je da ću se bolje osjećati ako oprostim.
    mogu ja to izgovoriti, ok ajde oprošteno im je, ali duboko u sebi to nikada neću napraviti.
    ja te osobe ne mrzim, što je možda kontradiktorno s ovim što pišem, ali oprosta nema.

    s mržnjom nemam problem, jer ne mrzim.
    od osoba koje mi ne odgovaraju se mičem
    ili ako moram komunicirati s njima, prebacim se na neki privremeni trpni level.

  41. #991
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    ja nemam problema reći oprosti,
    zato što se osjećam jako loše kad nekoga povrijedim
    i ispričavam se gotovo odmah ili čim dobijem priliku.

    ono s čim ja kao vjernica imam veliki problem je oprostiti,
    ne za nekakve svakodnevne gluposti, sitne provokacije ili uvrede,
    imam problem oprostiti velike stvari.
    dvoje ljudi je u mom životu jako povrijedilo moju obitelj,
    iz toga je izašla velika patnja i trpljenje i ne mogu,
    ne mogu i sve da to meni osobno nikada ne bude oprošteno, ja ne mogu oprostiti.
    jednom sam imala raspravu o tome i rečeno mi je da ću se bolje osjećati ako oprostim.
    mogu ja to izgovoriti, ok ajde oprošteno im je, ali duboko u sebi to nikada neću napraviti.
    ja te osobe ne mrzim, što je možda kontradiktorno s ovim što pišem, ali oprosta nema.

    s mržnjom nemam problem, jer ne mrzim.
    od osoba koje mi ne odgovaraju se mičem
    ili ako moram komunicirati s njima, prebacim se na neki privremeni trpni level.
    Ovo me podsjeća na knjigu "Otrovni roditelji" u kojoj piše da ne treba oprostiti, odnosno da nije nužno nekome oprostiti da bi čovjek kojem su drugi učinili zlo pomogao sam sebi. Ne odnosi se to samo na roditelje, to se može proširiti na sve ljude s kojima dolazimo u kontakt. Jednostavno ima stvari koje su neoprostive. To je u skladu s ovim što si napisala.

    Mislim da je u ovom slučaju bit oprosta NE OPTEREĆIVATI SEBE, a to si učinila. Što ne mijenja činjenicu da su ljudi učinili krivo i izazvali patnju. I nema te sile koja može stvari vratiti tamo gdje su bile, kao ono - ispovijediš se i onda su ti grijesi oprošteni. Zato se meni ne sviđa kršćanski oprost (grijeha) jer postoje stvari koje nisu neoprostive, ali su nepopravljive. Nikad više ne može biti kako je bilo i to je činjenica. Ako špaga pukne, ti je možeš nanovo zavezati, ali na tom mjestu će uvijek biti čvor.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 30.11.2015. at 12:46

  42. #992
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je u ovom slučaju bit oprosta NE OPTEREĆIVATI SEBE, a to si učinila. Što ne mijenja činjenicu da su ljudi učinili krivo i izazvali patnju. I nema te sile koja može stvari vratiti tamo gdje su bile, kao ono - ispovijediš se i onda su ti grijesi oprošteni. Zato se meni ne sviđa kršćanski oprost (grijeha) jer postoje stvari koje nisu neoprostive, ali su nepopravljive. Nikad više ne može biti kako je bilo i to je činjenica. Ako špaga pukne, ti je možeš nanovo zavezati, ali na tom mjestu će uvijek biti čvor.
    jako, jako mi se sviđa ovo što si napisala
    i pogodila si točno u sridu.

  43. #993
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    evo iz cipela one koja je pretrpjela strašnu nepravdu unutar najuže obitelji
    nepravdu iz koje je proisteklo mnogo strašni stvari čije posljedice se protežu već 40 godina na mnoge ljude

    nemam mržnju u sebi
    nemam gorčinu
    ali bol još uvijek osjećam a mislim da ću i umrijeti s tom boli
    ali kad vidim tu osobu, onako u prolazu iskreno iz srca je žalim
    žalim što je sama sebi oduzela priliku da je moja djeca i ja ljubimo i donosimo joj radost u život
    samo kažem blagoslovi je Bože
    protratila je svoj život na mržnju i zloću i živi groznu starost

    i vratim se svom životu imajući na umu kakva nikada ne smijem postati
    dakle, svojom nepravdom me je naučila mnogo čemu
    i na neki ludi način kao da sam i zahvalna na takvom iskustvu

    mislim da to znači oprostiti nekome

  44. #994
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    ...
    Ako mogu birati, znači ako nije riječ o nekome s kim sam silom prilika u poziciji biti u nekom kontaktu (kolege ili obitelj), neću se družiti s netolerantnima, homofobima, nacionalistima. Neću ih ni voljeti
    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja se družim i s njima
    evo moji susjedi su homofobi i nacionalisti, a šta da ja sad radim, neke teme ne otvaramo. Kao susjedi su odlični, i kao ljudi kod kojih moje dijete provodi neko vrijeme.
    i kolege s posla, te smo teme davno pročešljali, stali na agree to disagree, oni s tim svojim stavovima ne rade ništa pretjerano loše, i eto čak mogu reći da ih na neki način volim, ne ono volim volim kao prave prijatelje, ali da im od srca želim dobro, jesam.
    a mislim da je to u biti to što se traži s tom ljubavi- željeti ljudima dobro.
    ja ovako kao tangerina, družim se s ljudima raznih svjetonazora, uvjerenja, ne mogu ni zamislit da se ne družim s nekom meni dragom osobom zato što ne razmišlja o nekim temama jednako kao ja, o tim temama ne raspravljamo i to je to.

    Ljude dijelim jedino na dobre i loše, ništa drugo (nema mi drugih ni kategorija, ni potkategorija).

    A da imam nekoga u užoj obitelji, postupila kako kaže dodagoda.

  45. #995
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    evo iz cipela one koja je pretrpjela strašnu nepravdu unutar najuže obitelji
    nepravdu iz koje je proisteklo mnogo strašni stvari čije posljedice se protežu već 40 godina na mnoge ljude

    nemam mržnju u sebi
    nemam gorčinu
    ali bol još uvijek osjećam a mislim da ću i umrijeti s tom boli
    ali kad vidim tu osobu, onako u prolazu iskreno iz srca je žalim
    žalim što je sama sebi oduzela priliku da je moja djeca i ja ljubimo i donosimo joj radost u život
    samo kažem blagoslovi je Bože
    protratila je svoj život na mržnju i zloću i živi groznu starost

    i vratim se svom životu imajući na umu kakva nikada ne smijem postati
    dakle, svojom nepravdom me je naučila mnogo čemu
    i na neki ludi način kao da sam i zahvalna na takvom iskustvu

    mislim da to znači oprostiti nekome

    draga flopice,
    baš si me dirnula ovim postom a ti si to tako razumno rezonirala. Vjerujem da je trebalo dosta vremena proći da dođeš do takvog stava.

    Ja običavam reći sve što radimo, ne radimo drugima nego radimo sebi. U to sam uvjerena.
    mislim da je to i slučaj s tom osobom iz tvoje priče.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.11.2015. at 13:04

  46. #996
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    e da
    moram reći da je teško ostvarivati bliskost s nekim tko ti je sušta suprotnost po nekim temeljnim stavovima
    fala Bogu slobodni smo birati društvo
    za prijatelje imam osobe koje dijele moje temeljne vrijednosti ili su barem sličnih stajališta
    to su oni u čije ljudske kvalitete vjerujem i s njima provodim slobodno vrijeme
    s kolegama ne ulazim u razgovore o političkom opredijeljenju, stavovima prema homoseksualcima i drugim delikatnim temama
    popijemo kavu uz zezanciju, pričamo o neutralnim temama (recepti, vježbanje, knjige, vremenska prognoza, posao)

    susjedi isto tako
    nekako mi je najvažnije da nema zloće (naslađivanja tuđom mukom, pljuvanja po drugima, tračeraja)
    ovo ostalo mogu istolerirati

    a ako osjetim baš lošu energiju od neke osobe uglavnom se mičem

  47. #997
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Lili
    pa da, većinu svog života sam provela postavljajući si razna pitanja
    tražeći uzrok u sebi
    pokušavajući ovo i ono
    no, s nekim ljudima jednostavno ne možeš
    goni ih neka nerazumna mržnja
    ali po meni treba dati sve od sebe, ako postoji i najtanja nit
    ako i ona pukne, e tada znaš da si učinio sve i ostalo je jasno samo po sebi...

  48. #998
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Meni je kao djetetu bilo grozno kad su nam na vjeronauku govorili da je Bog povrh svega i da njega trebamo voljeti najviše. Meni je odmah u glavi bilo - pa ja najviše volim mamu i tatu, kako sad to?! Di je taj Bog, svuda je oko nas, da, ali mamu i tatu vidim, tu su, vole me, brinu se za mene, ajde se, Bože, bar malo ukaži pa te možda i zavolim više To je samo crtica koja mi je pala na pamet, evociralo mi uspomenu, ne zamjerite.

    Ali, kad sam već to spomenula, poslije sam shvatila da je Bog u svemu, pa i u toj mojoj mami i tati i da je to to. Nisam više imala grižnju savjesti, jer ja zaista najviše volim Boga, a on je u meni najbliskijima pa redom po ljubavnoj hijerarhiji (ćuko mi je na vrhu hijerarhije ).

    Ne znam, meni više u tome pomaže psihoanalitički pristup - zašto netko radi to što radi? Dakle, tražim opravdanje, uzroke za takvo i takvo ponašanje. I većinom ima učinka.

    Nekad nema. Ali ja ne mislim da je doslovno da se ljudi moraju VOLJETI. Prije poštovati, a ako ne možeš ni to (jer rade strašne stvari), onda se odmakni i zaželi im da postanu bolji. Odnosno, ne sveti se: osveta je moja i ja ću je vratiti (reče Bog, da ne bi bilo zabune ).

  49. #999
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Flopice već smo jednom prije ustanovile da smo kolegice po ovom pitanju, ali da... ni meni nije puno lakše s vremenom.
    Teško sam oprostila i uvijek nađem novi sloj za opraštanje. Ono što meni pomaže je da ne izbjegavam nikog za kog sam dužna moliti, kako bi naši stari rekli, pa makar ih samo brzinski preletila jer ipak se povremeno otopi dio sante. Nedavno sam nakon godina tog smrznutog stanja odjednom moleći ugledala sliku baš sliku mojih roditelja dok smo mi bili mali i osjetila sam kako su jednako brinuli, voljeli u svojem srcu iako mi to bas nismo imali prilike često osjetiti...
    I dalje sve ostaje kako je neće se ništa preko noći promjeniti ali nemam više živu ranu.
    Inače katolički oprost uključuje čvrstu odluku da ćeš se promjeniti, nadoknaditi/ ispraviti štetu i NE briše vremenitu kaznu.

  50. #1000
    sara38 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Hrvatska
    Postovi
    1,363

    Početno

    A meni vas je baš lijepo u ovo adventsko vrijeme čitati.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •