Stranica 5 od 22 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 1093

Tema: odgoj u duhu vjere 6. dio

  1. #201
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa Vidi poruku
    Cvijeto ne sastoji se vjera samo od slavljenja Božića i Uskrsa.
    Upravo u življenju svakodnevnog života su najveći izazovi vjere.
    I neminovno je zbog Krista ulaziti ponekad i u konflikte sa svijetom.
    Nije Isus onaj koji nas drži na rukama i ljuljuška.
    I Isus je trgovcima porušao stolove u hramu kad su radili ruglo od doma Oca našeg na nebesima.
    Potpisujem.Da to je to isto zbog čega spočitavaju Crkvi mješanje u sve izvan sakristije i zato su neke razljutile konkretne i aktualne propovijedi na Božić. Meni je čak simpa na neki način kako ateisti i ostali neprakticirajući idealiziraju vjeru kao neki mjehur od sapunice ala film "moje pjesme moji snovi" u koji se skloniš za blagdane.
    Posljednje uređivanje od pikula : 19.01.2013. at 22:46

  2. #202

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    promaknuo mi je ovaj post

    Taman posla da ti se upucavam, uz tvoju i moju "proizvodnu sposobnost" mogla i putem foruma zatrudnjeti


    (užas, jes, bolje bježi kud te noge nose)

  3. #203

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Jedan jako inventivan način podrške ZO odvijao se na Staru godinu u Zg katedrali. Gol muškarac utrčao u katedralu i vikao: Seks u škole!

    Interesantno je to da se u medijima vijest pojavila tek danas... Na ovom primjeru jasno je čiji su mediji. I ona stara marksistička definicija države još uvijek vrijedi: država je aparat prinude kojom vladajuća klasa drži u pokornosti potlačenu. Nekad se to radilo isključivo batinama a sada novcem.

  4. #204
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Zanimljiv stav, molim te, možeš li ga malo pojasniti?

    Posebice me zanima, što misliš da se promijenilo od Stare godine do danas, pa je ta vijest napokon izašla u medijima? Da li to znači da mediji danas nisu isti mediji koji su bili i 31.12.?
    Čiji su, zapravo, mediji i zbog čega su oklijevali s objavom ovakvog vađnog događaja?

    Znači li to da su i mediji za koje znamo čiji su ili barem pod čijim patronatom (Glas Koncila, HKR, Radio Maria, Večernji list) također u vlasništvu onih koje ćeš nam odati budući da ni oni nisu objavili ovu važnu vijest? Zašto časne nisu ovu vijest dojavile barem crkvenim medijima?

    Tko je po tebi potlačena klasa u Hrvatskoj koju državni aparat drži u pokornosti? Znači li to, da povežem tvoje dvije misli, da je država zapravo vlasnik svih medija i da je država stopirala objavu ove vijesti? Zbog čega, kakav je interes države u neobjavi ove vijesti?

    Kakav novac na kraju spominješ i u kakvoj je on vezi s državom koja u pokornosti drži potlačenu klasu (platila je medijima da ne objave ovu vijest?) i kakvo sve to ima veze s neobjavom vijesti da je mladić utrčao gol u crkvu? Kakve će to potrese izazavati sad kad je vijest objavljena?

    Više ništa ne razumijem, zapravo čitam tvoje rečenice i tražim neku poveznicu među njima, ali ne mogu je naći. Pliz, pojasni što si zapravo mislila reći da i mi ostali razumijemo.

  5. #205
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    navodno tip nije ništa vikao, a kamo li seks u škole. nego se čak prvo molio u crkvi pa je onda mahnitao po crkvi. neki tip se javio koji je bio svjedok tom događaju.


  6. #206
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ja mislim da ovaj forum itekako mora imati ovakve topike
    i čitam oba
    i na oba sam iščitala jako lijepih postova koji su me potaknuli na razmišljanje
    i iz kojih sam podosta naučila
    mislim, kako bi izgledalo da se čita piše i raspravlja isključivo o pelenama i dojenju?

    te teme u nekom trenutku jednostavno prerasteš, apsolviraš i ideš dalje

    zato pišite i dalje,religiozni i ireligiozni jer neke od vas je stvarno inspirativno čitati,
    neovisno o strani koju zastupate...

  7. #207
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem.Da to je to isto zbog čega spočitavaju Crkvi mješanje u sve izvan sakristije i zato su neke razljutile konkretne i aktualne propovijedi na Božić. Meni je čak simpa na neki način kako ateisti i ostali neprakticirajući idealiziraju vjeru kao neki mjehur od sapunice ala film "moje pjesme moji snovi" u koji se skloniš za blagdane.
    ovo apsolutno nije moje mišljenje, i više puta sam napisala (al očito badava, svi čitamo uglavnom samo ono što potvrđuje naše zacementirane stavove) da mislim da si crkva, kao velika zajednica ljudi, niti ne može dozvoliti luksuz da stoji po strani društva.
    e sad, zašto bira ove bitke, to imam isto svoje mišljenje. a usko je vezano uz politiku. samo to sam htjela ponuditi objašnjenje, u kojem trenutku dolazi do rasprava na ovom topiku.

  8. #208
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    e, a kad si već spomenula "moje pjesme, moji snovi"...
    to je u stvari odličan primjer mojeg mišljenja oko crkvenih stavova, ali i crkvenog aktivizma.
    i, zamišljam onu poglavaricu samostana, u liku bozanića, koja umjesto da pruži sigurno utočište obitelji, i na taj način jasno iskaže svoj stav oko tadašnjih društvenih zbivanja, jasan stav protiv nacizma, ujedno riskirajući i svoju glavu u doslovnom smislu riječi, uputi kapetanu von trappu par pitanja prije nego otvori zamandrljena vrata samostana - a jeste vas dvoje udani, a čija su to djeca, a jel koristite kondome dok se seksate jer vam je sedmero djece dovoljno...i u tom stilu.

    kriva, potpuno nebitna bitka u vrijeme kad bi trebalo iskazati jasan stav oko nekih važnih pitanja koje muče današnje društvo i današnje katolike.

  9. #209
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    e, a kad si već spomenula "moje pjesme, moji snovi"...
    to je u stvari odličan primjer mojeg mišljenja oko crkvenih stavova, ali i crkvenog aktivizma.
    i, zamišljam onu poglavaricu samostana, u liku bozanića, koja umjesto da pruži sigurno utočište obitelji, i na taj način jasno iskaže svoj stav oko tadašnjih društvenih zbivanja, jasan stav protiv nacizma, ujedno riskirajući i svoju glavu u doslovnom smislu riječi, uputi kapetanu von trappu par pitanja prije nego otvori zamandrljena vrata samostana - a jeste vas dvoje udani, a čija su to djeca, a jel koristite kondome dok se seksate jer vam je sedmero djece dovoljno...i u tom stilu.

    kriva, potpuno nebitna bitka u vrijeme kad bi trebalo iskazati jasan stav oko nekih važnih pitanja koje muče današnje društvo i današnje katolike.
    apsolutno se slažem s tobom. što se mene osobno tiče, nisi na ovom topicu neshvaćena.

  10. #210

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    sve ima veze s odgojem, al ovo je čista politička tema. kao i MPO, npr. a kad se o tome krene na ovom topiku, onda se mi sjatimo
    krojačice, dok se priča ovdje o molitvama, pripremama za božić, meditacijama, nemam pojma, svašta ovdje raspravljaju (a mi ćirimo da nam ne bi nešto od ovog gore navedeno promaklo ) nema svađa niti upadica, slobodno se možeš priključiti.
    jao, kud ovo previdjeh,
    a jel pratite svi odjednom ili se izmjenjujete na straži pa se šalje golub psimonoša?


    Negdje sam pročitala, u najavi za Globus, jel' sad lažu ili ne, da Bozanić sprema veliku akciju protiv Vlade i ZO-a, tribine po svim župama i sl.

    Kako zadnjih tjedana roditelji dosta pričaju o ZO, a mene čak neki i zovu, ovi iz rodbine, da ja njima nešto "pojasnim",kao, ja sigurno nešto više znam (kako da ne), jedina moja prednost je ta da kontaktiram s puno različitih ljudi, potpuno nespojivih stajališta.
    Jedan me se razgovor posebno dojmio i iskristalizirao ono što oduvijek i mislim - većinu stvari koje su čovjeku bitne treba raditi afirmativno, za nešto, a ne samo protiv nečega.
    Da banaliziram, ne može se samo izbjegavati loša hrana, treba i krenuti jesti onu zdravu, da ne bi kolabirao u tom svom strahu, ne može se samo bježati i kriti se od virusa, treba i ojačati svoj organizam pa ga neće baš svaki virus zakačiti.

    E, tako mene zove jedna mama i kaže kako je kod njih nakon mise bilo predavanje i da je župnik rekao da potpišu peticiju protiv ZO i ona potpisala i dali im obrazca za predati u školi gdje traže da dijete to ne pohađa. I sad, pitam ja nju- onda, nećeš slati djecu na nastavu (znam da jako cijeni svećenike), a ona kaže - A, ne, to ne, slat ću ih, naravno (ima dvoje djece viši razredi OŠ i jedno srednja škola).Pitam zašto.
    Pa, eto, ne vidim da im par sati može ne znam što naškoditi - kaže. Drugo, puno više imaju vjeronauka na nastavi, zar im nisu to sve objašnjavali na vjeronauku, to je dio vjerskog odgoja o tome (Tu se meni javlja malo veći broj??????, jesu li, trebaju li, mogu li to sve "nadjačati", jel', ako žele) i treće,
    reče - ja zapravo ni ne znam ni što bih ni kako bih o tome s njima pričala, tamo ću bar čuti što se govori pa ću znati na što ću reagirati, o čemu imam pričati, imaš li ti kakvu literaturu da mi pomogne?

    E, taj zadnji dio me je zatekao. Znam ih, djeca su joj stvarno pristojna i super i imaju sasvim dobre odnose, no kako su djeca veća, tako sve manje o nekim škakljivim temama žele pričati s roditeljima, a svi roditelji (ja bih čak rekla većina) ne znaju ni kako bi sve to oblikovali i izrazili.
    I tu dolazimo do onog što je ona pitala mene - imaš li kakvu literaturu, a ja pitam vas, koje su vjernice -
    gdje u našim župama, crkvama, postoji knjižnica u kojoj roditelji i djeca mogu posuditi knjige za doma, pročitati, posavjetovati se, informirati?
    Ne može se tinejdžeru za razgovor o spolnosti tutnuti u ruke Biblija ili Katekizam.
    Niti je to dovoljno prosječnom hrvatskom roditelju vjerniku koji, eventualno, ode nedjeljom na misu ili rjeđe
    (ne mislim na one s ovog topica ili iz Grozda) ,a da bi znali što i kako pričati svojoj djeci.
    Ti konkretni ljudi žive u malom mjestu, selo- veselo, nema kod njih don Stojića ni sličnog (a i on je za starije, ne djecu iz OŠ), samo njihov stari župnik.
    Ljudi nemaju ni novaca ni mogućnosti pokupovati sva ona divna izdanja Verbuma ili Kršćanske sadašnjosti, to je dostupno u samostanskim knjižnicama i za one koji će kupovati, ali za raju ništa.
    Evo, što vi meni savjetujete, što da ja njoj kažem, knjigu "Vjera u obitelji"?,knjige C. Westa?, da to naruči (čisto sumnjam da će ići kupovati),
    i gdje da nađe brošure (ne mislim na one od Grozda, s njima nije zadovoljna), gdje su pitanja i odgovori prilagođeni tinejdžerima?
    Ne mislim da će djeca i tada biti baš sveci i da će sve poslušati, naravno da neće,
    ali onda bi stvarno veći (sad sam sigurna da je manji) broj roditelja mogao reći- moja djeca taj cjelokupni odgoj dobivaju doma.

    Godinama mi to već "bode oči", da literatura vjerskog i duhovnog sadržaja uopće nije dostupna širem krugu roditelja po župama.
    Zašto?

  11. #211
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    apsolutno se slažem s tobom. što se mene osobno tiče, nisi na ovom topicu neshvaćena.
    potpis!

  12. #212
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    ... Evo, što vi meni savjetujete, što da ja njoj kažem, knjigu "Vjera u obitelji"?,knjige C. Westa?, da to naruči (čisto sumnjam da će ići kupovati),
    i gdje da nađe brošure (ne mislim na one od Grozda, s njima nije zadovoljna), gdje su pitanja i odgovori prilagođeni tinejdžerima? ...
    Ja sam svojima dala knjige "Odgovori na 1000 pitanja za dječake" i "Odgovori na 1000 pitanja za djevojke" - tako nekako. Nije vjerska literatura, ali može otići u knjižnicu, prelistati i ako joj se čini OK, dati djeci.

    Moji su oboje pročitali obje knjige.

  13. #213

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    31

    Početno

    Mi prekrižimo dijete priej svakog jela, u crkvi, pričamo Tko je na slikama - Dragi Spasitelj, Majčica Božja i mala to kuži od godine dana starosti, uvijek se smije, ljubi slikice Jednom je samoinicijativno kleknula na misi kad se klanjamo Tijelu Kristovom i Krvi Simpa i osjećamo da raste u vjeru iako još ne razumije, a možda i razumije kroz Duha Sv.

  14. #214
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    oprostite što uskačem u vaše rasprave, al sam ostala dužna odgovora
    pa da ne zanemarim, sad kad mi je istekao ban

    Citiraj anledo prvotno napisa Vidi poruku
    ...
    no, ja sam za totalitariazm, vec je to netko zakljucio (bez opomene) na nekom drugom topicu.
    vidim da te još dira onaj post. vidim to po tom što sam u bar dvije, tri prilike naišla na tvoje slične postove o ovoj 'temi'
    ne znam što bih ti rekla.. :/
    ak te je toliko uznemirilo, mogla si (mislim da još uvijek možeš) prijaviti post
    ipak, mislim da nisam rekla niš što ti sama o sebi nisi rekla (jel to kulturno il nije...):

    Citiraj anledo prvotno napisa Vidi poruku
    ma ja se vise uopce ne libim reci da nisam ni demokraticna ni tolerantna, netko mora biti i rezimski nastrojen, jbg
    http://forum.roda.hr/threads/75398-j...=1#post2213771

    tko zna jel ovaj post za opomenu.. makar zbog ova tri slova. ja sam zbog četiri slova dobila opomenu, loooool

    http://hr.wikipedia.org/wiki/Re%C5%BEim

    nadam se da sada razumiješ i da više nema potrebe za postovima ove 'teme'

  15. #215
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    grlim vas curice..danas je međunarodni dan zagrljaja i zato grlite se i baš zato što kažu da je najdepresivniji dan u godini (meni nije)

    “Prazni džepovi nikada nisu sputavali nikoga. Samo prazne glave i prazna srca to mogu učiniti.” Norman Vincent Peale
    Posljednje uređivanje od ivana zg : 21.01.2013. at 11:38

  16. #216
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    što se tiče ne ZO tj. njegova djela o spolnome odgoju ja sam svoj obol dala tamo gdje je trebalo, ali ne pod okriljem Crkve!

    Da se razumijemo ja mislim da ovo nije ni Crkveno ni državno pitanje, već pitanje roditeljstava, znam puno ljudi koji su ateisti pa su protiv ovakvoga ZO , a isto tako znam jako puno katolika i kršćana koji su za ovakav ZO....znači roditelji raznih političkih uvjerenja i stavova su i ZA i PROTIV.....ovo je pitanje kršenja Ustava i Deklaracije o pravima djece a isto tako i kršenje osnova demokracije a to je sloboda i pravo izbora, svako nametanje protiv nečije volje smatram atakom na slobodu....ovaj predmet kao i vjeronauk treba biti izborni bar ovaj dio o spolnome odgoju..kako su neki roditelji rekli s pravom NE vjeronauku jer on nije dio njihova odgoja ni svjetonazora isto tako dio roditelja koji su rekli NE spolnome odgoju (ne cijelom ZO) jer nije dio njihova odgoja ili svjetonazora treba poštivati....nisu li prava ista za sve?...nije li sloboda i ravnopravnost ista za sve?...ovo nije borba Crkve i Vlasti već roditelja i usijane glave jednog ministra.......... ovdje se ne mislim gnjaviti s banovima neistomišljenika zato pa,pa
    Posljednje uređivanje od ivana zg : 21.01.2013. at 11:49

  17. #217
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa Vidi poruku
    .....ovo je pitanje kršenja Ustava i Deklaracije o pravima djece a isto tako i kršenje osnova demokracije
    nije.
    http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...rava-roditelja

  18. #218
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    itekako je ..ali rekoh da neću raspravljati...na moje dijete jedino imam prava ja..rodila sam ga, hranim ga, bdijem uz njega noću dok je bolesno, radim za njega, igram se s njime, plačem i radujem se, dijelimo sreću i tugu, neki i glad....ja odlučujem kako će i što dok je maloljetno, ja potpisujem da može na operacije, ja sam odgovorna pred zakonom ako nešto ružno počini itd. (i vidim da se država ne buni protiv toga) e pa kad država ili Crkva nije bitno to isto budu radile ili priskrbile mome djetetu onda neka se jave s svojim pravima! Dijete svoje odgajam ja i pokaži mi ti taj zakon gdje piše da to ne smijem?!
    Mogla bi sad ja ovdje tri sata o tome što je našim školama i profesorima potrebno, od krovova, plaća do kurikuluma-ali čemu!!!!
    Posljednje uređivanje od ivana zg : 21.01.2013. at 12:04

  19. #219
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    ivana, onda je i obavezna osnovna škola kršenje prava djece i osnova demokracije?

  20. #220

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj NetkoMiOteoNick prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam svojima dala knjige "Odgovori na 1000 pitanja za dječake" i "Odgovori na 1000 pitanja za djevojke" - tako nekako. Nije vjerska literatura, ali može otići u knjižnicu, prelistati i ako joj se čini OK, dati djeci.

    Moji su oboje pročitali obje knjige.
    Hvala. Što misliš, bi li knjige tog sadržaja našle mjesto u župnoj knjižnici?

    Kad sam govorila o dostupnosti duhovne literature nisam baš mislila samo na roditelje, lijepa i poučna izdanja (koja nisu samo katolička, ima ih iz raznih izvora) nisu dostupna ni drugim vjernicima niti znaju za njih. Na širi krug ljudi mislim.

    Da predložim Kaptolu pokretanje projekta "Knjižnice u župama"? Da ga sama vodim?

    Bi li bilo interesa ili bi se pobunile izdavačke kuće?

  21. #221
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    curke ne obrčite moje rječi!!
    I doma po zakonu možeš školovati djete. Ja svoje dijete nisam rodila ni crkvi ni državi ni školama ni raznim likovima kojima bi ono trebalo poslužiti kao pokusni kunić za dobivanje političkih bodova, glasova glasača itd. i ovdje mislim na sve desnicu, ljevicu, crkvu, državu, vlast, oporbu, razne udruge, razne interesne skupine itd. koji kao daju potporu onoj ili ovoj strani a u stvari djeluju iz sjene za neku svoju stvar i boli ih za narod, već samo iskorištavaju "kaos" da bi sebi priskrbile tko zna što....

    postoji Ustav, postoji deklaracija, postoji obiteljski zakon- a srce mene kao roditelja je meni jedina vodilja..ne vidim da ikome od Vas išta fali jer niste slušale spolni odgoj...ali kao što rekoh neću sad ovdje raspravljati o tome zašto mu se kao RODITELJ protivim - ne kao vjernik itd.!!

  22. #222
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    nemaju država (ili crkva) prava, nego samo dijete ima prava. a država mu to omogućava. barem zakonom. niti ti tako apsolutistički imaš pravo na dijete. nije to tvoje vlasništvo.

    Članak 89.
    (1) Dijete ima pravo tražiti zaštitu svojih prava pred nadležnim tijelima koja su o tome dužna obavijestiti centar za socijalnu skrb.
    Članak 91.
    (3) Roditeljska skrb može se ograničiti ili oduzeti samo odlukom nadležnih tijela iz razloga i na način propisan ovim Zakonom.
    Članak 93.
    (1) Roditelji imaju dužnost i pravo odgajati dijete kao slobodnu, humanu, domoljubnu, moralnu, marljivu, osjećajnu i odgovornu osobu, poštujući načela ravnopravnosti spolova, kako bi bila pripremljena za skladan obiteljski i društveni život s pozitivnim odnosom prema prirodi.
    (2) Odgoj djeteta mora biti u skladu s njegovom dobi i zrelosti, te s pravom djeteta na slobodu savjesti, vjerskog i drugog uvjerenja.

  23. #223
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Ustav RH kaže;Članak 62.
    Država štiti materinstvo, djecu i mladež te stvara socijalne, kulturne, odgojne, materijalne i druge uvjete kojima se promiče ostvarivanje prava na dostojan život.
    Članak 63.
    Roditelji su dužni odgajati, uzdržavati i školovati djecu te imaju pravo i slobodu da samostalno odlučuju o odgoju djece.
    Roditelji su odgovorni osigurati pravo djetetu na potpun i skladan razvoj njegove osobnosti.
    Tjelesno i duševno oštećeno i socijalno zapušteno dijete ima pravo na osobitu njegu, obrazovanje i skrb.
    Djeca su dužna brinuti se za stare i nemoćne roditelje.
    Država osobitu skrb posvećuje maloljetnicima bez roditelja i onima za koje se ne brinu roditelji.



  24. #224
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    kako i sama reče m.c.;2) Odgoj djeteta mora biti u skladu s njegovom dobi i zrelosti, te s pravom djeteta na slobodu savjesti, vjerskog i drugog uvjerenja.

  25. #225
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    kršite Ustav jer uvodite spolni odgoj djeci čiji su roditelji protiv toga!!! Ustav veli;"Roditelji su dužni odgajati, uzdržavati i školovati djecu te imaju pravo i slobodu da samostalno odlučuju o odgoju djece." Roditelji samostalno odlučuju o odgoju djece....neka spolni odgoj bude izborni predmet...a Zdravstveni može ići ovakav kakav je...

    već smo jednomraspravljali o tome kolika su "ustvari" moguća i stvarna prava djece npr. u obiteljima ateista ili vjernika- i kako je nemoguće ne odgajatu u "svome" svjetonazoru bar dok je malo itd. ...zato priče o tome da djete "bira " s 3 godine hoće li vjerovati ili ne učiti spolni odgoj ili povjest je presmješna....ako ćemo poštivati prava djece pitajmo ih žele li u školu- vjerujem da bi večina rekla da ne že...ah da e tu želju im prva neće omogućiti ista ova država koja ima svojim ustavom i zakonom školu nameće kao OBVEZNU- ne krši li time država prava djece? Joj dajte ljudi molim Vas? Ako djeca o svemu mogu odlučivati zašto glasaju tek s 18g i što će im uopće roditelji...najbolje da ih samo rodimo i odmah damo u neke državne institucije gdje će im "država prat mozgove" tj. poštivati njihova prava....ironična sam naravno

  26. #226
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    ivana, može se raspravljati je li nešto zamišljeno kako treba ili može i bolje.
    Ali potezati neustavnost i kršenje demokracije ne može se baš tek tako, a da ima smisla.
    Školovat dijete doma se još ne može, ali i kad se bude moglo, još uvijek će postojat OBAVEZA roditelja da školuju dijete, makar oni mislili da mu opće znanje uopće i ne treba. Ti si rekla da su jedino i samo roditelji ti koji odgajaju - onda ti mora smetati i ovo nametanje.

  27. #227
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa Vidi poruku
    kako i sama reče m.c.;2) Odgoj djeteta mora biti u skladu s njegovom dobi i zrelosti, te s pravom djeteta na slobodu savjesti, vjerskog i drugog uvjerenja.
    prvo si zanemarila stavak 1, koji dolazi prije stavka 2. u kojem se npr. spominje ravnopravnost spolova.
    drugo, pravo djeteta na slobodu savjesti, vjerskog i drugog uvjerenja ne mora nužno značiti pravo roditelja da ga odgaja u svojoj vjeri.

  28. #228
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa Vidi poruku
    itekako je ..!!!
    neću se niti ja raspravljati, ali - itekako nije.
    dakle, može biti pitanje kršenja tvojih stavova. ali nije pitanje kršenja prava roditelja na slobodu odgoja i obrazovanja djece, nije narušeno pravo roditelja i djece na slobodu vjeroispovjesti. a sigurno su imali malo jače potkovane advokate po pitanjima ustavnog prava nego što si to ti, il svi mi ovdje. dakle, argument da se uvođenjem zo krši ustav - ne stoji. ne postoji. nemoj ga više koristiti. traži drugi argument. simple as that.

    Nakon što su iscrpili sva pravna sredstva u Njemačkoj, pritužili su se Europskom sudu za ljudska prava, s istim uspjehom. Sud je zaključio da obvezatnim zdravstvenim odgojem koji uključuje predavanja o spolnim različitostima, seksualnosti, kontracepciji, seksualnom nasilju i drugim temama nije narušeno pravo roditelja na slobodu odgoja i obrazovanja djece, nije narušeno pravo djece na obrazovanje niti pravo roditelja i djece na slobodu vjeroispovijest

  29. #229
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    ivana, očigledno ne razumiješ što znači prava djece. to sigurno ne znači da će dijete s 7 godina samo odlučivati hoće li ići u školu ili ne. to tako država nije zamislila. a ti se sad čudi zašto.

  30. #230
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    vertex nažalost roditelji su ti koji danas najmanje odgajaju ali su pred očima zakona najodgovornij

    osoba koja radi od 9-17h (pod krinkom rada u jednoj smjeni a u stvari radi u dvije i jutarnju i popodnevnu te tako poslodavac šteti na radnicima jer umjesto 2 radnika za smjenu od 7-15h i npr. 14-20h zapošljava jednog)- naravno obvezno ostaje duže na poslu (još je podložna sankcijama soc-službe jer kasni po djete u vrtić) radi i subote i nedjelje, svetke i petke svoje dijete može samo spremiti na spavanje, ono je cijeli dan u državnim ustanovama- vrtićima, školama gdje ga "odgajaju", dijete tako zaposlenoga roditelja je najmanje pod utjecajem obiteljskog odgoja, ali kad zaškripi škola i država i dalje traže odgovornost roditelja.

    Što ti misliš s obzirom na ovo tko odgaja našu djecu- roditelji ili država?
    E pa država i upravo to svoje " pravo" tj. poziciju još više iskorištava, ulazeći u još intimnije dijelove djetetove osobnosti i života a kad pođe po zlu neće preuzeti odgovornost, kako ne preuzima ni za djetetovu prehranu, obiteljske i stambene prilike, slobodno vrijeme, bolesti , nus-pojave cjepiva itd.

    Kako da ne potežem demokraciju ako mi se kao građaninu i roditelju uskraćuje pravo izbora?

  31. #231
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa Vidi poruku
    prvo si zanemarila stavak 1, koji dolazi prije stavka 2. u kojem se npr. spominje ravnopravnost spolova.
    drugo, pravo djeteta na slobodu savjesti, vjerskog i drugog uvjerenja ne mora nužno značiti pravo roditelja da ga odgaja u svojoj vjeri.
    bilo bi tužno da nije smiješan ovaj komentar...dijete se odgaja onako kako najbolje znaš i tu ne možeš izuzeti sebe kao osobu ni u političkom niti vjerskome smislu...djeca nisu idioti i prepoznaju nedosljednost i pretvornost....ti znači svoje odgajaš m.c. u islamskom, katoličkom, ateističkom duhu? ne kužim...ne možeš biti ne subjektivan u odgoju koliko god se trudio...narano govorim o sasvim maloj djeci...drugo su veća djeca s kojima se već može raspravljati o nekim stvarima a tako i i o spolnome odgoju......tehnike poput analno oralno ne trebaju klincima, bolje bi im bilo da uče o zdravlju žene i muškaraca, trudnoći, porođaju, abortusima, dojenju, perpuciju, upali jajnika,spuštenoj maternici, izvan materničnoj trudnoći, neplodnosti, plodnim i neplodnim danima, menopauzi, raku, itd. i sami tvrdite da je ova generacija informirana preko interneta o sexu, pa vjerujem da onda znaju i što je kondom i sve posljedice ako ga ne upotrijebe a i upute su unutra za stavljanje...djecu treba učiti samopoštovanju sebe i partnera a ne "seksualnim tehnikama"...

  32. #232
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    mama courage prvotno napisa; pravo djeteta na slobodu savjesti, vjerskog i drugog uvjerenja ne mora nužno značiti pravo roditelja da ga odgaja u svojoj vjeri.
    nego tko ima to pravo po tebi?
    zamisli da tebi država nametne da ti dijete mora ići na katolički vjeronauk, ili islamski ne bitno- a ti misliš da bi tvome djetetu takav "svjetonazor" naškodio, zakinuo ga u bilo kojem smislu?

    nemoj mi samo reći da to ne uspoređeujem s spolnim odgojom....OK kako nazivaš obvezno učenje marksizma u Jugi i kako bi ga nazvala danas da je obvezno (samo bez ironije)? Hvala

  33. #233
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    zato je drzava tu, da na objektivan nacin nadomjesto ono "sto najbolje znas i mozes", jer ne znas sve, zar ne, a opet je tu onda obitelj da subjektivno usmjerava dijete najbolje sto zna i umje. i onda ce jednog dana dijete imati one objektivne okvire odnosno deblo i subjektivne grane i samo izabrati, na temelju danog izbora, kako ce se njegovo drvo dalje granati.
    smatram da je koleracija i popravak pogresnog obitelj-drzava nuzno i neminovno. ja, kao roditelj. roditelj koji gleda dalje od svog drveta i gleda sumu u kojoj ima drveca koja ugibaju od zege, parazita, bure, vatre, zapustenosti i niti ptice niti cvrci ne zele u njihove krosnje.
    ok. otisla sam predaleko, al kuzis poantu, ne?
    Posljednje uređivanje od leonisa : 21.01.2013. at 13:08

  34. #234
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    ivana zg, ja najozbiljnije mislim da je likovni u školi čisto gubljenje vremena i volio bih da moja djeca ne moraju ići na njega jer smatram da tamo neće naučiti ništa korisno. volio bih da to vrijeme provedu u dvorani za tjelesni jer smatram da se danas djeca premalo kreću i da bi im za psihičko i fizičko zdravlje to bilo korisnije.
    da li onda ministarstvo krši ustav nametanjem likovnog odgoja mojoj djeci?

  35. #235
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ne diraj likovni, moja mu se veseli.
    istina, mislim da bas i nece nesto puno naucit na njemu, al sta ces, imam sogoricu koja ce je uciti ono sto ja ne znam, a treba joj za "bolje, jace, vise".

  36. #236
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ovo apsolutno nije moje mišljenje
    sori ako je ispalo da direktno tebi odgovaram. Malo sam se nado (raz)vezala, pa je ispalo tako.

  37. #237
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala. Što misliš, bi li knjige tog sadržaja našle mjesto u župnoj knjižnici?

    Kad sam govorila o dostupnosti duhovne literature nisam baš mislila samo na roditelje, lijepa i poučna izdanja (koja nisu samo katolička, ima ih iz raznih izvora) nisu dostupna ni drugim vjernicima niti znaju za njih. Na širi krug ljudi mislim.

    Da predložim Kaptolu pokretanje projekta "Knjižnice u župama"? Da ga sama vodim?

    Bi li bilo interesa ili bi se pobunile izdavačke kuće?
    postoje knjižnice u župama, ne svim vjerojatno, ali postoje. Mi imamo divnu literaturu o odgoju jer smo salezijanska župa. Navrati

  38. #238
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ne diraj likovni, moja mu se veseli.
    istina, mislim da bas i nece nesto puno naucit na njemu, al sta ces, imam sogoricu koja ce je uciti ono sto ja ne znam, a treba joj za "bolje, jace, vise".
    da se poslužim ivaninim argumentima, "neka bude izborni"

  39. #239
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj mhadina prvotno napisa Vidi poruku
    Mi prekrižimo dijete priej svakog jela, u crkvi, pričamo Tko je na slikama - Dragi Spasitelj, Majčica Božja i mala to kuži od godine dana starosti, uvijek se smije, ljubi slikice Jednom je samoinicijativno kleknula na misi kad se klanjamo Tijelu Kristovom i Krvi Simpa i osjećamo da raste u vjeru iako još ne razumije, a možda i razumije kroz Duha Sv.
    Baš lijepo da joj se svidjelo i da sujeluje tako malecna

  40. #240
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    ivana, malo si mi previše proširila temu pa više ne znam na što bih odgovarala, a nemam kad na sve.

    Ukratko: mislim da je nužno i neizbježno da djecu, osim roditelja, odgaja i zajednica i država. A pitanje prave mjere sigurno nije jednostavno pitanje.

    Onda, previše drugačije čitamo. Ja kad čitam kurikulum zdravstvenog odgoja, vidim da su u njemu snažno zastupljene teme o samopoštovanju. Ti vidiš tehnike analno-oralno.
    Evo primjera koji se meni sviđaju, a i ti si napisala da bi tome trebalo učiti djecu:

    objasniti potrebu pojačanog održavanja higijene za vrijeme
    menstruacije
    obrazložiti potrebu odgovornog ponašanja za vrijeme trudnoće
    izraziti i jačati osobni integritet bez obzira na „popularnost“
    (raspraviti cijenu „popularnosti“ među vršnjacima)
    objasniti što znači "ne" u komunikaciji o spolnosti
    raspraviti rizike preranog stupanja u seksualne odnose

    Ima ih i koji se meni sviđaju, a nekima, možda i tebi, manje. Neki misle da je preuranjeno u 8. razredu govoriti o ovome:

    prepoznati i definirati različite oblike nasilnoga seksualnog
    ponašanja (kako izbjeći situacije u kojima postoji rizik seksualne
    agresije)
    raspraviti što znači biti seksualno biće i uključuje li to nužno
    seksualne odnose (snošaj)

    Ovo samo ovako brzinski, za primjer. Možeš li ti meni naći gdje se djecu predlaže učiti tehnikama analno oralno?

  41. #241
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Drage sestre u vjeri, molite li za učitelje i nastavnike s (većom) djecom? Ja često uključim sve koji nam pomažu i čine dobro lječnike i učitelje, svećenike u svoje molitve, ali nikad nisam o tome razgovarala s djecom. Kako vi?

  42. #242

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    postoje knjižnice u župama, ne svim vjerojatno, ali postoje. Mi imamo divnu literaturu o odgoju jer smo salezijanska župa. Navrati
    hvala. misliš da oni daju knjige bilo kome tko navrati? I da onaj vjernik iz Sevida kod Trogira zna za salezijansku knjižnicu u Zagrebu?

    Ali i inače, to je problem općenito gledanja samo sebe- ja sam obrazovana, ja odgajam svoju djecu u vjeri, ja ovo, ja ono...

    Hrvatski katolički vjernici nismo (samo) ti i ja, ili zdenka, ili leonisa. Imam sreću (ili nesreću) da sam se seljakala puno, da znam i ljude iz malih sredina, nemamo pristup nikakvoj literaturi ni mi u župi u zagrebu, a po selima da i ne govorim.
    I nije problem knjiga meni, ja imam i tetu časnu koja mi puno toga daje,nešto kupim, nešto od drugih posudim.

    Ovdje govorim o Crkvi u Hr, načelno, o vjernicima po svim župama, ne o sebi i svome ja.

  43. #243
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala. Što misliš, bi li knjige tog sadržaja našle mjesto u župnoj knjižnici?

    Kad sam govorila o dostupnosti duhovne literature nisam baš mislila samo na roditelje, lijepa i poučna izdanja (koja nisu samo katolička, ima ih iz raznih izvora) nisu dostupna ni drugim vjernicima niti znaju za njih. Na širi krug ljudi mislim.

    Da predložim Kaptolu pokretanje projekta "Knjižnice u župama"? Da ga sama vodim?

    Bi li bilo interesa ili bi se pobunile izdavačke kuće?
    Bi li takva literatura našla mjesto u župnoj knjižnici - ne znam. Uglavnom idem po svjetovnim knjižnicama. Župnu knjižnicu sam posjećivala neko vrijeme dok su mi djeca bila mala. Tamo je bilo svakakvih knjiga i izdavača, ne samo Verbum i Kršćanska sadašnjost. Vodila ju je umirovljena knjižničarka (ako se dobro sjećam).

    Mislim da bi Crkveni vrh bio sretan da imaju osobu za provedbu projekta "Knjižnica u svakoj župi".

  44. #244
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Nena j oprosti mi molim te. Ja sam samo htjela pomoći. Nisam razumjela ovo što si mi sad pojasnila. Ja nemam ne vidim sebe kao nekog tko bi nešto načelno trebao mijenjati pa samo pišem tako usko kako kažeš - ja pa ja. Bolje ne znam, na žalost.
    Posljednje uređivanje od pikula : 21.01.2013. at 13:35

  45. #245

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Drage sestre u vjeri, molite li za učitelje i nastavnike s (većom) djecom? Ja često uključim sve koji nam pomažu i čine dobro lječnike i učitelje, svećenike u svoje molitve, ali nikad nisam o tome razgovarala s djecom. Kako vi?
    A nikako. Sjetim se samo župnika. Ali super da si to napisala, stvarno je bitno sjetiti se i ostalih, učitelja posebno.

  46. #246

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Nena j oprosti mi molim te. Ja sam samo htjela pomoći. Nisam razumjela ovo što si mi sad pojasnila. Ja nemam ne vidim sebe kao nekog tko bi nešto načelno trebao mijenjati pa samo pišem tako usko kako kažeš - ja pa ja. Bolje ne znam, na žalost.
    uf, nemoj, pliz, moliti za oprost, radije viči, znam da si samo htjela pomoći.
    al', dobro, evo, oprošteno ti je, idi u miru

  47. #247
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Bogu hvala
    Nisam baš koncentrirana pa mi promiču nijanse rasprave, što je najagore mislim da to postaje kronično
    Posljednje uređivanje od pikula : 21.01.2013. at 13:40

  48. #248

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    imam jedno pitanje za ovaj topic:

    ima li netko ovu društvenu igru

    http://verbum.hr/multimedija/na-putu...-isusovom-5075

    i jeste li zadovoljni?

    čula sam za neku dobru društv. igru religijske tematike, ali neznam da li je
    to ova iz Verbuma, ili ima još neka druga?

  49. #249
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    uopće neću komentirati izjave tipa likovni, povjest jitd. jer jedno je učiti krive povijesne činjenice a druga je stvar učiti o samome sebi i svojoj
    spolnosti

    - složili smo se da nekima nije problem ZO već samo taj dio o spolnome odgoju

    - slažemo se da je taj predmet glupo uspoređivati s drugima jer bi to onda bio sat Biologije a ne ZO
    - bezveze mi je sad se tu prepucavati o tome kako u SAD-u taj program nije pridonio smanjenu maloljetničkih trudnoća, već se povećalo nasilje, HIV, netolrelatnost na razini rase i spola , homofobije itd. što možemo komentirati i činjenicom da i odrasli ljudi i ako svijesni posljedica ulaze u rizične spolne odnose, i da neki bez obzira na dob nemaju dovoljno samopoštovanja te npr. karikiram muškarac ne želi koristiti kondom jer mu nije "isti" osjećaj a žena pristaje iz raznoraznih razloga

    ima li smisla uopće govoriti da smo mi svi bez spolnog odgoja preživjeli, da je RH u EU država s najmanjim brojem oboljelih od HIV-a, najmanjim brojem abortusa, maloljetničkih trudnoća te ako čitate statistike (Andrija Štampar) u RH naveći broj pobačaja učine udane žene itd.

    - uglavnom govoriti da će jedan muškarac razrednik koji inače predaje npr. tjelesni ili povijest bolje mom djete objasniti npr. šta je menstruacija od mene koja sam žena je smiješno...isto tako nebulozno bi bilo tvrditi da taj isti čovjek neće taj predmet predavati s nekih svojih vlastitih stajališta i iskustava jer je prosto nemoguće da ljudsko biće bude "objektivno", a i u situaciji s pitanjima ni ginekolozi mislim da se ne bi snašli

    - ono što meni ovdje smeta je činjenica da se nekom nešto nameće i da upravo oni koji su inače na strani diskriminiranih podržavaju ovakvu diskriminaciju što je meni kranje licemjerno...

    - ako ja nemam slobodu i mogućnost izbora to znači da ovo nije demokracija već diskriminacija

    - ja da sam i ZA spolni odgoj voljela bi da oni koji su protiv i ako razmišljaju po meni krivo i drugačije imaju pravo izbora jer u suprotnom ja namećem svoje ideje kao jedine ispravne ZA SVE bez mogućnosti sumnje- što se jednom riječju zove DIKTATURA.

    - uzmimo da smo svi normalni roditelji koji svome djetetu želimo samo najbolje i uzmimo da u spolnom odgoju nema ništa loše a ja bez obzira na to ga ne želim- zašto si drugi uzimaju za pravo da time što odbijam ovakav spolni odgoj, štetim svome djetetu, ograničavam ga i ne želim mu dobro?! Zašto se pozivati na deklaracije i ustave i drugima nametati svoje inerpretacije kada dobro znamo da se zakonima itekako može manipulirati.

    - znači svi smo normalni roditelji, svome djetetu želimo najboljem, odgajamo ga u tvome svjetonazoru bio on ateistički ili religijski nebitno, dok ga učimo da poštuje i cijeni druge da im da sva prava ali i ista traži za sebe, učimo ga ljubavi i poštenju...od kud onda u tako odgojenim ljudima želja NAMETATI SVOJE pod krinkom da nečijem djetetu želiš više dobra nego njegov "ogranični" roditelj

    to se zove jednoumlje- misliti da je samo ispravno ono što ja mislim da je ispravno i time želim reći da je demokracija mogućnost slobodnog negodovanja- ali na kraju će opet biti po mom!

    - znači brine me pravni aspekt svega ovoga načina na koji se nešto provodi i nameće....brine me demokracija u ovoj državi a provođenje spolnog odgoja samo je mrvica te ne demokracije (ostavimo sad to koliko je on dobar ili nije)

    Ne razumijem ljude koji se na ovom forumu kunu i bore za prava na raznoraznim područjima- da ovdje nedaju za pravo nekome tko misli drugačije?
    Nije li to subjektivan stav? Smije li ga borac za ljudska prava imati pa radilo se o pravima gay populacije, vjernika, Roma ili uvođenja spolnoga odgoja?

    Eto hvala, toliko od mene. zagrljaj

  50. #250
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ali o spolnosti se do sada ucilo i iz biologije i psihologije, pa nismo trazili da nam djeca ne pogadjaju te predmete, zar ne?

Stranica 5 od 22 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •