Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 250

Tema: Kuća - na izmaku snaga

  1. #1
    MASLINA1973 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    531

    Početno Kuća - na izmaku snaga

    Da se malo požalim u moru svih briga koje me tište.
    Čak ne pišem problema jer je manje-više valjda? sve rješivo

    Iza nas blagdani, dani koji bi trebali biti ispunjeni radošću i ponajprije mirom. A ove sam ispratila već potpuno na rubu svih snaga - i psihičkih i fizičkih, ali hvala Bogu, još uvijek s mužem.
    Priča je gotovo klasična (komu se posrećilo) - željeli smo veliki prostor kako bismo i mi i djeca imali dovoljno prostora, svako dijete svoju sobu, a i kako bismo mogli primiti goste na druženje ili noćenje. Kvadrati su se nagomilali, kredit otplaćujemo (godina se ne želim ni sjetiti), a i godina je sve više. Posao prilično zahtjevan i meni i mm, uz veliko dijete stiglo je i dugo priželjkivano malo i sreći nema kraja.
    Jedini problem sam ja (očito) jer financijski ne možemo osigurati tetu čistilicu koja će nam čistiti jednom tjedno, a i pitam se što bi nam značila jednotjedna pomoć kad se prašina i mucice nakupljaju gotovo svakodnevno.
    Istina, tu je i previše stvari, moja bolesna potreba da svega bude dovoljno - i posuđa i posteljine, a za to treba dovoljno namještaja. O knjigama, papirima i kojekakvim tričarijama - da i ne govorim.

    Uz tu bolesnu potrebu prisutna je i bolesna potreba da sve bude na svom mjestu, uvijek čisto, pospremljeno, sve sobe, obje kupaonice, kuhinja, balkon, okućnica... Umorila sam se i nabrajajući pa moram li isticati kako se umorim pospremajući i trčeći po cijele dane kao muha bez glave.
    Naravno, sve se dodatno pogoršalo otkako sam doma jer me sve gleda. Dok sam radila, bilo je ipak lakše iako su vikendi također bili noćna mora. Čini mi se da su oni koji žive u stanovima u prednosti jer mogu izaći vani, a nama - "ponosnim vlasnicima kuća" vikend dobro dođe za pospremanje.

    Kako vi s istim iskustvom izlazite na kraj?
    Nemam više snage pospremati obje etaže u jednom danu, fizička me snaga tako opasna napušta, 40+ ubilježeno očito u svaku poru organizma.
    Jeste li rasporedile po danima ili imate dojam, kao ja, da dok pospremate jednu etažu, na drugoj se neprijateljski nakuplja prašina, gomila odjeća, obuća, slaže hrpa nepotrebnih stvari?

    Joooj! I sad bih mogla nešto napraviti, a evo, pišem i žalim se.

  2. #2
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Kod mene je ista stvar. Ne živim u kući već u stanu, ali nikako na zelenu granu s čišćenjem i pospremanjem.
    Imam bijelu kuhinju, svijetle podove na kojima se sve vidi. Ludim od viška stvari i pretrpanih ormara.
    ALI, odlučila sam da se neću nervirati. Napravim koliko stignem i mogu. Ne želim biti rob stvari, čišćenja.
    I ja imam dosta godina i nisam više u najboljoj kondiciji, a pomoći nemam niotkuda. Niti je ne želim.
    Nemoj se ni ti nervirati. Ne isplati se.

  3. #3
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    čemu živciranje
    ja si uvijek mislim da će se moji klinci jednog dana sjećati kako smo se igrali zajedno ali ne i da nije bilo sve pospremljeno
    kuća je tu zbog vas a ne ti zbog nje

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Imam bijelu kuhinju, svijetle podove na kojima se sve vidi.
    koju sreću imaš,a sad probaj zamisliti ovo - crne pločice visoki sjaj, crni donji dio kuhinje također visoki sjaj kako to izgleda svaki dan, ja ludim iz dana u dan, a mala 2 godine, divota za lijepiti prste po kuh. elementima i gacati po tim pločicama "koje su tako predivno izgledale u dućanu", a dalje neću i nabrajati, ipak se ne smijem dodatno nervirati (ali isto ako tko ima prijedlog kako prekriti te pločice da na nešto liči samo dajte)

    uhh kao da si mene pitala koju temu da otvoriš, isti problemi, veliki prostor, financije i sl., a rješenja nemam....nažalost

  5. #5
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    treba odrediti prioritete i toga se pridržavati, meni je usisavanje i skupljanje prašine skup sa održavanjem wc-a neki higijenski minimum, iza toga je redovito mjenjanje posteljinje i usisavanje madraca...sve ostalo kako se stigne.
    meni nikako ne dolazi na red recimo temeljito čišćenje kuhinje, ormara, preslagivanje kojekakvih košara i ladica sa tričarijama, prozori se rijetko peru itd...

  6. #6
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    mi u malo kvadrata i uvijek posla ko u priči.
    inače, jedan od rijetkih kamena spoticanja između mene i mm je taj što se nisam dala nagovoriti na gradnju kuće. nisam ja za to...

  7. #7
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Mi smo odnedavno u kući, 100 m2 i okućnica.
    Štajaznam, meni se čini da mi dobro ide. Prašinu i podove rješava čistilica jednom tjedno, djeca imaju zabranu jedenja bilo gdje osim za stolom, mm-u sam zaprijetila da slaže stvari odmah na mjesto. I najvažnije, trudim sw ništa ne odgađati.

    Mene trenutno smeta što nemam vremena za vrt jerbo mala stalno visi na meni.


    Išto uvijek nađem neki kutak koji postane odlagalište bespotrebnih stvari.

  8. #8
    spunky125 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    657

    Početno

    ignore-kompletni. Mm šizi, ali si mislim, ako mu smeta, nek čisti. U fazi sam da čistim kad mi se da, kad imam volje i želje, kad su klinci raspoloženi da se ne pomlate, itd. Shvatila sam da usprkos svim mojim nastojanjima da kuća bude uredna, čista to jednostavno ne prolazi, jer kad završim jednu prostoriju, druga je kao da je bomba pala, a iskreno, život je prekratak da bi se opterćivala time. Love za čistilicu nemam pa ....

  9. #9
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj spunky125 prvotno napisa Vidi poruku
    život je prekratak da bi se opterćivala time.
    Ovako i ja. Bitnije mi je da sam odmorena i da imam živce za djecu i muža, nego da mi kuća sjaji. Poludila bi kad bi mi sve bilo po špagi, pa ne bi ništa radila nego čistila.
    Moj minimum je oprano suđe (ili barem ubačeno u sudoper da se ne vidi, naravno, ne danima), rasklonjene krupne stvari, pobrisana prašina po stolu i oprano rublje. Ostalo - kad se stigne.

  10. #10
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Za neke stvari nisam nikad ni sanjala da cu ih moci ignorirat, ali silom prilika mogu. Odselili se na selo. Svaki dan na put potrosim dva sata. Odlazim iz kuce oko 6.15 a gracam se najranije u 16.30. Sad jos kad stavite aktivnosti djece na koje ih uglavnom ja razvozim, dobijete prilicno jasnu sliku o mom slobodnom vremenu.
    Tetu cistilicu nemam, jer iako nam je kredit nezmjetna stavka u budgetu, benzin za dva auta nas zdere. No ipak luksuz koji imam je da mi jedna divna osoba pegla robu. Ne peglam sve ali kosulje i neke druge stvari ipak se moraju, bar u mojim ocima. Nekad sam bila frik za uredno i cisto, sad kad citam takve teme tu na forumu sam shvatila da sam presla na mracnu stranu, cak mislim joj od kyd im snqga svaki dan cistiti podove i prati kupaone. No mozda je razlika jer ih ja imam tri, a oni jednu. Ne znam, ali tako je.

  11. #11
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    1. Sniziti kriterije
    2. Sniziti kriterije
    3. Napraviti tjedni/mjesecni/kvartalni raspored ciscenja i cistiti samo to sto je na rasporedu
    4. Naci glavne uzrocnike nerda i probati ih eliminirati
    - nabaviti velike ormare i sve drzati u njima
    - ne imati puno stvari, pogotovo nekakvih ukrasnih djidja koje samo skupljaju prasinu
    - igracke samo spremati u kutije
    - jelo iskljucivo u kuhinji i blagavaoni

    ja recimo mislim da se podovi usisavaju max 2x tjedno a peru 1x tjedno ( prasina isto jer me mrzi je brisati ), kupaona 1x tjedno ( ok wc daska se moze jos prebrisat vl .maramicama tokom tjedna), prozori se peru kvartalno itd... Ako ti je bas do redovitih generalki onda najbolje da za to uzmes neku tetu-cistilicu da ti pomogne.

    Ja se inace ni ovog mog rasporeda ne uspijevam drzat nego imam cistilicu a imam stan od 56 kvadrata

  12. #12
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ma cistoca je precijenjena . Pospremamo i cistimo minimalno.

  13. #13
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    1. Sniziti kriterije
    2. Sniziti kriterije
    i 3. sniziti kriterije

  14. #14
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Mi smo od prije dva tjedna uselili u kuću, malo više od 400m2....
    Tri etaže;
    skroz dolje su vešaraj, garaža i dvije podrumske prostorije, to rješavam na ulasku i izlasku iz kuće, onako usput (klince u auto i za to vrijeme riješim veš ili prati/ili sušiti/ ili spremiti za peglanje

    na drugoj je spavaći dio, kreveti se spremaju odmah nakon dizanja a za podove (bez tepiha) tu je robot usisavač...
    Na trećoj nam je kuhinja, dnevni boravak + blagovaonica u jednom, dječja igraonica, te radna soba.... Tu imam molo više posla jer su sad ti blagdani a i friško useljeni pa stalno imamo postjete....

    Samo treba biti ažuran, ne pustiti da se nagomilaju poslovi pa ide.....

  15. #15
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    I jako je bitno kakav namještaj, podove i dodatke tipa tepiha, zavjesa i sl. odaberete.
    Ja sam se zeznula s bijelim i bež, skroz tamni podovi isto nisu dobri kao ni tamne kuhinje visokog sjaja. Netko je tu već pisao o tome, a ja imam dvije prijateljice;jedna ima crvenu, a druga crnu kuhinju visokog sjaja. Obje su grozne za održavanje, kao ogledalo su- sve se vidi na njima i treba ih non stop brisati i glancati inače ne izgleda lijepo.
    Ja sam izbacila zavjese i tepihe i puno je bolje sada. Imam manje skupljača prašine.
    Opet kažem, najvažnije je ne se nervirati i ne robovati kući, namještaju, stvarima.

  16. #16
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa Vidi poruku
    i 3. sniziti kriterije
    to je druga faza, kad jednom usvojis tocke jedan i dva

  17. #17
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Naša kuhinja je visoki sjaj, fronte su beige boje, jako lako za održavanje.... A radna ploča je smeđa, mocca, isto ok....
    Dolje nam je mramor, travertina, isto ok...

    U dnevnoj nam je parket, seljački pod, grab, dosta je svijetli) super za održavanje, nemamo tepihe....

    U spavaćim sobama je tskođer parket, bez tepiha pa robot odradi svoje bez problema....

    Cijela je kuća minimalistička, znači sve ravne linije i i bez puno namještaja, pa nemam problema s brisanjem prašine koja se na njima skuplja... Tv na zidu...

    Zavjese još nisam stavila, u kuhinji ih neće biti, a u db ću staviti one panele široke.....
    Posljednje uređivanje od Cheerilee : 06.01.2013. at 10:04

  18. #18
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    čistim kad i koliko mogu...čim sam dobila dobila prvo dijete shvatila sam da kuća neće uvijek blistati..i zaista ne vidim problem u tome..kupaonu/wc,suđe i krevete redovito održavam čistima,a ostalo kako sam i napisala,kako i kad stignem..da se razumijemo ne dopuštam da imam vagone prašine i paučine po kući...prioriteti su mi gore nabrojani poslovi...

  19. #19
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    i kod mene je sve minimalizam, cak neke stvari jos ni nemam, nije da nam fale, ali opet prebrisati 160 kvadrata podova me umara. tepihe nemam. u pocetku dok je sve novo lakse je, onako u prolazu samo malo mlatnes krpom i izgleda lijepo, jos ima miris po novom.
    no sa duljim zivotom i zivotnim tempom ja jednostavno ne stignem to sve odrzavati. navecer u 20 sati moram toliko toga napraviti, a neda mi se. pogotovo zimi, kako dan postaje dulji lakse mi je. ali dok su ovi kratki dani, kad iz kuce odelazim po mraku a vracam se u kucu kad je mrak, ciscenje ne stignem obaviti.
    srecom u vrtu imamo samo travu pa nju mi nije problem pokositi, treba mi pola sata. mozda izgleda prazno ali meni je najjednostavnije za moj nacin zivota.

  20. #20
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Uf ja bi taj robot usisavač...

  21. #21
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    I mi smo totano snizili kriterije. Meni dobro.

    Nakon dugo godina kupili smo usisavač, ali samo zato jer na novo imamo psa u kući.
    Tako da je sad taj minimum i usisavanje jednom dnevno, ili svaka dva dana, jer me nerviraju dlake po podovima.

    Posprema i MM i ja, kako tko stigne, ali se ne sekiramo ako nije pospremljeno.

    Minimum mi je:
    - kupaona higijenski prihvatljiva (znači nije bitno ako je razbacan veš po kupaoni, ako je ogledalo zašpricano,.... doslovno samo higijenski prihvatljiva)
    - 1 dnevno usisane dlake i smeće (pas je još mali pa često žvače kutije od jaja, papir,..., a i djeca rade prilično smeća svaki dan)
    - prije spavanja da je suđe u suđerici i stavljeno na pranje
    - prije spavanja upaljena vešmašina i to je to.

    Glavno pomagalo su mi vlažne maramice za dječje guzice s kojima preletim po kutnoj garnituri i brišem prašinu.

  22. #22
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    mi smo uselili skroz nedavno, sve je u stanu novo, imamo hrpetinu ormara, podove koji se lako održavaju, kuhinju čije fronte samo prebrišem, super sanitarije, ali! ja imam osjećaj da se nered stvara svemirskom brzinom. usisavam dnevno bez iznimke, kupaonu istu sređujem minimalno jednom u dva dana, veša imam mašinu dnevno..posteljina tjedno, prozori jednom u 3 tjedna, mjesec dana..da ne nabrajam igračke, ormare, cipele, frižider etc.uglavnom, za red se mora s.t.a.l.n.o. spremati, a imam dvoje djece. i stan. ne mogu zamisliti kako je vama u kućama i sa više klinaca. doduše- ja sam donedavno bila na porodiljnom, mm radi od doma, tako da je stalno bio netko doma- što svakako potencira nered. čistilicu nemam. valjda sam škrta. iako maštam o njoj.

  23. #23
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    prozori jednom u 3 tjedna, mjesec dana..
    ima ovdje onaj sa škartocom, aha ima
    svaka čast sasa.

    mi smo isto sve sveli na minimum minimuma,
    obavezno je jedino čistiti kupaonu, usisavati,
    suđerica i vešerica, a sve ostalo kad se stigne.
    s druge strane kad mi sunce jutrom zapiči direktno na kuhinju,
    vanilija visoki sjaj, dobijem mlade, onda znam u jednom danu
    proći cijeli stan.
    i nevjerojatno je koliko mi sreće i zadovoljstva donosi čist stan,
    ali nedovoljno da bih to baš na tjednoj bazi radila

  24. #24
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Evo nam još jedne flajlejdi teme .

    Ja sam našla neki kompromis s kojim živim: u stanu smo, usisavamo i peremo pod 1xtjedno, isto tako i kupaonu i WC, isto tako i prašinu. Ako je neka strašna gužva s poslom, onda se taj interval i produlji. Prozori cca 2x mjesečno, ali ne osobito detaljno (pošpricam i prebrišem čarobnom krpom).
    Kuhinjske fronte prebrišem usput čarobnom k. dok čekam da se nešto skuha.
    Kad perem prozore, onda istim sredstvom protrčim i po vanjskim metalnim dijelova u kuhinji (ručkice, mikrovalna, pećnica, kuhalište, napa, suđerica...)

    Za dojam svakodnevne prihvatljive pospremljenosti stana ključni su mi detalji:
    - muž uredan sam po sebi
    - djeca bez iznimke pospremaju svoju sobu (spremaju igračke na svoje mjesto po kutijama, slažu svoju robu u ormar i ladice - za tehničku izvedbu i umjetnički dojam me nije briga)
    - nikad nemamo naokolo po dnevnoj sobi razvučenih stvari (odjeća, obuća, igračke)
    - svaka se večer završi s pospremljenom kuhinjom i opranim štednjakom
    Posljednje uređivanje od čokolada : 06.01.2013. at 11:30

  25. #25
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ah da, uopće me ne zanima ono što se ne vidi (unutrašnjost pećnice, ormara, cipelarnika, kuhinjskih ormarića...vrhovi istih) to dolazi na red doslovno 1x godišnje (ako!).

  26. #26
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ina...

    Tema je zapravo - kuća, jel da? Živjela sam u jednoj ogromnoj 17 godina. Nikad više! Za veliku kuću moraju svi članovi kućanstva podjednako rintati ili unajmiti pomoć u kući.

  27. #27
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Maštam o kući, ali kako sam odrasla u kući, znam koliko je to posla...
    Ovako smo u 80 kvadrata stana koji je uređen minimalistički, pločice s podnim grijanjem po svuda, laminati u sobama, bio mi je cilj urediti stan tako da se može lako održavati. Ne samo da volim biti u čistom i urednom, nego me nered blokira, jednostavno ne mogu raditi nešto drugo (pisati, učiti, raditi za posao), ako je oko mene nered. Kad je beba došla, odjednom je došlo i više posla, više peglanja, pranja, usisavanja itd. pa sam se doslovno ubijala od posla, bila jako nervozna jer nisam stizala onoliko koliko sam htjela i što sam još sve htjela pa sam bila nervozna, vikendima smo zajedno čistili pa smo se svađali... i onda sam, na nagovor frendica, uzela tetu čistilicu...i to mi je jedna od najboljih odluka u životu.
    Dvaput tjedno ona popegla, usisa i opere podove i kupatila, pobriše prašinu, a svako toliko opere prozore i elemente. Mjesečno je to izdatak koji se potroši na cigarete ako se puši malo manje od kutije dnevno ili ako se pije kavu, dvije dnevno vani (a to već godinama ne radim) pa rekoh..da počastim sebe s više vremena za ono što me veseli i što smatram korisnijim (posao, faks, hobiji) i svoju obitelj opuštenijom mamom i partnericom. I tako, evo, klapa već skoro godinu dana.
    A opet potrošim dnevno barem sat do dva na sređivanje stana, pogotovo kuhinje.

    Sviđa me se Čokoladina lista:
    - "muž uredan sam po sebi" - apsolutno nije, ali dotjerala sam ga u neko podnošljivo stanje iako i danas znam poludjeti koliko je nemaran i opušten
    - "djeca bez iznimke pospremaju svoju sobu" - to planiram kad malo poraste
    - "nikad nemamo naokolo po dnevnoj sobi razvučenih stvari (odjeća, obuća, igračke)" - tako je uglavnom i kod nas
    - "svaka se večer završi s pospremljenom kuhinjom i opranim štednjakom" - apsolutno, ne mogu sjesti navečer ako prethodno nisam riješila kuhinju i onda kad sve sredim, zadovoljno pogledam oko sebe i sjednem

    Inače, kod mojih doma nikad nije bilo reda ni sjaja (možda zato?), ali to sam počela kužiti tek kad sam odrasla. Kad sam bila mala stvarno se ne sjećam da sam ikad pomislila da nam je u kući neuredno ili prljavo, to djeca drukčije precipiraju. Kasnije, kad sam odrasla, počelo mi je smetati što stari ostavlja svoju odjeću na fotelji u dnevnom, što kupatilo nikad nije jako čisto itd. Ali imati kuću, okućnicu, svaki svoj posao, vrt i djecu, fakat su se još i dobro držali. Zato sam na strani svih onih koji kućanske poslove drže na minimumu i za to vrijeme rade korisnije stvari.
    Apslutno mi je ok kad je netko opušten u svom stanu i nikad ne mjerkam je li nekome prljavo ili čisto. Zapravo, htjela bih i sama biti opuštenija oko toga, ali nešto u meni to ne da.

  28. #28
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    mi smo uselili skroz nedavno, sve je u stanu novo, imamo hrpetinu ormara, podove koji se lako održavaju, kuhinju čije fronte samo prebrišem, super sanitarije, ali! ja imam osjećaj da se nered stvara svemirskom brzinom. usisavam dnevno bez iznimke, kupaonu istu sređujem minimalno jednom u dva dana, veša imam mašinu dnevno..posteljina tjedno, prozori jednom u 3 tjedna, mjesec dana..da ne nabrajam igračke, ormare, cipele, frižider etc.uglavnom, za red se mora s.t.a.l.n.o. spremati, a imam dvoje djece. i stan. ne mogu zamisliti kako je vama u kućama i sa više klinaca. doduše- ja sam donedavno bila na porodiljnom, mm radi od doma, tako da je stalno bio netko doma- što svakako potencira nered. čistilicu nemam. valjda sam škrta. iako maštam o njoj.
    Zašto, pobogu?

    Ja imam i staklenu stijenu u kući i prozore sam u 2 godine očistila 3 puta - brojem i slovom

    I nitko ne kuži. Pegla je tabu tema u mojoj kući, trudim se oprati i staviti na sušenje tako da se što manje zgužva. Ono malo što je zgužvano, ispeglat će se na nama

  29. #29
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    mi smo podstanari i imamo nekih 80-tak kvadrata..trenutno je u izgradnja naša kuća,za 1-2mjeseca počinjemo sa uređenjem za useljenje,kuća je nekih 200-njak kvadrata..pitam se kako ću tek onda sve stići...hmm...tješim se da će za koju godinu cure biti dovoljno velike da makar svoje sobe pospreme,da neće više biti toliko igračaka unaokolo,otisaka prstića di god pogledam itd...no,ne smeta me to sada toliko,prihvatila sam da je to samo još jedno životno razdoblje,faza...

  30. #30
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    ja ne pamtim kad sam zadnji put peglu upalila

  31. #31
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj MASLINA1973 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako vi s istim iskustvom izlazite na kraj?
    Ukratko: stanemo na loptu, i kažemo sebi kako je zdravlje ipak bitnije. Spremamo koliko stignemo, činimo ono što možemo, ostalo ignoriramo.

  32. #32
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Kod nas uglavnom md usisaje, brise prasinu, pere podove i slicno, i to dosta cesto. Ja ni ne primjetim da je prljavo, a on sizi od nervoze ja se bavim kuhanjem i robom.

  33. #33
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    kada mi sunce lupi kroz prozor ne mogu istrpiti da je musavo. ali, ne peglam. nista osim svilenih košulja i kute. mm isto ne pegla, ali on ne nosi košulje. jedno vrijeme sam peglala, ali me prošlo.
    meni je kao zuski, ako je nered teško funkcioniram. sreća je što sam jako brza i efikasna. manja je sreća što sam opterećena redom. mm načelno smatra da treba jednako sudjelovati u kućanstvu, no ipak konzumira "comfort zone" koju mu pruža patrijarhalno-šovinistički obrazac, a i po prirodi mu je znatno manje stalo do reda, tako da manje radi..i više manje mu je potrebno konkretno dati zadatke. ali dobro..dijete je ok. održava svoju sobu. baci svoju odjeću na pranje. pospremi hranu u frižider. sprema svoje cipele i jakne. ima 5.5 g.

  34. #34
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    MM kad je doma,sve što radi je usisavanje,ostalo mu ni ne dam da radi jer poslije njegovog "čišćenja", "pranja" bude i gore nego što je bilo...ali sve sam sigurnija da je to njegova taktika...

  35. #35
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Ukratko: stanemo na loptu, i kažemo sebi kako je zdravlje ipak bitnije. Spremamo koliko stignemo, činimo ono što možemo, ostalo ignoriramo.
    X
    Cijeli život živim u kući s velikim dvorištem i nikad nisam kuću doživljavala kao nešto što treba užasno puno pospremati, jer ne treba i točka.
    Pospremaš koliko stigneš, možeš, koliko ti dozvoljava zdravlje, koliko ti ne predstavlja teret,... i gotovo.

    Moram napomenuti da nikad nije bilo sve oglancano, ni kad sam bila mala ni danas.

    Malo je frka kad dolaze gosti, onda malo bolje očistim i to je to.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    ja sam jedna od onih koja je opterećena da sve mora biti na svom mjestu i to me ubija, ali ne funkcioniram ako nije tako
    rezultat je takav da sam mrtva umorna jer sve radim kad djeca odu na spavanje s obzirom da ne želim raditi neke bitne stvari dok smo zajedno doma - ionako je to premalo vremena
    možda mi jednom dođe iz guzice u glavu, možda kad se onesvjestim od trčanja amo tamo

  37. #37
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Mi smo se pocetkom 12. mj preselili u kucu, 3 etaze i okucnica.
    Prije toga zivjeli smo u stanu od 40 kvadrata.
    Ono sto sam si obecala dok smo kucu jos gradili je da ne zelim biti njen rob. Ne zelim ne provoditi vrijeme s djecom i muzem, ne imati makar malo vremena za sebe (koliko se moze uz dvoje, uskoro troje male djece) i samo cijeli dan cistiti da bi na vecer umorna, a ujutro nervozna jer me opet ceka sve iz pocetka.
    Sto se tice kolicine posla meni se cini da je to podjednako i u malom i velikom zivotnom prostoru jer:
    Kolicina sudja je ista
    Kolicina robe za prati, susiti, peglati je ista
    Broj obroka ( dakle, kuhanje) je isto
    Ok, vise je prostorija sada, dakle i vise poda za usisati/oprati, i vise prozora za oprati. Ali, to ne radim na svakodnevnoj bazi.
    Mi smo isto uveli pravilo da se jede samo u blagavaoni i to mi uvelike olaksava posao.
    MM posprema za sobom stvari, a i djeca isto. Igracke su u kutiji, robica i cipele u ormarima. I to se zna.
    Djeci polako zadajem neke obveze prilagodjene njihovoj dobi ( odnesti neko smece u kantu, prljavu robu u kos, tanjur u sudoper i sl) jer im zelim stvoriti naviku da se svi zajedno brinemo o urednosti kuce.
    Naravno, veci dio je na meni, ali to mi ne smeta. Samo zelim da svi sudjeluju u svakodnevnim poslovima i da svatko napravi koliko moze, a ne da samo ja radim.
    I onda mi je puno lakse, bolje se osjecam.

  38. #38
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    - nikad nemamo naokolo po dnevnoj sobi razvučenih stvari (odjeća, obuća, igračke)
    - svaka se večer završi s pospremljenom kuhinjom i opranim štednjakom
    Isto tako. I to mi je super jer da nije tako cesto bi me ulovila nervoza.

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ah da, uopće me ne zanima ono što se ne vidi (unutrašnjost pećnice, ormara, cipelarnika, kuhinjskih ormarića...vrhovi istih) to dolazi na red doslovno 1x godišnje (ako!).
    Pa, i kod mene slicno. Tj, zasmeta mi kada vidim, ali onda zatvorim i zaboravim dok se zvijezde ne poklope, dok ne najdem dovoljno vremena, snage i volje za to. A kad se sve to dogodi onda pocistim.

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    obožavam ovakve teme, nikad se baš puno ne izjašnjavam, volim samo čitati da se podsjetim da nisam jedina. sve minimalno radim po kući, imam par prioriteta - da nam je roba čista, da spavamo u čistom i jedemo iz čistog. sve drugo je bonus. mm je zadužen za podove, ali kako puno radi a ja mu se ne želim miješati u posao, često bude baš svakako (a kao za inat svijetle pločice, baš sve se vidi...) kad baš pretjeramo u ignoriranju, uvijek upali motivacijski moment - pozovimo goste (ali, kako u goste zovemo drage ljude koji nam ionako ne bi zamjerili, ni tada to nisu baš neke generalke, tek ono osnovno da nije svinjac). i da, kad mm počne o planovima za kuću, ja samo kažem - pa ne možemo ni stan održavati, kakva kuća!

  40. #40
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    mi smo živjeli u stanu od 55 kvadrata i sada u kući od 150, i nije meni to nešto puno previše...ok terasa i pas, ali to je druga kategorija, više podova i prozora. Prozore rijetko perem, a nastojim da nema puno stvari na podu tako da usisam za 15 minuta, pranje isto tako, prozore rijetko perem(ako je staklo muljavo pređem nabrzinu s ubrusom)
    ali nekako mi je sve to manje više isto i sad mi je krivo što se prije nismo preselili, sloboda koju klinci imaju mi više znači nego koje staklo više ili 10 minuta usisavanja više.
    doduše kad se sjetim usisavanja u stanu, u spavačoj sobi bračni, jedan od90 i kimbač sve spojeno u jedno pa to razvlači miči ..ma zapravo lakše mi je kuću u kojoj očistiti nego onaj stan.

  41. #41
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Čišćenje kuće...Dva kata...Veliko dvorište..Vrt kraj kuće...
    Ha, pa ubilo bi me da ne snižavam kriterije.

    Kupaone moraju biti čiste, kade perem prije tuširanja, umivaonik kod jednog od pranja ruku, školjku i bide svaki dan, usput, nakon korištenja. Zidove u njima, ah, to su metri i metri pločica, sjaje se oni sami po sebi, zašto da ih diram, osim ono oko elemenata koje čistim.
    Kuhinja, svaki dan suđe, štednjak, radnu plohu, ali, samo navečer. Dovoljno mi je jednom na dan. Blagovaona i dnevni su uglavnom uredni, nema robe, ali mi tu živimo, ima knjiga, igračaka, pas, gomila cvijeća, ups, ima svega sada. Ali, ja ću to pospremiti i, taj čas će biti uredno i čisto i ne brinem do idućeg puta. Da li će taj idući put biti za par sati ili tek sutra, preksutra, zavisi o stanju u kojem sam.
    Robe za pranje, sušenje, peglanje...koliko hoćeš. To uglavnom ide na dnevnoj bazi, osim, naravno, peglanja.

    Pomažu mi perilica, robot za podove, sušilica, mašina za suđe...Ne bih voljela da mi se drugi ljudi motaju po kući i čiste. Muž može, ali nije uvijek tu. Djeca imaju svoje sobe, drugo ne moraju.

    Uglavnom, daleko manje vremena trošim na čišćenje nego na bilo što drugo. Meni se čini da je čisto. A kome nije dobro, ne mora biti tu.
    I smije se mrviti, i smije se jesti i hodati, i smije se osjećati ugodno. Ne smije se biti rob čišćenja svoje kuće. Tako ja gledam na to. Meni je čišćenje usputan posao, nikad ne kažem: e, sad ću ja generalku.

  42. #42
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Uglavnom, daleko manje vremena trošim na čišćenje nego na bilo što drugo. Meni se čini da je čisto. A kome nije dobro, ne mora biti tu.
    I smije se mrviti, i smije se jesti i hodati, i smije se osjećati ugodno. Ne smije se biti rob čišćenja svoje kuće. Tako ja gledam na to. Meni je čišćenje usputan posao, nikad ne kažem: e, sad ću ja generalku.
    X

  43. #43
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    prvo ću ti odgovorit kako sam ja to riješila s nagomilavanjem stvari, da ne zaboravim, a onda idem čitat dalje.... jednostavno sam otišla 10 dana u mojih u Split i pustila MM da pobaca sve što smatra nepotrebnim, odjednom je nestalo 5,6 punih crnih vreča s terase.... i još nisam primjetila da mi nešto fali....

  44. #44
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    kod mene obrnuuto, mm skuplja ko naši stari jel..
    nekidan sam izvukla moj bebi ručnik, znači ručnik koji sam ja koristila kada sam bila beba koji je moja baka sačuvala i donjela iz ne znam kojeg razloga.
    I tako nekidan ja taj ručnik izvukla i stavila pred vrata da zabljuzgane cipele ostave tamo kadli se odjednom uzjogunio zašto taj ručnik, jel nemam neku krpetinu(on zna da je taj ručin stariji od trideset godina)...i tako, sve mu treba i uvijek mu je šteta bacit.

  45. #45
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo, htjela bih i sama biti opuštenija oko toga, ali nešto u meni to ne da.
    ma još smo mlade i neiskusne!!!

  46. #46
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Što se tiče rješavanja nepotrebnih stvari - najtoplije preporučujem knjigu Karen Kingston Riješite se nereda uz pomoć feng shuija. U ZG-u ima u Gradskoj knjižnici. Ne tupi previše po FS-u, ako nekome to smeta. Više govori o razlozima gomilanja, s konkretnim savjetima i prijedlozima za poboljšanje. Vjerojatno se sad neki pitaju zašto bi vam, pobogu, netko morao reći da vam ne trebaju suvišne stvari... ali, vjerujte mi, korisno je pročitati. Ja sam se u naletu inspiracije tijekom čitanja riješila ogromne hrpetine stvari. Uvijek ima netko kome treba nešto što ti imaš, a i lijepo se osjećaš kad nešto pokloniš.


    A što se tiče same teme, nisam baš kompetentna za odgovoriti jer (više) ne živim u kući i dijete mi još nije počelo stvarati nered.
    Inače jesam fanatik za čistoćom i redom, ali to mi je trenutno poprilično jednostavno održavati. Vidjet ćemo kako će biti za koji mjesec... No, inače sam skužila da me velika čišćenja strahovito umaraju i ne odgovaraju mi. Lakše mi je svaki dan obaviti neku sitnicu, onako usput.

  47. #47
    MASLINA1973 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    531

    Početno

    Očito je najjednostavniji način - sniziti kriterije. IPak, pitam se, gdje je sredina između prljavog i čistog, urednog i neurednog? Slažem se da treba sve čistiti na dnevnoj bazi, ali imamo li svaki dan tih potrebnih sat-dva? S druge pak strane, ni ja nisam sklona generalkama, pogotovo onim jednodnevnim za vikend jer niti to mogu niti stižem niti želim jer su mi važnija moja djeca, mm, prijatelji pa kako sve to uklopiti.
    Posudit ću knjigu, možda me prosvijetli. Možda pomogne ukloniti mucice koje se skupljaju od centralnog? Možda bi u kupaonici trebalo ukloniti prozor koji neumoljivo baca svjetlo na pločice, sanitarije?
    Možda bi se jednostavno trebalo roditi u nekoj drugoj koži i s nekom drugom glavom?
    Ah...

  48. #48
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Muče me isti problemi kao tebe. Godinama sam se koprcala s održavanjem kuće dok jednom nisam prelomila i konačno angažirala čistilicu i - spasila se. Stotinjak kuna tjedno je vrijedno toga, vjeruj mi.

    S druge strane postojao je duži period kada mi je teta čistilica bila na bolovanju i nisam tražila drugu (odnosno jesam, ali neuspješno) nego sam opet krenula s nekim velikim čišćenjima dok mi jedan dan nije sinuo daleko jednostavniji princip: dok brbljam na telefon s malom metlicom pometem unutarnje stepenice, ako je razgovor duži prebrišem i krpom.
    Dok sjedim na wc-u brišem sve nadohvat ruke, nakon tuširanja prebrišem kadu, nakon drugog tuširanja obrišem pod, vidim neku mrlju na polici odjednom u dva poteza obrišem prašinu u dnevnom, kuhinju održavam dok kuham... Odjednom sam shvatila da ćišćenje može biti daleko jednostavnije nego li je to meni zabilježeno u mozgu i od tada lakše dišem.

    Ipak, svejedno sam jedva čekala povratak moje drage tete čistilice...

  49. #49
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mi smo imali tetu koja je peglala prije krize dok je dijete bilo malo. To je bio preporod. Dolazila je subotom i sve opeglala, a ja bih za to vrijeme očistila kupaonu i kuhinju, nakon toga bi ona oprala podove i sve je bilo prekrasno čisto.
    Sad nemam novaca za nju.

    Maslina1973, nemoj da ti čišćenje pokvari činjenicu da je život u kući s dvorištem prekrasan, pogotovo za djecu.

  50. #50
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Maslina, mislim da je umjesto kukanja konstruktivnije naučiti živjeti sa svojim izborima.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •