Stranica 1 od 8 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 386

Tema: Život na selu - prednosti i nedostaci

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno Život na selu - prednosti i nedostaci

    Ako sam krivo smjestila temu, prebacite

    MM i meni, i djeci naravno, pruža se mogućnost da odselimo iz grada gdje smo podstanari na selo gdje bi bili u svojoj, odnosno kući MM-ovih roditelja.
    I jedan i drugi smo odrasli u gradu i selidba na selo bi nam vjerojatno bila šok, ali ovdje ne vidimo neku budućnost. Mm bi nastavio normalno raditi u ZG, do kojeg bi imao nekih sat vremena vožnje. Meni se to ne čini tako strašno jer i u ZG, od jednog kraja do drugog nekada treba i više od sat vremena vožnje.
    Situacija je sve gora i ja bih radije ove novce koje dajemo za stan uložila u sređivanje te kućice tamo.


    Zanimaju me vaša iskustva i mišljenja.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Moji kumovi (oboje gradska djeca) već nekoliko godina žive na seoskom imanju. Kupili su ga kad su prodali stan u Zg. Oboje su ljubitelji životinja i tu im se pružila prilika da ih i imaju. Putuju uredno na posao, dijete ide u školu (školskim autobusom) kao i sva druga djeca iz mjesta. Cijena kvadrata je bila puno manja pa su dobili puno veći prostor + okućnicu. Uređuju malo pomalo već godinama. Baš su nedavno rekli da se nikad više ne bi vratili na staro.

    Istina, takav način života zahtijeva dva auta, logistiku (susjede koji brinu o životinjama dok odeš na godišnji + koji zalijevaju vrt, ali u malom mjestu to obično brzo nađeš). Sve ovisi o tome što želiš i kakvi su ti ciljevi.

    Meni bi sad bilo teško odlučiti se na tako nešto jer sam navikla da mi je sve u kvartu (posao, škole djeci, plac, dom zdravlja, banka, ljekarna...) ali to jednostavno traži drugačiju organizaciju + punu špajzu i gotovo. Što se putovanja tiče - pa mnogi ljudi putuju s jednog na drugi kraj Zagreba isto toliko, a žive u stanovima! Prednosti su brojne, ali ovise o infrastrukturi (npr. ako imaš plin, puno ti je lakše nego ako imaš grijanje na drva).

    Uostalom, ljeti ja često i u tjednu idem u svoju vikendicu kad treba brati voće i zalijevati vrt, pa si mislim da ne bi bilo velike razlike ni da živim tamo (30 km od Zg). Danas-sutra kad odem u mirovinu, imam mjesto gdje se mogu utaboriti.

    Probaj provesti godišnji u toj kući, pa ćeš steći neku sliku da li je to izvedivo kao trajno rješenje ili ima nekih nedostataka koji se na prvi pogled ne vide. Dobru zabavu!

  3. #3
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    kad zavrsimm dorucak klincima napisem ti koji red.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Treba računati na ono što Peterlin kaže, trošak goriva raste, pa dobro izračunajte bi li vam se trošak putovanja i logistike izjednačio sa sadašnjim podstanarskim...

  5. #5
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Evo bili bi i skoro pa susjedi.

    Još malo nedostataka:
    - loš izbor dr., specijalista,... iliti za svaki drek moraš u Zgb.
    - skuplje namirnice, loš izbor na placu,..., opet u Zgb.
    - loš izbor opreme za bebe i djecu - opet Zgb.
    - izuzetno skupi vrtići - bez mogućnosti izbora
    - nema kina, kazališta - Zgb.
    I onda kad ukomponiraš dijete kojem pozli u najmanjoj vožnji, odlazak u Zgb. nije baš usputni izlet.

    Nama je prednost (kao i vama) što MM radi u Zbg., pa večinu nabavki obavlja on.


    Sve ostalo su prednosti.

    Na tvojem mjestu, ako ste na to spremni, bih odselila.
    Na selu je stvarno lijepo.

  6. #6
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Evo bili bi i skoro pa susjedi.

    Još malo nedostataka:

    Nama je prednost (kao i vama) što MM radi u Zbg., pa večinu nabavki obavlja on.


    Sve ostalo su prednosti.

    Na tvojem mjestu, ako ste na to spremni, bih odselila.
    Na selu je stvarno lijepo.
    Spremna sam ) MM baš i nije, ali nagovaram ga.. Jedini problem jesu ti specijalisti koje spominješ, ali i to nam je zapravo 1-2 puta godišnje što sa sarom moramo obaviti.
    Mislim da je sve ovo ostalo nekako riješivo..

  7. #7
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    slazem se prometna povezanost s ZGB je jako bitna. cak sam to stavila u prve stavke koje odlucuju od preseljenju.

    mi imamo vlak i bus i dobro smo povezani, ali do vlaka imamo pola sata nogama, autom je naravno puno brze stanica vlaka, ali meni vlak nije opcija, jer onad u gradu moram na trmavaj pa na bus. busom mi je puno zgodnije. ali tad moj put na posao traje sat i pol, s polaskom u 5.55 iz kuce.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 08.01.2013. at 11:02

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ima ti tu dosta faktora a ne samo selo-grad. Jedan od njih je recimo život sa TM-ovim roditeljima.

    Inače, mislim da je život izvan grada jako kompliciran, da se troši puno vremena i novca na putovanje.
    Sutra će ti djeca ići u školu, pa razmisli kako će to biti izvedivo. Da ne spominjem aktivnosti i gradske sadržaje.

  9. #9
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ima ti tu dosta faktora a ne samo selo-grad. Jedan od njih je recimo život sa TM-ovim roditeljima.

    Inače, mislim da je život izvan grada jako kompliciran, da se troši puno vremena i novca na putovanje.
    Sutra će ti djeca ići u školu, pa razmisli kako će to biti izvedivo. Da ne spominjem aktivnosti i gradske sadržaje.
    ne, ne, njegovi su u zg, živjeli bi sami.

    što se tiče škole ima je u tom mjestu. Konkretno, radi se o općini Lobor.

  10. #10
    naniluc avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Prigorje
    Postovi
    381

    Početno

    Citiraj klaudija prvotno napisa Vidi poruku
    Konkretno, radi se o općini Lobor.
    Da smo bliže i mi bi tamo-meni jedno od najljepših mjesta u Hrvatskoj, a ovak mi razmišljamo o selidbi u obljižnji grad....
    Koliko god mi je teško ostaviti moje mjesto, cure bi tamo išle u glazbenu školu( 2 min hoda) i na satove plesa( 2 min hoda),a nažalost uz posao MM i moj, sumnjam da bi ih imao tko voziti pol sata tamo i natrag iz sadašnjeg mjesta stanovanja.

  11. #11
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Podstanari smo već skoro 6 godina, non-stop se seljakamo. Cilj nam je negdje se skrasiti, novce koje dajemo na stanarinu, utrošiti u nešto svoje, uređivati svoju kućicu i konačno nešto više djeci priuštiti. Već mi je pomalo dosta da drugi troše novce koje mm teško zarađuje.

    Kredit ne možemo dobiti da kupimo svoj stan, a i ne znam baš dal bi mogla potpisat otplačivanje sljedećih 30 godina. A ova kuća u koju bi išli zjapi prazna.
    Njegovi imaju u ZG veliku kuću, koju će jednom uspjeti valjda prodat pa ćemo mi dobiti stan.. ali o tom potom..

    Ne želim više biti pod stresom hoćemo li sljedeći mjesec moći platiti stanarinu ili ne..

    Što se tiče troška za gorivo, čisto sumnjam da bi potrošili 2000 kn mjesečno koliko plačamo za stan.

  12. #12
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ja sam "na selu" u sličnoj situaciji, jer MM putuje u Zgb. na posao.
    Kako ja gledam iz svoje pozicije, život na selu ima milijon prednosti za predškolsku djecu, ali vidim velike nedostatke kad djeca malo porastu.
    (nema slobodnih aktivnosti na biranje, nema srednje škole u blizini, nema fakulteta,...)
    Naravno da se i djeca "sa sela" školuju, ali kao dijete koje je putovalo u SS i na faks, smatram to velikim nedostatkom.

  13. #13
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Mi smo recimo u sličnoj situaciji živimo na selu u kući mojih roditelja ali odvojeno, mm putuje svaki dan sat vremena na posao i to je jedini nedostatak kojeg vidimo, u blizini imamo školu i nude se neke izvannastavne aktivnosti, no kazališe, kino, shoping centar i slično je udaljeno otprilike sat vremena no priuštimo si to tu i tamo.
    Sviđa mi se što možemo imati i svoj vrt recimo ovdje, živimo u zdravom i mirnom okruženju...stvarno se ne osjećamo uskraćeno za bilo što.

  14. #14
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Oho, pa ako je Lobor u pitanju, to je skroz nešto drugo

    Ja sam više mislila na kasnije, na srednju školu kad će ti djeca morati putovati u Zagreb.
    No, ako računate da ćete u budućnosti imati opciju vraćanja u Zagreb onda i nije loša ideja otići na selo dok su djeca manja.

  15. #15
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Mali Mimi, kino, kazalište, i sve ostalo si sad jedva i možemo priuštit, a i nemamo kada.. a vikendom uvijek možemo doći u ZG i provoditi vrijeme sa bakama i dedama..
    I ja maštam o tome da imam svoj vrt. neako mislimd a bi možda i mojoj djeci bilo ljepše tamo.

    Da, u Zagreb se uvijek možemo vratiti, ako tamo ne bude išlo. a kad krenu u srednju školu imat će gdje biti preko tjedna. ali ima do toga dosta.

  16. #16
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ova vaša kombinacija s djedom i bakom u Zgb., je stvarno idealna (meni iz mojih cipela), tako da sam svakako za selo.

  17. #17
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    pa onda probajte, uvijek imate alternativu ako baš ne bude išlo, a sigurna sam da bi djeci bilo ljepše na selu dok su mala.

  18. #18
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Mi smo živjeli na selu, u kućici MM-ovih roditelja na sat vremena od grada, i kućica je bila super, priroda zakon, živjeti tamo bilo je divno. Ali, selo gdje smo mi bili nije imalo ni poštu ni ambulantu, nismo znali ljude, a do prvih poznanika smo imali valjda 10 km vožnje, pa smo puno išli u ZG, znači trošli puno benzina. Kad sam ja trebala početi raditi, niti jedna čuvalica nije htjela - mogla do nas, pa smo bili u problemima. Ako je samo jedan auto, na sat vožnje vjerujem da može biti oko 2000 kn benzina, ali vjerujem i da ćete imati potrebu popodne do prijatelja... u šoping... nabere se... no, vi najbolje znate koliko vozite, kako vam auto troši. Mi smo trošili jako puno, jer smo oboje putovali sa svojim autom, nije bilo druge. Ovisi naravno i o radnom vremenu - ako ti ne moraš nikamo ići, a tm ima neko pristojno radno vrijeme, jednom kad dođe doma, imate pravu idilu, jer je mirno, tiho, divno se spava... Mi smo oboje jedno vrijeme ludo radili, i onda još sat - sat i pol do doma, pa još s djetetom, jer smo dijete vozili na čuvanje u Zg... ufff...

    Dakle, ako selo nije baš zaseok, dakle ima neku infrastrukturu, život na selu ima puno prednosti, a odricanje je u biti trošak vremena i novca da koristiš usluge grada (kazalište, kino, prijatelji...).

  19. #19
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    ja živim na selu,nemam veliko imanje i životinje..trenutno smo podstanari,ali naša kuća se gradi..prije nego smo počeli s gradnjom,razmišljali smo dali kupiti stan u Zadru ili ostati tu di jesmo(20-tak km od Zadra) i napraviti kuću..razmišljali smo neko vrime,ali smo od početka jedno i drugo znali da želimo ostati na selu..mislim da je to i stvar navike...ima to svojih prednosti i mana..prednost je recimo što uvik u svom vlastitom vrtu možeš imati raznog povrća za svoje potrebe,djeca se slobodnije kreću van kuće,nije toliko prometno,mislim da su međuljudski odnosi drugačiji,svi svakog znaju..evo sad pokušavam nabrojiti neku manu i ne padam mi na pamet ni jedna,možda zato što ja stvarno volim život na selu...ovisi i što imaš tu di jesi,to jest čega nema,mi recimo imamo vrtić,školu od 1-8razreda,dalje se ide u Zadar, doktora opće prakse,zubara,ljekarnu,veliki broj dućana..ako to nemaš tamo di ideš,možda to može biti "mana" ako se moraš voziti sat vremena da bi si kupila najnužnije...a neznam,možda ja i nisam mjerodavna za dijeliti savjete,jer ja sam cili život tu i znam da ne bih nikad ovaj život mijenjala za život na gradu.Neka mi ne zamjere one koje misle drugačije,zato sam i napisala da je to stvar navike,vjerojatno da sam se rodila i živjela na gradu da bih razmišljala drugačije..vjerujem da tu ima cura,žena koje su se odlučile na to o čemu vi razmišljate pa da će ti one moći objektivnije objasniti situaciju i dati savjet...

  20. #20
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    E da, ovisi i kakvi su vam susjedi. Jel ih poznajete? Jel ima djece?

    Mi imamo dvorište, vrt, voćnjak i stvarno je divno što djeca mogu cijele dane biti na dvorištu i uživati. Usput jesti jagode, jabuke, paradajz,...

  21. #21
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    dok ja nahranim svoje ptice vec ste se raspisali.
    za odlazak na selo bitna je infrastruktura sela.
    1. da li ima postu, ambulantu sa stomatologom, ducan
    2. da li ima osnovnu skolu, ako ne koliko je udaljena i da li je organiziran prijevoz
    3. kako je rjeseno grijanje u kuci (plin, drva, nesto trece)
    4. kako je rijesen prijevoz do zagreba (vlak, autobus i sl.), jer treba uzeti u obzir da mozda TM nece uvijek moci do posla autom, pa kako ce onda doci do posla.
    5. idealno bi bilo, ali ne zivimo u tom svijetu, da imate dva auta.
    to su osnvne stvari od kojih treba startati.

    mi ne zivmo na pravom selu, vec na samom rubu jednog od ZGB gradova. ali osjecaj je kao na selu. oboje radimo u ZGB, ja dnevno prevalim 55 km, MM 80 i nesto. sat vremena nije isto u gradu i putovanje na posao u grad. nas trosak je mjesecno moj tank 2x i MM-ov 3X (to je trosak oko 2000 kn, bas tih o kojima ti pricas, ako se i vikendom vozimo onda je jos vise)

    kako ne znam kako izgleda opcina Labor, ne znam da li imate djece okolo, sto je po meni bitana stavka za klince.
    oko nas ima klinaca jako jako puno, kad je lijepo vrijeme moji su non stop vani i landraju i uzivaju.

    ako zelis vrt, puno si mozes time pomoci, ako imas volje i snage ga uredjivati. ali kako je neko vec napomenuo to je svakodnevni posao, ne zna ni za vikend, ni za praznik, a bome ni za godisnji. pogotovo ako se odlucis imati jos i koju zivotinju (kokice i sl.). No isto tako u toj okolini neces imat probelm naci ni domaca jaja, ni mlijeko. cak i mi imamo domaca jaja za 1kn/kom.

    probelme su vec cure napomenule je srednja skola, ali vi vec imate odredjeni kapital u tom smislu. i mi smo si ostavili mali stan u gradu bas za buducnost. donedvano smo zanli cesto i tamo prespavati (ja recimo kad sam imala skolu u petak navecer do kasno i u subotu ujutro, bilo je glupo da se vracam doma, pa bi ostala u gradu prespavati) i to jako puno znaci. ako odete na kasniji izalazak onda svi lijepo prespavate u gradu i od toga napravite izelet. u vasem slucaju to je spavanje kod bake i dide.

    no treba gledati da ni cesto seljenje s klincima nikako nije nesto sto je pozitivno, ako vec imate probelma s novcem i koristenjem prednosti koje vam veliki grad pruza, onda klinci nece biti zakinuti za tako nesto.
    takodjer Ifi je spomenula prijatelje, koji meni znace, ali evo ja sam na selu nasla par ljudi s kojima se mogu druziti. a nasim gradskim prijateljima nije ni tesko doci do nas. sad su klinci vec veci pa imamo i prespavljivanje nasih malih prijatelja na selu.

    prednosti:
    tisina
    cistoca
    zelenilo
    neprocjenjivo

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    rođena i odrasla u gradu, od prije 10ak godina živim na selu,
    vjerojatno veliku ulogu ima i dobra infrastruktura i povezanost,
    ali ja vidim uglavnom samo prednosti,

    djeca uživaju, čak i starija koja busom putuje u grad u školu,
    manja ima bus ali može i pješice,
    konačno imamo prostora, a o dvorištu i vrtu da i ne govorim,
    curke su cijele dane vani, svi paze na sve,

    imamo osnovno, trgovinu, poštu, dz i ljekarnu,
    ali mislim da je najvažnije što smo 12 km od arene i 8 od merkatonea

    ipak 1 do 2 puta dnevno idemo u grad,
    da smo dalje, ne znam ...

  23. #23
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Što se tiče srednjih škola, mislim da ni na selu, konkretno govorim za Zagorje nije pre loša situacija: ima brdo neloših obrtničkih škola, nekoliko dobrih gimnazija... a nije ni na kraj svijeta putovati u Zg. Ja sam živjela u Gajnicama a u SŠ išla na Žitnjak, trebalo mi je oko sat i pol...
    Kad sam se udala, preselila sam se na selo, ovdje mi je super, ali tu sam već duže nego što sam bila u Zg-u. Na razvažanje sam se već naučila: klince u školu, na aktivnosti... u biti svugdje s autom. Ali ni u Zg-u vjerojatno nije sve u kvartu.

    Isto imamo vrt i voćnjak, mačke i psa, nismo u prometnoj ulici pa se ljeti djeca igraju i po ulici, i po dvorištima...

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da ali Gajnice i Žitnjak su prometno povezani a Lobor i Zagreb nisu.

  25. #25
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Da ali Gajnice i Žitnjak su prometno povezani a Lobor i Zagreb nisu.
    X
    U Zgb. s jednog kraja grada na drugi dođeš gradskim prijevozom.
    Mi imamo za Zgb. autobus i vlak. Autobus vozi valjda 3 puta dnevno, a vlak ima totalno neprihvatljive odlaske i dolaske, tako da nema šanse da MM stigne vlakom na posao.
    (Išao je par godina s vlakom u 4 ujutro da bi stigao na vrijeme, možda je nekome to ok.)

    I ovo razvažanje je koma.
    Mi smo na super mjestu, sve mi je blizu i zato imamo hvala Bogu samo jedan auto. Da radim samo par km dalje trebali bi još jedan, jer nema dobre povezanosti.

    SS su ok, ali nema neki izbor, ako želiš nešto imalo specifično, npr. bubam bezveze za fotografa. (Isto treba do njih putovati).

  26. #26
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Rebecca, da li tvoja djeca mogu pješice do vlaka ili autobusa za Zgb.?

  27. #27
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Neda mi se sada tražiti, ali vjerujem (nadam se) da je Lobor željeznicom ili busom (ili oboje) povezan sa Zagrebom.

  28. #28
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Možda i je (premda mi se čini da mi je svekrva nedavno rekla da više nije povezan busom, ali to može i ne biti točno), samo koliko je dobra ta povezanost, koliko često idu ti busevi i vlakovi i koliko traje takvo putovanje?
    Kad treba srednjoškolac krenuti iz Lobora da stigne u školu u Zagreb?
    Sa mnom je u srednju išao dečko iz Zaboka (koji je bliže), putovao je i nije mu bilo jednostavno.
    Išao je i jedan iz Zlatara i taj je bio u đačkom domu, nije mu bilo moguće svakodnevno putovati.

  29. #29
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Sa mnom je u srednju išao dečko iz Zaboka (koji je bliže), putovao je i nije mu bilo jednostavno.
    Išao je i jedan iz Zlatara i taj je bio u đačkom domu, nije mu bilo moguće svakodnevno putovati.
    Zabok je još povezan super. Meni je trebalo 20 minuta vlakom do Zaboka, pa presjedanje.

  30. #30
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    e da, MM ima od vlaka jos do posla mislim 20 min nogama, druge opcije nisu prihvatljive.

  31. #31
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Mislim da trebamo dobro definirat što je selo a što je grad LOL. Ovo što vi spomenete pod selo (pošta, doktor, stomatolog) je za moje pojmove gradić.

    Mi živimo u selu, ima prednosti i mane koje su cure više manje sve opisale. Moji klinci će morat putovat u školu, prvo 7 km busom onda 19 km busom i to mi je malo bed ali više ćemo o tome razmišljati kad bude bilo aktualnije (posebice ovo putovanje 19 km). Ali štajaznam, odrasla sam u predgrađe velikog grada, i ovo što moji imaju ovdje je neprocjenjivo (trenutno, kad su mali), igraju se vani, trče, nitko ne mora razmišljat gdje su ni da li će ih auto pregaziti, uvijek nešto novo izmisle za se igrati, nešto to ja ni blizu nisam imala. Imamo vrt, ali MM jako voli kopati u slobodno vrijeme tako da je to tako riješeno. Putujemo na posao, da, ali vremenski (ja 20 min maksimalno MM na terenu pa mu je svejedno) nam nije neka stavka, planiramo putovanja tako da štedimo gorivo maksimalno (ili idemo skupa, ili spojimo 3-4 stvari u jednom điru u grad), ali fakat ima prednosti a bome i mane.

  32. #32
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    a vidi nje, sad mi hoce reci da ne zivim na selu

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Lobor! Sjajno! (Tamo je rođen moj djed - tatin tata, ali je nažalost poginuo u 2. svjetskom ratu pa ga nisam nikad upoznala niti sam ikada bila u Loboru...) Vidiš, dobra ideja za izlet!

    Inače, velika je razlika između sela i malog mjesta. U svakom slučaju malo mjesto je neusporedivo bolja opcija. Moje selo (gdje imam vikendicu) ima samo jednu trgovinu, nema čak ni birtiju, a o liječniku mogu samo sanjati. Za vikend je dobro, ali za trajni boravak sa školskom djecom - nema šanse, iako imam bus za Zg svakih sat vremena.

  34. #34
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Anemona, do autobusa bi mogli pješice, ima oko 1,5 km,a na vlak bi trebali u Zabok - oko 5 km. Moram priznati da sam jako slabo informirana o bilo kojoj vrsti prijevoza, sve obavljamo autom. Ali, vidim da djeca tu iz mog kraja idu u popriličnom broju u Zg u SŠ/fax, sigurno im nije lako ni jednostavno, ali može se...

  35. #35
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Rebbeca prvotno napisa Vidi poruku
    Anemona, do autobusa bi mogli pješice, ima oko 1,5 km,a na vlak bi trebali u Zabok - oko 5 km. Moram priznati da sam jako slabo informirana o bilo kojoj vrsti prijevoza, sve obavljamo autom. Ali, vidim da djeca tu iz mog kraja idu u popriličnom broju u Zg u SŠ/fax, sigurno im nije lako ni jednostavno, ali može se...
    Naravno da se može, ali govorimo u situaciji gdje se ima prilika birati.
    Živim u svojem ustvari mani gradu (ne selu) preko 30 godina i prihvatila sam prednosti i nedostatke, ali oni su tek pred odlukom i moraju znati u što se upuštaju.

    Kad sam išla u OŠ, djeca su pješačila sat vremena po svim vremenskim uvjetima u školu i sat vremena doma, preživjeli su, ali da li to želimo svojoj djeci?

    Ponavljam meni je sve blizu, ako je takva opcija da je škola blizu, vrtić blizu, dr., stomatolog, trgovina, autobusna stanica i vlak, onda je to prihvatljivo.

  36. #36
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Prednosti su svakako mir i tišina, ja redovito šiznem kad idem u St nešto obavljati. Ali kao što su cure rekle bitna je infrastruktura.
    Mi imamo jedan auto, ali autobus ide svakih 20 minuta, dr je tu, stomatolog isto, ali i ja i klinci opet za sve idemo dalje od mjesta stanovanja.

    Ne bi se vraćala u grad, dosta mi je bilo 25 godina života tamo.

    Btw, napravi dobru analizu troškova goriva, ja radim 100km od kuće i ode više od 2000 kn.

  37. #37
    dino84 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    593

    Početno

    Evo jedne koja je rođena na selu, tj. malom mjestu jer smo imali trgovinu, doktora, poštu, banku, školu. Sada već 11 godina živim u gradu i mojih malih 55 kvadrata ne bi mijenjala za ništa na svijetu. Iako sam ovdje podstanar, plaćam 2000 kn i još režije, a na selu imamo 2 velike kuće, ne razmišljamo o preseljenju. Možda kada djeca dođu budem drugačije razmišljala.
    Sjećam se što je meni nedostajalo odrastajući na selu. Dok sam bila mala, u mom susjedstvu nije bilo djece mojih godina pa se nisam imala s kim igrati. Kad sam krenula u srednju, iako je grad gdje sam išla u srednju udaljen samo 40 km, morala sam od prvog razreda biti podstanar jer je prometna povezanost nikakva. Dakle, samo sam vikendom bila kući. Kada sam počela izlaziti, morala sam stalno moliti mamu da me vozi u grad i dolazi po mene jer opet nije bilo drugog izbora. Za svaku veću kupovinu, opet u grad. Mislim da je na selu jako bitno kakvi su susjedi. Jer kako je netko napisao, svi se znaju. A meni je baš to smetalo. Što svi moraju znati kuda idem, zašto idem i kada ću se vratiti. Sada svoju prvu susjedu uopće ne poznam, i to mi je super. Pozdravimo se kada se sretnemo u zgradi, da ju sretnem u gradu ne bi ju prepoznala. Volim što imam sve u blizini. Školu, doktora, izbor vrtića, fakultete, trg. centre, sve što mi je potrebno. Jednostavno, ja volim grad.

  38. #38
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    dino ja obozavam grad, volim zivot u njemu, ali sa malim klincima sam se preporodila na selu.

  39. #39
    dino84 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    593

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    dino ja obozavam grad, volim zivot u njemu, ali sa malim klincima sam se preporodila na selu.
    To i kažem, možda promijenim mišljenje kada dođu djeca. Kod klaudije je jako dobro što ima mogućnost izbora, ako shvate da život na selu nije to što oni žele i što im odgovara, mogu otići natrag u grad.

    Anemona, slažem se s tobom. Ja sam pješačila svaki dan u OŠ oko pola sata i po kiši i snijegu i nije mi baš bilo lijepo.

  40. #40
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    i meni je škola bila jedno pola sata pješke..ali meni su to najlipše uspomene..doduše,stvarno je bilo puno djece..skupilo bi se nas dosta od 1-8razreda i svi skupa..stariji bi pazili mlađe..ali kod nas nikad snijega nije bilo,tako da nije bio problem,jedino kad bi bura opalila pa mlađi i mršavija dva koraka naprid,4nazad jer smo baš u buru morali hodati..danas toga više nema..ima djece,ali više nitko ne ide pješke..danas svatko svoju djecu vozi u školu..meni je žao zbog toga..

  41. #41

  42. #42
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Klaudija, trosak puta na posao mogao bi biti kao stanarina osim ako firma ne pokriva trosak prijevoza?

  43. #43
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Pomi, hvala, proučit ću i njih.
    Hvala vam svima na odgovorima, pomogle ste mi. Pišite i dalje.

    Malo ću o Loboru, pa onda o našoj situaciji.

    dakle, koliko vidim na internet stranici općine Lobor, tamo ima sve što ste navele da bi trebalo imati, doktor, škola, pošta, ljekarna pa čak i internet-stranica(znači li to išta )
    kuća kao kuća je dovoljno velika, ima struju, vodu, grijanje na drva. trebalo bi uređivati zidove, podove, kuhinju i kupaonicu i namjestiti.
    Ne znam ima li vrtića, ali moja djeca ni ovdje ne idu u vrtić niti će ići pa mi to nije toliki problem. sara sljedeće godine kreće u školu pa bi bilo super da krene tamo.
    sljedeće tri godine sam na porodiljnom, nakon toga planiram otvoriti privatno čuvalište djece, tu ili tamo, ako djece uopće ima.
    oko kuće je dosta veliko zemljište, voćnjak, bit će i povrtnjak, kojeg sam i tu planirala napraviti. iako se nikad nisam time bavila, imam želju i volju naučiti i primiti se posla.
    s vremenom možda uzeti kokice za jaja, i tako.
    Ni u gradu nemamo osjećaja za radni neradni dan jer MM radi non-stop.
    što se tiče djece, ni tu nemamo puno klinaca u ulici jer su sva djeca u vrtićima.
    Prije bilo kakve odluke, razgovarat ćemo sa svekijima i otići tamo jedan vikend vidjeti kakva je situacija, malo prošetati, ispitati kakvo je susjedstvo, ne bi bilo loše da se imamo s kim družiti ako jednom i odemo.
    što se tiče srednje škole, kao što rekoh, ako budu išle u ZG, imat će gdje biti. Vikendom možemo dolaziti u ZG, obaviti izlaske, šopinge i druženja.

    Situacija ovdje: plaćamo podstanarstvo, MM puno radi i ne idemo nigdje jer niti imamo kad niti s kojim novcima..
    uvijek smo u stresu jer se stanarina mora platiti, a tamo bi za te novce svaki mjesec nešto sredili a bez pritiska, ako se jedan mjesec nešto i preskoči..
    ja studiram, u ove tri godine planiram završiti faks i trebala bih odraditi staž, to će mi možda biti problem.

    zasad toliko, djeca zovu.. nastavljam kasnije i čitam vas..

  44. #44
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj klaudija prvotno napisa Vidi poruku
    nakon toga planiram otvoriti privatno čuvalište djece, tu ili tamo, ako djece uopće ima.
    obično je u manjim sredinama više starih ljudi nego mladih, mnogi ostaju kući zbog nezaposlenosti a i obitelji su rodbinski povezane, tako da ne znam hoćeš li imati navalu. Djecu obično ima tko čuvati, i u državnim vrtićima ne bude tolika gužva.
    Inače uvijek bih glasala za selo, i prema ostalom što pišeš na tvom mjestu bih se odlučila za selo, jedino bih se brinula za financije i uređenje kuće.
    Jedna lošija strana seoskog života je sve češći nedostatak redovnih linija javnog prijevoza, za sve ti treba auto
    Ali inače mi je puno ugodniji život u manjem mjestu.

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    obično je u manjim sredinama više starih ljudi nego mladih, mnogi ostaju kući zbog nezaposlenosti a i obitelji su rodbinski povezane, tako da ne znam hoćeš li imati navalu. Djecu obično ima tko čuvati, i u državnim vrtićima ne bude tolika gužva.
    Inače uvijek bih glasala za selo, i prema ostalom što pišeš na tvom mjestu bih se odlučila za selo, jedino bih se brinula za financije i uređenje kuće.
    Jedna lošija strana seoskog života je sve češći nedostatak redovnih linija javnog prijevoza, za sve ti treba auto
    Ali inače mi je puno ugodniji život u manjem mjestu.
    Ali u takvim sredinama često ima starijih osoba koje trebaju povremenu skrb, a čija djeca nisu u blizini pa ti dođe na isto...

    Ovo s ukidanjem linija javnog prijevoza je debela istina, ali tu se može stvar promijeniti samo ako se veći broj ljudi odluči odseliti izvan velikih gradova, pa će im trebati prijevoz. Baš sam gledala koliko se gradi novih kuća u okolici D.Sela (tamo gdje je moja vikendica) - ima puno mladih ljudi koji se ne guraju u grad, pa linije javnog prijevoza ostaju.

  46. #46
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    70 km u jednom smjeru, dakle 140 km tam i nazad

  47. #47
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa Vidi poruku
    70 km u jednom smjeru, dakle 140 km tam i nazad
    uh, to je zbilja puno

  48. #48

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vukovarsko-srijemska županija
    Postovi
    46

    Početno

    Živimo u manjem gradu u Slavoniji, slažem sa svima koji kažu da sve ima svoje prednosti i mane, a vi trebate sad odlučiti koje nedostatke možete prihvatiti a koje ne.. ja bih ponekad zbog sto stvari , ponajprije zbog djece voljela živjeti u Zg npr. a ponekad mi odgovara baš ovako kako jeste... Jedino što nikako ne bih mogla to je živjeti u stanu. Sto ljudi, sto ćudi....

  49. #49
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Vidim puno prednosti za zivot na selu za djecu predskolske dobi: puno cistog zraka, dvoriste, zivotinje, vrt... Ali cim pocne skola - vise prednosti vidim za zivot u gradu uz mogucnost odlaska na selo na viksu ili bakama i dedama za praznike. Govorim iz cipela djeteta odraslog u malom mjestu (imali smo ambulantu,postu i skolu ali i zivotinje, vrt...) a koja od punoljetnosti zivi u stanu u gradu.

  50. #50
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    a ta kucica, u cijem ce ona vlasnistvu biti ako se odlucite ulagati u nju?

Stranica 1 od 8 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •