Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 80 od 80

Tema: porodiljna naknada

  1. #51

    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1

    Početno

    HERA, puno ti hvala na ovom pojašnjenju jer sam i ja u sličnoj situaciji i za sada je ova tvoja ideja jedino što vidim da bi me moglo izvući. Nego, nešto mi ipak nije do kraja jasno:

    1) Jesu li ti i ti mjeseci za koje si sama plaćala staž ulazili u prosjek zadnjih 6 mjeseci plaća koje je tražio HZZO?
    Odnosno, što su ti poslije u HZZOu računali kao prosjek plaće za te mjesece koje si sama uplatila? Meni je logika da su ti, ako si uplaćivala za sebe staž po najmanjoj osnovici, onda poslije za prosjek tih mjeseci uzeli kao da si bila na minimalcu? A onda mi to izgleda neisplativo, jer se prosjekom opet vratiš na neki minimalac koji bi dobila ionako...

    2) Koliko mjeseci si nakon tih vlastitih "nadoplata" staža primala "normalnu" plaću pa onda otišla na porodiljni (ili čuvanje, što je već kod tebe bilo)?
    (To mi je ustvari povezano s onim pitanjem pod 1, jer ako si 6 mjeseci nakon toga imala normalnu plaću, onda ti vlastiti "nadokupljeni" mjeseci sa stažom niti nisu ulazili u prosjek za HZZO)

    3) Kako je ekipa u HZZO-u reagirala kad si im došla s nadoplatom staža - jesu te htjeli katapultirati van jer si "prokužila" stvar ili ...?

    Hvala ti unaprijed puno na odgovorima


    Citiraj Hera prvotno napisa Vidi poruku
    Ubacujem se malo na temu s podacima koji će možda biti od koristi trudnicama koje nemaju 18 mj. staža u zadnje dvije godine, pa bi im zbog toga naknada mogla biti manja.

    Meni se to desilo jer sam spletom okolnosti iz nekih osobnih razloga odlučila prekinuti radni odnos i počela sam ponovno raditi nakon gotovo 9 mj. dok su se te okolnosti promijenile. Kad smo donosili odluku o 3. trudnoći, tu činjenicu potpuno nepromišljeno nisam uzela u obzir, pošto prije nikad nisam prekidala s poslom ako nisam prelazila na drugi i u jednom trenu mi je palo na pamet da neću imati 18 mj. staža u zadnje 2 godine do trena otvaranja porodiljnog.

    Rješenje je tzv. produženo mirovinsko osiguranje, odete u HZMO i u biti sami sebi platite staž za to vrijeme kad niste radili, po nekoj najnižoj osnovici. Dobite gomilu obrazaca, popunite, predate, čekate rješenje, pa onda od PU dobite poziv na plaćanje po rješenju, s uplatnicom idete opet u hzmo, kao i s potvrdom PU i još nekim papirima (ne sjećam se sve birokracije, nekad vas izlude), ja sam onda na kraju još nosila radnu knjižicu da mi upišu staž (od 7. mj. to valjda više ne treba obzirom da se one ukidaju).

    Jedino ograničenje tu je da taj prvi zahtjev hzmo-u morate predati najkasnije do godinu dana kad je počeo prekid staža, a ostatak procedure onda ide dalje bez problema (ja sam predala 4 dana prije tog roka jer sam slučajno koji dan prije toga čula za tu opciju, pa mi je palo na pamet da bih tako mogla riješiti pitanje nedostatka staža).

    Naravno, ako ste na nekoj minimalnoj plaći kojom se određuje prosjek za naknadu, to se baš ne isplati, no, možete se raspitati i izračunati koliko vas košta, a koliko će vam biti veća naknada ako imate više staža (mene je za tih 9 mj. koštalo skoro 5,000kn sve skupa).

    Nadam se da će nekome pomoći

  2. #52
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Imam konkretno pitanje.

    Bila sam na roditeljskom dopustu da 21.04.2013. (za treće djete) i dobivala onih cca. 1.660,00 kn.
    22.04.2013. počinje mi teći radni odnos i do danas su mi isplaćene samo tri pune plaće (jedna je bila za onih 8 dana u travnju), a jedna plaća kasni.
    Sada sam trudna i nosim blizance i morala bih krenuti na čuvanje.
    Zanima me kolika će mi biti porodiljna naknada?
    Računaju se te tri plaće + tri naknade od 1.660 ili se računa samo prosjek ovih tri isplaćene plaće???

    Žena mi je na HZZOu rekla da samo plaće, a danas mi je direktro na poslu rekao da nema veze što mi nisu isplatili plaću, jer i onako mi se zadnje dvije ne uzimaju u obzir i da ako sad odem, računa se samo jedna plaća + 5 naknada (za proteklih 6 mjeseci)????

    Molim vas hitno mi je i imate li neki mail na koji mogu direktno poslati pitanje u HZZO da dobijem službeni odgovor.

  3. #53
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    Imam konkretno pitanje.

    Bila sam na roditeljskom dopustu da 21.04.2013. (za treće djete) i dobivala onih cca. 1.660,00 kn.
    22.04.2013. počinje mi teći radni odnos i do danas su mi isplaćene samo tri pune plaće (jedna je bila za onih 8 dana u travnju), a jedna plaća kasni.
    Sada sam trudna i nosim blizance i morala bih krenuti na čuvanje.
    Zanima me kolika će mi biti porodiljna naknada?
    Računaju se te tri plaće + tri naknade od 1.660 ili se računa samo prosjek ovih tri isplaćene plaće???

    Žena mi je na HZZOu rekla da samo plaće, a danas mi je direktro na poslu rekao da nema veze što mi nisu isplatili plaću, jer i onako mi se zadnje dvije ne uzimaju u obzir i da ako sad odem, računa se samo jedna plaća + 5 naknada (za proteklih 6 mjeseci)????

    Molim vas hitno mi je i imate li neki mail na koji mogu direktno poslati pitanje u HZZO da dobijem službeni odgovor.
    računaju se samo plaće
    ako odeš na komplikacije sa datumom 18.09. uzimaju se plaće:
    6. plaća za 7 mj koja ti je sjela u kolovozu
    5. plaća za 6 mj koja ti je sjela u srpnju
    4. plaća za 5 mj koja ti je sjela u lipnju
    3. plaća za 4 mj koja ti je sjela u maju
    2. tu će ti pisati 0,00 kn jer ti je išao staž, ali si novce dobila od HZZO
    1. isto kao i pod 2.
    Posljednje uređivanje od Boxica : 17.09.2013. at 14:37

  4. #54
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    u tvom slučaju ne uzima se plaća za 8 mj koja bi ti sjela u rujnu

  5. #55
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Ali da li je to onda zbroj cifri od 1 do 6 podjeljeno sa 6 ili samo sa onim mjesecima u kojima je sjela plaća?

  6. #56
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Meni je žena na telefon rekla da se rečuna prosjek samo sa mjesecima u kojima je bila isplata plaće, čak i ako mjesec u kojem sam počela raditi nije bio pun, i da se to djeli sa radnim satima.
    Dakle cifre plaće za tri puna mjeseca i za onaj dio 4. mjeseca podjeljeno sa brojem radnih sati u tom periodu. Naknade bilo kakve vrste ne idu u obračun, već eventualno bolovanje ili godišnji.

  7. #57
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    Imam konkretno pitanje.

    Bila sam na roditeljskom dopustu da 21.04.2013. (za treće djete) i dobivala onih cca. 1.660,00 kn.
    22.04.2013. počinje mi teći radni odnos i do danas su mi isplaćene samo tri pune plaće (jedna je bila za onih 8 dana u travnju), a jedna plaća kasni.
    Sada sam trudna i nosim blizance i morala bih krenuti na čuvanje.
    Zanima me kolika će mi biti porodiljna naknada?
    Računaju se te tri plaće + tri naknade od 1.660 ili se računa samo prosjek ovih tri isplaćene plaće???

    Žena mi je na HZZOu rekla da samo plaće, a danas mi je direktro na poslu rekao da nema veze što mi nisu isplatili plaću, jer i onako mi se zadnje dvije ne uzimaju u obzir i da ako sad odem, računa se samo jedna plaća + 5 naknada (za proteklih 6 mjeseci)????

    Molim vas hitno mi je i imate li neki mail na koji mogu direktno poslati pitanje u HZZO da dobijem službeni odgovor.
    U prosjek ti se računaju plaće isplaćene do mjeseca prije otvaranja komplikacija. Znači, ako u 9. mj otvoriš bo, računat će ti se isplate u 5., 6., 7. i 8. mj.
    I to ti je dovoljno. Dovoljne su ti dvije plaće za prosjek ako zadovoljavaš uvjet staža (a zadovoljavaš). Imat ćeš punu naknadu.

    Samo napomena (ako ti to možda bolje odgovara): imaš preostalog roditeljskog od trećeg djeteta. Imaš pravo na rad s pola mjesečne satnice. To može biti 4 h na dan ili svako drugi dan 8 h ili kako god da tebi i poslodavcu odgovara. Poslodavac ti isplaćuje pola bruto plaće, a hzzo 1663 kn (ne pola iznosa, već cijeli).

    Čestitam na bebicama!

  8. #58
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    Gogoga, oprosti na kasnom odgovoru, nisam baš bila na forumu kako sam rodila.

    Ja sam imala 6 plaća prije porodiljnog, pa mi to nije bio problem, da nisam, vjerojatno bi mi uzeli u obzir taj minialac, doista ne znam.

    Na hzzo-u ne daješ nikakve podatke o stažu, oni to vuku valjda od HZMO-a, tako da oni ustvari nemaju pojma odakle tebi staž, bitno je da zadovoljiš njihove kriterije. Ja sam bila sretna što sam prokužila da se na ovaj način može riješiti taj staž, da se to može naknadno upisati, ali do trena prve isplate nisam bila 100% sigurna da će to upaliti (nisam išla na hzzo pitati bi li to tako prošlo prije nego li sam to napravila).

    Uglavnom, meni se isplatilo.

  9. #59
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Molim pomoć: bila sam na komplikacijama, rodila 16.4. i prvih 6 mjeseci dobivala punu naknadu plaçe, sad dolazi slijedećih 6 mj. pa me zanima kolika bi trebala biti naknada ako je treće dijete u pitanju? Namjeravala sam koristiti do 3 godine djeteta, ali ne znam je li naknada 1663 kn nakon godinu dana za treće dijete ili odmah od 6. mj tako?

  10. #60
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    2663 kune sad pol lipe sim tam, posle godinu dana je 1663

  11. #61

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Molim vas za pomoć, naime nigdje na netu ne mogu naći odgovor na jednostavno pitanje a ove ljude u HZZO-u uopće ne razumijem.
    Naime trebam roditi sredinom ožujka a svojih 45 dana do poroda bih krenula koristiti 1.2.2014. Kroz 9 i 10. mjesec sam bila na komplikacijama međutim to je sad gotovo i vraćam se na posao.
    Zanima me: da li se kao prosijek plaće za porodiljnu naknadu prvih 6 mj. djetetova života ( ili sad po novom 8 mj.) uzima moj prosijek plaće 6 mjeseci prije otvaranja 45 dana porodiljnog dopusta a budući da sam dva mjeseca u tom periodu čuvala trudnoću i primala manju naknadu hoće li mi to rušiti prosijek?
    Danas mi je gđa. na HZZo-u rekla da to nema veze, da se uzima prosijek 6 mjeseci ali samo rada..što to znači??? Jel to znači da će mi se gledati samo mjeseci koje sam radila (samo 4 mjeseca i onda će mi naknada biti prosijek tih 4 mjeseca). Ništa ne razumijem..

    Ja sam mislila da će mi se uzeti 7,8,9,10,11,12 ( tih 6 mjeseci a ova dva boldana sam bila na čuvanju i onda će mi prosijek biti manji i sad ispada da nije tako, da ću naknadu dobiti samo prosijek ova 4 mjeseca koja sam radila- mislim to bi bilo super
    Molim nekoga tko se u to razumije da me savjetuje. Ne znaš uopće koga bi to pitao...

  12. #62
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Dovoljne su ti dvije plaće za prosjek ako zadovoljavaš uvjet staža.
    Znači uzet će dvije cijele isplaćene plaće da izračunaju prosjek, ako imaš 6 mjeseci staža, a imaš.

    Tako bi trebalo biti.

  13. #63
    KLARA31 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Lokacija
    Split
    Postovi
    800

    Početno

    Molim vas odgovor ako koja zna odgovor, radim već 7mj nakon porodiljnog se vratila na posao,i plaću sam dobila samo za 2 mj rada i to dio,sveskupa 4tis.kn. Dakle debelo kasni plaća. Sad se spremam u novi MPO postupak i zanima me koliki će mi biti prosjek? Znam da računaju zadnjih 6mj,ali u mene je par mj nema uplate!

  14. #64
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Kako se stalno nešto mijenja, da provjerim najfriškije stanje..

    Prvih 6 mjeseci dobivam 100% place? ( imam 12 mj u komadu itd)
    Drugih 6 mjeseci dobivam koliko?
    I da li se drugih 6 mjeseci mora iskoristiti do kraja ili se mogu na posao vratiti sa recimo 9 mjeseci što bi mi bilo najidealnije zbog novaca, ne znam oćemo izdržati svih 6 mjeseci sa mojim manjim primanjima..

  15. #65
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Drugih 6 dobijas maksimalno 2600.mozes se vratiti na posao nakon 9 mj.i iskoristiti ostatak naknadno

    Sent from my GT-I8190N using Tapatalk

  16. #66
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Što znači iskoristit ostatak naknadno? Mogu ili moram iskoristit? Prelijena sam tražiti po internetu , bolje gnjavit ovdje

  17. #67
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Mozes iskoristiti.ne moras.mislim da minimalno 30 dana u komadu mora biti


    Sent from my GT-I8190N using Tapatalk

  18. #68
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Hvala

  19. #69
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Molim odgovor ako netko zna!!!! Na komplikacijama sam od 3.10. a porodiljni bi trebala otvoriti 1.2.2014. Kako mi u obračun za kompl. nije ušla plaća za 9. mj. koja mi je bila jaka i podigla bi mi prosjek, da li mogu tražiti ponovni obračun ako je za mene povoljniji i kako se to onda računa? Da li se računaju onda naknade za kompl. + plaće za 7.,8. i 9. ili nekako drugačije? Ima li netko iskustva s takvim problemom?

  20. #70

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    3

    Početno

    Ja sam bila nezaposlena 7 mjeseci i sada mi fale 2.5 mjeseca da bih imala 18 mjeseci rada u 2 godine. Ukoliko odlucim sama uplatiti taj staz, moram li uplatiti za svih 7 mjeseci sto sam bila nezaposlena ili ne?

  21. #71
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj tanja37 prvotno napisa Vidi poruku
    Molim odgovor ako netko zna!!!! Na komplikacijama sam od 3.10. a porodiljni bi trebala otvoriti 1.2.2014. Kako mi u obračun za kompl. nije ušla plaća za 9. mj. koja mi je bila jaka i podigla bi mi prosjek, da li mogu tražiti ponovni obračun ako je za mene povoljniji i kako se to onda računa? Da li se računaju onda naknade za kompl. + plaće za 7.,8. i 9. ili nekako drugačije? Ima li netko iskustva s takvim problemom?
    ponovni obračun se može tražiti samo ako je u igri staž tj. ako ti je u prethodnom obračunu falilo mjeseci za normalni prosjek
    što se tiče ovog što ti pričaš, neće ti raditi novi obračun jer ti nikako ne mogu uzeti u obzir plaću za 9 mjeseci
    trenutno ti je i otegotna okolnost porast plaće u tom zadnjem mjesecu jer unatrag nekoliko mjeseci HZZO pretpostavlja da je to "umjetno pumpanje" plaće pa čak kažnjavanju trudnice s minimalnim naknadama
    u prijedlogu novog zakon o radu je čak da se i takvi slučaju daju na sud

  22. #72
    tanja37 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    ZAGREB - RUDEŠ
    Postovi
    393

    Početno

    Hvala na odgovoru! A ja se baš ponadala. Ma, nije ni neka svota u pitanju - možda 200 - 300 kn mjesečno, ali sve dobro dođe! Inače, nije bilo u planu da odem na komplikacije, ali sam išla na amnio pa imala nekih problema sa tahikardijom tako da me gin. ipak stavila na komplikacije. Baš nemam sreće.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Apr 2017
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav. Vidim da je stara tema, ali mozda se ko nade za odg.
    Dakle na porodiljnom sam do 8.mjeseca, u radnom odnosu. Medutim trudna sam opet I termin mi je u 11.misec.
    Zanima me o cemu ovisi iznos porodiljnog za drugo dijete? Da li ce bit isti ko i do sada ili?

  24. #74
    sejla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,457

    Početno

    Pozz, htjela bih provjeriti ako netko zna što sve treba za produženje porodiljnog na drugih 6 mj? Samo ispuniti zahtjev u Jukićevoj ili treba još nešto predati? Može muž umjesto mene ili moram ja?
    Drugo dijete, nisam u stalnom radnom odnosu, primam 1600kn tj sad će biti 2400.
    Hvala

  25. #75

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj Hera prvotno napisa Vidi poruku
    Ubacujem se malo na temu s podacima koji će možda biti od koristi trudnicama koje nemaju 18 mj. staža u zadnje dvije godine, pa bi im zbog toga naknada mogla biti manja.

    Meni se to desilo jer sam spletom okolnosti iz nekih osobnih razloga odlučila prekinuti radni odnos i počela sam ponovno raditi nakon gotovo 9 mj. dok su se te okolnosti promijenile. Kad smo donosili odluku o 3. trudnoći, tu činjenicu potpuno nepromišljeno nisam uzela u obzir, pošto prije nikad nisam prekidala s poslom ako nisam prelazila na drugi i u jednom trenu mi je palo na pamet da neću imati 18 mj. staža u zadnje 2 godine do trena otvaranja porodiljnog.

    Rješenje je tzv. produženo mirovinsko osiguranje, odete u HZMO i u biti sami sebi platite staž za to vrijeme kad niste radili, po nekoj najnižoj osnovici. Dobite gomilu obrazaca, popunite, predate, čekate rješenje, pa onda od PU dobite poziv na plaćanje po rješenju, s uplatnicom idete opet u hzmo, kao i s potvrdom PU i još nekim papirima (ne sjećam se sve birokracije, nekad vas izlude), ja sam onda na kraju još nosila radnu knjižicu da mi upišu staž (od 7. mj. to valjda više ne treba obzirom da se one ukidaju).

    Jedino ograničenje tu je da taj prvi zahtjev hzmo-u morate predati najkasnije do godinu dana kad je počeo prekid staža, a ostatak procedure onda ide dalje bez problema (ja sam predala 4 dana prije tog roka jer sam slučajno koji dan prije toga čula za tu opciju, pa mi je palo na pamet da bih tako mogla riješiti pitanje nedostatka staža).

    Naravno, ako ste na nekoj minimalnoj plaći kojom se određuje prosjek za naknadu, to se baš ne isplati, no, možete se raspitati i izračunati koliko vas košta, a koliko će vam biti veća naknada ako imate više staža (mene je za tih 9 mj. koštalo skoro 5,000kn sve skupa).


    Nadam se da će nekome pomoći



    Pozdrav,

    Nadam se da ste jos aktivni na ovom forumu! Dobivam oprecne informacije u vezi ovoga pa me zanima da li je vama uspjelo to sa produljenjem mirovinskog osiguranja kako bi dobili punu placu na porodiljnom!? I ja sam u istoj situaciji, ali imala sam tjedan dana razmaka izmedju 2 posla i samo mi to fali da bi imala 12 mjeseci neprekidnog staza.

    Jedna trudnica je izjavila da kod nje to nije proslo ali 2011 godine, pa me zanima da li je ona izoliran slucaj i da li je to poslije vrijedilo!

    Hvala

  26. #76

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav! Naime, ne znam vise ni sama sto je ispravno, pa se nadam savjetu.
    Prosle god. sam u pola trudnoce otvorila komplikacije, tada sam bila na punoj satnici i nakon svih odnesenih dokumenata mi je uplacivana najvisa cifra za komplikacije. U medjuvremenu su mi na poslu posto mi je isticao ugovor ponudili za stalno na pola radnog vremena (takva je firma, ima svakakvih satnica). Zvali su me iz hzzo da su to saznali i da dodjem potpisati papir da ce mi oni onda isplacivati pola, a pola firma ker sam komplikacije otvorila sa punom satnicom, i radila sam 12mj bez prekida. Sad sam na porodiljnom mjesec dana i isplata je 2500. Pa me zanima ima li to veze sa ugovorom na pola radnog vremena. Ni sama ne znam kako to ide. Ne bih voljela ici tamo dok barem donekle ne shvatim o cemu moze biti rijec. Hvala na odgovorima unaprijed!!

  27. #77

    Datum pristupanja
    Mar 2022
    Lokacija
    Virovitica
    Postovi
    1

    Početno

    Bok
    Ja sam stranac sa odobrenim stalnim boravkom koji mi je odobren prosle godine. U HR sam vec 7 godina po zakonu pre toga sam imala neprekidno boraviste sa privremenim boravkom rodila sam troje dece u HR i imaju HR drzavljanstvo. Za prvo mi je receno da nemam pravo tek posle 3 godine neprekidnog boravista u HR ok nisam pravila problem. Za drugo sam imala neprekidno boraviste 3 godine i tad mi sam usmeno odbijena govoreci da nemam pravo bez da je pogledala mesec i godinu od kad mi pocinje moje neprekidno boraviste. Za trece isto do prosle godine kad sam dobila stalni boravak da bi na to izmislili da moram da imam stalni boravak 5 godina da bi dobila porodiljno. Pa mene zanima dali postoji ikakav nacin da dobijem porodiljno bez suda?

  28. #78
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Angel1 prvotno napisa Vidi poruku
    Bok
    Ja sam stranac sa odobrenim stalnim boravkom koji mi je odobren prosle godine. U HR sam vec 7 godina po zakonu pre toga sam imala neprekidno boraviste sa privremenim boravkom rodila sam troje dece u HR i imaju HR drzavljanstvo. Za prvo mi je receno da nemam pravo tek posle 3 godine neprekidnog boravista u HR ok nisam pravila problem. Za drugo sam imala neprekidno boraviste 3 godine i tad mi sam usmeno odbijena govoreci da nemam pravo bez da je pogledala mesec i godinu od kad mi pocinje moje neprekidno boraviste. Za trece isto do prosle godine kad sam dobila stalni boravak da bi na to izmislili da moram da imam stalni boravak 5 godina da bi dobila porodiljno. Pa mene zanima dali postoji ikakav nacin da dobijem porodiljno bez suda?
    ovo piše na stranicama HZZO:
    Majka izvan sustava rada koja na dan rođenja djeteta ostvaruje sljedeće uvjete:
    - da je hrvatska državljanka ili strankinja s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj,
    - da ima neprekidno prebivalište ili odobreni stalni boravak u Republici Hrvatskoj u trajanju od najmanje pet godina, te
    - da je zdravstveno osigurana prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju;
    ima pravo na novčanu pomoć tijekom rodiljne i roditeljske brige o novorođenom djetetu.
    Pod rodiljnom brigom o djetetu podrazumijeva se razdoblje od rođenja djeteta do navršenih šest mjeseci života djeteta (obvezatni dio je do 70.-tog dana od rođenja djeteta), a pod roditeljskom brigom razdoblje od 6. mjeseca do navršene 1. godine života djeteta ili do navršene 3. godine života blizanaca, trećeg i svakog sljedećeg djeteta.
    Novčana pomoć tijekom rodiljne i roditeljske brige o djetetu iznosi 70% proračunske osnovice (2.328,20 kuna), a majka izvan sustava rada pravo na tu novčanu pomoć može ostvariti od dana rođenja djeteta.
    Naime, ukoliko zahtjev za korištenje predmetnog prava podnese HZZO-u u roku od 30 dana od dana rođenja djeteta, pripada joj predmetno pravo od dana rođenja djeteta. No, ako propusti navedeni rok, ali ipak podnese zahtjev u roku od 120 dana od rođenja djeteta, pripada joj pravo na korištenje odnosnog prava od dana podnošenja zahtjeva.
    Ako propusti podnijeti zahtjev za korištenje prava u roku od 120 dana gubi pravo na korištenje navedenog prava (prekluzivni rok).

  29. #79

    Datum pristupanja
    Sep 2022
    Postovi
    2

    Početno Drugi porodiljni

    Znaći prvi porodiljni je završio, vratila sam se na posao na 3 mjeseca i započeo mi je novi sa drugim djetetom. Tokom prvog porodilnog sam primala punu naknadu u visini moje plaće, a za drugi porodiljni sam dobila samo pola, kao da više nemam pravo na punu naknadu. Jeli to neka greška od strane HZZO-a? Pričam s kolegicama i uopće nam nema smisla da su mi tako srezali porodiljni.

  30. #80
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Na drugoj temi si malko drugačije napisala
    Ajde napiši točne datume
    - Kraja 1. porodiljnog
    - početak 2. porodiljnog ili komplikacija

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •