Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 80

Tema: porodiljna naknada

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    1

    Početno porodiljna naknada

    Pozdrav
    Kako se zakoni konstano nesto mjenjaju ,mene bi zanimala koja je trenutno porodiljna naknada,dali je 800,00 kn ili 1663,00 kn ,sto se tice nezaposlene majke ili one koja nema 12 mjeseci neprekidnog radnog staza.
    koliko bi se trebalo raditi da bi se primilo pristojnu naknadu min 2500 kn...
    hvala

  2. #2
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Hm, ja sam nedavno otvarala porodiljni, i minimalac je bio 800kn, za pristojnu naknadu treba imati 18mjeseci radnog staža. Toliko ti ja znam, dali se nešto mjenjalo u međuvremenu neznam, al najbolje ti je nazvati i pitati.

  3. #3
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Pardon, treba ti barem 12 mjeseci radnog staža bez prestanka ili 18 mjeseci u zadnje 2 godine.

  4. #4
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Ima li netko link na zakon ili sažetak zakona o porodiljnim naknadama?
    Čitam textove na Rodinom webu, i sve se čini zastarjele informacije.

  5. #5
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Imaš na stranicama hzzo-a.

  6. #6
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Hm...taj je iz 2009 (sa izmjenama u 2011).
    Sorry, malo sam zbunjena. Vec neko vrijeme ne zivim u HR, ali se mislim sad vratit-tako da bas ne znam sto se i kada mijenjalo.
    A druga stvar je da sigurno necu imati 12 mjeseci neprekinutog radnog staza prije odlaska na porodiljni-a bas mi se i ne ide na minimalac od 800 kn

  7. #7
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Pa to je zakon koji je na snazi.
    Najavljivali su izmjene uskoro, ali to nije još aktualno (mislim da bi trebali na ljeto uvesti te promjene). Proguglaj malo, pisalo se o tome što će se mijenjati ( i ovdje na forumu). Ali mislim da se ta odredba o 12 mj staža neće mijenjati.

  8. #8
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Vidi ovdje o izmjenama:
    http://forum.roda.hr/threads/77492-p...skim-potporama

    A kad bi ti trebao početi porodiljni?

  9. #9
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Ok, kužim sad.
    Ako radiš kraće od 12 mjeseci, imaš pravo na naknadu od 1600. A jedino ako imas 12 mjeseci uzastopnog rada (ili 18 mj u 2 god), onda imas pravo na naknadu u visini prosječne plaće.
    Zar ne?

  10. #10
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Ako imaš najmanje 12 mj. neprekinutog staža imaš pravo na rodiljnu naknadu u visini svoje prosječne plaće prvih 6 mj. djetetovog života (uzima se prosjek plaće 6 mj. prije porodiljnog), a sljedećih 6 mj. ti je naknada limitirana na oko 2500 kn.

    Ako nemaš taj uvjet staža, onda dobivaš minimalnu naknadu-tih 1663 kn, čini mi se.

  11. #11
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    A ovaj minimalac, što fingertips spominje, od 800 kn. Što je to?

  12. #12
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj lulu-mama prvotno napisa Vidi poruku
    A ovaj minimalac, što fingertips spominje, od 800 kn. Što je to?
    to se dobije na komplikacijama ako nemaš dovoljno staža
    12 mj. ili 18 s prekidima vrijedi za kompl., a 12 mjeseci bez ikakvih prekida za porodiljnu naknadu

  13. #13
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Puno hvala!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    12 mj. ili 18 s prekidima vrijedi za kompl., a 12 mjeseci bez ikakvih prekida za porodiljnu naknadu
    otkud ti to?

    uvjet staža je isti i za punu naknadu radi bolovanja zbog komplikacija u trudnoći, kao i za punu rodiljnu naknadu; 12 mjeseci neprekinuto ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje 2 godine

    s tim da hzzo u zadnje vrijeme radi provjere i traži da su kod zadnjeg poslodavca isplaćene minimalno 2 plaće, zbog sumnje na fiktivno zapošljavanje radi ostvarivanja boljih prava. ne znam koje im odredbe to omogućuju, ali u praksi to rade.
    Posljednje uređivanje od kavofob : 28.01.2013. at 17:18

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    218

    Početno

    Citiraj kavofob prvotno napisa Vidi poruku
    otkud ti to?

    uvjet staža je isti i za punu naknadu radi bolovanja zbog komplikacija u trudnoći, kao i za punu rodiljnu naknadu; 12 mjeseci neprekinuto ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje 2 godine

    s tim da hzzo u zadnje vrijeme radi provjere i traži da su kod zadnjeg poslodavca isplaćene minimalno 2 plaće, zbog sumnje na fiktivno zapošljavanje radi ostvarivanja boljih prava. ne znam koje im odredbe to omogućuju, ali u praksi to rade.
    Vise se ne isplati muljati

  16. #16
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    pa znam žene koje su imale tu naknadu 8oo i nešto kuna jer nisu imale 12 mjeseci bez prekida ili 18 s prekidima.
    mislim što ako ja radim ne znam 9 mjeseci i imam 9 mjeseci staža, odem na komplikacije, kolika bi mi bila naknada?!

  17. #17
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    žene koje imaju ispunjen uvijet staža na komplikacijama dobivaju max 4500. bar sam ja tako prije 5 godina tj. 2.5 godine.

  18. #18
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    da se ispravim ne 4500 nego
    Naknada za Komplikacije (u trudnoći):
    najniži iznos je 831,50 kn a najviši iznos je 4.257,88 kn

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    218

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    pa znam žene koje su imale tu naknadu 8oo i nešto kuna jer nisu imale 12 mjeseci bez prekida ili 18 s prekidima.
    mislim što ako ja radim ne znam 9 mjeseci i imam 9 mjeseci staža, odem na komplikacije, kolika bi mi bila naknada?!
    830kn

  20. #20
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj kavofob prvotno napisa Vidi poruku
    otkud ti to?

    uvjet staža je isti i za punu naknadu radi bolovanja zbog komplikacija u trudnoći, kao i za punu rodiljnu naknadu; 12 mjeseci neprekinuto ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje 2 godine
    ovo nije točno, za punu rodiljnu naknadu ne postoji 18 mjeseci s prekidima u 2 godine

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    ovo nije točno, za punu rodiljnu naknadu ne postoji 18 mjeseci s prekidima u 2 godine
    ma otkud ti to!?

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    218

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    ovo nije točno, za punu rodiljnu naknadu ne postoji 18 mjeseci s prekidima u 2 godine
    Koji je onda uvjet?

  23. #23
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    12 mjeseci bez prekida

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Prema Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama uvjet staža osiguranja je 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje 2 godine, sve je definirano čl.24 navedenog zakona

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    12 mjeseci bez prekida
    Možeš li to potkrijepiti nekom odredbom ili izmjenom zakona, u ZORIRP-u je navedeno 12 mjeseci neprekidno ili 18 s prekidima u posljednje 2 godine.

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    218

    Početno

    Citiraj kavofob prvotno napisa Vidi poruku
    Možeš li to potkrijepiti nekom odredbom ili izmjenom zakona, u ZORIRP-u je navedeno 12 mjeseci neprekidno ili 18 s prekidima u posljednje 2 godine.
    To sam i ja nasao u zakonu,a oni koji ne ispunjavaju uvjet imaju pravo na 1663

  27. #27
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Da li postoji neki zakonski rok kada se poslodavcu mora reći za trudnoću?
    Očito tih 28 dana prije poroda (+par dana ranije da se stigne otvoriti porodiljski).

    Drugo pitanje: porodiljski otvara doktor opće prakse na preporuku ginekologa?

  28. #28

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    obrati pažnju na datum članka i zakona na koji se odnosi

    ovaj je noviji;

    http://www.roda.hr/article/read/rodi...teljski-dopust

    imaš boldano;

    "Uvjet prethodnog staža osiguranja:
    Dvanaest mjeseci neprekinuto ili osamnaest mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine (prethodni staž) prije dana početka korištenja prava – ako nije ispunjen uvjet, prava na naknadu plaće iznose 50 % proračunske osnovice mjesečno."

  30. #30
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Sam ja glupa-luda il mi noge smrde??!!

    Dakle, imam jedan problem, pokušati ću objasniti.

    Znači, koristila sam bolovanje-komplikacije od 15.9. do 30.1.2013., tad smo zaključili komplikacije, i danas, 28 dana prije poroda, otišla sam na HZZO, gdje su me oni odjavili, dali mi radnu knjižicu, i poslali me na biro da se prijavim. Znači ja sam sad na birou do dana poroda, a tek nakon poroda mogu otvarati rodiljni do prve godine djetetova života i primati naknadu, jesam u pravu?!
    No, ne kužim kojeg vraga, sam se sad prijavila na birou, kad ću opet za misec dana se prijavit na hzzo i otvarat rodiljni, šta mene to sad stavlja kao radno sposobnu, a imam svaki tren rodit?
    Ja sam mislila da kad završim bolovanje, 28 dana prije poroda da mi otvaraju porodiljni i da sam mirna. Eh,da, kao nezaposlena sam otvorila komplikacije.
    Znači li to da samo zaposlene majke imaju pravu direktno s bolovanja na porodiljni, ili kako to ide?
    Oprostite ako nekog gnjavim, tražim po internetu pa neznam naći!

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    fingertips, kako to misliš da si nezaposlena koristila komplikacije? bolovanje zbog komplikacija u trudnoći je pravo zaposlenih trudnica, ne može na bolovanje nezaposlena trudnica.

    ono što mi općenito zovemo porodilji dopust, ne postoji, ali postoje različita prava trudnica/majki, ovisno o radnopravnom statusu;

    rodiljni dopust je pravo zaposlenih i samozaposlenih trudnica/majki i počinje 45 ili 28 dana prije poroda

    rodiljna pošteda od rada je pravo nezaposlenih majki, poljoprivrednika i koji ostvaruju drugi dohodak, a počinje s rođenjem djeteta

    postoji još i pravo na rodiljnu brigu, to je pravo majki izvan sustava rada, također počinje od dana rođenja djeteta

  32. #32
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Bila sam zaposlena kad sam otvorila komplikacije, no istek ugovora je usljedio za 5 dana, zato sam i mogla otvoriti komplikacije. To sad nije bitno, bolovanje je završilo.
    Znači ja dobivam rodiljnu poštedu od rada kao nezaposlena majka?
    No zašto sam ovih 28 dana na birou? To ne kužim!

  33. #33
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Ali, čekaj, kako si otvorila komplikacije (bolovanje) kao nezaposlena? Ili si bila u trenutku otvaranja zaposlena pa ti je u međuvremenu istekao ugovor i sad si bez posla?
    Ne znam kako to ide u tvojoj situaciji, ali koliko znam nezaposlene majke primaju rod. naknadu od rođenja djeteta, ne prije poroda, valjda zato ti ne otvaraju porodiljni, nego tek kad rodiš.

    Edit: uletile ste dok ja natipkam.
    Posljednje uređivanje od luci07 : 31.01.2013. at 13:46

  34. #34
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    Bila sam zaposlena kad sam otvorila komplikacije, no istek ugovora je usljedio za 5 dana, zato sam i mogla otvoriti komplikacije. To sad nije bitno, bolovanje je završilo.
    Znači ja dobivam rodiljnu poštedu od rada kao nezaposlena majka?
    No zašto sam ovih 28 dana na birou? To ne kužim!
    Pa zato jer si nezaposlena. Ne mogu ti otvoriti porodiljni kao nezaposlenoj.

  35. #35
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Ahaaaaaaaa, ma mislim svi ti tamo na birou su toliko mutavi, meni to niko nije zna objasnit. Znači ja sam sad na birou 28 dana, i onda kad se beba rodi otvaram rodiljni?
    A sad sam nigdje, znači nema novčića u 3.mjesecu

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    Bila sam zaposlena kad sam otvorila komplikacije, no istek ugovora je usljedio za 5 dana, zato sam i mogla otvoriti komplikacije. To sad nije bitno, bolovanje je završilo.
    Znači ja dobivam rodiljnu poštedu od rada kao nezaposlena majka?
    No zašto sam ovih 28 dana na birou? To ne kužim!
    ne moraš biti ako nećeš koristiti rodiljnu poštedu od rada, možeš kao osoba izvan sustava rada koristiti rodiljnu brigu, za rodiljnu poštedu uvjet je status nezaposlene osobe, odnosno prijava na biro

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    Ahaaaaaaaa, ma mislim svi ti tamo na birou su toliko mutavi, meni to niko nije zna objasnit. Znači ja sam sad na birou 28 dana, i onda kad se beba rodi otvaram rodiljni?
    A sad sam nigdje, znači nema novčića u 3.mjesecu
    tako je, nažalost ništa dok se beba ne rodi

  38. #38
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Prasad smrdljiva
    Snaći ćemo se nekako

  39. #39
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Što ako radimo godinu dana , ali na pola satnice (prosvjeta), računa li se to kao pola godine samo? Znači da bih sad dobijala naknadu kao nezaposlena?!

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Postovi
    2

    Početno

    molim vas pomoć ako se netko razumije u sve te zakone,iako sam sve pročitala i dalje mi nije jasno a neznam gdje bi se obratila,ustvari znam ali čula sam da u hzzo-u neće da ti kažu tvoja prava.
    prijavljena sam od 1.2.2013. i trebala bi krajem 8.mjeseca na porodiljni,aman kada mi sjedne 6.uplata(tj.plaća za 7.mjesec koja će biti oko 15.8),ali čitam da se neračuna uplata koja je u mjesecu kad si otišao na porodiljni.i još jedan uvjet,staž.sve skupa imam staža godinu dana bez prekida,ali ne u zadnje dvije godine,jer je prošlo više od tad,a u zadnje dvije godine nemam 18 mjeseci staža s prekidima,imam puno manje.zanima me dali ću moći ostvariti pravo da primam punu plaću prvih 6 mjeseci ili ne???molim pomagajte

  41. #41
    deeeyoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    310

    Početno

    Čitam da za treče i svako daljnje djete zaposlene majke imaju pravo na 3 godine porodiljnog dopusta i da za to vrijeme dobivaju porodiljnu naknadu.
    Ja sam sad rodila treče djete, ali sam nezaposlena. Da li će mi se plačati godinu dana ili isto 3 godine minimalna porodiljna naknada?

  42. #42
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Isto tri godine.

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj deeeyoo prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam da za treče i svako daljnje djete zaposlene majke imaju pravo na 3 godine porodiljnog dopusta i da za to vrijeme dobivaju porodiljnu naknadu.
    Ja sam sad rodila treče djete, ali sam nezaposlena. Da li će mi se plačati godinu dana ili isto 3 godine minimalna porodiljna naknada?
    Ovo su uvjeti za nezaposlene majke
    --------------
    Nezaposlene majke mogu ostvariti pravo na naknadu od dana rođenja djeteta do navršene godine dana starosti. Za blizance, treće i svako sljedeće dijete pravo na rodiljni dopust može se koristiti do navršene treće godine djetetova života.
    Nezaposlene majke imaju pravo na porodni dopust ako ispunjavaju sve sljedeće uvjete:

    -ako imaju hrvatsko državljanstvo
    -ako imaju neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva za priznanje prava na porodni dopust
    -ako su zdravstveno osigurane u Zavodu
    -ako se vode u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 12 mjeseci koji prethode porodu djeteta za koje se ostvaruje odnosno pravo ili su se prijavile u evidenciju nezaposlenih osoba pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti
    -ako im radni odnos ili služba nije prestala zbog toga što su otkazale ugovor o radu, odnosno službu (osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu prouzročenog ponašanjem poslodavca) i ako im radni odnos nije prestao pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa, odnosno službe.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    134

    Početno

    jedna moja prijateljica je sad trudna s trečim djetetom, nezaposlena, i kad je pitala na hzzo hoće svejedno primat tu porodiljnu naknadu 3 godine rekli su joj da neće, nego samo godinu dana, da su te tri godine pravo zaposlenih majki.
    edit: onda su joj krivo rekli? budem joj ovo prenesla nek ide opet na hzzo.
    Posljednje uređivanje od xxx : 19.08.2013. at 23:54

  45. #45
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj xxx prvotno napisa Vidi poruku
    jedna moja prijateljica je sad trudna s trečim djetetom, nezaposlena, i kad je pitala na hzzo hoće svejedno primat tu porodiljnu naknadu 3 godine rekli su joj da neće, nego samo godinu dana, da su te tri godine pravo zaposlenih majki.
    edit: onda su joj krivo rekli? budem joj ovo prenesla nek ide opet na hzzo.
    Evo najnoviji zakon ( možda sam gore stavila stari sazetak)


    ...,,,,,,......
    VI. PRAVO RODITELJA IZVAN SUSTAVA RADA
    Članak 31.
    (1) Majka izvan sustava rada iz članka 7. stavka 1. točke 6. ovoga Zakona ima pravo na novčanu pomoć tijekom rodiljne i roditeljske brige o novorođenom djetetu.
    (2) Pod rodiljnom brigom o djetetu iz stavka 1. ovog članka podrazumijeva se razdoblje od rođenja djeteta do navršenoga 6. mjeseca života djeteta, a pod roditeljskom brigom razdoblje od 6. mjeseca do navršene 1. godine života djeteta, za prvo i drugo rođeno dijete ili do navršene 3. godine života djeteta kod rođenja blizanaca, trećeg i svakoga sljedećeg djeteta.
    (3) Majka izvan sustava rada iz članka 7. stavka 1. točke 6. ovoga Zakona nakon isteka 70. dana od rođenja djeteta, može radi zaposlenja ili samozaposlenja prekinuti korištenje prava na rodiljnu ili roditeljsku brigu o djetetu, pri čemu otac djeteta ima pravo na korištenje preostalog dijela neiskorištenog prava, sukladno svom radnopravnom statusu, uz majčinu pisanu suglasnost i neovisno o radnopravnom statusu majke.
    (4) Majka iz stavka 1. ovoga članka, nakon 70. dana od dana rođenja djeteta, može radi zaposlenja ili samozaposlenja prekinuti korištenje prava na rodiljnu ili roditeljsku brigu o djetetu te započeti ili nastaviti koristiti preostali dio roditeljske brige o djetetu do navršene 1. odnosno 3. godine života djeteta ako je provela na radu najmanje 9 mjeseci neprekidno prije mjeseca u kojem namjerava započeti koristiti preostali dio pripadajućeg prava, kao zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj pod uvjetima iz ovoga Zakona.
    (5) Majka iz stavka 4. ovoga članka koja na radu nije provela najmanje 9 mjeseci prije mjeseca u kojem namjerava započeti koristiti preostali dio neiskorištene roditeljske brige o djetetu iz razloga što joj je prestao radni odnos ili je prestala obavljati djelatnost iz članka 6. točke 2. ovoga Zakona, ima pravo nastaviti korištenje preostalog dijela prava na roditeljsku brigu o djetetu, kao roditelj izvan sustava rada ako i dalje ispunjava uvjete iz članka 32. ovoga Zakona.
    (6) Majka iz stavka 4. i 5. ovoga članka ima pravo koristiti preostali dio neiskorištene roditeljske brige o djetetu pod uvjetom da pravo na roditeljsku brigu o djetetu nije prenijela na drugog roditelja u smislu stavka 3. ovoga članka.
    Članak 32.
    (1) Majka izvan sustava rada može ostvariti pravo s osnove rodiljne i roditeljske brige o djetetu iz članka 31. stavka 1. i 2. ovoga Zakona pod uvjetom da na dan rođenja djeteta ispunjava sljedeće uvjete:
    – da je hrvatska državljanka ili strankinja s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj,
    – da ima neprekidno prebivalište ili stalni boravak u Republici Hrvatskoj u trajanju od najmanje 5 godina,
    – da je zdravstveno osigurana prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.
    (2) Iznimno, majka izvan sustava rada, koja u tijeku korištenja prava na novčanu pomoć tijekom rodiljne i roditeljske brige o novorođenom djetetu završi redovito školovanje ili pohađanje sveučilišnog ili stručnog studija ili joj obveze redovitog školovanja ili pohađanje sveučilišnog i stručnog studija miruju ili prekine redovito školovanje, pohađanje sveučilišnog ili stručnog studija, zadržava pravo korištenja priznatog prava do roka propisanog za njegovo korištenje, ako se u roku od 30 dana od dana prekida ili završetka redovitog školovanja ili pohađanja sveučilišnog studija prijavila u evidenciju nezaposlenih osoba kod Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
    (3) Majka iz stavka 1. ovoga članka koja izgubi status u obveznom zdravstvenom osiguranju, a nije u roku od 30 dana stekla novi status osigurane osobe kod Zavoda, gubi pravo na korištenje prava iz stavka 1. ovoga članka.
    Članak 33.
    (1) Novčana pomoć iz članka 31. stavka 1. ovoga Zakona iznosi 50% proračunske osnovice mjesečno.
    (2) Majka izvan sustava rada pravo na novčanu pomoć iz stavka 1. ovoga članka može ostvariti počevši od dana rođenja djeteta.
    (3) Majka izvan sustava rada, za slučaj smrti djeteta, ostvaruje pravo na novčanu pomoć iz stavka 1. ovoga članka još tri mjeseca od mjeseca u kojem je nastupila smrt djeteta.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    134

    Početno

    hvala

  47. #47

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    134

    Početno

    imam opet pitanje za tu prijateljicu. da li za to treče dijete ima pravo i na tri godine staža ili samo godinu? nezaposlena je.

  48. #48
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj xxx prvotno napisa Vidi poruku
    imam opet pitanje za tu prijateljicu. da li za to treče dijete ima pravo i na tri godine staža ili samo godinu? nezaposlena je.
    na godinu dana staža

  49. #49
    deeeyoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    310

    Početno

    I ja zahvaljujem!

  50. #50
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    Ubacujem se malo na temu s podacima koji će možda biti od koristi trudnicama koje nemaju 18 mj. staža u zadnje dvije godine, pa bi im zbog toga naknada mogla biti manja.

    Meni se to desilo jer sam spletom okolnosti iz nekih osobnih razloga odlučila prekinuti radni odnos i počela sam ponovno raditi nakon gotovo 9 mj. dok su se te okolnosti promijenile. Kad smo donosili odluku o 3. trudnoći, tu činjenicu potpuno nepromišljeno nisam uzela u obzir, pošto prije nikad nisam prekidala s poslom ako nisam prelazila na drugi i u jednom trenu mi je palo na pamet da neću imati 18 mj. staža u zadnje 2 godine do trena otvaranja porodiljnog.

    Rješenje je tzv. produženo mirovinsko osiguranje, odete u HZMO i u biti sami sebi platite staž za to vrijeme kad niste radili, po nekoj najnižoj osnovici. Dobite gomilu obrazaca, popunite, predate, čekate rješenje, pa onda od PU dobite poziv na plaćanje po rješenju, s uplatnicom idete opet u hzmo, kao i s potvrdom PU i još nekim papirima (ne sjećam se sve birokracije, nekad vas izlude), ja sam onda na kraju još nosila radnu knjižicu da mi upišu staž (od 7. mj. to valjda više ne treba obzirom da se one ukidaju).

    Jedino ograničenje tu je da taj prvi zahtjev hzmo-u morate predati najkasnije do godinu dana kad je počeo prekid staža, a ostatak procedure onda ide dalje bez problema (ja sam predala 4 dana prije tog roka jer sam slučajno koji dan prije toga čula za tu opciju, pa mi je palo na pamet da bih tako mogla riješiti pitanje nedostatka staža).

    Naravno, ako ste na nekoj minimalnoj plaći kojom se određuje prosjek za naknadu, to se baš ne isplati, no, možete se raspitati i izračunati koliko vas košta, a koliko će vam biti veća naknada ako imate više staža (mene je za tih 9 mj. koštalo skoro 5,000kn sve skupa).

    Nadam se da će nekome pomoći

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •