Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 259

Tema: Krstiti dijete? Da? Ne? Kada?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno Krstiti dijete? Da? Ne? Kada?

    Dragi forumaši,
    jeste li Vi krstili svoje dijete? Ja i suprug smo katoličke vjere, vjenčali smo se kod matičara, zbog privatnih razloga, ali sada imamo bebu staru 1 i pol mjesec i svi nas konstantno propitkuju kad cemo je krstiti. Mene su krstili s 7 godina, supruga s 2 mj starosti. Stvar je u tome da se stajalište po pitanju vjere nekada i danas promjenilo, mi vjerujemo u Boga, ali jednostavno ne vjerujemo svećenicima nakon svaga živoga što se samo u proteklih godinu dana izdogađalo ( npr. pedofilija).Da ne ulazimo u raspravu s vjerom, jer znam da ima svatko svoje mišljenje i isto tako ničije mišljenje ne osporavam.
    Dakle mene zanima da li ste Vi krstili svoju djecu? Kada ste to učinili?

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    218

    Početno

    Hm,skakljivo pitanje. Moja punica tvrdi da bi se svatko trebao krstiti punoljetan,dok moja stara tvrdi da je najbolje u prvoj godini

  3. #3
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Jesam, kada je imala 3 mjeseca i svi su se čudili što čekamo toliko.

    A na pitanje da ili ne ne može nitko odgovoriti osim vas samih. Vi sami razmislite i vidite što je najbolje i što VI želite. Krštenje je ipak mnogo dublji čin od puke formalnosti i prilike za feštu kako se to danas doživljava. Vi krstite dijete i svojom vjerom (živom) i obvezujete se da ćete dijete tako i odgajati dok raste. Malo razmislite o tome..

  4. #4
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Moji su svi kršteni, 2, 2 i 8 mjeseci.

    Prvo razmisli hoćeš li je odgajati u vjeri ili ne, znaš i sama što to znači pa donesite odluku.
    To je stvar samo tebe i tm, ali bi trebali odgovorno donijeti tu odluku.
    Ako da-zašto da, ako ne zašto ne. Ne bi trebali slušati okolinu i voditi se njome.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku

    Prvo razmisli hoćeš li je odgajati u vjeri ili ne, znaš i sama što to znači pa donesite odluku.
    To je stvar samo tebe i tm, ali bi trebali odgovorno donijeti tu odluku.
    Potpis. Uz mali dodatak.
    Ako ćete ići nedjeljom na misu, moliti se za svoje svećenike, sudjelovati u životu župne zajednice onda se zaista ne trebaš bojati svećenika pedofila jer ćeš svog svećenika dobro poznavati. On će putem sakramenata donositi Krista živog u tvoju malu obitelj.
    Posljednje uređivanje od ljiljan@ : 21.01.2013. at 18:01

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    a znam da nebi nitko trebao odlučivat o tome, ali svekrva je u tome zacrtala da cemo je krstiti, čak je danas sama odredila i datum, što mi je rogove izbacilo hehehe....mi ove godine sigurno necemo moci jer nas financijska situacija ne prati u najboljem svijetlu, a sdruge strane neznamo još ni sami da li djetetu bolje to (ako učinimo) onda krstit ju kad bude svijesnija, veća, da zna što se događa...

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    a znam da nebi nitko trebao odlučivat o tome, ali svekrva je u tome zacrtala da cemo je krstiti, čak je danas sama odredila i datum, što mi je rogove izbacilo hehehe....mi ove godine sigurno necemo moci jer nas financijska situacija ne prati u najboljem svijetlu, a sdruge strane neznamo još ni sami da li djetetu bolje to (ako učinimo) onda krstit ju kad bude svijesnija, veća, da zna što se događa...
    U našoj župi nema tarife za kršenje, financije ne bi bile prepreka...a možda ti sveki odriješi kesu....

  8. #8
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    a znam da nebi nitko trebao odlučivat o tome, ali svekrva je u tome zacrtala da cemo je krstiti, čak je danas sama odredila i datum, što mi je rogove izbacilo hehehe....mi ove godine sigurno necemo moci jer nas financijska situacija ne prati u najboljem svijetlu, a sdruge strane neznamo još ni sami da li djetetu bolje to (ako učinimo) onda krstit ju kad bude svijesnija, veća, da zna što se događa...
    Otpepaj svekrvu dok je vrijeme. Ako će ona odlučivati o tome i još i datum određivati, najbolje da joj odmah daš dijete pa neka ga komplet odgaja.
    Krštenje može biti i potpuno intiman čin, bez ikakvih fešti, troškova i sl. Ne trebaju ti bogzna kakve financije za to.

  9. #9
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ivon, stvarno ne znam kakve veze ima financijska situacija s krštenjem.

    U nijednoj župi nema tarife za krštenje, ako imaš potrebu daš ako ne ništa. Ja nemam.

    Ne dozvoli nikome da se upliće u odluke koje se tiču tebe i tm.

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    I ja ne vidim što imaju zajedničko krštenje i financije. Moji su svi kršteni. Haljinicu sam sama sašila. Svijeću i košuljicu se dobije na posudbu od crkve ili kupiš svijeću da ti bude uspomena.
    Napraviš ručak i tortu za bake, dede, kumu i braću ili sl. Pa ne radi se pir. (iako, ni pir ne mora biti skup, po želji naravno).

    No, kod krštenja je sasvim nešto drugo u pitanju. A ne trošenje i čašćenje.
    I mislim da je bolje krstiti ih dok su jako mali. Sa oko godinu dana će biti vjerojatno prestrašeni, ne znam, tako mi se čini, većina ih u toj dobi ne voli nepoznate.

  11. #11
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    Naš sin nije kršten, niti će biti, što se tiče mene i MM, a kad odraste sam će odlučiti da li ga vjera zanima ili ne. Uplitanja po tom pitanju sa bilo čije strane nismo tolerirali.
    Isto kao i cure prije mene smatram da je to odluka koja se donosi u najintimnijem krugu obitelji, potpuno neovisna o financijskoj situaciji.

  12. #12
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    zar se mogu krstiti djeca ako roditelji nemaju crkveni brak? zar nismo o tome pricali?

    i ni ja ne razumijem poveznicu financija i krstenja.

  13. #13
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    zar se mogu krstiti djeca ako roditelji nemaju crkveni brak? zar nismo o tome pricali?

    i ni ja ne razumijem poveznicu financija i krstenja.
    ja svoju stariju nisam mogla krstiti jer nismo bili vjenčani..nakon nekog vremena smo se mi vjenčali i nju krstili,sve isti dan..a ni za kumove djetetu nismo mogli staviti par koji je živio u izvanbračnoj zajednici..ali recimo ja i moj brat smo bili kršteni iako nam roditelji nisu bili crkveno vječani,samo kod matičara..neznam stvarno po kojem principu to ide..na kraju,mislim da ovisi na kojeg svećenika naletiš..

  14. #14
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Djeca se mogu krstiti ako roditelji nemaju crkveni brak, a poveznica krštenja i financija je ta da mnogi ljudi žele svečano proslaviti djetetovo krštenje u nekom određenom krugu ljudi, a za to je obično potreban novac.

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    zar se mogu krstiti djeca ako roditelji nemaju crkveni brak? zar nismo o tome pricali?
    Mislim da mogu ako postoje prepreke za sakramentalni brak roditelja (prethodni brak sklopljen u Crkvi jednog od roditelja).
    Inače ovisi o svećeniku. Ali ako je baka djeteta vjernica tada će svećenik vjerojatno krstiti dijete. Bez uvrede roditeljima, ali ja razumijem da je baki teško ako je svim srcem upoznata sa značenjem sakramenta krštenja, da joj unuče ne bude kršteno. Bez obzira što se nema pravo miješati ona ne može promijeniti činjenicu da to djetešce jako voli i da mu želi najbolje.

  16. #16
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    nas su trazili svaki put vjencani list.
    krstenje se tako lijepo moze proslaviti u vlastitom domu bez troska. oni koji vas vole to ni ne ocekuju od vas.

  17. #17
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nas svećenik nije tražio niti pitao ništa osim želimo li krstiti dijete.
    Što se tiče slavlja - ja slavim jer želim a ne jer netko to od mene očekuje. Mi smo baš željeli "na veliko" proslaviti krštenje djeteta, pa smo zato krstili dijete kasnije nego što je to uobičajeno - nisu bile u pitanju financije nego druge okolnosti.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    sta se nemogu krstiti? sta to onda znaci da moje dijete se nemože ženiti u crkvi (jer ako nema sakramente) onda se nemože vjenčati u crkvi? nisam upucena u to, pa ako netko više zna neka kaže....
    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    zar se mogu krstiti djeca ako roditelji nemaju crkveni brak? zar nismo o tome pricali?

    i ni ja ne razumijem poveznicu financija i krstenja.

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    mogu se krstiti i djeca čiji roditelji nisu vjenčani u crkvi, mogu i ona čiji roditelji nisu vjenčani, pa i ona čiji roditelji jesu vjenčani ali ne nužno međusobno, svi se mogu krstiti, ali...treba u takvim situacijama ipak razumjeti poveznicu financija i krštenja...(ne bih dalje, da ne povrijedim nečija uvjerenja).
    osobno smatram da je punica iz drugog posta u pravu - osoba bi trebala biti punoljetna i poslovno sposobna za takvu odluku. svojoj smo djeci MM i ja odlučili prepustiti tu odluku, neće biti dio statistike na koju će se svakojake udruge pozivati i govoriti u "njihovo ime".

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    eh da poveznica između krštenja i financija je moja sveki koja sama pozove ujakove, stričeve, i pitaj boga koga ne na slavlja jer je ona glava kuce, pa mi nemamo pravo glasa..tu se nalazi ta odvratna poveznica, jer mi sada nemamo novaca i da je želimo krstiti, trebamo imati pozamašno novcica da se ne osramotimo...

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    sta se nemogu krstiti? sta to onda znaci da moje dijete se nemože ženiti u crkvi (jer ako nema sakramente) onda se nemože vjenčati u crkvi? nisam upucena u to, pa ako netko više zna neka kaže....
    Nemoj još razmišljati o ženidbi djeteta.
    Danas svaka župa ima pripreme za sakramente odraslih.
    Sada razmišljaj da li ga želiš odgajati u vjeri...

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    e da, tako bi i ja da se moje dijete samostalno odluči,nekako su svi vjecito govorili u moje ime (i još govore) pa mi je to ostalo i u traumi, kako za nist nisam imala pravo glasa...
    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    mogu se krstiti i djeca čiji roditelji nisu vjenčani u crkvi, mogu i ona čiji roditelji nisu vjenčani, pa i ona čiji roditelji jesu vjenčani ali ne nužno međusobno, svi se mogu krstiti, ali...treba u takvim situacijama ipak razumjeti poveznicu financija i krštenja...(ne bih dalje, da ne povrijedim nečija uvjerenja).
    osobno smatram da je punica iz drugog posta u pravu - osoba bi trebala biti punoljetna i poslovno sposobna za takvu odluku. svojoj smo djeci MM i ja odlučili prepustiti tu odluku, neće biti dio statistike na koju će se svakojake udruge pozivati i govoriti u "njihovo ime".

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    hvala Vam svima, na savijetima, morat cu bolje prodiskutirati s mm što je najbolje za naše dijete. Pomogle ste mi puno!

  24. #24
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    eh da poveznica između krštenja i financija je moja sveki koja sama pozove ujakove, stričeve, i pitaj boga koga ne na slavlja jer je ona glava kuce, pa mi nemamo pravo glasa..tu se nalazi ta odvratna poveznica, jer mi sada nemamo novaca i da je želimo krstiti, trebamo imati pozamašno novcica da se ne osramotimo...
    Draga Ivon, ništa od svega nije problem dok ga ti takovim ne vidiš.
    Malo si posloži što zapravo želiš, pa onda što si zapravo možeš priuštiti, odnosno sa čime se možeš nositi i po pitanju duhovnog stanja, financija, upliva svkrve.

  25. #25
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Sveki zove-sveki plaća.

    Mislim, ako je glava kuće onda je valjda i glava kese.

  26. #26
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    evo, nasla sam bas lijep odgovor o krstenju http://www.glas-koncila.hr/index.php...&news_ID=15006
    dio:
    Kad bi se pak roditelji mogli crkveno vjenčati a to ne žele učiniti, svećenik ima razloga smatrati da to dijete ne namjeravaju ni kršćanski odgajati. Nađe li se ipak u toj kući netko (baka ili neka druga osoba), kojemu je jako stalo da dijete bude kršteno i koji će moći kršćanski djelovati na njegov odgoj, svećenik može zaključiti da su time ispunjeni osnovni uvjeti za krštenje.

  27. #27
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Jako, jako dobro razmisli prije nego odlučiš što i kako!
    Ja sam tu jako fulala i sad mi je žao a povratka nema.

    Ja sam odgajana kao kršćanka, a muž nikakve veze nema s vjerom.
    Iako sam tako odgajana (čitaj, tjerali su me da idem na misu nedjeljom da obavim sakramente) sama nisam nešto bila posebno oduševljena vjerom i sviem što ide s tim.
    Ali sam se eto vjenačala u crkvi! Nekako mi je to bilo u redu, bilo mi bzvz otići samo kod matičara

    E onda je došlo prvo dijete. Nas dvoje smo bili onak, ja recimo za (odgoj je koliko toliko utjecao na to, ali više u smislu "pa to se mora"), muž i niej baš bio za, ali ajde. Moja stara je najviše pilala za to....
    I ajde krstili mi njega!
    Onda je došlo drugo dijete...tu mi je već bilo, joj, sad moramo i krštenje obaviti kad je jelte i prvo već kršteno!
    Treću nismo krstili za sada..jednostavno, nema potrebu za tim.
    Naime, muž i aj uopće ne idemo u crkvu, ne vodim ni djecu. Četo se pitam što sam i ovo dvoje krstila kad ih uopće ne odgjamo tako. A sad mi bzvz kaj jedino najmanja nije krštena i nekak brijem da bumo ju prvom prilikom krstili samo zato. I tak. fail, fail, fail...a nema natrag.

  28. #28
    luluzg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    44

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Sveki zove-sveki plaća.

    Mislim, ako je glava kuće onda je valjda i glava kese.
    Sa ovim se slažem. Tko želi feštu nek plati .
    Mi se doma "prepiremo" jer ja mislim da dijete treba samo odlučiti želi se krstit ili ne (kada o tome bude moglo samo odlučiti i argumentirano obrazložiti), a mm misli da je to naša "dužnost". nastavim li se još natezati bit će kako ja kažem , jer Maggie May sada ima 8 i pol mjeseci .


    Na uši ću progovoriti, ako ne kažem: Ja razumijem poveznicu krštenje - financije, ali ne razumijem poveznicu krštenje - svečenici pedofil . To je samo moje mišljenje, ali malo me nervira generaliziranje (uvijek se sjetim onog filma sa Jamesom Woodsomo)

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    202

    Početno

    Ja ne razumijem tu potrebu da dijete "samo odluci" zeli li biti krsteno i da se zato ceka da odraste. To mi je isto kao da ga ne upisemo na strani jezik u npr.predskolskoj dobi nego cekamo "da sam odluci zeli li engleski ili francuski ili nijedan". Vjerujem da svaki roditelj dok je dijete malo ima pravo "odlucivati" za njega, ono sto misli da je najbolje. Moje je dijete krsteno jer smo vjernici i jer smo to zaista zeljeli. I pricesceno. Idemo u crkvu, ne svaku nedjelju, ali cesto. A ako se jednog dana on odluci vjencati kod maticara, ili se ne vjencati uopce, ako ne bude htio na mise... to ce biti njegov izbor i ja cu to postovati. Da mu i sada, kao mladom pubertetliji dam da odlucuje o sebi... nit bi se prao, nit bi u skolu isao, spavao bi do podne i hranio se u mcdrecku...

  30. #30
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ja sam ateist, mm vjernik koji nedjeljom ide na mise jer se to tako oduvjek moralo kod gospodje majke. Ja sam pristala da mu zazmirim na jedno oko za to krstenje odnosno da se djeci obavi samo krstenje a sve ostalo nek si rade oni sami kad budu svjesni ako budu htjeli i nek ih ne voda po crkvama tako malene. Zivim u Italiji i tu se u vrticima vjerovali ili ne uci vjeronauk ako roditelji pristanu. Ja nisam pristala pa tako mali ne prisustvuje tim cudnim lekcijama za trogodisnju i cetverogodisnju djecu (to je po meni tlacenje djece).
    Sveki je planirala ziher kao tvoja, jer spustenih noseva je bilo no moj uvijet je bio kad vec radim nesto sto mi je bez veze onda se ima obaviti sam obred sakramenta - jer je on muzu bitan, prisutne osobe samo nuzno neophodne tj.roditelji jedna kuma i beba. I svecenik dakako. I nitko drugi. Kako je muzu bila bitna sama cinjenica krstenja, a ne i popratna kramarija i svekrvin scenski nastup on je na to pristao. Jos je i svecenik rekao da je to lijepa gesta s moje strane sto se kao ne protivim
    Nakon toga smo otisli na rucak s kumom. Za prvo dijete kad je imao 8 mjeseci, za drugo po identicnom principu s identicnom kumom 3 mjeseca
    Stariji je od sveki nakon toga dobio zlatni lancic. Mladja nije dobila nista. Mora da smo pod sankcijama
    Posljednje uređivanje od Tiziana : 21.01.2013. at 22:52

  31. #31
    luluzg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    44

    Početno

    Citiraj kina prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne razumijem tu potrebu da dijete "samo odluci" zeli li biti krsteno i da se zato ceka da odraste. To mi je isto kao da ga ne upisemo na strani jezik u npr.predskolskoj dobi nego cekamo "da sam odluci zeli li engleski ili francuski ili nijedan". Vjerujem da svaki roditelj dok je dijete malo ima pravo "odlucivati" za njega, ono sto misli da je najbolje. Moje je dijete krsteno jer smo vjernici i jer smo to zaista zeljeli. I pricesceno. Idemo u crkvu, ne svaku nedjelju, ali cesto. A ako se jednog dana on odluci vjencati kod maticara, ili se ne vjencati uopce, ako ne bude htio na mise... to ce biti njegov izbor i ja cu to postovati. Da mu i sada, kao mladom pubertetliji dam da odlucuje o sebi... nit bi se prao, nit bi u skolu isao, spavao bi do podne i hranio se u mcdrecku...
    Pa mi nismo vjernici (tj. ja nisam, a mm se deklarira kao vjernik, iako nisam sigurrna da se zna prekrižiti ), no Božiš i Uskrs slavimo čisto iz kulturoloških razloga (a i volimo), isto tako ja sam za to da se dijete samo odluči koji će jezik učiti ili neće ni jedan, hoće li ići na klizanje ili ritmiku, ili neće na ništa. Čak sam za to da samo odluči hoće li ići u vrtić ili neće (mi na sreću imamo priliku da može odlučiti i ne ići), u školu mora ići, pa joj to ne bum mogla prepustiti. No ništa od toga nije tema, ovo je tema za "kutak za filozofsi trenutak"

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Zapravo - onako kako osjećaš... Stigneš krstiti dijete i naknadno. S mojim sinovima u razred ide dosta djece koji su kršteni prije prve svete pričesti i nikom ništa.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Odlučili smo djecu odgajati da znaju što je i da slave Božić i Uskrs, ali ih nećemo krstiti. Ja sam krštena, i mm isto, ali ne smatram se vjernikom jer niti odlazim u crkvu niti se molim, ali vjerujem u Boga, i tako smo odlučili odgajati i svoju djecu. Svaki vaš savjet mi je dobro došao, i na tome vam mnogo hvala.
    A što se sveki tiče, to nije za ovu temu, ali moramo ih stavit na red hehe

  34. #34
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Mi smo sve krstili, osim zadnjeg. Ali ga planiramo.
    Krstili smo ih oko godine dana.
    Zadnjeg isto tako, cim se malo financiski poslozimo.

    Ne slazem da financije nemaju veze sa krstenjem, imaju itekako.
    Mi "slavimo" doma, ali i tu trebas nesto pripremiti. Imamo jako veliku obitelj i nas najuzih je skoro 20. I kumovi sa svojom obitelji. Dok napravis nesto za pojesti, koji kolac, pice.
    Pa odjeca za bebu, ne mora biti nista posebno, ali ga bas necu krstiti u starim gegama. I svijeca. PA kud sve tud i torta.
    I skupi se...

  35. #35
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Vi krstite dijete i svojom vjerom (živom) i obvezujete se da ćete dijete tako i odgajati dok raste. Malo razmislite o tome..
    Jedino ovo je bitno u cijeloj priči. Nikakve svekrve, novci, susjedi, ujaci, stričevi,..
    Da li želite dijete odgajati u vjeri?
    Ako je odgovor DA, onda ga krstite što prije. (Kumovi i vi roditelji i ne košta vas ništa).
    Ako je odgovor NE, onda zaboravi cijelu situaciju.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Krstiti dijete možeš kad hoćeš, nema nekog roka.

    Uvjeti za to:

    http://www.zupa-sveti-kriz-du.hr/ind...=97%3Akrtenje&..

  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo - onako kako osjećaš... Stigneš krstiti dijete i naknadno. S mojim sinovima u razred ide dosta djece koji su kršteni prije prve svete pričesti i nikom ništa.
    Osim da se dogodi ne daj Bože slučaj.
    Kad sam bila trudna s trećim dr je priličnoi grubo inzistirao na amniocentezi. Ja sam bila luda od njegovih svajeta, totalno dezorijentirana i nesposobna razmišljati. Tada mi je vlč. Ramos pomogao da si rasvijetlim neke stvari. U slučaju da dijete ima kakve genske anomalije netko bi htio takvu trudnoću što prije prekinuti i sve zaboraviti, netko bi htio dijete roditi i pustiti da sve ide svojim tokom, a za kršćanina je najvažnije dijete krstiti.
    Tada mi se upalila lampica,rasvijetlio slučaj i odbila sam RAC.

  38. #38

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Htjela sam još reći da je za takav stav potrebna istinska vjera roditelja.

  39. #39
    amyx avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    2,197

    Početno

    Sto se tice krstenja djeteta ako roditelji nisu u crkvenom braku ovisi samo o sveceniku... Mi smo bili nedavno na jednom krstenju gdje su roditelji bili vjencani kod maticara, svecenik ih je malo pilio, ali krstio je dijete. Isto tako znam za svecenike koji su to odbili, kao i za svecenike koji su odbili krstiti dijete ako je IVF beba... Ne znam da li oni to smiju ali takva je bila situacija.

    Moji su sad stari 3 tjedna a planiramo ih krstiti kad zatopli, tj u svibnju ili lipnju...

  40. #40
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    nemoj zezat, amyx - netko je odbio krstiti IVF bebu?! to još nisam čula.... sramota!

    i inače mi je glupo to inzistiranje da su roditelji u crkvenom braku i sl. gluposti... pa sad je omogućeno i crkveno vjenčanje, a da jedna osoba nije ni krštena. a za krštenje samo ovisi na koga nabasaš - smiješno... i vidim da je netko napisao da neka žena nije mogla biti kuma jer je živjela u vanbračnoj zajednici. ma kakve su to gluposti? kako je svećenik uopće znao da u njoj živi? i kako je gorespomenuti svećenik znao da je u pitanju IVF beba? (mada ne bih ni dala da mi dijete ni dotakne netko s takvim stavovima)

  41. #41
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    To za IVF bebu je stvarno krajnja glupost i tu se radi o samovolji svećenika, a ne crkvenom propisu.

    Frka, oduvijek je dopušteno vjenčanje sa osobom koja nije krštena, pod uvjetom da par obeća da će dijete odgajati u kršćanskom duhu. Isto tako ako se radi o vjenčanju s osobom koja je druge vjere.

    Istina je da svećenik može odbiti krstiti dijete roditelja koji nisu kršteni ili koji nisu u braku, ali samo zato ako procijeni da dijete neće biti odgajano u kršćanskom duhu. Zato je možda došlo i do toga da kuma ne može biti osoba koja živi u vanbračnoj zajednici.

    I ne vidim zašto bi netko imao problema s time. Crkva je zajednica koja ima svoja pravila i to je sasvim normalno. Meni je smiješno kada netko želi krstiti dijete, a sam nije kršćanin niti ide u crkvu niti mu je stalo do toga. A ne kada svećenik radi po pravilima.

    Zašto biti dio nečega čemu se protiviš ili što ti se ne sviđa? Zašto inzistirati da se Crkva prilagodi tebi, a ne ti njoj? Smiješno!

  42. #42
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Frka, oduvijek je dopušteno vjenčanje sa osobom koja nije krštena, pod uvjetom da par obeća da će dijete odgajati u kršćanskom duhu. Isto tako ako se radi o vjenčanju s osobom koja je druge vjere.
    Meni je smiješno kada netko želi krstiti dijete, a sam nije kršćanin niti ide u crkvu niti mu je stalo do toga.
    ovo dvoje ti je totalno kontradiktorno.

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Istina je da svećenik može odbiti krstiti dijete roditelja koji nisu kršteni ili koji nisu u braku, ali samo zato ako procijeni da dijete neće biti odgajano u kršćanskom duhu. Zato je možda došlo i do toga da kuma ne može biti osoba koja živi u vanbračnoj zajednici.!
    i ovo ti je kontradiktorno gornjoj izjavi. i ne kužim kakve veze ima to što je svećenik procijenio da dijete neće biti odgajano u kršćenskom duhu s time da ta žena ne može biti kuma? kako je svećenik znao da je ona u vanbračnoj zajednici? što sad postoji neka lista pitanja prije krštenja?

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    I ne vidim zašto bi netko imao problema s time. Crkva je zajednica koja ima svoja pravila i to je sasvim normalno.
    Zašto biti dio nečega čemu se protiviš ili što ti se ne sviđa? Zašto inzistirati da se Crkva prilagodi tebi, a ne ti njoj? Smiješno!
    po toj logici, svećenik koji je odbio krstiti IVF bebu je imao apsolutno pravo jer se taj par sasvim očito protivi (bar dijelu) Crkvenim pravilima pa kako bi onda odgajao dijete u kršćanskom duhu?

    slažem se - smiješno (i jako tužno).
    Posljednje uređivanje od frka : 26.01.2013. at 12:10

  43. #43
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Ne, nema pravo jer po toj logici nitko od nas ne bi smio krstiti dijete. Osoba koja živi u vanbračnoj zajednici prema Crkvi se odlučila za trajno življenje u grijehu i to je problem. A koliko god ti mislila suprotno, iako je Crkva protiv pojedinih MPO postupaka (zamrzavanje embrija je problematični dio po njoj), ipak u praksi ima razumijevanja i suosjećanja za parove koji kroz to prolaze.

    A zašto osoba koja trajno živi u grijehu ne može biti kum ili kuma, zato što se na krštenju obvezuje pomagati roditeljima u odgoju djece ili čak preuzeti tu brigu ako roditelji iz bilo kojeg razloga postanu nesposobni za to. I onda bi opet ta osoba morala dijete odgajati u kršćanskom duhu. Eto zašto.
    Tko zna kako svećenik zna da ta osoba živi u vanbračnoj zajednici. Pa barem je Hrvatska mala zemlja, puna malih mjesta gdje svatko o svakome sve zna. Ne možemo ovako napamet procjenjivati tu situaciju.

  44. #44
    amyx avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    2,197

    Početno

    Frka, mama koja je htjela krstiti bebu namjerno je rekla da je IVF beba, jer je onda bila sva ona frka oko crkve i MPO i gospodin je odbio krstiti dijete,a onda je otisla drugom sveceniku koji je rekao da ije vazno kako je dijete doslo na svijet, bitno da je zivo i zdravo i krstio bebu.
    mi kad budemo krstili bebe isto imam namjeru reci sveceniku da su IVF bebe cisto iz tog razloga sto ne zelim da ih krsti netko tko smatra da su manje vrijedni zato kaj nisu napravljeni u krevetu ili na zadnjem sjedalu.
    Zato su i jos ljepsi jervsu rucni rad

  45. #45
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    mamice, ne kužim kako ne shvaćaš da pričaš stvari koje se međusobno poništavaju? ako je kuma u takvoj zajednici i to je trajno življenje u grijehu, kako bi mogli dopustiti krštenje kad roditelji nisu crkveno vjenčani u bilo kojem slučaju (jer tom je logikom i njihova zajednica trajno življenje u grijehu i, kao i kuma, neće pružiti odgoj u kršć. duhu)?
    uz to, roditelji koji su dobili dijete putem IVF-a su se onda očito isto tako odlučili na grijeh.

    i za kraj, o MPO-u se puno pričalo i nema smisla da se offtopičari ovdje, ali prekonekoliko puta smo na starim topicima dokazali da Crkvi nije zamrzavanje embrija ključni problematični dio već se MPO-u u potpunosti protivi iz drugih razloga, tj. nedopustivo joj je začeće koje se nije dogodilo u "saftu seksa", kako je to Matulić stručno objasnio. to što pojedini svećenici u praksi imaju razumijevanja i zapravo se ne protive MPO-u ne poništava to što je Crkva svojim službenim stavom i napadima napravila MPO parovima - ne znam gdje je tu to suosjećanje.

    slažem se s postovima koji kažu da je to intimna odluka koju samo i isključivo roditelji trebaju donijeti, ali isto tako je činjenica da, kad bi samo oni koji će ih odgajati u kršćanskom duhu kako to nalaže Crkva krstili djecu, u RH bi ih krštenih bilo možda 1% (ako i toliko). to me vodi k zaključku koji je i odgovor na tvoje pitanje "Zašto inzistirati da se Crkva prilagodi tebi, a ne ti njoj?", a taj je da se Crkva itekako treba prilagoditi svojim vjernicima. krajnje joj je vrijeme.

  46. #46
    frka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    3,141

    Početno

    Citiraj amyx prvotno napisa Vidi poruku
    Frka, mama koja je htjela krstiti bebu namjerno je rekla da je IVF beba, jer je onda bila sva ona frka oko crkve i MPO i gospodin je odbio krstiti dijete,a onda je otisla drugom sveceniku koji je rekao da ije vazno kako je dijete doslo na svijet, bitno da je zivo i zdravo i krstio bebu.
    mi kad budemo krstili bebe isto imam namjeru reci sveceniku da su IVF bebe cisto iz tog razloga sto ne zelim da ih krsti netko tko smatra da su manje vrijedni zato kaj nisu napravljeni u krevetu ili na zadnjem sjedalu.
    Zato su i jos ljepsi jervsu rucni rad
    bravo, amyx! i kiss ljepotama!

  47. #47
    nina70 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    1,123

    Početno

    Moje bake i mama su uvijek govorili da se obredom krštenja djeca štite od zla i da ih je zato dobro što prije krstiti (u prvih 6.mjeseci). KC ima pravo postaviti pravila, a mi imamo pravo reći da li nam se to sviđa ili ne. Ja osobno ne mogu vjerovati da netko odbija krstiti dijete iz bilo kog razloga, naročito nakon što me svećenik na vjeronauku učio da bilo tko u iznimnim situacijama može krstiti drugu osobu. Kao primjer je naveo avionsku nesreću - ako gledamo smrti u oči krštena osoba može krstiti drugu nekrštenu osobu. I slažem se s kinom da djeca ne mogu donositi takve i slične odluke, ali ih ne treba ni prisiljavati na nešto što ne žele.

  48. #48
    Amandica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    316

    Početno

    Citiraj anabeg prvotno napisa Vidi poruku
    ja svoju stariju nisam mogla krstiti jer nismo bili vjenčani..nakon nekog vremena smo se mi vjenčali i nju krstili,sve isti dan..a ni za kumove djetetu nismo mogli staviti par koji je živio u izvanbračnoj zajednici..ali recimo ja i moj brat smo bili kršteni iako nam roditelji nisu bili crkveno vječani,samo kod matičara..neznam stvarno po kojem principu to ide..na kraju,mislim da ovisi na kojeg svećenika naletiš..
    Koliko ja znam, dijete se može krstiti ako roditelji žive u izvanbračnoj zajednici. A kumovi ne mogu biti ljudi koji žive u takvoj zajednici, istina.

  49. #49
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Amandica prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko ja znam, dijete se može krstiti ako roditelji žive u izvanbračnoj zajednici. A kumovi ne mogu biti ljudi koji žive u takvoj zajednici, istina.
    md je kum nasoj necakinji, a mi zivimo u izvanbracnoj zajednici.

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj frka prvotno napisa Vidi poruku
    mamice, ne kužim kako ne shvaćaš da pričaš stvari koje se međusobno poništavaju?
    mamica ne priča stvari koje se međusobno poništavaju, mislim da ti jednostavno ne razumiješ, nhf.

    To što netko nije u crkvenom braku nije apsolutni argument za odbiti krštenje njihovog zajedničkog djeteta. Neki parovi ne mogu sklopiti brak u Crkvi zbog objektivnih zapreka (u smislu crkvenog prava, nemaju pravo pristupiti sakramentima) ali nijedan svećenik neće odbiti krstiti njihovo dijete, pod uvjetom da su se obvezali na odgoj djeteta u vjeri.
    Neki parovi pak nemaju tih zapreka ali svjesno ne žele sklopiti sakrament braka. U takvim situacijama svećenik odluči želi li krstiti dijete ili ne - ima pravo odbiti po svojoj savjesti jer smatra da je njihovo odbijanje sakramenta braka dokaz da dijete neće biti odgajano u vjeri, što god oni izjavili. Da stoje iza svojih riječi, oni bi se i vjenčali - njegova je logika. Neki svećenici su u tom smislu popustljiviji, smatraju da dijete ipak treba biti kršteno i učine to bez uvjetovanja.

    Što se kumstva tiče, kumovi se biraju (za razliku od roditelja). Crkva zahtijeva da kumovi na krštenju životom svjedoče svoju vjeru. Prema tome, ako netko živi u izvanbračnoj zajednici, on nije dobar kandidat za kuma.

    Spomenuti su i brakovi s nekršćanima, to postoji odavno i nije novotarija kako neki misle. Radi se o tome da katolička strana primi sakrament braka, a nekatolička ne. Ali brak je za katolika valjan. Takvi brakovi nisu argument o tome da djeca iz izvanbračnih zajednica imaju automatski zagarantirano pravo na krštenje samo na osnovu izjave roditelja (koje se ne misle pridržavati).

    Također, djeca iz IVF postupka se mogu i trebaju krstiti ako roditelji to zatraže, ne postoji nikakav zakon ni pravilo koje bi to zabranilo. Ako je neki svećenik to odbio, radi se o njegovoj osobnoj odluci i potrebno je žaliti se biskupu.

    Nakon svega, nisam teologinja ni pravnica, ali čini mi se da se u ovakvim raspravama miješaju kruške i jabuke, dakle osobna uvjerenja i pravila koja postoje već stoljećima.

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •