Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: Dolihocefalija-izdužena glavica

  1. #1
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno Dolihocefalija-izdužena glavica

    Drage moje dali ste se u trudnoći susrele sa tim terminom?
    Do sada trudnoća mi je bila školska, sve mjere baš kako trebju biti, sa 35+5 tjedana oglavak kasni za tjedan dana doktor mi govori da je glavica izdužena ali da to nije za zabrinuti se pošto svaka bebica ima svoj oblik glave međutim jučer sa 37+5 oglavak kasni za tri tjedna i doktor u trudničku knjižicu upisuje dolihocefalija. Ne moram vam ni reći kako sam se osjećala i kako se osječam sada. Da su u pitanju neke malformacije davno bi se to vidjelo. Sutra ulazim u 38 tjedan, zbog straha i neizvjesnosti odlučila sam zatražiti drugo mišljenje te sam se naručila na 3D UTZ, nadam se da je moj doktor pogriješio u mjerama( i ako je više puta mjerio i provjeravao) i da če i kod mene prića završiti sretno kao i kod drugih mama koje su imale zabrinjavajuće mjere na UTZ.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Moj prvi sin imao je (ima) dolihocefaličnu i makrocefaličnu glavu. Jedina teškoća koja nam je ostala od svega je skidanje majice preko tolike glavurde Ono, kod nas nije bilo razloga za brigu, ne kažem da će i kod vas biti tako, ali nemoj brinuti brige koje još nisu opravdane.

  3. #3
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    kakve su vam glave u obitelji?
    npr. mm i cijela njegova obitelj imaju OGROMNE glave, pa tako i moje starije dijete. Cijelu trudnoću su mi govorili da je glava prevelika u odnosu na tijelo...pa normalno da je, to su geni
    jednoj frendici su govorili da je glava premala (da su nju pogledali skužili bi da je i njena glava malena...i to su geni hehe)

    što hoću reći, da ako je samo stvar u obliku glave, nema nekih problema, nakon poroda će se glavica još oblikovati

    Ovdje isto kažu da nije zabrnjavajuće http://www.cybermed.hr/forum/specija...dolihocefalija

    odi na još jedan uzv, ako ćeš biti mirnija (jel se radi 3d uzv tako kasno?)

  4. #4
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    rehab i puntica hvala od srca na odgovorima, malo ste me smirile i utješile

    U obitelji su nam glave prosječne, doduše suprug mi ima veliku glavu, duguljastu sa visokim čelom.
    Što se tiče UTZ-a naknadno su mi javili da u tako visokoj trudnoći nema smisla raditi 3D utz tako da ću obaviti 2D zbog svog mira, idem u subotu, a sljedeći četvrtak sam naručena na kontrolu kod svog gin.
    Grozan je taj stručni izraz zapisan u trudničku knjižicu a još gore je ići googlati pošto sam nalazila više negativnih nego pozitivnih stvari.

  5. #5
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Podižem u nadi da će se još neko javiti sa svojim iskustvom

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    3

    Početno

    SAMO DA SE JAVIM, KOD NAS JE GLAVICA KASNILA U OIDNOSU NA TRUDNOCU OD 25 TJ. ZA DVIJE SEDMICE a nogica je u odnosu na trudnocu bila veca za sedmicu ,sto znaci da je taj odnos izmedju glave i noge bio po tri sedmice, nervirali su me, brinula sam se sve dok nisam otisla jednom doktoru na 3D i rekao je, male ne kasni vec ima duguljastu usku glavicu, americki oblik glave-bas tako se izrazio, medjutim kod moje doktorice dva dana pred porod je bio taj razmak 5 sedmica. Maleni je rodjen sasvim normalnog opsega glave 36 cm, 3500 kg. Ima pet godina sasvim zdravo normalno dijete ali ima malenu glavicu bas kao i sto je dr. tada rekao americki oblik.Prelijepa je to glavica moja .

    Nadam se da ce i kod tebe tako biti.Idi obavezno drugom doktoru,po drugo misljenje jer jednostavno da sebe smiris.

    Javi nam se obavezno.

  7. #7
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    miš hvala puno na tvom iskustvu, nadam se da će i kod mene priča tako sretno zvršiti. Grozno mi je što su mi ovi zadnji tjedni iščekivanja bebe "uništeni" brigom i stresom.
    Tješim se da je svaka beba drugačija i da UTZ nije uvijek u pravu.

  8. #8
    thinkpink avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na sunčanoj strani
    Postovi
    430

    Početno

    draga, nadam se da ćeš se uspjeti nekako umiriti mislim da ti je doktor bio dužan reći još koju riječ a ne samo upisati dijagnozu, jer mi se čini da je upravo tako bilo. mi smo imali dolihocefaliju od 28-og tjedna /dr Kos vidio/ pa do kraja. strašno sam se brinula, em sam starija rodilja, em ivf trudnica, em užasno puno komplikacija cijelu trudoću. samo ću reći da sam na kraju imala 10 indikacija za carski. moja dolihocefalična glavica je rođena u 35-tom tjednu, neko vrijeme smo još bili u bolnici. i kada sam pitala pedijatra na neonatologiji što sa našom uzduženom glavicom, dobro me oprao riječima:"Zaboga mama pa pogledajte kako savršenu glavicu vam ima sin!". naša dolihocefalija je bila posljedica toga što je bebić bio na zadak i to jako nisko u mojoj zdjelici cijelu trudnoću. oblik glave dok ga oni gledaju na ultrazvuku jako ovisi o tome kako je beba smještena.
    samo hrabro mama....kad se samo sjetim što sam sve pročitala na netu.još sam bila ostala i bez plodne vode, a kako nisam radila amnio isuse koliko kombinacija u mojoj glavi.
    nadam se da ćeš se uskoro javiti i reći kako beba ima najljepšu glavu na svijetu.
    pusa od nas dvoje

  9. #9
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Hvala thinkpink ,obožavam priče sa happy end-om.
    Nije ti bilo lako, teško se ne brinuti kada se radi o tako dragocjenoj stvari, a na internetu mi se čini se nalaze samo loši ishodi.
    Doktor mi nije ništa posebno naglasio,želim vjerovat da bi da sumnja u neke probleme.
    Trudim se misliti pozitivno, na kontroli sam opet u četvrtak, privatno na UTZ sam ipak odlučila ne otići nakon dodatnog informiranja, svaka beba je drugačija a UTZ daje okvirno informacije doktorima, što je trudnoća "veća" to je teže procjeniti neke stvari.
    Grozno je kada vrijeme u kojem bi trebale uživati pojede briga.
    Puse tebi i bebici

  10. #10
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Bila na kontroli prije dva dana, rekla doktoru da me zabrinuo zadnji nalaz UTZ-a na što je on rekao da mi ovj put neće ni raditi UTZ, predpotstavljam zato da se bezveze ne brinem, 4 prsta sam otvorena i u slatkom isčekivanju , pokušavam misliti pozitivno i jedva čekam kada ču upoznati svoju curicu

  11. #11
    tini avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    262

    Početno

    Citiraj XENA prvotno napisa Vidi poruku
    Bila na kontroli prije dva dana, rekla doktoru da me zabrinuo zadnji nalaz UTZ-a na što je on rekao da mi ovj put neće ni raditi UTZ, predpotstavljam zato da se bezveze ne brinem, 4 prsta sam otvorena i u slatkom isčekivanju , pokušavam misliti pozitivno i jedva čekam kada ču upoznati svoju curicu
    Nemoj se brinuti i nama je dijagnoza u 37 tj bila dolihocefalija...ja sam umirala od straha i našla svakakvih dijagnoza na netu...na idućem pregledu 38.tj je glavica još uvijek bila manja i izdužena, gin mi je rekao da ne brinem da su glave kao lubenice, neke su okrugle , a neke duguljaste...s obzirom da je glavica duguljasta odskače od mjera i u promjeru je uža...i tako se pet dana kasnije rodila moja najsavršenija glavica.

  12. #12
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Evo da ti se i ja javim,,,
    I nama je bilo tako! Od brige nisam znalasto cu! Uska glavica pa onda kao i manji opseg trbuscica... Bila sam van sebe!
    Na kraju naravno sve ok! Dijete rodjeno sarsenih skolskih mjera!
    Nakon toga uopce vise ne vjerujem u UZV! Frendici tri mjeseca kasnije fulali za cijelu kilu tezinu djeteta!
    Nemoj brinuti nego pokusaj uzivati u danima pred porod!
    Sretno!!!

  13. #13
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Citiraj tini prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj se brinuti i nama je dijagnoza u 37 tj bila dolihocefalija...ja sam umirala od straha i našla svakakvih dijagnoza na netu...na idućem pregledu 38.tj je glavica još uvijek bila manja i izdužena, gin mi je rekao da ne brinem da su glave kao lubenice, neke su okrugle , a neke duguljaste...s obzirom da je glavica duguljasta odskače od mjera i u promjeru je uža...i tako se pet dana kasnije rodila moja najsavršenija glavica.
    Na slikici je zaista jedna savršena glavica , nadam se da će i moj post kroz neko vrijeme izgledati kao tvoj.
    Pokušavam se ne brinuti, ali teško mi je.Na net više ne idem, ne vrijedi se nervirati toliko, tamo se nađu samo loše stvari.
    Ljubi svoju savršenu glavicu, nadam se da ću i ja ubrzo

    Citiraj giussepe prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da ti se i ja javim,,,
    I nama je bilo tako! Od brige nisam znalasto cu! Uska glavica pa onda kao i manji opseg trbuscica... Bila sam van sebe!
    Na kraju naravno sve ok! Dijete rodjeno sarsenih skolskih mjera!
    Nakon toga uopce vise ne vjerujem u UZV! Frendici tri mjeseca kasnije fulali za cijelu kilu tezinu djeteta!
    Nemoj brinuti nego pokusaj uzivati u danima pred porod!
    Sretno!!!
    Da time se i ja tješim ,da ni ti UTZ-ovi nisu uvijek 100% mjerodavani. Mazim bušu i osluškujem kada će nam se naša Sara odlučit pridružiti.
    Jedva čekam da ju upoznam i da vidim da je sve u redu.

    Ljubim vas cure, hvala vam na vašim postovima

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    53

    Početno

    XENA, evo da ti se i javim i malo te utješim, moja curica je isto imala na svakom uzv glavicu po izračunima manju za 3 tjedna, moj muž ima duguljastu i manju glavu, a curica je bila na zadak polovicu trudnoće pa je glavica bila uska i duguljasta. Bila sam isto u strahu, ali eto sve je ok i već 6 mjeseci se divim toj našoj maloj glavici
    Držim fige da bude sve dobro završilo!

  15. #15
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    mary lu puno hvala na riječima utjehe, to mi stvarno puno znaći pošto smanjuje moju nervozu i brigu a povečava optimizam
    puno pusica vašoj maloj glavici

  16. #16
    aries avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    93

    Početno

    drage moje,
    evo nedavno se uključih na forum, ponajviše jer sam pretraživala net u potrazi upravo za iskustvima sličnim vašim pa mi je drago da mogu s nekim podijeliti svoje brige. Danas sam bila na pregledu,u 31.tjednu sam i ginekolog mi je baš na ultrazvukku pokazao kao jel vidim kako beba ima duguljastu glavicu i baš je upotrijebio tu riječ dolihocefalija, ali je rekao kako se žene odmah uspaničare i da im u ušima odzvanja samo ovo falija, kako to povezuju odmah s nečim faličnim, ali da nema mjesta brizi, da je to samo oblik glavice. Ali žena kao žena, čim sam došla kući odmah na google i što je netko rekao od svog tog pretraživanja samo ti pred očima blješte one negativne priče i rezultati pretrage. Meni je još i rekao da mu se čini po UZV da će ova beba biti manja nego što mi je bila prva, ali tješim se da ta UZV mjerenja nisu baš najtočnija. Sad zbilja ne mogu dočekati da rodim i uvjerim se da je sve u redu jer čim ti gin.nešto na pregledu spomene, ubaci ti bubu u uho i ne možeš si pomoći da ne razmišljaš o tome
    Pozdrav svima još jednom i nadam se da ćemo dočekati svoje lijepe male bebice :D

  17. #17
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Zelim vam da bebice budu zdrave, a svi brojevi i procjene uvijek mogu i pogrijesiti...

    Moj je u 32.tjednu imao glavicu za 32 tjedna a opseg stomka za 29 tj. I rodio se ko mali zilavko i dan danas je mrsavko.

    Ne znam, ali mozda je lakse roditi duzu a uzu glavicu. A i nakon poroda se tijekom prvih dana oblik glave opet mijenja (postaju okruglije umjesto izduzenih).

    Samo nek je zdravlja i pozitivnih misli

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    19

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Moj prvi sin imao je (ima) dolihocefaličnu i makrocefaličnu glavu. Jedina teškoća koja nam je ostala od svega je skidanje majice preko tolike glavurde Ono, kod nas nije bilo razloga za brigu, ne kažem da će i kod vas biti tako, ali nemoj brinuti brige koje još nisu opravdane.
    al sam se nasmijala na ovo :D

  19. #19
    Jesen u meni avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Negdje iznad duge
    Postovi
    640

    Početno

    i xeno, kakva je glavica (vidim da je termin prošao pa pitam)? vjerujem da je savršena.

  20. #20
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Predivna mala glavica nam je stigla 07.02. u 10:40, opseg glave 33 cm, ljubi ju mama.
    Stigla nam je Sara 3630 gr., 53 cm. dugačka, porod za poželjeti brz i predivan uz prisutstvo supruga.
    Glavica je izgledala malo "spoljošteno" zbog položaja u zdjelici sve u svemu kod nas nije bilo mjesta brizi i ako sam tako nažalost provela zadnje dane trudnoće.
    Gledam ju i divim se i zahvljujem Bogu, i mislim se čime smo te mi zaslužili.
    Ovu temu sam otvorila zbog sebe a i zbog svih zabrinutih mama, da nađu koju riječ utjehe.

    Donosim vam mjere mog UTZ-a u 37+5 tj. trudnoće;
    BPD 31+4 - dolihocefalija
    AC 36+6
    FL 36+6
    HC 34+5

    PREMA TOME TRUDNOĆA JE BILA ZA 35 TJ., A BEBA TEŠKA 2953 GR.

    Kako se bliži kraj trudnoće UTZ je sve nepouzdaniji , svim mamama želim da dočekaju svoje prinčeve i princeze sa što manje brige !

  21. #21
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Xena cestitam na divnoj curici!!!

  22. #22
    artep avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    276

    Početno

    XENA
    čestitam ti od srca na rođenju tvog savršenog bića i drago mi je da je s bebicom
    sve u najsavršenijem redu.
    I mene si malo utješila zadnjom rečenicom, naime moja je beba po zadnjem uzv jako mala 2500g sa 37+3,sljedeći tjedan smo naručeni ponovo tada nam bude 39+3,a nadam se i rodit do tada.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    53

    Početno

    Čestitke od srca Uživajte u bebici...

  24. #24
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Cestitke draga i uzivajte!!!!

  25. #25
    Jesen u meni avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Lokacija
    Negdje iznad duge
    Postovi
    640

    Početno

    xeno, hvala što si nam javila. drago mi je da je sve super. čestitam na princezi.

  26. #26
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    XENA čestitam na maloj savršenoj glavici, baš šteta što si morala tako što prolaziti ali sad možeš uživati!
    svim mamama treba biti jasno da uzv pri kraju trudnoće zaista nije pouzdan što se tiče mjera

  27. #27
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    hvala vam drage na čestitkama!
    Zaista uživam u svojoj princezi, ali što sve mame moraju proći....Bitno je da je na kraju sve OK, imam dvoje zdrave dijece i najbogatija sam osoba na svijetu, ništa više mi ne treba u životu!
    Mamama čekalicam želim da isto sve bude u redu od

  28. #28
    thinkpink avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na sunčanoj strani
    Postovi
    430

    Početno

    obožavam sretne vijesti na temama na kojima sam nekada provodila dane i noći i molila boga da sve bude kako treba.
    uživaj draga u toj maloj lijepoj savršenoj glavici, čestitam ti od srca.
    ja se nekada tako od srca nasmijem sama sa sobom kad ga pogledam i vidim kako je unatoč svemu ispao savršen.

  29. #29
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Ima li neko sa dijagnozom dolihicefalije nakon rodjenja? Meni je pedijatar odmah po rodjenju rekao da je sinu glava malo spljoštena zbog poprečnog položaja i carskog reza... vremenom se ta spljoštenost prilično ispravila, meni se čini ok, da bi pedijatrica na pregledu s 4 mj rekla da mu je glava izdužena, pa nas poslala neurokirurgu na pregled... on je samo pipnuo prednju fontanelu i rekao da se jedino sa ct glave može vidjeti je li to stanje nesto zabrinjavajuće ili ne... kao može upućivati na prerano srasle šavove lubanje, a to se rješava operacijom... bas me šokiralo to sve skupa...

  30. #30
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Je li CT glave siguran za bebe od 4 mj? Ne bih dijete izlagala rizicima tek tako...

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj alef prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li neko sa dijagnozom dolihicefalije nakon rodjenja? Meni je pedijatar odmah po rodjenju rekao da je sinu glava malo spljoštena zbog poprečnog položaja i carskog reza... vremenom se ta spljoštenost prilično ispravila, meni se čini ok, da bi pedijatrica na pregledu s 4 mj rekla da mu je glava izdužena, pa nas poslala neurokirurgu na pregled... on je samo pipnuo prednju fontanelu i rekao da se jedino sa ct glave može vidjeti je li to stanje nesto zabrinjavajuće ili ne... kao može upućivati na prerano srasle šavove lubanje, a to se rješava operacijom... bas me šokiralo to sve skupa...
    Moj stariji sin je imao bas jako zaležanu glavu nakon poroda. Nije bila izdužena, nego jako spljoštena samo na jednoj strani - baš vidljivo asimetrično.

    Dobili smo uputu da ne smije ležati na toj strani, pa sam ga dugo (doslovce godinama - negdje do treće ili četvrte godine) noću okretala, podmetala dekicu da se ne bi vratio na leđa i na taj dio glave. Spavao je na suprotnom boku. Ispravilo se višemanje ok s vremenom, ali trebalo je imati strpljenja.

    Nisu mi ništa rekli za prerano zatvorene šavove lubanje, tako da o tome ne znam ništa. Jednom sam prilikom nabasala na podatak da postoje posebne kacige za bebe sa zaležanim lubanjama i znam da sam baš mislila kako je šteta što mi to nije bilo dostupno dok je moj L. bio mali. Evo, ovdje imaš više o tome: http://www.zalezanaglavica.com/

    Za CT ne znam ništa, bilo bi dobro ako možeš pitati pedijatra što misli o tome.

    Inače, moj stariji sin je imao usporen razvoj neurološkog sustava (kašnjenje u razvoju govora, loša motorika - gruba i fina), što može, ali i ne mora biti posljedica zaležane glavice. S vremenom se sve to ispravilo. Neurološki razvoj kontrolirali smo u Suvagu (neurolog, fizijatar, logoped, psiholog...). Što da kažem - danas imam zdravog maturanta koji se upravo upisao na željeni studij. Sve je u redu.

  32. #32
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Hvala, Peterlin. Nisam obliku glave pridavala značaja, kao da jeste malkice izdužena, meni čak drago bilo sto nije zalezana kao kod mnoge djece... gledam slike na Google, ni blizu to nije onome sto nalazim pod izduženom glavom... ovdje se šalje na milion nepotrebnih pretraga redovno (nategnuto potrebnih, kao, za svaki slučaj, a u biti da bi vise naplatili) tako da u principu uopće nemam povjerenja u doktore i njihove preporuke. S druge strane, mnoge pretrage niti rade, niti ih možeš dobiti...
    Čitam da postoji indeks po kojem se određuje je li glava izdužena, a nas šalju na CT bez da je iko glavicu izmjerio... (samo obim na redovnom pregledu, koji je školski)...

  33. #33
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mozes li potraziti drugo misljenje? Ako je ta dijagnoza koju spominju, onda postoje i moguce teze posljedice, tako da bi trebalo utvrditi je li to stvarno problem ili nije. Za tzv. zalezanu glavu se tu kod nas vrlo cesto nosi kaciga, uz dodatne mjere sprjecavanja spavanja na toj strani i uz jos neke vjezbe.

  34. #34
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Ma nije zalezana, bas suprotno, izdužena... nemam kud trenutno po drugo mišljenje, odgodila sam ct do daljnjeg... niko nista nije rekao konkretno, ni dao neku dijagnozu, ni obavio kako treba pregled... to me najviše i nervira i brine u isti mah... pedijatrica rekla da je oblik malo čudan, poslala neurokirurgu, on pogledao dijete (dok je spavalo u autosjedalici) i rekao da jeste malo izdužena glava, i da nista vise ne može reci bez CT-a...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •