Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 58

Tema: Koje vježbe i kamo ići..??

  1. #1
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno Koje vježbe i kamo ići..??

    Imam dječaka od 6 godina, koji je od 1. godine na hab programu na Goljaku!!

    Od vježbi smo do sada koristili fizio ( ćim je prohodao - maklnuli ga s toga ), pa onda radna ( nedavno ga maknuli s toga jel kako kažu došlo je do zasićenja, pa kao nek se malo odmori ), senzorika ( nedavno ga maknuli - isto zasićenje ), pa su nam sad ostali logoped ( jednom u dva tjedna ) i defektolog montesori ( tjedno jedanput )! Također tjedno jednom idemo i kod logopeda u našu udrugu i svaki drugi tjedan u njihovu igraonicu ( nešto tipa senzorike )!!

    Naime njegova dijagnoza je ( tek nedavno postavljena ) Aspergerov sindrom!

    S obzirom da je ove šk.god. trebao biti školski obveznik, odgodili smo to na drugu godinu!! Pohađa redovan vrtić!

    Nekako sam dojma da bi ga trebala još negdje ukljućiti u terapije, no ne znam kojega tipa i gdje?

    pišite svoja iskustva, gdje ste sve išli i što ste sve probali, na koje sve vrste terapija!!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Meni se čini da ste sasvim dobro pokriveni terapijama. Pogotovo ako kažeš da je na nekim terapijama već došlo do zasićenja, to se često događa kad su djeca dugotrajno i intezivno uključena u razne terapije. Pusti ga da malo odmori i onda nastavite dalje, više će mu to koristiti nego non stop rad, rad i rad.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Eh da, sad mi je pao na pamet neurofeedback. Nisam osobno nikada to radila, ali čula sam samo pozitivna iskustva, pa možda ne bi bilo loše da kontaktiraš roditelje koji su vodili svoju djecu i da čuješ njihova iskustva.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Zasićenje nam je poznato. Dobro rehab kaže - treba raditi pauze. To se dogodi ne samo kod fizioterapeuta, nego i kod logopeda i kod oftalmologa - svi vježbači prije ili kasnije iskuse zasićenje.

    Mi smo se i doma zabavljali (brain gym - iz priručnika, Ples pisanja, divljarenje uz glazbu i slično), razne vježbe za grubu i finu motoriku, ali u predškolskoj dobi isključivo kroz igru. Ja mislim da moja djeca (naročito stariji kojem su trebale vježbe, a nije ih volio raditi) za hrpu aktivnosti koje smo s njima radili uopće nemaju pojma da su to bile vježbe i treninzi. Ja sam isprobavala razne stvari i s djecom radila ono što im se sviđalo - npr. voljeli su hopsati uz Belanove pjesme i to mi je bilo super. Uz to je moj stariji naučio skočiti s dvije noge istovremeno negdje s pet godina - skačući po krevetu, pa tek onda po podu.

    Nemam nikakva iskustva s Aspergerovim sindromom, ali bez obzira na dijagnozu, ja bih svome djetetu ponudila aktivnosti koje su mu zanimljive, a istovremeno i korisne. Ne smije osjetiti da zapravo vježba. Moji su se vječito igrali s brašnom, vodom, začinima, kuhinjskim priborom... ne znam ni sama. Radili su nered do bola, mijesili glinu, slano tijesto, tukli lješnjake, prebirali kukuruz od graha - sve je to bila igra.

    Ti najbolje poznaješ svoje dijete i smisli mu aktivnosti koje voli, stvari koje voli, a da to istovremeno na neki način bude oblik terapije. Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 09.02.2013. at 22:11

  5. #5
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Eh da, sad mi je pao na pamet neurofeedback. Nisam osobno nikada to radila, ali čula sam samo pozitivna iskustva, pa možda ne bi bilo loše da kontaktiraš roditelje koji su vodili svoju djecu i da čuješ njihova iskustva.
    razgovarala sam telefonom sa doktoricom i ZG-a koja radi neurofeedback i ukratko mi je obijasnila na kojem se principu rade terapije!! Otprilike, djetetu se puštaju crtići na koje ono mora biti skoncentrirano, a s obzirom da imam doma malog ovisnika o crtićima, nisam sigurna kako bi terapija djelovala na njega, odnosno bi li uopće imala rezultate!!

  6. #6
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    A isto tako, nemojte me krivo shvatiti, al jako velik broj djece pohađa hab programe na Goljaku, a da ni ne govorim koliko novih svake godine dolazi!!

    jednostavno su prebukirani!! a s obzirom da rade terapije i preglede djece na uputnicu i još su u sustvu HZZO-a pa daju putne naloge, gotovo svi žele se ukljućiti na terapije kod njih!!
    Pa nisam sigurna u to, koliko oni stvarno i iskreno misle da je došlo do zasićenja, a koliko je to samo da bi se novoj djeci oslobodilo mjesto!!
    Kad sam pitala tetu sa senzorike kad ga je iskljućila, što to znaći, da on više nema senzoričkih problema, dobila sam odgovor koji ni sama ne znam protumačiti ( pa mama, ovdje je njemu dosadno, vodite ga u razne igraonice i sl. )

    u redu pa nije mi problem voditi djete u igraonice, al što s time postižem, jel mu to dovoljno, ili mu ipak treba ciljani program sa kvalificiranim terapeutom!!

    Mislim da u našem sustavu puno toga ostaje nedorečeno, a mi roditelji plivamo kao ribe u mutnoj vodi, doslovce postajući specijalisti za smetnje koje ima naše dijete!! A ja se iskreno bojim te odgovornosti, jel što ako ja konkretno mislim da nešto nebi njemu bilo dobro, a na koncu se ispostavi da je upravo to njemu trebalo!! Ipak nisam kvalificirana za donositi dijagnoze!!

    Kao evo npr. sa neurofeedbackom!!!
    Posljednje uređivanje od mrgica : 09.02.2013. at 23:22

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    razgovarala sam telefonom sa doktoricom i ZG-a koja radi neurofeedback i ukratko mi je obijasnila na kojem se principu rade terapije!! Otprilike, djetetu se puštaju crtići na koje ono mora biti skoncentrirano, a s obzirom da imam doma malog ovisnika o crtićima, nisam sigurna kako bi terapija djelovala na njega, odnosno bi li uopće imala rezultate!!
    To sa crtićima i neurofeedbackom je mnogo složenije, crtići su samo sredstvo za dolazak do cilja i primjenjuju se u kontroliranim uvjetima. Priča o neurofeedbacku je mnogo složenija, zato nazovi nekoga tko to radi i neka ti detaljno objasni o čemu se zapravo radi. Nekad je problem predetaljno objašnjavati roditeljima postupke u terpaiji, jer nisu svi jednako zainteresirani, niti educirani, i onda mi kažemo mnogo, a roditelji shvate malo.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Draga mrgice, iz iskustva nekoga tko radi u školi i povremeno se susreće sa Aspergerom rekla bih da ste vi kao roditelji zaista jako puno poduzeli. S obzirom da su djeca i odrasle osobe s Aspergerom često (iznimno) viskih kognitivnih sposobnosti i u odnosu na ostalu djecu "iz spektra" visoko funkcionirajući mnogo je češća situacija da se ništa ne poduzima odnosno pravi da problem (odnosno dodatna potreba) ne postoji.

    Ne znam kakav je status tvog djeteta ali područje u kojem Aspergeri dominantno štekaju je socijalizacija i emocionalni razvoj te gruba motorika (nespretni su, nekako trapavi). Malo stariji Aspergeri mogu puno toga (naučenog) reći o emocijama, ali nisu u stanju prepoznati emociju kod druge osobe niti na odgovarajući način reagirati na nju.
    Mislim da bi mogla biti zamka prepustiti dijete s Aspergerom njegovim afinitetima jer u načelu Aspergeri ne vole aktivnosti koje nisu izrazito strukturirane i definirane, skloni su klasifikacijama raznih vrsta, opsesivnim radnjama i repetitivnim ponašanjima... što samo po sebi vodi u dodatnu izolaciju.

    Sada u predškolskoj dobi bilo bi jako dobro vidjeti kako tvoje dijete stoji na socijalnom planu: ima li nekog prijatelja, kakvi su mu odnosi u grupi vršnjaka? Idealane aktivnosti u koje bi ga mogla uključiti su dramska skupina ili neki ples (ne kompetitivan naravno). Mislim da bi tako nešto doprinijelo i socijalnom i motoričkom razvoju djetea

  9. #9
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    To sa crtićima i neurofeedbackom je mnogo složenije, crtići su samo sredstvo za dolazak do cilja i primjenjuju se u kontroliranim uvjetima. Priča o neurofeedbacku je mnogo složenija, zato nazovi nekoga tko to radi i neka ti detaljno objasni o čemu se zapravo radi. Nekad je problem predetaljno objašnjavati roditeljima postupke u terpaiji, jer nisu svi jednako zainteresirani, niti educirani, i onda mi kažemo mnogo, a roditelji shvate malo.
    Ok, mislim da ću probati!!

  10. #10
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ne znam jesi li pratila serijal o autizmu koji je u siječnju emitiran na HTV-u? Bila je epizoda u kojoj je bio dječak iz Zagreba sa Aspergerom koji ide u Waldorfsku školu. Imaš na You tubeu svih 5 epizoda.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam jesi li pratila serijal o autizmu koji je u siječnju emitiran na HTV-u? Bila je epizoda u kojoj je bio dječak iz Zagreba sa Aspergerom koji ide u Waldorfsku školu. Imaš na You tubeu svih 5 epizoda.
    Uf, meni taj serijal nikako nije sjeo... Dosta je neistina izrečeno u tom serijalu, predstavljene su neke dobre stvari, ali i neke loše... Ono, ne znam koliko roditelji, koji nisu detaljno upućeni, mogu kritički pratiti taj serijal i ne zanositi se nečim što nije realnost... Možda se nećeš složiti sa mnom, ali tako sam ga ja doživjela.

  12. #12
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Draga mrgice, iz iskustva nekoga tko radi u školi i povremeno se susreće sa Aspergerom rekla bih da ste vi kao roditelji zaista jako puno poduzeli. S obzirom da su djeca i odrasle osobe s Aspergerom često (iznimno) viskih kognitivnih sposobnosti i u odnosu na ostalu djecu "iz spektra" visoko funkcionirajući mnogo je češća situacija da se ništa ne poduzima odnosno pravi da problem (odnosno dodatna potreba) ne postoji.

    Ne znam kakav je status tvog djeteta ali područje u kojem Aspergeri dominantno štekaju je socijalizacija i emocionalni razvoj te gruba motorika (nespretni su, nekako trapavi). Malo stariji Aspergeri mogu puno toga (naučenog) reći o emocijama, ali nisu u stanju prepoznati emociju kod druge osobe niti na odgovarajući način reagirati na nju.
    Mislim da bi mogla biti zamka prepustiti dijete s Aspergerom njegovim afinitetima jer u načelu Aspergeri ne vole aktivnosti koje nisu izrazito strukturirane i definirane, skloni su klasifikacijama raznih vrsta, opsesivnim radnjama i repetitivnim ponašanjima... što samo po sebi vodi u dodatnu izolaciju.

    Sada u predškolskoj dobi bilo bi jako dobro vidjeti kako tvoje dijete stoji na socijalnom planu: ima li nekog prijatelja, kakvi su mu odnosi u grupi vršnjaka? Idealane aktivnosti u koje bi ga mogla uključiti su dramska skupina ili neki ples (ne kompetitivan naravno). Mislim da bi tako nešto doprinijelo i socijalnom i motoričkom razvoju djetea
    Ukratko : on je dijete kojemu su jako izražene emocije odnosno emotivna zbivanja!! kad u nekome otkrije osobu koja će ga prihvatiti i koja će ga pratiti u njegovom ponašanju, vrlo lako se veže za tu osobu i stvori s njom jako dobar odnos ( sve dok ta osoba ne poćne postavljati neka svoja pravila ).

    Što se tiće prijatelja, kako smo iz male sredine, nema svojih vršnjaka s kojima bi dijelio svoje slobodno vrijeme kroz igru! vezao se za jednu djevojčicu ( manje za njenog brata ), koji su se ranijih godina znali dosta ćesto družiti s njim i njega je to strašno veselilo ( ako je netko iz njega mogao izbaciti neke super radnje, onda je to svakako bila ona ). No s vremenom ona je krenula u školu i polako odrastala i krenula nekim drugim putom, te se sad sve mnaje i manje druže na onoj razini koja bi njemu bila potrebna!! s obzirom da imam imlađeg sina, mogu reći da se oni dosta dobro druže i igraju!! U vrtiću, imala sam prilike za vidjeti da ga djeca respektiraju, al isto tako mislim da mu ne znaju pristupiti, tako dok rade neke zajedničke sportske aktivnosti koje obično određuje teta, on sudjeluje u igri, ali kad se radi o samom igranju i socijalnim vještinama tu on zakazuje, te se tako ćesto nalazi sam u svom svijetu. Ima on svoje trenutke kad se osamnjuje, al isto tako sve je više i više trenutaka kad traži " Akciju ", jel mu igre koje iziskuju puno akcije, pašu.
    Primjetila sam kod njega da uslijed aktivnosti, dolazi i do poboljšane i povećane komunikacije, ali problem počinje kada se od njega iziskuju stvari koje mora raditi u ograničenim uvjetima kretanja " za stolom ". Mirnoća mu je problem, te se zbog toga bojim kako će to profunkcionirati u školi!!
    On je iznimno toplo i umiljato dijete, savršeno reagira na nagrade i pohvale, ćak i začuđujuće, u nekim slućajevima pokazuje i empatiju za druge i njihova stanja ( što je vrlo rijetko kod Aspergera ). No ipak traži strukturirano vodstvo, jel je sam dosta neorganiziran!!
    Tantrumi koje je u ranijoj dobi imao jako su se prorijedili, pa sada postoje, ali su rijetki, ispadi zbog frustracija. Ispadi se uglavnom dogode kada ga drugi ili ćak i mi ne razumijemo što nam on želi reći. On prića, sve govori, al mu je problem izgovor, pa ga se ćesto ne razumije, a uz to ima i eholalije!!
    S motoričke strane, hoda po prstima, i da, dosta je nespretan i tvrd, al najveći mu je problem grafomotorika jel uopće odbija držati olovku u ruci.

    Sad, ne znam kako bi to obijasnila, inteligencija mu varira, od trenutka do trenutka! ponekad dolazi do zakljućaka koje me ugodno iznenade, a ponekad mislim da ne razumije ni najjednostavnije stvari!! teško razaznuje npr; jučer, danas, sutra, al vidi sliku na televizoru ( snijeg, priroda, bijelina ) i automatski je poveže sa slikom koju vidi i kroz prozor našeg stana, te kaže, mama vidi pa i kod nas je tako!!

    I tako, ima tu još toga puno, al eto, to bi otprilike bilo ukratko o mom sinu!!

    S obzirom da lako pamti tekstove reklama i raznih dijaloga iz crtića, već sam i ja razmišljala o dramskoj grupi, pa ga možda i ukljućim , ako nađem koju blizu našeg mjesta stanovanja!!

    Sorry, ako sam oduljila!!!

  13. #13
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ima u serijalu stvari s kojima se ne bih složila, tj. načinom na koje su neke stvari interpretirane. Netko tko nije u tom "filmu" kao roditelj, rodbina, terapeut i sl. vjerojatno je u to vrijeme pratio neku od sapunica. Ja sam uz serijal plakala, ridala i smijala se i neizmjerno mi je drago da je napravljen.

    Konkretni "slučaj" sa dečkom sa Aspergerom je baš dobro obrađen.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Mrgice, a gdje vam je dijagnosticiran Asperger?

  15. #15
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Mrgice, a gdje vam je dijagnosticiran Asperger?
    E to je sad priča za sebe!! Godinama smo na hab programu na Goljaku, te je stoga imao i redovite kontrole kod psihologa!! I tako jednom prilikom ja razgovaram sa psihologicom i kažem kako je žalosno da ustanova toga tipa, od svih mogućih terapija, nema i terapiju koju bi vodio psiholog, te da se sve nažalost svodi na 30-45 min. pregleda, svakih 6 mj. do god. dana!!

    Na to mi ona spomene da ona radi i privatno te da kod nje možemo dolaziti na terapije! Tako smo i krenuli kod nje i ubrzo mu je ona ustanovila poremećaj iz Autistićnog spektra ( točnije Asperger ). Naravno, šok za nas i velika doza nepovjerenja ( mislim sve ove godine mu nisu ništa dijagnosticirali osim blagog zaostatka u odnosu na dob, a sad odjednom nakon tri terapije kod nje ona izvali to!! Mislim da bi svatko iole normalan sumnjao!!
    Pa sam tako ga narućila kod priznate neuropsihijatrice iz Klaićeve = mješoviti razvojni poremećaj,, pa onda i kod još priznatije stručnjakinje iz tog područja, doktorice iz Kukuljevićeve = mješoviti razvojni poremećaj, pa onda na ERF-u = elementi iz autističnog spektra!!

    Znaći sad imam 2 glasa ZA i 2 PROTIV tako da iskreno ni sami nismo posve sigurni u tu dijagnozu!! U centru za autizam su mi rekli da na ERF-u imaju instrument ADOS, koji za sada jedini najtočnije može vidjeti spada li netko u autistični spektar ili ne, pa krajem veljaće idemo na pregled!!

    Naravno, jako puno si dajem vremena za razne literature i skoro svakodnevno visim na netu u potrazi za nekim novim spoznajama, terapijama isl.
    Jedno vrijeme sam ( prije ove dijagnoze ) sama posumnjala na ADHD, al su me psiholozi sa Goljaka razuvjerili i rekli da o tome nema govora!!

  16. #16
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Ima u serijalu stvari s kojima se ne bih složila, tj. načinom na koje su neke stvari interpretirane. Netko tko nije u tom "filmu" kao roditelj, rodbina, terapeut i sl. vjerojatno je u to vrijeme pratio neku od sapunica. Ja sam uz serijal plakala, ridala i smijala se i neizmjerno mi je drago da je napravljen.

    Konkretni "slučaj" sa dečkom sa Aspergerom je baš dobro obrađen.
    Misliš li na serijal koji se emitira srijedom navečer!!

  17. #17
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    Misliš li na serijal koji se emitira srijedom navečer!!
    Sorry nisam vidjela da si ranije navela da misliš o tom serijalu!!

    Gledala sve epizode!!

    I tako, ništa što već nisam znala, ništa konkretno, ništa edukativno!!
    Nemojte se uvrijediti, ali kad roditelj ima djete s posebnim potrebama, prvo mu je da se o tome informira i osposobi kako da na kvalitetan naćin pomogne svom djetetu! Od brojne literature, do raznih filmića na youtubeu, do razgovora sa svim doktorima ( od genetičara do homeopata ), do svakodnevnog kasnonoćnog pretraživanja po netu u nadi da ćemo otkriti nešto novo što još nismo probali!!
    Smiješno, al ćesto puta smo mi roditelji koji spominjemo terapeutima neke nove stvari koje smo otkrili, pa ih onda oni prenose dalje!!

    Zato sam i tu jel želim od roditelja ćuti njihova iskustva!!

    Po meni, serijal je napravljen kao buđenje svijesti društva u kojem živimo, na postojanje autizma i na svim poteškoćama na koje nalaze isti!!
    Nama koji već imamo djecu s takvim PP, taj serijal nije pokazao ništa novo što mi već ne znamo!!

  18. #18
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    E i samo da se osvrnem na Waldrofsku školu,
    netko mi je rekao da nije priznata od strane našeg ministarstva, tako da to obrazovanje ne ulazi u radnu knjižicu!!
    A da, mislim da neki autisti zaslužuju i da rade danas sutra!!

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    E i samo da se osvrnem na Waldrofsku školu,
    netko mi je rekao da nije priznata od strane našeg ministarstva, tako da to obrazovanje ne ulazi u radnu knjižicu!!
    A da, mislim da neki autisti zaslužuju i da rade danas sutra!!
    Pa naravno! Zamisli samo da Einstein, Tesla i drugi (pa i sam Ašperger) nisu imali priliku raditi ??!!!

    Ont. Što se tiče Waldorfske škole, mislim da bi ti obična molba s obrazloženjem + medicinskom dokumentacijom mogla riješiti taj problem priznavnja od strane ministarstva, pogotovo zato što kod nas ima relativno malo (ili nimalo) školskih ustanova za ovakvu djecu. Gdje je volje, nađe se i načina. Sigurno ima još roditelja koji su u istom položaju. Sretno!

  20. #20
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ovo za Waldorfsku nije istina:
    - Kurikulum Waldorfske škole potvrđen je od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa
    -
    U 7. i 8. razredu, zbog potrebe upisa u srednju školu, i u Waldorfskoj školi ocjene su brojčane
    - Njihovi učenici poslije upisuju razne srednje škole: od strukovnih škola do općih i klasičnih gimnazija, a među bivšim polaznicima danas ima violinista, liječnika, ali i osvajača olimpijskih medalja

    Nemoj slušati tamo neke.

  21. #21
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    I tako, ništa što već nisam znala, ništa konkretno, ništa edukativno!!
    Nama koji već imamo djecu s takvim PP, taj serijal nije pokazao ništa novo što mi već ne znamo!!
    Ne bih se s ovim složila. Možda nije pokazao tebi ni meni, ali puno roditelja koji tek ulaze u taj "svijet" nikada nije čulo za neurofeedback, terapiju glazbom i sviranjem, Tomatis, transplantaciju matičnih stanica, senzoriku uz pomoć pasa u Silveru, asistente u vrtićima i školama, specijalne vrtiće, ritmičke stimulacije u Suvagu, ERF kao mjesto gdje mogu dobiti dijagnostiku itd.

    Da, serijal nije zamišljen kao "priručnik za roditelje djece iz spektra", ali mislim da je svaki roditelj trebao pogledati, da dobije nadu ili pak izgubi nerealna očekivanja.

  22. #22
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo za Waldorfsku nije istina:
    - Kurikulum Waldorfske škole potvrđen je od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa
    -
    U 7. i 8. razredu, zbog potrebe upisa u srednju školu, i u Waldorfskoj školi ocjene su brojčane
    - Njihovi učenici poslije upisuju razne srednje škole: od strukovnih škola do općih i klasičnih gimnazija, a među bivšim polaznicima danas ima violinista, liječnika, ali i osvajača olimpijskih medalja

    Nemoj slušati tamo neke.
    e vidiš, to uopće nisam znala!! hvala na informaciji!!

  23. #23
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih se s ovim složila. Možda nije pokazao tebi ni meni, ali puno roditelja koji tek ulaze u taj "svijet" nikada nije čulo za neurofeedback, terapiju glazbom i sviranjem, Tomatis, transplantaciju matičnih stanica, senzoriku uz pomoć pasa u Silveru, asistente u vrtićima i školama, specijalne vrtiće, ritmičke stimulacije u Suvagu, ERF kao mjesto gdje mogu dobiti dijagnostiku itd.

    Da, serijal nije zamišljen kao "priručnik za roditelje djece iz spektra", ali mislim da je svaki roditelj trebao pogledati, da dobije nadu ili pak izgubi nerealna očekivanja.
    Da kad gledaš stvari iz tog kuta, slažem se sa tobom!! Uglavnom ako je samo jednom roditelju pomoglo, pomoglo je puno!!

  24. #24
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno! Zamisli samo da Einstein, Tesla i drugi (pa i sam Ašperger) nisu imali priliku raditi ??!!!

    Ont. Što se tiče Waldorfske škole, mislim da bi ti obična molba s obrazloženjem + medicinskom dokumentacijom mogla riješiti taj problem priznavnja od strane ministarstva, pogotovo zato što kod nas ima relativno malo (ili nimalo) školskih ustanova za ovakvu djecu. Gdje je volje, nađe se i načina. Sigurno ima još roditelja koji su u istom položaju. Sretno!
    Hvala!!!

  25. #25
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    MBee ; ti imaš dijete iz spektra??

  26. #26
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Da!

  27. #27
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Da!
    Jel ide u školu?? Ako da, kako napreduje ?
    Koje su njene karakteristike?
    Ima li stereotipije? Hoda li po prstima? Kako ima razvijen govor?

    Gdje ste vi radili testiranje, odnosno gdje su vam postavili dijagnozu?
    Posljednje uređivanje od mrgica : 11.02.2013. at 15:32

  28. #28
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    kako stalno visim po forumima, tako sam puno puta naišla da su roditelji iskušavali sa raznim dijetama ( gluten free dijetu )!!
    Htjela bi da mi netko napiše koja su mu isustva s tom dijetom!! Dali ima nekih promjena u ponašanju i funkcioniranju uopće?

    ja ju nisam iskušala i stvarno ne znam dali bi uopće trebala probati, jel nisam naišla da je itko primjenom te dijete uoćio neko poboljšano funkcioniranje djeteta!!
    Zato ako netko ima takvo iskustvo, neka malo napiše o tome!!

    Jedna forumašica koja ima dijete iz spektra, navela je da hodanje po prstima ima veze s candidom u crijevima, i ako su meni na senzorici rekli da hodanje po prstima ima veze sa nedovoljnim osjećajem težine tijela pa da konstantnim pritiskom na prste to akumuliraju!!

    Zapravo bi htjela da mi roditelji kažu, primjenom koje terapije, dijete, i sl; su uoćili neka poboljšanja!! pa da vidim ima li nešto što ja još nisam probala ili vidjela, a što bi možda moglo koristiti!!

  29. #29
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Odgovore na sva svoja pitanja možeš naći na forumu http://dira.forums-free.com/

    A što se tiče mog djeteta (a već sam ti napisala na temi o Aspergerima):
    - prošle godine smo uzeli odgodu, ove jeseni krećemo u redovnu sa asistentom
    - nema stereotipije
    - ne hoda na prstima, ne leprša rukama
    - prošli smo Suvag, ERF, Klaićevu, Kukuljevićevu, Komisiju CZSS-a (dijagnoza autizma nam je dana na ERF-u)
    - receptivni i ekspresivni govor nam je jako slaba točka

  30. #30
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Je, registrilala sam se i tamo, al tek nedavno, pa se slabo snalazim na tom forumu!!

    Svakako ću pročačkati i tamo!!

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Odgovore na sva svoja pitanja možeš naći na forumu http://dira.forums-free.com/

    A što se tiče mog djeteta (a već sam ti napisala na temi o Aspergerima):
    - prošle godine smo uzeli odgodu, ove jeseni krećemo u redovnu sa asistentom
    - nema stereotipije
    - ne hoda na prstima, ne leprša rukama
    - prošli smo Suvag, ERF, Klaićevu, Kukuljevićevu, Komisiju CZSS-a (dijagnoza autizma nam je dana na ERF-u)
    - receptivni i ekspresivni govor nam je jako slaba točka
    Kako su vam dali dijagnozu autizma ako nema stereotipna i repetitivna ponašanja ? To je jedan od kriterija za dijagnosticiranje autizma.

  32. #32
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Odgovore na sva svoja pitanja možeš naći na forumu http://dira.forums-free.com/
    Ulijećem na temu jer vidim da se spominje dira forum...
    Registrirala sam se prije mjesec dana ali nemogu se ulogirati, piše mi da mi račun nije aktivan...
    Kak da to riješim?
    Posljednje uređivanje od Cheerilee : 11.02.2013. at 23:35

  33. #33
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Kako su vam dali dijagnozu autizma ako nema stereotipna i repetitivna ponašanja ? To je jedan od kriterija za dijagnosticiranje autizma.
    Tada je imala sve ostalo:
    - odsutnost govora
    - dodirivanje rukom i vođenje umjesto verbalnog zahtjeva
    - izostanak verbalne komunikacije
    - izostanak kontakta očima
    - očita distanciranost
    - nedostatak zanimanja za ostalu djecu i ono što ostala djeca rade
    - izostanak odgovora na verbalne zahtjeve
    - bez odgovora kad se zove imenom
    - neprimjereno smijanje ili ispadi bez vidljivog razloga
    - inzistiranje na rutini i ne-mijenjanju ničega u okolini
    - moguće nanošenje ozljeda samom sebi
    - hipo i hiper aktivnost 5 osjetila
    - manjak odgovora na bol itd.

  34. #34
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Ulijećem na temu jer vidim da se spominje dira forum...
    Registrirala sam se prije mjesec dana ali nemogu se ulogirati, piše mi da mi račun nije aktivan...
    Kak da to riješim?
    Budem pitala admina pa javim.

  35. #35
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Kako su vam dali dijagnozu autizma ako nema stereotipna i repetitivna ponašanja ? To je jedan od kriterija za dijagnosticiranje autizma.
    I da, po novom bi za dijagnosticiranje autizma morala biti prisutna sva tri faktora: poremećaj komunikacije, socijalnih interakcija i stereotipije ali to još nije stupilo na snagu. Za sada je slijedeće: govor/komunikacija, teškoće u socijalnim odnosima i oštećenja imaginacije i kreativne igre.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    I da, po novom bi za dijagnosticiranje autizma morala biti prisutna sva tri faktora: poremećaj komunikacije, socijalnih interakcija i stereotipije ali to još nije stupilo na snagu. Za sada je slijedeće: govor/komunikacija, teškoće u socijalnim odnosima i oštećenja imaginacije i kreativne igre.
    Ovo mi je prvi glas o tome, u dijagnostičkom priručniku DSM IV već odavno su simptomi sljedeći (kopiram s neta) :

    AUTIZAM - sinonimi: DJEČJA SHIZOFRENIJA, KANNEROV AUTIZAM, INFANTILNI AUTIZAM,AUTISTIČNI POREMEĆAJ je kvalitativno oštećenje socijalnih interakcija i komunikacije uz ograničene, repetitivne i stereotipne obrasce ponašanja, interesa i aktivnosti. Kriterij: pojavnost prije 3. godine života.

  37. #37
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    E pa eto, ti očito znaš više od stručnjaka na ERF-u i u Kukuljevićevoj.

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo mi je prvi glas o tome, u dijagnostičkom priručniku DSM IV već odavno su simptomi sljedeći (kopiram s neta) :

    AUTIZAM - sinonimi: DJEČJA SHIZOFRENIJA, KANNEROV AUTIZAM, INFANTILNI AUTIZAM,AUTISTIČNI POREMEĆAJ je kvalitativno oštećenje socijalnih interakcija i komunikacije uz ograničene, repetitivne i stereotipne obrasce ponašanja, interesa i aktivnosti. Kriterij: pojavnost prije 3. godine života.
    rehab, meni se čini da tu ima puno nepoznanica ... Mislim da je nepotrebno na ovaj način djecu trpati u kućice. Pa zar nije Bettelheim imao onu teoriju o emocionalno hladnoj majci kao pokretaču autizma? Probaj se danas negdje pojaviti s tom pričom (meni se čini jezivom)! Treba biti otvoren za sve.

    Od definicije autizma puno je važnija dijagnostika i senzibilizacija društva - da dijete i roditelji imaju pravo i mogućnost dobiti adekvatnu pomoć, ranu intervenciju, kasnije asistenta u nastavi, terapiju i sve drugo nego kako se poremećaj zapravo zove.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Bome, ako laže koza, ne laže rog. Evo literature :

    Poremećaj autističnog spektra, autori : Bujas - Petković, Frey- Škrinjar (s ERF-a !! ) i suradnici, Školska knjiga
    Autizam, pojavni oblici, uzroci i pomoć, autor Helmut Remschmidt, Slap

    Svi oni navode kao OSNOVNE kriterije za dijagnosticiranje autizma one koje sam ti napisala iznad, a koje propisuje Američki dijagnostički priručnik DSM IV. Iste kriterije navodi i dijagnostički priručnik MKB - 10. Ako neki od kriterija izostaje onda je to atipčni autizam, odnosno, kako DSM IV navodi, neodređeni pervazivni razvojni poremećaj.
    Navela sam ti literaturu, čisto da ne ispadne da ja prosipam svoju pamet, vodim se samo onim što nam je zadano. Iznenadila sam se kad sam pročitala tvoj post, jer sam pomislila da sam ja nešto propustila (a to mi je važno), ali ipak nisam. Neću ići dalje u off topic..

  40. #40
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Od definicije autizma puno je važnija dijagnostika i senzibilizacija društva - da dijete i roditelji imaju pravo i mogućnost dobiti adekvatnu pomoć, ranu intervenciju, kasnije asistenta u nastavi, terapiju i sve drugo nego kako se poremećaj zapravo zove.
    Potpis k'o kuća!

    A borili smo se za sve...logopeda, defektologa, redovni vrtić, asistenta u vrtiću, školu, asistenta u školi, da nas bilo tko primi na sportske aktivnosti...itd.

  41. #41
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    rehab citiram naš nalaz sa ERF-a: Obilježja komunikacijskog i kognitivnog razvoja ukazuju da se radi o poremećaju na autističnom spektru (ni S od stereotipija, nikad ih nije imala). Temeljem toga imamo dijagnozu F84 Elementi iz autističnog sepktra (uz još neke). A kod dr. Bujas sam bila prije dva tjedna.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    rehab, meni se čini da tu ima puno nepoznanica ... Mislim da je nepotrebno na ovaj način djecu trpati u kućice. Pa zar nije Bettelheim imao onu teoriju o emocionalno hladnoj majci kao pokretaču autizma? Probaj se danas negdje pojaviti s tom pričom (meni se čini jezivom)! Treba biti otvoren za sve.

    Od definicije autizma puno je važnija dijagnostika i senzibilizacija društva - da dijete i roditelji imaju pravo i mogućnost dobiti adekvatnu pomoć, ranu intervenciju, kasnije asistenta u nastavi, terapiju i sve drugo nego kako se poremećaj zapravo zove.
    Napisala sam čitabu, pa ode post u vjetar. Ugl., da ne duljim, potpuno se slažem sa drugim dijelom tvog posta, ali s prvim se ne mogu složiti. Jedno su teorije o nastanku autizma, a drugo kriteriji za dijagnosticiranje. Kakav je kriterij za dijagnosticiranje manjak odgovora na bol? Zar ne postoje djeca s autizmom koja pretjerano reagiraju na bol? Zar ne postoje druga djeca s raznim dijagnozama ili bez dijagnoze koja manjkavo ili pretjerano reagiraju na bol? Ali nije McBee kriva, nego onaj tko joj je to predstavio kao kriterij za dijagnosticiranje autizma.
    Međunarodni kriteriji za dijagnosticiranje su tu. Hoće li se oni ukidati ili dopunjavati, ovisi o onome što će reći znanost i struka, ali zar ne bi bilo totalno neprofesionalno od nas kada bi svatko te kriterije upotrebljavao kako mu se sviđa i razbacivao se dijagnozama prema svojim nazorima i shvaćanjima ?
    Toliko od mene, ne želim više ići u off topic.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    rehab citiram naš nalaz sa ERF-a: Obilježja komunikacijskog i kognitivnog razvoja ukazuju da se radi o poremećaju na autističnom spektru (ni S od stereotipija, nikad ih nije imala). Temeljem toga imamo dijagnozu F84 Elementi iz autističnog sepktra (uz još neke). A kod dr. Bujas sam bila prije dva tjedna.
    Ovo je sad potpuno drugačija priča. Jedno je imati ELEMENTE iz autističnog spektra, a drugo imati autizam. Za dijagnozu, malo bitno za terapiju.
    Posljednje uređivanje od rehab : 12.02.2013. at 15:43

  44. #44
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Bome, ako laže koza, ne laže rog. Evo literature :

    Poremećaj autističnog spektra, autori : Bujas - Petković, Frey- Škrinjar (s ERF-a !! ) i suradnici, Školska knjiga
    Autizam, pojavni oblici, uzroci i pomoć, autor Helmut Remschmidt, Slap

    Svi oni navode kao OSNOVNE kriterije za dijagnosticiranje autizma one koje sam ti napisala iznad, a koje propisuje Američki dijagnostički priručnik DSM IV. Iste kriterije navodi i dijagnostički priručnik MKB - 10. Ako neki od kriterija izostaje onda je to atipčni autizam, odnosno, kako DSM IV navodi, neodređeni pervazivni razvojni poremećaj.
    Navela sam ti literaturu, čisto da ne ispadne da ja prosipam svoju pamet, vodim se samo onim što nam je zadano. Iznenadila sam se kad sam pročitala tvoj post, jer sam pomislila da sam ja nešto propustila (a to mi je važno), ali ipak nisam. Neću ići dalje u off topic..

    po ovome; ako su Bujas-Petković i Frey - Škrinjar, temelji za postavljanje dijagnoze, onda ja fakat ne znam kaj moj mali ima!! Jel jedna kaže : mješoviti razvojni poremećaj ", a druga : " poremećaj iz autističnog spektra" !!!

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    po ovome; ako su Bujas-Petković i Frey - Škrinjar, temelji za postavljanje dijagnoze, onda ja fakat ne znam kaj moj mali ima!! Jel jedna kaže : mješoviti razvojni poremećaj ", a druga : " poremećaj iz autističnog spektra" !!!
    Njih sam navela kao stručnjake s ERF-a, jer mi se imputiralo da se postavljam iznad njih. I one nisu navele u toj knjizi SVOJE kriterije, nego međunarodne kriterije po kojima bi se svi trebali ravnati, a koje sam u ovoj temi napisala. U to što su konkretno tvom sinu dijagnosticirale, neću ulaziti.

  46. #46
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Pa uredu, al ako se one i jedna i druga i svi ostali, vode prema tim međunarodnim kriterijima, nebi li im i dijagnoze trebale biti iste,
    jel na kraju radi se o istom djetetu sa istim smetnjama!!

    Tek toliko da navedem, razmak između pregleda kod jedne i druge nije bio veći od mjesec dana!!

    Tko bi uopće od tih svih silnih stručnjaka bio najkompetentniji za davat dijagnoze takve vrste!!

    Jel meni to ovako izgleda: još mi samo fali stručnjak koji će na kraju izvesti dijagnozu, "ima problema sgovorom ali radi zubića koji su mu oštećeni pa jezik stvalja u nepravilan položaj, ima jako razvijenu maštu pa zato razgovara o dijalozima iz crtića i predmete koje drži u ruci poistovjećuje sa radnjama određenih likova, a to što hoda na prstima, hmmm, bilo bi dobro da ga upišete u baletnu školu, on je rođeni baletan!! Sve u svemu on nema nikakvih problema!! "

    Već sam polako luda od svih tih silnih stručnjaka i raznih kriterija po kojima se vode!! Isto tako, čitam tu i na drugom forumu, neke kojima su dijagnosticirani poremećaji u jako ranoj dobi, a mi koji smo u programu od njegove prve godine, onako sroz usput saznamo u koji kriterij se uklapamo i to ni manje ni više nego sa 5 godina!! Toliko o ranoj intervenciji!!

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Dijagnoze se često razilaze jer je riječ (kako i piše u kriterijima) o kvalitativnim oštećenjima. Čim se radi o kvalitativnom oštećenju, to znači da je procjena oštećenja subjektivna i to ostavlja puno prostora za osobnu interpretaciju od strane stručnjaka. Problem kod poremećaja iz autističnog spektra je i taj što dolazi sve više djece s najrazličitijim kombinacijama simptoma, sve je teže razaznati radi li se o govorno-jezičnom poremećaju, pervazivnom poremećaju, puno je drugih stanja koja mogu dati lažnu sliku autizma, još je puno toga neistraženog o autizmu...
    Npr. radila sam s dječakom koji nije razvijao nikakve socijalne odnose, nije govorio, imao je stereotipije, ali kad bi ga sjela za stol da radimo, imao je savršen kontakt očima, sve je zadatke izvršavao ili ih se trudio izvršavati, nije razumio verbalno, ali je shvaćao sve što bi mu vizualno predočila, smiješio se, itd. Uglavnom, reagirao je, ali imao je sve kriterije za dijagnozu autizma.
    S druge strane, imala sam djevojčicu koja je apsolutno bila u svom svijetu, nikakav kontakt očima, nerazvijen govor, nikakvi socijalni odnosi, ali nije imala stereotipije. Bila je puuuno lošija od ovog dječaka, ali nije imala sve kriterije za dijagnozu autizma.
    I što onda tu napraviti ? Raditi dalje s djetetom, kopati dublje, možda dođem do nečega drugog što uzrokuje ovakve simptome ? Ili odmah nalijepiti dijagnozu, pa što bude, bude ? Ja razumijem da je roditeljima djece s pp teško, i mislim da je roditeljima djece iz spektra najteže, jer tu postoji najviše nepoznanica i roditelji jednostavno tapkaju u mraku, skupa s nama i sa svojom djecom. Vjeruj mi da situacija ni vani nije ništa bolja, osim što su roditeljima možda dostupnije terapije. To je zasad jednostavno tako, dok ne dođemo do više saznanja o čitavoj problematici.

  48. #48
    mrgica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Dijagnoze se često razilaze jer je riječ (kako i piše u kriterijima) o kvalitativnim oštećenjima. Čim se radi o kvalitativnom oštećenju, to znači da je procjena oštećenja subjektivna i to ostavlja puno prostora za osobnu interpretaciju od strane stručnjaka. Problem kod poremećaja iz autističnog spektra je i taj što dolazi sve više djece s najrazličitijim kombinacijama simptoma, sve je teže razaznati radi li se o govorno-jezičnom poremećaju, pervazivnom poremećaju, puno je drugih stanja koja mogu dati lažnu sliku autizma, još je puno toga neistraženog o autizmu...
    Npr. radila sam s dječakom koji nije razvijao nikakve socijalne odnose, nije govorio, imao je stereotipije, ali kad bi ga sjela za stol da radimo, imao je savršen kontakt očima, sve je zadatke izvršavao ili ih se trudio izvršavati, nije razumio verbalno, ali je shvaćao sve što bi mu vizualno predočila, smiješio se, itd. Uglavnom, reagirao je, ali imao je sve kriterije za dijagnozu autizma.
    S druge strane, imala sam djevojčicu koja je apsolutno bila u svom svijetu, nikakav kontakt očima, nerazvijen govor, nikakvi socijalni odnosi, ali nije imala stereotipije. Bila je puuuno lošija od ovog dječaka, ali nije imala sve kriterije za dijagnozu autizma.
    I što onda tu napraviti ? Raditi dalje s djetetom, kopati dublje, možda dođem do nečega drugog što uzrokuje ovakve simptome ? Ili odmah nalijepiti dijagnozu, pa što bude, bude ? Ja razumijem da je roditeljima djece s pp teško, i mislim da je roditeljima djece iz spektra najteže, jer tu postoji najviše nepoznanica i roditelji jednostavno tapkaju u mraku, skupa s nama i sa svojom djecom. Vjeruj mi da situacija ni vani nije ništa bolja, osim što su roditeljima možda dostupnije terapije. To je zasad jednostavno tako, dok ne dođemo do više saznanja o čitavoj problematici.
    Možeš li mi molim te opisati karakteristike djece kojima je dijagnoza visokofunkcionalni autizam!

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj mrgica prvotno napisa Vidi poruku
    Možeš li mi molim te opisati karakteristike djece kojima je dijagnoza visokofunkcionalni autizam!
    Teško je reći, jer je svako dijete priča za sebe, ali u principu se radi o djeci koja imaju razvijen jezik i normalan IQ. Neki čak smatraju da je Asperger sindrom zapravo visokofunkcionirajući autizam.

  50. #50
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    A čak ni to ne mora biti točno jer nama u zadnjem nalazu ERF-a kao zaključak piše "visokofunkcionirajući dio spektra" a govorno smo jako, jako loše.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •