Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 120

Tema: Bijela riža - koju koristite?

  1. #51
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    bolje da si izasla lelujava od cijene nego od okusa, tad ti ne basmati iz plodina ne bi pomogao da se oporavis od troska
    pa nisam luda probati! zamisli da mi se svidi

  2. #52
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Pa di si blesava probati čili na sirovo, olitiga na žllicu, pa ni rijeka vode nebi te spasila

  3. #53
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    pa nisam luda probati! zamisli da mi se svidi
    ma i da ti se svidi
    pa jedan gram je 2 kune, a jedan gram je dovoljan za lončinu graha
    tako da to, zapravo, i nije tako skupo

  4. #54
    em_kay avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    zapadno od Zagreba, skoro pa u deželi...
    Postovi
    152

    Početno

    ja već neko vrijeme u plodinama kupujem neku talijansku, eurico...
    imaju samo 3 vrste - okruglo zrno, dugozrnatu i parboiled, pakirana je u plastičnim vrećicama od 1kg, cijena joj je prava sitnica - 1kg nekih 10-tak kn...
    ona okruglog zrna mi je odlična za rižota i rižu na mlijeku, te koh od riže (tu vrstu i najviše koristim i kupujem); dugozrnata je isto odlična - ne ljepi se, dosta je sipka; još samo da probam onu parboiled, nikako da ta vrećica dođe na red...

  5. #55
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Uglavnom Spar Roma ili Arborio. Ponekad Zlato polje. Gledam proći jeftinije jer ne osjećam na nepcima neku razliku u odnosu na one skuplje marke.

    Valjda nemam istančan ukus ilitiga okus
    Posljednje uređivanje od Bodulica : 05.02.2013. at 19:16

  6. #56

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Mi smo dugo kupovali basmati u Sloveniji (u Tušu mislim). Bila je 0,5 kg po 1 EUR pa poskupila na oko 1,5 EUR, što je opet ok. Muž i svekar mi vuku talijanske korijene pa se rijetko nađu i u Italiji. Onda donesu Barilla tjestenine pakirane po 5 kg i basmati riže po 2 kg, za neke male novce. Uglavnom, ne znam više gdje ugurati rižu i tijesto po kuhinji, vire iz svakog ćoška . Na drugome smo ''tanki'', ali tijesta i riže ima.

  7. #57
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Evo, i Scotti ima integralnu i basmati rižu, ali ne znam da li se kod nas prodaju:
    http://www.risoscotti.it/prodotti/riso_integrale.html
    http://www.risoscotti.it/prodotti/riso_basmati.html

  8. #58
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    basmati da, integralnu nisam vidjela

  9. #59
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    btw. baš vidim da trenutačno doma imam Gallo rižu za rižoto a ne Scotti, nemam pojma koja mi je bolja

  10. #60
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj sss prvotno napisa Vidi poruku
    . Na drugome smo ''tanki'', ali tijesta i riže ima.
    a da udjeliš i drugima

  11. #61

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a da udjeliš i drugima
    Nemoj, to nam je za crne dane .

  12. #62
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj sss prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj, to nam je za crne dane .
    čuvaj bijelu rižu za crne dane

  13. #63
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    kad radim rižoto, volim da mi je riža fina, a to znači gallo ili scotti

    za sarme, punjene paprike ili tak' nekaj gledam da je neka bzvz, ali te obično ni nemam doma, pa se pojedem živa kad stavim unutra ovu skupu rižu

    basmati samo kad spremam čajniz

  14. #64
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Skužila sam da je talijanska riža, kakva god bila, najbolji izbor. Mi obično u Italiji kupimo neku za 1 eur/kg, a isto tako u Hoferu u Slo košta. Kod nas se teško može naći talijanska riža jeftinija od 15kn/kg. Tip riže koji obično uzimam je obična dugozrnata ili pak parboiled. A najbolja koji sam probala je Scotti tip Roma (velika, duga zrna), ali Scotti je među najskupljima ionako.

  15. #65
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    Koristim Uncle Bens rižu u vrećici. Ali meni je ionako svejedno jer moji baš i ne vole rižu pa ju rijetko radim.

  16. #66
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ma i da ti se svidi
    pa jedan gram je 2 kune, a jedan gram je dovoljan za lončinu graha
    tako da to, zapravo, i nije tako skupo
    gram po gram, skupilo bi se. ali u pravu si, nisam računala cijenu po gramu. ubile me četiri znamenke

  17. #67
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Volim integralnu Gallo, ali najčešće koristimo neke jeftinije tipa Konzumova dugo zrno, onda neka na čijoj je kutiji rižoto s vongolama. U sarmu i punjene paprike volim staviti ječam jer mi je ukusnije, a također volim kad mi ječam glumi rižu u rižotu ili kao prilog, a otkrila sam i da je heljda jako fina (a bome skupa kao bolja riža) pa se trudim više uvesti u prehranu takve neke žitarice. Svejedno, riže ne jedemo baš puno, mi smo više krumpir-tjestenina tipovi.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    plavo zlatno polje,
    isto koristimo dosta drugih žitarica pa nije velika stavka

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    u lidlu neka u kutiji (unutra vakumirana vrecica)- mnogo fino

  20. #70
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Ja najčešće kupujem despar, svako toliko imaju ih na akciji pa kupim par kg, obično raznih vrsta.
    Povremeno uzmem i scotti i gallo, kad uhvatim na nekoj akciji, malo mi je previše dati skoro 30 kn za kg riže.

  21. #71
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Mi najviše jedemo basmati, najbolji nam je Sparov Bio Natur (a i jedan od najjeftinijih - zadnji put je bio 16 kn za pola kg, ne znam je li u međuvremenu poskupio). Probali smo i Scotti i Gallo basmati, ja ne vidim neku razliku, ali MM tvrdi da mu je Bio Natur bolji. Jučer sam ulovila par komada onog Scotti basmatija na sniženju u Konzumu po 12 kn, za tu cijenu će biti super.

    Probali smo i onu Spar Premium (onu koju reklamira Pierce Brosnan ), isto kao i za ove gore - ja nisam primijetila neku razliku, MM tvrdi da mu je Bio Natur bolja. Koštala je nekih 15-16 kn za pola kg.

    Za rižoto obično Scotti ili Gallo, i jedne i druge sam nakupovala isto u Konzumu na sniženju po nekih 12-13 kn za kg, inače su stvarno bezobrazno skupe. Mislim, to je najobičnija riža!

  22. #72
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Sani1612 prvotno napisa Vidi poruku
    Koristim Uncle Bens rižu u vrećici.
    x

  23. #73
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Zlatno polje-zato što je mljac.
    Posljednje uređivanje od spring : 08.02.2013. at 18:14

  24. #74
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Početno

    Uopće nisam izbirljiva za rižu- koja god da mi dopadne, ja zadovoljna. Naravno da postoje i loše, ali valjda na te najlošije ne nalijećem. A moram priznati da mi ne pada na pamet nikada dati mnogo novaca za rižu...

  25. #75
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Ima u Sparu basmatija, kilo za 17,99.

  26. #76

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    a nitko franckovu

    je skupa je došla, al je rijetko kuham

  27. #77
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Nisam ni znala da imaju rižu...

  28. #78
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Kuham obično bijelu basmati. Pri tome nastojim pronaći što povoljniju indijsku. Kvaka je da indija zakonom štiti svoje kultivare od genetske modifikacije, što nije slučaj u Pakistanu. Basmati je jedna od češće patvorenih namirnica i jedina potpuno pouzdana marka je Tilda. Obzirom na cijenu dopuštam da me malo zmuljaju s jeftinom rižom, ali obavezno indijskom.

    Povremeno radim GABA rižu. Radi se o kuhanju smeđe riže koja je namakana taman toliko da se probudi klica i enzimi obave svoje čarolije. Do sada nisam nikada kuhao basmati smeđu jer je pakleno skupa i zato koristim već koju nađem. Paraboild se ne može spremiti na GABA način.

  29. #79
    stanam avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    334

    Početno

    mi koristimo basmati za sve. kupim zalihe svaka 3 mj u sloveniji u sparu. 1.6 eur/kg. indijska.

  30. #80
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Kvaka je da indija zakonom štiti svoje kultivare od genetske modifikacije, što nije slučaj u Pakistanu.
    Hvala, SUper info!

  31. #81
    gugolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    194

    Početno

    Meni bila dobra Šafran, ali ju više ne nalazim baš. Kupila sad K+ Parboiled i jako je dobra!

  32. #82
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Što se tiče prije spomenutog čilija, u Harissi sam si kupio malo bhut jolokie. Navodno od prije par godina postoji i ljući čili, nekakav hibrid, križanac crnog vraga i Kerbera. Još nisam probao.

    Prije petnaestak godina sam redovito ručao s ekipom s indijskog potkontinenta i guštirao se u paklenim delicijama. Naravno da sam se i odvikao pa me malo frka.

  33. #83
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kupi mekani wc papir i sve bude u redu.

  34. #84
    Bubimitka81 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    1,522

    Početno

    S obzirom da je tema "riža", može mi netko objasniti u čemu je fora sa integralnom rižom? Jel zdravija, ukusnija, da li se isto priprema?
    Nadam se da nisam jedina kojoj ovo nije jasno Nismo baš veliki rižoljupci pa ne znam...

  35. #85
    gugolina avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    194

    Početno

    Zdravija je, ali meni ukusnija nije. Evo stoji mi doma kilo integralne iz dm-a. Probali smo, ali ne mogu ja to, jer onda nećemo htjeti jesti rižu.
    Ja isto nisam voljela jesti rižu kao dijete, ali sad kad znam da postoje razne vrste riže (pa i dobre) i dobri recepti s njima, sad volim

  36. #86
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj Bubimitka81 prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da je tema "riža", može mi netko objasniti u čemu je fora sa integralnom rižom? Jel zdravija, ukusnija, da li se isto priprema?
    Nadam se da nisam jedina kojoj ovo nije jasno Nismo baš veliki rižoljupci pa ne znam...
    Evo:

    Smeđa ili integralna riža prehrambeno je mnogo vrednija od bijele riže. Zadržava dio ovojnice i klicu, zbog čega sadrži više hranjivih tvari. Smeđa riža sadrži 3,5 puta više magnezija, četiri puta više vitamina B1 i vlakana te pet puta više nikotinske kiseline i 1,6 puta više folne kiseline nego bijela riža.
    U klici se nalazi vitamin E, dok je ovojnica bogata gotovo svim vitaminima B skupine.

    Dakle, bijela riža je industrijski obrađena, u njoj ostane skoro samo škrob.

    I, da, integralna se duže kuha.

  37. #87
    Bubimitka81 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    1,522

    Početno

    Hvala na iscrpnom objašnjenju
    Posljednje uređivanje od Bubimitka81 : 23.03.2013. at 14:19

  38. #88
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Većinom je bilo copy/paste

  39. #89
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    Basmati riža se kuha ljeti, a riža okruglog zrna zimi. Kada sam čula da postoji 80-150, pa čak i 1500 vrsta riže, nisam mogla vjerovati.
    Ja kupujem integralnu r. u bio&bio dućanima po 23 kn/kg, kuham 45 min., stavim na jednu šalicu riže, 1,3 šalice vode, kada zakipi moalo posolim.
    Kvalitetu riže provjerite tako da stavite šalicu riže u zdjelu vode. Ako pluta više od cca 2% riže, nije baš kvalitetna.
    Evo prepisujem još malo hvalospjeva o riži: Među cjelovitim žitaricama, riža je najuravnoteženija (dobar omjer ugljikohidrata, masti, bjelančevina, minerala). Zrno ostalih žitarica podijeljeno je napola tankom urezanom linijom. Umirujuće djeluje na mozak i živčani sustav. Smatra se univerzalnom namirnicom čovječanstva.

  40. #90
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Bubimitka81 prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da je tema "riža", može mi netko objasniti u čemu je fora sa integralnom rižom? Jel zdravija, ukusnija, da li se isto priprema?
    Nadam se da nisam jedina kojoj ovo nije jasno Nismo baš veliki rižoljupci pa ne znam...
    Meni je puno puno ukusnija. Bijela riža mi je nekako uvijek bljutava i kašasta, a integralna ima neki lijep okus i ne kaši se. Bitno ju je namočiti večer ranije u zdjelici slane vode i onda se čak ni ne treba kuhati puno dulje od bijele riže.

  41. #91
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Nedavno sam počela jesti crnu i crvenu rižu Osvojile su me! Pogotovo crna, savršena je. Kupujem ih u bio-bio dućanima. Sve riže (osim bijele) kuham 50 min. na laganoj vatri (tek toliko da krčka). Volim ih jesti za doručak kao kaše (ulijem zobeno/sojino/rižino mlijeko, dodam steviju, cimet i ). Crna s mlijekom fantastično izgleda, zapravo bude ljubičasta

  42. #92

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam ni znala da imaju rižu...
    Imaju, u kesici, prozirna sa slikom mislim sv. mihovila i zmaja...bar tome nalikuje

    http://online.konzum.hr/categories/5...ducts/50009551

  43. #93
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Smeđa riža se kuha jednako brzo kao i bijela ako se namoči na vrijeme. Taj postupak se zove GABA riža i daleko je najvrjedniji od svih. Takva riža je posebno dobra za večernje obroke jer umiruje (gama-amino maslačna kiselina - GABA - umiruje)

  44. #94
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Davore, koliko dugo se treba močiti smeđa?
    što ti znači smeđa, integralna?
    vrijedi li to i za crvenu i za crnu?

  45. #95
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa Vidi poruku
    Imaju, u kesici, prozirna sa slikom mislim sv. mihovila i zmaja...bar tome nalikuje

    http://online.konzum.hr/categories/5...ducts/50009551
    Ima takve i u kutiji... vidjela sam, nisma probala... a nisam ni znala da je Franckova.

  46. #96
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    Davore, koliko dugo se treba močiti smeđa?
    što ti znači smeđa, integralna?
    vrijedi li to i za crvenu i za crnu?
    Smeđa riža je nepolirana, termički neobrađena ljuštena riža. Lako se prepoznaje po uljastom mirisu. Ima klicu i zato GABA postupak funkcionira. "Znanstveni" postupak kakvog su isfurali japanski nutricionisti je i najbrži, a svodi se na namakanje smeđe riže 2h u vodi na 40°C što se dade izvesti u termosici, odnosno 4 ili više sati u nepodgrijanoj vodi. Potom se riža kuha i priprema se ne razlikuje od kuhanja bijele riže. Kod buđenja klice dolazi do oslobađanja enzima koji umnogostruče udio aminokiselina u zrnu, a posebno GABA čiji udio se udeseterostruči - otud naziv.
    Japanski nutricionisti su to isfurali kao pristup za bolju ishranu siromašnih u svijetu. Ukusna je.

  47. #97
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    opet ja, je li smeđa = integralna riža?
    i može li se tako pripremiti i parboiled riža?
    pitam te i za crvenu i crnu, jer sam to, u napadu želje za zdravom hranom kupila, a sad ne znam što bi s njima

  48. #98
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    pitam te i za crvenu i crnu, jer sam to, u napadu želje za zdravom hranom kupila, a sad ne znam što bi s njima
    Možeš ih močiti, ali i ne moraš, mada se namakanje savjetuje. Slobodno ih namoči preko noći. Možeš ih i kombinirati (sa integralnom ilitiga smeđom rižom). Kuhaj ih na laganoj vatri cca 50 min. (tako su meni savjetovali u bio-bio).
    Posljednje uređivanje od Optimist : 25.03.2013. at 09:15

  49. #99
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Možeš ih močiti, ali i ne moraš, mada se namakanje savjetuje. Slobodno ih namoči preko noći. Možeš ih i kombinirati (sa integralnom ilitiga smeđom rižom). Kuhaj ih na laganoj vatri cca 50 min. (tako su meni savjetovali u bio-bio).
    hvala

  50. #100
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Molim

    Još par crtica:

    - crvena riža se dobija fermentacijom pomoću kvasca koji ima crveni pigment pa otud i ta crvena boja, a čuvarica je krvožilnog sustava (snižava kolesterol)

    - u jednoj žlici crne riže ima više antocijanina (antioksidansa) nego u žlici borovnica; poznata je i pod nazivom "zabranjena riža", jer su ju nekoć jeli samo plemići, običnom puku je bila zabranjena

    Crna je fantastičnog okusa i mislim da bi se mogla svidjeti i djeci, što zbog boje, što zbog okusa (fora riža na mlijeku )

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •