Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 77

Tema: Preuranjena menopauza-kako si pomoći

  1. #1
    borka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    671

    Početno Preuranjena menopauza-kako si pomoći

    Ukratko situacija je ovakva, imam 37 godina, jedno dijete koje sam rodila prije 4 godine.

    Nažalost 9 mjeseci nakon njegovog rođenja, dijagnosticirana mi je teška bolest, prošla sam ružne terapije i one su dovele do toga da sam ušla u preuranjenu menopauzu.

    Imam sve kalsične simptome:valunzi, noćno znojenje, tu i tamo lagana depresija, neraspoloženje, TOTALNI guibitak spolne želje, suhoća rodnice...

    Ove godine u 9 mjesecu ginekologica mi je rekla da bi mi preporučila hormonalnu nadomjesnu terapiju, ne veliku dozu i da si malo razmislim o tome.
    Nažalost je se toga jako bojim.
    Naime kada počnem čitati moguće nuspojave uhvati me panika.

    Zanime me da li je neka od vas pokušala s prirodnim preparatima olakšati si tegobe? I a li je bilo učinka?
    Evo neki dan sam vidjela ovu reklamu http://www.femmenessence.hr/
    pa razmišljam o tom proizvodu.

    Puno bi mi značila iskustva žena koje prolaze slične tegobe.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Moj klimakterij nije uranio, ali imam ja i godina (50+) pa mi je ovo poznato.

    Budući da si u specifičnoj situaciji zbog dijagnoze koju imaš, ovdje sam samo da spomenem literaturu koja je meni bila melem na ranu u najgorem periodu: http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=18425

    Sretno!

  3. #3
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Meni prirodni preparati nisu ništa pomagali, a uz sve navedeno mučile su me stalne upale mjehura (zbog stanjene sluznice), strašna nesanica i gotovo prava depresija (imala sam 30 ili 31 godinu). Nisam si to mogla priuštiti uz posao koji sam tada radila. Najviše od svega mi je išla na živce konstatacija "prirodnih" savjetodavaca da je sve u glavi i kad si sredim "glavu" i prihvatim samu sebe, e onda će i simptomi prestati .
    Nadomjesna terapija me je vratila u normalan život. Nađi si dobrog liječnika i složite terapiju.

  4. #4
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Prije tog koraka naravno treba uzeti u obzir obiteljsku anamnezu kojekakvih tumora, napraviti detaljne pretrage krvi (i stanja jetre), UZV/mamografiju dojke, pratiti gustoću kostiju (kod mene se vrijednosti naglo srozale kroz 2 godine simptoma) itd., te iste pretrage obavljati redovito tijekom uzimanja NHT.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 07.02.2013. at 13:22

  5. #5
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Pridružujem se temi i pratim; vjerujem da je kod mene počela isto menopauza, vjerojatno preuranjena, s 40 god. Imam skoro sve simptome osim valunga (za sad) + ciklus totalno zbrčkan tj. međumenstrualna krvarenja.
    Posljednje uređivanje od winnerica : 07.02.2013. at 13:31

  6. #6
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    ja sam neko vrijeme, na preporuku kolegice, uzimala zelenu magmu za žene- baš su se tako zvale tablete. U tom kratkom preiodu su mi pomagale, a nda ih više nisam mogla naći na našem tržištu. Tak da sada ništa ne uzimam, osim kalcija u tabletama jer mi je doktor rekao da je gubitak kalcija najveći mislim u prve dvije godina nakon gubitka menzisa

  7. #7
    borka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    671

    Početno

    Hvala na preporučenoj literaturi.

    Na valunge sam se čak i "navikla" ali ta promjena raspoloženja, točno osjećam da to nije moje prirodno stanje, te izostanak spolne želje, to me jako muči.
    Ginekologica je rekla da bi trebala napraviti sve ovo što Čokolada navodi, ali mene jednostavno hvata veliki strah od mogućih nuspojava.

    Ne znam, možda bih trebala još koji puta porazgovarati sa ginekologicom, bez ikakvih odluka, nego jednostavno da me uputi u sve detalje nadomjesne terapije.

    Prije cca godinu dana pitala sam jednog poznatog ginekologa, dok još nismo bili sigurni je li zaista menopauza, što mislim o jednom prirodnom preparatu kojeg reklamira njegova kolegica iz klinike, otvoreno mi je rekao da je bolje da uzmam pravi lijek, nego da se zavaravam.

    Eto, nisam pametna.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    To je jako individualno... Ne možeš znati dok ne probaš, ali kao i u svemu - tu treba odvagnuti koristi i štete.

    Ja sam hormonsku terapiju jako loše podnosila od mladosti (a morala sam je povremeno uzimati, jer bez toga vjerojatno ne bi bilo moje djece) a i kasnije. Tri različita preparata - ne znam koji mi je teže padao. Na kraju mi je probleme riješila Mirena, zajedno sa suhoćom sluznice i drugim nuspojavama, ali nisu mi je odmah dali, morali su se za to steći uvjeti.

    Nadomjesna terapija kroji se po mjeri pojedinca, onako kako je Čokolada napisala. Bliska osoba je za suhoću sluznice uzimala lokalni preparat (mislim da se zove Vagifem, nisam uzimala pa ne znam).

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    To je jako individualno... Ne možeš znati dok ne probaš, ali kao i u svemu - tu treba odvagnuti koristi i štete.
    Nadomjesna terapija kroji se po mjeri pojedinca, onako kako je Čokolada napisala. Bliska osoba je za suhoću sluznice uzimala lokalni preparat (mislim da se zove Vagifem, nisam uzimala pa ne znam).
    I ja potpisujem Čokoladu.
    Nisu mi pomagale nikakve biljke i nikakvi čajevi, nego dobro pogođena hormonska nadomjesna terapija.
    Sve tegobe koje Borka navodi nestale su kao rukom odnesene. Dobro sam podnosila, uzimala sam nekoliko godina, a sada Vagifem.

    Ozbiljna posljedica preuranjene menopauze je kod mene osteoporoza, zbog koje sam pod stalnom kontrolom (denzitometrija) i terapijom.

    Dakle, treba se informirati, panici nema mjesta, nego odvagnuti koristi i štete,

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Simptomi menopauze traju 3-5 godina. Mislim da bi ih nadomjesna terapija samo odgodila.
    Možda bi tebi bilo i potrebno odložiti ih, jer si stvarno premlada za menopauzu. Pokušaj, ako ti ne bude dobro lako ćeš prekinuti terapiju.

    U međuvremenu možeš kupiti kakvu lokalnu mast protiv suhoće, a za spolnu želju možeš jedino sama sebi reći da ju trebaš imati- tu ne vjerujem da tablete pomažu. Što se tiče promjene raspoloženja, da probaš neke biljne preparate, kao Persen, npr. To je valerijana i sasvim lijepo smiruje, ako inače ne uzimaš nešto jače za smirenje.

  11. #11
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    evo i mene u klubu - Počela mi je mjesečnica preskakati cikluse prije 2 godine (sad sam 41) - i vamo-tamo, napravili sve pretrage i dijagnoza je perimenopauza. Za sada nije strašno: valunge imam točno onda kada mi M preskoči, inače ne. Čangrizava sam daleko više nego što bi mi bilo po karakteru. Libido 0 bodova. Sa suhoćom se borim još od vremena iza poroda tako da su mi lubrikanti ionako prijatelji. Probala sam različite fitoterapije - i za sada mi se najbolje pokazuje soja. Noćurak mi je bio 0 bodova. Nedavno sam počela uzimati i prah korijena mace - to bi trebalo popraviti stanje i s libidom, ali još važnije kao prevencija osteoporozi. Uzimam ga tek 7-8 dana, pa još ništa nemam za prijaviti po pitanju prvoga.

    Razmišljala sam dosta o hormonskoj nadomjesnoj terapiji - i za sada još nemam potrebe početi ju uzimati.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Simptomi menopauze traju 3-5 godina. Mislim da bi ih nadomjesna terapija samo odgodila.
    Možda bi tebi bilo i potrebno odložiti ih, jer si stvarno premlada za menopauzu. Pokušaj, ako ti ne bude dobro lako ćeš prekinuti terapiju.

    U međuvremenu možeš kupiti kakvu lokalnu mast protiv suhoće, a za spolnu želju možeš jedino sama sebi reći da ju trebaš imati- tu ne vjerujem da tablete pomažu. Što se tiče promjene raspoloženja, da probaš neke biljne preparate, kao Persen, npr. To je valerijana i sasvim lijepo smiruje, ako inače ne uzimaš nešto jače za smirenje.
    Nakon prestanka nadomjesne terapije tegobe se nisu vratile, osim suhoće. Doktorica mi je s vremenom mijenjala terapiju, postepeno valjda prilagođavajući i smanjujući dozu. Zato mislim da terapija treba biti dobro pogođena.

  13. #13
    borka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    671

    Početno

    Što se tiče suhoče, već imamam gelove i nisu loši.
    Za spolnu želju, uf stalno ja sebi govorim, ali nejde baš, ajde bude pomaka kada se tooooootalno opustim, a tu pomaže čaša - dva crnog i dijete kod bake

    Inače nisam baš živčana, osim kada me muž iživcira nego me s vremena na vrijeme uhvati neka bezvoljnost, a to nisam ja.

    Olijvija-kažeš prah korijena mace, idem malo googlati.

  14. #14
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku

    U međuvremenu možeš kupiti kakvu lokalnu mast protiv suhoće, a za spolnu želju možeš jedino sama sebi reći da ju trebaš imati- tu ne vjerujem da tablete pomažu. .
    Ovo baš nije točno jer je stvar u nedostatku hormona koji djeluju i na "glavu" (želja) i na prirodno vlaženje rodnice. Gel može pomoći, ali ako su stijenke (sluznica) ranjive i stanjene nema tog gela koji će to popraviti. Može pomoći samo estrogenska krema koju se redovito aplicira.

  15. #15
    borka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    671

    Početno

    Čokolada slažem se s tobom, ta želja nema veze s onim: "uf danas mi se neda" to je jedan totalno drugačiji osjećaj.
    Dobila sam i estrogensku kremeu, ali nisam još krenula s njom, inače svaki pregled je dosta neugodan, pogotovo uzimanje PAPA testa, ajme mene

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nisam u toj priči preuranjenoj, nego normalnoj. Stav o tome jako ovisi i o nekim tvojim stavovima. Ja bih posegnula za hornmonima gotovo pa sigurno, uz dobar pregled dobrog endokrinca i ginićima. Naime, ja se bojim prirodnih stvari, za koje se ne zna točno kako djeluju, a optužuje ih se za svašta, uključivo povećan rizik raka dojke, a ne prolaze tako opsežen testove ko farma da se zna točno kako i zašto djeluju (konkretno prirodni estrogen iz soje, onaj proizvod Specchia sol).

    Shvati da je sve što raditš cost-benefit i vidi što ti je veći cost-benefit i rizici (preuranjena menopauza - kosti, itd.), hormonalna terapija = povećan rizik raka dojke, povećana potreba monitoringa itd. - ovisno o strukturi tvojih dojki, obiteljskoj anamnezi itd.

    Znači, ja bi uplela sveto trojstvo - ginić-endokrinac-onkolog - i onda nešto presjekla.

    Sretno!

  17. #17
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Evo i mene .. u preuranjenoj skupini
    Već 7 godina imam nalaze koji na to ukazuju i cijelo vrijeme sam bila spremna da će se to dogoditi --- psihički ... ali!!
    Krenuli su simptomi: valunzi, noćno znojenje, nesanica, umor, tromost, neraspoloženje, neka tuga-tjeskoba ... ma užas. Menge još uvijek redovite 24-25 dana ciklus.
    Sutra idem kod svog ginića na razgovor i po upute o pretragama koje trebam obaviti i vjerojatno, ako svi nalazi budu zadovoljavajući krećem sa HNL i uzdajem se u te tabletice cijelim svojim bićem jer se zbilja grozno osjećam..

  18. #18
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Eh, da .. jedno pitanje za cure na terapiji .... koliko dugo od početka terapije vam je trebalo da simptomi nestanu ... ili ako nikad ne nestaju da se znatno ublaže?

  19. #19
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Odradila gina .. nisam dobila HNL jer još uvijek imam menge ... dobila kontracepcijske koje, kao, slično djeluju, trebale bi olakšati simptome.
    Napravila sam i UZV, jajnici atrofični, endometrij tanak ... uglavnom, reproduktivni organi u predmenopauzalnom stanju

  20. #20
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    ja sam si znatno pomogla kvalitetnijom prehranom, svakodnevnim vježbanjem, i maca prahom. kuc-kuc-kuc - nisam se ovako dobro osjećala već prilično dugo, a i muž mi je vidno zadovoljniji

  21. #21
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Gdje nabavljaš macu i kako ju koristiš? ... već sam čula za nju ...

  22. #22
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    ima je po web i bio dućanima - isto je pakiranje svugdje - vrećica od 300 g, nešto preko 100 kn. stavim žličicu svako jutro u voćni smoothie. nema fin okus uopće (prilično zemljani okus), ali u smoothieju se izgubi. Koliko sam skužila ima je i u kapsulama u ljekarnama (mislim da se zove Feminesence) ....

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Drage moje, već u drugoj trudnoći, imala sam 38, javila se depresivna epizoda. 2 godine nakon toga primijetila sam prve znakove menopauze,a imam truba ginu koja je protiv hormona.Dečko je sada 5 godina a ja otad imala 4 gadne depresivne epizode i promijenila hrpu antidepresiva i sedativa. Sad sam otišla privatnoj gini koja mi je dala izvaditi sve moguće hormone plus hormon štitnjače i čekam nalaze. Ovoga puta bila sam korak do psihijatrije. Ima li neka sličnih iskustava?

  24. #24
    hibiskus avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    321

    Početno

    depra, drzi se

    cure koje koristite nadomjesnu terapiju, da li vas je vratila u normalu, mislim sto se psihickog stanja tice?
    nemam depresije, ali ta bezvoljnost me ubija, to nisam ja. borim se protiv nje konstatno, ali primjecujem da sam je pocela prihvacati kao nesto normalno, a to mi se ne svidja.


    i jos jedno pitanje, koju vrsta kalcija koristite? tablete, tekuci? koji je najbolji?

  25. #25
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ajmo malo dići ovaj topic, ovo me opandrčilo:
    U tom razdoblju (perimenopauze) se po učestalosti javljaju slijedeći rizici:
    • srčane bolesti (infarkt, začepljenje koronarnih krvnih žila) - 45%
    • moždani udar - 20%
    • prijelomi osteoporotičnih kostiju - 40 do 50%
    • Alzheimerova bolest - 8%
    • rak dojke - 10%
    • rak endometrija (središnjeg sloja maternice) - 2 do 3%
    • rak debelog crijeva - 6%
    što sad to znači, da uzimanjem hormonalne th imamo pojačani rizik od karcinoma dojke, a sama perimenopauza ga pojačava za 10%?
    ko da mi nije dosta i to što mi je koža tijesna.


    Da bi se odredilo ulazi li žena u perimenopauzu, uobičajeno je kroz pretrage krvi i urina pratiti vrijednosti slijedećih hormona:
    estradiola (jedan od tri važna estrogena – druga dva su estriol i estron)
    progesterona
    FSH - hormona koji potiče rast i razvoj folikula u jajnicima u kojima se stvara jajna stanica
    LH - hormona koji je odgovoran za početak ovulacije
    jeste radili ove pretrage ili ste se pouzdali u očite promjene koje vam se događaju?

    mene muči promjena raspoloženja i noćno znojenje, nesanica.
    imam 42 godine, ciklus mi je zadnje 3 godine bivao kraći, na 24-25 dana sam došla, a ovo je prvi mjesec da me sve rastura, a imam "fantomsku" periodu. bolovi su tu, rasturaju, ali periode nema.

    primjetila sam da me bole udovi. kad sjednem pa se nakon nekog vremena trebam dići "razilazim se" na desetak sekundi, baš me i samu zateklo takvo "ograničenje pokretljivosti" u ovom periodu oko menstruacije.
    u kojem trenutku ste odlučile da je vrijeme za nešto poduzeti, uzeti neke biljne pripravke ili posjetiti ginekologa i ispričati mu ove tegobe, pa razmišljati o hormonalnom nadomjestku?
    bila sam kod ginića prije 3, 4 mjeseca, tada je bilo sve u redu, menstruacija redovita, UZV maternice i jajnika uredan.
    što sad?
    eto mene jer samo malo luda i vruće mi je

  26. #26
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    AdioMare, a štitnjača je ok?

  27. #27
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    AdioMare, neki dan sam u knjižari listala http://www.biobio.hr/hormonska-ravno...FaYIwwodm4UAKw i čini mi se zanimljiva... Govori o tome kako si pomoći prehranom, načinom života i vježbom.
    Nisam čitala pa ne mogu preporučiti, već samo info o novoj knjizi na policama knjižara ... možda nađeš neki odgovor.

  28. #28
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    anemona, i ja sam krenula od te pretpostavke, ali ok mi je štitnjača, vadila sam vrijednosti prije 2, 3 mjeseca.

    hvala, mojca.

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Još literature (to je meni pomoglo i još mi uvijek pomaže, iako moja menopauza nije uranila nego je eto, baš na vrijeme...):

    Christiane Northrup: Mudrost menopauze: http://www.ljevak.hr/knjige/knjiga-7...ost-menopauze-

    (toj knjizi prethodi knjiga iste autorice Žensko tijelo - ženska mudrost)

  30. #30
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    Ja sam napravila sve te pretrage (uključivo i štitnjaču) prije 3-4 godine kada je sve krenulo (ovu jesen punim 43), ali samo s izostankom mjesečnice (a manjak libida sam pripisivala ne znam ni sama čemu)...

    U zadnjih godinu dana ciklus mi je preskočio samo jednom, doduše jedan sam i imala neki spoting... al kako mi je dr rekla da je 10-14 u godinu dana normalno - ja se toga držim :D

    Još se ne dam na zamjenske hormone - koliko mi se to dok sam bila mlađa činilo da je spas, toliko sad kad sam ja u pitanju imam određenu odbojnost.
    Valunge, noćno znojenje i te radosti više nemam, a imala sam ih samo kada bi ciklus preskočio - točno u doba kada je trebala biti menga ja sam se preznojavala.

    te trenutke slabosti i razlilaženja o kojima Adio Mare priča - nisam imala...

    Držite se drage, i pomognite kako možete! Meni je najveći problem bila u biti moja glava: osjećaj kraja jednog poglavlja života, činjenica da sada sasvim sigurno neću imati više djece (iako nisam ni planirala), da mi organizam postaje biološki star. Kada sam se tu izborila i postavila stvari na svoje mjesto onda mi nije problem držati se nekog režima prehrane, vježbati...

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ma cijela ta priča ima i dobru stranu (ili sam ja tip koji u svemu traži dobru stranu - pojma nemam).

    Ja sam se s prestankom menstrualnih ciklusa napokon riješila krooooničnih problema niskog željeza (cijeli život me to pralo jer sam krvarila kao zaklano tele), zdravlje mi se popravilo, nisam više kronično umorna i eto... Napokon sloboda! Nema više straha od neželjenih trudnoća ni svakomjesečnog pms-a, nema strahova od promočenih pelena i flekova na stolcima, tlak se normalizirao, sve je nekako došlo na svoje. Nadam se da će tako ostati (bar što se pelena tiče) još dovoljno dugo vremena dok me ne izda mjehur ili crijeva...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 14.08.2014. at 18:18

  32. #32
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    ma bravo! i treba gledati što je pozitivno. a činjenica je da nas sve žene to čeka i da je to dio našeg životnog ciklusa. i nije to nikakav bed, već samo još jedna etapa na životnom putu.

  33. #33
    glacova avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    330

    Početno

    Moram se i ja uključiti na ovu temu. Problemi su počeli prošle godine u sedmom mjesecu sa napunjenih 50 god ili cca tri godine nakon poroda.
    Izostanak menstruacije dva i pol mjeseca, valunzi, debljanje oko struka...nakon toga posjet ginekologu, nalazi uredni, štitnjača OK, dobila terapiju utrogestanom...od kojeg stvari postale još gore....
    Na svoju ruku prestala s utrićima, valunge riješila prirodnom progesteronskom kremom u roku deset dana, promjene raspoloženja kontroliram meditacijom i nekim drugim alternativnim metodama...ostalo mi je jedino i najgore kontrolirati težinu i struk. Čitam, piše da je to uobičajeno i normalno, naravno,što bi drugo....da se žene počnu debljati u struku u menopauzi, ali ubija me to što i pored reducirane prehrane i naravno, zdrave (zgriješim tu i tamo, ali ne opet toliko da bih sve pokvarila) i nedavno uvedene tjelesne aktivnosti ne postižem skoro nikakve ili jedva primjetne rezultate! Kao da to više nije u mojoj kontroli!?
    Neki dana sam uvela i zeleni čaj i cimet u povećanim količinama kako bi ubrzala metabolizam, pojačaću aerobne aktivnosti :...nadam se pomaku s mrtve točke. Ili sam ipak preoptimistična!?

  34. #34
    glacova avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    330

    Početno

    Da, i idem odmah nabaviti one dvije gore spomenute knjige!

  35. #35
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Imam obe, možda se i vidimo konačno....

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Imam 34, za par mjeseci 35 g.
    Da "nešto nije u redu" sam shvatila pred 2,3 godine, prvenstveno zbog neuspjelih pokušaja ostvarivanja
    trudnoće. fsh mi je već sa 31 g. bio oko 10, sa 33 g. - 13. ciklusi su već sa 30 -31 često "padali" na 24 dana.

    Hvala bogu da sam majka postala ranije pa mi sada trudnoća nije "pod mus", ali mi je velika želja,
    i upravo zbog neuspjelih pokušaja sam više svjesna svog preuranjenog starenja.
    Gledam oko sebe trudnice moje dobi i starije, a ja se pitam hoću li na godinu
    možda već ući u pravu menopauzu.

    što se nadomjestaka hormona tiče, uzimam lijekove koji su u sklopu potpomognute oplodnje
    pa mi oni cikluse dovode u red, ali kad sam u svojim prirodnim ciklusima, onda su tu obavezno glavobolje, nedostatak libida, suhoća i uporna kandida
    koje se ne mogu riješiti nikako. to je konstantno.
    prošle godine sam osim toga imala i 2-3 dulja čudna ciklusa sa valunzima, nesanicom, noćnim znojenjem i sl.
    u psihičkom smislu sam primijetila pojavu zaboravljivosti, u smislu da se sve češće ne mogu sjetiti nekog uobičajenog pojma, riječi i sl.

    kad gledam unatrag, meni se čini da je mom organizmu očito 30-ta bila ona neka prelominica koja je inače
    valjda ženama 40-ta.
    nemam pojma zašto je tako, jer mama mi je u menopauzu ušla sa čisto "pristojne" 52 godine.

    ima li još koja od vas iskustva sa preuranjenom perimenopauzom? i kako se nosite se time?
    Posljednje uređivanje od orange80 : 19.01.2015. at 12:16

  37. #37
    magda_ avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    B&H
    Postovi
    335

    Početno bioidentični hormoni

    Drage rode,
    nakon dugo dugo se javljam... ako me se iko sjeća ... nakon steriliteta i usvojenja, sada u novoj fazi... rana menopauza. Sada mi je 40 godina i izgleda da sam odjednom uskočila u menopauzu. Jeste da su mi ciklusi zadnjih godinu dvije malo prošetali, nekad 17 dana, nekad 35-40, ali sada već 3 mjeseca nemam mengu, a nekako se čudno poklopilo, nakon što sam prije 3 mj. radila abraziju cervixa i materice zbog nejasnog papa testa, nikada poslije toga nisam dobila. Da, valunzi me smoriše danju i noću, prave navale vrućine i preznojavanje do sve do peta.
    Uradim hormone i rezultat je FSH 104, LH 52,5, Estradiol 23, progesteron 3,0, sutra idem ginekologici s ovim nalazima. Koliko mogu vidjeti biće da je prava menopauza.
    Pripremam se za taj novi dio života i informiram...
    Ja sam sigurna da moji postupci MPO itekako imaju veze sa ranom menopuazom, iako moja gin. to ne da reći.

    Ono oko čega se mnogo dvoumim jeste hormonaska terapija. Nakon svega što sam pročitala i saznala, i nakon moje borbe sa sterilitetom (čitaj: hormonskim terapijama), nakon silnih strahova i pretraga zbog komplikacija sa dojkama (fibroadenomi i fc mastopatija) za koje isto smatram da trebam zahvaliti hormonskim terapijama, DEBELO SE MISLIM šta sada... a od dr. očekujem da me stavi na klasičnu nadomjesnu hormonsku terapiju, znači vještačke hormone, što ja NEĆU!
    NEGO, zbog čega i pišem.... Da li neko zna više o BIOIDENTIČNIM HORMONIMA, o kojima sam pročitala i čula mnogo dobrog? Dakle ne sintetički, i ne fito. Kako se zovu, gdje se mogu nabaviti...iskustva itd.
    Namjeravam posjetiti i dobrog endokrinologau vezi svega ovog.
    Usput, živim u Sarajevu.
    Pozdrav svima!

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Helou, magda_, ja sam čula da je to nešto novo i da zasad nudi jedna klinika u ZG-u, ali to je sve što ja znam. Onako, na prvu, i ja sumnjam da ti MPO ima ikakve veze s preuranjenom menop., prije će biti da je IVF uspjeh izostao zbog toga što se preuranjena menop. valjala iza brda 4-5 godina prije samo početka, što je uzrokovalo slabiju kvalitetu JS i izostanak IVF uspjeha. Ali, skroz razumijem (na emotivnoj osnovi) nevoljkost a propos hormona, i moj je neki sadašnji impuls menadžirati probleme na način da je menadžment hormonima na zadnjoj ljestvici, valjda imam i ja potrebu vratit se, nakon "hormonalnog udara" u doba "hormonalne nevinosti" Sretno u menadžmentu problema menopauze!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.10.2015. at 16:27

  39. #39
    magda_ avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    B&H
    Postovi
    335

    Početno

    Ina33, hvala ti za javljanje
    Dosta toga dobroga sam pročitala i saznala o bioidentičnim hormonima, i vjerovatno će to biti rješenje za mene. To je estrogenska krema koja se aplicira na kožu...
    Evo link na kome se može saznati više:
    http://www.hormoni.info/hr/index.php...i-hormoni-zene
    O ovoj dr. i poliklinici ne znam ništa, no informacije su mi bitne.

  40. #40
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    ja sam sad opet bila u nekoj čudnoj fazi pa su ciklusi bili
    41
    27
    77
    17
    102
    21
    19
    43
    .... šareno!

    Uglavnom, opet me dr poslala malo na pretrage pa su ovo nalazi:
    estradiol 1019
    LH 12,9
    FSH 7,3
    slobodni testosteron 1,7
    testosteron 1,0
    DHEAS 3,5
    androstedion 3,5
    SHBG >234 ---- nebu pod oblake!

    Sad uopće više ništa ne kužim!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    191

    Početno

    Citiraj magda_ prvotno napisa Vidi poruku
    Ina33, hvala ti za javljanje
    Dosta toga dobroga sam pročitala i saznala o bioidentičnim hormonima, i vjerovatno će to biti rješenje za mene. To je estrogenska krema koja se aplicira na kožu...
    Evo link na kome se može saznati više:
    http://www.hormoni.info/hr/index.php...i-hormoni-zene
    O ovoj dr. i poliklinici ne znam ništa, no informacije su mi bitne.
    Bok magda-
    I ja sam pretraživajući naišla na istu kliniku kao i ti. Jesi li u međuvremenu krenula na terapiju bioidentičnim hormonima. Zanima me ako jesi kakva su ti iskustva. Mene čeka operacija uklanjanja jajnika pa istražujem opcije.... Hvala"

  42. #42
    magda_ avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    B&H
    Postovi
    335

    Početno

    Bok PikiViki,
    Ovo sam gore pisala tačno prije godinu dana. Tada nisam imala ciklus 4 mjeseca. Ginekologica mi je rekla sa uzmem Dabroston 3 mj po 10 dana... ja sam samo prvi mjesec uzela Dabroston, a druga dva sam progesteronsku bioidentičnu kremu... uglavnom nakon toga sam dobila ciklus i bio mi je redovan bez ičega do prije 4 mjeseca, sad opet nemam ciklus a ništa ni ne radim, osim što radim neke pretrage kod endokrinologa... imam tu kremu i dalje ali opet nisam sigurna u njenu bezopasnost jer je to nešto novo. Inače jako se plašim bilo kakvih hormona zbog promjena na dojkama, zato sam toliko oprezna.... najradije ne bih ništa (u tom slučaju kažem nije ni moja mama, pa eno je ok je). Još cu malo sačekati pa vidjeti i po nalazima da li je zaista menopauza. Uglavnom dileme....

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    3

    Početno Preuranjena menopauza

    Molim za savjet...
    imam 39 godina i dijagnosticirana mi je preuranjena menopauza.Ginekologica mi je preporučila Trisequens tablete zbog svega što to stanje nosi sa sobom i ja sam s tom terapijom započela prije dva tjedna.Iako sam počela piti tablete ,jer nipošto ne želim da mi se nešto što je normalno sa šezdeset godina počinje događati sada,voljela bi s nekim izmijeniti iskustvo s tim tabletama ili primiti savjet za neku drugu terapiju....
    Sve me to jako zbunjuje i iskreno još uvijek tražim odgovore na puno pitanja pa ako je netko voljen podijeliti sličnu situaciju bila bi vrlo zahvalna...

  44. #44
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj SLADOVIĆ prvotno napisa Vidi poruku
    Molim za savjet...
    imam 39 godina i dijagnosticirana mi je preuranjena menopauza.Ginekologica mi je preporučila Trisequens tablete zbog svega što to stanje nosi sa sobom i ja sam s tom terapijom započela prije dva tjedna.Iako sam počela piti tablete ,jer nipošto ne želim da mi se nešto što je normalno sa šezdeset godina počinje događati sada,voljela bi s nekim izmijeniti iskustvo s tim tabletama ili primiti savjet za neku drugu terapiju....
    Sve me to jako zbunjuje i iskreno još uvijek tražim odgovore na puno pitanja pa ako je netko voljen podijeliti sličnu situaciju bila bi vrlo zahvalna...
    preuranjena menopauza nije baš mački kašalj, pretpostavljam.
    lijekovi ti nadomještaju ono što ti trenutno fali i to je ok,
    ne znam što bi bilo to što bi ti na isti način moglo nadomjestiti hormone?!
    ako misliš da bi mogla dobiti neki bolji/drugačiji/neznamkakav lijek, traži drugo mišljenje.

  45. #45
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ja sam zbog rane menopauze od 32. ili 33. do 38. bila na Trisequensu i osjećala se odlično. Poslije poroda i dojenja u 41. sam opet pocela, ali sa slabijom dozom hormona Femoston 2/10, u 44. presla na još slabije Femoston 1/10, ginićka planira malo prije 50. skroz minimalizirati dozu, tek toliku da štiti kosti i srce.

  46. #46
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Svaku godinu moraš kontrolirati KKS, jetrene enzime, koagulaciju, UZV ili Mamogr.dojki i naravno ginek.pregled.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 07.01.2017. at 11:07

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    3

    Početno

    Pa i ja se za sada osječam relativno dobro,sve te pretrage sam napravila prije nego sam počela piti tablete,trenutno sam prešla na crvene i koliko sam skužila sad bi trebala dobiti mengu....zanima me Čokolada da li si se udebljala po tim tabletama i da li si koristila još nešto osim tih tableta?
    pozzz

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    3

    Početno Preuranjena menopauza i hormoni

    Evo,otvaram ovu temu jer mi jednostavno treba podrška i iskustva vas drugih koje ste ili proživljavate isto....

    Imam 39 godina i prije dva mjeseca mi je dijagnosticirana preuranjena menopauza.Redovito sam išla na ginekološke kontrole,vaginalne ultrazvuke i nikada ništa nije upučivalo da ću ubrzo doći u menopauzu.Čak štoviše,menzis mi je uvijek bio obilan,bila sam na dvije operacije mioma zbog obilnog krvarenja i onda samo odjednom nestala mi menga.Preko noći...zadnju sam imala polovinom 10-og mjeseca.
    Ginekologica mi napravila ultrazvuk i pregled te me poslala vaditi krvne pretrage da bi potvrdila svoje sumnje o stanju menopauze.I stvarno,nalazi katastrofa...

    Zbog godina i očuvanja kvalitete života preporučene su mi Trisequens tablete.Popila sam prvu kutiju i dobila mengu...e sad...svjesna sam da moram uzimati neku terapiju i ove tablete su mi za sada ok,ali također sam svjesna i svih štetnih posljedica koje nose sa sobom i kad pomislim da ću ih morati piti najmanje 10 godina uhvati me mala panika.

    ako je netko imao iskustvo s tim tabletama molila bi da ga podijeli sa mnom-vene,debljanje[/B][/B],tromboza,vrtoglavica,mučnina....

    Našla sam jednu biljnu apoteku u Rijeci-Galena-i tamo su mi ponudili tablete na prirodnoj bazi za koje kažu da daju dobre rezultate(povratne informacije kupaca da su jako dobre,da se po njima dobije menga,uglavnom sve tegobe koje prate menopauzu da se dobro izreguliraju korištenjem istih) pa ukoliko netko ima iskustva s time molila bi da ga podijeli .

    Unaprijed hvala svim dobrim i strpljivim dušama.....

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Citiraj SLADOVIĆ prvotno napisa Vidi poruku
    Zbog godina i očuvanja kvalitete života preporučene su mi Trisequens tablete.
    ako je netko imao iskustvo s tim tabletama molila bi da ga podijeli sa mnom-vene,debljanje[/B][/B],tromboza,vrtoglavica,mučnina....
    Nekoliko godina sam pila Trisequens zbog preuranjene menopauze (u istoj dobi kao ti). Nikakvih negativnih nuspojava nisam imala. Štetne posljedice ne osjećam. Meni su te tablete odgovarale. Nisam imala vrtoglavice, mučnine, trombozu, vene se nisu pogoršale, a što si pitala. Dobila sam doduše 2 kg (kroz više godina), ali to više pripisujem papanju.
    Sve biljke i čajevi koje sam prije probala nisu mi pomagali.

  50. #50
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ne, ja se debljam od prekomjerne hrane i slatkiša i nevježbanja. Nadomjesna terapija te, dapače, štiti od debljanja (znaš da žene dobiju šlaufić kad uđu u prirodnu menopauzu), ali moraš pripaziti na kolesterol (hoće skočiti).
    Po preporuci ginićke još uzimam Omegu 3 (štiti srce).

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •