Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 77 od 77

Tema: Preuranjena menopauza-kako si pomoći

  1. #51
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Sladovic, ovaj ce post moderator uskoro prikljuciti onom postu gdje si vec isti post bila napisala (da se ne duplira).

  2. #52
    Loren avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2016
    Postovi
    5

    Početno

    Ja imam 21 god.. fsh prije 3mj 174..sada 55.. postoji mogućnost da se "izvučem" iz menopauze i da imam bebu jednog dana? Ili nema izlaza iz toga?
    Doktori savjetuju oplodnju sa doniranom jajnom stanicom..pijem hormone

  3. #53

    Datum pristupanja
    May 2018
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj SLADOVIĆ prvotno napisa Vidi poruku
    Molim za savjet...
    imam 39 godina i dijagnosticirana mi je preuranjena menopauza.Ginekologica mi je preporučila Trisequens tablete zbog svega što to stanje nosi sa sobom i ja sam s tom terapijom započela prije dva tjedna.Iako sam počela piti tablete ,jer nipošto ne želim da mi se nešto što je normalno sa šezdeset godina počinje događati sada,voljela bi s nekim izmijeniti iskustvo s tim tabletama ili primiti savjet za neku drugu terapiju....
    Sve me to jako zbunjuje i iskreno još uvijek tražim odgovore na puno pitanja pa ako je netko voljen podijeliti sličnu situaciju bila bi vrlo zahvalna...
    poz,
    evo moje iskustvo s preuranjenom menopauzom,
    ovako,usla sam u u preuranjenu menapauzu sa 37 god..sada imam 43 do 42 god.sam pokusavala na sve moguce nacine prirodnim putem si pomoci i trajalo je do tada..Sve losije sam se pocela osjecati i nisu mi pomogli preparati na biljnoj bazi..Pocela sam nakon toga piti Trisequens i preporodila sam sam se,pomogli su mi sa svim mojim problemima..evo bas sad sam prestala uzimati ih nažalost, jel imam uzasne migrene i skocio mi je tlak..sad mi je ginekolog preporucio da ne pijem 2 mjeseca pa cemo vidjeti hoce se smiriti te uzasne migrene i tlak..eto,zao mi je sto sam ih morala prekinuti piti jel sam se bolje osjecala dok sam ih pila,sad opet po starom.. eto,to je moje iskustvo s tim tabletama..uglavnom, moje misljenje je da zena koja uđe rano u menopauzu trebala bi piti nadomjesnu terapiju..govorim iz svog iskustva..pozzz

  4. #54
    Cassie avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    97

    Početno

    Pozdrav, moji simptomi rane menopauze počinju u ranim 30ima, isto tako uspjela sam ostvariti dvije MPO trudnoće od 35-38god. Nakon završetka dojenja počela sam terapije Trisequensom, pijem ih već godinu i koji mjesec, zadnjih nekoliko mjeseci su mi krvarenja sve slabijeg intenziteta. Ginekologica mi predlaže promjenu terapije. Činjenica je da više neću krvariti već koristiti lijekove samo radi potrebe za normalnim funkcioniranjem. Ima li tko slična iskustva oko prekida krvarenja sa Trisequensom?
    Svakako bez terapije ne bih mogla živjeti, znam kako je bez.
    Lp

  5. #55
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Juhuhu, evo i mene, da ne pocinjem neku novu temu.

    Trenutno sam u nekoj nigdjezemskoj iz vise razloga pa razmatram sve moguce smjerove, s obzirom da mogu bilo kamo. Godina: 42.

    Vec me sigurno dvije godine zezaju menge, na sve strane su, a uz svaki izostanak su dosle i kile. Neke menge su izostajale po nekoliko mjeseci, neke su trajale po mjesec i pol, dva. Neke su bile normalne. Sve nenormalne su donijele 2-4 kile po ciklusu kojih se nisam do sad uspjela rijesiti. Dvije godine zahebancije s ovim je rezultiralo s oko 20 kila u plusu. Najnovijih pet sam natukla u 40 dana.

    Stitnjaca je ok prema raznoraznih testovima, nemam dijabetes, ni preddijabetes, niti ikakvih poremecaja vezanih uz glukozu. Kolesterol, trigliceridi, sve u redu. Dojim preko sedam godina bez prestanka, ali prolaktin mi je sasvim normalan.

    FSH mi je 37.5 (postmenopauzalna vrijednost), estradiol iz seruma je 7.6 (sve manje od 15 je postmenopauzalno). Free estradiol postotak 2.2%, sto je ok, a free estradiol serum je 0.17, sto je nisko. SHBG, sto god to bilo, je 46.2 nmol/L. Uglavnom, menopauza nije dijagnosticirana jer je od zadnje menstruacije proslo tek valjda nekih 5 mjeseci, ali s ovim rezultatima ginekolog ne ocekuje da cu je sama vise izmisliti. Napravila sam UZV u studenom, sve je uredno. Endometrij je bio 1.3 mm nakon izostanka menstruacije od 150 dana, tako da stvarno estrogen ne radi nista (s obzirom da ga nema).

    Nemam valunge, nemam night sweats, zaspim cim legnem. U principu nemam vremena za nesanice pa ih nemam ni kad primijetiti. Imam problem s nenormalnim umorom, mentalno-fizicikim, koji nisam zapravo znala identificirati kao takav sve dok nisam uzela mjesec dana terapije estradiolom od 1mg dnevno. Preporodila sam se, sto se tice odmorenosti. Ono sto mi se nikako nije svidjelo je 5 kila koje sam skupila u vrijeme te terapije.

    Estradiol sam zavrsila s pet dana provere i sve to skupa je izazvalo krvarenje koje je, opet, doslo kao super-genijalno hormonsko olaksanje. Sad uzimam Yaz mjesec dana, onda cu Lillow (prvo je drospirenone, a drugo ce biti levonorgestrel; estradiol je isti u obje tablete). Ne znam koliko mi se to svidja. Uzela sam do sad desetak tableta, opet sam krepana kao da me netko ubio. Estradiol ethinyl je samo 0.2mg po tableti.

    Citam svuda da se HRT svakako preporuca kod zena koje zavrse u zrvnju ove vrste u cetrdesetima, pogotovo ranim cetrdesetima. Da uzmem bas HRT ili da zivim na ciklusima uz kontracepciju? Sumnjam da ima smisla pustiti sve da se samo regulira jer cu krepati. Estrogena me frka najvise zbog dobitka kilograma. Svakako ne mogu dozvoliti 5 kg po kutiji tableta. Ono kad okvirno nesto citam o menopauzi, savjeti su odlicni za bake i ritam zivota gospodja u mirovini. Moje mladje dijete ima jedva cetiri godine; ne mogu bas u penziju jos sad.

    Ginekolog je otisao u mirovinu prije par dana, moram naci novog. S obzirom da mi ne treba OB doktor, razmisljam da pustim ginekologiju na miru i da prebacim cijelu pricu osteopatici (to mi je doktorica opce prakse). Ili da ih kombiniram? Kome jos da idem? Opcenito, koji vrag da radim? Svakako ne mogu odmarati i setati cijele dane, kako se preporuca.

  6. #56
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ma ja Kaae na tvom mjestu ne bih sekunde razmišljala, uzmi nadomjesnu, premlada si za menopauzu i mislim da u toj situaciji korist od hormonalne terapije premašuje rizike.

  7. #57
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne bojim se pretjerano rizika; brdo istrazivanja zapravo pokazuje da to i nije istina, sve sto se pricalo da prakticki umires isti cas, od ovog ili onog. Brine me najvise to sto mi je mjesec dana estrogena natukao punih 5 kila i to uz trud da NE dobijem nista, zbog terapije ili opcenito zbog shebanih hormona. Tako da, jesam skroz za neku terapiju, samo ne znam kojim smjerom bih krenula.

  8. #58
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ne znam rizike dodavanja estrogena u smislu kilaze, al ne razumijem se previse u to. Po mom razumijevanju se zene udebljaju u menopauzi, a ove kod kojih estrogen i progesteron funkcioniraju su ok u skladu s time kakve su inace. Glavni strah tu kod nas od HRT-a je rizik za rak dojke (i mislim jajnika). Tu kod nas ginici serviairaju zene do smrti, mislim da HRT prepiauju oni ili endokrinolozi. Osteopati - nedokazano - iz mog kulturoloakog pogleda. Mislim da opci kod nas ne bi sami dozirali HRT, nego uputili ginicu il endokrincu. Vjer postoji raznih vrsta i mozda treba ispribvat par vrsta. Je li tvoj opci/osteopat il ginic povezuju estrogen s kilama? Ja ne znam sto bih, ne bih pila tbl od koje sam par kg deblja. Probaj i kod sebe pitati, nasa iskustva ce mozda biti tesko usporediva. Sretno!!!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.01.2020. at 13:19

  9. #59
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Kako ikome funkcionira estrogen i progesteron, ako su u menopauzi? To i jest menopauza, kad sve podivlja, jedni hormoni se povise, drugi padnu u nepovrat, a medju njima i estrogen. Debljanje je jedna od glavnih nuspojava estrogenske HRT, a prema brdu novijih istrazivanja, rizik od raka dojke je manji od rizika svega i svacega bez HRT-a, plus cak pokusavaju otkriti jesu li ta predvidjana moguceg veceg rizika zapravo pogresna jer su ispitanici, izmedju ostalog, bili puno stariji od ciljane skupine za HRT i sami po sebi imali raznorazne predispozicije za karcinome. Uglavnom, izgleda da je konsenzus trenutno da je HRT dobra stvar, pogotovo rano.

    Ono sto me zanima, sto ne znam, je odluka izmedju klasicnog HRT-a za period menopauze, znaci ne krvarim, gotova sam, lijecim simptome menopauze koje ni nemam (osim umora i potencijalno viska kolograma), a zapravo potencijalno nastavljam dobivati nenormalne kile od terapije... osim ako estrogen nije estrogen, vec postoje raznorazne vrste.

    Ili je bolje da se drzim kontracepcije jos nekih X godina i lijepo krvarim svakih 28 dana jer tako nalazu tablete i samim time eliminiram najgori dio koji me muci, a to je PMS od 40-150 dana. Jedino sto onda ne znam kako da se nosim s kronicnim umorom, najvjerojatnije zbog nedostatka estrogena.... jer ga u kontracepciji nema onoliko koliko mi treba za to.


    Zato me u principu zanimaju iskustva zena u preuranjenoj menopauzi, u ranim cetrdesetima ili ranije. Sto su odabrale, kako to funkcionira ili je funkcioniralo. Sto se tice odabira lijecnika, to je drugacije, s obzirom da tu opca praksa servisira prevenciju i sitnu patologiju iz domene ginekologije, ako zelis. A mozes i ginekologu. S osteopatima nema problema; pogotovo kad se bave klasicnom medicinom, s dodatnim holistickim pristupom. Ova je super, ima zena medicinski faks, zna izlijeciti zeznute tetive osteopatijom, operirala mi je izrasline na glavi par puta, prepisuje antibiotike, sve radi. Dvojim izmedju nje i ginekologa samo zato sto nju znam, a ginekolog kod kojeg sam isla godinama vise ne radi, u penziji je.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Bioidenticni hormoni, estradiol i progesteron. Nakon mjesec, dva, se sve ustabili. Jako zadovoljna. Počela sa 42.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #61
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    U kakvom omjeru? Zavrsila sam upravo 25 dana estradiola od 1mg, zadnjih 5 dana kombinirano s medroxyprogesteronom, da izazove krvarenje. Odmah sam primijetila pozitivan ucinak na uzasan umor, a krvarenje je donijelo opcenito olaksanje.

    Super.

    Osim 5 kila (hebote, pet kila!) koje su mi ostale. Nista nikamo ne ide.

    Sad uzimam drugaciju kombinaciju, tzv. redovitu kontracepciju (dio s estradiolom je samo 0.2mg).

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    na estradiolu piše 0,2%, a jedan potisak kreme je 1mg mikroniziranpg 17beta estradiola
    Progesteron piše 6%, a jedan potisak je 30mg mikroniziranog progesterona.






    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #63

    Datum pristupanja
    Mar 2018
    Postovi
    5

    Početno

    Ja sam usla s 38, prerano.. Nazalost nisam se uspijela izvuc i sad pijem Femisol s vremena na vrijeme.

  14. #64
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Vidim da je to neki nadomjestak prehrani; ne mogu se oslanjati samo na takve stvari.


    Zavrsila sam prvi ciklus tableta, pocela drugi proslu nedjelju. Ide na bolje. Razmisljam hocu li nastaviti ovu kombinaciju tableta ili uzeti drugu, s malo drugacijim rasporedom.

  15. #65

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    296

    Početno

    Pozdrav, ne znam koliko je ova tema još aktivna ali htjela bih malo razmijeniti iskustva ako ima netko da je prolazio ili prolazi sličnu situaciju kao ja. Preuranjena menopauza te pokušaj IVF u toj dobi?

  16. #66
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ima, masu njih, al na pdf-u Potpomognuta oplodnja. Gledaj topice 39+, mozda cak ima ovakvog nekog naziva, il trazi smanjen ovarijska rezerva, a mozes bacit oko i na potpomignuta u ceskoj.

  17. #67

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    296

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ima, masu njih, al na pdf-u Potpomognuta oplodnja. Gledaj topice 39+, mozda cak ima ovakvog nekog naziva, il trazi smanjen ovarijska rezerva, a mozes bacit oko i na potpomignuta u ceskoj.
    Hvala, već sam u temi potpomognuta u Makedoniji ali tamo se više piše o samim postupcima a mene malo zanima i rješavanje "muka" po pitanju menopauze pa sam mislila da bi ovdje bilo bolje pitati.

  18. #68
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj domaćica prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala, već sam u temi potpomognuta u Makedoniji ali tamo se više piše o samim postupcima a mene malo zanima i rješavanje "muka" po pitanju menopauze pa sam mislila da bi ovdje bilo bolje pitati.
    Ima i ova tema: http://forum.roda.hr/threads/88395-M...za-s-36-godina

    Nadam se da ćeš uspjeti ostvariti svoje želje. Sretno!

  19. #69

    Datum pristupanja
    May 2017
    Postovi
    296

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ima i ova tema: http://forum.roda.hr/threads/88395-M...za-s-36-godina

    Nadam se da ćeš uspjeti ostvariti svoje želje. Sretno!
    Hvala!

  20. #70

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    [QUOTE=angelina1505;3141657]Bioidenticni hormoni, estradiol i progesteron. Nakon mjesec, dva, se sve ustabili. Jako zadovoljna. Počela sa 42.



    Angelina1505

    jel jos uvijek koristis?
    mozes li nam malo detaljnije ?

  21. #71

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Da, već pet godina.

    A ništa, sto te zanima? Javiš se u polikliniku Orlando, povadis svu krv koju imaš a nešto i sline pošalješ u Ljubljanu, ahahaha, i odeš na razgovor, tamo još ispunjavaš svašta. I razgovor i propisu ti terapiju, nije svakom ista naravno, no doza ni vrsta hormona ni dnevni raspored.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #72

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    već ih jesam kontaktirala i taj "službeni" dio sam savladala, ali me jako zanima iskustvo nekog..

    jesi li uvela i ostale poželjne stvari, bolju prehranu i ritam spavanja, ili "samo" ove hormone?

    koliko dugo namjeravaš još koristiti?

    kaj bi ti savjetovala nama početnicama? na kaj obratit pažnju npr...

    tenks unaprijed...

  23. #73

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Uvela sam samo vitamine, b, d, omegu 3 i magnezij.
    Ovo ostalo naravno nisam, dapače, pogoršala sam silom prilika drastično (zbog previše posla).

    Pa ne znam koliko ću, sigurno bar do 48.-e, do nekog uobičajenog početka menopauze.

    Ja osim valunga nisam imala probleme, a valung sad rijetko doživim pa nije problem.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #74

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Nemaš na sto obraćati pažnju, mazi redovito, sto drugo. I ne očekuj odmah rezultat, kao na atbu, treba mjesec dva. Ako ne vidiš napredak, javi se tamo.

    Ja sam korigirala dozu dvaput. Jednom kad je Nila smanjena, vratili se valunzi. Pa onda nakon godinu dana očito bila prejaka pa mi grudi bile bolne strašno pa smanjili. I Tak, ako ti je šta čudno, javi u kliniku.

  25. #75
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    I ja sam u medjuvremenu presla na estradiol (flasteri) i na bioidenticni progesteron (ekvivalent utrogestanu u HR). Probala sam drugaciju kombinaciju estradiola i progesterona u flasterima i nije mi odgovaralo. Ovo je sad super.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj angelina1505 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, već pet godina.

    A ništa, sto te zanima? Javiš se u polikliniku Orlando, povadis svu krv koju imaš a nešto i sline pošalješ u Ljubljanu, ahahaha, i odeš na razgovor, tamo još ispunjavaš svašta. I razgovor i propisu ti terapiju, nije svakom ista naravno, no doza ni vrsta hormona ni dnevni raspored.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Jos me ovo zanima:

    koliko cesto radiš kontrole?

    jel se terapija kupuje bez recepta ili se trazi socijalnog da napise recept? Ili?

    falaaaa!

  27. #77

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Kupuje se u jednoj apoteci koja to radi ili se dolazi kod njih u polikliniku po to. Apoteka ne izdaje bez da oni za tebe naruče. Plaćaš punu cijenu, to uopće nama odobrenja od ministarstva po meni.

    Na kontrole se javljam jednom godišnje, a nekad i duže. Oni te i podsjete.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •