Pokazuje rezultate 1 do 40 od 40

Tema: komposter od paleta

  1. #1
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno komposter od paleta

    je li netko od vas pravio komposter na ovaj način?
    ima na netu filmića i svega ali ja nemam vremena to detaljno pregledavati
    više me zanima ako netko ima iskustvo iz prve ruke da napiše kako je to sklepao?

  2. #2
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    mi nemamo neki specijalni komposter, samo smo 4 palete pospajali i tamo bacamo otpad.
    Ovog proljeća mislim premjestit te palete, gornji sloj tog komposta prebaciti u novi komposter a dolje će valjda biti nešto za iskoristit.
    Nisam ti baš puno pomogla.
    Nego jesenas sam iskopala buduće gredice za cvijeće i tamo cijelu zimu bacala usitnjeni otpad, baš sam nekidan gledala i čudila se kako se dobar dio raspao(ono što je bilo jako usitnjeno). Tako da sam odlučila većinu kuhinjskog otpada rješavati na takav način, to bi bilo nešto poput toplih gredica o kojima je davno pisala Pomikaki.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    je li netko od vas pravio komposter na ovaj način?
    ima na netu filmića i svega ali ja nemam vremena to detaljno pregledavati
    više me zanima ako netko ima iskustvo iz prve ruke da napiše kako je to sklepao?
    Meni je išao na živce višak lišća i trulih jabuka koje je mudrijaš koji kosi travu samljeo kosilicom , pa sam brata i muža natjerala da napravi totalnu improvizaciju: otprilike metar sa metar, zabili u zemlju četiri motke, onak malo deblje, a okolo obili daskama od neke stare lamperije do visine nekakvih 70 cm ili i manje (jer su nam motke ograničavale visinu). Dolje je gola zemlja, da mogu doći gliste i da se može cijediti tekućina.
    Tu smo natandrkali sve živo što nam je palo šaka, čak je i susjeda dodala svoje jabuke jer je njezino kompostište bilo pretrpano.

    Nabacala sam i kopriva i maslačaka, granje i tako svašta čega se sve našlo, jedino nisam hitila vapno iako sam si mislila da budem.

    Ne znam kakvi će biti rezultati - to je napravljeno prošlog ljeta, pa tek očekujem rasplet.

  4. #4
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    mene malo brine to što mislim da bih mogla navući glodavce u dvorište na taj način
    mislila sam vrećama za smeće obložiti zidove kompostera čija bi konstrukcija bila od paleta
    gore poklopac, dolje nešto?

  5. #5
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Mm je to radio, 4 palete je prislonio i zavezao.
    Dobro je držalo.
    Makli smo ga jer je bio prevelik, ne bi ga napunilu valjda za 2godine.

  6. #6
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne skupljaju se glodavci ako ne bacas kuhano.

  7. #7
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    mi smo napravili dva okvira od dasaka-kao tople grede. u jedan bacam-drugi zori.
    ovaj koji sam prošle godine napunila stoji sad do jeseni- sljedećeg proljeća kad ide u upotrebu.
    imala sam i viši komposter, ali mi je bilo tlaka vući zreli kompost sa dna hrpe, ovo mi je jednostavnije.
    Posljednje uređivanje od suncokret : 12.02.2013. at 12:36

  8. #8
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    suncokret ovo tvoje djeluje najjednostavnije.
    Marta dobro kaže, ako se ne baca kuhane ne skupljaju se glodavci.
    I ništa ne smrdi. Pretpostavljam da to znaš, ali samo da ponovim jel uvijek s nađe neki nevjerni toma koji tvrdi da smrdi.

  9. #9
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne skupljaju se glodavci ako ne bacas kuhano.
    e stvar je u tome što imam dosta takvog otpada kroz dan
    oguljine od mrkve, krumpira, jaja, kava, čaj, stari kruh
    to mi je baš bezveze bacati u smeće i dosada sam davala susjedi za koke
    međutim pošto imam vrt i uvodim komposter planiram te ostatke hrane iskoristiti kao kompost
    sad samo trebam pronaći način da ne navučem glodavce raznorazne
    zato mi treba savjet kako napraviti komposter a da to izbjegnem
    da ga nekako zatvorim a istovremeno da može služiti svojoj svrsi...

  10. #10
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    a nije da imam tone kuhane hrane na bacanje
    ali kod nas se uvijek nađe dio koji se baci
    npr. tjestenina, krumpir, nikada ne pogodim točnu mjeru koju ćemo pojesti pa bar šaka ode u otpad
    nije me za smrad, sve i da smrdi jer mi je zemljište veliko i ne mora biti tik do kuće
    ao do mene čljudi drže životinje i nije mi bed
    ne smrdi ali nije ni miomirisna ljubičica moj okoliš
    Posljednje uređivanje od flopica : 12.02.2013. at 14:37

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    , stari kruh
    to mi je baš bezveze bacati u smeće i dosada sam davala susjedi za koke
    međutim pošto imam vrt i uvodim komposter planiram te ostatke hrane iskoristiti kao kompost
    moj ti je predlog da kruh ipak daš susedi

  12. #12
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    ostatke kuhanog daj susjedi za koke a ovo slobodno bacaj u neki komposter.
    Ovaj s paletama nije loše, no ja ću si napraviti nešto poput ovog od Suncokret.
    Komplicirano mi je doći do komposta na dnu u ovom paletnom.

  13. #13
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    http://www.kompost.hr/
    Ja su tu najviše naučila o kompostu i kompostiranju.

    Još malo pa će proći godina dana otkad kompostiramo pa krećemo u potragu za humusom.

  14. #14
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    komposter nam je u planu pa vas pratim
    Posljednje uređivanje od klaudija : 12.02.2013. at 14:55

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    sad sam gledala mojcinu stranicu, i sad me zanima mi smo uvijek znali paliti stare grane i ostalo od rezanja i to ostaviti na zemlji, čak i mješati s zemljom , jel to nije dobro?

  16. #16
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Kako rješavato ako je kompost daleko od kuće? Nama je zemlja na 10 km od kuće, pa nije opcija svaki dan (a po zimi niti tjedan) obilaziti je zbog komposta.

  17. #17
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Postoji mogućnost prikupljanja komposta u stanu, na balkonu.... pisalo se već na Rodi o tome:
    http://forum.roda.hr/threads/31722-k...a-iz-prve-ruke

    Mi skupljamo u jednoj plastičnoj kutijici koju zimi držim na prozoru i nosimo ju u komposter kad se napuni, a ljeti ju držim u kuhinji i praznimo ju svaki dan, ponekad i dva puta, ovisno o količini kuhanja.

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj anchi pp prvotno napisa Vidi poruku
    Kako rješavato ako je kompost daleko od kuće? Nama je zemlja na 10 km od kuće, pa nije opcija svaki dan (a po zimi niti tjedan) obilaziti je zbog komposta.
    Naša zemlja je 30 km od kuće, čak i malo više. Ne zamaram se zimi (a ni ljeti previše) nego na gruntu odlažem ono što je tamo, iz blizine. Ljeti ako je baš prilika ponijeti od kuće gulinje od krumpira, ponesem, ali ostali kućni otpad ide u kontejner. Eh, sad, kakva su iskustva - nemam pojma, jer smo kompost aktivirali tek ove odnosno prošle godine (zajedno s probnim vrtom).

    Racionalizacija: ako je istina da su kore agruma pune pesticida, onda me uopće ne grize savjest što ih cijelu zimu bacam u kontejner. Da ima pred zgradom kontejner za biootpad, frknula bih unutra. Ovako - odvajam ostali otpad, a organske tvari bacam u obično smeće jer nemam druge mogućnosti.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.02.2013. at 15:19

  19. #19
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    e stvar je u tome što imam dosta takvog otpada kroz dan
    oguljine od mrkve, krumpira, jaja, kava, čaj, stari kruh
    to mi je baš bezveze bacati u smeće i dosada sam davala susjedi za koke
    međutim pošto imam vrt i uvodim komposter planiram te ostatke hrane iskoristiti kao kompost
    sve osim kruha ide redovno u kompost, za ljuske od krumpira se preporuča i razbacivati po površini zemlje jer se tako razvijaju neki hranjivi spojevi (zaboravih naravno koji) koji ne bi nastali ako ljuske trule u kompostu
    ljuske od jaja isto možeš samo smrviti i razasuti po zemlji
    ali isto tako i bez problema možeš baciti u kompost
    kava i čaj su jako dobro gnojivo, a ne bih to rado davala kokama

    jedino kruh će ti navući štetočine a i šteta ga je, bolje da ga jedu kokoši, kao i kuhana tjestenina i ostala hrana

    Svakako jedan dio komposta treba biti suho lišće, pokošena trava i slično.
    Jelena, možete grane paliti, ali još bolje ako nabavite onaj stroj za usitnjavanje grana koji to samelje u grubi malč, pepeo i ugarci obogaćuju zemlju ali ako ga bude previše zemlja može biti previše lužnata (pretpostavljam da to malo što dobiješ od orezivanja nije kritično, ali recimo tko loži na drva ne bi trebao sav pepeo ostaviti u vrtu)
    a ako ostaju veći komadi trebat će im duže da se raspadnu, i ne bi ih ostavila blizu voćaka da se ne bi razvile neke bolesti na tim granama na zemlji (zbog toga ih je dobro spaliti).ž
    Malč je uvijek korisniji i daje više hranjivih tvari.

    Moj vrt je u razvoju, počela sam nešto prošlo ljeto, malo me je suša zeznula. Kompost radim tek ove zime, kako mi je ostala neka rupa sa strane sad sve bacam tamo pa ću vidjeti što će biti od toga.

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kore od agruma ne treba stavljati u kompost upravo iz razloga koji navodi Peterlin. Banane su isto dvojbene, neki stavljaju neki ne.

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Kore od agruma ne treba stavljati u kompost upravo iz razloga koji navodi Peterlin. Banane su isto dvojbene, neki stavljaju neki ne.
    Kore od banana - ne stavljam u kompost, ali iskoristim na drugi način, pogotovo ljeti dok imam cvatuće biljke na balkonu: potopim koru preko noći u vodu (puna je kalija) i drugi dan zalijevam biljke time. Super je, ali isto ne bih time gnojila nešto što je namijenjeno prehrani.

  22. #22
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da, i ja nekad gurnem u zemlju komad kore u posudu s ukrasnim biljkama. To im godi.
    Isto mislim da bi bilo previse otrova za voce i povrce.

  23. #23
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    ja cijelu zimu bacam kore od agruma u tople gredice u kojima će biti cvijeće, imam već fine crne zemljice koja miriši na mandarine. Kore banana su navodno odlične za ruže.

  24. #24
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, možete grane paliti, ali još bolje ako nabavite onaj stroj za usitnjavanje grana koji to samelje u grubi malč, pepeo i ugarci obogaćuju zemlju ali ako ga bude previše zemlja može biti previše lužnata (pretpostavljam da to malo što dobiješ od orezivanja nije kritično, ali recimo tko loži na drva ne bi trebao sav pepeo ostaviti u vrtu)
    a ako ostaju veći komadi trebat će im duže da se raspadnu, i ne bi ih ostavila blizu voćaka da se ne bi razvile neke bolesti na tim granama na zemlji (zbog toga ih je dobro spaliti).ž
    Malč je uvijek korisniji i daje više hranjivih tvari..
    gledala sam nekaj al to je glomazno i jaaako skupo,imaš li koji link

  25. #25
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    kore od banana i ja iskoristavam za ruze, al samo ih usitnim i zakopam oko ruze

    a za agrume...nase nemaju pesticida, al sam cula da se iz nekih drugih razloga ne stvalja u kompost jer kao mijenja kiselost zemlje...al ja svejedo stvaljam, previse mi je zao, a za to malo komposta sto cu dobiti (jer imam malo kopostiste) mislim da i nije neki problem

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    58

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Kore od banana - ne stavljam u kompost, ali iskoristim na drugi način, pogotovo ljeti dok imam cvatuće biljke na balkonu: potopim koru preko noći u vodu (puna je kalija) i drugi dan zalijevam biljke time. Super je, ali isto ne bih time gnojila nešto što je namijenjeno prehrani.
    Jel se stvara kakav otrov u otopini sa bananinom korom?

  27. #27
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    petit- mislim da se radi o eventualnim pesticidima kojima je prskana banana

  28. #28
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    pomikaki napravit ću baš ovako kao što ti kažeš
    kruh i kuhano i dalje kokama a ostalo u komposter
    mada će mi to vjerojatno ići na živce prvo vrijeme dok ne stvorim naviku sortiranja

    donji dio kompostera će biti zemlja, nema smisla drugačije
    gore poklopac neki od šperploče i to je to!

  29. #29
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nije ti vazan taj poklopac.

  30. #30
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Baš sam neki dan vidjela miša u svom komposteru, iako nikada u njega ne bacam kuhano, ali vjerojatno su mu fini i sirovi otpadci od mrkve, jabuke, krumpira...

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da je normalno da ima glodavaca, hocu reci, sigurno ih ima i inace samo ih ne sreces po putu. Vazno je da ne bacas kuhano jer onda nema stakora.

  32. #32
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Da bi izbjegli glodavce, možete staviti neku mrežu, plastičnu ili metalnu na dno, dovoljno rijetku da da gliste i crvi mogu doći na posao, a dovoljno gustu da ne prođu i glodavci.
    Doduše, to ima smisla kod plastičnih kompostera koji imaju zatvorene i glatke stijenke, ali za ove od paleta neće pomoći, osim ako i sam komposter ne obučete u tu mrežu.

  33. #33
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    pa zapravo mi je jako važno da mi ne šeću oko kuće previše, tj. ne više od nužnog
    ne želim im praviti gozbu pa ću staviti neke mrežice definitivno
    i ne kuhano, ako baš kuhano privlači štakore?

    Mojca Smjehuljica je mala cukrica

  34. #34
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hvala.

  35. #35
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    za kuhano bi bilo super imati sanduk s kalifornijskim glistama. meni su u planu već dulje vrijeme, ali nikako da se pokrenem po tom pitanju.
    a što se tiče glodavaca, kakvog miša ili voluharicu je nemoguće izbjeći jer su oni na vrtu i bez komposta, tu pomaže samo dobra mačka
    bitno je, kako su cure već napisale, ne bacati kuhano zbog štakora.
    i super je među otpatke pomiješati malo stajnjaka.

  36. #36
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    gledala sam nekaj al to je glomazno i jaaako skupo,imaš li koji link
    nemam, pred dosta vremena je moj tata imao jedan, veličine jedne malo veće stolice. Pokvario se nakon par godinica Ipak sam počela razmišljati da si jedan nabavim, ali nisam još krenula u akciju.

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    ima nekaj u katalogu od konzuma, nemam ga sad tu, ali mi se čini da je na struju?

  38. #38
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    da, naš je bio na struju, pretpostavljam da bi se našlo i na naftu. Ali ne bih kupovala iz konzuma, trebalo bi se raspitati po vrtnim centrima, Pevecu i slično.

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    ajde zanima me stroj za usitnjavanje grana ima li ko preporuku?

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Počela sam s nekim kvazi-kompostom u vrtu.
    Imali smo cca 60x60cm ogradice, stavljam ostatke voća i povrća iz kuhinje (naravno nekuhane...), dok je bilo mjesta, malo sam prekrivala sa zemljom iz jednogodišnjih balkonskih biljaka.
    No, sada je hrpa dosta velika, a ja i dalje svaki dan imam dosta toga za baciti. Nemam više zemlje, trave, lišća, ništa s čime bih prekrila ostatke hrane ili promiješala.

    Mogu li sve to promiješati i nastavljati dalje nabacivati samo povrće i voće?

    Do sada nije bilo prekriveno, ali sad se već prelijeva oko te ogradice i morala bih s nečim prekriti...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •