Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 86 od 86

Tema: Dječje gliste!

  1. #51
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    i svi smo dobili na recept. to je bilo proljetos.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Jeste čuli da vermox, odnosno Mebendazole više ne idu na recept nego se kupuju? Nama je tako sad sestra rekla a jedna kutija dođe 60 kn (a nas 6). jedno dijete dobilo gliste i sad bi svi trebali piti. I još jedno pitanje...mala od 5 godina uzima istu dozu tableta, 2 dnevno?
    Ide na plavi papirni recept, ne trebas kupovati. Ali ne moze na e-recept, bas moras otici po papirni.

    Mala pije isto kao i ostali.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 16.09.2016. at 23:36

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Kayyya prvotno napisa Vidi poruku
    prije cca 2 god, za djecu sam dobila na recept, a za odrasle se je plaćalo.
    možda se je nešto promijenilo u međuvremenu, ali baš me je zasmetalo što pedijatar može, a opća praksa ne može dati na recept
    Ovo nikad nije bilo tako. Jednako moze pisati opca kao i pedijatar. Ili nece ili ne znaju.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Jel smiju klinci u vrtic ako su na terapiji protiv glisti?

  5. #55
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    cappy, najbolje je pitati pedijatra, jer odluka ovisi i o vrsti parazita. Sitne glistice su lako prenosive na druge osobe, a dječje gliste nisu, pa mi je teško jednoznačno odgovoriti. Za vrtić ionako trebaš imati potvrdu od pedijatra da diiete smije u vrtić, pa ih unaprijed nazovi i pitaj.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.03.2017. at 22:01

  6. #56

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Pitat cu ped., u stolici sam nasla jednu bijelu nit, duzine cca 3 mm, micalo se.To bi bile ove sitne.Sve si ne vjerujem, no i muz tvrdi da se micalo.Klasicnih simptoma nema, osim tvrde stolice no s tim se borimo vec dugo.
    Posljednje uređivanje od cappy : 23.03.2017. at 22:29

  7. #57
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Kak si mogla u gomili vidjeti nešto od 3mm da se giba?

  8. #58

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Bilo je s vanjske strane govna, bas se isticala bijela nit na prvi pogled, a onda sam uocila da se to lagano pomice.

  9. #59
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Kak si mogla u gomili vidjeti nešto od 3mm da se giba?
    Provire za zrak.

  10. #60
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    cappy - imate li psa ili dijete dolazi u dodir s nečijim psom?

  11. #61

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Imamo psa, klinac se slabo s njim bavi jer je ovaj veseo i velik pa se boji da ga ne sruši, no ovaj ga ponjuši i tako. Zašto pitaš, misliš da ih i on ima?

  12. #62
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Imamo psa, klinac se slabo s njim bavi jer je ovaj veseo i velik pa se boji da ga ne sruši, no ovaj ga ponjuši i tako. Zašto pitaš, misliš da ih i on ima?
    Mislim da je mogao dobiti od psa ako ovaj nije očišćen od parazita. To se susjedima dogodilo s klincem, ali ne znam detalje. Pitat ču ih koliko često sada čiste psa od parazita.

  13. #63
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mi čistimo psa i mačka cca svaka 3 mjeseca.
    Dobro mačak je vani, pas u kući, ali isto kad je dijete dobilo dječje gliste, motalo mi se po glavi da može biti i od psa.

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Pitala i ja susjedu - čiste psa od parazita 3-4 puta godišnje.

    Pravo je čudo da moj mlađi nikad ništa nije pokupio jer taj se družio sa svim, ali baš svim psima iz kvarta - lizali mu ruke i lice, a moš mislit kako se prao dok je bio vani...

  15. #65

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Joj cure, ja sam u nekom totalnom šoku, ne znam zašto me to toliko izbacilo iz takta...Koda si još ne vjerujem, jer kažem simptoma drugih nikakvih...Ne mogu dočekati popodne da odem do pedijatrice. Tisuću upitnika imam iznad glave, recite mi, deke i plišanca, kako da njih očistim budući da ne mogu na 60 stupnjeva na pranje ? Provjerit ću s mužem za psa, kad mu je davao za parazite zadnji put. Sjećam se, nedavno, kad sam došla po malog u vrtić, bili su vani, on meni pruža ruku da mu pomirišem, a ruka smrdi po govnu. Kaže da je kopao rupu u zemlji i da ju je tako zmazao, no umjesto da je išao odmah oprati, on je tko zna koliko dugo bio takav.Ma tko bi znao kad i otkud su došle...

  16. #66
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    oni šetaju po slobodnom parkiću/livadi, nemaju svoje ograđeno? ( pitam samo)

  17. #67

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    oni šetaju po slobodnom parkiću/livadi, nemaju svoje ograđeno? ( pitam samo)
    Je, ograđeno je.

  18. #68
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    kak je onda došal do toga, očito neko uvađa pese unutra?

  19. #69
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Joj cure, ja sam u nekom totalnom šoku, ne znam zašto me to toliko izbacilo iz takta...Koda si još ne vjerujem, jer kažem simptoma drugih nikakvih...Ne mogu dočekati popodne da odem do pedijatrice. Tisuću upitnika imam iznad glave, recite mi, deke i plišanca, kako da njih očistim budući da ne mogu na 60 stupnjeva na pranje ? Provjerit ću s mužem za psa, kad mu je davao za parazite zadnji put. Sjećam se, nedavno, kad sam došla po malog u vrtić, bili su vani, on meni pruža ruku da mu pomirišem, a ruka smrdi po govnu. Kaže da je kopao rupu u zemlji i da ju je tako zmazao, no umjesto da je išao odmah oprati, on je tko zna koliko dugo bio takav.Ma tko bi znao kad i otkud su došle...
    Nema tu spasa - klinci su takvi. Nemoj si predbacivati... Mi nismo imali psa, ali sam zatekla mog starijeg (dok sam okrenula glavu za mlađim) da na igralištu pije vodu iz starinske željezne pumpe, gdje sam vidjela da ju oblizuju kvartovski psi.

    Jednom je dobio salmonelu. Skoro 3 mjeseca bolovanja - tjedan dana imao je proljev, a nakon toga sam čučala doma s njim dok mu nalazi stolice nisu pokazali da se salmonela izlučila. Katastrofa... Ne kažem da ju je pokupio na toj pumpi, ali sasvim je moguće. Isto, u vrtiću sam kod mlađega u grupi zatekla ekipu kako četkice za zube ispiru u wc školjci, jer je na lavabou bila gužva... Tada su iz zabranili, jer to izgleda nije bila osamljena pojava.

    Ne brini, ništa strašno to nije. Sretno!

  20. #70

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Njegova grupa u vrtiću isto počela prati zube prije cca mjesec dana, a sanitarni čvor dijele sa jasličarcima...

  21. #71
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Njegova grupa u vrtiću isto počela prati zube prije cca mjesec dana, a sanitarni čvor dijele sa jasličarcima...
    Eto, možda je veća vjerojatnost da je tamo nešto pokupio nego od jadnog psa kojeg sam ja možda i potvorila... Naši su klinci u vrtiću razmjenjivali četkice. Gdje ćeš boljeg načina da pobere kojekakve parazite od druge djece...

    Klinci u toj dobi ne peru ruke. Moj stariji je baš na primjeru svoje salmonele shvatio ZAŠTO mama uvijek kokodače da treba prati ruke. Mlađi - nisam sigurna da i danas pere ruke kad dođe doma iz škole, pogotovo ako nema nikoga da ga podsjeti...ali kako se kaže, čistoća je pola zdravlja - zmazanoća druga polovica.

    Ont. možda tvom djetetu nije baš ništa. Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 24.03.2017. at 14:41

  22. #72

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Evo mene sa rezimeom i novom dilemom : ), ped. malenog nije slala na nikakve pretrage, na osnovi mog opisa, složila se da jesu gliste u pitanju. Prepisala je tablete 3 dana i još jednu nakon dva tjedna, ( nisam pitala da li računam dva tjedna od prve ili zadnje tablete, ili nije ni bitno). Uglavnom, u stolici nakon tih tableta ja nisam primijetila ništa posebno i očigledno kao onaj jedan put. Bilo je nekih končića unutra, no bojom se nisu izdvajali pa bi ja rekla da to ipak nije to. I što sad mogu zaključiti, jel dijete bilo zaraženo ili ne, jel imao netko sličan slučaj ?

  23. #73
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    a jel jeo blitvu?

  24. #74

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Dajete li preventivno svojoj djeci tablete ako se intenzivno druze s djecom koja su imala/imaju gliste?

  25. #75
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Ne
    A kaj nisi rekla da je bila neka viroza za vikend
    Daj probiotik

  26. #76
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Dajete li preventivno svojoj djeci tablete ako se intenzivno druze s djecom koja su imala/imaju gliste?
    Ja sam dala jednu tbl kad je imala gliste jedna Curica u njihovoj grupi u vrtiću.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  27. #77
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    svi smo pili kad je jedno od djece imalo gliste, za susjede, prijatelje i ostalo nismo nikad znali da imaju.

  28. #78
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Evo mene sa rezimeom i novom dilemom : ), ped. malenog nije slala na nikakve pretrage, na osnovi mog opisa, složila se da jesu gliste u pitanju. Prepisala je tablete 3 dana i još jednu nakon dva tjedna, ( nisam pitala da li računam dva tjedna od prve ili zadnje tablete, ili nije ni bitno). Uglavnom, u stolici nakon tih tableta ja nisam primijetila ništa posebno i očigledno kao onaj jedan put. Bilo je nekih končića unutra, no bojom se nisu izdvajali pa bi ja rekla da to ipak nije to. I što sad mogu zaključiti, jel dijete bilo zaraženo ili ne, jel imao netko sličan slučaj ?
    pa zašto ga nije slala na pretrage?
    kod nas u vrtiću jedno dijete je imalo gliste, pilo terapiju, i tek kada su tri stolice bile negativne, tek je tada dobio potvrdu od pedice da je zdrav i da smije ići u vrtić.

  29. #79
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam dala jednu tbl kad je imala gliste jedna Curica u njihovoj grupi u vrtiću.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
    što ne treba piti tri dana ( nismo nikad samo pitam?)

  30. #80
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Novije su preporuke popiti jednu tbl.
    pa ponoviti za 14 dana.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  31. #81
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Ima li netko iskustva s ehinokokom-psecom trakavicom u djece?

  32. #82
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Moja mala je upravo na Mebendazolu, uzima se po receptu jedino, 2x1 prva 3 dana, pa nakon 2 tjedna ponoviti kuru (jer jajašca žive i do 2 tjedna u njima povoljnim uvjetima). Odmah ugibaju na temperaturi iznad 60 st., ali je pedijatrica rekla da ne pretjerujem s nikakvim pospremanjem i pretjeranim pranjem bilo čega (što se tiče svakodnevnoga pranja posteljine, igračaka, podova,itsl.; makar mi je sad buba u uhu i sve se već vrti i dezinficira ). Također je rekla da se lijek ne uzima bez veze kao prevencija u odraslih, (ugl. da nije to nikakva prevelika panika, valjda je skužila da sam naježena... )

    Što se tiče tri testiranja (ukoliko netko ne zna o čemu se radi, ili čeka pozitivan rezultat stolice), jedan test je samo 25 posto točnosti, zato ga rade još dva puta; da bi obuhvatili 75 posto i da mogu garantirati da je sve ok.

    Od prirodnih lijekova sam našla: čišćenje sodom, jesti mrkvu, bućine sjemenke s ovojnicom, bućino ulje, češnjak (na mlijeku ili solo), vlakna, itsl. Gliste vole slatko, pa se voće ne preporučuje - ugl. ima toga dosta.

    Eto, ako će nekome pomoći, jer sam proučavala malo jučer, pa čisto da ubacim nešto što je meni pomoglo.
    Posljednje uređivanje od Doga : 30.11.2019. at 08:31

  33. #83
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Podižem temu, u našem vrtiću prije cca mjesec dana izoliran je jedan slučaj, obaviješteni smo samo da pripazimo. Sada se pojavio drugi, epidemiolog je javio ukoliko se uspostavi da je još djece unazad 60 dana imalo gliste preporučit će svoj djeci iz te grupe, kao i njihovim odgajateljima da popiju kemoprofilaksu lijekom mebendazol (1+1 tableta s razmakom 14 dana.

    Da li je stvarno potrebno da zdravo dijete uzme navedeno? Nemam pojma ni o kakvom lijeku se radi, jasno mi je da je profilaksa ali ne volim lijekove davati samo tako....naravno idući tjedan ćemo se javiti pedijatici izgleda da moramo.

  34. #84
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Ako je jedno imalo ima ih jos po nekoliko sigurno. Cesto su djeca bez simptoma. Mebendazol je bezopasan. Jedina sigurnost da se svi ociste i u isto vrijeme je da popiju lijek.
    Inace se to moze povlaciti mjesecima pa opet dobe djeca koja su vec i bila izlijecena. Nema kraja, u krug.
    Uz to iznimno je vazan higijenski moment za vrijeme lijecenja jer jajasca mogu prezivit dva tjedna na raznim povrsinama.

    I da, ne mozete nikako biti 100% sigurni da ih dijete nema, jer eto mozda jos nisu dostigle ciklus spolne zrelosti i ne lijezu jajasca oko anusa da bi se eventualno uocio simptom svrbeza.

  35. #85
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    U redu, hvala

    Pod zdravo dijete mislim na trenutno opce zdravlje, ne konkretno za gliste jer nemamo simptome ali planiramo ovih dana kod ped.

  36. #86
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Evo moje djete ima gliste doktor dao tiloxin (mislim da se tak zove) rekao da treba popiti 100mg tablete i za 14 dana jos toliko. Na kutiji pise da je tableta 100mg. Znaci pije jednu odmah i jednu za 14 dana. Za nas je rekao da ne trebamo nista piti...i nije nista rekao da ne smije u skolu i da nakon te druge ide na testiranje stolice.
    Pa sad ne znam jel bi ja trebala to traziti?
    E da i on to nije bas mogao progutati,mislim na tabletu pa sam ju ja rastopila u malo vode i onda je popio. Sad ne znam jel to ok i je se smanjuje djelovanje i jel opce djelujemo tako.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •