Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: Sto posaditi na udaljenoj zemlji?

  1. #1
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno Sto posaditi na udaljenoj zemlji?

    Imamo oko 400 m2 zemlje kod Zeline, cca 40 min voznje od kuce. Tu zemlju su kupili moji roditelji prije 25 g i sad je pripala meni. Kad sam bila mala isli smo skoro svaki vikend tamo i imali posadeno svakakvo voce i povrce i sve je super uspjevalo.
    Sad nekih 15g nitko nije nista radio na toj zemlji i ja i MM smo se smislili da bi mi sad nesto. Zemlju prvo treba ocistiti i izorati, ima jos uvijek stabala jabuka i sljiva, ali ne znam jesu li dobre.
    Dakle s obzirom da ne mozemi tamo svaki dan, eventualno vikendom a mozda ni to svaki, sta bi mogli posaditi?

  2. #2
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    meni je ovako prvo palo na pamet, krompir da imaš za cijelu godinu..ako ga imaš gdje smjestiti nakon što ga povadite...to je namirnica koja se dosta troši, makar u mom slučaju... a ne zahtjeva puno pažnje..okopati 1-2 puta..za to ćete sigurno uhvatiti vremena...e sad, mislim da sve ostalo što mi sad pada na pamet, zahtjeva više pažnje, pogotovo ako misliš da niti svaki vikend nećete stizati otići tamo..

  3. #3
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    ja i rekla bilo što uz pretpostavku da tu i tamo pada kiša ili da se zalije bar 1-2x mjesečno.
    moja baka ima par km od kuće vrt koji se ne zalijeva (jer tamo nema vode) i stvarno joj sve uspije ako nije suša. od rajčica, paprike, graha, graška, zelje, salata, tikve, tikvice, špinat, mrkva....
    Posljednje uređivanje od Zara1 : 03.03.2013. at 19:50

  4. #4
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Krumpir, grah, mahune,...

  5. #5
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Da, vodu nemamo, znaci moramo se nadati da nece biti suse. Kad sam bila mala, mama i tata su tamo sadili sve, paradajz, papriku, krastavce, luk, krumpir, grasak....i sve je uspjevalo iako smo dolazili samo vikendom. Ne znam kako, kad se nije zaljevalo, osim sto bi u kanisterima donjeli mozda 20l vode.
    Ma ja cak mislim da bi mogli i svaki vikend tamo, barem kad je sezona. Prije je trebalo i 1,5h, a sad smo autoputom za 35min.
    Danas smo isli vidjeti zemlju, a nismo bili sigurno 5g i odusevili se. Kraj je predivno ureden, priroda prekrasna, puno malih drvenih kucica i puteljaka za setnju. J je uzivala, jer je odmah na kraju nase zemlje suma, pa smo prosetali. Bas smo dobili zelju da ponovno ozivimo tu zemlju i uzivamo i malo se maknemo iz Zagreba.

  6. #6
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Ovo i mene zanima samo je naša zemlja u primorju pa nisam baš sigurna da sve isto uspjeva kao i u kontinentalnom djelu

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Mislim da s raznim tikvama ne možeš pogriješiti. One baš ne trebaju puno brige.

  8. #8
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    A na otoku do kojeg se mozda ode jednom mjesecno? Nesto tipa smokva, sipak, maslina?

  9. #9
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Orah, dud (murva), kukuruz, krumpir, voćke, kupine (to kod nas raste na gruntu praktički samoniklo), smokva, maslina, šipak (za južni kraj dušu dalo...); samo mene muči jer imam isti problem sa udaljenom zemljom - nije ograđena i šuma je jako blizu nje, pa mi srne znaju popapati mlade voćke i izdanke povrća + blizu ceste je, pa si putnici namjernici znaju uzeti poputninu, što nije problem ako ne pogaze i ne unište namjerno ono što ostaje, a nemogu ponijeti

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Potpis na sss - s tikvama se na kontinentu ne može pogriješiti.

    mitovski, zemlja kod Zeline nije izložena jakoj suši (imam dojam da svaki kišni oblak završi tamo). Moja je malo bliže Dugom Selu i imamo cca 30 km do nje pa imam višegodišnje iskustvo.

    Tikve obožavaju djevičansku zemlju (prvu godinu ne trebaš ni gnojiti). Mi ih povremeno posijemo, jer ja nemam klasični vrt nego "eksperimentalni komad zemlje" na kojem moj mlađi sin pokusno sije što mu padne na pamet. Lani je tako izraslo oko 40 kg tikvi (uglavnom bijelih, ali bilo je i zelenih i prugastih, čak i jednu dinju smo imali). Ni brige ni pameti... Može biti problem suša, ali ove moje su bile sijane u dnu zemljišta na mjestu koje nije baš podložno suši tj. tamo se slijeva sva voda s brda.

    Od ostalih ideja - grah, definitivno luk, čak i paradajz (ali ga treba malčirati slamom da ga ne uguši drač i da ga ne treba zalijevati prečesto), peršin, kopar i slično - to samo raste i ne traži nikakvu njegu.

    Ja ti imam i hren - to raste ko drač. Sadila sam i bosiljak uz paradajze, ali mi ga je uništila suša. Patlidžan mi je isto uspio u godinama koje nisu bile jako sušne. Mahuna je bilo puno i bile su krasne (visoke - drač im nije mogao ništa).

    Imali smo i kukuruz šećerac. To kanim i ove godine gurnuti u zemlju, pa kako ispadne... Možda posijem i ciklu. NIsam je prije probala sijati, ali mi je npr. povrtnica jedne godine bila ok.

    Ostalo: svakako ribizli i kupine (ali kupine treba malčirati da imaju dosta vlage i da ih ne proraste trava) - nula njege, a super raste.

    Voćke - ako ih već imaš, super! Ako nemaš, pogledaj što najbolje raste kod susjeda i to posadi. Meni uspijevaju jabuke, šljive (obične bistrice, jedina stenlijevka mi je ove zime uginula), divlje šljive (one koje u Primorju zovu cibori), trešnje i višnje. Posadili smo krušku, ali se osušila. Odlično mi rastu vinogradarske breskve. Imamo i stari orah, ali nije na dobrom mjestu (prevlažno mu je - plodovi su redovito pišljivi). DObra ti je ideja zasaditi lješnjake - nula brige, a relativno brzo dolaze u rod. Ribizle imam crvene i crne, imam i maline (friško zasađene) i šumske jagode samonikle.

    Ne zalazimo onamo češće od 1x tjedno, u prosjeku 1x u dva tjedna i sve funkcionira.

    Nađi si nekoga iz blizine da ti povremeno pogleda, po potrebi pokosi travu i zalije i bit će ti veliko veselje. Sretno!

  11. #11
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ajme super, hvala na super savjetima! Sad nam samo preostaje da se primimo posla!

  12. #12
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Gdje nabavljate sjemenje i sadnice?

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje nabavljate sjemenje i sadnice?
    Bitno ti je za voćke i grmove, tj. višegodišnje biljke. Ako imaš koga poznatog u blizini - to ti je najbolje rješenje, uzeti od susjeda (takve sadnice su ti već aklimatizirane na to područje).

    Mi smo sa susjedima razmijenili maline, kupine, jagode... vinogradarske breskve i višnje.

    Od kolegice (udaljenost valjda 60 km) smo dobili druge kupine i isto uredno rastu. Jednu jabuku jonagold smo bezveze kupili u Pevecu. Lani je napokon došla u rod nakon nekih pet šest godina. Jedina nam je uspjela (dolaze mi srne i jeleni iz šume, puno su mi uništili, nešto je uništila suša itd - s gubicima se računa).

    Sjeme tikvi sam bezveze lani kupila u Dioni - nekakvo Valentinovo sjeme koje sam našla. Još mi je bilo skupo, ali otplatilo se višestruko.

    Hokkaido sam spremila sjeme ove godine, pa ćemo vidjeti (iako to nije sigurno - ako je hibridno, to je prava lutrija - nemaš pojma što će na kraju izrasti).

    Hren sam ugurala u zemlju neki koji smo kupili na placu za Uskrs i nismo pojeli.

    Imam nove sadnice breskvi od lani - to mi je tata donio iz rodnog grada, prezimile su ok.

    Na placu kupim flance paradajza (ne da mi se to uzgajati, iako znam kako - premali mi je vrt).

    Savjet: ne obaziri se na izvore, nabaviš gdje možeš...

    Prvo i osnovno ti je riješiti košnju trave, drugo - nemoj početi s prevelikom količinom zemlje osim ako ne misliš frknuti samo krumpir i kukuruz. Poslije možeš po potrebi proširivati. Moj vrt se ni ne ore - dovoljno je prekopati štihačom. Ni ne kopam puno (literatura - Ruth Stout: Vrt bez motike). Kolegica mi je obećala grah i luk. Uvijek netko nešto donira... Ne opterećuj se previše, posadi ili posij nekoliko različitih stvari (prisjeti se što je prije raslo pa probaj tako) i nešto će sigurno uspjeti. Uživajte!

  14. #14
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Vidim da nitko nije spomenu batat, batatu ne treba puno vode i "brige".

  15. #15
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Vodi računa da mahune, grah, grašak i sl.... imaju jako kratak period za berbu, tek par dana, dok mrkvu možeš izvaditi i danas i za tri tjedna.

  16. #16
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Bravo cure, evo i ja skupljam savjete, možda se odvažim nešto ponovo pokrenuti... Batat - kaj s njim? Raspoloviti ga ko krumpir obični i u zemlju?

  17. #17
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    (literatura - Ruth Stout: Vrt bez motike).
    I slično
    http://issuu.com/kneja/docs/kneja_al..._poljodjelstvo

  18. #18
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Mojca ma pravo, ja grašak i mahune kad krene berem svaki dan.
    Definitivno s tikvama ne možeš pogriješiti. Kupus, kelj, brokula, karfiol, špinat, blitva,cikla, to mi se nekako čini da može čekati od vikenda do vikenda. Samo
    Winnerice ja kupim sadnice batata na Višnjici, odnosno frend ode u nabavku za sve nas vrtlare.
    Samo 400 m2 je dosta zemlje, ja nekako ne bi mogla odoljetu da tamo ne postavim neku kućicu, iskopam bunar, sazidam roštilj...

  19. #19
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Batat smo sadili iz sadnica, ne iz gomolja. Ne znam da li raste iz gomolja.

  20. #20
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Mojca ma pravo, ja grašak i mahune kad krene berem svaki dan.
    Definitivno s tikvama ne možeš pogriješiti. Kupus, kelj, brokula, karfiol, špinat, blitva,cikla, to mi se nekako čini da može čekati od vikenda do vikenda. Samo
    Winnerice ja kupim sadnice batata na Višnjici, odnosno frend ode u nabavku za sve nas vrtlare.
    Samo 400 m2 je dosta zemlje, ja nekako ne bi mogla odoljetu da tamo ne postavim neku kućicu, iskopam bunar, sazidam roštilj...
    Čitaš mi misli... Evo, ja imam još veći komad zemlje u Tuhelju, baš pričam sinu da bi mogli tam postaviti običnu vrtnu kućicu 3x3, da imamo gdje ostaviti stol i PVC stolce za sjesti i alat, suncobran, roštilj...
    Hvala za batat, ja sam mislila da raste ko običan krumpir iz gomolja

  21. #21
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mi tamo imamo jednu malu drvenu kucicu od 5m2, samo je u dosta losem stanju, a i rostilj cemo uzidati, samo polako, moramo prvo dovesti zemlju u red, pa cemo dalje .

  22. #22
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Pa ti si Mitovski onda prava gazdarica, ja nemam krov nad glavom, a razmišljam o kupovini vrtne kućice, nebih ništa gradila, netrebam struju/tv i slične gadarije koje imamo doma Za vrtnu kućicu netrebaš dozvolu, malo farbe i popraviš ju, jooooj, prekrasno!!!!

  23. #23
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    A prije par godina kako su moji ostarili i nisu vise mogli na zemlju, htjeli smo ju prodati, medutim ja sam odustala jer su nam nudili neku sicu. Sad sam tako sretna sto ju nismo prodali, pogotovo kad vidim kako J. uziva.

  24. #24
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Batat smo sadili iz sadnica, ne iz gomolja. Ne znam da li raste iz gomolja.
    sami napravite sadnice - batat do pola zakopajte u vlažnu zemlju ili do pola potopite u vodu. na vrhu će pustiti izdanke - to su buduće sadnice. odvojite ih i gajite kao i kupovne. naravno, bitno je da batat nije tretiran protiv klijanja

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ma što god posadili i posijali - bit će dobro. Ja sam se odavno pomirila da sve ne uspije, da je neka godina dobra za neke biljke, a nije za druge i nemam prevelika očekivanja, pa ipak svake godine uberemo bar nešto i to nam je baš zadovoljstvo.

    I da, imam stare prastare jabuke (dvije) koje nismo srušili samo zato jer daju fini hlad na terasi. Obrežem ih ofrlje, samo grane koje su suhe i koje smetaju. Ipak, te relativno loše održavane jabuke uredno rode, ne puno ali ima ih uglavnom svake godine. Isto vrijedi i za šljive. Hoću reći - najlakše je srušiti drvo. To se uvijek stigne. Stare jabuke se mogu i "pomladiti" tj. radikalno obrezati tako da ostanu samo debele zdrave grane, a one će potjerati i u roku godine-dvije opet doći u rod, sigurno prije nego nove sadnice (što ne znači da ne treba posaditi i koju novu - mojoj je dugo trebalo da krene).

    Da još samo dodam - dok su moja djeca bila mala, imali smo i pješčanik (osam cigli poredanih u krug, a između nasipane dvije kante pijeska "posuđenog" sa susjedovog gradilišta. Za klince je to raj. Bez tog komadića zemlje oni bi se valjda samo igrali s pesjim brabonjcima oko zgrade u Zagrebu, ovako su se naučili penjati na drvo, imali su malu ljuljačku, veliku na orahu čak još koriste, mogu se iživljavati s kopanjem po zemlji i valjanjem po travi da ih nitko ne tjera da se drže dalje od blata itd.

    Što se tiče kućice - da nemam zidanu, ovako nešto bi mi bilo zakon + poljski wc: http://www.njuskalo.hr/vrtni-namjest...-oglas-6896657

    Nabaviš kantu od nafte i napraviš slijev kišnice s krova ako nema bunara i eto ti tehnološke vode! Sve se to može riješiti!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 05.03.2013. at 09:01

  26. #26
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    E, moji prijatelji su (tu u Dalmaciji) posadili bob na vikendici. Obisli su zemlju mozda 2 puta do ljeta. I super im je uspio Al sve ostalo je propalo Osim ruzmarina i takvih zacinskih grmova.

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    E, moji prijatelji su (tu u Dalmaciji) posadili bob na vikendici. Obisli su zemlju mozda 2 puta do ljeta. I super im je uspio Al sve ostalo je propalo Osim ruzmarina i takvih zacinskih grmova.
    E, vidiš, meni se ružmarin smrznuo (dalmatinski), ali lavanda mi lijepo raste već godinama.

    Ružmarin (kontinentalni) imam u Zagrebu ispred zgrade i takav bi trebala posaditi na gruntu.

    Od cvijeća imam ruže - to mi se pokazalo najmanje zahtjevnim. Obrežem u ovo doba godine + nakon cvatnje, jednom godišnje prihranimo i gotovo! Raste trava oko njih, jednom godišnje okopam i prst u uho!

    Od cvatućih biljaka imam nekakve narcise, božur i plamene ljiljane (to sam tam zatekla kad smo kupili). Imam i perunike, ali njih bih najradije iskorijenila (žute močvarne, uglavnom samo rastu gomolji).

    Od grmova imam kineske sljezove http://www.njuskalo.hr/sjeme-sadnice...-oglas-4085323 (raste ko drač), forziciju i japansku ukrasnu jabuku. Božikovina mi se osušila pa ju kanim saditi ponovno. kupilo se toga s godinama... Od drveća imam dva bora, nekoliko jelki i brezu. Ne računam bagrem jer raste na međi (državna zemlja).

  28. #28
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Puno korisnih savjeta i stiva, uskoro ce mi trebati

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    nabaviš sijeno i pokriješ zemlju oko sadnica. zemlja će čuvati vlagu i povrće će uspjevati i bez zaljevanja.

  30. #30
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    osim ako se ne pojave puzevi ispod sijena pa sve pojedu. i bolje slama jer u sijenu ima sjemena, a u slami nema. a i slama bolje trune pa imas i efekt gnojenja... sretno!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •