Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 287

Tema: Torte i kolači za neznalice

  1. #51
    Zima77 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    velika gorica
    Postovi
    416

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam probala pećnicu s ventilatorom, ali u receptima stoji da se temperatura smanjuje, a vrijeme pečenja skraćuje ako imaš ventilator.

    Uzmeš upute i pročitaš. Ne zanima tebe kakve su naše pećnice, nego se trebaš naučiti služiti svojom. Praktičan savjet - pitaj tko ima pećnicu takvu-i-takvu kakvu imaš i sama, pa pitaj cure s iskustvom na koliko stupnjeva peku biskvit i koliko minuta, ali to ti ovisi o receptu.

    Jednostavno - bez muke nema nauke. Morat ćeš upropastiti nekoliko kolača prije nego shvatiš u čemu su cake. Odlučiš se koji ćeš kolač dan prije, pogledaš da li sve sastojke imaš doma u odgovarajućim količinama, pogledaš da li ti je suđe pri ruci i da li imaš 2 sata mira u komadu (da ti se nitko ne šeta).

    Pravila za pečenje biskvita: Moraš biti brza - to tijesto ne trpi čekanje i odugovlačenje jer "sjedne". Isto, pečenje kolača zahtijeva planiranje. Stare domaćice to rade automatski, ali evo ti kako to ide:

    Pećnicu uključiš prije, da se grije dok ti vrtiš mikserom. Ako se u receptu razdvajaju jaja, snijeg istučeš prvi i to tako čvrsto da možeš okrenuti zdjelu naopako (tako su mene učili prije 100 godina). Jaja moraju biti na sobnoj temperaturi. Dobro je ako su i svi ostali sastojci na sobnoj temperaturi. Ako su drito iz frižidera, postoji opasnost da se snijeg ne želi uopće skupiti, ali i da kolač sjedne. Dalje, suđe za snijeg mora biti savršeno čisto - ni trunke masnoće, vode ili bilo čega drugog. U bjelanjke ne smije uteći ni trunka žumanjka jer se inače snijeg ne skuplja nego ostane voden, a to ne valja. Staviš u njega mrvicu soli (znači među prstima) i to obično bude ok.

    Dalje - recepta se treba držati kao pijan plota, bar prvi put dok ne shvatiš kako ide. Prije nego kreneš mutiti, poredaš si sve sastojke na stol i vagneš sve što ti treba. U brašno umiješaš prašak za pecivo (ako ide - u vodeni biskvit ne ide ništa), ostale sastojke isto pripremiš. I pleh pripremiš unaprijed, da ne tražiš pek papir dok biskvit stoji - garantirano će sjesti za vrijeme pečenja jer kad je gotov, on mora ODMAH u pećnicu.

    Kad sve imaš, kreneš miješati: najprije snijeg (metlice od miksera moraju biti čiste i suhe), pa ga staviš sa strane. Ako radiš francuski biskvit, možeš odmah nastaviti u istoj posudi - dodaješ žumanjke (jedan po jedan - staviš si u vrč ili menzuru da ti ne izlete svi odjednom), pa onda dodaješ šećer, orahe, ulje, što već piše... na najvećoj brzini. Na kraju dodaš brašno s praškom za pecivo i miksaš vrlo kratko. Kad je gotovo, izliješ u pripremljeni pleh i frk u pećnicu koja se do sad već trebala ugrijati. Prvih nekoliko minuta ne smije se otvarati. Pečeš neko vrijeme na malo višoj temperaturi, pa kad se digne smanjiš i pečeš dok se ne počne odvajati od ruba posude. Teško mi je reći koliko dugo jer se vodeni biskvit peče 8-10 minuta, ali debele teške torte koje nemaju filu peku se 45 min do 1 sat. Kad je gotovo, isključiš pećnicu, otvoriš je za 1 prst (uglaviš kuhaču) i ostaviš desetak minuta, da ne sjedne kad je vani. Teški biskviti (s čokoladom i orasima) nisu osjetljivi na to, ali rahli jesu.

    Ufff, umorila sam se pišući ovo. Nadam se da će ti biti od koristi. Ako ne - nađi neku dobru dušu koja je vješta kolačarica i zamoli je da nešto ispeče s tobom. Ima hrpa trikova koje se ljudi ni ne sjete napisati jer ih podrazumijevaju, a mlade domaćice ih ne moraju znati. Sretno!
    peterlin svaka ti čast puna si korisnih savjeta

  2. #52
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Mene su učili iskusni da ide prvo žumanjak i osltali sastojci pa tek onda snijeg, trebalo mi je cca godinu dana da skužim da može snijeg pa istim metlicama žumanajk.
    I da, dobro je ostaviti par minuta da biskvit odmori onda van iz tepsije i najbolje se hladi na rešetkastoj podlozi.
    E, ovo su ti dva načina izrade biskvita.

    Francuski način je da se krene sa bjelanjcima pa u njega dodaješ sve ostalo (bar su mene tak učili doma prije bogtepitaj koliko godina, dok još nije bilo miksera nego ručna pjenjača i kotlić za snijeg i ona cilindrična naprava u kojoj se isto to radilo).

    Austrougarski način je da napraviš snijeg, staviš sa strane, a onda krećeš sa biskvitom jaja+šećer+ vruće vode koliko stane u pola ljuske jajeta, a onda u to dodaješ što već ide (brašno predzadnje, pa onda snjieg zadnji). Ako se koristi mikser, brašno se umiješa na najmanjoj brzini, snijeg isto tako, a to se ne smije dugo mutiti.

    Kad se sve zbroji i oduzme, dođe na isto.

    Ja za rahle biskvite koji nemaju puno sastojaka primjenjujem francuski, a za sve ostalo (teža tijesta s uljem i dodacima) austrougarski način.

    Slažem se za rešetkastu podlogu. Dakako, biskvit ostaviš najprije koliko traje jedno pijenje bućkuriš kave (da izađe para) da se ne slomi. Ako se hladi na tanjuru ili u plehu, para ne može van pa ostane gnjecavo.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.03.2013. at 09:08

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin stvarno si se raspisala
    spremna sam
    Ma uspjet ćeš... Ja sam probala nabrojiti sve moguće uzroke zašto ti do sada nije uspijevalo napraviti tijesto.

    Evo nastavka - superjednostavna krema (sramota za domaćice) ali moj muž i sinovi to ipak smatraju najboljim kolačem. Osnova za kremu je puding koji se skuha u pol manje mlijeka nego piše, sa 1 žlicom šećera. Tome se doda već istučeno biljno slatko vrhnje za šlag (2,5 dl na 1 vrećicu pudinga). I to je sva mudrost! Ali da ne ispadne prekratka uputa, gledaj ovakko:

    Ja obično radim od 2 vrećice pudinga sa pola litre mlijeka + dodajem šlag od pola litre biljnog vrhnja.
    Kad kuham puding, ne čekam da mlijeko zakipi nego šećer s prahom zamiješam u hladno ili mlako mlijeko,da se ne naprave grudice. Miješam pomalo čitavo vrijeme (to je dosadno, ali djeluje) barem 1x na minutu, dok se puding ne stisne. Hladim ga ili u sudoperu punom hladne vode (isto uz miješanje, da se ne napravi kožica) ili na balkonu (ista priča - treba miješati). Gotovo je kad je temperature tijela - pipneš posudu, a ona je tak - ni topla ni hladna.

    Šlag istučeš u tom trenutku i U NJEGA dodaješ skuhani puding žlicu po žlicu. Game over! Tu kremu možeš samo zafrljiti na ispečeni biskvit (obično bude čvrsta, ali za to moraš dobro istući šlag - pazi, ne previše da ne skrene u putar). Možeš i biskvit prorezati, pa puniti. Meni nema jednostavnije kreme osim možda bečki ganache: zagriješ pola litre vrhnja za kuhanje i u njemu otopiš 250-300 g čokolade za kuhanje. Time zaliješ biskvit (ja to ne radim u obliku torte nego kocki) i gotovo. Mislim da je na ovom forumu ista stvar poznata pod nazivom Hola kocke - cure su spomenule.

    Savladat ćeš sve, samo polako! Gdje je volje, nađe se i načina.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.03.2013. at 09:18

  4. #54

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ja sam ima cca godinu dana kupila novu pećnicu koja ima ventilator. Mislila sam da ću mnogo češće koristiti tu opciju.
    Naime, ventilator nekako izvuče mnogo, mnogo više vlage iz svakog pečenja i kolača od običnog pečenja, peče brže. Ali to brže nije bolje, nego baš zbrlja stvar. Dakle, sve biskvite i većinu kolača pečem bez ventilacije.

    Ta opcija mi je korisna kod keksa, onih koji se iz razvaljanog tijesta kalupima oblikuju i onda ih pečem na tepsijama na više razina (nivoa) u pećnici istovremeno.

    Zaklučak: upalim ja ventilaciju i kad eksperimentiram, želim brže dovršit, al ako igram na sigurno, ne uključujem ventilaciju

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Evo malih trikova za kreme, ako ih slijediš, mora uspjeti !

    1. Ako krema zahtijeva da npr. sjediniš žumanjke, šećer, brašno i mlijeko, ili puding i mlijeko, UVIJEK u zasebnoj posudici dobro umutiš sastojke s malo mlijeka (ako treba mikserom, dok se dobro ne sjedini), i tek onda to što si umutila sjediniš s ostatkom mlijeka. Krema se radi na umjerenoj vatri i neprestano se miješa.

    2. Ako krema zahtijeva da dodaš u nju šlag, maslac ili margarin, uvijek sačekaš da se ono što si radila na vatri potpuno ohladi, i tek onda dodaješ šlag, maslac, margarin.

    3. Za maslac i margarin dobro je da odstoje na sobnoj temperaturi, da omekšaju. Prvo ih dobro izmiksaš, i tek onda dodaješ prethodno ohlađenoj kremi.

    4. Krema se uvijek maže hladna, na potpuno ohlađen biskvit.

    Trikovi za biskvit :

    1. Uvijek odvojiti žumanjke od bjelanjaka (osim ako recept izričito ne zahtijeva drugačije), izmiksati snijeg od bjelanjaka, i dodati ostalim sastojcima.

    2. Nikada ne otvarati pećnicu dok biskvit nije gotov.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Zaboravih napisati za biskvit. Ako ne stavljaš masni papir za pečenje, posudu u kojoj pečeš biskvit namastiš maslacem (tanki sloj) i skrooz tanko pospeš brašnom. Možeš brašno staviti u malo cjedilo, i tresti njime iznad posude. Kad si gotova, okreneš posudu naopako, i udaraš po njoj da ispadne višak brašna. Tako ti se biskvit neće lijepiti.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Penny jela sam taj kolač i bio je mljac imam čak i recept gdje između biskvita i kreme idu višnje, i taj sam probala i izvrstan je, a takvi biskviti mi nekim čudom i uspiju
    Ja imam candy pećnicu s ventilatorom, i kad pečem ostalo(krumpire,meso) i ne vidim neke razlike u pečenju.

  8. #58
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    jos jedan savjet za biskvit, neznam jel netko prije napiso jer nisam ba ssvaki post detaljno iscitala

    kako znati da je gotov bez otvaranja pecnice- gotov je kad se rub biskvita odvoji od ruba kalupa
    ako ni onda nisi sigurna, otvoris pecnicu i zabodes cistu cackalicu u sredinu, gotovo je ako na njoj nije ostalo nicega kad ju izvadis

  9. #59
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    jel baš mora biti torta sa biskvitom?

    evo jedna super-jednostavne torte, doslovno je gotova za 20 min. a svi ju obožavaju i misle da je tko zna što. i može u kombinaciju i drugo voće osim višnji, meni osobno je najdraža s malinama.
    http://www.coolinarika.com/recept/me...y-cheese-cake/
    Posljednje uređivanje od kitty : 06.03.2013. at 17:38

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    toliko sad imam recepata da se ne mogu odlučiti

  11. #61
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj kitty prvotno napisa Vidi poruku
    jel baš mora biti torta sa biskvitom?

    evo jedna super-jednostavne torte, doslovno je gotova za 20 min. a svi ju obožavaju i misle da je tko zna što. i može u kombinaciju i drugo voće osim višnji, meni osobno je najdraža s malinama.
    http://www.coolinarika.com/recept/me...y-cheese-cake/
    Konačno jedan brzi i jdnostavni bez pudinga.
    Jako fino zvuči. Toliko fino da sam si ga isprintala i napraviti ću ga.
    Taj Quark sir, di ga ima? Ili.. koji može u zamjenu?

  12. #62

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    30

    Početno

    Najjednostavniji način za ohladiti kremu ili puding a bez da ti se napravi ona korica na vrhu od koje kasnije ispadnu grudice je da vruću kremu (puding) izliješ na malo veći tanjur ili pladanj koji si prethodno poprskala s vodom i kad izliješ prekriješ plastičnom folijom s tim da pustiš da ti se folija zalijepi za kremu i to je to ostaviš da se hladi ili na sobnoj temperaturi ili u hladnjaku. Kasnije kad se ohladi sve s tanjura prebaciš u posudu za miksa nje u kojoj si prethodno malo smiksala margarin i miksaš dok ne dobiješ glatku smjesu. Mislim da nikako ne možeš falit. Ako imaš max tv utorkom i četvrtkom na programu 24kitchen u 13.25 bude emisija Rudolfova pekarnica. Lik je jednostavno genije za deserte i od njega sam puno toga naučila Vidim da su ti cure već ispisale puno recepata pa te neću zatrpavati dodatnim receptima

  13. #63
    TrudyC avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    506

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Taj Quark sir, di ga ima? Ili.. koji može u zamjenu?
    To ti je onaj posni sir iz Lidla. Posna skuta. Može bilo koji svježi sir, samo kaje ovaj jako kremast pa je baš za kolače

  14. #64
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Može onda i ovaj http://www.veronika.hr/proiz-sirevi.html
    Oni su mi na 100 metra od doma.

  15. #65
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    moja prva torta, jos sam bila dijete i nisam smjela peci, bila je keks torta. ne ide biskvit i jednostavna je.

    petit beurre keksi
    cokolada
    maslac/margarin
    secer
    kava
    jaja (ne mora)

    keksi se namacu u kavu, kava ne smije biti prevruca jer se keks raspadne pa se slaze red, pa red kreme (moze i druga krema), pa red keksa, ko da se zida zid (cik-cak). stavit u frizider da se stegne.
    druga varijanta je namakati keks u mlijeko s rumom.

    jednostavno, brzo, fino i bez pecenja.

  16. #66
    lasta avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    718

    Početno

    http://www.coolinarika.com/recept/torta-rocher/

    jednostavan biskvit i jednostavna krema

  17. #67
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj lasta prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.coolinarika.com/recept/torta-rocher/

    jednostavan biskvit i jednostavna krema
    I fiino... ovo sam probala.

  18. #68
    lasta avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    718

    Početno

    a sto se tice ljesnjaka ja sam ih zamotala u krpu izlupala batom,preprzila na tavi i onda otpuhala onu ljusku-sta ode ode,sta ne nema veze ionako nitko to ne vidi

  19. #69
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja ih prvo preprzim na tavi, prstima ogulim iako vecina ljuske otpadne sama i onda u vrecicu i lupam batom, teglom, casom, sta mi padne pod ruku.
    nikad mikser iako ima chop opciju.

  20. #70
    kitty avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,002

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Konačno jedan brzi i jdnostavni bez pudinga.
    Jako fino zvuči. Toliko fino da sam si ga isprintala i napraviti ću ga.
    Taj Quark sir, di ga ima? Ili.. koji može u zamjenu?
    ja stavljam abc sir a može i posni svježi.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    schwarcwaldicu obzaveno moram napraviti (mm želja), a drugu razmišljam o ferrero kids, da baš nisu dvije s voćem, i kremšnjite i to je za mene i previše
    iako mu u uhu zvoni još mini muffina s kokosom, ali vidjet cu kako mi ide hehe
    još ću postat majstor hehehe
    sve savijete koje ste mi napisali sam teoretski usvojila, a nadam se da će i praksa biti uspješna
    Puno vam hvala svima!

  22. #72
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    schwarcwaldicu obzaveno moram napraviti (mm želja), a drugu razmišljam o ferrero kids, da baš nisu dvije s voćem, i kremšnjite i to je za mene i previše
    iako mu u uhu zvoni još mini muffina s kokosom, ali vidjet cu kako mi ide hehe
    još ću postat majstor hehehe
    sve savijete koje ste mi napisali sam teoretski usvojila, a nadam se da će i praksa biti uspješna
    Puno vam hvala svima!
    Lijepo nam dojavi kako je uspjelo...Držim fige da sve bude super, ali ako i ne budu sva tri odlična, nešto će sasvim sigurno uspjeti.

    Ont. ja sam lijena baba i ne da mi se raditi prave kremšnite, nego radim lažne s keksima (zapravo, angažiram si mlađeg sina da mi pomogne, pa on odradi pola posla). Ovakve: http://www.coolinarika.com/recept/ma...ne-krem-snite/

  23. #73

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    joj i ja sam u rubrici NE ZNAM SKUHAT KREMU ostalo mi ide. nije da su nešto lijepi, ali kolači mi ispadnu fini, ali krema MORA bit puding šlag inače nikaj s toga krema bude više nešto kao krem-juha....

  24. #74
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Krescenija, daj nam primjer kreme koju si kuhala pa ćemo ti pokušati pomoći Ako sam ja mogla naučiti praviti kolače, može svatko!

  25. #75

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Nemoj biti tako oštra prema sebi, vjerujem da si sad odlična slastičarka
    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Krescenija, daj nam primjer kreme koju si kuhala pa ćemo ti pokušati pomoći Ako sam ja mogla naučiti praviti kolače, može svatko!
    sve što napravim ću slikati, pa makar ako ne uspije...

  26. #76
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Lijepo nam dojavi kako je uspjelo...Držim fige da sve bude super, ali ako i ne budu sva tri odlična, nešto će sasvim sigurno uspjeti.

    Ont. ja sam lijena baba i ne da mi se raditi prave kremšnite, nego radim lažne s keksima (zapravo, angažiram si mlađeg sina da mi pomogne, pa on odradi pola posla). Ovakve: http://www.coolinarika.com/recept/ma...ne-krem-snite/
    Peterlin, bi moglo umjesto griza obično brašno ili gustin? nismo baš od griza nešto. se jako osjeti griz?

  27. #77
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj rayna prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, bi moglo umjesto griza obično brašno ili gustin? nismo baš od griza nešto. se jako osjeti griz?
    Moji ga vole, pa ne smeta. Mislim da bi se moglo s oštrim brašnom napraviti bez problema, kao krema za mađaricu, odnosno bijelu pitu.

  28. #78
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    probat ću, volim i znam raditi kremšnite, ali u nijedan recept koji nađem nejde manje od 10 jaja,a ovaj koji si dala mi se čini i jednostavniji od ostalih

  29. #79

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    moje kremšnjite su kupovno lisnato , te krema u prahu (gotova) a što ću moram se i ja nekako snaći

  30. #80

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    Ja iam domaća jaja već jaaaako dugo i nikak da napravim kremšnite i ajde odvažila se ja jednom i skuham ja tu kremu po receptu u gram i kad su se ohladile donesla sam protvanj pred mm i rekla-"zemi si slamčicu, ohladile su se..."

  31. #81
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Nije važno samo pratiti gramažu, važno je i miješati i miksati kako treba, paziti što u što ide toplo ili hladno..

  32. #82

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    "zemi si slamčicu, ohladile su se..."

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ja jučer pravila prefin i prejednostavan kolač, začas gotov, bez pečenja, pa da podijelim s vama :

    Sastojci :

    Petit keksi
    Tegla kompota višanja
    15 žlica šećera
    15 žlica griza
    2 pudinga od vanilije
    700 ml mlijeka
    šlag

    Postupak :

    1. Poredati petit kekse po tepsiji

    2. Odvojiti višnje od soka iz kompota. Doliti u sok hladne vode, tako da ispadne količina 800 ml. Pomiješati u sok 15 žlica šećera, neprekidno miješati na umjerenoj vatri dok se šećer ne otopi. Kad se šećer otopi i sok počne kuhati, početi lagano dodavati griz (može i kroz cjedilo) i miješati dok se ne zgusne. Kad se zgusne, maknuti posudu s vatre, i umiješati višnje. Neka vas ne brine relativno tekuća tekstura kreme, griz se stvrdne kad se ohladi. Kremu vruću preliti preko petit keksa i ostaviti da se hladi.

    3. Skuhati dva pudinga od vanilije u 700 ml mlijeka. Ja stavim 4 žlice šećera, ali to može po želji. Odvojiti dio mlijeka od tih 700 ml, i u njega umutiti puding (i šećer po želji). Može i mikserom, ako je nekoga strah grudica. Kad ostatak mlijeka provre, dodati taj umućeni dio i miješati neprekidno na umjerenoj vatri dok se ne zgusne. Neka vas ne brine grudasta tektura, mora biti takva jer se puding kuha u manje mlijeka nego što je uobičajeno.

    4. Namazati ohlađeni puding na ohlađenu kremu koju smo prelili preko petit keksa.

    5. Izmiksati šlag i namazati preko kolača.

    6. Posuti mrvljenim petit keksom (po želji).
    Posljednje uređivanje od rehab : 10.03.2013. at 15:37

  34. #84
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    super jednostavno, bez pecenja i kuhanja kreme

    JOGOBELA

    petit beurre keksi
    1/2 litre vocnog jogurta
    3 dl tucenog slatkog vrnja
    zlica secera (po zelji, ako je jogurt i vrhnje dosta slatko, onda ne treba dodatni secer)
    vrecica zelatine u prahu
    voce, po zelji

    kekse poslagati u kalup, jedan ili dva reda, namociti ih s malo mlijeka
    zelatinu pripremiti prema uputi s vrecice (pomijesati sa 5 zlica hladne vode, pustiti 5 minuta da nabubri, zagrijati ali ne da zavrije)
    dodati jogurtu, promijesati, dodati tuceno slatko vrhnje, sve zajedno promijesati da bude bez grudica
    moze se dodati sitno narezano voce, ali je savim ok i bez njega
    naliti preko keksa
    staviti u frizider na sat-dva

    gore se moze staviti jos sloj slaga

  35. #85
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    ivon, saher ili švarcvald tortu?

    Pitam zato što obje spominješ, a švarcvald nije niska. Saher može biti niska, ali po ovom receptu nema straha, no 8 jaja je u pitanju.

    Saher torta:

    8 jaja
    20 dkg šećera
    6 dkg čokolade u prahu
    a3 dkg brašna
    10 dkg rastopljenog maslaca
    5 dkg mrvica od keksa

    Stući čvrsto bjelanjke sa pola šećera. Mikserom.
    Pjenušavo umutiti žutanjke i pola šećera. Mikserom.
    Brašno i čokoladu u prahu lagano umijesiti u tučene žutanjke pa pažljivo miješejući dodati rastopljeni maslac. Na kraju umiješati snijeg i mrvice. Sve vrlo lagano miješati kuhačom.

    Treba peći u okruglom kalupu oko 35-40 minuta, zavisi od pećnice. NE otvarati prvih 15 min. Neka se hladi na rešetki bar pola dana (ili preko noći)

    Prerezati jednom vodoravno. Rastopiti jednu šalicu pekmeza od marelice, nekog finog i premazati donji list, poklopiti i premazati pekmezom cijelu tortu, odozgo i okolo. Pekmez mora biti gladak, bez komadića.

    Preliti ocaklinom:
    5 žlica šećera, 5 žlica mlijeka i 15 dkg fine čokolade za kuhanje (naribane ili izlomljene). Miješati na niskoj temperaturi da se otopi i u vruće dodati 10 dkg maslaca. Miješati dok ne postane glatka masa i preliti po torti. Mora biti puno ocakline da bi bila prava saherica.

  36. #86
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Mamina krema za kremšnite:

    Ovo je starinska krema, bez tvorničkih pripravaka.
    1 l mlijeka
    30 dkg šećera
    20 dkgbrašna
    4 jaja

    Žutanjke,pola šećera, brašno i 1-2 dl mlijeka se smiješa u glatku smjesu.
    Ostatak mlijeka staviti da se grije. Kad mlijeko prokuha, polako se, uz miješanje ulijeva smjesa brašna, šećera i žutanjaka. Treba kuhati na laganoj vatri uz stalno lagano miješanje od 5-7 minuta.

    Bjelanjke čvrsto stući sa drugom polovicom šećera. Bitno je da se bjelanjci umiješaju u vrelu kremu, lagano. Izgledati će kao samoborske kremšnite.

    Filati i staviti da se ohladi.
    Meni je finije ako sama pečem kore od lisnatog tijesta.

  37. #87
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    dobro ste me sjetile,od superjednostavnih ima i jogurt torta, doduse ja pecem biskvit...ako hocete stavim i za njega recept, ali preodlicna mi je "krema"

    3 slaga iz vrecice (ili pola litre onog vrhnja za slag) izradite mikserom i u to dodajte 2 jogurta (moze i vocni jogurt, najbolje okusa onog voca koje cete staviti u kolac, ali onda dodajte manje secera), po zelji moze i jedno obicno vrhnje i 15-20 dag secera. U 1 jogurt ugrijan na laganoj vatri otopite 3 vrecice zelatine i sve ulijte u prijasnju smjesu. dodajte ocjedjeno voce iz kompota (marelice, breskve ili visnje...), kockice jagoda ili koje voce volite
    Na biskivit u kalupu ulijte smjesu i pustite da preko noci odstoji u hladnjaku ili stavite na 2 sata u zamrzivac

  38. #88
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    ipak cu vam staviti i recept za biskvit, ma prejednostavan je

    (Ovisno o velicini kalupa)2 ili 3 jaja (zumanca). 2 ili 3 zlice brasna, 2 ili 3 zlice secera. 2 ili 3 zlice ulja. prvo tucite mikserom zumanjke sa secerom, pa dodajte pomalo ulje pa brasno, na kraju umijesajte rucno snijeg od bjelanaca i 1/2 praska za pecivo. Ulijte u kalup za tortu i pecite 20ak minuta na 180. Na ohladjen biskvit ulijte nadjev

  39. #89

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    301

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Mamina krema za kremšnite:

    Ovo je starinska krema, bez tvorničkih pripravaka.
    1 l mlijeka
    30 dkg šećera
    20 dkgbrašna
    4 jaja

    Žutanjke,pola šećera, brašno i 1-2 dl mlijeka se smiješa u glatku smjesu.
    Ostatak mlijeka staviti da se grije. Kad mlijeko prokuha, polako se, uz miješanje ulijeva smjesa brašna, šećera i žutanjaka. Treba kuhati na laganoj vatri uz stalno lagano miješanje od 5-7 minuta.

    Bjelanjke čvrsto stući sa drugom polovicom šećera. Bitno je da se bjelanjci umiješaju u vrelu kremu, lagano. Izgledati će kao samoborske kremšnite.

    Filati i staviti da se ohladi.
    Meni je finije ako sama pečem kore od lisnatog tijesta.
    Ovaj recept imam i ja,
    Totalni sam promašaj u kuhinji(zato i pratim temu )ali kremsnite ispadaju super a takav im je i okus.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Beti 3 jučer sam ispekla tvoj biskvit išla sam probat da vidim kako bi mi išlo da ne bi u petak (kad budem morala radit tortu) došlo do neugodnosti, i uspio mi je, krasan (jako žut iznutra (domaća jaja)) onda sam samo radi probe namazala nutelom i poslagala šumsko voće (bilo mi je bitnije da radnju biskvita savladam) i danas ću to probati, ali čim je biskvit uspio ja sam presretna
    onda ja imam sacher recept, i uspije mi, iako u moj recept idu samo 4 jaja (ja mislim) kasnije ću pogledati, a što se tiče schvarcvaldice, za nju znam da mi se biskvit dijeli na tri dijela, te da krema nije sami šlag, nego u taj šlag idu jogurti (ako se ne varam) tako sam nešto pročitala, inače schwarcvaldicu radim vec dve godine , i sad tek nakon vaših objašnjenih radnji razumijem recept, inače ne-ne

    Ma sad kad sam se ja toga uhvatila kao pijan plota biti će nešto od mene (ako moram priznati uvelike me spašava ovaj mikser samostojeći, jer toliko da ja miksam, hm )

    hvala vam puno svima, samo vi pišite recepte, i sve radnje koje vam padaju napamet, ja i vjerujem ostale žene biti ćemo vam jako zahvalne

  41. #91

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    eto torta probana, nije loša, ali nije ni dobra...šmrc....naime bila bi dobra da sam ju natopila s nečim (sokom, mlijekom), jer kad je odstajala noć u frižideru, biskvit je bio porilično suh, tako da je greška moja u tome što sam je filala s tim sastojcima, ali inače da je bila namočena nekakvim sokom bila bi super, jer je biskvit stvarno super ispao..

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    eto torta probana, nije loša, ali nije ni dobra...šmrc....naime bila bi dobra da sam ju natopila s nečim (sokom, mlijekom), jer kad je odstajala noć u frižideru, biskvit je bio porilično suh, tako da je greška moja u tome što sam je filala s tim sastojcima, ali inače da je bila namočena nekakvim sokom bila bi super, jer je biskvit stvarno super ispao..
    Jesi li je pokrila folijom ? Ako nisi, možda se i zato osušila.

  43. #93
    mislava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    na rubu pameti..
    Postovi
    893

    Početno

    Ajme, koliko recepata za isprobati! Žene, prezahvalna sam vam
    U nedjelju dolazi cijela MM-ova familija (mama, tata, seka, brat, šogorica), ima da ih oduševim!
    Inače se držim čupavaca, manch melou torte, hola kocki i šaum rolica...uvijek isto...sad ste mi dale vjetar u leđa za nešto novo.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    nisam je pokrila folijom, nije mi to palo napamet, ali svejedno biskvit bi bio suši, baš se trebao natopiti s nečim, ali nema veze pojest će se, u petak ionako krećem s "pravim" tortama

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    evo moje sacher torte:
    15dkg šećera
    15 dkg putra
    3 cijela jaja
    10 dkg otopljene čokolade
    prašak za pecivo
    1 dcl mlijeka
    marmelada od marelice
    glazura: 100g maslaca
    120 g čokolade
    nekoliko kapi ulja

    Izmiksamo putar i šećer nekoliko minuta, dodamo 3 cijela jaja, otopljenu čokoladu,15 dkg brašna pomiješanog s praškom za pecivo i na kraju 1 dcl mlijeka.
    pečemo na 175c 30-40 min.
    marmeladu otopimo radi lakšeg mazanja.
    maslac stavimo na vatru,dodamo čokoladu i ulje.

    recept je idealan za nas kojimi nismo baš slastičari jer se jaja ne razdvajaju, svi se sastojci samo stavljaju u posudu, torta je brzo gotova, a i provjereno je fina. idealno bi bilo da imate domaću marmeladu,jer su kupovne puno slađe, s domaćom je kolač super jer je ona kiselkasta...
    eto tu sachericu ja radim

  46. #96

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    zatim krema za schwarcwaldicu:

    pola litre slatkog vrhnja, 2 jogurta,1 kiselo vrhnje, 30 dag šećera u prahu, 3 dag želatine (treba biti tekuća,sami napraviti)
    izmiksati slatko vrhnje i staviti na hladno,onda izmiksati jogurte i kiselo vrhnje i šećer.
    napraviti želatinu te je miješati na vatri prije nego što zakuha, gotovu želatinu ulijevati polako u smjesu jogutra i kis vrhnja, onda dodati tučeni šlag, čim je gotovo odmah mazati biskvite, jer se krema jako brzo i jako stisne, i inače je prefina i puno je bolja nego sami šlag na torti.

    eto to su recepti koji su čak meni uspjeli

  47. #97

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    podižem temu

  48. #98

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    idealno bi bilo da imate domaću marmeladu,jer su kupovne puno slađe, s domaćom je kolač super jer je ona kiselkasta...
    U trgovinama se mogu kupiti i one s manjim postotkom šećera, za dijabetičare Bit će bolje drugi put, najvažnije je da imaš volje i da se trudiš

  49. #99

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    ja ne kupujem jer mi mama radi domaće, pa nemam potrebe, al znam da sam kupila jednom i bila je preslatka

  50. #100

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    napreskokce sam pročitala ove dvije strane i baš ste super kako ste priskočile pomoći!

    ja bi samo rekla da jedan te isti biskvit može ispasti i presuh i dovoljno vlažan.
    Stvar je u tome da se ne smije predugo peći. Čim se gore uhvati korica, za nekih 10 minuta je biskvit pečen. Tad se provjeri čačkalicom (iskusni to rade samo pritiskom prsta na površinu biskvita).
    Ako je pečen, ugasi se pećnica i kolač se ostavi u otškrinutoj pećnici da se hladi oko 15 minuta.
    Kada bi ga odmah izvadili van, pao bi (sjeo ili uleknuo se).

    Kada se biskvit predugo peče, on se previše isuši, ali zato ne može sjesti (ulkenuti se) ako se izvadi odmah iz vruće pećnice. Zato možete pomisliti da je super ispao, a kasnije vidite da je suh. Najbolji je kad se korica na vrhu nije skroz osušila, već se zalijepi za suhi prst. Tad je vlažnost najbolja.

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •