Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 287

Tema: Torte i kolači za neznalice

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno Torte i kolači za neznalice

    Mm je uskoro rođendan,a ja sam antitalent za kolače.
    Ako radim tortu biskvit mi uspije,a krema ne, i obratno ugl uvijek nešto ne uspije.
    Neka ovdje budu recepti za mame neznalice,a one iskusne molim za pomoć.
    Potrebni su mi recepti za tortu, najbolje bi bilo kad su u receptima gotove kreme tipa parfe kreme u prahu,ili one kreme za kremšnjite, jer te kreme mi uspiju
    Zatim biskviti da su što jednostavniji
    Jedino što znam je ukrašavati

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Pa napravi neku tortu bez kreme: sacherica (ona se samo proreže i puni džemom od marelica) ili ona crna torta s narančom koju ja znam pod nazivom Jozefina, a po internetu se još nađe pod imenom Torta Vesne Pusić.

    Ako voliš kokos, probaj ovu: http://www.coolinarika.com/recept/764767/

    Eto, možda bi bilo dobro da pričekaš još malo - bit će i drugih savjeta. Sretno!

  3. #3
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    Moja prva torta je bila mm za rođendan,od kupovnih biskvita i parfe kreme iz kutije.Svi su bili šokirani jer su znali da ne slažem kolače i meni je ukrašavanje bio najbolji dio torte..sad se već polako usavršavam.
    Ima tih kupovnih kremica za zmučkati...frendica mi je za djevojačko složila tortu u obliku jelte,penisa,od kupovnih princez uštipaka i gotove kreme,naslaganih jedan do drugoga,uz lijepu dekoraciju.I bilo se super fino!

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Joj, da, švarcvaldica nema kremu nego samo šlag. To ti je dobro rješenje. I fakat ju možeš napraviti od gotovih biskvitnih kora - to moja djeca ponekad rade, gotova je u roku keks!

  5. #5
    BuBA avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    332

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    Mm je uskoro rođendan,a ja sam antitalent za kolače.
    Ako radim tortu biskvit mi uspije,a krema ne, i obratno ugl uvijek nešto ne uspije.
    Neka ovdje budu recepti za mame neznalice,a one iskusne molim za pomoć.
    Potrebni su mi recepti za tortu, najbolje bi bilo kad su u receptima gotove kreme tipa parfe kreme u prahu,ili one kreme za kremšnjite, jer te kreme mi uspiju
    Zatim biskviti da su što jednostavniji
    Jedino što znam je ukrašavati
    Evo jedna jednostavna koju ja često radim i uvije uspije savršeno!
    Napravis prhko tijesto i staviš ga u kalup, ja radim u kalupu od 26cm, stavim da da se ispeče do pola cca 10 min na 180 stupnjeva, onda skuham 2 pudinga od vanilije u pola litre mlijeka i u toplo umješam jedno kiselo vrhnje i smjesu stavim na tijesto, na vrh stavim šumsko voće i opet sve skupa stavim peći oko pola sata na 180!ako je voće smrznuto malo ga "prodinstam" da ispari tekućina i tek onda na tortu, ali možeš i svježe staviti!

    Sent from my WT19i using Tapatalk 2

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Sachericu sam radila, i nekako mi je preniska, e sad znam da ona i je niža torta, ali baš tako niska hmm...
    Inače će biti jako puno ljudi jer mu ipak okrugli broj godina pa ću svejedno morat napraviti minimalno dvije torte..
    Idem pručavat recept za kokos tortu
    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa napravi neku tortu bez kreme: sacherica (ona se samo proreže i puni džemom od marelica) ili ona crna torta s narančom koju ja znam pod nazivom Jozefina, a po internetu se još nađe pod imenom Torta Vesne Pusić.

    Ako voliš kokos, probaj ovu: http://www.coolinarika.com/recept/764767/

    Eto, možda bi bilo dobro da pričekaš još malo - bit će i drugih savjeta. Sretno!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, da, švarcvaldica nema kremu nego samo šlag. To ti je dobro rješenje. I fakat ju možeš napraviti od gotovih biskvitnih kora - to moja djeca ponekad rade, gotova je u roku keks!
    Kakve su te gotove kore? vidjela sam ih u prodaju, ali nisam nikad probala

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Citiraj BuBA prvotno napisa Vidi poruku
    Evo jedna jednostavna koju ja često radim i uvije uspije savršeno!
    Napravis prhko tijesto i staviš ga u kalup, ja radim u kalupu od 26cm, stavim da da se ispeče do pola cca 10 min na 180 stupnjeva, onda skuham 2 pudinga od vanilije u pola litre mlijeka i u toplo umješam jedno kiselo vrhnje i smjesu stavim na tijesto, na vrh stavim šumsko voće i opet sve skupa stavim peći oko pola sata na 180!ako je voće smrznuto malo ga "prodinstam" da ispari tekućina i tek onda na tortu, ali možeš i svježe staviti!

    Sent from my WT19i using Tapatalk 2
    Prhko tijesto , to je prekomplicirano za mene hehe, a puding dok kuham uvijek mi se zgruda

  9. #9
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    U svakoj trgovini imaš za kupiti gotove biskvite za tortu.
    3 komada su u pakiranju.
    Krema:
    Zakipi 1 litru mlijeka, u to zakuhaj 2 pudinga od vanilija kao da normalno kuhaš puding, damo još u puding dodaj 2 žlice gustina ili oštrog brašna.
    Kad se puding ohladi u njega umiksaj (makni onu koricu ako ti se napravi) pola litre čvrsto izmiksanog Brzo&fino vrhnja za šlag.
    Krema gotova.

    Kupi kompot od npr. marelica.

    Biskvit navlaži sokom iz kompota, naslaži narezane marelice, pa krema, pa biskvit, pa navlaži, pa marelice, pa krema,... i tako do kraja.

    Izvana premaži kremom i ukrasi po želji.

    Voće može i neko drugo, a možeš se odvažiti i napraviti sama biskvit.


    Ako uzmeš verziju biskvita s kakaom, onda uzmi kompot od višnje.
    Zakipi taj kompot i u njega ukuhaj opet 2 pudinga od vanilije, ali razmučena u vodi, ne u mlijeku.
    Tu gustu kremu maži na biskvit, pa na kraju ukrasi šlagom.



    Ili čokoladna krema:
    - Opet ista stvar 1 litra vode, šećera po uputama na pudingu, 2 žlice gustina,... skuhati "puding" u mlako umiješati manju teglicu Nutelle.
    Filati možeš opet kupovne biskvite ili domaće.

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Kratki tečaj kuhanja pudinga

    Uzmeš padelicu (posudu za kuhanje) od litre i pol. Po mogućnosti od inoxa, ali ne jako debelo dno.

    Uzmeš bocu ili tetrapak mlijeka od pola litre. Zatvoren, tj. pun.

    U onu gore padelicu uliješ 4 dl mlijeka. To možeš odoka ili izmjeriš u bebinoj boci (ako ju imaš, naravno) ili u nekom vrču sa skalom (ne glazbenom).

    Staviš padelicu sa mlijekom na vatru. Ne mora biti prava vatra, može i električna ploča ili plin. Na srednju jačinu.

    Uzmeš zdjelicu veličine cca 3 dl.

    Usipaš prašak za puding u zdjelicu. Dodaš dvije pune žlice za juhu šećera. Dobro promiješeš na suho.

    Uliješ onaj preostali 1 dl mlijeka sobne temperature i pažljivo promiješaš u zdjelici da bude skroz jednolično.

    Uzmeš zdjelicu u lijevu ruku (ako si dešnjak), kuhaču u desnu i dođeš do one padelice sa mlijekom na vatri. Taman bi trebalo biti točno ugrijano mlijeko, da još ne kuha, ali da su već mali mjehurići po vrhu.

    Polako ulijevaš smjesu iz zdjelice u padelicu i cijelo vrijeme miješaš. Kuhačom u desnoj ruci. Odložiš zdjelicu. Lijevom rukum uhvatiš ručku padelice, pazi-topla je, treba krpa. i desnom jako miješaš. Cijelo vrijeme dok ne prokuha. Polako će se zgušnjavati, što je gušće, treba snažnije miješati. Miješaš dok bar 3-4 puta ne napravi veliki PLOP, nešto kao kad vulkan ispušta paru...

    Cijelo vrijeme vatra ne smije biti prejaka, jer će se puding zalijepiti za dno, i ako to pomiješaš sa kuhačom...ma, možeš sve baciti.

    Preliješ puding iz padelice u zdjelu i, ako nećeš da se napravi "kora" na vrhu, promiješaš svaku minutu-dvije dok se hladi.

    Garantiram uspjeh.

    S ovako napravljenim pudingom ne možeš filati tortu. Za to ima još par koraka. Ako te zanima, mogu ja i dalje ovako detaljno.

  11. #11
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    ako ste siroljupci, torta od sira je dobar izbor, gore se ukuha preljev sumsko voce, to md sam radi, stvarno je jednostavno

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    beti 3 izvrsno objašnjeno, ma samo ti nastavi hehe

  13. #13
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kupi tortu - ozbiljno, ako si u Zagrebu svako malo po ovim kolektivnim prodajama možeš kupiti torte po 100-120 kuna, i to iz dobrih slastičarnica.

  14. #14
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    A za veliku tortu imam recept od kolača na metar. Uvijek poluči uspjeh, jednostavan je i efektan.

    Za 1 tortu, ali za rođendan radim dupli recept, pa je torta iznutra bijelo-crno-bijelo-crno i visokaaaa:

    4 jaja
    20 dkg šećera
    1 dl ulja
    1 dl vode
    25 dkg brašna
    1 prašak za pecivo
    3 žlice vode

    1žlica kakao za tamni dio

    Istučem bjelanjke u snijeg, čvrsti. Pa cijelo vrijeme miješajući mikserom dodam šećer, jedan po jedan žumanjak, ulje, vodu, i brašno već pomiješano sa praškom za pecivo.

    tijesto se podijeli u dva dijela i u jedan doda velika žlica kakaa i 3 žl vode.

    Krema:
    2 pudinga od vanilije
    2 žlice Gustina
    8 dl mlijeka

    U skuhano i ohlađeno dodam
    25 dkg putra
    20-25 dkg šećera
    dobro izmiksano

    Glazura po želji. Paše i šlag i čokolada i voće. A izvrsno je za napraviti Barbie tortu.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 04.03.2013. at 11:04

  15. #15
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    Ivon,a da jedna torta bude s petit keksima?
    Red keksi (namočiš ga u mlijeko prije redanja),red betinog pudinga (umiješaj u nutra tučeni šlag,ta kremica je zakon),na to neko voče koje volite,pa keksi,pa puding,voče,pa keksi i gore malo kreme i na to naslažeš najljepše komade voča i sve zaliješ s želatinom.Ako staviš jagode,maline i sl.,nek želatina bude crvena,jako efektno izgleda.
    Ostaviš preko noči u kalupu za tortu,i drugi dan scifraš izvana s šlagom il čim več..
    A druga nek bude s čokoladnim biskvitnim korama i gotovom parfe kremom,pa ju prelij s rastopljenom čokoladom ..

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Ma sve ideje dolaze u obzir, osim kupovnih, hoću se i ja pokazati da mogu hehehe

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    Ma sve ideje dolaze u obzir, osim kupovnih, hoću se i ja pokazati da mogu hehehe
    Samo da se vratim na onu švarcvaldicu - naravno da ti je niska ako pečeš u velikom kalupu. U moj kalup (promjer 28 cm) moram svaku smjesu stavljati duplo ili s faktorom 1,5 ako ne želim da bude niska.

    Inače, možeš se snaći i na kojekakve načine. Ispečeš samo biskvit, a gore zamutiš nešto na bazi jogurta, sa želatinom (moji doma nisu ljubitelji, ja za sebe samu to ne radim, ali ipak):

    Ljetna voćna torta

    Biskvit podloga
    2 jaja cijela + 1 žlica tople vode
    2 žlice šećera (ili 2 žličice tekućeg sladila)
    4 žlice oštrog brašna
    Ispeći i ohladiti u okruglom kalupu koji se može rastvoriti.

    Krema
    1 vrećica želatine
    1 jogurt
    To izmiješati i pustiti da odstoji barem 5 minuta.

    Izmiksati ½ litre šlaga (biljni ili obični) i ostaviti sa strane.

    Želatinu s jogurtom otopiti i pomiješati mikserom sa 2 jogurta i 10 dag šećera u prahu (ili 2-3 žličice tekućeg sladila, po želji).

    U smjesu RUČNO dodati šlag i ocijeđene višnje iz kompota (1 staklenka).

    Preliti na biskvit i staviti hladiti najmanje 3 sata ili preko noći.

    Za glazuru skuhati 1 vrećicu pudinga od vanilije s žličicom šećera (ili nekoliko kapi sladila) u pola litre tekućine od višanja (ako je manje od pola litre, dodati vode koliko fali).

    Gotov puding hladiti uz miješanje. Preliti na ohlađeni kolač. Ukrasiti po želji.

  18. #18
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    A zašto nebi neki kolač koji znaš napravit složila u kalupu za tortu i fino ga ukrasila?!

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa možda niti kolače ne zna raditi?

    Inače čini mi se da je Ivon rekla da joj Sacherica bude niska, što nije uopće čudo jer joj torta vjerojatno "cocne" kako kažu naži stari a to znači da padne, spusti se i postane nabijena a ne rahla. To se često dogodi sa Sachericom i to zapravo uopće nije jednostavna torta za napraviti.

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa možda niti kolače ne zna raditi?

    Inače čini mi se da je Ivon rekla da joj Sacherica bude niska, što nije uopće čudo jer joj torta vjerojatno "cocne" kako kažu naži stari a to znači da padne, spusti se i postane nabijena a ne rahla. To se često dogodi sa Sachericom i to zapravo uopće nije jednostavna torta za napraviti.
    Imaš pravo... Postoje regule kako se radi biskvitno (i svako drugo) tijesto, a koje ja često podrazumijevam kao "općepoznate", što uopće ne mora biti tako.

  21. #21
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Hola kocke su odlične za počenike, odnoso to je dobra baza za solidan biskvit i ukusnu kremu.
    Recimo ta hola(ganashe) krema i gotove kore ne bi bile loše, može se i taj ganashe i izmiksati. Kombinacije pudinga, vrhnja i keksa su dobre ili recimo piškote.
    Kreme na bazi sira i vrhnja, voće ili nutela...
    Mislim da se ferero torta zove, savršena, jednostavna, ja sam imala neki recept sa ricotom pa nije toliko ni skupa kao kada se mascarpone koristi.

  22. #22

  23. #23
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    ivon,bi se usudila ovo? http://www.coolinarika.com/recept/st...lacic-oblacic/
    Zbilja nije komplicirano,lagana je za pojesti a čvrsta,nemreš fulat da nebu postojana Slagala sam ju par puta u kalupu 28.

  24. #24
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    A da probaš običnu piramidu? To je ukusno, lijepo se slaže, efektno izgleda, nema biskvita - jedini posao ti je krema. Evo recepta:

    700 ml mlijeka
    100 ml mlijeka
    3 pudinga od vanilije
    3 žumanjca
    8 žlica šećera
    2 vanilin šećera
    1 margarin
    velika kutija plazma keksa

    700 ml mlijeko staviti da prokuha. Izmutiti 100 ml mlijeka sa 3 pudinga od vanilije (žlicom dobro izmutiš da nema grudvica). Posebno izmutiti 3 žumanjca sa 8 žlica šećera i 2 vanilin šećera - ovo možeš mikserom. Zatim to dodati u izmiksano mlijeko s pudingom. Sve to vratiti u onih 700 ml mlijeka i skuhati dok ne dobije glatku kremastu masu (stalno miješaš prilikom kuhanja).
    Kad se krema ohladi, dodati margarin. Margarin prvo narežeš na kockice, dobro ga izmiksaš mikserom, onda uspeš u hladnu kremu i opet dobro miksaš dok ne dobiješ jednoličnu, glatku masu.

    I onda slažeš da izgleda ovako (samo su ovdje na slici stavljene i jagode)

    http://isprobanirecepti.weebly.com/u...520586.jpg?458


  25. #25
    Moe avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    865

    Početno

    Prijedlog za najjednostavniju tortu koju svi obožavaju:
    http://www.coolinarika.com/recept/kasato-od-banana/

  26. #26
    TrudyC avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    506

    Početno

    Najjednostavnija torta koju znam:

    Napravi biskvit (bilo koji koji znaš raditi ili ga kupi), namaži nutelom, preko toga rasporedi šumsko voće (odleđeno, vrečica cca 450 g), sve obuci u šlag i ukrasi!
    To je to.
    Svi koji su ovo probali, bili su oduševljeni.
    Šumsko voće ne moraš šečeriti jer je nutela dovoljno slatka, samo ga dobro ocijedi kad se otopi.
    Sretno

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    hmmm, ovako ferrero kidds jako lijepo izgleda ali ja sam sigurna da se meni ta krema neće stisnuti, jer sve što mi se mora stisnuti nikako, ali isprobat cu prije rođendana da vidim kako bi mi išlo, npr. bronwie tortu sam radila i uvijek mi super ispadne,ali već nam je dosadila, pa je nikako ne mogu raditi i za rođendan...hm...
    kod schwarcvaldice ide onaj preljev od i s višnjama, i ja imam recept u kojem piše da se u to ubaci gustina, i da će se stisnut, i to sam neki dan radila, ali uvijek mi je rijetka tekućina,a treba doći kao preljev, zašto mi je to tako?

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    eh to bi mi sigurno uspjelo, bar se nadam da i za to nebi bila baksuz
    Citiraj TrudyC prvotno napisa Vidi poruku
    Najjednostavnija torta koju znam:

    Napravi biskvit (bilo koji koji znaš raditi ili ga kupi), namaži nutelom, preko toga rasporedi šumsko voće (odleđeno, vrečica cca 450 g), sve obuci u šlag i ukrasi!
    To je to.
    Svi koji su ovo probali, bili su oduševljeni.
    Šumsko voće ne moraš šečeriti jer je nutela dovoljno slatka, samo ga dobro ocijedi kad se otopi.
    Sretno

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Citiraj žužy prvotno napisa Vidi poruku
    ivon,bi se usudila ovo? http://www.coolinarika.com/recept/st...lacic-oblacic/
    Zbilja nije komplicirano,lagana je za pojesti a čvrsta,nemreš fulat da nebu postojana Slagala sam ju par puta u kalupu 28.
    to bi meni prije bilo kamenčić nego oblačić, s takvim kremama tako meni završi, i i biskvi je tako divan na slici, a moj bi bio hmmm

  30. #30
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    to bi meni prije bilo kamenčić nego oblačić, s takvim kremama tako meni završi, i i biskvi je tako divan na slici, a moj bi bio hmmm
    Ma bi vidla,dok se jednom odlučiš..zbilja nemreš pogriješit,samo slijedi pomno upute step by step.Ja sam slagala tortu s laptopom na stolu,kaj...
    A biskvit,isto tak..zmučkaš,nasipaš u tiganj i u rolju s njim.

  31. #31
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Evo ti jedan beskrajno jednostavan recep, bez kreme, bez razdvajanja jaja, bez želatine. Sve što trebaš je mikser i kalup.

    Torta od rogača
    -4 jaja,
    -1 šalica šećera,
    -1 šalica glatkog brašna,
    -1 prašak za pecivo,
    -1 šalica ulja,
    -1/2 šalice mlijeka,
    -1 šalica mljevenog rogača,
    -5 dkg mljevene čokolade,
    -1 šalica grožđica (ja ih ne stavljam)
    -2 naribane jabuke (dobro ocijediti).

    Miješati navedenim redom dok smjesa ne postane glatka. Peći na 180. Preliti čokoladnom glazurom (čokolada, maslac, voda, može i sok naranče). Poslužiti uz tučeno vrhnje.
    Ako imate samostojeći mikser, kolač se radi sam.

    Tip od jučer: dodala sam šaku mljevenih prženih lješnjaka, učinilo je kolač fino rahlim.
    Inače, evo zgodnog topica. http://forum.roda.hr/threads/72352-K...og-poteza-quot

  32. #32
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Joj, nemoj toliko podcjenjivat svoje vještine s kolačima, baš mi te nekoko teško čitati
    vjerujem da bilo koji kolač koji je ovdje naveden prvi put dok bi ga radila ,ispao bi perfektno,
    ne zato jer ti sad pokušavamo svi pomoći, već vidim koliku ti volju imaš.....
    to nikak nemože ispast ne dobro i ne fino

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Već ste mi dosta ideja dale, a i pomogle
    Osnovni recept za biskvit mi treba, ali sve opisano (npr, bjelanjak mješaš s šećerom, a žutanjak....) jer u tim osnovnim koracima ja se zbunim, pa ništa ne nastane..

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    16.3. mu je rođendan i obavezno ću vam slikat ako naravno išta uspije hehe, a vjerujem da hoće, mora

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Mojca imam ja taj samostojeći mikser, mm mi ga je kupio davno da mi uspije bar nešto

  36. #36
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma to ti je super stvar. Uključiš i polako ubacuješ. Ne isključuješ dok ne ubaciš sve.
    Za dobar kolač treba dobro miksati.

  37. #37

  38. #38
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    Ma sve ideje dolaze u obzir, osim kupovnih, hoću se i ja pokazati da mogu hehehe
    Naravno da ćeš znati sama napraviti. Samo u početku, slijedi recepte u gram. I postupak isto tako. Kasnije ćeš s praksom moći i improvizirati.

    Evo kako napraviti običan biskvit za tortu:

    4 jaja
    18 dkg šećera
    15 dkg brašna
    10 dkg gustina
    3 ravne žličice praška za pecivo
    3 žlice vode
    1 vanilin šećer

    Svi sastojci neka budu sobne temperature.
    Pećnicu već sad staviti na 180 da bude ugrijana kad uđe biskvit u nju.
    Okrugli kalup namazati maslacem i posipati krušnim mrvicama. Neka bude spreman da se tijesto ulije u njega čim bude gotovo.

    Brašno i gustin treba dobro promiješati sa praškom za pecivo tako da bude skroz rahlo.

    Bjelanjke i vodu staviti u čistu posudu (ne smije biti ni malo masna jer se neće napraviti čvrsti snijeg). Miksati na najvećoj brzini dok ne budu čvrsti i zatim staviti polovicu šećera i miksati dalje tako da se posuda može preokrenuti bez straha.

    Žutanjke, drugu polovicu šećera i vanilin šećer miješati dok se ne zapjene i gotovo pobijele. Žutanjke treba staviti miješati u veliku posudu jer će se tijesto u toj posudi raditi. Uvijek miješam prvo bjelanjke, jer onda ne trebam metlice od miksera prati prije nego tučem žutanjke. Svaki posao treba raditi sa što manje nepotrebnih pokreta.

    Odjednom treba sve bjelanjke usuti na žutanjke i lagano kuhačom umijesiti. Nikako ne mikserom!

    Zatim se stavi brašno pomiješano sa Gustinom i praškom i opet lagano umiješati- NE mikserom.

    Odmah uliti masu u okrugli kalup i peći na srednjoj prečki na 180 oko 25-30 min. Zavisi o pećnici. Prvih 15 min nikako ne otvarati pećnicu da biskvit ne "padne". Kad je gore lijepo svijetlo smeđ, nakon nekih 25 min, otvori se pećnica i proba čistim nožem ako je pečeno. To se radi tako da se nož ubode u sredinu i mora izaći bez tragova mrvica. Ako nije čist, treba peći još nekih 5 minuta.

    Torta se izvadi iz pećnice i nakon 10ak minuta i iz kalupa. Najbolje je da se biskvit ispeče prvi dan, a reže i fila idući.

    Pokušavam napisati sve korake postupka koji su meni već automatizirani i vjerojatno sam nešto preskočila. Molim da se doda što fali. Sad bi tu trebao jedan cvjetić-smajlić.

  39. #39
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    Prhko tijesto , to je prekomplicirano za mene hehe, a puding dok kuham uvijek mi se zgruda
    Prhko tijesto je sitnica. Sad ću ti ja napisati. Kako ja volim pisati recepte, a drugom rukom jedem međimursku gibanicu, mmmm....

    Uvijek prati omjer 3:2:1

    tri dijela brašna, dva dijela masnoće i jedan dio šećera.

    Najjednostavnije:

    30 dkg brašna
    20 dkg margarina (može i putar, ali lakše je raditi sa margarinom)
    10 dkg šećera.

    Jaje može i ne mora. Lakše je napraviti tijesto ako se stavi jedan žutanjak, a može i cijelo jaje, ja uvijek stavim. Prašak za pecivo se ne koristi u prhkom tijestu.

    Na dasku za miješanje se stavi brašno i razlahli vilicom (idealno bi bilo prosijati, ali može i bez toga)
    Po brašnu se nožem nareže margarin na listiće debele nekih pola cm. Margarin mora biti hladan. Zatim se rukama i to što brže da se tijesto ne ugrije, razmrvi brašni i margarin što sitnije.
    Napravi se udubina u sredini i u nju stavi jaje i šećer, istuče vilicom i pomiješa. onda se rukama sve lijepo umijesi da dođe glatka kugla. U početku sve izgleda mrvasto, ali samo malo miješanja i bit će dobro.
    Zatim treba tu kuglu staviti u frižider na pola sata da se dobro ohladi.
    Ne treba dodavati brašno dok se valja jer će postati pretvrdo kad se ispeče. Ako se lijepi, opet u frižider.

    Dobro je imati onaj valjak u koji se ulije ledena voda jer je lakše raditi kekse.

    Prhko tijesto se kratko peče. čim malo porumeni odozdo, već je gotovo. Gore mora biti bijelo.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Beti3 oduševljavaš me s obijašnjenim postupcima ka kao stvoreno za mene.
    Puno vam hvala svima!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    dal pečete biskvit na ventilaciji u pećnici, ili normalno? Jel ima kakve razlike u tome?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    podižem temu

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Ivon prvotno napisa Vidi poruku
    podižem temu
    Nisam probala pećnicu s ventilatorom, ali u receptima stoji da se temperatura smanjuje, a vrijeme pečenja skraćuje ako imaš ventilator.

    Uzmeš upute i pročitaš. Ne zanima tebe kakve su naše pećnice, nego se trebaš naučiti služiti svojom. Praktičan savjet - pitaj tko ima pećnicu takvu-i-takvu kakvu imaš i sama, pa pitaj cure s iskustvom na koliko stupnjeva peku biskvit i koliko minuta, ali to ti ovisi o receptu.

    Jednostavno - bez muke nema nauke. Morat ćeš upropastiti nekoliko kolača prije nego shvatiš u čemu su cake. Odlučiš se koji ćeš kolač dan prije, pogledaš da li sve sastojke imaš doma u odgovarajućim količinama, pogledaš da li ti je suđe pri ruci i da li imaš 2 sata mira u komadu (da ti se nitko ne šeta).

    Pravila za pečenje biskvita: Moraš biti brza - to tijesto ne trpi čekanje i odugovlačenje jer "sjedne". Isto, pečenje kolača zahtijeva planiranje. Stare domaćice to rade automatski, ali evo ti kako to ide:

    Pećnicu uključiš prije, da se grije dok ti vrtiš mikserom. Ako se u receptu razdvajaju jaja, snijeg istučeš prvi i to tako čvrsto da možeš okrenuti zdjelu naopako (tako su mene učili prije 100 godina). Jaja moraju biti na sobnoj temperaturi. Dobro je ako su i svi ostali sastojci na sobnoj temperaturi. Ako su drito iz frižidera, postoji opasnost da se snijeg ne želi uopće skupiti, ali i da kolač sjedne. Dalje, suđe za snijeg mora biti savršeno čisto - ni trunke masnoće, vode ili bilo čega drugog. U bjelanjke ne smije uteći ni trunka žumanjka jer se inače snijeg ne skuplja nego ostane voden, a to ne valja. Staviš u njega mrvicu soli (znači među prstima) i to obično bude ok.

    Dalje - recepta se treba držati kao pijan plota, bar prvi put dok ne shvatiš kako ide. Prije nego kreneš mutiti, poredaš si sve sastojke na stol i vagneš sve što ti treba. U brašno umiješaš prašak za pecivo (ako ide - u vodeni biskvit ne ide ništa), ostale sastojke isto pripremiš. I pleh pripremiš unaprijed, da ne tražiš pek papir dok biskvit stoji - garantirano će sjesti za vrijeme pečenja jer kad je gotov, on mora ODMAH u pećnicu.

    Kad sve imaš, kreneš miješati: najprije snijeg (metlice od miksera moraju biti čiste i suhe), pa ga staviš sa strane. Ako radiš francuski biskvit, možeš odmah nastaviti u istoj posudi - dodaješ žumanjke (jedan po jedan - staviš si u vrč ili menzuru da ti ne izlete svi odjednom), pa onda dodaješ šećer, orahe, ulje, što već piše... na najvećoj brzini. Na kraju dodaš brašno s praškom za pecivo i miksaš vrlo kratko. Kad je gotovo, izliješ u pripremljeni pleh i frk u pećnicu koja se do sad već trebala ugrijati. Prvih nekoliko minuta ne smije se otvarati. Pečeš neko vrijeme na malo višoj temperaturi, pa kad se digne smanjiš i pečeš dok se ne počne odvajati od ruba posude. Teško mi je reći koliko dugo jer se vodeni biskvit peče 8-10 minuta, ali debele teške torte koje nemaju filu peku se 45 min do 1 sat. Kad je gotovo, isključiš pećnicu, otvoriš je za 1 prst (uglaviš kuhaču) i ostaviš desetak minuta, da ne sjedne kad je vani. Teški biskviti (s čokoladom i orasima) nisu osjetljivi na to, ali rahli jesu.

    Ufff, umorila sam se pišući ovo. Nadam se da će ti biti od koristi. Ako ne - nađi neku dobru dušu koja je vješta kolačarica i zamoli je da nešto ispeče s tobom. Ima hrpa trikova koje se ljudi ni ne sjete napisati jer ih podrazumijevaju, a mlade domaćice ih ne moraju znati. Sretno!

  44. #44
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Kao što je rekla Peterlin - ako pečeš s ventilatorom, temperatura neka ti bude 20 stupnjeva niža nego što piše u receptu.

  45. #45
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Mene su učili iskusni da ide prvo žumanjak i osltali sastojci pa tek onda snijeg, trebalo mi je cca godinu dana da skužim da može snijeg pa istim metlicama žumanajk.
    I da, dobro je ostaviti par minuta da biskvit odmori onda van iz tepsije i najbolje se hladi na rešetkastoj podlozi.

  46. #46
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Pa da, zapravo je samo bitno da ne idu istim metlicama žumanjci pa onda bjelanjci jer su ž. masni pa se b. ne bi dobro "usniježili".

  47. #47
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Mene su učili iskusni da ide prvo žumanjak i osltali sastojci pa tek onda snijeg.
    Može i obratno. Ja imam nekoliko starinskih recepata gdje ide prvo snijeg, pa onda ostalo.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    393

    Početno

    Peterlin stvarno si se raspisala
    spremna sam

  49. #49
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Ja imam pećnicu s ventilatorom i biskvit mi je uvijek ljepši i sočniji ako sam razdvojeno izmutila žumanjak i bjelanjak (čak i onda kada to ne piše u receptu!) i ako NISAM koristila ventilator. A pošto mi je pećnica jaka, uvijek koristim cca desetak nižu temperaturu nego što piše, a koju ćeš ti koristiti, to ćeš morati sama isprobati. Ni u ludilu ne otvaram pećnicu i ne smanjujem temperaturu dok se biskvit peče jer mi je to uvijek dosad rezultiralo upropaštenim, tankim biskvitom.

  50. #50
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    ovo mi je predobar jednostavan recept za cokoladni kolac...svi koji su ga preobali su se odusevili a zbilja nije kompliciran...a i dopusta greske...
    jednom sam previse ohladila cokoladu oa mi se sve zgusnulo, stavila sam u mikrovalnu na par sekundi i onda umjesala bjelanjke, jednom sam zaboravila dodati cokoladu pa sam je dodala na kraju...i svaki put rezultat bude...mljac
    uglavnom dolje ide taj nazovimoto.biskvit i preko njega ganache
    http://www.coolinarika.com/recept/cudo-od-cokolade/

    i jos jedna jednostavna varijanta s pudingom i petit keksima
    skuhaju se 2 pudinga sa 1dl manje tekucine od navedenog u uputama-iliti 8-9dl, pola vode-pola mlijeka, i secerom po zelji
    ohlade se i umiksa 1 margarin
    keksi se malo umoce u mlijeko (moze i koja kap arome vanilije ili ruma)
    i slaze...keksi, pa krema, keksi-krema i gore slag

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •