Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 96

Tema: 101 pitanje u vezi donacije

  1. #1
    Dodirko avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,405

    Početno 101 pitanje u vezi donacije

    Nisam sigurna da li sam spremna za donaciju jer imam 101 pitanje.

    Krenula bi redom a vjerujem da će i drugima pomoći pri donošenju odluke.


    1. Da li svaka klinika ima svoju banku donora ili postoji jedinstvena za Europu ili slično?
    2. Da li se mogu odabrati neke osnovne karakteristike donora, ako da, koje su to karakteristike?
    3. Koliko treba prosječno vremena da se pronađe donor?
    4. Da li znate bilo što osobno o donoru?
    5. Da li donor također odlučuje želi li točno određenom paru donirati ili ne?
    6. Da li se negdje vodi evidencija tko je donor?
    7. Da li je, obzirom na hrvatske zakone, obavezno reći djetetu o tome da je biološka osoba netko drugi a ne jedan od roditelja?
    8. Da li je obavezno pri vođenju trudnoće ili kod poroda izjasniti se o tome da je stanica/spermij doniran?
    9. Da li ste se ikada pitali tko je ta osoba i koliko to utječe na vaš odnos sa djetetom?
    10. Da li vam smetaju komentari sa pitanjima na koga dijete sliči?
    11. U slučaju rastave braka, da li postoji strah od toga da dijete želi biti sa osobom koja je biološki roditelj?
    12. Nakon rođenja prvog djeteta da li se par može odlučiti za novi postupak sa drugim donorom u koliko nema zamrznutih stanica ili spermija?
    13. Da li znaju vaši bližnji za potrebu za donacijom?
    14. Da li ste ušli u postupak 100% spremni ili su vam se motala po glavi hrpa pitanja bez odgovora?


    Kao što vidite, nisam spremna! Ako znate neke web stranice gdje bi mogla dobiti više odgovora puno bi mi pomogle.

    Razmišljanje u smjeru donacije postoji jer želim dijete jako jako a opet hrpa pitanja bez odgovora kako tehničkih tako i onih emotivnih.

    Potpuno sam zbunjena.

  2. #2
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno

    Kako smo razmišljali i o donaciji kao alternativi, za početak ti mogu dati link na Cryos (najveću europsku banku sperme) http://dk.cryosinternational.com/pri...or-search.aspx, koji bi bio naš izbor da nismo uspjeli. Link je izravno na pregled donora, jasno je napisano je li donor spreman na anonimnu ili neanonimnu donaciju, a imaš i pristup profilu donora sa svim dostupnim podacima i slikom kad je bio dijete. To bi ti mogla biti dobra početna točka za izbor.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    150

    Početno

    posle 5 godina borbe sa azoo mi smoodlucili na donera. nije bilo lako doniketi tu odluku ali vazno nam je da dodzemo do svog cilja.

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    BigBlue - cestitam!!!


    Sto se donacije tice, nismo dogurali dalje od doktorovog prijedloga (u nasem slucaju je bila rijec o embrijima) pa zapravo nemam nikakve informacije. :/

  5. #5
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno

    Sinoć sam bila mortus i nisam imala snage pisati, pa da ti probam odgovoriti na još par pitanja:

    6. Nisam shvatila što si točno mislila, ali evidencija o donoru se vodi u banci sperme (također moraš javiti je li ostvarena trudnoća) i vodit će se u nacionalnom MPO registru.
    7. Po zakonu si obavezna reći djetetu s 18 godina da je začeto doniranim spolnim stanicama; još uvijek mi nije jasno kakoto misle provjeravati.
    8. Ne, nigdje ne moraš reći da se radi o trudnoći/porodu djeteta začetog doniranim stanicama.
    10. Kao dijete sam izluđivala na komentare kome više sličim (svatko s dioptrijom do -/+3 je mogao vidjeti da sam pljunuti tata) i redovito sam odgovarala NA SEBE!
    11. Donator nema apsolutno nikakva prava po obiteljskom zakonu, tako da se sigurno tvoje dijete u slučaju rastave ne može odlučiti za mogućnost života s donorom.
    12. Na stranici Cryosa se nudi opcija, uz dodatno plaćanje, da ti se "rezervira" spremi sperma donora za buduće postupke i/ili drugo dijete.
    13. Jako, jako uski krug ljudi. Prije ću na forumu razgovarati o tome nego u širem krugu obitelji.
    14. Nismo na kraju išli u postupak s doniranim stanicama, ali smo puno razgovarali o toj opciji i svim detaljima te odluke. Mislim da, dokle god međusobno ne razriješite sve dvojbe, ne bi trebali kretati s postupkom donacije.

    Puno je tu finesa. Mi smo znali da apsolutno nikada nećemo pristati na neanonimnu donaciju, da ne želimo djetetu reći kako je začeto doniranim stanicama, da ne želimo da nam se djetetovo ime povlači po raznim registrima u Hrvatskoj kojima svaka šuša ima pristup. Da nismo uspjeli iz ovog postupka, otišli bi sami u Dansku, izabrali donora i gore obavili inseminaciju (kod nas je samo muški faktor u pitanju). Ne bi očekivala da mi HZZO išta plati - to je cijena anonimnosti.

    Nadam se da sam ti barem malo pomogla u ovoj pripremnoj fazi i bilo bi lijepo da ti se jave cure koje imaju dijete iz donacije. Držim za dobru odluku.

    Hvala Kaae, mi još pokušavamo prihvatiti činjenicu da smo trudni

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Dodirko, ovo me tvoje 11. pitanje ponukalo da napišem par riječi.
    Pitaš da li bi dijete u slučaju rastave željelo ostati sa osobom koja joj je biološki roditelj, a ne sa drugim roditeljem. No, tu je pretpostavljeno da dijete zna da mu jedan od roditelja nije biološki. A ono to ne mora znati i ne treba, po mom mišljenju, do 18.godine. Nakon toga i nije toliko bitno s kim ostane, zar ne?

    Nedavno mi je u široj obitelji rođena praška donirana beba i sve što je bitno je ta beba sama. Čudo svojim roditeljima. Vjerojatno su svjesni da su prepreke na koje će naići u životu njima postavljene više nego "običnim" roditeljima, ali trenutno su im sve te prepreke ništavne pred bebinim pogledom.

    Idu dan po dan, kao i svi roditelji, bilo to dijete biološko, posvojeno ili "donirano". Odgojiti dijete nikad nije samo tako, život pred nas postavlja svakakve zamke, možda je bolje živjeti, a ne samo razmišljati. No, svi smo mi drugačiji.

    Koliko bi ta činjenica da roditelj zna da je roditelj, ali ne i biološki, utjecala na odnos s djetetom, ovisi o roditelju samom. I o tome koliko su mu geni važni. No, moram ti reći da te dijete zna toliko izluditi da poželiš da nije tvoje i kažeš u sebi da su ga morali zamijeniti u rodilištu, jer je nemoguće da sama rodiš tako zločesto. A i obratno, oni požele da im nisi roditelj. Sve to ide u roditeljski staž.

    Mislim da se sva tvoje pitanja mogu riješiti, malo po malo, uz puno ljubavi i sreće sa djetetom. Bez obzira čiji bili geni. Samo moraš biti spremna i jako željeti dijete. Dijete koje će biti tvoje i tvog supruga. I ne trebaš nikome okolo govoriti detalje začeća. Ako ne želiš. To je intimna stvar.

  7. #7
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Ja mislim da samo ako u Hrvatskoj napraviš donaciju da si to dužan reći djetetu, jer stvarno kako će oni to kontolirati što si ti radio u Danskoj, po njihovom zakonu je to anonimno i djetetu nisi dužan govoriti pa to onda ostaje na tebi hoćeš li reći takvo što ili nećeš...

  8. #8
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    kad skupimo još malo novaca kolko nam treba za donaciju js,idemo van i NIKADA NITKO neće znati za donaciju..
    to je stvar mene i MM..samo NAŠA..

  9. #9
    Sonja29 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na krilima vjetra...
    Postovi
    2,303

    Početno

    Ne znam sve odgovore ali moje mišljenje znaš. Ja sam ozbiljno počela razmišljati o donaciji js ali nam nije trebalo jer smo uspjeli i bez toga. Da smo išli na donaciju i da moram reći djetetu da mu ja nisam "biološka majka" nebi se ustručavala jer bi ono bilo voljeno bez obzira na to,znalo bi da sam ga ja nosila 9 mjeseci i da je željeno.

  10. #10
    sanda1977 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    1,735

    Početno

    meni dr kaže da sam kandidat za doniranu js....ja još nisam za to....nisam probala u zg,sada to namjeravam na jesen,ako se stvarno ustanovi da su moje js loše,morat ću početi razmišljati o doniranoj js....
    naravno nitko neće znati samo ja i moj m...
    mm i ja smo o tome već razgovarali,on je 100 % za to,ja sam još na klimavim nogama...nisam spremna dok god ne isprobam sve svoje js....

  11. #11
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Dodirko, upitno je kda će zaživjeti donacije u HR (banke tek treba oformiti, a ko zna kad će), a vjerujem da će ti ova dva linka dati odgovore na pitanja kako je to u Češkoj (donacija obostrano anonimna) http://www.pragueivf.com/sr/donacija/najcesca-pitanja/ i http://www.pragueivf.com/sr/donacija/
    Posljednje uređivanje od mare41 : 06.08.2012. at 09:38

  12. #12
    Dodirko avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,405

    Početno

    Hvala vam svima na odgovorima.

    Znači bez obzira na hrvatske zakone, ako se donacija radi izvan HR može biti anonimna.

  13. #13
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    naravno, upravo zato je Ceska najcesci izbor, i ne samo za Hr

  14. #14
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    edit. dakle, ne upisuju se trudnoce iz vana. Postojat ce registri samo kad i ako krenu kod nas neanonimne donacije

  15. #15
    Bubzi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    112

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    edit. dakle, ne upisuju se trudnoce iz vana. Postojat ce registri samo kad i ako krenu kod nas neanonimne donacije
    Potpisujem Mare. HR uopće ne zna kako riješiti to s donacijama, a prema sadašnjem zakonu biološka majka je ona koja rodi dijete, genetika im je svjetlosne godine daleko. Za donacije svakako je dobro ići van s obzirom na stanje svijesti u zemlji i to što veli BugBlue što svaka šuša ima pristup registrima i nikad ne znaš kad će doći do stigmatizacije bilo koje vrste.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    297

    Početno

    odlična tema i mene puno toga zanima, tako da vas za sad pratim

  17. #17
    tiki_a avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    4,194

    Početno

    I ja ću za sada samo pohvaliti temu i Dodirko . U par mjeseci moram donijeti odluku idem li na donaciju ili ne. Kratak rok zbog visokih godina, a nikako skupiti snage za konačnu odluku.

  18. #18
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Citiraj tiki_a prvotno napisa Vidi poruku
    I ja ću za sada samo pohvaliti temu i Dodirko . U par mjeseci moram donijeti odluku idem li na donaciju ili ne. Kratak rok zbog visokih godina, a nikako skupiti snage za konačnu odluku.
    Draga ... skupi snage .. sad il' nikad!!! Sretno!

  19. #19
    Bubzi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    112

    Početno

    Citiraj tiki_a prvotno napisa Vidi poruku
    I ja ću za sada samo pohvaliti temu i Dodirko . U par mjeseci moram donijeti odluku idem li na donaciju ili ne. Kratak rok zbog visokih godina, a nikako skupiti snage za konačnu odluku.
    Go, tiki_a, go!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    20

    Početno

    Pozdrav.....ja ću okušati odgovoriti na par pitanja jer i mi smo se odlučili na donora...vidim da se ovdje ipak radi o donaciji JS ali u suštini problematika je ista!
    Naša je beba iz Brna, Češka, klinika Reprofit....i donacija sperme, barem što se procedure tiče je kako mi se čini puno jednostavnija od donacije JS.

    1. Ovdje klinika ima svoje donore, a mi smo odabir bazirali na par ponuđenih donora čija se krvna grupa podudara sa onom MM
    2. Dakle, godina rođenja, krvna grupa, boja kose, očiju, visina i težina su jedini podaci koje smo dobili o donoru.
    3. Za JS neznam, za spermu postoji banka.
    4. NE! A niti me zanima!
    8. Ja sam svoju trudnoću, radilo se o IUI, vodila kao prirodnu i niti jednom doktoru nisam spomenula donaciju...čak sam na folikulometriji rekla da ju radimo radi inseminacije...šta njih briga sa kojim materijalom
    9. NE
    10. HB pa dosta liči na mene, a nekima ni na koga ...tada se šalimo da je očito na susjeda....i to nam apsoluto ne smeta...priznajem da sam tjekom trudnoće imala strahove o izgledu i sl...ali sada nam je toliko savršen da nam to zaista nije više važno!
    12. Mi smo se odlučili za istog donora ....sa spermom postoji mogućnost rezervacije "materijala" za nekoliko pokušaja.
    13. NE! Svi su oduševljeni sa našim "Nenadom"...čuda se stalno događaju, ah....
    14. Tih se pitanja nećeš lako rješiti...nas su morila i tjekom trudnoće i MM možda i više iako je on inzistirao na donaciji. Sa rođenjem je puno njih nestalo...sviđa nam se rezultat i o puno njih sve manje i manje razmišljamo.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    94

    Početno

    LindaL,svaka cast na odgovoru,totalno ga potpisujem i dijelim razmisljanje...

    sta koga briga za nasu odluku.ne dugujem ja nikome nikakvo objasnjenje.ne pada mi na pamet da ja budem tema nekog traceraja uz kavu.i jos nedajboze da ostanem trudna,rodim dijete i da ga se obiljezi kao drugacije jer mu tata nije pravi tata.a mos mislit da ne postoji dijete ciji tata je netko drugi,a ne nejgov tata kojeg zna cijeli zivot.i sta da kazu one zene koje su ostale trudne zbog nekih avantura u braku,prije braka,kada su bile neodlucne...to je moja intima.nismo mi krivi sto nam treba pomoc.nitko ne bira azoo,niti bilo koji drugi obik neplodnosti

  22. #22
    tiki_a avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    4,194

    Početno

    rikikiki u pravu si, baš je tako, sad ili nikad. Bubzi, ako se pokrenem, malčice ću te gnjaviti na pp.
    Donacija js ili sperme bude najčešća opcija. Razmišljam o donaciji zametka, to mi se nekako čini lakšim kad su već OAT i godinice mm-a u pitanju (iako su mailom iz Praga rekli da je nalaz prihvatljiv). Ima li ovdje iskustava sa donacijom zametka?

  23. #23
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    tiki, u Pragu se donacija zametka obavlja u svježem postupku, dakle donori su podešeni baš tom paru, nema "posvajanja" zamrznutih embrija, kao što je kod nas predviđeno.

  24. #24
    Bubzi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    112

    Početno

    tiki_a slobodno gnjavi koliko hoćeš. Rado ću ti reći sve što te zanima.

  25. #25
    tiki_a avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    4,194

    Početno

    Hvala mare41, tako ispada i po mailu koji sam od njih primila, napisali su mi cijenu svježe donacije, ovo drugo nisu spominjali.
    Hvala Bubzi

  26. #26

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Evo i mene..nakon dugo,dugo razmisljana i mi smo se odlucili na donaciju sperme. Poslije nove godine idemo u prag,pa bi me zanimalo ako ima ovdje koja bebica iz Praga i kakva su vam iskustva...Hvala unaprijed

  27. #27
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    beby, na ovoj temi http://forum.roda.hr/threads/65073-P...5%A0KOJ/page89 pišemo iskustva iz Češke, pridruži nam se!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    150

    Početno

    mi idemo po drugi put na iui sa donerom sperme

  29. #29
    marti_sk avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Skopje
    Postovi
    1,302

    Početno

    Iako me nema vec dugo tu...virkam tu i tamo da vidim sta ima novog.
    Kod nas u MK se rade donacije sa JS, spored nas zakon MPOa donacija je anonimna, e sad kako ide procedura kad je u pitanju donacija JS ne znam, ali kako cu uskoro u postupak mogu pitati biologa za proceduru ako zelite...od klinike kazu da imaju 59% uspjesnot kod trudnoce sa doniram JS.

  30. #30
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    marti, sjetile smo te se neki dan, javi se koji put

  31. #31
    marti_sk avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Skopje
    Postovi
    1,302

    Početno

    Hocu Mare, samo da krenemo

  32. #32
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    sretno vam draga!

  33. #33
    tiki_a avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    4,194

    Početno

    maaaaaarti_sk!!!!! , "živa" si! Sretno i hvala za info, možda cijene u Mk?

  34. #34
    marti_sk avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Skopje
    Postovi
    1,302

    Početno

    Tiki ziva sam samo se nisam javljala jer nisam imala o cemu pisati...trebala bi ici sledece nedelje do kliniku pa cu pitati za cjene

  35. #35
    kismet avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Postovi
    592

    Početno

    Dodirko,
    mi smo krenuli s pripremama za donaciju (ja sam slučaj iz medicinske enciklopedije doslovno, i sama donacija je upitna-idem u prosincu ukoliko mi se desni jajnik "smiri") i ukoliko želiš, javi se na pp

  36. #36
    m2b avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Citiraj LindaL prvotno napisa Vidi poruku

    1. Ovdje klinika ima svoje donore, a mi smo odabir bazirali na par ponuđenih donora čija se krvna grupa podudara sa onom MM
    2. Dakle, godina rođenja, krvna grupa, boja kose, očiju, visina i težina su jedini podaci koje smo dobili o donoru.
    12. Mi smo se odlučili za istog donora ....sa spermom postoji mogućnost rezervacije "materijala" za nekoliko pokušaja.
    Vi ste birali donora?
    Pružili su vam informacije o dobi, visini, težini? Pa daj reci nam kakvi su donori? Jel uvjet da su mladi? Osrednje građe???

    Jeste išli na drugo dijete s istim donorom?

  37. #37

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    20

    Početno

    Citiraj m2b prvotno napisa Vidi poruku
    Vi ste birali donora?
    Pružili su vam informacije o dobi, visini, težini? Pa daj reci nam kakvi su donori? Jel uvjet da su mladi? Osrednje građe???

    Jeste išli na drugo dijete s istim donorom?
    Pa ako misliš "birali" po ponuđenim karakteristikama, onda da....nismo ih vidjeli
    Prvo i osnovno nam je bilo da je ista krvna grupa kao i MM a nakon toga ti ponude donore s tom krvnom grupom. Pošto MM ima rjeđu krvnu grupu nismo imali baš preveliki izbor...isto mi je bilo važno da npr ne uzmemo donora sa plavim očima kada ih nitko u našoj obitelji nema i sl. Pa da, mlađi su, najčešće studenti, jer im je to ok plaćeno.

    Da, i drugo dijete je od istog donora...nismo htjeli mjenjati...uspjelo od prve...AIH bez ikakvih ljekova, samo toperica

  38. #38
    m2b avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    196

    Početno

    lindaL šaljem ti pp.

  39. #39
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno

    Pisala sam o Cryosu, najvećoj europskoj banci sperme. Ovaj tjedan je izbio skandal jer je jedna druga danska klinika, Nordisk cryobank, koristila donora koji je nositelj nasljedne bolesti - neurofibromatoze, tip1. Banka sperme je prekršila pravilo o maksimalnom broju rođene djece po donoru (dosad je utvrđeno da su rođena 43 djeteta, a zakonski je dozvoljeno 25, dok od 1.10.2012. maksimalno 12), da nije provela sve zakonske testove, te da nije povukla spermu donora nakon što je obaviještena o genetskoj bolesti. Sperma donora 7042 je korištena na 14 klinika u 10 država, a bolest je zasad utvrđena kod petero djece.

    Ovo samo naglašava važnost korištenja renomiranih banki sperme, kao i važnost informiranja pacijenata, odnosno obveza IVF klinika da obavijeste svoje pacijente iz koje je banke spolnih stanica bila donacija. Dosad se jedino nadležna organizacija u Ujedinjenom Kraljevstvu oglasila priopćenjem kako sperma spornog donora nije uvezena i korištena na teritoriju UK (http://www.noodls.com/view/DFE609AC0...743CB09E8D12E3). A šta je s drugim državama?

    Izvorni članci:
    http://www.telegraph.co.uk/health/he...-children.html
    http://www.france24.com/fr/20120924-...a-cinq-enfants

  40. #40
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Ajme strašno

  41. #41
    little ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    278

    Početno

    1000 pitanja je u glavi. svašta padne na pamet. razmišljamo o donoru. ne znam ni sama što bi. razmišljat ćemo još neko vrijeme i probat pronac odgovore.
    a kad jednom dodje do toga,definitivno anonimno.naša stvar.

  42. #42
    m2b avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    196

    Početno

    Citiraj edina prvotno napisa Vidi poruku
    mi idemo po drugi put na iui sa donerom sperme
    di idete?
    isti donor?

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    dodirko, samo da ti zazelim sve naj.. stvarno si nevjerojatna žena

  44. #44

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Citiraj BigBlue prvotno napisa Vidi poruku
    Pisala sam o Cryosu, najvećoj europskoj banci sperme. Ovaj tjedan je izbio skandal jer je jedna druga danska klinika, Nordisk cryobank, koristila donora koji je nositelj nasljedne bolesti - neurofibromatoze, tip1. Banka sperme je prekršila pravilo o maksimalnom broju rođene djece po donoru (dosad je utvrđeno da su rođena 43 djeteta, a zakonski je dozvoljeno 25, dok od 1.10.2012. maksimalno 12), da nije provela sve zakonske testove, te da nije povukla spermu donora nakon što je obaviještena o genetskoj bolesti. Sperma donora 7042 je korištena na 14 klinika u 10 država, a bolest je zasad utvrđena kod petero djece.

    Ovo samo naglašava važnost korištenja renomiranih banki sperme, kao i važnost informiranja pacijenata, odnosno obveza IVF klinika da obavijeste svoje pacijente iz koje je banke spolnih stanica bila donacija. Dosad se jedino nadležna organizacija u Ujedinjenom Kraljevstvu oglasila priopćenjem kako sperma spornog donora nije uvezena i korištena na teritoriju UK (http://www.noodls.com/view/DFE609AC0...743CB09E8D12E3). A šta je s drugim državama?

    Izvorni članci:
    http://www.telegraph.co.uk/health/he...-children.html
    http://www.france24.com/fr/20120924-...a-cinq-enfants
    Ajoj, prestašno. Em nisu vodili računa o broju rodjene dece na jednog donora, em je donor nositelj nasledne bolesti... I nakon što su utvrdili genetsku bolest su još dve žene oplodili sa spermom tog donora. Mislim, da će zbog toga puno ljudi strahovati za svoju decu rodjenu donacijom sperme, kao i dosta njih debelo razmisliti da li će se ići na donaciju.

    No, da se vratim k temi.
    Doktoru ni babici na porodu je nebitno s čijim materijalom je začeto dete. Karakteristike po kojima se bira donor su: boja očiju, gradja (visina, težina), krvna grupa... Može se saznati i stupanj završenog školovanja donora.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    3

    Početno

    LindaL mozes li mi reci detaljnije u vezi klinike, kako si stupila u kontakt s njima, na kojem jeziku, kako si putovala, gdje si odsjela i koliko dana si boravila u Ceskoj. Ja sam htjela da probam prvo sa inseminacijom ali su mi iz PFC-a odgovorili da ne rade inseminaciju zbog malog postotka uspjesnosti.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    80

    Početno

    može li mi netko malo detaljnije o donaciji zametka,cijena i procedura?kod nas to ga nema jel??

  47. #47
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno

    kivano, novim je zakonom dozvoljeno doniranje zametaka u RH, međutim daleko od toga da je zaživjelo. Mi nemamo niti banku spolnih stanica (a zahvaljujući neanonimnosti donora, kao i zbog činjenice da se donacija neće plaćati, sve mi se čini da je neće niti biti), niti registar, a kamoli doniranje zametaka.

    Osim toga, koliko znam, a ovdje ću moliti da me se korigira ako sam u krivu, vani se (ako je uopće i dozvoljeno) za donaciju koriste spolne stanice mladih, zdravih ljudi - donatora, a ne zameci preostali iz IVF postupaka.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    640

    Početno

    znam za cesku
    doniraju se embriji od dvoje mladih, zdravih osoba, muske i zenske, koji se ne poznaju cini mi se
    sigurno nisu embriji ostali iz prethodnih postupaka
    sto mi je logicno, da me se krivo ne shvati, cemu donirati embrije vec problematicnih parova, ok nije sve u genetici, ali na taj nacin u buducnosti mozda sprijecavamo jos veci porast neplodnosti
    malo zvuci ko eugenika?
    to je samo nekakvo moje razmisljanje

  49. #49
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    ako se kod nas u HR zamrzavaju samo vrlo dobri i kvalitetni zameci, vjerujem da će samo i takvi biti za donaciju - kvalitetni i dobri embriji, ako ih bude iz gore napisanih razloga (hvala BB).

    Ne znam zašto bi djeca iz IVF-a bila nužno neplodna? Ne kužim point OKNP pa please objasni......


    ok nije sve u genetici, ali na taj nacin u buducnosti mozda sprijecavamo jos veci porast neplodnosti

  50. #50
    rozalija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    MOSTAR
    Postovi
    2,410

    Početno

    Citiraj tiki_a prvotno napisa Vidi poruku
    I ja ću za sada samo pohvaliti temu i Dodirko . U par mjeseci moram donijeti odluku idem li na donaciju ili ne. Kratak rok zbog visokih godina, a nikako skupiti snage za konačnu odluku.
    Samo hrabro naprijed draga moja. Ajme jedva čekam objavu tvoje beteeeeeeeeeeee, to će mi biti jedna od najljepših vijesti u mom petogodišnjem boravku na ovom forumu. Veliki cmokić šaljem.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •