Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 249

Tema: Koliko je vase dijete samostalno

  1. #51
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Apri, nisam rekla da je to pravilo, ali ja sad iz glave mogu nabrojati nekoliko takvih slučajeva u svojoj okolini, i jedan ovaj što ima ovo "to je meni moja majka..". S takvima se srećem, dopuštam da ima i drugačijih slučajeva.
    znam samo za jedan takav slučaj
    koji apsolutno potvrđuje ovo što je anemona napisala

    nema te samostalnosti koja će se "uvježbati" treningom od malih nogu, ako ti nedostaje sposobnost upotrebljavanja te samostalnosti u životu
    badava tebi znanje namiještanja kreveta ili brisanja prašine kod kuće, ako izvan doma sjediš u ćošku i čekaš da te drugi vode...

  2. #52
    ribice avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    928

    Početno

    Starija sa 5,5 samo izabire odjeću za vrtić/izlazak/spavanje i oblači se, pospremi krevet, napravi vikendom doručak za sebe i seku i servira ga, zakopča si sjedalicu, hrani se sama odavno, ne tušira se sama jer se ne ispere dobro pa sam ja s njom, zube pere sama samo ujutro jer ima svako toliko karijes i ni u ludilu ne bi niti jednom petogodišnjaku dala da sam/a očetka zube navečer.
    Nikada nije sama doma i ne ide u dučan jer i ja idem autom koliko je daleko.
    Mislim da treba pusiti djecu da budu samostalna jer se tada ona osjećau zadovoljno, ispunjenije.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    što je to 'sve'? pa nije valjda baš sve.
    jel to radila zato što je mogla i htjela a tebi je pomoć bila potrebna ili je to činila zato što je dobra, požrtvovna, odgovorna pa bi joj ponekad puko film ..?
    u srednjoj školi moja je mama odradila puno toga za mene al u to vrijeme ja sam imala toliko obaveza... dan mi je bio prekratak. radila je to a ja sam bila i samostalna i odgovorna.
    ako gledamo neku radnju izolirano mislim da ne pokazuje ništa, djeca a i mi smo različiti. ipak, ukupno gledajući samostalnost je bitna

  4. #54

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    i snalažljivost je bitna...

  5. #55

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    složila bih se s tobom
    ipak, hraniti petogodišnjaka je meni nezamislivo...
    to mi je stvarno pravljenje invalida od djeteta i tu ne vidim nikakvo opravdanje
    Meni je ovo jako ružno...Moja ima 5,5 i sama zna jesti, i namazati si kruh, staviti iz zdjele na tanjur, u vrtiću normalno sama jede. Ali, kad se nas dvije zavalimo na kauč i zagrlimo, sa zdjelicom grisa ili čokolina (joj, šok - na kauču jedemo i to čokolino)hranim je jer nam je to lijepo i neki oblik bliskosti i maženja.
    Druga stvar bi bila da dijete od 5 god. motorički nije sposobno samo jesti jer ga od rođenja netko hrani.

    Jednako tako bi mogli reći da je pravljenje idiota od djeteta ako s 5 godina ne spava sam u krevetu nego s roditeljima.

  6. #56
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    a je sirius, imaš pravo. kad sam potpisala apri, imala sam pred sobom sliku djeteta kojega mama po defaultu hrani. al dobra ti je ova usporedba sa spavanjem. moja još spava sa mnom, a sin je spavao do skoro deset godina u istom krevetu.
    u isto vrijeme je mogao dva tjedna ljetovati sam ili ići sam na skijanje. al spavati sam u sobi, ako baš ne mora i ako nije ljut na nas - no-no.
    uf, tempi pasati. sad zalupi vrata od sobe.

  7. #57
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Slažem se sa Sirius Black. Moje dijete samo jede, zna, može, sve ok, ali njemu je hrana toliko nebitan faktor u životu da bi on stvarno bio najveseliji da ga se hrani i hrani i samo hrani.
    Ponekad ga i hranim, ovako slično kako Sirius kaže.

  8. #58
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Moram malo zakuhati, a po toj logici dojenje petogodišnjaka? Da li je to pravljnje invalida od djeteta, ili nešto sasvim drugo?

    Sve je to relativno.

  9. #59
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    :ina niz:
    Ustvari sad sam pomalo i ljuta.
    Da preformuliram, da li nam bi trebalo biti prihvatljivije dojenje petogodišnjaka, od hranjenja istog petogodišnjaka jednom na mjesec žlicom, jer mu to čini zadovoljstvo?

  10. #60
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ovo jako ružno...Moja ima 5,5 i sama zna jesti, i namazati si kruh, staviti iz zdjele na tanjur, u vrtiću normalno sama jede. Ali, kad se nas dvije zavalimo na kauč i zagrlimo, sa zdjelicom grisa ili čokolina (joj, šok - na kauču jedemo i to čokolino)hranim je jer nam je to lijepo i neki oblik bliskosti i maženja.
    Druga stvar bi bila da dijete od 5 god. motorički nije sposobno samo jesti jer ga od rođenja netko hrani.

    Jednako tako bi mogli reći da je pravljenje idiota od djeteta ako s 5 godina ne spava sam u krevetu nego s roditeljima.
    nisu mi pale na pamet ovakve povremene situacije koje nemaju veze sa sposobnošću, nego sa bliskošću, maženjem...
    hraniti nekoga zato da se ne uprlja, da bude brže, da meni bude lakše... šalje poruku djetetu da nije sposobno to samo napraviti.

    moguće je da ja od svojega djeteta pravim idiota što spava s nama; da se nas pita, davno bi odletio iz našega kreveta.
    ali, neće.

    zabrinula bih se malo i više da ne želi kod baka prespavati.
    ali, s obzirom da mu to nije nikakav problem... valjda će do fakulteta i iz našega kreveta iseliti.

    zapravo, nije mi usporedba sa hranjenjem u ovome smjeru, ali ne mogu ja to pametnije elaborirati.

  11. #61
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa meni nije uopce bila na pameti situacija u kojoj mama hrani dijete zato sto je situacija takva da ga hrani. Pa i ja hranim svoju djecu u nekim situacijama. Ja govorim o situacijama koje vidjam naokolo gdje roditelji posjednu petogodisnje dijete i onda ga nahrane, i tako svaki dan, svaki obrok, a dijete je potpuno sposobno nahraniti se samo, dakle nije rijec o nekakvim problemmima, nego iskljucivo o roditeljskom zabrijavanju tipa "ovako pojede vise, bolje, brze, urednije..."

  12. #62
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Istovremeno...

  13. #63
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ne znam kako drugi, ali ja ću reći za sebe. Niti jedno mi nije prihvatljivo.

  14. #64
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ok, a meni nije uopće pala na pamet ova vaša situacija - hranjenje svaki obrok iz xy razloga.
    Stvarno ne znam nikoga da tako radi.

  15. #65
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    :ina niz:
    Ustvari sad sam pomalo i ljuta.
    Da preformuliram, da li nam bi trebalo biti prihvatljivije dojenje petogodišnjaka, od hranjenja istog petogodišnjaka jednom na mjesec žlicom, jer mu to čini zadovoljstvo?
    slobodno ti budi ljuta
    dojenje petogodišnjaka je otprilike kao i ljubljenje, tješenje, maženje, pokrivanje petogodišnjaka
    i ne spada više u domenu hranjenja
    možda više kao dodavanja jabuke

  16. #66
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, a meni nije uopće pala na pamet ova vaša situacija - hranjenje svaki obrok iz xy razloga.
    Stvarno ne znam nikoga da tako radi.
    pa krenulo je odatle
    da netko hrani petogodišnjaka jer mu je tako brže

    prihvatljivo mi je držati krišku kruha i putra u ruci dok se on sprema za vrtić i nema vremena sjesti i jesti
    pa između guranja glave u otvor i ruku u rukave - zagrize iz moje ruke
    ali da ja sjedim i da ga hranim...

  17. #67
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, a meni nije uopće pala na pamet ova vaša situacija - hranjenje svaki obrok iz xy razloga.
    Stvarno ne znam nikoga da tako radi.
    Pa zapravo si na dobitku, jer kad to gledas redovito, jednostavno se moras zapitat tko je tu lud.

  18. #68
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    slobodno ti budi ljuta
    dojenje petogodišnjaka je otprilike kao i ljubljenje, tješenje, maženje, pokrivanje petogodišnjaka
    i ne spada više u domenu hranjenja
    možda više kao dodavanja jabuke
    Ok, nismo isti.
    Osobno ne mogu zamisliti da mi petogodišnjak visi na sisi jer je pao s bicikla i treba ga utješiti.
    To nikako ne bi bio moj odabir.

    Mogu u glavi prihvatiti da eventualno dobiva neke korisne nutrijente, ali da je petogodišnjaka potrebno dojiti radi tješenja i maženja nikako ne prihvaćam.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 11.03.2013. at 10:01

  19. #69
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Apri meni je jednako hranjenje petogodišnjaka ovo što ti navodiš s kriškom kruha ili ako se nekome jako žuri i dodaje brzo djetetu hranu na žlicu.

  20. #70
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    razumijem
    nekome sisa
    nekome duda
    nekome medo
    nekome ništa
    nekome poljubac

    važno je da se dijete osjeća udobno i ugodno
    a mi ćemo se prilagoditi
    ili nećemo

  21. #71
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Apri meni je jednako hranjenje petogodišnjaka ovo što ti navodiš s kriškom kruha ili ako se nekome jako žuri i dodaje brzo djetetu hranu na žlicu.
    meni nije
    jer se ovo dogodi jednom u 4 mjeseca
    ako se baš kasno dignu
    jer čovjek npr. sjedi na stepenicama i veže cipele pa nema slobodne ruke
    i fizički ne može sam jesti
    i to traje tri griza; kad se obuče, hvata svoju krišku i ulijeće u auto
    dakle, ja sam samo polica
    da ne spušta kruh na stepenicu

  22. #72
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zapravo si na dobitku, jer kad to gledas redovito, jednostavno se moras zapitat tko je tu lud.
    pa evo, vidimo da ima i primjera da mama hrani, doslovce hrani petogodišnjaka. i to nam je neprihvatljivo. jel se tu svi slažemo?

  23. #73
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa Vidi poruku
    I da, moje dok su u mojoj kući neće ništa raditi.
    Slažem se. Ni ja nisam morala ništa raditi, na stranu to što sam htjela. I moji ne moraju. Ni sinovi, ni kćer, ne dijelim po spolu. To što jedan sin uživa raditi, a drugi igrati igrice, ah..

    A od kad sam otišla od roditelja, u 18. godini, na studij, pa u brak, pa postala mama, sve radim sama. Bez problema. I pamtim mamine riječi: cijeli život ćeš sve morati raditi, uživaj dok ne moraš.

    Što se tiče samostalnosti petogodišnjaka, slažem se da ga ne treba hraniti, moji od prije godine dana sami jedu. Inače smatram da je hrana zadovoljstvo, a ne moranje, te ostavljam slobodu, u razumnim granicama, kod odabira vrste i načina hranjenja.

    Ostala samostalnost je već prema prilici. Oni su nekad tako veliki, a nekad se stisnu kao bebe. Valjda svaka mama zna odrediti gdje je crta.

  24. #74
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Da se pita moje dijete, bio bi najsretniji da nađe i ženu koja će ga hraniti.

    Želim reči da je jedno ova samostalnost "na papiru", a drugo je život.

    Za svojeg bih mogla nabrajati još svašta što radi sam, a s druge strane uz sve tehnikalije koje zna, nekako mi je životno naivan i to smatram velikim nedostatkom.
    To ne može popraviti sva samostalnost svijeta.

    Što vrijedi da dijete oglanca cijelu kuću, opegla veš i skuha ručak, ako npr. nema neke socijalne vještine,...
    Teško se nosi s porazom i slično,...

    Uglavnom smatram da ima milijon stvari važnijih i poželjnijih od toga da li dijete npr. samo jede i slaže krevet.

    Snalažljivo dijete uvijek nadoknadi nedostatak samostalnosti, a nesnalažljivom zabadava sva samostalnost.
    Potpisujem.

  25. #75
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Što vrijedi da dijete oglanca cijelu kuću, opegla veš i skuha ručak, ako npr. nema neke socijalne vještine,...
    Teško se nosi s porazom i slično,...
    ne kužim ovo. kakve veze ima samostalnost i glancanje kuće sa socijalnim vještinama i nošenjem s porazom?
    nisu u nikakvoj korelaciji.
    plus, ne potičem njihovu samostalnost radi nekakvog budućeg života. nego radi sadašnjosti. ujutro, kad se spremamo u vrtić i školu i posao, želim na miru se tuširati i popiti kavu, a da su njih dva spremni. i tako i bi.

  26. #76
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Cvijeta ne šljivi dugoročno promišljanje

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    zabrinula bih se malo i više da ne želi kod baka prespavati.
    ali, s obzirom da mu to nije nikakav problem... valjda će do fakulteta i iz našega kreveta iseliti.
    sad mi je nekako sinulo da ta njihova samostalnost to su u stvari sve naša očekivanja

    meni npr. nije ni na kraj pameti da se zabrinem što moja od šest godina spava sa mnom i ne želi ni kod koga da prespava, ni kod bake ni kod najbolje prijateljice
    i još neki duži vremenski period mi je to ok (očekujem prva prespavljivanja sa 8-9 godina)
    uskoro ću je prvi put ostaviti na par dana sa tatom i očekujem da bude i tužna i ljuta i povređena i uvređena

    i ovo povremeno hranjenje mi je ok, u svrhu maženja ili šta ja znam kad je bolesna pa dok gleda crtani nahranim je supom
    ali na dnevnoj bazi hranjenje mi je ... pa šta ja znam, nije mi ok ako se podrazumeva i roditelji ne pokušavaju to da promene

  28. #78
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    Iako su moji odavno prošli ovu dobnu skupinu, baš ste me zainteresirale s temom, pa sam išla čitati u rokovnik gdje sam si zapisivala neke sinove "uspjehe" i kopati po sjećanjima... Evo, sa 4 god. i 5 mj. se naučio sam ljuljati, sa 5 god. voziti bicikl bez pomoćnih kotačića, sam se briše poslje wc-a, proplivao je, vezati žnirance je naučio malo prije 7. rođendana. Ono čega se sjećam je da je u toj dobi praznio perilicu suđa, poravnao deku na krevetu nakon ustajanja, prao zube i tuširao se, jedino nisam sigurna dali je i kosu sam prao, postavljao je tanjure i pribor za jelo za ručak, pospremao svoje igračke, slagao čarape u parove nakon pranja i sušenja... Jednom je negdje sa 6,7 god. htio skuhati hrenovke, ali je zaboravio staviti vodu...

    I sada sa skoro 13 nije ljubitelj kuhanja. Sam kaže da nikako nemože zapamtiti koliko dugo se kuhaju hrenovke, koliko jaja, kako znati da su jaja pečena... Nešto rezati na kockice može, ali guljenje

  29. #79
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ne kužim ovo. kakve veze ima samostalnost i glancanje kuće sa socijalnim vještinama i nošenjem s porazom?
    nisu u nikakvoj korelaciji.
    plus, ne potičem njihovu samostalnost radi nekakvog budućeg života. nego radi sadašnjosti. ujutro, kad se spremamo u vrtić i školu i posao, želim na miru se tuširati i popiti kavu, a da su njih dva spremni. i tako i bi.
    Da nisu u korelaciji, ali imaju veze s mojom tezom koju pokušavam progurati od početka.
    Da je samostalnost jedna mala karika, skoro pa nebitna prema drugim puno važnijim vještinama.

    To pišem jer mi se učinilo da se bebeto zabrinula nakon postova ane.m.

    Smatram da je važno dijetetu omogućiti samostalnost, "pogurnuti" ga malo gdje šteka i to je sve na tu temu.

    Ne smatram samostalnost specijalno presudnom u ovoj dobi, kako mi se učinilo iz nekih postova.

    Ok, neki su samostalniji više neki manje, bitno da ih ne kočimo (to bi bili ovi ekstremi s hranjenjem za svaki obrok).


    Željela sam reči da ekstra samostalnost djeteta nije proporcionalna s uspjehom i snalaženjem u životu.

  30. #80
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Iz primjera vlastite djece mogu reći da ta samostalnost jako puno ima veze s njihovom osobnošću.

  31. #81
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja bih prema primjerima iz svoje okoline - a znam ih bome stvarno ekstremnih - rekla i da ta samostalnost, zapravo nesamostalnost u dječjoj dobi ne utječe puno niti na kasniju samostalnost i sposobnost u životu. Znam neke primjere kad su bake djeci oblačile štrample u osmom razredu, pa su kasnije ta ista djeca pokazala itekakvu samostalnost kad nije bilo druge . Dakle kao što kaže cvijeta, to je bitno više zato da se ujutro može popiti kava.

  32. #82
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    zhabac ima 5ipo godina i radi ovo:

    oblači se i svlači sam, sve i čarape i gaćice i odjeću i obuću, jakne, kape, rukavice, šalove, pazi da mu je donja majica uvučena, zakopčava kosulju,
    pere zube sam, umiva se, tušira, pere kosu, obavlja malu i veliku nužu i higijenu nakon toga, nema šanse da će izać iz wc.a neopranih ruku
    kupi igračke, servira stol, rasprema sa stola, sam si servira sto hoce jesti, uzme iz frizidera, vrati u sudoper, sam jede,
    mjeri brašno, lupa jaja, miksa uz moju pomoc, pomaze u kuhanju, dio ovoga svega radi vec jako dugo.

    ne radi one stvari koje bi mogao ali smatra da su za njega opasne, biciklu jos vozi sa pomocnim kotacima, ne skija, ne klize i ne rola jer je jako oprezan i boji se pa nece ni balun bas u ruke jer ce ga udarit ne zeli rezat meso jer se boji da se ne poreze, al zato hoce planinarit, ronit, plivat, penjat se po stablima, sa tatom strize masline u polju, ide na ribe s brodom, tu se osijeca siguran pa to hoce.

  33. #83
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Iz primjera vlastite djece mogu reći da ta samostalnost jako puno ima veze s njihovom osobnošću.
    X

    Zaboravila sam dodat da jos ne zeli zaspat sam, obavezno ide prica prije spavanja i ako skuzi da nismo vise kraj njega dodje u nas krevet.

    Skoro sve sto sam napisala radi i zhabica koja je 3 godine mladja od njega, radi neke stvari vec od prije dvi godine i strasno se ljuti ako joj krenemo mi "pomagat" uvrijedi se i u stanju je toliko protestirat da se nekad ni ne usudimo ponudit joj da cemo je npr, obuc, nahranit ili nedajboze odvest na wc ili joj oprat rukice/zubice, ona ce to sve sama.

  34. #84
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Dok vas čitam dođe mi da se upucam, grrr!

    E. je samostalan u dosta stvari, a sve što ne radi ne radi iz nekog razloga ( uglavnom nesigurnosti).

    H. je samostalan u potpunosti, ali mu neke stvari još ne dam da radi - tipa odlazak u dućan, ostajanje doma sam duže od 15-20 minuta (inače mu svašta pada na pamet).

    Ono što rade redovito:
    jedenje, oblačenje, svlačenje, pranje ruku, nogu, zubi, umivanje, pospremanje robe (uglavnom prljave), pripremanje jednostavnijih obroka.

    U biti ovo što sam nabrojila nije da rade svaki dan, uglavnom sam ja ta koja opominje i podsjeća.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Moja starija curka ima 3g7mj i sama jede, ali ne zna rezati (dam joj nozic ali joj ne ide), ne uzima si jesti sama nego joj serviram, jer ne volim da prtlja po kuhinji koja je visoka i puna ostrih rubova. Ne tusira se sama niti sama pere kosu, cak ni ne vidim da ce ubrzo to moci. Ali, sama puse nos, umije se i opere zube, uz obaveznu nasu korekciju poslije jer mi je bitno da su stvarno dobro iscetkani. Sama se obuva, ali ne zna zavezat znirance. Ne zna se sama obuci osim navuci gacice i carape i hlace, a isto sama i skida. Na wc ide sama, osim sto mi peremo guzu nakon kakanja. Posprema svoje igracke i pomaze mi postavit stol, stavlja svoj zmazani ves u kosaru, pomaze kod manjih poslica po kuci...kad ju zamolim. Nekad ju hranim, jer hranim seku pa onda i ona hoce, ali to je rijetko, i nije mi problem udovoljiti joj jer to dozivljavam kao neko mazenje, i ona jos zeli biti mala. Inace je kao osoba jako otvorena, nije joj problem samoj naruciti u kaficu ili restoranu, zeli sama u ducan ali naravno ne smije...

    Cini se po ovdje napisanom da je negdje u sredini. Dosta toga mozemo zahvaliti vrticu, krenula je jesenas. Dale ste mi poticaj da joj malo prosirim samostalnost, da tako kazem, pocet cemo s tim da se sama skida i oblaci...hvala

  36. #86

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Vjerujem da to poticanje djeteta na samostalnost ovisi najviše o obiteljskim prilikama. Npr. mame koje su dosta zaposlene , žele da čim manje za djecom pospremaju i da se čim ranije riješe nekih poslova oko djeteta i to je ok. Ja imam više vremena pa ne forsiram osamostaljivanje u smislu pospremanja za sobom i sl., jer mi je apsolutno svejedno da li će dijete znati staviti suđe u perilicu s 6 ili 10 god.

    A što nam je normalno a što ne ovisi i o okolnostima u kojima smo odrasli. Ja nisam nikad doma kuhala, kad sam otišla u Zg na faks jela sam uglavnom u menzi, a kuhati sam počela s 25 g. kad sam se udala. Nisam nikad ni imala naviku da odmah nakon jela idem prati suđe ni nositi tanjur u kuhinju. Sve je to nekak uglavnom mama obavila, nije niti voljela da joj se guramo po kuhinji i da svi za sobom nosimo tanjure u sudoper. Tak da mi je normalno i da ja pokupim tanjure nakon ručka a ne da mi se djeca guraju svaka sa svojim tanjurom.

    Nisu mi nikakve takve navike usađene od djetinjstva, ali sam se uvijek snašla kad je nešto trebalo obaviti i od 14 god. nije mama za mene ništa obavljala izvan kuće, sama sam si izvadila sve dokumente, otišla u grad i upisala se u srednju školu itd. Mislim da je samostalnost bitna, ali više kod funkcioniranja u društvu i snalaženja u novim situacijama, a ne prilikom obavljanja kućanskih poslova.

  37. #87
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Slazem se Sirius.Ovu temu sam postavila ne zato jer je meni nesto tesko ili mrsko uraditi, nego bas zbog toga da ga od svoje prevelike i ocigledno bespotrebne brige, na blokiram u stvarima za koje je on sposoban. Nije mi bitno kada se raditi nesto po kuci, nego mi je puno bitnije da kada je u drustvu bude ok, da ne zavisi od mene u svemu. A to je ocigledno povezano jedno s drugim. I ja isto tako nisam puno toga radila kod svoje mame, mama nije radila pa je moje bilo da se skolujem, ali sam isto tako prala sudje, ves, peglala, prala prozore, ne bas kuhala, ali sve sto mi se reklo i sto nije nije, uradila bih. Ja jesam mama koja radi od pola 9 do pola 6 i mozda bas zbog toga sto relativno malo vremena provedem sa svojim sinom i cinim ove greske. Ne znam, u svakom slucaju puno mi pomaze ovo sto citam sto mi pisete, pa malo odvagam, dodam, oduzmem

  38. #88

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Pa ja ne bih rekla da radiš bilo kakve greške. Mislim da je bitno da to vrijeme koje imaš provedeš s djetetom na način koji vama najviše odgovara, da se on osjeća sigurno i voljeno pa će i imati samopouzdanja, a da li će se sam hraniti i oblačiti ili će uživati u tim trenucima kad mama to radi za njega je manje bitno. Bitno je da on svjestan da to sam može

  39. #89
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Nisam pobornik da dijete dok je u roditeljskom domu ne treba ništa naučiti, da je sve na roditeljima.
    Sve što se nauči korisno dođe.
    Nekako mi je nezamislivo da dijete "pošaljem od kuće" a da ne zna gdje obavi osnovne stvari (dokumenti, putovnice,...) i nekakve kućanske osnove (kako se stavlja veš prati, osnove kuhanja,...).

  40. #90
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerujem da to poticanje djeteta na samostalnost ovisi najviše o obiteljskim prilikama. Npr. mame koje su dosta zaposlene , žele da čim manje za djecom pospremaju i da se čim ranije riješe nekih poslova oko djeteta i to je ok. Ja imam više vremena pa ne forsiram osamostaljivanje u smislu pospremanja za sobom i sl., jer mi je apsolutno svejedno da li će dijete znati staviti suđe u perilicu s 6 ili 10 god.

    A što nam je normalno a što ne ovisi i o okolnostima u kojima smo odrasli. Ja nisam nikad doma kuhala, kad sam otišla u Zg na faks jela sam uglavnom u menzi, a kuhati sam počela s 25 g. kad sam se udala. Nisam nikad ni imala naviku da odmah nakon jela idem prati suđe ni nositi tanjur u kuhinju. Sve je to nekak uglavnom mama obavila, nije niti voljela da joj se guramo po kuhinji i da svi za sobom nosimo tanjure u sudoper. Tak da mi je normalno i da ja pokupim tanjure nakon ručka a ne da mi se djeca guraju svaka sa svojim tanjurom.

    Nisu mi nikakve takve navike usađene od djetinjstva, ali sam se uvijek snašla kad je nešto trebalo obaviti i od 14 god. nije mama za mene ništa obavljala izvan kuće, sama sam si izvadila sve dokumente, otišla u grad i upisala se u srednju školu itd. Mislim da je samostalnost bitna, ali više kod funkcioniranja u društvu i snalaženja u novim situacijama, a ne prilikom obavljanja kućanskih poslova.
    E, svaka čast! Ovo je baš tako! Ja sam odahnula kad su moja djeca počela samostalno odlaziti u školu, na treninge i u glazbenu. Neki dan sin (mlađi prije starijega) donio je doma registraciju na Carnet-ovu mrežu. Sam je zaskočio školskog administratora, sam je to sve obavio po preporuci prof.matematike. Ja nisam znala ništ o tome, ali drago mi je da mu je do toga više stalo nego do fb (nisu na tome) i slično. Sami se upisuju na izvannastavne aktivnosti. MOžda bi sami i odnijeli dokumente za upis u glazbenu školu, ali nije mi palo na pamet da im to dam (SB, fala na ideji).

    Odlaze sami zubaru (nije problem jer je relativno blizu, u kvartu), sami su se prijavili na ljetni kampus prošle godine, ali morala sam ja ići potpisati.

    Mlađi sin je okretniji što se tiče snalaženja s ljudima i sustavom, stariji što se tiče tehnike (nema ba teorije da ja to više pratim). Samo vodim računa da ne upadaju u neke situacije koje bi mogle biti opasne, ali i to mi već klizi iz ruku, a tako i treba biti. Gradski prijevoz - ograničeno, još mi nekak nisu za landranje po gradu, ali znaju regule i za silu uredno odu štajaznam k baki, ali ne na dnevnoj bazi. Da stanujemo dalje od škole, i to bi savladali jer vidim da su spremni.

  41. #91
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ja ne bih rekla da radiš bilo kakve greške. Mislim da je bitno da to vrijeme koje imaš provedeš s djetetom na način koji vama najviše odgovara, da se on osjeća sigurno i voljeno pa će i imati samopouzdanja, a da li će se sam hraniti i oblačiti ili će uživati u tim trenucima kad mama to radi za njega je manje bitno. Bitno je da on svjestan da to sam može
    Hvala ti

  42. #92
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam pobornik da dijete dok je u roditeljskom domu ne treba ništa naučiti, da je sve na roditeljima.
    Sve što se nauči korisno dođe.
    Nekako mi je nezamislivo da dijete "pošaljem od kuće" a da ne zna gdje obavi osnovne stvari (dokumenti, putovnice,...) i nekakve kućanske osnove (kako se stavlja veš prati, osnove kuhanja,...).
    Ma ja mislim da je ovo nekako i nemoguce. Ne znam da ima djece koja bas nista nisu od kuce "ponjela". A mozda i ima, ko zna..

  43. #93
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    A kako nemoguće?
    Pa svaki tjedan osvane tema kako se peče biskvit, koje brašno, kako osušiti veš,... a sve mahom ljudi u godinama.

    Nije sramota ne znati, ali bi mi bilo žao da mi dijete ode iz kuće bez nekih osnova, ako sam mu ih mogla pružiti.

  44. #94

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Nije sramota ne znati, ali bi mi bilo žao da mi dijete ode iz kuće bez nekih osnova, ako sam mu ih mogla pružiti.
    Pa kad će otići od kuće? Sigurno ne s 8 godina. Do 18. će naučiti kako se priprema nekoliko vrsta jela (mene je muž naučio peći palačinke), kako se stavi veš u mašinu. Da nikad u životu nije prao suđe, nekako će ga oprati kad će mu trebati čisto. Recepte će naći na internetu, navike će stvoriti sam kakve mu budu odgovarale

  45. #95

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Meni zapravo idu kod ljudi na živce te neke opsesije i navike koje imaju od djetinjstva, valjda zato jer ih ja nemam. MM, npr. je naviknut od malena da je doma u jednim hlačama a van se ide u drugim. Živjeli su u stanu i nije bilo prihvatljivo da se vani igra i da je u istim hlačama po stanu. Ja sam odrasla na selu i naravno nisam se presvlačila sto put na dan kad bih izašla na dvorište. On sad uči cure da se presvuku čim dođu doma, a ja ne inzistiram na tome, da im se to ne pretvori u opsesivnu naviku. On presvuče hlače koje nosi po doma i kad ide u obližnji dućan, a meni je to blesavo i nepotrebno.

  46. #96
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni bi skroz odgovaralo da moja djeca imaju neke "opsesivne" navike. Sto ce oni znati il ne znati kad odrastu i odu od kuce nije ono sto meni treba sad i ovdje.

  47. #97
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    A kako nemoguće?
    Pa svaki tjedan osvane tema kako se peče biskvit, koje brašno, kako osušiti veš,... a sve mahom ljudi u godinama.

    Nije sramota ne znati, ali bi mi bilo žao da mi dijete ode iz kuće bez nekih osnova, ako sam mu ih mogla pružiti.
    Baš tako! I ne samo to - pa ne žive djeca u hotelu. Ako ja mogu, ako mm može ... i djeca trebaju doprinositi u skladu sa svojim mogućnostima i afinitetima. Kod mene doma nitko nije pošteđen svog dijela kućanskih poslova. Neke radimo s više volje, druge s manje. Tako je "za ozbiljno" negdje od polaska u školu. Nije to puno, ali ne mislim da će imati traume ako povremeno odnesu smeće, kupe kruh ili pospreme svoje krevete.

  48. #98
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Ja ne shvaćam te kućanske poslove kao obavezu, znači oni ne moraju postavljati stol, brisati i prašinu i sl. ali moraju biti u stanju to napraviti ako zatreba.
    Mislim da sam već pisala o tome vidjela sam preko nekoliko muškaraca kojima su mame/bake servirale apsolutno sve, tanjur s jelom, beštek, salveta, čaša vode...
    Ja sam svom sinu prije pola sata usula u tanjur varivo i stavila komad mesa. Beštek nisam izvadila, sam ga je uzeo. On ima osam godina i nije mu to problem, moj ujak ima 58 i puhče kad si mora sam žlicu uzeti.
    Grozim se toga.
    I da, jednom davno je moja sestra imala dečka koji nikad ništa nije morao raditi, ok živjeli su u stanu ali imali su recimo bake na selu i nikada nije morao otići pomagati u nekom poslu, sve su to mama i tata, nikada on nije otišao po baku i recimo ju odvezao kod doktora nego je tata izlazio s posla i jurio i tako...
    Sjećam se jedne situacije kad smo kod mojih montirali neke police, ja i sestra držimo policu na nekih 1,70m, stari ocrtava rupe, moja beba se u kolicima dere a dečko stoji pored nas i pozdravlja se,i de s frendovima na kavu ...ni da bi mu palo napamet reći de uzmi bebu ja ću to umjesto tebe(to je bilo par minuta posla).
    Nekako si mislim da se kroz život može naučiti da ako vidiš neku frku da staneš na minutu i pomogneš, ok netko to ima u sebi, ali nekoga se mora naučiti, potaknuti. I da, mislim da se to može naučiti doma.
    Mislim da moji klinci kako budu rasli neće imati neke obaveze tipa da svaki tjedan moraju pokositi travnjak, ali ako je meni i ocu im frka s vremenom a oni imaju "viška" vremena očekujem da uskoče.

  49. #99
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj bebano prvotno napisa Vidi poruku
    Drage mame i tate ako vas ima ovdje, molim vasa iskustva. Mozete li mi reci koliko su vasa djeca od 4 ili 5 godina samostalna. Pod ovim podrazumjevam da li se oblace sami, jedu sami, idu piskiti / kakiti sami, da li skijaju, plivaju, klizu itd itd? Moj muz kaze da previse sputavam naseg sina koji ima 4,9 g, ja samo mislim da sam brizna, pa me zanimaju vasa iskustva. Nebih zeljela da napravim neku veliku gresku u odgoju naseg sina.
    Hvala unaprijed na vasim odgovorima.
    u toj dobi se sama skidala, problem su joj bili kratki rukavi. djelomicno se sama oblacila, problem joj je bila kosa do struka i uske hlace. trenirka i sire hlace oblacila je bez beda. pravilno obuci sokne, tako da joj peta bude di treba biti. cipele je obuvala sama, od velike pomoci bila joj je zlica za cipele.
    sama je piskila i kakila, tad je pocela lagano i sama brisati guzu.
    s nepunih 6 se prvi put otusirala sama.
    od 6 se sama tusira, brise, pere zube.
    prvi put je stala na role s 3. romobil vozi od 4. bicikl bez pomocnih 5.
    na led je stala recimo 4 (ne sjecam se jel to bila zima kad je imala 3 i pol ili 4 i pol), prvi put je skijala s 4 i pol.
    pliva i roni od rodjenja.
    jede sama od druge godine bit ce. vise se ni ne sjecam.

  50. #100
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    sad vidim da je rasprava otisla i stepenicu dalje i kuzim sta anemona zeli reci, pa cu dodati da sa 6 jos nije bila "samostalna" da pridje nekom djetetu u parku, upozna se i pita za igru bez da vuce mene za posrednika. ma klinac, nepoznato dijete, vukla me i za djecu iz vrticke grupe...
    onda smo imali "trening" i sa 6 i pol prilazi svakome. sad ju pak ucim da se ne mora upoznavati sa svakom osobom na ulici.

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •