Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 249

Tema: Koliko je vase dijete samostalno

  1. #1
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno Koliko je vase dijete samostalno

    Drage mame i tate ako vas ima ovdje, molim vasa iskustva. Mozete li mi reci koliko su vasa djeca od 4 ili 5 godina samostalna. Pod ovim podrazumjevam da li se oblace sami, jedu sami, idu piskiti / kakiti sami, da li skijaju, plivaju, klizu itd itd? Moj muz kaze da previse sputavam naseg sina koji ima 4,9 g, ja samo mislim da sam brizna, pa me zanimaju vasa iskustva. Nebih zeljela da napravim neku veliku gresku u odgoju naseg sina.
    Hvala unaprijed na vasim odgovorima.

  2. #2
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Moje dijete (5g. i 3.mj.) vozi bicikl bez pomoćnih od 3. godine, rola od 4. kliže sad od 5. (prije nisamo imali klizališta u blizini).
    Jede isključivo sama sve obroke od kad je navršila godinu dana.
    Mi ne skijamo, pa ne skija ni ona. Ne zna plivati još, teško je i naučiti u 7 dana provedenih na moru godišnje.
    Ide sama na wc, ali se ne zna sama obristi.
    Sama se zna otuširati, obristi, obuci, svuci, ali to bas i ne prakticira precesto.
    Zna sama otići u trgovinu i kupiti kruh, mlijeko, sladoled... ili što već

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    669

    Početno

    Moji sve od navedenog rade sami, čak i ovaj koji još nema 4, samo još guzu ne brišu sami. Oblače se, obuvaju, često sami odabiru odjeću, kopčaju gumbe, jedu, uzimaju vodu, mažu na kruh stvari... Ne idu sami u krevet, to uvijek moramo mi inicirati, ali obuku pidžame i operu zube sami, po naredbi naravno. Nemoj biti prebrižna, mogu oni puno toga. Vjerujem da tvog muža živcira gledati kako radiš neke stvari za sina koje bi mogao sam, jer i moj meni stalno prigovara na tu temu.
    I da, ne plivaju još samostalno, ne kližu i sl., ali voze bicikl.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    3 god, sam jede, spava, ide na wc (ja ga samo dodatno obrišem poslije velike nužde), ako imamo dosta vremena na raspolaganju prije vrtića sam se skida, oblači (to uz moju pomoć), pere ruke i zube, češlja se, čisti uši, umiva se. Sam sprema svoje igračke, pomaže mi u kući tako da obriše prašinu. Mislim da bi mogao sam raspremiti suđericu jer već zna gdje stoji suđe, ja ga samo pratim kad to radi da ne bi nešto razbio, i pomažem mu da stavi suđe u ormariće koje ne može dobaviti. Baca smeće u kantu, sam ode do susjede na igranje, ja ga samo pratim s prozora da se ne bi slučajno nešto desilo. Maksimalno ga potičem na samostalnost jer vidim da mu to daje osjećaj važnosti ("ja sam sad veliki, vidi što sve mogu), a smatram da djeca često mogu puno više od onoga što mi roditelji mislimo da mogu.

  5. #5
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    ja jedino još ne mogu zamisliti da malog od 5. god pošaljem samog u dućan

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Iz perspektive "davne prošlosti" nekako mi se čini da moja djeca uopće nisu pokazivala znakove samostalnosti, skoro nikakve... Dugo smo ih hranili (naročito starijeg), dugo oblačili (mlađeg skoro do škole), dugo sam im pripremala odjeću, i danas ih podsjećam da neke stvari trebaju obaviti (štajaznam očistiti cipele) itd.

    Htjeli su pomagati u kućanskim poslovima više dok su bili mali i dok je to bila igra nego sada kad za ozbiljno mogu nešto i raditi, ali ih pritjeram pa opet dobro.

    Nisam imala nikakvih problema da ih ostavim doma sat-dva negdje od pete/šeste godine, htjeli su ići do pekare (50 m), htjeli su ići sami do susjede u istoj zgradi (nekoliko katova dalje), ali recimo bicikl voziti - nula bodova. Rolali su, klizali su i plivali još od vrtića, ali praktična samostalnost (uzeti si jelo, na primjer) došla je puno kasnije.

    U dobi od 5 godina bila sam sretna da se sami obuku, operu ruke prije jela i obrišu se na wc-u. Sve ostalo - čista premija! Na zapovijed su pospremali igračke, zatezali krevet i nosili svoje suđe u sudoper. Mislim da je to sve. Uostalom, ni cipele nisu vezali ne samo do polaska u školu nego negdje do kraja prvog razreda, stariji i do kraja drugog. Briga o vlastitim stvarima - starijem je išlo dobro, a mlađem se i dan danas fućka je li u školi ostavio kapu, jaknu... pojma nema i ne mari. Čini mi se da je to i odraz karaktera. Jedan je uredniji (naročito kad su u pitanju stvari koje su mu važne), drugi funkcionira samo u kaosu.

    Igrali su se s usisavačem, krpom za pod, spužvom i sl. sve dok je to bilo u rangu zafrkancije. Sada kad bi mogli više, moram raspodijeliti zaduženja. Ne bune se, ali ako im ne kažem, ne pokazuju nikakvu inicijativu da npr. odnesu smeće.

    Samostalan odlazak u školu i ključ oko vrata tek dosta kasnije.

  7. #7
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ne da sama ide na wc, nego i seku vodi na wc. Pomogne joj da se obuče (mada ova mala od 2,5 može i sama dosta toga).
    Hraniti dijete u toj dobi mi je apsolutno neprihvatiljivo. Ok, slažem se da ima onih kojima je to ok, meni nije.
    Mislim, ova mala mi jede sama.

    Da se vratimo na stariju. Sama pere zube, sama jede, sama se oblači, ako ne pripremim robu za ujutro za vrtić (ja odem na posao, oni su s tatom) sama uzme.
    Pospremi svoj krevet, pospremi stol za sobom. Puno pomaže seki u svemu.
    Čak je par puta otišla do dućana. Ima 5,5!

    Ovaj od 8,5 već pere suđe!
    Posljednje uređivanje od ana.m : 10.03.2013. at 23:00

  8. #8
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Hvala svima. Citajuci vase postove vidim da prilicno pretjerujem , jedino me je Peterlin malo utjesila . I on sam vozi bicikl na 2 tocka od proslog ljeta, sam pere rukice, zube, umiva se. Sam jede voce, kada mu ja pripremim, ali sto se tice jela uglavnom ga hranim iz prostog razloga jer bi to jelo trajalo satima da jede sam. Tacno sss muzu ide na zivce moja prevelika briga, jer on misli da maleni moze puno toga sam.
    Pokusacu se korigovati koliko mogu, jer znam da moram zbog njega.

  9. #9
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Baš tako, korigiraj se koliko možeš i ne sekiraj se.
    Neka djeca su više samostalna neka manje.
    I meni je logično da su djeca kao kod ane.m kojih je više samostalnija i da su preuzeli dio brige za mlađe.
    Da li je to ujedno pozitivno? Meni ni pozitivno, ni negativno - splet okolnosti.

    Bitno je dijete ne sputavati, dati mu priliku da ostvari što može.

  10. #10
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Kod mene Janko ne vodi brigu o maloj osim ako ga zamolim da joj doda čašu vode ili je odvede na wc, ako joj je bliže nego ja.
    Iva se nekako sama pogura brinuti o seki. Ona uživa u tome. I radi to uglavnom onda kada ona to želi.
    A da moraju pospremiti stvari za sobom, stol i krevet, naravno da moraju. Da je jedan sam i da ih je 20!
    Posljednje uređivanje od ana.m : 10.03.2013. at 23:16

  11. #11
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Hvala ti Anemona na podrsci. I ja mislim da je lakse kada je 2 ili vise djece jer jedno drugo animira. Ne kazem da jedinci to ne mogu dapace. Moram zaista da se korigujem jer ne zelim da mi dijete danas sutra bude ne samostalno zbog prebrizne majke

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    5g. i 5 mj.

    -većinu vremena sama jede, ali ju ponekad hranim kad i seku, to se malo pravi bebasta kad se hoće maziti, pa joj pustim- inače i mala seka najčešće sama jede
    -sama se oblači
    -sama ide na wc, ali si ne zna dobro obrisati guzicu
    -tuširati se može sama, ali je problem narihtati dobru temperaturu vode,pa joj to ne dam
    - ne vozi bicikl još, jer ga ima samo kod bake, mi smo u zgradi, pa ono malo koliko je probala prošlo ljeto je bilo ok, malo joj fali sigurnosti, totalni je ziheraš - najviše ima povjerenja u mene, da ju ja mogu naučiti već bi odavno vozila
    - održava ravnotežu na rolama ali ne rola dobro, za sad hoda na rolama, ne zna se "zalaufati"
    -pliva s lagano napuhanim jastučićima, obožava plivati i uopće se ne boji, jako joj malo fali da svlada tehniku, ali od ljeta nismo bili nigdje na kupanju
    - nitko u obitelji ne zna skijati ni klizati, pa ni ona
    - ne zna zavezati žnirance
    - zna kupiti u dućanu kaj treba ali ako ju netko vani čeka, inače mi je nezamislivo pustiti ju van iz zgrade da nekud ode a da ju ne vidim (kaj nije to i protuzakonito, kaj bi bilo ako ju npr. policija zaustavi vani da sama ide ulicom?)

  13. #13
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    E da, a koliko je moj samostalan.
    U nekim stvarima više, u nekim manje.
    Ove neke tehnikalije:
    - vozi bicikl bez pomočnih, davno, pliva samostalno, ide sam na wc, obriše se ako je sam, ako je netko od nas u stanu, onda ga obrišemo nakon kakanja.
    Oblači se sam, jede sam, ali voli da mu se nešto doda i slično.
    Sam se tušira, pere zube (ovo još obavezno popravim, jer mi je jako važno da su dobro oprani).
    Može sam u dućan po stvar, dvije, ja sam ispred dućana, mada je probao i sam od doma, znači može.
    Do susjeda ide sam.
    ...

    Ono što još ne radi, a meni je bitno:
    - ne veže cipele, ne zakopčava sam jaknu ako nije luda sila, nema naviku popraviti si npr. rukavice u rukave, potkošulju u hlače,...

  14. #14
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    ana.m, ne trebaš se zeštiti, samo kažem da su u toj dobi velike varijacije u samostalnosti djece.
    Niti je tvoje plafon, niti situacija kod bebano.

    Bitno je da se preispitamo, ako nam se čini da smo malo zabrazdili i da se korigiramo.

  15. #15
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    Upravo tako Anemona. Danas sam se u jednoj situaciji bas to zapitala, da li ja stvarno pretjerujem, te odlucila potraziti vasa iskustva, savjete koji mi vec puno pomazu da stvorim sliku o sebi prvenstveno.

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    A da moraju pospremiti stvari za sobom, stol i krevet, naravno da moraju. Da je jedan sam i da ih je 20!
    Kod mene je ovo apsolutno nebitno. Ja krevete složim tak da i pokrijem dekom, svaka cura ima svoju prilično veliku deku i nema šanse da one to slože, pomažu kod presvlačenja kreveta, da nose posteljinu u pranje i sl., ali krevete ne slažu jer bi to valjda trajalo satima da slože.

    Isto tak, meni je najjednostavnije skupiti sve tanjure sa stola poslije jela nego da svatko nosi svoj u sudoper. U perilicu ne znaju složiti onak kak treba,treba i ostatke hrane postrugati ponekad. Mlađa cura mi je i premala da nosi u rukama tanjur s priborom za jelo i ostatkom jela, da sve to stavi nekud (mora si onda dići iznad glave) a da ne rastepe nekaj po podu.

  17. #17
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Krevet ne pospremam ni ja na dnevnoj bazi, pa mi je potpuno nebitna stavka. Igračke posprema prije spavanja i to od kad spava u svojoj sobi, da se noću ne popikava preko njih. Dok nije spavao u svojoj sobi, to mi je bila nebitna stavka.

    Pomaže mi što ga zamolim i to mi je ok. Nije puno, ali mi je bitno da nema neku averziju prema tome. Što ga tražim, napravi.

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Tak je i kod nas, skupa pospremamo, i starija cura napravi ono što zamolim, briše prašinu, posprema. Ali nema neke dnevne obveze, npr. da počisti nakon jela i sl.

  19. #19
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Anemona po čemu si zaključila da se žestim?
    OMG! Nisma stavila nikakvog smajlića, tipkam na sto strana pa brzinski odgovaram, samo objašnjavam situaciju, nikakva ljutnja pobogu.


  20. #20
    bebano avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    231

    Početno

    I moj voli da je aktivan i da ucestvuje u kucanskim poslovima. Ne da ce sam uzeti i usisavati ali rado pomaze.

  21. #21
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ma moji kako kada, nekad vole nekad ne vole, ali s obzirom da nas je uvjetovano rečeno puno i da nemamo baš pretjerano puno životnog prostora, stvari se ne mogu ostavljati unaokolo pa da se preskače preko njih. Jer se vrlo brzi stvori nered i onda se vrijeme uzaldu troši na pospremanje gomile razbacanih stvari. Nego se ugl. za sobom treba pospremiti.
    Kaj se pak slaganja kreveta i pospremanja stola tiče. Osobno to ne smatram nikakvim velikim poslom, ali navikom koju treba imati od malena.
    Ja na to gledam tako da ako ću ja sada sve za njima raditi, sa 15 ću i dalje sve za njima raditi jer će im takva biti navika. Radije bih da im je navika da sami dignu svoj tanjur sa stola i posloe krevet.

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    moj će za mjesec dana 5 godina
    od treće godine se sam tušira i ide na wc
    sam se oblači, postavlja stol, maže putar na kruh, reže meso i slično
    zna i ispeći jaja

    voziti bicikl bez pomoćnih ne zna
    plivati ne zna... prošle godine mu je falilo još 4-5 dana mora da uspije
    ove godine je proskijao
    uđe sam u dućan i kupi sladoled, ali ga netko čeka ispred
    ali, neće ući u kafić i tražiti čašu vode
    i ne želi s tetom iz vrtića ići na more

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    i ne želi s tetom iz vrtića ići na more
    I ovo je kod nas još nezamislivo. Mazi se i grli prije spavanja, ne ide spavati bez priče, često i po noći kad ružno sanja traži da joj dođem u krevet, mjesečari ponekad i pada s kreveta.

  24. #24
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Moj 5,9g!
    Jede sam, samo jako sporo!
    Obuce se ali mu visi posteljina(potkusulja i sl.)
    Ne tusira se sam jer mrzi vodu u ocima
    Sam si namaze na kruh i natoci vode ili mlijeka! Ne reze nis, nisam mu niti davala!
    Ne pliva, ide u vodu do gleznja i njemu dosta!
    Klize ok, od ove zime. Rolanje budemo tek isprobali! Bicikl prezire odavno jer se strovalio i ne dozivljava ga! Vozi romobil i to mu je zakon! Nije inace nas za sport!
    Krevet nategne kad dolaze gosti, ali niti ja ga ne slazem!
    Ducan je na glavnoj cesti pa ga ne pustim jos!

    Ja isto brijem da pretjerujem u brizi a i da on ima strah od novih stvari!
    Ali onda ga vidim kako rastura tablicu mnozenja i cita knjigce, obozava muzeje i knjiznice!
    Ma nisu svi iz kalupa!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Moja će uskoro 6.
    Može sama puno toga, a da li hoće...
    Uglavnom jede, svlači se i oblači sve kako treba, upaše šta treba, tera modu, slaže boje...
    Obuva se (patike i cipele na lepljenje).
    Kupa se sama (mi pomažemo oko uključivanja vode - nezgodno nameštanje tople vode), opere kosu sama i sve to. Ali joj ipak neko treba u kupatilu.
    Na wc ide sama, ume da se obriše ali ponekad joj se ne da pa zove...
    Hranu ne sprema sama ali zato što kuhinja nije baš child friendly, za sve bi morala da se penje. Dosta dobro se služi nožem.

    Od ove zime kliza, vozi role, letos je i proplivala.
    Bicikl sa pomoćnim.
    Želi sama u prodavnicu ali je ne puštamo
    Ostaje sama kod kuće na cca pola sata.

    Što se tiče pospremanja za sobom, svi smo aljkavi na tom polju pa ne očekujem ni od nje.

    Sama da ide negde (letovanje, zimovanje) bez roditelja - ne dolazi u obzir, to čak ni ne razmatra kao opciju. Ni da prenoći kod prijatelja, ni sa bakom i dedom (sa kojima inače živimo), sa vrtićem nikako.
    Posljednje uređivanje od vissnja : 11.03.2013. at 01:22

  26. #26
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    991

    Početno

    Moje imaju tri godine i tri mjeseca. Jedu same oduvijek pa ipak nakon svakog obroka bude hrane u krugu 10 metara. Idu same na zahod, za brisanje guze traže pomoć. Same brišu nos, peru ruke i zube, ali im mi oko ovog zadnjeg ipak još malo pomažemo (nisam sigurna da dohvate i kutnjake, posebno gornje). Jedna drugoj peru kosu. Vole se oblačiti i presvlačiti, koji put još zamijene lijevu i desnu papuču, neki put nešto naopako obuku. Kopčati i vezati još ne znaju same. Tek što nisu proplivale. L. se usudi i zaroniti bez da se drži za nos i skupljati predmete s dna bazena. Rolale i skijale još nisu, lani su vozile tricikl, like a bike im nije bio zanimljiv. Tek ćemo vidjeti kako će ići s biciklom.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    sin-pet i pol: sam jede, reže nožićem, oblači, obuva, veže tenesice, ide na wc, briše, tušira, pere kosu, vozi bicikl bez pomoćnih od 3 god, rola, plivati svake godine 'skoro' nauči. spavati kod nekog drugog-nema šanse. posprema igračke,ali teško mu je. sam se oblači ali ne primjećuje što ima na sebi. prilaz pećnici im još nije dopušten ali zna sam uzeti jesti. živimo u gradu, smije sa malo starijom sestrom kratko van ali na dogovoreno mjesto,.
    kćer-4god: sama jede, reže nožićem, oblači, obuva, veže tenesice, zakopčava, ide na wc, ponekad se sama obriše a nekad treba pomoć, vozi bicikl s pomoćnim, krene spavati sama ali skoro svake noći ili jutra dođe kod nas u krevet.

  28. #28
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    moj će za mjesec dana 5 godina
    od treće godine se sam tušira i ide na wc
    sam se oblači, postavlja stol, maže putar na kruh, reže meso i slično
    zna i ispeći jaja

    voziti bicikl bez pomoćnih ne zna
    plivati ne zna... prošle godine mu je falilo još 4-5 dana mora da uspije
    ove godine je proskijao
    uđe sam u dućan i kupi sladoled, ali ga netko čeka ispred
    ali, neće ući u kafić i tražiti čašu vode
    i ne želi s tetom iz vrtića ići na more
    Tehnicko pitanje: kako se pocne s ucenjem djece da paze na vrucinu prilikom kuhanja?
    ja mojoj dajem da radi hladne stvari oko pripreme hrane (sipanje, muckanje, mazanje kistom ulja i sl) ali joj ne dam da radi ni sa cim vrelim... Pogotovo sto sad imam indukciju, ne vidi se kao kod plamena gdje gori, i jos je veci dio ploce u stvari hladan pa ne pazi da se ploca ne dira...

    Inace moja od 4 godine isto sama se skida, oblaci (zna i cifer i gumb na hlacama zakopcati i otkopcati), oblaci strample, cifer na jakni, jede sama od godine dana (u stvari nema sanse da je ja hranim, oduvijek je forsirala "sama" ), toci si vodu odavno, nozem reze mekse stvari, maze kruh, sad smo je poceli uciti da nozem gura hranu na vilicu. Kad gleda crtic pritisne sama pauzu, ode na wc, vrati se, pusti opet, ako je gotov pusti iduci, u kupaoni si sama namjesta temperaturu vode, regulira razinu vode, brise se sama, sama ulazi i izlazi iz kade. Srecom nakon kakanja nas jos uvijek zove da joj brisemo guzu jer joj se gadi,taj dio joj jos uvijek ne bih prepustila
    jednom je savrseno pospremila svoje igracke, savaku na svoje mjesto, i nikad vise...ali mi uredno pocela prigovarati ako ih ja prilikom pospremanaja ubacim na krivo mjesto...ocito ja moram poraditi na tome da manje spremam ja a vise ona.
    I napokon samje izdresirala da kad joj curi nos ne moram ja paziti i donositi maramice nego ona sama kaze da joj curi nos i ode po maramicu.

    ali, kao sto netko vec napisao, osim sto sve zna sasvim je druga prica sto zeli raditi, a sto joj moram ja raditi ako zelim da u razumno vrijeme krenemo u vrtic. A ponekad ima i neke biser ideje, npr. Kazem joj da obuce druge gace jer je na ovima popustila gumica i ode u ormar, uzmeciste gace, obuce ih ali ove nosene spremi nazad u ormar

  29. #29
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    I ovo je kod nas još nezamislivo. Mazi se i grli prije spavanja, ne ide spavati bez priče, često i po noći kad ružno sanja traži da joj dođem u krevet, mjesečari ponekad i pada s kreveta.
    o, pa naš spava s nama
    i kaže da će spavati sve dok ne bude "ogroman, do stropa"
    Posljednje uređivanje od apricot : 11.03.2013. at 08:22

  30. #30
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Tehnicko pitanje: kako se pocne s ucenjem djece da paze na vrucinu prilikom kuhanja?
    nemam ti pojma, valjda ovisi o djetetu
    ova starija je tek ove godine počela s time, pa on odmah kopirao
    a i inače je zainteresiraniji od nje za kuhinju i kuhanje
    sve što radi, radi pod nadzorom

    e sad...
    ja ne znam kakva su to naša vremena bila, ali ja sam sa 6 godina uredno kuhala kavu, pekla palačinke... svašta
    i ostajala sama doma
    moji su drugačiji i nisu ni blizu takvoj zrelosti

    kad on peče jaja, sve napravi sam, ali ja sam na korak od njega
    kada ona peče jaja, ostavim je samu, ali poslije ide generalka jer barem jedno jaje završi na podu
    ko da nije moja!

  31. #31
    nahla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    split
    Postovi
    903

    Početno

    Citiraj bebano prvotno napisa Vidi poruku
    , ali sto se tice jela uglavnom ga hranim iz prostog razloga jer bi to jelo trajalo satima da jede sam.
    po meni, ovo ti je veeelika greška. nije važno koliko traje, s vremnom će ić brže
    a ostalo, meni se čini ok. nisu sva djeca ista. moj se kupa sam, od 2 godine bira sam šta će obuć, al recimo tek je sa 7 naučio vezat vezice sam, tako da....nema tu baš pravila

  32. #32
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    Sama da ide negde (letovanje, zimovanje) bez roditelja - ne dolazi u obzir, to čak ni ne razmatra kao opciju. Ni da prenoći kod prijatelja, ni sa bakom i dedom (sa kojima inače živimo), sa vrtićem nikako.
    Kod nas isto tako, a nema ni naznaka da će se to promijeniti.
    Inače je jako otvoren, po mojem mišljenju (:zatvorena konzerva) i protvoren. On će porazgovarati u trgovini, u kafiću, sam tražiti konobara, ići pitati kuhara kako nešto radi, na cesti nekog zaustaviti i pitati što ga zanima,...

    Nekakvu samostalnost tehničke prirode ima. Davno rukuje škarama, trsnim škarama, pilom za drvo, čekićem zabija čavle, radi kliještima, odvijačem, puca lukom i strijelom,...

    Pod kontrolom odrasle osobe smije paliti šibice i zapaliti vatru, smije kuhati,...

    Spava u svojoj sobi, uspavljuje se sam uz muziku,...

    Ali eto prespavati kod nekog će tko zna kad.

    Zato mislim da je samostalnost u toj dobi jako relativan pojam i ne baš neki specijalni pokazatelj ičega.

  33. #33
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    složila bih se s tobom
    ipak, hraniti petogodišnjaka je meni nezamislivo...
    to mi je stvarno pravljenje invalida od djeteta i tu ne vidim nikakvo opravdanje

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Tehnicko pitanje: kako se pocne s ucenjem djece da paze na vrucinu prilikom kuhanja?
    ja mojoj dajem da radi hladne stvari oko pripreme hrane (sipanje, muckanje, mazanje kistom ulja i sl) ali joj ne dam da radi ni sa cim vrelim... Pogotovo sto sad imam indukciju, ne vidi se kao kod plamena gdje gori, i jos je veci dio ploce u stvari hladan pa ne pazi da se ploca ne dira...
    Kod kuhanja - stvar prakse! Ja imam plin pa je kuhanje na peći pričekalo dok nisu savladali sigurno rukovanje plinom, ali ne guraju se baš. Skuhat će si ako nema nikog drugog. Moji su počeli s mikrovalnom (grijanje mlijeka, kuhanje čaja), pa jaja (wok je zakon, jer je dubok i ništa iz njega ne šprica, ali to nisu radili s 5 godina, pogotovo ne mlađi, jer je bio tak mali da nije vidio preko ruba tave).

    Danas znaju skuhati kobase (u mikrovalnoj ili u vodi, ovisno o količini), skuhati jaja (2-3 kom u džezvi), a problem vrućine riješili smo korištenjem posuda s izoliranim ručkama, tako da ne moraš ništa dirati rukom ni uzimati krpom. Ručak si griju uglavnom u mikrovalnoj jer ne jedemo svi u isto vrijeme.

    Korištenje noža su savladali negdje do škole (mlađi ranije, stariji kasnije) ali kako Anemona kaže - vole i danas da im se nareže, pogotovo ujutro. Ponekad to napravimo, češće ne.

    Ne mogu se sjetiti što još kuhaju... Instant pire znaju napraviti, ali većina ostalih stvari je hladna - napravit će si grah salatu od graha iz konzerve, napravit će voćnu salatu, ogulit će i naribati krastavce za salatu, istući će šlag i to je valjda to. Jučer je stariji kuhao nama kavu. Bez problema (što je valjda i za očekivati.)

    Eh, da - kuhaju juhu iz vrećice, ali to je kod nas rijetkost. Znaju zakuhati rezance ili zobene pahuljice u bistru juhu. Najbolje se snalaze s nezdravom hranom (npr. smrznuti medaljoni koje samo treba zagrijati u pećnici) ali to je kod nas hrana za iznimne situacije. Sudjeluju oni u štajaznam izradi faširanaca, pomažu, ali samostalno kuhanje je još na dugačkom štapu. Uostalom, za sada ih uvježbavam guliti krumpir, mrkvu i to - dovoljno je.

  35. #35
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja sam u dobi od 8,5 godina kolio je sad moj sinek, išla sama na Dolac po ribe. Živjeli smo nekoliko tramvajskih stanica dalje.
    Isto sam kuhala kavu i pekla kolače. Pitu od jabuke sam radila kao od šale. Kiflice....
    A danas klinci u toj dobi neki ne smiju ni sami do škole.

  36. #36
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    prvo sto moram odmah napisati je:
    1. sefuje savrseno svima
    2. vozi bicikl od 3 godine
    3. rola se od 4.
    4. proplivala prosle godine
    5. oblaci se sama
    6. ceslja se sama, tusira se sama, pere zube sama, no iskreno svima u kuci ponekad pase da to joj ja napravim jer traje puno krace,
    7. postavlja stol sama za cijelu familiju, dakle nosi 4 tanjura, case, bestek
    8. jede sama, cisti sama bananu, ali narancu ne zna, mandarinu moze bez frke
    9. ide na WC sama
    10. namjesta krevet bez probelma, ali se sirota navecer kad u njega legne "ne zna" pokriti sama
    11. u sjedalici se sama kopca
    12. nije nikad probala vezati pertle (znjirance, sipigete, vezice)
    13. ne ide u ducan sama
    Posljednje uređivanje od spajalica : 11.03.2013. at 09:42

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    nisu sva djeca ista i ne treba se opterećivati sa drugima, ali u samostalnost svog djeteta vrijedi uložiti i strpljenja i čišćenja i kašnjenja koliko je moguće....
    mi imamo troje djece koja su rođena u vrlo kratkom periodu. poprilično su samostalni. sad kad gledam unazad, prolazili smo neke poprilično bizarne situacije, ponekad su željeli sami puno više nego su objektivno mogli, ponekad su željeli uslugu puno više nego su objektivno trebali. iako smo ih mm i ja u načelu uvijek gurkali ka samostalnosti moram reći da je on puno bolji od mene. nekako bolje slaže prioritete. s odmakom vidim da je u pravu. meni u trenutku bude jako važno da ne zakasnimo, smeta mi kad viču,smeta mi nered .. pa želim brzo riješiti situaciju. to je u redu ponekad ali trebalo bi to raditi što manje. radi djeteta.

  38. #38
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam u dobi od 8,5 godina kolio je sad moj sinek, išla sama na Dolac po ribe. Živjeli smo nekoliko tramvajskih stanica dalje.
    Isto sam kuhala kavu i pekla kolače. Pitu od jabuke sam radila kao od šale. Kiflice....
    A danas klinci u toj dobi neki ne smiju ni sami do škole.
    Ja u dobi od 8 godina samo nisam kuhala (osim što bih si ispekla jaja, podgrijala mlijeko, napravila puding ili palentu). Sve drugo sam radila. A to drugo sve uključuje: samostalno kupanje, jedenje, odlazak dućanu, pospremanja ne samo vlastite sobe nego i cijele kuće što je uključivalo i pranje prozora i ribanje podova, pomaganje u obiteljskom hotelu - postavljanje stolova, raspremanje, čišćenje kuhinje..., zatim pranje vlastite robe, peglanje, pomaganje oko bebe u kući što je uključivalo i mijenjanje pelena i hranjenje i čuvanje, itd.

    Mislim da je bilo pogrešno što sam to sve morala raditi sa osam godina, ali takav je bio moj odgoj. Ja sigurno ne bih tražila to od svog djeteta, ali evo, samo sam htjela napisati za što su sve djeca zaista sposobna.

  39. #39
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj Majuška prvotno napisa Vidi poruku
    ja jedino još ne mogu zamisliti da malog od 5. god pošaljem samog u dućan
    ni ja, ali ga pošaljem u dućanu da ode štajaznam čekati kruh na pekarski dio do ja obavim nešto(zapravo se skrivam iza neke police i promatram ga.
    Moj sam ide kod bake, dakle mora preći dvorište, vrt, susjedovo dvorište i onda izuetno mirnom ulicom par kuća i kod bake je.
    Sam ide na wc, briše guzu, sam se oblači i skida(kada mu se da)...
    zapravo puno toga on sam zna ali često mi uskočimo, recvimo sam jede, čak se i služi nekim dječjim nožem ali često se dogodi da mu ja utrpamu usta nešto što neće, ili kao sam se oblači ali puno puta mu ja pomognem da bude brži...
    Uglavnom u svemu ga potičem da bude samostalan, ali za ništa ne mogu reći da je odjednom nešto sam napravio i da odonda isključivo sam to radi.

  40. #40
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Čitajući vas zaključujem da sam ja kobac ober kobca od matere, ja bi najradije sve za njih, pa kad krenu u svijet da im ostane: meni je to moja stara sve.
    Znaju sve same, od samostalnosti u oblačenju, hranjenju do vještina (bicikl, skijanje, mlađa još ne kliže). Ali često ja posegnem mlađu nahraniti npr. juhom.
    Da im nije ćaće ja bi sve za njih, obuvala ih, oblačila, ma sve...
    Jelisaveta jesam li normalna? (možda je od hormona)

  41. #41
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    I da, moje dok su u mojoj kući neće ništa raditi.

  42. #42
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    kad ti imaš energije za sve vas

  43. #43
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    složila bih se s tobom
    ipak, hraniti petogodišnjaka je meni nezamislivo...
    to mi je stvarno pravljenje invalida od djeteta i tu ne vidim nikakvo opravdanje
    x

    aj za sve drugo, al stvarno ne mogu zamisliti da m otvara usta, a ja ju hranim. na tu varijantu je jedva pristajala kao sedmomjesečna beba

  44. #44
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ni ja. Moji jedu samo od godinu i pol. Ova mala od pocetka, ta nikad nije htjela da ju drugi hrane.

  45. #45
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa Vidi poruku
    I da, moje dok su u mojoj kući neće ništa raditi.
    A možeš li objasniti koji je točno razlog tome?

    I misliš li stvarno da će ti netko jednog dana reći hvala, vidi kako je moja mama bila super pa sve radila umjesto mene?

    Scenarij koji ja viđam kod takvih majki koje su sada u godinama je slijedeći:

    Djeca su odrasla, otišla od njih, osnovala svoje obitelji i ne bendaju je onoliko koliko bi ona to željela. Niti je spominju u stilu "to je meni moja majka..." niti joj kažu "hvala ti što si bila takva". Prije kvocaju na nju jer su nesposobni otišli u svijet gdje je igla nemilosrdno pukla njihov ružičasti balon.

    A majka je ogorčena, osjeća se napušteno, beskorisno i kao da nikome nije potrebna i to nezadovoljstvo prenosi na djecu i gnjavi ih time. Frustrirana i razočarana.

    Ne želim te uvrijediti i reći da će to biti i tvoj scenarij, ali ja sam naišla na jedan jedini slučaj gdje se to nije dogodilo i gdje osoba actually kaže "moja majka.... " sa sjetnim pogledom u očima. A ista ima teške probleme radi svoje razmaženosti. Teško je prihvatiti da nije više na nikakvom tronu.

  46. #46
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    ni ja, ali ga pošaljem u dućanu da ode štajaznam čekati kruh na pekarski dio do ja obavim nešto(zapravo se skrivam iza neke police i promatram ga.
    Moj sam ide kod bake, dakle mora preći dvorište, vrt, susjedovo dvorište i onda izuetno mirnom ulicom par kuća i kod bake je.
    evo mi imamo do lokalnog mini konzuma (od 30-ak kvadrata) manje nego što tvoje dijete prođe da dođe do bake. ako ona želi ne vidim zašto je ne bi pustila.
    i u školu bude išla sama, isto ima cca 100 m hoda po neprometnoj cesti

  47. #47
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne mora to biti tako
    ni ja kod svoje mame nisam morala ništa
    baš ništa
    ni tanjur pomaknuti za sobom

    a sve je ispalo dijametralno suprotno od ovoga što si napisala kao posljedicu

    ne kažem da nema i takvih slučajeva, ali ne bih rekla kako je pravilo

  48. #48
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    *mamica* je napisala baš ono što sam ja htjela....

    Koja je točno mana toga da dijete sudjeluje u životu s roditeljima?

  49. #49
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Da se pita moje dijete, bio bi najsretniji da nađe i ženu koja će ga hraniti.

    Želim reči da je jedno ova samostalnost "na papiru", a drugo je život.

    Za svojeg bih mogla nabrajati još svašta što radi sam, a s druge strane uz sve tehnikalije koje zna, nekako mi je životno naivan i to smatram velikim nedostatkom.
    To ne može popraviti sva samostalnost svijeta.

    Što vrijedi da dijete oglanca cijelu kuću, opegla veš i skuha ručak, ako npr. nema neke socijalne vještine,...
    Teško se nosi s porazom i slično,...

    Uglavnom smatram da ima milijon stvari važnijih i poželjnijih od toga da li dijete npr. samo jede i slaže krevet.

    Snalažljivo dijete uvijek nadoknadi nedostatak samostalnosti, a nesnalažljivom zabadava sva samostalnost.

  50. #50
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Apri, nisam rekla da je to pravilo, ali ja sad iz glave mogu nabrojati nekoliko takvih slučajeva u svojoj okolini, i jedan ovaj što ima ovo "to je meni moja majka..". S takvima se srećem, dopuštam da ima i drugačijih slučajeva.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •