Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 249 od 249

Tema: Koliko je vase dijete samostalno

  1. #201
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku

    kad bi maloj malo dopustila da zaspe u mom zagrljaju ili u dn. sobi, pa malo tjerala u krevet u 9. pa malo ces vecerati u 7 malo u 8, malo cu dopustiti da mi u 5 do 9 kazes da si gladna, bio je kaos. kad ima neku rutinu, onda sve sama napravi bez mojih upita: jesi oprala zube, jesi popila vodu, jesi donjela donji ves prije nego udjes u kadu...
    mi ovako.
    znam da bolje funkcioniraju u rutini, al hbg. ne mogu, ne ide mi i gotovo. i opet živimo, što bi moja mama rekla.

    nego, i dalje ostajem pri svome da brkate teme. ovo što ti spominješ leo, "plivanje" u vrtiću, nema veze s ovom temom. izboriti se među starijima, nije lako. nekome je, al nekome, karakterno, nije. u nekome trenutku će biti lakše, evo, mislim da si odlično procijenila situaciju.
    ovo kako ja shvaćam ovaj topik je puno lakše i puno banalnije.
    meni osobno isto važno. a uvelike ovisi o nama. poznanik od j, dečko 11 godina je baš primjer za ovaj topik. mali ništa ne zna. ne zna plivati, ne zna voziti biciklu. vezat cipele valjda zna. te je premali da uči plivati sa 5, te je premali sa šest, te mu se sa sedam neda, te ima vremena, i eto ti njega s osam godina i rukavićima u moru, a s 11 totalno trapav i topi se u moru. posljedica - ne želi se kupati cijelo ljeto.
    pa po ljeti primjeri - mame koje ko kopci gledaju te šestogodišnjake da ne bi upali u more, da ne bi skakali s rive, da ne bi trčali po stijenama, pa da ne bi slučajno uzeli nož u ruke s 4 godine. pa u parku. mame s djecom školarcima . te nemoj ovo te nemoj ono. krenu u školu i ne znaju sami preći cestu.
    ima takvih primjera kolko ćeš.
    a nekad se treba potruditi. da sam se potrudila, m bi znala voziti role. al nisam. malo se njoj neda, malo se meni neda, nije mi tolko bitno kao plivanje koje sam forsirala jer me bilo strah utapljanja - i eto ti. ništa se strašno neće desiti, al ja to gledam kao svoju grešku. koju želim ispraviti čim prije. i zato mislim da je dobro malo i sebe i njih pogurnuti i u tom smjeru. da ju naučiš već jednom vezati te pertle :-p teško mi je spojiti njenu sliku i smotanost vezanja tenisica nekako

  2. #202
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Uz poštivanje invididalnih brzina i razlika u prioritetima, u stvari se na ovoj temi nekako najviše slažem sa cvijetom, zvuči mi zdravorazumski.

  3. #203
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    4 g. i 11 mjeseci.
    Sam jede i oblači se osim ujutro jer smo uvijek u trci...
    ide sam na WC ali mu ne dopuštam da sam briše guzu...
    održava higijenu sam, ja samo pomažem kod zubića po preporuci stomatologa, te ga tuširam i sušim kosu, režem nokte i sl. nije mi uopće još palo na pamet to mu dozvoliti.
    Bicikl s pomoćnima vozi i ne pliva, nije baš napredan motorički ali zato čite od 3. godine i sad je mala hodajuća enciklopedija.
    samostalan je jako u socijalnim odnosima...

    Ali ono što me najviše muči je da ne ide sam spavati, već mu ja čitam i mazim ga dok ne zaspe i onda spava sam u sobi cijelu noć...

  4. #204
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    e da, sad me paid sjetila, malo se iznenadim i kad vidim dijete pred školu, a ne zna nabrojati dane u tjednu, npr. il svoju adresu i broj telefona. bezveze, znam, da me to čudi, al me čudi

  5. #205
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj paid prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ono što me najviše muči je da ne ide sam spavati, već mu ja čitam i mazim ga dok ne zaspe i onda spava sam u sobi cijelu noć...
    E, ovako je i kod nas, ali mi se malo vidimo preko dana, pa pustim taj dio. Može zaspat i sama, i kad smo same tako i bude, ali joj je potrebno da se ja makar motam u tom dijelu stana, da me čuje. Stjecajem skučenosti, svi smo u istoj sobi, što mi je isto onako ne baš .... da imamo veći stan, odvajali bismo se.

    Vezano za WC, može sve (u vrtiću su ih naučili), ali manjkavo odrađuje brisanje guze.

  6. #206
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Anci lijepo si rekla ovo s pružanjem potpore ali s vremenom se počneš pitati je li veća šteta ne pomoći joj u određenom trenutku ili prolaziti stres zaboravljanja knjiga, zivkanja, trčanja, itd.itd. Jer imali smo takvu situaciju i nedavno , kad je tata trčao s posla, odgodio sastanak da bi njoj knjigu donio. I razgovarali smo, dogovorili se i što sad? Ma ne idem taman da sjekire padaju.Zna naše dijete da smo tu za nju i da nije prepuštena sama sebi- ali ne dam da manipulira s nama. Ovo nije od životne važnosti pa da joj ne smijem zatvoriti vrata. Neka uostalom shvati da puno toga ovisi o tome kakva je sama prema sebi.

    Ako su ti povlačenje po kauču i Malcom bitniji od 3 min. posla spremanja knjiga, a samo daj.

  7. #207
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    e da, sad me paid sjetila, malo se iznenadim i kad vidim dijete pred školu, a ne zna nabrojati dane u tjednu, npr. il svoju adresu i broj telefona. bezveze, znam, da me to čudi, al me čudi
    i mene to uvijek čudi
    nekako pretpostavljam da je to užasno bitno i da svaki roditelj to ima dužnost dijete naučiti
    mislim na adresu i telefon

  8. #208
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    oprosti, al malcom je bitniji od svega!

  9. #209
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    kakva teka, kakvi bakarači!

  10. #210
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Flopice, ti najbolje znas jel se to ponavlja i koliko se ponavlja. Mozda je moj post bio ishitren jer nisam skuzila da se to ponavlja. A, kad se cesto dogadja, onda je druga prica. Nekad nauce i na hard way :/

    Cvijeta upilila s ovim pertlama pa moram sad dijete koje je procitalo par djecijih knjiga i ide na fakin engleski u vrticu ipak nauciti vezati pertle :D

  11. #211
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Zna adresu

  12. #212
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    da fakin engleski
    a je, imala sam ja neki špurijus da ni ova tvoja ne zna vezat pertle

  13. #213
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    I ja ko anci i ulazem na to da zna nacrtati obiteljsko stablo, eno danas ga donjela. Ovaj vikend vezemo vezice. Anci ocete sa zecjim usima ili vulgaris?

  14. #214

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Vratila bih se na ovu rečenicu, odgovarala sam na post a nisam je primjetila a kasnije mi se vrtila po glavi.
    Zapravo bi mogla biti nova tema. Slažem se, samo zašto onda svi tvrde da je djeci potrebna rutina? (mene je ta rečenica izluđivala )
    Zato jer mala djeca nemaju mogućnost predviđanja u tolikoj mjeri, kao mi odrasli. Mi danas znamo što ćemo raditi : ustati se, obaviti osobnu higijenu, doručkovati, na posao, skuhati ručak kad dođemo, itd. Znamo da ćemo to raditi i sutra, i prekosutra, da ćemo u nedjelju odmarati, otići u kino, itd. Djeca nemaju toliku sposobnost predviđanja, i zato im rutina pomaže da se osjećaju sigurnije i da brže automatiziraju predviđanje. Većina djece čak bolje reagira kad im najavimo što ćemo sad raditi, gdje ćemo ići, itd., jer se tako osjećaju sigurnije i lakše prihvaćaju promjene, nego kad im bez najave mijenjamo trenutnu aktivnost.

  15. #215
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Većina djece čak bolje reagira kad im najavimo što ćemo sad raditi, gdje ćemo ići, itd., jer se tako osjećaju sigurnije i lakše prihvaćaju promjene, nego kad im bez najave mijenjamo trenutnu aktivnost.
    ovako smo mi štošta toga rješavali kad smo bili mali (npr. vađenja krvi i sl.) stvarno pomaže i dan danas. drugo,djeca koja ne mogu sve kao i vršnjaci (čak i neke banalne stvari-kako se nama čini) , ali naizgled izgledaju normalno možda to jednostavno (još?) ne mogu.govorim kao mama djeteta kojem su se često i "stručne" osobe rugale jer ne može xyz , a ZAISTA nije mogao.radi raznih razvojnih poteškoća.a izgledao je i ponašao se "kao normalan".no evo,neke stvari jednostavno nije nikako mogao svladati iako je pokušavao i bio i sam frustriran što ne može.ali nikako da se istrijebe te osobe koje imaju potrebu njemu u facu reći "tako veliki dečko a ne zna xyz". kao da mu time ne stavljaju soli na ranu.

  16. #216

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa Vidi poruku
    ovako smo mi štošta toga rješavali kad smo bili mali (npr. vađenja krvi i sl.) stvarno pomaže i dan danas. drugo,djeca koja ne mogu sve kao i vršnjaci (čak i neke banalne stvari-kako se nama čini) , ali naizgled izgledaju normalno možda to jednostavno (još?) ne mogu.govorim kao mama djeteta kojem su se često i "stručne" osobe rugale jer ne može xyz , a ZAISTA nije mogao.radi raznih razvojnih poteškoća.a izgledao je i ponašao se "kao normalan".no evo,neke stvari jednostavno nije nikako mogao svladati iako je pokušavao i bio i sam frustriran što ne može.ali nikako da se istrijebe te osobe koje imaju potrebu njemu u facu reći "tako veliki dečko a ne zna xyz". kao da mu time ne stavljaju soli na ranu.
    Baš o tome mislim negdi još od nove godine, kad je zet rekao starijem kako nije nadaren kao mlađi(radili su neke vježbe). nakon toga, njemu je to baš posviješteno i često odustaje, povlači se i ne misli se trudit jer njega ne ide, on to ne zna...pa onda trebam dodatni napor da ga motiviram...i baš se pitam jel to treba posvijestit ili je pohvala dobrih koraka ka cilju ipak bolji put

  17. #217

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    177

    Početno

    5 godina i 2 mjeseca. Sam se oblači/svlači, iako nerado. I ujutro nam je frka jer se trebamo spremati za vrtić i posao, a on bi malo gledao crtić, tako da ga najčešće ujutro mi odijenemo. Ali trudit ćemo se to izbjegavati. Sam jede bit će od svojih godinu dana, nož mu još nismo dali. Vozi bicikl s pomoćnima i dosad je s njega pao nekoliko puta, tako da ne mislim da ćemo tako skoro skinuti pomoćna.
    Kliže, ne zna plivati, iako živimo na moru i ljeti se svaki dan kupa.
    Briše prašinu, pere kupatilo, pere stakla, ogledala. Sam pere ruke, zube, guzicu sam briše, mi ga tuširamo jer on ne zna namjestiti toplinu vode. Ne kupuje sam jer ga je sram pričati s prodavačicama

  18. #218

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    619

    Početno

    Princeza ima 5,5 g. Od 19 mjeseci nema pelene, sa 2,5 se pocela oblaciti sama. Proplivala sama s 3,5 jer ju je nerviralo da starija djeca znaju plivati. Od 4,5 rola, vozi bicikl. Zna vec jako dugo svoju adresu, moj broj mobitela. Sama jede, ide na wc, igra se po 1,5h, ide spavati...
    Mislim da je jako samostalna ali smo mi na tome puno i radili. Tek ce za 2 mjeseca dobiti seku tako da se svih ovih godina samo bavilo s njom. I to se jako vidi


    Sent from my iPad using Tapatalk HD

  19. #219
    jele blond avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    452

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    inače mi je nezamislivo pustiti ju van iz zgrade da nekud ode a da ju ne vidim (kaj nije to i protuzakonito, kaj bi bilo ako ju npr. policija zaustavi vani da sama ide ulicom?)
    Pitanjce: Koliko dijete mora biti staro da bi smjelo samo na cestu? Meni se nekako čini puno prerano da bih ga pustila samoga i bez da je netko odrasli s njim.....

  20. #220
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    samo za arhivu, moja je, od zadnjeg posta, ne samo naucila vezati znirance, vec je naucila i frendicu

    mislim da je cvijeti vise srce na mjestu nego meni :D

    cvijeto, ucinila sam te ponosnom!

  21. #221
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj jele blond prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanjce: Koliko dijete mora biti staro da bi smjelo samo na cestu? Meni se nekako čini puno prerano da bih ga pustila samoga i bez da je netko odrasli s njim.....
    ja mislim da to zaista ovisi o djetetu, ne i godinama.
    i uvjetima.
    i prilikama :D

  22. #222
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno


  23. #223
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ukusi ga baba, opet sam zaboravila djetetu pokazati kako se vežu cipele.

  24. #224
    jele blond avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    452

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ja mislim da to zaista ovisi o djetetu, ne i godinama.
    i uvjetima.
    i prilikama :D
    Ma znam, ali postoji neki zakonski minimum.... Negdje u glavi imam podatak, a neznam gdje bih to provjerila, da djeca ispod 7 godina nemaju šta tražiti na cesti bez pratnje.....Jel netko zna?

  25. #225
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ukusi ga baba, opet sam zaboravila djetetu pokazati kako se vežu cipele.
    Ma stigneš... Nama je pametna i razumna učiteljica rekla da s tim ne forsiramo, nego da u prvom razredu uredno nose cipele na čičak u školu, a da im kupimo tenisice sa žnirancima za slobodno vrijeme, pa nek uče kad imaju vremena. Inače, moji su to savladali onak kak treba negdje oko trećeg razreda, he he he... ali sad recimo mlađi obožava sajmonice, a i starijem bolje odgovaraju cipele na vezanje jer se mogu bolje regulirati. Samo je trebalo dorasti. I da - kad sami odaberu neke lijepe cipele na vezanje treba im to obavezno kupiti jer motivacija je zakon. Prema našem iskustvu - lakše je naučiti vezanje na sajmonicama s 4 rupice nego na tenisicama s velikim brojem rupa. Bude to sve išlo...

  26. #226
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ma moj več nosi godinu dana na žniranje, jer ima jako usku nogu, pa ne možemo pronači na čičak.

  27. #227
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    svaki put kad peterlin napise sajmonice meni je nekako toplo oko srca, a ne znam ni sama zasto

  28. #228

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Nije baš vezano uz temu, ali da pitam...u kojoj dobi bi većina curica trebala moći napraviti zvijezdu? Moja ima 5,5 i sad je zapela za to ,a ne ide joj. Kaže da "sve" druge cure u vrtiću mogu. Na kraju je ispalo da mogu dvije koje idu na gimnastiku, za druge ne znam.

    Ona je visoka 120 cm, a slabašne građe, teško mi je zamisliti da tako nešto izvede. Pogotovo jer je ziheraš i oprezna je pa se ne bi baš sam tak bacala. A vidim da joj je žao što to ne može.

  29. #229
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    moje ni jedno djete ne moze napraviti zvijezdu. BC koji ima 8 godina niti ona sa 6. prosli tjedan sam cuvala susjedinu djecu koja su 9, 7 i 4 starije mogu naprvati jako dobro, a ova od 4 ne.

  30. #230
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ja zvijezdu ne znam ni dan danas napraviti na pragu svog cetvrtog desetljeca. I tome unatoc ziva i zdrava, fakultet zavrsila, rodila dvoje djece funkcioniram solidno

  31. #231
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja zvijezdu ne znam ni dan danas napraviti na pragu svog cetvrtog desetljeca. I tome unatoc ziva i zdrava, fakultet zavrsila, rodila dvoje djece funkcioniram solidno

    Haha, ni ja ne mogu zvijezdu, nit sam ju ikad mogla.

  32. #232

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    neka djeca žele naučiti zvijezdu, stoj na rukama.. ali se boje pokušavati. zgodna je predvježba staviti noge na krevet, ruke na pod i kretati se malo u tom položaju (ili samo biti malo 'naopako'). djeca to ne moraju naučiti ali često ih jaaako veseli kad nauče.
    jako malo djece sa 5, 6 godina zna zvijezdu.

  33. #233
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    svaki put kad peterlin napise sajmonice meni je nekako toplo oko srca, a ne znam ni sama zasto
    <3

    sto se zvijezde tice, ja je ni dan danas ne mogu napraviti.
    moja mala je s 5 radila bolje od mene...
    tad je krenula na capoeiru i tamo je naucila.

    stoj su vjezbali uz zid.

    sad vjezba zvijezdu bez ruku
    Posljednje uređivanje od leonisa : 30.05.2013. at 12:24

  34. #234
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Leonisa, de malo detalja o tome gdje je naucila zvijezdu? I moja zapela
    inace dosta spretna i savitljiva, plese, vozi, a sad ce i na plivanje...

  35. #235
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ni ja nisam mogla zvijezdu negdje do 6. ili 7. razreda, a onda mi je nekim čudom uspjelo taman dosta da dobijem ocjenu (nije bilo sjajno ni ravno, ali je prof. rekla da je višemanje ok). Ne sjećam se da sam ikada poslije i pokušala. Špagu nisam u životu napravila, he he he...

    Inače, stoj na rukama (leđima uza zid) je dobra predvježba za zvijezdu i to smo radili u sklopu tjelesnog.

  36. #236

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Haha, ni ja ne mogu zvijezdu, nit sam ju ikad mogla.
    Sad mi je lakše kad vidim da nisam jedina
    S tim da ja nikad nisam ni pokušala naučiti zvijezdu. Kad sam bila u 1. osnovne, jedna djevojčica iz razreda je, radeći zvijezdu u učionici pod odmorom, gadno slomila ruku (spiralni lom ili tako nešto), bila je mjesecima u gipsu i u toplicama na rehabilitaciji, poslije joj je ostao ogroman ožiljak na toj ruci. Meni je u glavi otad ostalo zacrtano "zvijezda = slomljena ruka".
    Pa sam hladnokrvno otrpjela i jedinice iz tjelesnog u višim razredima jer nisam mogla napraviti ni zvijezdu ni stoj na rukama

  37. #237
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Jedino što sam voljela na tjelesnom je gimnastika. Sama sam s nekih 10 godina uvježbala i zvijezdu, i špagu, i premete i svašta nešto (zvijezu mogu i danas, a kad se dobro zagrijem i špagu). Ali zato nisam voljela košarku, rukomet, trčanje i ostalo

    Jao, kakav off topic, hehe

  38. #238
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Stoj mogu jos uvijek, ali zvijezdu nisam nikad mogla. Gimnastika me opcenito uzasavala.

    Moja djeca ne mogu zvijezdu- da odgovorim na pitanje

  39. #239
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj jele blond prvotno napisa Vidi poruku
    Ma znam, ali postoji neki zakonski minimum.... Negdje u glavi imam podatak, a neznam gdje bih to provjerila, da djeca ispod 7 godina nemaju šta tražiti na cesti bez pratnje.....Jel netko zna?
    Dijete predskolske dobi ne bi smjelo biti bez nadzora. Pa sad vidi

    Da pohvalim svoju engleskinju, clana biblioteke - naucila je vezati pertle. Ja joj nisam znala pokazati, ne znam kako da to objasnim. Naucila ju druga djeca. Sestra i sestricna (mladja )

    Cvijeto, mos biti ponosna!
    Posljednje uređivanje od Anci : 30.05.2013. at 22:53

  40. #240
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    pa zar niste radile zvijezdu dok ste igrali lastike? (gumi gumi)
    ima ona igra kad se lastika podize sve vise i vise,kad dodjes do razine vrata mozes ju preskocit jedino sa zvijezdom...tada sam to mogla,sa 10ak godina...sada se vise ne usudim...

  41. #241
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    . Meni je u glavi otad ostalo zacrtano "zvijezda = slomljena ruka".
    Pa sam hladnokrvno otrpjela i jedinice iz tjelesnog u višim razredima jer nisam mogla napraviti ni zvijezdu ni stoj na rukama
    e,zato ja nisam nikad u zivotu sjela na biciklo,jer sam gledala stariju sestru kako se zabila u maslinu dok je ucila vozit....
    a na tjelesnom se cura ispred mene polomila preskakajuci preko konja....i ja bi dosla do odskocne daske i stala ko ukopana....ma nema sanse da bi se usudila preskocit ga....
    razrednica mi je na koljenima molila profesora da me ne baci iz tjelesnog na polugodistu....

  42. #242
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    zvijezda,stoj na rukama, skakanje na konju, hopsanje po onoj grozno visokoj gredi - sve to bih odsjedila na klupici uredno zamolila da se upise 1.

  43. #243
    crnka84 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    626

    Početno

    Citiraj crnka84 prvotno napisa Vidi poruku
    3,3 godine, tek zadnjih 3 - 4 mjeseca pokazuje želju da jede sam, i to urednije pojede juhu ili neko varivo nego npr. krumpir i meso
    Papuče i patike oblači sam ( na čičak ), samo me pita da li je naopako. Skinuti se zna, obući baš i ne, tj. pokušava, ali na kraju traži mene za pomoć,pa mu pomognem. Zube pere sam, obožava se umivati, ruke isto pere sam, ali sam uvijek ja s njim u kupatilu jer nemamo lavabo, već kadu, a kad stane na stepenicu velika mogućnost da se prevrne u nju ( nespretan je strašno ).

    Oko kuhanja mi voli pomogat. Sve mi donese, evo danas mi je pomagao rezati povrće na ono čudo što ga reže na kockice. Pogotovo kad se kolači prave ili neko tijesto mjesi, onda je glavni, imam video gdje valja tortilje sa nepunih 2 godine

    Oko čiščenja voli pomoći, uvijek mu dam neku krpu, pa briše sa mnom, usisivač mu je oduvijek najomiljenija igračka, skupa s metlom i lopaticom...

    Ali nije baš društven, igra se sa sekinom malom ( 15 dana razlike ) i sa malim od strica ( mali je stariji od njega godinu dana ) i to je to. Krenio je u vrtić u igraonicu 2 puta tjedno, teta kaže da se cijelo vrijeme igra sam i ne pokazuje nikakvu želju da bi se s nekim upoznao i poigrao. Ali dobro....
    Nahvali ga ovdje, a on što sam ja više trudna sve nesamostalniji, do kraja trudnoće ni hodat sam neće više znat

  44. #244

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    zvijezda,stoj na rukama, skakanje na konju, hopsanje po onoj grozno visokoj gredi - sve to bih odsjedila na klupici uredno zamolila da se upise 1.
    E, vidiš, ja sam se to usudila reći tek u 3. srednje a jedinice sam dobivala nakon što sam sebi, nastavnici i cijelom razredu demonstrirala svoju trapavost
    Pa je to, da se vratimo on topic, zapravo bio znak nesamostalnosti, jer treba i znati reći da se nečeg bojiš.
    Svojem djetetu bila sam spremna pružiti svu podršku vezano uz probleme s tjelesnim, a na kraju se pokazalo da mu nikakva podrška po tom pitanu ne treba jer je neusporedivo spretniji i brži i od mene i od svog oca. Pretpostavljam da je dobru motoriku razvio maratonskim puzanjem po stanu i malo kasnijim prohodavanjem. Za utjehu svima kojima dijete na prvi rođendan nije samostalno hodalo

  45. #245
    smrdljiva čarapa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    151

    Početno

    Nekako mi se čini da se previše opterećujete time što vaša djeca mogu sa 4, 5 god i uspoređivanjem istih.. Razvojna postignuća svakog djeteta su njegova osobna postignuća i svako ga dijete svojim tempom postiže. I puno je tu faktora koji na to utječu (okruženje, temperament, uvjeti života, nasljedni faktori, koliko je dijete aktivno, odgoj...) pa se ne treba zamarati da li je nečije dijete nešto postiglo što moje nije (vezanje vezica, zvijezda???)

  46. #246

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj smrdljiva čarapa prvotno napisa Vidi poruku
    Nekako mi se čini da se previše opterećujete time što vaša djeca mogu sa 4, 5 god i uspoređivanjem istih.. Razvojna postignuća svakog djeteta su njegova osobna postignuća i svako ga dijete svojim tempom postiže. I puno je tu faktora koji na to utječu (okruženje, temperament, uvjeti života, nasljedni faktori, koliko je dijete aktivno, odgoj...) pa se ne treba zamarati da li je nečije dijete nešto postiglo što moje nije (vezanje vezica, zvijezda???)
    Ja se ne zamaram što diejte ne može, nego se ona zamara. Meni ne bi palo na pamet da u toj dobi ide zvijezdu raditi. Ali nju muči što drugi mogu a ona ne. Samo iz tog razloga je naučila voziti bicikl, to joj je bila glavna motivacija. Inače ju uopće ne bi zanimalo.

    U vrtić ide u grupu gdje su neka djeca i 1,5 god. starija pa ne kuži da se ne treba s njima uspoređivati. Nema smisla kaj joj objašnjavam da drugi ne znaju tak dobro šah igrati u toj dobi kao ona, i da svakom nešto ide bolje nešto lošije.

  47. #247
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa Vidi poruku
    Leonisa, de malo detalja o tome gdje je naucila zvijezdu? I moja zapela
    inace dosta spretna i savitljiva, plese, vozi, a sad ce i na plivanje...
    na treningu, na capoeiri

  48. #248
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa Vidi poruku
    Dijete predskolske dobi ne bi smjelo biti bez nadzora. Pa sad vidi

    Da pohvalim svoju engleskinju, clana biblioteke - naucila je vezati pertle. Ja joj nisam znala pokazati, ne znam kako da to objasnim. Naucila ju druga djeca. Sestra i sestricna (mladja )

    Cvijeto, mos biti ponosna!
    cvijeta je pokrenula revoluciju, a da nije ni svjesna

  49. #249
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Moj 4,4 godisnjak puno toga zna i moze ali nece.
    Imam ja strpljenja i cekam i da se skine i obuce i natjeram ga da ruke i zube sam opere, ponekad ga privolim da malo gura usisavac po kuci ili da nesto odnese donese itd, ali sa hranom mi je najteze. Sam pojede tri cetiri zalogaja i dize se od stola, dosta mu je. Ona mu ja nabadam na vilicu a on prinosi ustima. I to mu brzo dosadi, pa ja da ga sprijecim da ostane polupraznog zeluca (a jako je mrsav) onda pribjegavam potpunom hranjenju. Ponekad cak niti sladoled kojeg obozava, nema volje pojesti sam do kraja. "Mama hrani me."
    Voljela bih da sam pocne jesti cijele obroke i da polako nauci baratati nozem i da usavrsi baratanje vilicom, ali cini mi se da to nece jos tako skoro.

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •