Stranica 12 od 16 PrviPrvi ... 21011121314 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 551 do 600 od 791

Tema: Znate li kako izgleda fiziološki porođaj?

  1. #551
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Vau Nightswimming, presretna sam zbog tvog takvog iskustva kućnog poroda, uvijek me razveseli kada žena ostvari prirodni porod i sve prođe u redu.
    Ono što je tebe mučilo i oko čega si se dvoumila, također i mene sada proganja (sad sam u 36 tt). Moj prvi porod je također bio horor, tako da imamo dosta slično iskustvo i način razmišljanja.

    Volje bih nekako predvidjeti (a znam da je ipak nemoguće) da li bi u scenariju vlastitog kućnog poroda uspjela ostati u "svom svijetu" daleko od racia, daleko od razuma i razmišljanja, kako bi M. Odent rekao u stanju funkcioniranja primitivnog dijela mozga, a ne neokorteksa koji sve upropasti. Mislim vjerovatno bi to tako teklo, a ne na način da usred izgona počnem razbijati glavu jel beba u dobrom položaju, jer ide najprije zatiljkom, jel će negdje zapeti, i kad izađe dal će normalno prodisati i sl. Eto, ove dvije stvari su mi nekako najveći izvor panike. Kako u tom slučaju u roku od minute do bolnice i aparata? Ehhh...

  2. #552

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    132

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Vau Nightswimming, presretna sam zbog tvog takvog iskustva kućnog poroda, uvijek me razveseli kada žena ostvari prirodni porod i sve prođe u redu.
    Ono što je tebe mučilo i oko čega si se dvoumila, također i mene sada proganja (sad sam u 36 tt). Moj prvi porod je također bio horor, tako da imamo dosta slično iskustvo i način razmišljanja.

    Volje bih nekako predvidjeti (a znam da je ipak nemoguće) da li bi u scenariju vlastitog kućnog poroda uspjela ostati u "svom svijetu" daleko od racia, daleko od razuma i razmišljanja, kako bi M. Odent rekao u stanju funkcioniranja primitivnog dijela mozga, a ne neokorteksa koji sve upropasti. Mislim vjerovatno bi to tako teklo, a ne na način da usred izgona počnem razbijati glavu jel beba u dobrom položaju, jer ide najprije zatiljkom, jel će negdje zapeti, i kad izađe dal će normalno prodisati i sl. Eto, ove dvije stvari su mi nekako najveći izvor panike. Kako u tom slučaju u roku od minute do bolnice i aparata? Ehhh...

    Nikome ne bi preporučila neasistirani porod. Ja sam sad u 38. tjednu, više ne živim u Hrvatskoj i ovaj put će mi sasvim legalno i na teret zdravstvenog osiguranja doći primalja kod koje sam pratila trudnoću, s kolegicom i opremom. Bolnica će biti obaviještena da je u tijeku kućni porod - imaju moju kompletnu medicinsku dokumentaciju i u slučaju komplikacije primalja ih obavještava o čem je riječ tako da mogu biti spremni za intervenciju.

    Ne mogu ti uopće opisati koliku mi to daje sigurnost i omogućuje mi da mirno čekam porod. Iskreno, da sam u Hrvatskoj, vjerojatno bi opet rodila doma, ali nikako se ne bi odlučila na neasisitirano rađanje. Moram priznati da mi tijekom cijelog tog vrtloga sa zadnjom bebom nije padalo na pamet da bi se nešto moglo iskomplicirati i nije me bilo strah, ali mislim da je to bilo uslijed brzine. Ne mogu zamisliti, koliko god vjerovala u fiziologiju i prirodni porod, da ostanem doma sama, satima i da se ni u jednom trenutku ne zapitam - koliko će ovo još trajati? napredujem li uopće? je li s bebom sve ok?

    Tako da te u potpunosti razumijem.

  3. #553

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Volje bih nekako predvidjeti (a znam da je ipak nemoguće) da li bi u scenariju vlastitog kućnog poroda uspjela ostati u "svom svijetu" daleko od racia, daleko od razuma i razmišljanja, kako bi M. Odent rekao u stanju funkcioniranja primitivnog dijela mozga, a ne neokorteksa koji sve upropasti. Mislim vjerovatno bi to tako teklo, a ne na način da usred izgona počnem razbijati glavu jel beba u dobrom položaju, jer ide najprije zatiljkom, jel će negdje zapeti, i kad izađe dal će normalno prodisati i sl. Eto, ove dvije stvari su mi nekako najveći izvor panike. Kako u tom slučaju u roku od minute do bolnice i aparata? Ehhh...
    A kako misliš da bi uspjela biti u "nekom svom svijetu daleko od racia" kad te sve to muči? A ne može te ni prestati mučiti ako rađaš doma sama, bez asistencije primalje koja je školovana sve to o čemu ti pričaš primijetiti na vrijeme i reagirati na sve pravodobno, kad nikakve minute nisu u pitanju, niti urgentna stanja. Samo bi se tada mogla opustiti i biti u svom "zen stanju", ako si sigurna da nema nikakva razloga da nešto zapne, a ako pak "zapne" ili je sporo, a to nisu stvari koje se događaju u sekundama i bez najave, da će netko tko te budno i svaku sekundu prati, to skužiti. I to puno prije nego krene izgon. Izgon je tek finish. Kad krene, znači da je krenulo i nema tu sad jel položaj taj ili nije. Puno ranije se djeca okrenu, a da je i zadesni zadak, ako je tu primalja, zna što će s njim. No, sumnjam da bi ti kod nas došla doma neka primalja, a da je UZV pred porod pokazao zadak. No, to je fakat izniman slučaj. Prije samog izgona nastaju druga usporenja, kad se bebina glavica ne namjesti u pravi položaj na cerviksu pa teže prolazi iz maternice u porođajni kanal. Tu rodilja treba mijenjati položaje da se glavica zarotira ili se rotacija radi ručno ako baš ne ide drugačije. Ovo zadnje što spominješ, o disanju djeteta, mislim da je jedna nizozemska primalja rekla da vječno vuče sa sobom i respirator (uz ctg i sve ostalo), da joj nikad, u tisućama poroda kod kuće nije zatrebao, ali ga svejedno nosi jer sve treba uzeti u obzir, i radi otklanjanja tog straha, koji blokira i radi situacija koje bismo nazvali "nikad ne znaš". Ni kod posve prirodnog poroda u bolnici, koji nije imao nikakve smetnje ni zastoje ranije, ne događaju se čudesa ni kasnije. To ti samo pričam teoretski. Imaš na forumu cijeli topic Info o porodu kod kuće gdje ti pišu informacije kako se pripremiti, a jedna od glavnih stvari je osigurati pratnju primalje, a ne se upuštati sama. Ne zato što priroda neće učiniti da sve teče nego zato što to nije vrijeme za igrati se lutrije pa čovjek treba osigurati maksimum koji mu se pruža. Naravno, pišem ovo hipotetski, kako si i ti postavila pitanje - bi li se ti u nekom svom fiktivnom kućnom porodu uspjela posve opustiti? Možda. Ako si opušten tip. Ako puno racionaliziraš, trebala bi prethodno riješiti te racionalne stvari i znati da si sve poduzela što se može poduzeti, da racionalne brige tijekom poroda vodi netko drugi, a ti ploviš.

  4. #554
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Naravno, ovdje na forumu sam si dozvolila fantazirati, a potaknuta Nightswimminginom neasistiranom porodu kod kuće. Nikad ne bih svjesno sada donjela odluku da ću roditi u kući sama bez stručne pomoći, no imam namjeru ostati doma koliko got je moguće, a tada uvijek postoji rizik da ne stigneš na vrijeme.. teško je zapravo izbalansirati sve to...

  5. #555

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, ovdje na forumu sam si dozvolila fantazirati, a potaknuta Nightswimminginom neasistiranom porodu kod kuće. Nikad ne bih svjesno sada donjela odluku da ću roditi u kući sama bez stručne pomoći, no imam namjeru ostati doma koliko got je moguće, a tada uvijek postoji rizik da ne stigneš na vrijeme.. teško je zapravo izbalansirati sve to...
    Kod tih žurnih poroda, kao što je bio kod Nightswimming, ni nema neke brige, čim se on nije mogao ni htio stopirati ni usporiti, znači da je sve teklo kako treba. Jednostavno tako treba biti. Meni su to super porodi.

  6. #556
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citat:
    " Ako porod dođe iznenadno i brzo završi, vjerojatno neće doći do nekih komplikacija. To je samo priroda u svom najdjelotvornijem obliku."

    ekoi, ako si i inače osoba kojoj je razmišljanje o svemu bitno, tada se (najvjerojatnije) nećeš promijeniti u toku poroda. Ako misliš da će te briga o "ako" previše obuzeti, tada će tako i biti.
    A tada se ne možeš opustiti, ako nisi učinila sve da netko oko tebe zna što će sa svakim "ako".

  7. #557
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    zaista je lijepo čuti za lijepo iskustvo kućnog poroda.. bilo bi lijepo doživjeti prirodan, normalan porod.
    moj prvi porod nije bio ni prirodan ni normalan,iskreno, poželila sam više nikad ne roditi, a kad sam došla u sobu i razmjenila iskustva s cimericama koje su isto jutro rodile, i one su rekle isto. očito nešta zbilja ne štima s porodima danas.
    s vremenom sam promijenila mišljenje i mislim da se za dijete sve isplati proći opet, možda ne bih tako mislila da se mogu sjetiti boli i nemoći koju sam osjećala.
    nisam se nešto pretjerano bojala, usredotočila sam se na mjerenje trudova, krenuli smo od kuće kad su bili na pet minuta, u autu su već bili na tri.
    ali kad sam ušla i kad su me prikopčali na ctg, trudovi su stali na dobrih 15 minuta!
    pa klasika, klistir, bušenje vodenjaka, drip! usto malcu i puls padao, svašta nešta! bol neprirodna, a ja totalno iscrpljena. nisam imala snage ni žaliti se.
    i zblja mislim kako je kod mene sve to bilo u glavi i možda zbog nekog straha, iako sam mislila da se ne bojim, i da bi pun bolje prošlo da sam još čekala ili da sam imala mm uz sebe.. a najviše mi je žao moga maloga, jer kako god da je meni bilo, njemu je bilo još gore. da ne opisujem u detalje..
    i moram reći da ipak svaka čast babicama koje su bile uz mene skoro stalno, pomagale mi oko disanja i držale me za ruku.. one su me držale prisebnom.
    bilo kako bilo, prošlo je, isplati se proći ali meni je bilo zaista strašno, i mislim da ću morati sa sobom neke stvari razriješiti prije nego se odlučimo na drugo dijete..

  8. #558
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Nightswimming prvotno napisa Vidi poruku
    Pisala sam o tome na pričama s poroda - evo link: http://forum.roda.hr/threads/57218-V...va-na%C4%8Dina
    Pročitala. Zavidim na iskustvu i vašoj hrabrosti. Imam osjećaj da bi me obuzela panika, pogotovo da sam partner... A opet, ako sve ide prirodno i glatko, takvi osjećaji nemaju se ni potrebe pojavljivati...
    Posljednje uređivanje od Zuska : 03.04.2013. at 22:33

  9. #559
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Citiraj anasti prvotno napisa Vidi poruku
    i zblja mislim kako je kod mene sve to bilo u glavi i možda zbog nekog straha, iako sam mislila da se ne bojim, i da bi pun bolje prošlo da sam još čekala ili da sam imala mm uz sebe..
    naravno da je u glavi. i to u podsvjesti. isti slučaj kod mene. otvorila se doma skroz (provjerili smo), a došla u rodilište sa 8 cm. trudovi doma na 3 min, u rodilištu skoro pa stali. kod mene očito ne igra ona "u zadnji čas". ja ne mogu rodit u rodilištu i gotovo!
    Posljednje uređivanje od kljucic : 04.04.2013. at 16:46

  10. #560
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    ekoi, ako si i inače osoba kojoj je razmišljanje o svemu bitno, tada se (najvjerojatnije) nećeš promijeniti u toku poroda. Ako misliš da će te briga o "ako" previše obuzeti, tada će tako i biti.
    A tada se ne možeš opustiti, ako nisi učinila sve da netko oko tebe zna što će sa svakim "ako".
    X

  11. #561
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Gutam temu, jako mi je aktualna i zanimljiva, samo nikako iscitati do najnovijih postova- stavljate puno korisnih linkova koji me povedu do jos kojeg korisnog i zanimljivog teksta, filmica, sazetka istrazivanja

    Uglavnom, krenuli na tecaj za trudnice i partnere. Predavanje na temu Psihofizicka priprema rodilje, radaonica i porodaj. Predavac - glavna sestra u rodilistu.

    Neke od "info" koje smo dobili:

    -brijanje je jako bitno zbog eventualnog sivanja rupture ili epi, kad bi se to ionako obavezno moralo napraviti, pa bolje prije. U puno se rodilista to vise ne prakticira, ali mi smatramo da je to ipak jako bitno zbog higijene... Sljedeci slajd ilustracija izgona, glavica se nazire a oko nje - Suma Striborova!
    -klistiranje je jako bitno jer potice trudove, a i kad zena zna da se dobro ocistila, kad dode pritisak na debelo crijevo, manje se ustrucava tiskati jer se ne boji da ce se pokakati. Takoder, moze doci do infekcije novorodenceta ukoliko se sadrzaj crijeva (neklistiranih) isprazni, a beba valjda uleti ravno u to
    -"zena se porada, naravno, na krevetu, sa nogama u stremenima, podupiruci se rukama o bedra, jaaako rasirenih nogu, jer je tako najlakse istisnuti dijete", a na istom slajdu slicica desno -STOLCIC koji je glatko zaobiden (Zd rodiliste koje je donedavno jako ponosno isticalo stolcic na predavanjima, a u realnosti ga je bilo i ostalo teze dobiti nego crkveno ponistenje braka)
    -ovo me jako razljutilo- glavica se porodila, okrenuta je licem prema maminoj straznjici i tu je uloga primalje jaaako bitna jer je ona ta koja okrece dijete kako bi se uspjesno porodilo, jer u polozaju licem prema maminoj guzi se ne bi moglo roditi. Ko okrece dijete kad nema babice u blizini da se velika vecina djece uspjesno porode pri neasistiranom porodu!?
    -kada je pravo vrijeme za doci u rodiliste? kada su trudovi na 20 minuta, bolje doci prerano nego kasnije

    Bilo je tu jos poluistina i grubih pojednostavljenja stvarnih cinjenica, sto bioloskih sto prakticnih, ali ove su me bas rastuzile.

  12. #562
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno


    Eto, i toliko o ovome gore.
    Nego Maco P. moras li ti doista roditi u toj bolnici? Nemas neku drugu prihvatljivu opciju?

  13. #563

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    132

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    naravno da je u glavi. i to u podsvjesti. isti slučaj kod mene. otvorila se doma skroz (provjerili smo), a došla u rodilište sa 8 cm. trudovi doma na 3 min, u rodilištu skoro pa stali. kod mene očito ne igra ona "u zadnji čas". ja ne mogu rodit u rodilištu i gotovo!

    Ja imam fobiju da bi i treći porod mogao biti neasistiran zbog brzine događanja. I pogotovo me strah da se ne porodim u uredu ili u sredstvu javnog prijevoza dok pokušavam doći do doma. Veli mi moja primalja da je iznimno malo vjerojatno da bi se takav scenarij mogao dogoditi. Rekla mi je da su životinje u stanju zaustaviti vlastiti okot u izvanrednim situacijama (recimo, ako prijeti neka opasnost i očito je da bi mladunče bilo ugrožen ako bi se okot dovršio u tom trenutku). One to ne rade svjesno niti planirano, nego instinktivno. E, pa prema toj dotičnoj primalji - i žene imaju tu urođenu sposobnost koja nema nikakve veze sa svjesnim ponašanjem.

    Kad se ne osjećamo sigurnima, kad smo uznemirene - porod ne napreduje. A u rodilištima se to (valjda) često događa. Iako nas većina tamo odlazi upravo iz sigurnosnih razloga. Nije li to paradoksalno?

  14. #564
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Pa da. Prvi iritantni, neugodni trud kojem sam se odupirala osjetila sam po ulasku u bolnicu. Dosla sam na 5 prista i odmah se pocela drecati,a do tada mi je doma to sve bilo dosta podnosljivo i usputno

  15. #565

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj maca papucarica prvotno napisa Vidi poruku
    -ovo me jako razljutilo- glavica se porodila, okrenuta je licem prema maminoj straznjici i tu je uloga primalje jaaako bitna jer je ona ta koja okrece dijete kako bi se uspjesno porodilo, jer u polozaju licem prema maminoj guzi se ne bi moglo roditi. Ko okrece dijete kad nema babice u blizini da se velika vecina djece uspjesno porode pri neasistiranom porodu!?
    -kada je pravo vrijeme za doci u rodiliste? kada su trudovi na 20 minuta, bolje doci prerano nego kasnije

    Bilo je tu jos poluistina i grubih pojednostavljenja stvarnih cinjenica, sto bioloskih sto prakticnih, ali ove su me bas rastuzile.
    maca, oni na pripremama za rađanje u rodilištu ne pričaju o tijeku fiziološkog poroda niti smatraju da je ženi bitno znati što se prirodno događa dok rađa i koji je normalan, prirodan tijek. Bitno im je da rodilja zna što će oni raditi, da se na to pripremi, kao da učiš kućni red, pravila ponašanja, bonton određene ustanove. Da to utvrde ženama u glavi, daju svoja objašnjenja i "argumente". Ovo što si navela, to su isto tamo rekli? Da se ne može tako roditi dijete ako babica ne okreće? Naravno da nije tako. Dijete se baš tako rodi i nitko ga ne treba okretati ako nema nikakve nepravilnosti ni zastoja. I ovo pitanje - kad doći u rodilište? Bila sam na nekoliko tečajeva, svugdje su rekli da se pođe kad su trudovi na pet minuta, a može i na tri ili dvije, nije kasno, naročito za prvorotke. Ovo na 20 minuta kod prvorotki može trajati i dva dana, dok se trudovi ne poguste i ne dođu na neke pravilne razmake.

  16. #566

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Nightswimming prvotno napisa Vidi poruku
    Rekla mi je da su životinje u stanju zaustaviti vlastiti okot u izvanrednim situacijama (recimo, ako prijeti neka opasnost i očito je da bi mladunče bilo ugrožen ako bi se okot dovršio u tom trenutku). One to ne rade svjesno niti planirano, nego instinktivno. E, pa prema toj dotičnoj primalji - i žene imaju tu urođenu sposobnost koja nema nikakve veze sa svjesnim ponašanjem.

    Kad se ne osjećamo sigurnima, kad smo uznemirene - porod ne napreduje. A u rodilištima se to (valjda) često događa. Iako nas većina tamo odlazi upravo iz sigurnosnih razloga. Nije li to paradoksalno?
    Da, žena se instinktivno tijekom poroda "stisne" kad se ne osjeća sigurno ili se omete dotadašnji tijek poroda. Prva i najčešća blokada nastaje upravo tada, kod dolaska žene u rodilište. Bude otvorena nekih 4-5 prstiju, trudovi do tada napredovali, zato se i uputila u rodilište i onda - ništa, nula bodova. Nema više trudova, jednostavno pobjegnu ili dođe novi tek za pola sata. I onda kreće - vodenjak, drip....Nekima se ta blokada dogodi i kasnije, negdje oko 8-9 cm otvorenosti, ovisi kad uđu u "proceduru". Nije to nešto što se ne bi moglo odblokirati, ali onda treba psihološka podrška, uvjeravanje da je to ok i da će biti u redu, samo treba malo opuštanja i povjerenja. Ima žena kojima se te blokade ne događaju, ne može ih ništa omesti i to je dobro, ali vrlo često nastane pauza, iz nekih dubljih slojeva svijesti rodilja dobiva info da se u tom okruženju ne osjeća dobro i porod se usporava. Bilo bi dobro uspjeti, unatoč svim tim "ometalima" i dalje furati svoj film "ništa mi neće ovi dan pokvarit....vap šu vari vari...." (kao leonisa)

  17. #567
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da. Prvi iritantni, neugodni trud kojem sam se odupirala osjetila sam po ulasku u bolnicu. Dosla sam na 5 prista i odmah se pocela drecati,a do tada mi je doma to sve bilo dosta podnosljivo i usputno
    X
    doma podnošljivo, u rodilištu sam htjela umrijet
    grč

  18. #568
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Ima žena kojima se te blokade ne događaju, ne može ih ništa omesti i to je dobro, ali vrlo često nastane pauza, iz nekih dubljih slojeva svijesti rodilja dobiva info da se u tom okruženju ne osjeća dobro i porod se usporava. Bilo bi dobro uspjeti, unatoč svim tim "ometalima" i dalje furati svoj film "ništa mi neće ovi dan pokvarit....vap šu vari vari...." (kao leonisa)
    blago si takvima
    ja to ne mogu

  19. #569

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    132

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    I ovo pitanje - kad doći u rodilište? Bila sam na nekoliko tečajeva, svugdje su rekli da se pođe kad su trudovi na pet minuta, a može i na tri ili dvije, nije kasno, naročito za prvorotke. Ovo na 20 minuta kod prvorotki može trajati i dva dana, dok se trudovi ne poguste i ne dođu na neke pravilne razmake.

    Sa mnom bi doma trebala biti moja primalja, do zadnje faze, a onda se poziva druga primalja. I pitam ja kak ona bude znala da je vrijeme za pozvati kolegicu, a ona se smije i kaže: Pa kod prvorotki obično zovem kad krene izgon, jer onda obično još imamo otprilike sat vremena do dovršetka poroda. Kod višerotki to naravno nije slučaj, jer izgon traje kraće, ali procjenjujem već po razvoju situacije.

    To mi je super - ta neopterećenost minutama i praćenje prirodnog tijeka stvari, nepožurivanje. Mislim da je to strašno bitno. Inače mi je rekla da se pripremim na to da ovaj porod možda neće biti jako brz, jer će okolnosti biti drugačije - sve je isplanirano, pripremljeno, organizirano.. Veli, da se ne razočaram ako budem u porodu npr. 3 sata. Ali taj je vremenski faktor tako nebitan kad te puste da odradiš stvari vlastitim tempom.

  20. #570
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    da, ta mogućnost da dođe do blokade je baš sranje. no, treba pokušat i dalje furat svoj film i naravno da hormoni pomažu tome jer nas drže u tom stanju druge svijesti.

    ja sam kao prvorotka iz Pule u Rijeku htjela krenuti na 3 min, no išla sam, iugrom slučaja (nije puko vodenjak, nije išao sluni van do zadnjeg trena, otporna sam na bol, nisam htjela doći prerano i dobiti tretman, nisam dobro brojala trudove) išla na 1 min i došla na valjda 9 cm.

    Ovaj puta (drugorotka i dojim u trudnoći) idem na 5 pa ću malo šetat tamo ispred. Ovaj put se ne bojim (ma nisam ni prvi put, no opet, skoro pa sam rodila na Učkoj) jer znam da se intervencije mogu izbjeći, da dobro idu moji prirodni trudovi i već imam iskustvo boli koje odgovara 8 cm do 9.

    i slažem se s time da kad imaš dostupnost primalje u kući je to vrejeme nebitno, već njeno iskustvo i njena procjena.

    ja sam već rekla mužu, pošto nas je drugo dijete iznenadilo, morat ćemo jednom imati i treće jer ja želim roditi doma. (sada se nisam na to stigla pripremati a novaca za zvat primalju izvana nemamo)

  21. #571
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Pcelice fakat si heroj, ja sam zapomagala zbog 15 km brze ceste, kakva pula-rijeka to bi mi bila znanstvena fantastika!

    Nightswimming tvoje su price prekrasne, o tom kako si rodila i o tome kako ces roditi. Vrati nam se obavezno i ispricaj kad se bebica rodi!

  22. #572
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku

    Eto, i toliko o ovome gore.
    Nego Maco P. moras li ti doista roditi u toj bolnici? Nemas neku drugu prihvatljivu opciju?
    U vrijeme kad mi je termin nemam. Da mi je termin jesen/zima, ne bih ni caska casila, vec bih lijepo krenula put Feldbacha i rodila onako kako bih osjetila da mi odgovara. Ovako planiram doci naoruzana znanjem, planom poroda i suprugom koji zna moje zelje i da ce se mozda za njih trebati izboriti (a posto je 2-metras, rijetko kad mu bas ljudi oponiraju ) i pokusati brijati film MOJ POROD i nista mi nece ovi dan pokvarit.
    Unatoc toj prici koju briju na predavanjima, a i nekoj njihovoj komotnoj proceduri u slucaju kad rodilja nema nekih zelja i znanja, navodno je zd rodiliste jedno od boljih u regiji (rodiliste prijatelj djeteta, stalni rooming in, prodojeci orijentirani, navodno se stvarno trude izbjeci epi).
    We'll see

  23. #573
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Nena-Jabuka nisu to rekli eksplicite kako si ti navela, vec na nacin glavica je rodena-okrenuta prema anusu-tu je uloga babice jaaako bitna-tako okrenuto dijete se ne bi moglo roditi-babica okrece dijete (da bi se moglo roditi).
    Pa sad ko kako shvati...

  24. #574
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Baš mi je čudno čuti da babica okreće dijete. Dobro, naravno da će rukama pomoći maloj glavici da dovrši svoj dug i naporan put kroz porođajni kanal, da bar olakša bebi da ju zadnji snažni trudovi manje stišću, ali neće baš uzeti glavicu i okretati, prije će pridržati. Ako rame zapne ili je vrpca oko vrata, naravno da mora reagirati i to trenutno, ali baš da okreće svaki put?
    A, možda jednostavno ne zna držati predavanje, pa se nije najjasnije izrazila. No, glavno je da zna svoj posao, a to je mami i bebi što više olakšati susret, i učiniti ga sigurnim, a da li dobro priča ili ne, i nije tako važno.

    edit, zaboravila sam napisati da će se glavica okrenuti prema maminom bedru, u času kad ramena uđu, jer se tijelo bebe okreće prema kanalu.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 06.04.2013. at 20:40

  25. #575
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Meni je na trudnickom tecaju bilo zao brda curica, prvorotki, koje nemaju pristup Rodinom forumu (tj. za pocetak ne govore hrvatski), niti su, recimo, upoznate s radom nase lokalne udruge. Mislim da su sve redom dobile bolnicki tretman kakav su nam najavili na tim predavanjima. (Ja isla iz znatizelje, a i onako, malo kao spijun.)

  26. #576

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je na trudnickom tecaju bilo zao brda curica, prvorotki, koje nemaju pristup Rodinom forumu (tj. za pocetak ne govore hrvatski), niti su, recimo, upoznate s radom nase lokalne udruge. Mislim da su sve redom dobile bolnicki tretman kakav su nam najavili na tim predavanjima. (Ja isla iz znatizelje, a i onako, malo kao spijun.)
    Kod nas govore hrvatski , al' slaba korist od toga.

  27. #577
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Uf, Kaae to je često slučaj kod mojih prijateljica u Kanadi - to je to i točka. ne razmišljaju ni o ono malo izbora koje mogu imati (a stopa CR je 34% :&). ALi barem imaju ono malo ljdusko, privatnost kako takvu, voljenu osobu-dvije uz sebe CIJELO VRIJEME, bez prigovora, bez negodovanja, bez "odite doma mi ćemo vas nazvati na izgon".

    Neobično je kako se promjene tipo naprednija dijagnostika (recimo ovaj novi test za downov sindrom sa uzrokom krvi umjesto amniosinteze) i farmakološke intervencije (epiduralna, analgetici) kod nas utabane dosta brzo, dok recimo dokazane prakse nikako ne mogu iskorjeniti naše kulturološke prakse (klistir, brijanje), čak i kad su dokazano štetne (npr naljeganje na trbuh).

    Kad čujem što to kažu na trudničkom tečaju dođe mi da... ma ne znam što bi uopće rekla :/ Osim da bi bilo bolje da žene upute na web Cochrane Hrvatska, gdje genijalna domaća ekipa želi korisnicima zdravstvene usluge u Hrvatskoj približiti strana istraživanja kroz prijevode za laike na hrvatskom jeziku. Isprintajte, razmislite, i vidjet ćete zapravo koliko se kod nas radi jer se tako radi oduvijek a ne jer je tako dokazano najbolje.

    Uostalom, na konferenciji sljedeći tjedan imat ćete priliku čuti puno o tome. Još tri dana imate za se prijaviti

  28. #578

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    132

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Nightswimming tvoje su price prekrasne, o tom kako si rodila i o tome kako ces roditi. Vrati nam se obavezno i ispricaj kad se bebica rodi!

    Hvala ti - nadam se da ću imati neku lijepu priču za podijeliti

    Inače, htjela sam se još osvrnuti na ovo što Maca piše da su joj na tečaju rekli o položaju za rađanje. Svaka od nas će sama otkriti koji joj je optimalni položaj. Nekome će to možda baš i biti na leđima (teško, ali nije nemoguće ) Ja sam npr. prije drugog poroda gledala te dokumentarce o prirodnim porodima i velika većina žena je izgon odrađivala na sve četiri. I mislila sam si Bože, kako mogu tako roditi, uopće ne izgleda ni logično ni pretjerano udobno. Iskreno sam mislila da se ja ne bi nikad odlučila za tu poziciju. A onda, kad je porod krenuo, upravo sam se u taj položaj postavila. Skroz instinktivno, bez razmišljanja.

    Šogorica mi je recimo rodila potpuno prirodno, ali na krevetu. Porod je dugo trajao, bila je iscrpljena i najviše joj je pasalo ležanje na boku u zadnjoj fazi.

  29. #579

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    meni je bilo zivo otkrice kako nema ni p od poslijeporodajne depresije kad zena rodi sama.
    Iznenadila bi se narodnim pričama o "Mračnjaku" koji zna posjetiti žene nakon što rode, posjetio i moju baku, sjeo joj na prsa i nije mogla doći do zraka, dalje narodne priče o tome kako žene prvih 40 dana ne smiju izlaziti noću iz kuće da im mjesec ne pomuti pamet.
    Naravno da moju baku nije posjetio mračnjak i da neće mjesec ženama pomutiti pamet, radi se o narodnom tumačenju PPD-e-.

  30. #580

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Sada sam se sjetila da su porodu nerijetko prisustvovale svakrve, pa bi u tom slučaju mikka bila u pravu

  31. #581
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Citiraj klokanica1506 prvotno napisa Vidi poruku
    Sada sam se sjetila da su porodu nerijetko prisustvovale svakrve, pa bi u tom slučaju mikka bila u pravu

  32. #582

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Da, ko je njih tada pitao tko će im biti na porodu. I kako joj onda neće stizati Mračnjak u snove?

  33. #583
    pčelica_maja_23 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    348

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    "odite doma mi ćemo vas nazvati na izgon"
    Kae ovo??? Ne kužim, to u bolnici tako odgovore ženama koje žele mir u prvom porodnom dobu i ne prokidanje vodenjaka ili kaj??To još nisam čula da se dođaga (iako sam čula i gore)

  34. #584
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Citiraj pčelica_maja_23 prvotno napisa Vidi poruku
    Kae ovo??? Ne kužim, to u bolnici tako odgovore ženama koje žele mir u prvom porodnom dobu i ne prokidanje vodenjaka ili kaj??To još nisam čula da se dođaga (iako sam čula i gore)
    Mislim da se to odnosilo na pratnju, a ne na rodilju, posto kod nas nije bas logicno da zeni treba potpora u 1. porodajnom dobu, a normalno je da muz ude na sam izgon i prereze pupcanu vrpcu (ako se nije onesvijestio prije)

  35. #585
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Kod nas je uglavnom logično da prisutnost partnera na porodu nije u službi potpore ženi i olakšavanju njenog poroda, već dočekivanje djeteta. Ono vidio sam da se rodilo, sad mogu ić pit u prvu birtiju s dečkima.
    Tak nekak je rekao doktor na tečaju za trudnice, u smislu da žene moraju znati kada doći na vrijeme u rodilište, a muž mora znati gdje su obližnje birtije.

  36. #586
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je uglavnom logično da prisutnost partnera na porodu nije u službi potpore ženi i olakšavanju njenog poroda, već dočekivanje djeteta. Ono vidio sam da se rodilo, sad mogu ić pit u prvu birtiju s dečkima.
    Tak nekak je rekao doktor na tečaju za trudnice, u smislu da žene moraju znati kada doći na vrijeme u rodilište, a muž mora znati gdje su obližnje birtije.


    Op.a. Nemam nista protiv birtije, docekivanja niti slavlja, ali se pitam, citaju li lijecnici u drzavnim bolnicama istrazivanja iz SVOJE struke koja rodilje citaju i idu li na kongrese da cuju sazetke istih ili radi druzenja i slavlja

  37. #587
    _Candy Candy_ avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    di se nađem
    Postovi
    277

    Početno

    Citiraj klokanica1506 prvotno napisa Vidi poruku
    Sada sam se sjetila da su porodu nerijetko prisustvovale svakrve, pa bi u tom slučaju mikka bila u pravu
    Mojoj baki i njenoj sestri (njihovi muževi su bili braća) je svekrva bila "babica". Baka je petero djece rodila doma, osim jednog, kad su joj za vrijeme trudova došli roditelji što joj očito nije tada odgovaralo pa se sama uputila na bus i otišla roditi u grad u rodilište. Možda sam na nju svojeglava. :D
    Eto, u nekim stvarima smo napredovali, ali s druge strane i nazadovali.

  38. #588
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj maca papucarica prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se to odnosilo na pratnju, a ne na rodilju, posto kod nas nije bas logicno da zeni treba potpora u 1. porodajnom dobu, a normalno je da muz ude na sam izgon i prereze pupcanu vrpcu (ako se nije onesvijestio prije)
    da; pčelice ti nisi uspjela do predrađaonice prvi put pa nisi to iskusila; inače si tamo sama u RI i u drugim rodilištima u HR.e

    evo vam jedan friški fiziološki porod
    http://rixarixa.blogspot.com/2013/04...rth-video.html

  39. #589
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je uglavnom logično da prisutnost partnera na porodu nije u službi potpore ženi i olakšavanju njenog poroda, već dočekivanje djeteta. Ono vidio sam da se rodilo, sad mogu ić pit u prvu birtiju s dečkima.
    Tak nekak je rekao doktor na tečaju za trudnice, u smislu da žene moraju znati kada doći na vrijeme u rodilište, a muž mora znati gdje su obližnje birtije.
    mm da baš tako. pratnja na porodu je prava oca da vidi kako mu se dijete rađa a ne pravo žene na emocionalnu potporu. zapravo, ništa se nije mjenjalo od 16. stoljeća kad su izmislili porod u ležećem položaju na krevetu da bi Louis XIV mogao gledati kako mu se dijete rađa :/

  40. #590
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    da; pčelice ti nisi uspjela do predrađaonice prvi put pa nisi to iskusila; inače si tamo sama u RI i u drugim rodilištima u HR.e

    evo vam jedan friški fiziološki porod
    http://rixarixa.blogspot.com/2013/04...rth-video.html
    koja frajerica! predivno <3
    navrnula mi sjećanja na moj porod

  41. #591
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    ja plačem <3 sjetila se svojih cura i ovo kad djeca odmah dođu mi je divno

  42. #592
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ok, jel to skljocanje fotica? mislim, mene je nazivciralo...postoji opcija i da se fotic mjutira.

  43. #593
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Meni se svekrva motala po bolnici kad sam radjala, ali ja sam toliko bila u nekom svom svijetu da me ni ona nije mogla omesti.

    Meni je moj video s poroda toliko super da bih ga najradije pokazala cijelom svijetu. No ipak mi je malo preintimno.

  44. #594
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Bilo bi dobro uspjeti, unatoč svim tim "ometalima" i dalje furati svoj film "ništa mi neće ovi dan pokvarit....vap šu vari vari...."
    Ovo me tako podsjetilo na moj porod i na trenutak kad je svirala ta pjesma. Pjesme nakon nje nisam više čula, stalno sam si nju ponavaljala u glavi. Ali nije puno pomoglo. Mene je ometalo toliko sitnica koje neka druga žena ne bi ni primjetila. Npr. veliki šok mi je bio kad sam ušla u sobu što je ona previše sličila na bolničku sobu, a ja sam nekako očekivala da će biti 'toplija'. A bila je to puno više nego da sam rađala u nekoj drugoj bolinici, ali daleko od onog što bi meni trebalo. Ne znam je li moguće u glavi si nekako složiti da te ne smeta sve ono na što ne možeš utjecati. Mene je smetalo čak i to što mi je doktor došao u sobu, dobronamjeran, da mi malo radi društvo i podrži me.

  45. #595
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Evo da podjelim svoje info od današnjeg pregleda u trudničkoj ambulanti u vinogradskoj.
    Upitah za tu famoznu kadicu za porode, kažem doktorici; čujem da imate kadu ali da se baš i ne koristi, jel to točno?
    Odgovori meni dr. da imaju kadu, da se može zatražiti, ali svi brisevi i urinokultura mora biti sterilna a trudnoća školaska, ono za 5. No, kadica se ne koristi jer je žene ne traže (!!!) a osoblje nema baš iskustva sa porodima u kadi (!!!) pa ju zato ona ne bi ni preporučila da se odlučim na tako nešto (!!!) A osim toga, ako su boxevi krcati, osoblja nema dovoljno da bi jedna primalja mogla biti non stop uz mene što porod u kadi zahtjeva.

    CTG se radi konstantno i oko toga nema iznimaka, ali izlaze u susret da nas prikopčaju dok sjedimo na lopti.

    Drip, prokidanje vodenjaka i rezanje međice rade samo u slučaju potrebe (što got to njima značilo) jer i nisu oni nešto pretjerano ludi za dodatnim poslom, tako meni dr. kaže...

    Veli, plan poroda možete imati, ali mi se zalažemo za potpuni nadzor jer fiziološka trudnoća i porod ne moraju rezultirati sretnim ishodom na kraju...

    Ne preporučamo dolazak u rodilište u zadnji čas, naročito ako je došlo do puknuća vodenjaka. Za 12 sati od puknuća dolazi do upale...
    Mi vam dajemo naše preporuke, ali vi i suprug preuzimate odgovornost ako ćete raditi nešto mimo toga.

    Ovo sve pišem da bi skrenula pozornost na stavove osoblja u hr. rodilištima. Nije li da uz ovakve stavove i preporuke i svakodnevnu praksu žena ima 0 šanse za prirodan, fiziološki porod koji će joj ostati u ugodnom sjećanju, a ne kao mukotrpna horor priča sa - glavno da je sve na kraju ispalo ok sa bebom i samnom?
    Zašto je uopće postavljena kadica, konkretno u vinogradskoj, ako ni osoblje ne potiče ili barem ne informira rodilje o toj mogućnosti?
    Zašto žene u većem broju ne traže kadicu i tako vrše određeni pritisak na osoblje da se educira i stekne potrebno iskustvo i možda se postavi koja primalja više u smjeni kako bi mogla biti uz rodilju?

  46. #596
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Stvarno nije ni čudo da se sve više žena okreće kućnim porodima, jer uz ovakav stav zdr osoblja je zaista teško moguće imati jedan fiziološki neometan porod

  47. #597
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Slazem se sa tobom da je kada, a bogami i stolcic u mnogim rodilistima cisto nepotreban trosak (sminka) s obzirom na to da se izbjegavaju koristiti i u konacnici i ne koriste.
    Mislim da je ginekolog na predavanju o porodaju koje sam slusala bio dosta iskren kad je iznio stav da on JE za porod na stolcicu, u kadi i sve ostale fizioliski prirodnije polozaje radanja, ali ne u drzavnim bolnicama jer one nemaju dovoljno osoblja za to. Kao primjer je naveo eventualnu komplikaciju poroda u kadi kada bi dva-tri medicinska djelatnika trebala uci u kadu (smociti se, pa se presvlaciti) i izvaditi dijete i majku vani.
    Sa druge strane, za nepovjerovati, i on je iznio "cinjenicu" da babica okrece dijete pri porodu. Moj je zakljucak da su oni toliko duboko zaglibili u tom shvacanju porodaja kao patologije i medicinskog zahvata da su i sami sebe vec uvjerili da babica okrece dijete i da ce spontanim ljustenjem i porodom posteljice doci do obimnog krvarenja...
    Posljednje uređivanje od maca papucarica : 18.04.2013. at 15:15

  48. #598

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    ekoi, sve si sama rekla i odgovorila, nemam što dodati. Ono što mene čudi kod opstetičara jest neki izostanak makar znanstvene znatiželje, da vide je li to što su oni naučili, a to je znanje o medicinski vođenom porodu, baš jedino i sve što treba znati o porodu? Ima li možda još štogod? Ima li tu nešto hormonski? Nešto emocionalno? Nešto duhovno?Neka pradavna, iskonska znanja i spoznaje, koji se u današnjim modernim uvjetima mogu divno nadograditi?Koji imaju odličnu pozadinsku sigurnost u medicini, a da bi došli do punog izražaja. Da ima neka sveza svega toga? Žao mi je što se pokušaji da se porod sagleda iz drugih kuteva odmah shvaća kao atak na medicinsku naobrazbu (a nije tako), da se ne vidi kako tu ne bi smjelo biti suprotstavljenih strana jer bi svi trebali težiti istomu.

  49. #599

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj maca papucarica prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je zakljucak da su oni toliko duboko zaglibili u tom shvacanju porodaja kao patologije i medicinskog zahvata da su i sami sebe vec uvjerili da babica okrece dijete i da ce spontanim ljustenjem i porodom posteljice doci do obimnog krvarenja...
    Da, jako su zaglibili, zacementirani su. Da se barem mogu izdići iznad svog straha i svog ega i poslušati nešto drugo. Pomalo se kod nas javljaju i neki drugi glasovi, u nekim malim rodilištima pokušavaju se raditi neki pomaci. Ne ide im lako, doživljavaju otpor kolega, ali su žene presretne zbog njihovog pristupa i oni sami su prezadovoljni što su sami sebi dozvolili nešto što u konačnici rezultira čistim ljudskim zadovoljstvom.

  50. #600
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Povećanje broja primalja , idealno jedna primalja na jednu rodilju kontinuirano je nešto sto bi donijelo višestruke dobrobiti i još vise povecalo sigurnost rađanja i zadovoljstvo rodilja. Bez obzira na želje rodilja za fizioloskim porodom , onim uz epiduralnu ili sto već , na tome bi trebalo inzistirati bez obzira na povećanje troškova zdravstvenom osiguranju.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •