Stranica 4 od 16 PrviPrvi ... 2345614 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 791

Tema: Znate li kako izgleda fiziološki porođaj?

  1. #151
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    [QUOTE=Tiziana;2369136Dobio je 9/10 apgar, a 9 zato jer je boja koze bila ruzicasta pa to skida jedan bod. Crvenilo skida dva boda.
    [/QUOTE]

    Ne. Ružičasto je ono što treba i daje dva boda.
    Plavo je ono što ne treba i oduzima bodove.

    Ako ćemo ih već bodovati.

    Novoročenče ima 28 dana da od novorođenčeta postane dojenče. Za to vrijeme mu se organizam prilagodi. A duktus na pupku se zatvara odmah nakon prvog udisaja. Vrijeme se mjeri u sekundama. To je životno važno. Bez toga bi beba mogla iskrvariti.

    Zato se bebu odmah nakon što se rodi, a prije prvog udaha, spusti ispod visine posteljice u mami ( ako već mama nije u takvom položaju) da još koji ml krvi uđe u nju. Kad udahne, uloga pupčane vrpce je gotova zauvijek. da li će se presjeći odmah ili nešto kasnije, nebitno je.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 17.03.2013. at 13:08

  2. #152
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    "Kad udahne" je razlicito od "dok se disanje ne uspostavi". To je taj prijelazni period o kojem pisem. Ne, nisam to izmislila.
    Na BMJ se moze naci hrpa clanaka o tome. Tipa:

    Dr Andrew Weeks, a senior lecturer in obstetrics at the University of Liverpool

    "Umbilical cord clamping after birth"

    At birth, he says, the umbilical cord sends oxygen-rich blood to the lungs until breathing establishes. So as long as the cord is unclamped, the average transfusion to the newborn is equivalent to 21% of the neonate’s final blood volume and three quarters of the transfusion occurs in the first minute after birth.


    Disanje nije uspostavljeno prvim udahom, jer tlak zraka nije dovoljan da drzi pluca otvorena. Otvaranje pluca ne moze se dogoditi u jednom udahu. Alveole se napusu zrakom, medjutim atmosferski pritisak nije dovoljan da to tako i ostane. Ono sto pluća odrzava otvorenima je hidrostatski tlak u mrezi kapilara koje okruzuju alveole. Dovoljan dotok krvi u pluca, tj. kapilare i osmoza koja ce se dogoditi ce isusiti tekucinu iz alveola. Al ne u jednom udahu. To je nemoguce. Kad se uspostavi hidrostatski tlak u kapilarama i isusši tekucina iz alveola - onda je uloga pupkovine prestala. Ne prije. Ne s prvim udahom.

  3. #153
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sve su to bas zanimljive nijanse.

    Kao kad na djecjoj hrani napisu da unutra nema konzervansa, a to zapravo znaci da kolicina konzervansa ne prelazi odredjenu razinu.

  4. #154
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne znam, Beti, vjerujem da bi mi ginekolog rekao da je bezvezno i nesuvislo cekati pupcanu da otpulsira, u slucaju da od toga stvarno nema koristi. Nije imao nikakvih problema reci sto medicinska struka, ili on sam (razilazi se malo i on s onim sto pise u knjigama, zato sam ga i birala) misli o nekim drugim stvarima.

    Za dlake i govanca mi je stvarno bilo svejedno, a u danima van visoke trudnoce stvarno brinem o frizuri, majkemi. Nekako sam bila uvjerena da cu se ukenjat', cisto fizike radi, jer sam vjerovala da ne moze toliko necega biti na otprilike istom mjestu u isto vrijeme (danima nisam isla na wc), ali nista. Izaslo svih cetiri kile djeteta, a sve drugo se rijesilo nekad nakon poroda, bezbolno, iako sam i pukla i bila sivana. Zapravo, uglavnom poucena horrorastim pricama o povracanju u mlazovima, grozila sam se upravo toga (ubile me u pojam i price s pocetka knjige Ine May ). Na kraju sam prvo zaboravila na strah, a onda nisam ni povracala, iako sam jela i pila od prvog truda do rodjenja Debelog (nedovoljno, jer me ipak spasilo malo glukoze). Zadnji put sam pila vodu mozda pola minute prije nego je iskliznuo van.

    Plakao je glasno mozda koji trenutak, nakon sto su mu disni putevi ocisceni od mekonija. Glasan je i ostao, a zapravo je prvih mjesec dana zivota proveo vristeci iz njemu znanih razloga.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 17.03.2013. at 13:55

  5. #155

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Htjela bi neke stvari razjasniti, makar samo sebi.
    Zašto je uopće izmišljen drip, umjetni oksitovin, zašto gel za otvaranje ušća, čemu služi carski rez?

    Je li namjera medicine bila da mrcvari žene i djecu, da im šteti, da ih ubije?
    Ne, naravno da nije, dapače, sve je to izumljeno da spasi živote.

    Je li antibiotik izumljen da spasi živote ili da nam uništi zdravlje?

    Ovo prvo, svakako.

    Kolike su žene umrle od sepse nakon poroda i to samo zato što su ih liječnici pregledavali neopranih ruku u bolnicama, to se događalo u prvoj polovici 20. stoljeća. Kolika je to samo razina neznanja bila.
    Puno smo napredovalo od tada.

    Kad je porod bio bez pomaka, krajnje iscrpljujući, bez trudova koji se ničim nisu mogli potaknutim nastupale su spasonosne intervencije.
    Iznimno, ne u pravilu , a kamoli da bi ih koristili kao rutinu.
    Tako je bilo u početku.
    I onda su krenula "kola niza stranu". Iznimka je polako postajala pravilo, dobro promišljen postupak rutina, individualni pristup zamijenjen je nekritičkom primjenom.

    Nešto što se davalo za nuždu postalo je pravilo, antibiotik koji je spšavao tamo gdje tijelo samo ne može, počeo se uzimati "na lopate".
    Pacijenti su toliko ustrašeno postali tijekom godina da i samo traže penicilin tamo gdje ne treba, žene su toliko ustrašene da nema šansi da same rode da i same žele da netko rodi umjesto njih.

    Začarani krug.
    Tu se danas nalazimo.
    Ne u želji da izbacimo svaku intervenciju s poroda, i svugdje, tko bi lud želio taj nazadni korak,

    već se pojavila nužda i potreba, kao i kod antibiotika,
    da se kaže- stanite, ljudi, pretjerali ste, izgubili ste kompas,
    ne može se rutinski vaditi zube,
    ni rutinski operirati
    ni rutinski davati koješta u porodu.

    Netko će sigurno naći, i ja sam na to naišla, navode naših starijih opstetičara, gdje spominju koliko se malo u početku primjene dripa nepotrebno interveniralo, a koliko je to danas ko dobar dan.

  6. #156
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Nena, ovo o čem pričaš ima drugu pozadinu - utjecaj farm. industrije, ekonomija i gospodarstvo, vlada, centri moći, položaj žena (neravnopravnost)...Više nikome od čelnih ljudi u ovim navedenim segmentima i organizacijama društva nije u interesu dati ženama slobodu i prirodan porod, prirodno bilo šta. Kao prvo, na tome nitko ne zarađuje, kao drugo vaga centra moći u svijetu bi se pomaknula, u korist žena naravno, a onda bi naše društvo općenito mnogo drugačije izgledao. I ne, ne govorim o nikakvim teorijama zavjere, feminističkom uvjerenju, već o nečemu što postane jasno svakome ko se malo zadubi u tu temu.

  7. #157
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Citiraj _Candy Candy_ prvotno napisa Vidi poruku
    Boja kože je bila ružičasta ili nije bila ružičasta pa zato bod manje?
    Pitam jer više nisam sigurna kakva bi boja kože novorođenčeta trebala biti. Uvriježeno mišljenje je da bi trebala biti ružičasta, što ne? Moj prvi je bio ljubičasto-crveno-modar (izmučeno čeljade), a drugorođena je bila svjetloplava otprilike. Biće ni to nije normalno.
    Boja je bila ruzicasta i zato je bio bod manje. Da je bio ljubicast onda dva boda manje. Al ja sam rodia u Italiji i tu tablicu bodovanja imam na talijanskom pa nas mozda zbunjuju jezicne finese prijevoda. Dakle pise mi colorito rosaceo - 1 punto pa je moj slobodni prijevod ruzicasto.

  8. #158

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    Nena, ovo o čem pričaš ima drugu pozadinu - utjecaj farm. industrije, ekonomija i gospodarstvo, vlada, centri moći, položaj žena (neravnopravnost)...Više nikome od čelnih ljudi u ovim navedenim segmentima i organizacijama društva nije u interesu dati ženama slobodu i prirodan porod, prirodno bilo šta. Kao prvo, na tome nitko ne zarađuje, kao drugo vaga centra moći u svijetu bi se pomaknula, u korist žena naravno, a onda bi naše društvo općenito mnogo drugačije izgledao. I ne, ne govorim o nikakvim teorijama zavjere, feminističkom uvjerenju, već o nečemu što postane jasno svakome ko se malo zadubi u tu temu.
    uf, nisam išla tako široko, a može se, zaista, sve staviti u međuodnos.

    (i isprika zbog brojnih tipfelera u zadnjem postu, od prvog bi- bih pa dalje, uvijek pišem prebrzo, al' ovaj put sam baš pretjerala)

  9. #159
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, Beti, vjerujem da bi mi ginekolog rekao da je bezvezno i nesuvislo cekati pupcanu da otpulsira, u slucaju da od toga stvarno nema koristi. Nije imao nikakvih problema reci sto medicinska struka, ili on sam (razilazi se malo i on s onim sto pise u knjigama, zato sam ga i birala) misli o nekim drugim stvarima.
    Logično je da je bolje da otpulsira, manje će krvi isteći iz nje u posudu ili kamo se već izlije, kad prestane teći kroz nju. Pa mislim da počekaju, nije to neka hitnja. Glavno da beba diše. I da je s mamom sve u redu.

    Bebini dišni putevi se čiste i kad nije bio prisutan mekonij, jer prisustvo mekonija u dišnim putovima nije fiziološko stanje. A prisustvo vernixa i plodove vode je, no isto je običaj očistiti i/ili aspirirati. Ne rade to svi isto. I nije uvijek potrebno.

  10. #160
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    pa kazem, odem tada kozmeticarki. ili pedikeru. da sam imala nekog da mi oblaci carape di bi mi bio kraj
    al opet napominjem, to je radi mene. da me to ne "uveseljava" bolila bi me briga sta netko u bijeloj kuti misli.
    Bome si faca, mene je bilo koji lezeci ili polulezeci polozaj gusio. Cak su mi i ctg radili na sjedeci i na setajuci. U biti onaj bezicni je zakon. Uopce ne smeta rodilji

  11. #161
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Logično je da je bolje da otpulsira, manje će krvi isteći iz nje u posudu ili kamo se već izlije, kad prestane teći kroz nju. Pa mislim da počekaju, nije to neka hitnja. Glavno da beba diše. I da je s mamom sve u redu.

    Bebini dišni putevi se čiste i kad nije bio prisutan mekonij, jer prisustvo mekonija u dišnim putovima nije fiziološko stanje. A prisustvo vernixa i plodove vode je, no isto je običaj očistiti i/ili aspirirati. Ne rade to svi isto. I nije uvijek potrebno.
    mojoj ni jednoj nisu cistili disne puteve.

  12. #162
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ali, stvarno o fiziologiji nakon prvog doba nije pisano, Ono najbitnije smo preskočile.

    Prijelazno doba, od prvog na ono glavno

    Kraj prvog doba, tj približavanje otvaranju od 8 cm je jako naporan. Ustvari ništa se ne događa a trudovi, bili prirodni ili na dripu, slijede jedan za drugim, stanke gotovo nema, već vam je svega dosta, imate osjećaj da nikud ne napredujete, a bolovi traju i traju...I svaki je sve duži. Disati treba kratko i površno, iznad truda i treba vam sva snaga da izdržite svaki trud, i silna odlučnost znajući da vas za sekundu čeka novi. Snažan i žestok.

    Znanje da je to normalno, da baš tako jako mora biti, trebalo bi olakšati taj dio poroda. Kad počnete naizmjence osjećati vrućinu i hladnoću, kad vam se obrazi zacrvene, dobijete napad štucavice, podrigivanja ( a neka i mučnine i povraćanja) znate da je otvaranje došlo skoro do kraja. Počnu se noge tresti, biti ledene, sve to je normalno, znakovi da će otvaranje uskoro doći do vrhunca.

    Neke rodilje sada osjete pritisak na anus, neke kao da su ostale bez zraka. Jednostavno prestanu disati od bolova i počinje stenjanje. Neke se pogube, sve to traje već predugo, ma kako kratko bilo, sve vam se čini kao pretežak posao, sve vam ide na živce. I muž, naravno.

    U prijelaznom razdoblju javlja se nagon za tiskanjem, ali mudro ga je suzbiti i čekati, koja može da se grlić skroz otvori.
    Snažno pritiskanje na grlić uzrokuje da on otekne i smanji se otvor. Sve dok svjesno možete zaustaviti tiskanje, nemojte tiskati. Tako će porod kraće trajati.

    U času kad morate tiskati i nema sile kojom možete prestati- e to je pravo vrijeme.

    Bolje je to čekati, jer babica a ni liječnik ne znaju kad je točan čas. I ono njihovo vikanje Tiskaj! zanemarite, ako imate snage i koncentrirajte se na svoje tijelo. Ono će znati kad treba.

    Naravno, neke će doživjeti porod bez tiskanja, ja jesam i to je predivno. No, to je bio 4.porod, već razrađen prolaz

    Duljina ovog prijelaza do potpune otvorenosti je različita, od par trudova do koji sat. Obično višerotke to brže riješe.
    Hvala S.Kitzinger u čijoj knjizi nalazim divna opise poroda i toplo preporučujem tu knjigu. Jedan lijepi poglen na ženino tijelo dok stvara i rađa novi život.

  13. #163
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ovo je meni bilo "prirodno" i zaista, kad je dosao tren da vise ne mogu disati i netiskati, tad je bio taj trenutak. samo sto sam nagon za tiskanje dobila nakon pregleda kad sam bila 9cm a beba je bila, kako su rekli na minus 1.
    sad bi iskoristila priliku i pitala sta to znaci- minus 1 ili neki drugi broj. pokusala sam izguglati nakon poroda ali nisam nasla, pa pitam vas koje ste upucenije i nacitanije

  14. #164
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je meni bilo "prirodno" i zaista, kad je dosao tren da vise ne mogu disati i netiskati, tad je bio taj trenutak. samo sto sam nagon za tiskanje dobila nakon pregleda kad sam bila 9cm a beba je bila, kako su rekli na minus 1.
    sad bi iskoristila priliku i pitala sta to znaci- minus 1 ili neki drugi broj. pokusala sam izguglati nakon poroda ali nisam nasla, pa pitam vas koje ste upucenije i nacitanije
    meni su brojke u porodu totalni visak

    jedine koje me eventualno zanimaju su kolika je beba i u koliko sati sam rodila

  15. #165
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Beti, ti si stvarno progutala neki prirucnik?

    Mene, eto, nista nije boljelo, osim, tih par minuta prejakog dripa. Nakon sto smo se vratili na minimalnu dozu i nakon sto sam uhvatila ritam, sve je bilo super. Ajde, da bas ne ispadnem suluda, povremeno je bilo neugodno, ali svaki put bi proslo kad bih nasla nesto novo, ili staro, sto me vratilo u neki moj film.

    Vruce mi je bilo cijelo vrijeme, hladno nikad. Treslo mi se nije nista. Ni u vrijeme trudova, ni u izgonu, ni nakon. Nisam trebala nikakve deke, u sobi je bilo, cijelo vrijeme, mozda 16 stupnjeva, po mojoj zelji. Doula je sjedila u jakni skoro cijelo vrijeme. I muz.

    Od silnih generalizacija sam stvarno, iako sam procitala i cula sve o normalnoj, fizioloskoj strani poroda, povremeno mislila da cu odapeti dok se telim u vlastitoj rigotini. Tako nekako.

    A bilo je, zapravo, prekrasno. I stvarno gotovo bezbolno. Vjerujem zato sto su me pustili da bude onako kako ja zelim.

  16. #166
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Taj broj je engagement, nemam pojma sto je to tocno kod nas. Idu dilation/effacement/engagement. Prvo je otvorenost, drugo je debljina cerviksa, a trece je u principu polozaj bebe u porodnom kanalu. Ovo trece je, na mojem prvom vaginalnom pregledu nesto dana prije poroda bilo +3, ili sto vec je ono miljama daleko od poroda.

  17. #167
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    meni su brojke u porodu totalni visak

    jedine koje me eventualno zanimaju su kolika je beba i u koliko sati sam rodila
    mene zanima upravo zbog ovog sto kaze kaae, polozaj bebe u porodjajnom kanalu. zanima me gdje je tada bila da znam povezati moje osjecaje i moju radnju. da li je tada vec prosla zdjelicu ili nije, jer ja u svojoj glavi imam tocno trenutak kada je al to ne mora biti tocno.

  18. #168
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    U principu ti taj minus jedan znaci da je onaj tko nagadja i ispipava teren smatra da ti ne bi jos trebala tiskati, a kamoli roditi.

  19. #169
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    kaae, hvala ti na ovom engleskom nazivu, sad sam nasla http://blessedmom.hubpages.com/hub/B...s-during-labor
    i da, to je to. nakon toga sam se ustala i tocno osjetila kako mi je prosla ischial spines (nemam pojma kak da to nazovem osim onog djela zdjelice koji se zbog repica moze prosiriti ) i nakon toga je uslijedio prvi nagod za tiskanjem.

  20. #170
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Meni je interesantno kako iz prirodnog poroda se boli ne sjecam, znam da je bolilo i to jako no konkretne boli ne mogu se sjetiti. Ali se boli iz kompletno induciranog poroda sjecam jako jako dobro. Ako se koncentriram mogu je skoro pa opet osjetiti u nekom svom sjecanju. I cesto se pitam sta bi se desilo da nisam pristupila indukciji. 42 tjedna a vrat maternice jos u straznjem polozaju skroz zatvoren. I posteljica mu je bila kao nova kad se rodio. Koliko bi ta trudnoca trajala? Bas se cesto pitam jesam li ispravno postupila.

  21. #171
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    evo slike http://www.brooksidepress.org/Produc...or/Station.jpg i to bas -1

    ni ja se ne sjecam boli kao boli, znam da je bolilo al ne sjecam se. imam 3 kljucna trenutka koja su mi ostala u sjecanju: pregled u trudu kad sam bila 9cm otvorena (i to mi je najgora bol bila), trenutak kad sam osjetila da je prosla zdjelicu, a ja na putu do wca stojim i ne mogu se pomaknut, imam filing da cu se raspast ko kula od karata (nije toliko bolilo koliko me iznenadio taj osjecaj) i treci je ring of fire, takodjer se ne sjecam da me bolilo vec se sjecam misli koje su mi prolazile kroz glavu i moje euforicno cerekanje dok me pece
    da nemam smsove muzu rekla bi da me porod uopce nije bolio

  22. #172
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je interesantno kako iz prirodnog poroda se boli ne sjecam, znam da je bolilo i to jako no konkretne boli ne mogu se sjetiti. Ali se boli iz kompletno induciranog poroda sjecam jako jako dobro. Ako se koncentriram mogu je skoro pa opet osjetiti u nekom svom sjecanju. I cesto se pitam sta bi se desilo da nisam pristupila indukciji. 42 tjedna a vrat maternice jos u straznjem polozaju skroz zatvoren. I posteljica mu je bila kao nova kad se rodio. Koliko bi ta trudnoca trajala? Bas se cesto pitam jesam li ispravno postupila.
    Pa normalna trudnoca traje izmedju 38 i 42 tjedna. Mozda su negdje fulali u proracunu pa trudnoca uopce nije toliko trajala, a mozda bi bez indukcije rodila sutradan. To stvarno ne mozes znati. Stanje cerviksa ako nema trudova ne znaci nista posebno.

  23. #173
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Tiziana, ja sam imala dogovorenu indukciju za 42+2, prvenstveno zato sto je meni trebao neki datum, da se propisno userem od straha pa da porod krene sam od sebe. Stanje cerviksa par dana prije toga je bilo, ono, stvarno nigdje blizu poroda. Rodila sam s 42+1, sve krenulo samo (par dana prije toga). I nisu oni pogrijesili u racunanju, doktor je uzeo moj datum, a taj je tocan, osim eventualno u sat.

  24. #174
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Taj broj je engagement, nemam pojma sto je to tocno kod nas. Idu dilation/effacement/engagement. Prvo je otvorenost, drugo je debljina cerviksa, a trece je u principu polozaj bebe u porodnom kanalu. Ovo trece je, na mojem prvom vaginalnom pregledu nesto dana prije poroda bilo +3, ili sto vec je ono miljama daleko od poroda.
    mislim da se na hr kaže angažiranost (tj. glava je ušla u porođajni kanal)

  25. #175
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Logično je da je bolje da otpulsira, manje će krvi isteći iz nje u posudu ili kamo se već izlije, kad prestane teći kroz nju. Pa mislim da počekaju, nije to neka hitnja. Glavno da beba diše. I da je s mamom sve u redu.

    Bebini dišni putevi se čiste i kad nije bio prisutan mekonij, jer prisustvo mekonija u dišnim putovima nije fiziološko stanje. A prisustvo vernixa i plodove vode je, no isto je običaj očistiti i/ili aspirirati. Ne rade to svi isto. I nije uvijek potrebno.
    a gdje ta krv ide ako tvrdiš da ne može ići u dijete? nestane?
    jesi vidjela kako izgleda pupčana vrpca kad je presjeku odmah nakon poroda? puna je krvi. A ona koju presjeku npr. pola sata nakon poroda? bijela, prozirna, spljoštena, a iz posteljice niš ne curi. Di je nestala ta krv ako nije otišla u dijete? btw. ta krv koja se nalazi u posteljici pripada djetetu, i zato mislim da je u redu da je dijete nakon poroda dobije, nije fer (a bome ni zdravo) oduzeti djetetu tu količinu krvi!

    čišćenje dišnih puteva je isto nešto o čemu bi se moglo raspravljati, tj. je li zbilja potrebno to raditi rutinski? naravno da NIJE

  26. #176
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam imala dogovoren cr na dan kada sam rodila, na dan kada sam po svoj racunici trebala roditi, 1 ili 2 dana prenesena, po mojoj racunici, po zm par dana prije termina, vise se ni ne sjecam jek dan ili dva, a kak je cura, to je to. (cr je bio radi gd, i to sam odgodila 2tj.) i zaprimili su me u bolnicu tvrdu, zatvorenu, miljama od poroda, nakon 2h puko je vodenjak, tad su napravili prijemni pregled i dalje zabetonirana i nakon 10h sam rodila. drugi porod, prvi vaginalan.
    moj je skoro i u sat tocan :D lol
    Posljednje uređivanje od leonisa : 17.03.2013. at 17:29

  27. #177
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Tiziana, ja sam imala dogovorenu indukciju za 42+2, prvenstveno zato sto je meni trebao neki datum, da se propisno userem od straha pa da porod krene sam od sebe. Stanje cerviksa par dana prije toga je bilo, ono, stvarno nigdje blizu poroda. Rodila sam s 42+1, sve krenulo samo (par dana prije toga). I nisu oni pogrijesili u racunanju, doktor je uzeo moj datum, a taj je tocan, osim eventualno u sat.
    isto tako je bilo i meni na prvom porodu. Naručena na indukciju s 42+1 tjedna (po uzv, po zm 44+1), rodila dan prije. dok mi nisu rekli neki datum bila sam stvarno uspaničena, jer sam čula puno previše priča o prenešenosti
    umirio me jedan ginekolog sa SD koji mi je rekao da je u svojoj 30 godišnjoj karijeri vidio samo nekoliko slučajeva prave prenešenosti, svi ostali slučajevi su bili - krivo izračunati datumi. Moje dijete su procjenili na 41+6

  28. #178
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    hahahahahah, izgleda da to s datumom fakat pali. meni su "prijetili" cr par dana prije ali sve je bilo, ako ne krene, budemo. dok mi nisu dali: dodjite sutra navecer, prekosutra ujutro idete na cr. i to sutra popodne sam osjetila da krece, iako nije krenullo, jos, al sam rekla muzu da mi daju jos 12h fore rodila bi, osjecam. i tako i bi :D

  29. #179
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    isla sam guglat hrvatski naziv koji je stavila puntica i zavrsila na wiki...strasno, strasno! http://hr.wikipedia.org/wiki/Poro%C4%91aj

  30. #180
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ja sam zbog odredjenih putovanja, ovulacije i (ne)prisutnosti muza gotovo u sat sigurna o pocetku trudnoce. Mozda sam luda ali treci dan nakon ovulacije cini mi se da sam cak i osjetila spustanje po jajovodu i radila pipi-test na 10 dana nakon ovulacije i bio je pozitivan. Jedva vidljivo ali je. Racunala sam 3 za spustanje, 7 za ugnjezdjenje. Puknuta sam znam, al ja sam bila uvjerena u to 100% I po toj mojoj racunici sam prenijela 3 dana. Al ja se nisam usr.ala od straha ko sto ste si vi druge davale neki granicni datum. Ja sam naivna ko sobarica stalno ponavljala da me strah nije, i u glavi mi je bio "lako cemo" film. Au sto sam se grdno prevarila! Sve samo ne lako

    Sad ste me skroz razdrmale s ovom fiziologijom da bi naradje to sve opet prosla. Tako mi se cini da sad sve znam i da bih to odradila savrseno. Mozda cak i doma, to se tu kod mene cak i refundira s 3000 eura, al kako bi taj kraval iza sebe pocistila?

  31. #181
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    isla sam guglat hrvatski naziv koji je stavila puntica i zavrsila na wiki...strasno, strasno! http://hr.wikipedia.org/wiki/Poro%C4%91aj
    ja sam davno predlagala da se nekoliko nas skupi i revidira taj horor članak na wikipediji
    ali, što jest jest, članak daje odličan uvid u to kako struka doživljava porod kao slijed intervencija koje se moraju odraditi

  32. #182
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam zbog odredjenih putovanja, ovulacije i (ne)prisutnosti muza gotovo u sat sigurna o pocetku trudnoce. Mozda sam luda ali treci dan nakon ovulacije cini mi se da sam cak i osjetila spustanje po jajovodu i radila pipi-test na 10 dana nakon ovulacije i bio je pozitivan. Jedva vidljivo ali je. Racunala sam 3 za spustanje, 7 za ugnjezdjenje. Puknuta sam znam, al ja sam bila uvjerena u to 100% I po toj mojoj racunici sam prenijela 3 dana. Al ja se nisam usr.ala od straha ko sto ste si vi druge davale neki granicni datum. Ja sam naivna ko sobarica stalno ponavljala da me strah nije, i u glavi mi je bio "lako cemo" film. Au sto sam se grdno prevarila! Sve samo ne lako

    Sad ste me skroz razdrmale s ovom fiziologijom da bi naradje to sve opet prosla. Tako mi se cini da sad sve znam i da bih to odradila savrseno. Mozda cak i doma, to se tu kod mene cak i refundira s 3000 eura, al kako bi taj kraval iza sebe pocistila?
    Ako ti je čišćenje najveći problem, tada problema nema.

  33. #183
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Jooj, da, sto bih dala da mi je ciscenje najveci problem!

  34. #184
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Jooj, da, sto bih dala da mi je ciscenje najveci problem!
    Uh, sto bi mi u Hrvatskoj dali da nam je čišćenje najveći problem.

  35. #185
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    isla sam guglat hrvatski naziv koji je stavila puntica i zavrsila na wiki...strasno, strasno! http://hr.wikipedia.org/wiki/Poro%C4%91aj
    Pa jesi vidjela literaturu? Pretpotopna.

  36. #186
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Koje čišćenje? Moji su počistili za manje od po ure. Mislim, nije ti to struganje krvi sa zidova, nego stavljanje robe na pranje.

  37. #187
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Jooj, da, sto bih dala da mi je ciscenje najveci problem!
    X

  38. #188
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Nena, nisam ni ja htjela u tom smjeru diskutirati, bar ne na ovom topicu, ali ako se pitamo, od kuda korijeni sveg tog zla, dođeš onda do takvih stvari...no dobro..

    Molim nekog tko se razumije da mi objasni "fiziologiju disanja" prilikom poroda. Zašto recimo i to disanje moramo učiti? Zašto ne bismo disale onako kako osjećamo da najbolje radi za nas. Meni recimo disanje kakvo se preporuča na tečajevima uopće nije koristilo jer ga nisam bila u stanju provesti...išlo mi je na živce, valjda me previše asociralo na američke serije

  39. #189
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    nisam nikad išla na tečaj, primalja koja mi je bila za ispomoć mi je rekla kako i to je zapravo bio duboki udah u početku truda, koji svaki trud ispraća polako i šalje bebi kisik ( sve pod navodnike). Udah i onda dugi izdisaj s dubokim, gotovo muškim glasom, ali dubokim. Ovo što su mi cure pričale da su učile na tečaju bi mene totalno ošamutilo. Vizualizirala sam da šaljem bebi ljubav sa svakim izdisajem i duuuugo izdisala.
    Posljednje uređivanje od mama_jos_malo : 17.03.2013. at 21:54

  40. #190
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    hm...e vidiš
    ja nisam mogla prodisavati trudove satima (disala, stenjala, probavala svakak) dok mi na prijemu u bolnicu sestra nije hladno rekla: pa kak vi to dišete?? morate ovak, onak

    I bilo mi je jedno 3 puta lakše od tad na dalje
    doslovce me u sekundi "naučila" disati u trudu

    Ali to je bilo sve od pozitivnih stvari koje sam dobila od osoblja bolnice općenito

    Sama dakle nisam satima uspjela "naći" ritam disanja, ne znam zašto

  41. #191
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    [QUOTE=puntica;2369009][QUOTE=zasad skulirana;2368922]
    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    po meni je ovo uvredljivo za sve osobe koje se bore s neplodnošću. Misliš da njihovo tijelo nije bilo sposobno začeti? Kako su onda trudne? Njima je medicina pomogla (nije odradila posao umjesto njih), ali da njihovo tijelo nije bilo sposobno začeti (pa i uz pomoć medicine) one ne bi ni bile trudne Tako je i s porodom. Svaka žena može roditi, ali nekoj treba pomoć medicine, zato je ona i tu, zar ne?
    Naravno,zato se ne zove umjetna nego potpomognuta oplodnja...ali da nije bilo te pomoci ne bi ni bilo trudnoce...
    I zato se nazalost dogadja da pri porodu dodje do spomena da je rijec o MPO trudnoci pa se samo radi te cinjenice sugeriraju intervencije!

    [QUOTE=Nena-Jabuka;2369105][QUOTE=zasad skulirana;2368922]
    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Od onih objektivnih, zdravstvenih, a još više psiholoških, baš ovo što si rekla.
    Strah, nesigurnost i bojazan za dijete, nekad samo subjektivan, a nekad i opravdan.
    Sve je to normalno, i ja bih tada vjerojatno najradije cijelu trudnoću provela pod staklenim svonom, ali mi o tome uopće ne pričamo. Baš sam zato u idućem postu naglasila da žene koje čuvaju trudnoću, koje se prijevremeno otvaraju, koje imaju sto svojih problema...., one ne spadaju u ovu skupinu o kojoj pričamo.Tada je medicinska pomoć nužna.
    Ako je netko npr. bio od 6og mjeseca prst otvoren te sa omeksalim cerviksom,zasto bi medicinska pomoc bila nuzna na porodu?
    To npr. nije nikakva zapreka prirodnom porodu,zar ne?...ali psihicki, zeni koja se eto morala malo cuvat i mirovat radi toga je u glavi:ma samo da sve prodje u redu...a cim ides u porod sa nekim (subjektivnim) strahom za dijete tesko da ces proci bez intervencija...
    Meni su cesto rekli: a,lako tebi pricat kad ti je sve bilo u redu...(100% uredna i zdrava trudnoca bez ikakvih smetnji)...kao da je to postala rijetkost i iznimka!
    Ionako je uz pomoc,kao sto ste spomenule,krivih prestavljanja poroda preko TV-a,pa onda horror prica generalno uvrijezeno misljenje da je porod nesto sto vrlo lako moze poci po zlu...nadodajmo na to neke sitne komplikacijice tokom trudnoce i ode samopouzdanje i osnazenost pred porod u k***....

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Frzura je nevazna u odnosu na porodjaj.
    Bez klistira drekec izadje formiran, ako nije izasao vec prije, al s klistirom s pretvori u proljevasti gnjus.
    Da,ali ako je to nekome bitno,zar nije moguce da bi se postigao kontra-efekt? Eto,Zuska kaze da joj je bio bed imati taj feeling da ce se ukakat (nema veze sto se mogla i unatoc klistiru )...i ako tokom poroda misli:ajme meni beda,sto ako se sad pokakam? moze se blokirat i usporit si trudove... Na nju je koliko god to mozda cudno zvuci,dobijanje klistira imalo pozitivan ucinak....

  42. #192
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    moj prvi porod je bio dug i bolan i apsolutno ništa nisam znala osim da trudovi ne traju bez prestanka nego da između dva truda postoje razdoblja odmora. naivno sam vjerovala kako ću to malo predahnuti, skupiti snage za dalje i tako će to proteći kako mora. kad su trudovi počeli šarafiti ja sam bila totalno ustrašena i požurila u bolnicu. kamo sreće da nisam. jer su me stavili na stol u 22 navečer i s njega nisam ustala do 6 ujutro. e to ne bi poželjela ni najvećem neprijatelju. dobro je završilo ali bilo je baš traumatično. drip, pa drip pa drip. pa čupanje djeteta, nalijeganje na trbuh, pa vađenje klještima, nije zaplakala, sva ljubičasta i izmučena. šivanje 20 šavova. ja sretna. živi smo. nikad više neću rađati.

    drugi porod 8 godina poslije. količina informacija bitno porasla, ja kakti zrelija, pripremljenija, čitam odenta, čitam tuđa iskustav, čitam na sto strana i nadam se najboljem. raste mi pouzdanje u vlastito tijelo i vlastitu snagu. radujem se svemu. donosim odluku kako ću odbiti svaki sedativ, kako neću ići do samog kraja kako ću ovo dijete nastojati zaštititi od rutinskih radnji i kao mi ništa neće pokvariti taj dan.

    u 24 sata počinju lagani trudovi, na svakih 5 min. pa 10, pa opet 5. u krevetu u polusnu odrađujem polagano, ustajem u kadu tople vode, opuštam se, odlazim malo na loptu, dočekujem jutro. bolovi postaju jači, ja se grijem kraj kamina, u tišini i polumraku, svjesna svega, boli ali sam uzbuđena, sigurna da ide dobro, ne dam se do 12 kad postaju luđački, na 1 minutu, muž vozi u bolnicu. e sad, onaj tren kad sam se tamo našla kod mene nastaje panika, sve je dobro dok me nisu na ctg stavili. ja vjerujem da je neka trauma izbila na površinu jer sam se pogubila. svašta sam počela govoriti, u sebi pomislila kako hoću drogu, hoću bilo što da ovo prestane, hebeš odenta, nije nikad rađao, sve to zvuči logično i razložno dok čitaš ali kad si tamo sve gubi smisao. pretvaraš se u veliku ogromnu bolnu masu i to je to. otvorila sam se u sat vremena još 6 prsta ( jer sam došla otvorena tek 4 na što sam pošizila na svoje rađanje i prirodu i na sebe) i počinje tiskanje - a ja veze nemam ni što hoće ti silni ljudi oko mene, ja izlazim iz sebe i gledam sve to kao da me se ne tiče, ne mogu disati ni ovako ni onako, nemam snage uopće disati nikako. samo želim otploviti što dalje i ne zanima me što će dalje biti. meni treba pet minuta mira. samo pet minuta. u tom nekom košmaru u kojem pokušavam izreći da ja stvarno nemam više snage za ništa , u tiskanju koje nikako da završi, babica govori da jesam otvorena ali beba je visoko, štogod to značilo. pomišljam da kakva su to moja djeca koja ne silaze di trebaju, da što uvijhek ja moram neke teške bitke voditi, ma svašta mislim ali najzanimljivije od svega da ja osjećam kao da netko drugi treba i hoće odraditi ostatak posla. svjesna sam da sam to ja i samo ja i da nema tko drugi ali neopisiv je taj moj osjećaj podijeljene osobnosti.
    od druge sebe očekujem da odradi što mora a ja ću se samo malo odmoriti tu i čekati.
    oko mene graja, dva doktora i tri babice, daj kisik, ajde, beba pati, ja čisto racilonalno donosim odluku da moram sudjelovati i nekako, nekako stvar se pokreće, osjećam ring of fire, beba izlazi, ništa se ne čuje. kao ni prvi put. to su ta moja djeca. ne plaču i treba im sto godina da izađu .
    mislim da kad bi išla roditi treći put da bih ja crkla doslovno od straha. da mi srce ne bi izdržalo.

    zapravo mi je jako žao što sam imala tako traumatične porode. jer stvarno vjerujem da sve može drugačije izgledati. i sad znam da mi je puno toga ostalo nepoznato još uvijek i da ipak nisam dovoljno informirana. zato mi znače sve ove vaše informacije, jer još uvijek pokušavam razumjeti što se to kod mene događalo, zbog čega beba "ostane visoko" i što to uopće znači?
    da li se to moglo izbjeći i kako?

    ma ima tu još masu pitabnja i podpitanja koja se roje mojom glavom...

  43. #193
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    uf, ne znam što bih prvo napisala..hrpa postova od kad sam bila tu zadnji put...

    nela08: ako se ne varam, u knjizi "gentle birth gentle mothering" imaš poglavlje o toj bakteriji, s pregledom važnijih istraživanja i statistika, možda bi ti pomoglo da to pročitaš.

    nakon hrpe vaših postova ove mi se misli motaju po glavi:

    beba ne mora zaplakati. točno se sjećam kad se žabica rodila da je samo nešto tiho prožvrgoljila.

    što se donje frizure tiče, to je modni izbor i ništa više, ok je šišati, ok je plesti pletenice ili brijati na golo, tetovirati, bojati u ružičasto. to nikako neće utjecati na porod, pa nema potrebe da se čini išta što se ne želi činiti.

    netko je naveo da je stvar u tome žele li žene znati išta o fiziološkom porodu. meni se čini da na tu motivaciju utječe strah koji se uvlači u trudnice brojnim pričama o bolu i najrazličitijim komplikacijama koje se mogu dogoditi. a ljudskoj psihi je prirodno izbjegavati izvore straha. i nemojmo zažmiriti na činjenicu da je puno teže doći do informacija o prirodnom porodu nego o standardnom bolničkom današnjem. o potonjem će ti pričati doktori, o njemu ćeš slušati na tečaju na koji ćeš ići kako bi ti muž smio praviti društvo pri izgonu, o njemu će ti pričati i majka i većina žena oko tebe, njega ćeš vidjeti na filmu. da bi saznala nešto o tome kako teče neometan porod (meni se to više sviđa nego fiziološki) moraš prčkati po internetu, tražiti povećalom nekog u svojoj okolini tko ga je doživio/vidio koga možeš pitati ono što ne nađeš u knjigama. nisu trudnice lijene već su zastrašene i zatrpane krivim informacijama.

  44. #194
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Pa jesi vidjela literaturu? Pretpotopna.
    nije 1994.
    Ante Dražančić, Porodništvo / Ante Dražančić i suradnici, Zagreb, Školska knjiga, 1994. - XVI, ISBN ISBN 953-0-30504-4

  45. #195
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Disanje koje mi je odgovaralo u trudovima bilo je disanje s trudnicke joge koja pripremala za prirodan, fizioloski porod. Ono sto mi se skroz urezalo u pamcenje je da treba drzati celjust opustenom i ne vristati, tj. ispustati visoke glasove. I bi tako.

  46. #196
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Beti, ti si stvarno progutala neki prirucnik?
    Da priručnik! Knjige, puno knjiga. Mene kad nešto zanima, e ...pa se obrazujem, jelte...

  47. #197
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Disanje koje mi je odgovaralo u trudovima bilo je disanje s trudnicke joge koja pripremala za prirodan, fizioloski porod. Ono sto mi se skroz urezalo u pamcenje je da treba drzati celjust opustenom i ne vristati, tj. ispustati visoke glasove. I bi tako.
    ovako i ja, samo nisam isla na trudnicku jogu i ono sto uce po filmovima i na tecaju mi uopce nije pasalo.
    kad sam suzbijala nagon za tiskanje nisam uopce disala vec sam mislima bila u nekom vakumu.

  48. #198
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    a gdje ta krv ide ako tvrdiš da ne može ići u dijete? nestane?
    jesi vidjela kako izgleda pupčana vrpca kad je presjeku odmah nakon poroda? puna je krvi. A ona koju presjeku npr. pola sata nakon poroda? bijela, prozirna, spljoštena, a iz posteljice niš ne curi. Di je nestala ta krv ako nije otišla u dijete? btw. ta krv koja se nalazi u posteljici pripada djetetu, i zato mislim da je u redu da je dijete nakon poroda dobije, nije fer (a bome ni zdravo) oduzeti djetetu tu količinu krvi!

    čišćenje dišnih puteva je isto nešto o čemu bi se moglo raspravljati, tj. je li zbilja potrebno to raditi rutinski? naravno da NIJE
    Uđe u dijete, naravno, sve dok može ulaziti, do zatvaranja ulaza pupčane vrpce koje se događa nakon prvog udaha i uspostave novorođenačkog krvotoka. I napisala sam da babica spusti dijete, ako već nije u nižem nivou od posteljice, što zavisi o položaju majke prilikom izgona. Pa to je logično. Ali, ne radi se tu o puno krvi. Koliko stane u te pupčane žile. Sigurna sam da se priroda pobrinula i to riješila na najbolji način. Ustvari, ako imamo babicu kao pomoć pri porodu, ne trebamo o tome razmišljati, ona zna. U tom času nas čeka nešto puno važnije - beba u rukama.

    Ja se ne sjećam zvuka aspiratora da su čistili dišne puteve, ali tko zna, nakon poroda sam bila u totalnoj euforiji, pa nisam o tome mislila.

  49. #199
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    spusti dijete na koliko dugo?

  50. #200
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Cekaj cekaj stani malo.... kolicina kojekakvih tekucna koje sam vidjela na svojim porodima je poprilicna! Na prvom je pljsnulo nesto u neku vrecu pa s tok izvagali i rekli 440 gr, ja pitam jel to posteljica, kazu ne, krv. To mi je ostalo bas sokantno otkud pol litre krvi tek tako. Na drugom porodu dok sam dosetavala od kade do kreveta iza mene je jednom trenu pljusnula valjda ista ta krv, dok sam hodala samo sa osjetla pljusssss i netko je njurgao da kako ce sad vagati, a svo prisutno osoblje se moralo presvuci jer je toga bilo po svuda. Pod zid itd. Ja nisam vidjela jer sam drzala malu, pazila da ne padnem, hod i nisam htjela da nas jos odvajaju zbog onog teksta o vampirici prmalji kojeg sam netom prije poroda ovdje citala.
    A o plodnoj vodi da ne pricam. Jel sam ja to nesto pobrkala loncice ili toga stvarno nema toliko puno?

Stranica 4 od 16 PrviPrvi ... 2345614 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •