Stranica 1 od 16 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 791

Tema: Znate li kako izgleda fiziološki porođaj?

  1. #1
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno Znate li kako izgleda fiziološki porođaj?

    Danas smo sretniji nego ikad, natalna i perintalna medicina je toliko napredovala, higijena je na visokoj razini, da većina naših strahova vezanih uz porod može biti svedena na minimum. Ono od čega su strahovale naše bake, danas je, zahvaljujući dobrim uvjetima u kojima živimo, iza nas.

    No, koliko dobro poznajemo zakonitosti svog tijela i svojih hormona tijekom poroda, a koliko se naše znanje svodi na poznavanje bolničkog protokola, bontona i pravila ponašanja koja su tamo uspostavljena, tj. znate li koliko se bolnički, aktivno vođeni porođaj razlikuje od fiziološkog, dakle onog koji nam je namijenila priroda?

    Kako izgleda porod, koje su mu faze, koliko traje, što je ženi i djetetu tada potrebno?

    Gdje ste našle informacije kako izgeda "običan" tijek poroda, bez intervencija sa strane? Jeste li uopće naišle na to?

    Znate li čemu služe intervencije u rodilištu i koliko su znanstveno (ne)utemeljene?

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Znate li kako izgleda fiziološki porođaj?

    Da.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    znam kako bi trebao izgledati, ali osobno ga nisam doživjela. prave informacije sam nalazila posvuda gdje sam mogla, a dezinformacija ima također posvuda.
    vidjela jesam fiziološki porođaj, ali ne u hrvatskoj.
    tu ću sad stati jer sam se zbedirala.
    Posljednje uređivanje od Ayan : 15.03.2013. at 15:21

  4. #4
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Potaknuta temama drip/bez dripa, klistir i sl. otvorila sam ovu temu jer me zanima koliko zapravo znamo o tome kako uistinu tijelo funkcionira i koji se mehanizmi kriju iza fiziološkog poroda.
    Skuzila sam da mi se termin prirodni porod ne svidja jer implicira da postoji i neprirodni porod, i to mi nekako ne pogadja bit. Osim toga, "prirodni porod" je termin koji se cesto koristi za vaginalni bolnički porodjaj koji najcesce nije ni blizu fiziološkog, tj. onog koji je uistinu prirodan.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Potaknuta temama drip/bez dripa, klistir i sl. otvorila sam ovu temu jer me zanima koliko zapravo znamo o tome kako uistinu tijelo funkcionira i koji se mehanizmi kriju iza fiziološkog poroda.
    Skuzila sam da mi se termin prirodni porod ne svidja jer implicira da postoji i neprirodni porod, i to mi nekako ne pogadja bit. Osim toga, "prirodni porod" je termin koji se cesto koristi za vaginalni bolnički porodjaj koji najcesce nije ni blizu fiziološkog, tj. onog koji je uistinu prirodan.
    Mogu se pohvaliti fiziološkim porođajem u bolnici, eto, ima i takvih bolničkih, i drugi porod u kojem je fiziološko bilo jedino dva živa bića i rupa kroz koju je jedno izašlo, ali s razlogom.

  6. #6
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj klokanica1506 prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu se pohvaliti fiziološkim porođajem u bolnici, eto, ima i takvih bolničkih, i drugi porod u kojem je fiziološko bilo jedino dva živa bića i rupa kroz koju je jedno izašlo, ali s razlogom.
    Znaci mogla si izabrati porodjaj za radjanje i nije bilo intervencija u toku i neposredno nakon poroda?

    Pitam jer sam ja imala zamalo fizioloski porodjaj u kadi. I nije bilo intervencija osim uterotonika (nepotrebnog) poslije poroda, ali su trazili da u kadi zauzmem odredjeni polozaj da bi njima bilo lakse.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Meni ovo izgleda super tema.

    Čisto da vidim odakle crpimo basic informacije o svom tijelu.

    U svojim trudnoćama sam išla na trudničke tečajeve u rodilištu i dobila iscrpne informacije kako to izgleda u rodilištu i čemu se trebam prilagoditi. I prilagodila sam se.

    Opis onog nekog, "najobičnijeg" porođaja, gdje te nitko usred muke ne pita za tjedan trudnoće, za oib, gdje ne moliš za odlazak na wc kao na neku privilegiju, gdje ne gledaši 10 drugih rodilja i slušaš njihov strah i stenjanje, koji pojačava tvoj...,

    to nisam znala gdje naći kako to izgleda, onako, generalno.

    Odbijala sam godinama čitati Odenta, misleći da moram pročitati 800 strana nekih friki knjižurina,
    a onda ipak, pritisnuta nevoljom,
    odem u tu kvartovsku knjižaru i dignem malu, tanku knjižičicu M. Odenta "Preporod rađanja" i tu saznam kako to izgleda kad se rađa u klinici koja ima za rodilju barem pripremljenu sobu, za nju i njezinog muža.
    Minimum minimuma intime.
    Toliko bih barem očekivala u rodilištu.
    Tu sam saznala neke osnovne info o fiziološkom tijeku poroda.
    Ajde, baš me zanima tijek teme.
    Gdje se kod nas o tomu priča i saznaje.
    I gdje su medicinari nazočili posve fiziološkom porodu.

  8. #8
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja sam u Sinju imala zamalo fiziološki porođaj, kad si to već tako nazvala. Osim položaja za sam kraj izgona, bilo je po mome. Nije bilo drugih intervencija.
    To je zadnji porođaj, na drugom sam puno više ležala (iako mi je bok dosta odgovarao, ali tada stvarno nisam ni mislila tražiti nešto drugo, ne znam bi li mi više pasalo drugačije). Nije bilo drugih intervencija.
    Tako da bih rekla da više manje znam kakav je fiziološki porođaj.
    Zapravo, kraj je bio bezveze oba puta, lezi i tiskaj. Kako sam treći put klečala do pred kraj izgona, ma vidjela sam jasno kao dan koji je glupi potez leći u tom času, upravo apsurd. Mogla sam fino klečeći rodit, u ritmu nagona za tiskanje. Ali eto.

  9. #9
    _Candy Candy_ avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    di se nađem
    Postovi
    277

    Početno

    Znam kako izgleda i znam što je sve potrebno da bi se ostvario.

    Sve procedure koje nas dočekaju u rodilištu su dio recepta "kako blokirati fiziologiju poroda".

    Već u prvoj trudnoći sa svojih nepunih 20 godina pročitala sam Preporod rađanja, ali sam na porod došla naivno misleći da je i osoblju u bolnici cilj da sve prođe što prirodnije. Boy, was I wrong.

  10. #10
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A informacije...nemam pojma. I ne mogu reći da bih sad znala izrecitirati mehanizme i faze porođaja. Mogla bih po svom iskustvu, naravno.
    Još kad sam bila trudna s A. sam čitala sve živo, i srela se, s jedna strane, s lokalnom informacijom da izgon traje nekoliko trudova, uz jako tiskanje i zadržavanje daha, a s druge, iz neke američke knjige, da izgon traje između pola sata i dva (čini mi se) sata.
    Tu sam prvi put skužila da nešto negdje ne štima, tj da se pristupi porodu jako razlikuju od mjesta do mjesta.
    Posljednje uređivanje od vertex : 15.03.2013. at 16:28

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo, kraj je bio bezveze oba puta, lezi i tiskaj. Kako sam treći put klečala do pred kraj izgona, ma vidjela sam jasno kao dan koji je glupi potez leći u tom času, upravo apsurd. Mogla sam fino klečeći rodit, u ritmu nagona za tiskanje. Ali eto.
    vertex, koliko god ovo bilo "blizu", a i čula sam da su mala rodilišta stvarno super prema rodiljama, u odnosu na velike manufakture rađanja, ipak to, eto, zbog samog detalja izgona, nije fiziološki.
    Mislim, bilo bi, zašto ne, nekima paše i ležeći, ali po definiciji fiziološkog poroda, treba roditi onako kako ženi samo njezino tijelo nalaže. I sama kažeš, apsurdan je bio taj potez, iznenadno premještanje, samo zato jer su njima tako namješteni stolovi i jer im tako nalažu propisi.

    Pa jel' žena rađa radi svog djeteta ili radi njihove komocije, pogleda i protokola koji kao da postoji radi sebe samog?

    Ma, nije to sad smak svijeta, nek' je živo i zdravo, znamo to svi, ali kad već idemo precizirati što i koliko znamo, što je ono temeljno fiziološko, a što nije,
    gdje je nužno to izmijeniti i upetljati se sa strane osobalj, a gdje je posve suvišno, apsurdno, besmisleno, a ponekad i štetno, onda treba reći i da je ovo baš suvišno.
    Od znanja nas ne bi trebala boljeti glava.
    Ili bi?

  12. #12
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Znaci mogla si izabrati porodjaj za radjanje i nije bilo intervencija u toku i neposredno nakon poroda?

    Pitam jer sam ja imala zamalo fizioloski porodjaj u kadi. I nije bilo intervencija osim uterotonika (nepotrebnog) poslije poroda, ali su trazili da u kadi zauzmem odredjeni polozaj da bi njima bilo lakse.
    Jao kada to je zakon porod! Ma koliko mi vani pomagali babica i muz, da stojim, a se naslonim dok nisam uletila u vodu nisam bila dobro. Kako sam usla odmah sam se namjestla skoro pa cetveronoske i pokmaknula se nisam dok mi nisu rekli da je beba vani. Negdje u daljini muz je saptao primalji da li bi bilo bolje mene izvuci van da beba ne bude u toj vodi a ova se nasmijala i rekla mu - ajte vi je izvucite ako mozete. Uglavnom nisam htjela van vode ni kad su mi malu dali u ruke, a njima je nesto bilo bitno oko posteljice pa sam u takvom blesavom izdanju s bebom i pupkovinom jos neodrezanom gackala do nekog kreveta sto ima dve tri razine i neke botune za pomicanje.

    Sto je to uterotnik?

  13. #13
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Znam, Nena, zato sam napisala sam da sam imala "zamalo fiziološki" porod.

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nisam mislila da mi sad tu svatko izrecitira ko u skoli sto sve zna o fiziologiji radjanja, nego vise da razgovaramo o detaljima koje znamo, o (ne)utemeljenim rutinskim postupcima i sl.
    Ovo sto si napisala u zadnjem postu je dovoljno za kratku raspravu. Pretpostavljam da je info o izgonu u par trudova dosla uz prepostavku Kristellerovog zahvata.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Pa dobro, usmjeri nas, marta, jel' se smije reći da inzistiranje na ležećem izgonu, ako to ženi ne odgovara, nikako nije dio fiziološkog porođaja?

    I je li to itko čuo na ijednom trudničkom tečaju?

  16. #16
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    O fiziološkom porodu znam s foruma i literature.
    O bolničkom znam iz iskustva, i iz bolničkog tečaja.
    Ono što me ljuti je recimo zašto se na tom tečaju prikazivala samo jedna priča. Zbog čega rodilje nisu o ovim stvarima informirane? Zašto opstetričari ne žele prihvatiti nova saznanja iz vlastite struke?

  17. #17
    _Candy Candy_ avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    di se nađem
    Postovi
    277

    Početno

    Ja sam bila toliko uživljena u prirodni porod tijekom druge trudnoće tako da kad mi je ginekolog rekao da tiskam odmahnula sam glavom misleći: Ne smije se tiskati, kakvo tiskanje, pustite rijeku da teče!

    Refleks istiskivanja fetusa je nešto najmoćnije što sam osjetila, a danas je to većini žena uskraćeno.

  18. #18
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Mogla sam ja tu ostat pri svome i ne htjet se pomaknut, bili bi me poslušali, pogotovo je ginekolog skroz podržavao moje želje. Ali babica se sva unervozila, skoro nadurila - i šta ću, procijenila sam da mi ipak treba ona prisebna, ako šta bude, iako nisam mislila da će išta biti. Da mi se ne pogubi žena, kužiš, morala sam je malo tetošit :D
    A M. se rodila s ručicom pored glave (to je ring of fire - pa onda još malo jači ring of fire ), sad, da sam ostala klečeći, bi li se ona snašla u takvom mom položaju, tj. bi li se htjela snaći ako bi osjetila da je natjerana na nešto što smatra lošim - pitanje je (ona je nešto s tom ručicom napravila u izgonu). Ne da je to u redu da ja moram o tome razmišljat, nije uopće.

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam mislila da mi sad tu svatko izrecitira ko u skoli sto sve zna o fiziologiji radjanja, nego vise da razgovaramo o detaljima koje znamo, o (ne)utemeljenim rutinskim postupcima i sl.
    Ovo sto si napisala u zadnjem postu je dovoljno za kratku raspravu. Pretpostavljam da je info o izgonu u par trudova dosla uz prepostavku Kristellerovog zahvata.
    O fiziologiji znam jedno: ako je žena rodila, prilično je sigurno da je bila trudna. :D

  20. #20
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam mislila da mi sad tu svatko izrecitira ko u skoli sto sve zna o fiziologiji radjanja, nego vise da razgovaramo o detaljima koje znamo, o (ne)utemeljenim rutinskim postupcima i sl.
    Ovo sto si napisala u zadnjem postu je dovoljno za kratku raspravu. Pretpostavljam da je info o izgonu u par trudova dosla uz prepostavku Kristellerovog zahvata.
    Da, u biti te nisam baš shvatila što je predmet rasprave.
    Fiziološki porod bi po meni bio: radiš što ti paše i čekaš da se beba rodi. Netko te pazi da pomogne ako zapne. Ima li još šta?

  21. #21
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    O fiziologiji znam jedno: ako je žena rodila, prilično je sigurno da je bila trudna. :D

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Da, u biti te nisam baš shvatila što je predmet rasprave.
    Fiziološki porod bi po meni bio: radiš što ti paše i čekaš da se beba rodi. Netko te pazi da pomogne ako zapne. Ima li još šta?
    Koliko sam ja shvatila predmet rasprave bi bio : koliko ste sigurni u vlastito tijelo i proces rađanja bez rutinskih intervencija?
    Posljednje uređivanje od sirius : 15.03.2013. at 16:43

  23. #23
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da je info o izgonu u par trudova dosla uz prepostavku Kristellerovog zahvata.
    Da, ako je potrebno, dakle, ako se ne rodi u tri truda, otprilike.
    S tim da sam na istom mjestu, skoro deset godina kasnije, slušala sasvim drugačiju priču, otprilike ovu Rodinu, uz upoznavanje sa situacijom u rodilištu i uobičajenim praksama. (Nije bolnički tečaj, nego tečaj Kluba trudnica i roditelja.)

  24. #24
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    I bravo za ideju o temi!

    E da, a u vezi fiziolgije mislim da sam istu zeznula ja sama kad sam osjetila da me pece i pocela tiskat ko luda da se rijesim toga sto me pece. Eto da sam znala nesto o tom dijelu vjerojatno ne bih ni popucala. Babica me nesto upozoravala kao da dopustim tkivu da se samo rastegne a meni je bio upitnik o cemu ona to trabunja. Pa sam popucala svojom greskom. Mislim da se za fiziolski porod tu treba prestati tiskati. Par mjeseci kasnije citala sam na Rodi o ring of fire.
    Nedostaje mi samo ta zadnja kockica o kojoj Candy pise.
    A nekih drugih cudnih intervencija nisam imala. I uopce ne shvacam ovo igranje kemicara nad rodiljama. A poznat mi je apsolutno ne-fizioloski porod kojeg sam imala zbog prenesene trudnoce. Grozota. Al sam na njega JA pristala a ne neki janko-marko koji stize s infuzijom po vlastitoj diskreciji

  25. #25
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    E, Tiziana, pitala si za uterotonike, to ti je najcesce hormonska injekcija koja se da rodilji neposredno nakon izgona da se maternica sto prije krene vracati u prvobitno stanje. Tako nekako, pojednostavila sam vrlo. Uglavnom, kad ti daju dijete na sisu, onda gotovo nikad nije potrebna. Ali...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što me ljuti je recimo zašto se na tom tečaju prikazivala samo jedna priča. Zbog čega rodilje nisu o ovim stvarima informirane? Zašto opstetričari ne žele prihvatiti nova saznanja iz vlastite struke?
    Paaaa...sad možemo nagađati.

    Ja mislim jer im je tako daleko, daleko lakše nego da osluškuju potrebe svake pojedine rodilje.

    I jer nemaju dovoljno primalja da bi bila svaka s jednom rodiljom (govorim o velikim rodilištima).
    I jer one primalje koje shvaćaju da je najzdravije za dijete da se rodi u neometanu fiziološkom tijeku, tamo gdje se to može, a to je u preko 80 posto slučajeva, nemaju pravo glasa.

    Njih se ne šljivi pet posto, a opstetičari u rodilištima često u životu nisu ni vidjeli kako izgleda porod posve neometana tijeka, onaj kojega nije ometalo čak ni prikupljanje administrativnih podataka.

    Mnoge primalje i same su u službi takve medicine jer je i njima tako lakše.

    Zašto su se bolnice toliko odmaknule od prirodnog tijeka poroda, tamo gdje je on moguć?

    I ono, već milijun puta ovdje postavljeno pitanje - zašto su žene od aktivnog sudionika svog poroda svedene na pasivnog

    poslušnika protokola nečijeg radnog mjesta.


    Mi u porodu u rodilištu zapravo služimo nečijem radnom mjestu, umjesto da rodilište kao dio javne službe služi našem porodu, našem djetetu. Osoblje je ljuto ako pognute glave ne služimo pravilima koje su oni zacrtali za svoje radno mjesto, za svoju smjenu.
    Ko da si došao na šalter pa ispunjavaš formulare, a ne da rađaš .

    Apsurdno je da trajanje nečije smjene kroji trajanje našeg poroda.

    "Ajmo, dajte svim debelima drip da ih završimo prije smjene!", poznati je istinit citat iz rodilišta.

    Jesmo li barem na stupnju da uviđamo koliko je to protiv nas žena?
    Takav odnos i stav.

    (marta,ne znam kad će odgovori, zasad se pitamo, možda idući tjedan?)

  27. #27
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa ajmo oda krenuti od pocetka, ono kad dodjete u rodiliste u 3 sata u noci, a sestra vas kroz prozorcic pita: "A sta Vi (ili onako prisno ti) trebate?" pa pet minuta kasnije odgovaras ko na ispitivanju u policijskoj stanici na pitanja kako ti se zovu majka i otac, kad si dobila prvu menstruaciju i što je po zanimanju otac tvog djeteta...

    To definitivno ne bi trebalo biti dio poroda. A je, zbog Drzavnog zavoda za statistiku. Jupije!

  28. #28
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko sam ja shvatila predmet rasprave bi bio : koliko ste sigurni u vlastito tijelo i proces rađanja bez rutinskih intervencija?
    a sta ako nam je pasala?
    recimo klistir.
    imala sam zatvor 3 dana i pucala po savovima, skoro sam im otisla da mi ga daju prije nego li je porod uopce poceo.
    ili sam izgon u njihovoj stolici. koliko god sam se grozila tog polozaja pasao mi je vise nego stojecki (odhodala sam s nagonom za tiskanje i osjetila olaksanje kad sam sjela).

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ajmo oda krenuti od pocetka, ono kad dodjete u rodiliste u 3 sata u noci, a sestra vas kroz prozorcic pita: "A sta Vi (ili onako prisno ti) trebate?" pa pet minuta kasnije odgovaras ko na ispitivanju u policijskoj stanici na pitanja kako ti se zovu majka i otac, kad si dobila prvu menstruaciju i što je po zanimanju otac tvog djeteta...
    OK,
    padamo već na točki br. 1.

    Trebali bi samo uzeti papire, u njima sve piše, ali im se ne da prepisivati, njima je teže nego ženi u trudovima, teško je to, listati trudničku knjižicu.
    Ili pitati pratnju. Da ne kažem da nas je većina već upisana u sustav bolnice jer idemo tamo na zadnje preglede.

    A zašto je to bitno? Podsjeti me, de.

    1. Jer žena u trudovima, kad rijeka hormona krene teći, ne treba naprezati... koji ono dio mozga, neokorteks, već se prepustiti samom tijeku poroda i ničemu više?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    a sta ako nam je pasala?
    recimo klistir.
    imala sam zatvor 3 dana i pucala po savovima, skoro sam im otisla da mi ga daju prije nego li je porod uopce poceo.
    ili sam izgon u njihovoj stolici. koliko god sam se grozila tog polozaja pasao mi je vise nego stojecki (odhodala sam s nagonom za tiskanje i osjetila olaksanje kad sam sjela).

    Osobno isto nemam ništa protiv klizme. osobno. zbog nekih čistunskih razloga. Ali mi je način katastrofa, iz istih razloga. sto žena, jedan wc, nema pranja ni tuširanja.
    opet suvišno zamaranje higijenom i maramicama.

    A položag za izgon, sama si rekla, pasao ti je, to je tvoj fiziološki položaj, tebi, tvom stanju i tvom tijelu je odgovarao.

  31. #31
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    a sta ako nam je pasala?
    recimo klistir.
    imala sam zatvor 3 dana i pucala po savovima, skoro sam im otisla da mi ga daju prije nego li je porod uopce poceo.
    ili sam izgon u njihovoj stolici. koliko god sam se grozila tog polozaja pasao mi je vise nego stojecki (odhodala sam s nagonom za tiskanje i osjetila olaksanje kad sam sjela).
    Ništa. Obzirom da rutinska upotreba nema dokazane dobrobiti, upotreba sa indikacijama bi trebala biti opravdana i pozeljna ako to rodiljama želi. Po meni je to kao da kažeš da bi sve zene trebale biti na stolcicu , a eto krivo je ako nekoj ženi odgovara da leži.
    Većini žena ne odgovara klistir, većini ne treba jer su se prirodno ocistile, rutinski nema dobrobiti , ali ako tebi odgovara i želiš ga- samo naprijed.
    i pomogucnosti da nakon klistira dobiješ wc sa dovoljno papira i tuš sa toplom vodom .
    Posljednje uređivanje od sirius : 15.03.2013. at 18:07

  32. #32
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    a sta ako nam je pasala?
    Moglo bi se rodilju recimo bar kratko pitati pristaje li na intervenciju, pa bi se taj problem riješio.

  33. #33
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    a sta ako nam je pasala?
    recimo klistir.
    imala sam zatvor 3 dana i pucala po savovima, skoro sam im otisla da mi ga daju prije nego li je porod uopce poceo.
    ili sam izgon u njihovoj stolici. koliko god sam se grozila tog polozaja pasao mi je vise nego stojecki (odhodala sam s nagonom za tiskanje i osjetila olaksanje kad sam sjela).
    Pa ne bih rekla da je ono sto je nekom odgovaralo u nekom konkretnom porodu tema ovog topica. Nego pitanje sto je uistinu fiziologija.
    Naravno da neces odbiti nesto sto ti odgovara, no hoces li moci i uspjeti odbiti nesto sto ti uopce NE odgovara i sto nema znanstveno uporiste - to je pravo pitanje.

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ja vidim problem u razumijevanju fiziologije samo ako rodilja misli da se ne moze roditi bez klistira
    -da se ne moze roditi bez dripa
    -da se ne moze roditi bez epizotomije/nalijeganja na trbuh, lezanja na leđima ...
    I da većina rodilja to treba, a samo iznimke ne trebaju.

    a zapravo je istina takva da većina rodilja ne treba ništa , a malom broju dobro dođu ( potrebne , a ne rutinske) intervencije.

  35. #35
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Čišćenje prije poroda je normalna pojava kod većine trudnica. Fiziologija. Normala.

  36. #36
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja vidim problem u razumijevanju fiziologije samo ako rodilja misli da se ne moze roditi bez klistira
    -da se ne moze roditi bez dripa
    -da se ne moze roditi bez epizotomije/nalijeganja na trbuh, lezanja na leđima ...
    I da većina rodilja to treba, a samo iznimke ne trebaju.

    a zapravo je istina takva da većina rodilja ne treba ništa , a malom broju dobro dođu ( potrebne , a ne rutinske) intervencije.
    I hear you sister! Pretpostavljam da je ta ideja da vecina rodilja nesto treba došla upravo iz nepoznavanja fiziologija pa rekoh, da se malo osvrnemo na temu!

  37. #37
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Znam sve sto sam trebala znati s foruma, portala, literature, alternativnog tecaja (ok, druzenja s doulama/edukatorima) koji sam prosla tu u Americi. Uz to sam clanica udruge koja promice fizioloski porod s ove strane bare, u regiji.

    Rodila sam u bolnici jer, long story short, drugacije nije moglo i vjerojatno opet nece niti s eventualnim drugim djetetom. Jedno me vrijeme malo tlacila jedna medicinska sestra, ali ok, jeb'ga sad, mogla me i doma snaci neka takva situacija (sto je najbolje, cula sam da se i to dogadja, samo tlacitelji nisu medicinske sestre ). Nista drugo se nije dogodilo, a da je bilo nepotrebno, a jos manje bez mojeg pristanka. Dva sata dripa smatram neophodnima. Rodila sam na ledjima, iako to nisam 'planirala' jer mi je upravo to najvise odgovaralo u tom trenutku, a s obzirom na cinjenicu da sam radjala u 67. satu, vise bas nisam bila u stanju stajati i setati. Medicinska sestra-primalja je bila jedna starija prekrasna gospodja, a sa mnom su jos bili doula i muz. Radili su ono sto zelim, ili samo predlagali nesto sto bi, mozda, pomoglo ili bilo zgodno za napraviti (tipa polozaja i slicnog). Recimo, kad je napokon doslo do izgona, primalja mi je dala super zgodnu ideju - da rasirim noge jer, uhm, sa stisnutim nogama se bas i ne radja. A ni kroz gace, na koje me podsjetila nesto prije toga.

    Ostatak intervencija je vrecica glukoze na koju sam pristala, a koju bi mi skinuli da sam rekla da (vise) ne zelim. Ostavila sam je jer mi je, zapravo, odgovaralo, iako sam mislila da nece. Bila sam prekrepana nakon toliko vremena. Usisavanje mekonija prije prvog udaha mi je skroz prihvatljivo; nadam se da bi i kucna primalja napravila isto (lokalna bi, za ostale ne znam). Sivali su me, sto bi bila napravila i primalja. Primalja koristi doppler za pracenje bebe, tu i tamo, a u bolnici su koristili CTG, samo povremeno i uvijek uz moj pristanak, kad je meni odgovaralo (osim otprilike jednom, s onom vec spomenutom sestrom, no nisam pristala na ono sto je trazila).

    Ja zadovoljna. Moze jednostavnije nego u mojem slucaju, ali ne smatram da je unistena fiziologija poroda.

  38. #38
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne kuzim ovo usisavanje mekonija, daj to malo pojasni.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Znaci mogla si izabrati porodjaj za radjanje i nije bilo intervencija u toku i neposredno nakon poroda?

    Pitam jer sam ja imala zamalo fizioloski porodjaj u kadi. I nije bilo intervencija osim uterotonika (nepotrebnog) poslije poroda, ali su trazili da u kadi zauzmem odredjeni polozaj da bi njima bilo lakse.
    Zatražili su i mene da stanem na noge, ili ćućnem uz krevet što sam glatko odbila, jer isti prijedlog u prvom porodu doslovce me cijelu složio na pod. Jedino što je remetilo drugi porod bila su iskustva s prvog, naime "dogodila mi se" panična ataka isprovocirana traumatičnim iskustvom prvog poroda, ali moram pohvaliti doktoricu koja je prepoznala stanje i u kritičnom trenutku vratila mi zdravi razum.
    Posebno se raznježim kada se sjetim kako me primila za ruku, gledala me u oči i govorila "Vi ste sada majka, vi ste sada majka, vi mooožete"

  40. #40
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne bih rekla da je ono sto je nekom odgovaralo u nekom konkretnom porodu tema ovog topica. Nego pitanje sto je uistinu fiziologija.
    Naravno da neces odbiti nesto sto ti odgovara, no hoces li moci i uspjeti odbiti nesto sto ti uopce NE odgovara i sto nema znanstveno uporiste - to je pravo pitanje.
    moj post uopce nije isao u smjeru jel nekom odgovara nesto ili ne niti u smjeru da umanjim problem rutinske intervencije vec u smjeru (pre)ispitivanja poroda, bas kao sto si i ti sama napisala- umalo fizioioski, bio bi da mi nisu to to i to. pa se pitam da li je nesto sto se napravilo rutinski uz moju dozvolu i blagoslov jer sam osjetila da mi to u tom trenu treba i pase minus odnosno moze li on biti fizioloski ili samim time sto mi je odgovarao polozaj koji mi ne bi trebao (s tim da sam ja usla u box s bebom u porodjajnom kanalu, nakon dva truda disanja bebici je glava virila, a nakon 3 bila je vani, stoga sam u samom boxu bila oko 20min prije zavrsenog 2. porodjajnog doba.
    s obzirom da sam lezala na odjelu i u predradjaoni zavrsila zatvorena, naravno da nije bio fizioloski bez obzira sto nije bilo intervencija jer mi nije u svakom trenu pasao ctg niti buka niti svjetlost, a ponekad niti poza.

  41. #41
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja vidim problem u razumijevanju fiziologije samo ako rodilja misli da se ne moze roditi bez klistira
    -da se ne moze roditi bez dripa
    -da se ne moze roditi bez epizotomije/nalijeganja na trbuh, lezanja na leđima ...
    I da većina rodilja to treba, a samo iznimke ne trebaju.

    a zapravo je istina takva da većina rodilja ne treba ništa , a malom broju dobro dođu ( potrebne , a ne rutinske) intervencije.
    ja zaista mislim da malo zena tako misli.
    ili se previse druzim sa zenama koje obitavaju na rodinom forumu.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Kad ovako pročitam baš zvučim kenjkavo, ali žena mi je fakat pomogla i želim je pohvaliti, eto, barem jedan svjetli primjer!
    (a ima ih i puno više vjerujem)

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    ja zaista mislim da malo zena tako misli.
    ili se previse druzim sa zenama koje obitavaju na rodinom forumu.
    Previše si na rodnom forumu . :D

  44. #44
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kuzim ovo usisavanje mekonija, daj to malo pojasni.
    Bio je u vodenjaku, a u vodenjaku mekonij. Tu je u principu uskakala bolnicka procedura: ako dijete udahne prije nego se usise mekonij s lica, obicno ga salju na promatranje. Ako se mekonij pocisti prije udaha, nikom nista. S obzirom da sam htjela izbjeci cak i ovaj dio birokracije da se, neposredno nakon poroda, prepucavam s nekim hoce li mi odnijeti dijete (ili ga pregledavati po mojoj sobi, zbog teoretske ili prakticne mogucnosti aspiracije), slozili smo se s tim da ga doktor hvata i cisti mekonij prije udaha. Sve u svemu je rijec o nekih 10 sekundi, ako i toliko (provjerila sve na videu kasnije). U trenutku kad je glava iskliznula van, doktor jer razderao membranu, pocistio nos i usta u roku keks i to je bilo to. Ostatak Sunkovog tijela je doslovno iskliznuo van, izvucen je iz ostatka opne i dobila sam ga na prsa. Usranog.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja vidim problem u razumijevanju fiziologije samo ako rodilja misli da se ne moze roditi

    bez klistira

    -da se ne moze roditi bez dripa
    -da se ne moze roditi bez epizotomije/nalijeganja na trbuh, lezanja na leđima ...

    I da većina rodilja to treba, a samo iznimke ne trebaju.

    a zapravo je istina takva da većina rodilja ne treba ništa , a malom broju dobro dođu ( potrebne , a ne rutinske) intervencije.

    Ovo je stvarno bit svega (kako mala zna).

    A ja znam puno žena, ovaj forum nit vidjele nit čule, koje stvarno misle da se bez svega toga, i bez bolnice, uopće, al' uopće ne može roditi.

  46. #46
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    )provjerila sve na videu kasnije
    meni bi ovaj dio najvise smetao...uf....kud snimanje poroda? sooo American of you....

  47. #47
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    meni bi ovaj dio najvise smetao...uf....kud snimanje poroda? sooo American of you....
    Ma daj, moja frendica ima filmove sa poroda iz Vinogradske od prije 12 i 10 godina. Jedino sto ih nikad nisam željela gledati obzirom da je svaki put dobila cijeli paket sa dripom, nalijeganjem na trbuh, epizotomijom i ocem djece koji uz sve to stoji u zelenom odjelu sa kamerom u ruci . Ne volim takve igranje filmove, dosta mi je bio moj sa istom radnjom ( ali bez kamere i oca u blizini).
    Stvarnost u Hrvatskoj u radaonama mi je prebrutalna da bi još to na filmu gledala , američka produkcija bi me se sigurno vise svidjela ( barem su im vrata u sobama zatvorena, pa nema toliko statista).

  48. #48
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nena, bas na to ciljam. Sirrius je skroz pogodila bit. Fizioloski porodjaj ne ukljucuje klistir jer se čišćenje odvija samo od sebe, tijelo to napravi samo. U najvecem broju slucajeva.
    Zapravo ne postoji niti jedan razlog da se klistir obavlja rutinski. A obavlja se.

  49. #49
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    evo recimo, kod prvog poroda, noc prije carskog (dan prije sam ostala bez sluznog cepa i lagano su poceli trudovi), klistir mi je bio totalno nepotreban jer se tijelo samo ocistilo i nista nije imalo ici van i totalno me smetao. smetalo me sto sam to i rekla, pa sam ga ipak dobila. kod drugog, 4h prije izgona, jedva sam se ocistila i uz klistir. ok, s obzirom da sam jela sve i svasta da potaknem porod

    i ja znam zena koje nikad bile na rodi, nikad citale rodu jer imaju neku averziju prema njoj, pa opet znaju da su intervencije nepotrebne, da se moze roditi bez njih, al nemaju snage za borit se u tom trenu. ili dolaze doslovno 5 do 12 i slusaju "ljutnju" osoblja.

  50. #50
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    rodila posve fiziološki; opet ću tako, bez medikamenata, epiziotomije, forsiranja, u položaju koji mi paše i u što tamnijem prostoru ( mene svjetlost smeta), bez klistira naravno ( ja nikako ne kužim taj dio), u trudovima sam negdje drugdje i ne bih mogla odgovarati ni na kakva pitanja statistike radi ( obavim to prije, nekoliko dana prije)
    Ono što sam naučila radjajući svoju djecu je da je žensko tijelo čudesno, a osjećala sam se kraljevski
    jedva čekam

Stranica 1 od 16 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •