Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 253

Tema: HZJZ pomaže u promociji privatne firme, a preko leđa naše djece???

  1. #1
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno HZJZ pomaže u promociji privatne firme, a preko leđa naše djece???

    U većini hrvatskih medija je ovih dana osvanula vijest o skupu pod nazivom Ukusan i hranjiv doručak svakog jutra, održanom 14. ožujka u Školi narodnog zdravlja "Andrija Štampar" u organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Nestlé žitarica. Na skupu je, navodi se, bilo riječi o važnosti doručka i uravnotežene prehrane za pravilan rast i razvoj djece, ali i o sve češćoj pojavi prekomjerne težine, pa čak i pretilosti, kod osnovnoškolaca.

    Našu reakciju na odrzanom skupu mozete procitati na našem protalu.

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Drago mi je da postoji reakcija. Meni je to sve skupa vec gadljivo.

  3. #3
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    fuj

  4. #4
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Nevjerojatno je da se HZJZ slizao s privatnom firmom i pomaže im promovirati njihove proizvode... ono neprihvatljivo totalno!
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 20.03.2013. at 15:14

  5. #5
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Bravo za reakciju.

  6. #6
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Zašto ti je nevjerojatno? razumijem zašto je neprihvatljivo

  7. #7
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Mene pitaš? A valjda zato što nada umire zadnja - ono JAVNA ustanova bi trebala raditi za JAVNO dobro a ne za profit pojedinaca....

  8. #8
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    pa nevjerojatno je s obzirom na sve smjernice koje se rade zadnje vrijeme na zdravstvenom odgoju nase djece.
    eto vise prasine digle su neke stvari, a ove nahranimo djecu s secerom se promoviraju u tisini.

  9. #9
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Tako to ide kod nas, nažalost.

  10. #10
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    nije li malo neprikladno da premijerova supruga na taj način pogoduje privatnom kapitalu?

  11. #11
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    mislis

  12. #12
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    nije li malo neprikladno da premijerova supruga na taj način pogoduje privatnom kapitalu?
    Bi li to bio sukob interesa?

  13. #13
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A ja sam mislila da se kod nje doma pije samo voda i gricka voće. Čak me malo na nekoga podsjetila.
    A kad tamo - zašećerene pahuljice za doručak! Ts, ts ..

  14. #14
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    evo link na sam skup koji se odrzao
    http://www.vasezdravlje.com/obavijesti/opsirnije/582
    pricaju o zdravlju a lijepa reklama za N E S T L E se vidi
    Posljednje uređivanje od spajalica : 20.03.2013. at 16:15

  15. #15
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa Vidi poruku
    Bi li to bio sukob interesa?
    Neeee, pa kako!

    Mene ne šokira toliko to partnerstvo s privatnom tvrtkom (ništa nova), ali me šokira da isti ljudi mogu promovirati zdravstveni odgoj i modul o zdravoj prehrani i istovremeno podržavati smeće od (pseudo)hrane. Odnosno, nije mi jasno kako i sami ne vide da tu nešto nije u redu. Već sam negdje rekla da mi je ovo kao da je nastupilo opće pomračenje uma. Što je sljedeće? Coca cola umjesto vode?

  16. #16
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa Vidi poruku
    Već sam negdje rekla da mi je ovo kao da je nastupilo opće pomračenje uma. Što je sljedeće? Coca cola umjesto vode?
    Šteta što forum nema lajkove

  17. #17
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    a u biti je slogan vrlo mudro smišljen "ukusan i hranjiv". ukusan je sigurno zbog šećera a iz istog razloga je i hranjiv. samo što nije zdrav, ali to je valjda manje bitno.

  18. #18
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa nisu oni blesavi. Slogan je baš čeče. To sto ce meni netko sad na roditeljskom savjetovat da djetetu kupujem te zitarice za dorucak nije čeče, jer sam ionako na rubu zivaca s tim roditeljskim sastancima.

  19. #19
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Uuuuu sjajno si to skužio, istina živa!

  20. #20
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Ne, ukusan je zbog šećera a hranjiv jer su to "zdrave žitarice".

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    a u biti je slogan vrlo mudro smišljen "ukusan i hranjiv". ukusan je sigurno zbog šećera a iz istog razloga je i hranjiv. samo što nije zdrav, ali to je valjda manje bitno.
    Hranjiv je sigurno, dodali su mu sve moguce vrste vitamina i vlakna. Uopće ne čitate deklaracije!

  22. #22
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno


  23. #23
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Pa nisu vitamini i minerali hranjivi, oni su zdravi!
    To je bonus na "ukusni i hranjivi".

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Eto, možemo filozofirati dalje...

  25. #25
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Gnjusno, bas me izbacilo iz cipela.
    Kako nas otvoreno drze za ovce i debile koji nista ne kuze i ne vide.

    Meni je vrhunac priopcenja ovo:
    O standardima, normativima i smjernicama za prehranu školske djece, kao važnim instrumentima promicanja pravilne prehrane i prevencije debljine, izradu kojih je pokrenulo Ministarstvo zdravlja i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, govorila je voditeljica Odsjeka za dodatke prehrani HZJZ-a dr. sc. Lea Pollak i izjavila: "Nepravilne životne i prehrambene navike predstavljaju osnovu za kasniji razvoj kroničnih nezaraznih bolesti, koje su danas daleko najveći uzrok morbiditeta i mortaliteta razvijenog dijela svijeta. Zato su Ministarstvo zdravlja i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, u sklopu Nacionalnog akcijskog plana za prevenciju i smanjenje prekomjerne tjelesne mase i pretilosti, pokrenuli izradu Prehrambenih smjernica za prehranu učenika u osnovnim školama. Smjernice se temelje na Normativima za prehranu učenika u osnovnim školama Ministarstva zdravlja, a naglašavaju potrebu unosa cjelovitih žitarica te svakodnevnog unosa raznovrsnog voća i povrća i kvalitetnih nezasićenih masnoća, uz izbjegavanje unošenja zasićenih i trans masnoća, dodanih šećera i/ili soli, kao i namirnica s aditivima i potencijalnim alergenima".
    Sastav nekoliko zitarica tvrtke s kojom se HZJZ slizao.. totalno su u skladu sa smjernicama

    Cereal Grains (Whole Grain Wheat, Maize Semolina, Wheat Flour), Sugar, Wheat Starch, Glucose Syrup, Fat-Reduced Cocoa Powder, Vegetable Oil, Chocolate Flavouring, Brown Sugar, Salt, Raising Agent: Dicalcium Phosphate and Sodium Bicarbonate, Cocoa Mass , Trisodium Phosphate, Vitamins and Minerals: Vitamin C, Niacin, Pantothenic Acid, Vitamin B6, Riboflavin (B2), Thiamin (B1), Folic Acid (Folacin), Vitamin B12, Calcium and Iron

    Cereal Grains (Whole Grain Wheat Flour, Wheat Flour, Rice Flour), Sugar, Caramel Paste (Sweetened Condensed Skimmed Milk, Sugar, Glucose Syrup, Butter Oil, Pectin, Potassium Sorbate, Salt, Flavour), Glucose Syrup, Palm Oil, Cocoa Powder, Dextrose, Cocoa Mass, Salt, Flavourings: Vanillin and Caramel, Emulsifier: Soya Lecithin, Colour: Caramel, Vitamins and Minerals: Vitamin C, Niacin, Pantothenic Acid, Vitamin B6, Riboflavin (B2), Thiamin (B1), Folic Acid (Folacin), Vitamin B12, Calcium Carbonate and Iron.

    Whole Grain Cereal Grains (74.3%) (Whole Grain Maize, Whole Grain Oats, Whole Grain Barley, Whole Grain Wheat, Whole Grain Rice), Sugar, Partially Inverted Brown Sugar Syrup, Wheat Starch, Rice Flour, Salt, Tripotassium Phosphate, Palm Oil, Colours: Caramel and Annatto, Antioxidant: Tocopherols.

    I jedne "turbo prirodne" kojih srecom jos nema na nasem trzistu:
    Whole Grain Corn, Sugar, Corn Meal, Corn Syrup, Modified Corn Starch, Canola and / or Rice Bran Oil, Salt, Red 40, Yellow 6, Blue 1 and other Color added, Natural and Artificial Flavor, Sodium Citrate, Citric Acid, Malic Acid. Vitamin E (Mixed Tocopherols) and BHT added to preserve freshness.

    I jasno mi je zasto to radi multinacionalna kompanija, ali je skroz sramotno i porazno da su se institut JAVNOG zdravlja i lijecnica koja se dici radom u prevenciji pretilosti i kreatorica je prvog modula zdravstvenog odgoja i svi ostali strucnjaci koji su se tamo nasli i pricali o zdravom obroku, spetljali s jednom multinacionalnom kompanijom (osobni bonus kod mene imaju jer su to napravili s ovima s kojima jesu).

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Sad patim na ove zadnje jer ih nema kod nas ( još). Da si barem sličice stavila , vidim da su raznih boja.

  27. #27
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Slogan "Ukusno i hranjiv" je po meni promasen, nekako iskrenije bi mi zvucao "Ukusan i tovljiv" samo mi se cini da nisu dobili dozvolu gospodje doktor.
    Ali moja baka bi prva pograbila za takvom kutijom, da konacno na nesto licim. steta sto nije jos pozivjela da vidi da i ja mogu malo speka imati
    Posljednje uređivanje od spajalica : 20.03.2013. at 17:59

  28. #28
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sad patim na ove zadnje jer ih nema kod nas ( još). Da si barem sličice stavila , vidim da su raznih boja.
    Hm, da. Zovu se Trix i skroz su prirodni.

  29. #29
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Prirodne boje?

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    nije li malo neprikladno da premijerova supruga na taj način pogoduje privatnom kapitalu?
    X

    Da malo neprikladno....

    Ne mogu prokužiti da li neki ljudi uopće ne misle ili misle samo u svoju korist i što je od toga gore. Što god bilo, fakat je ... ufff... ne mogu naći prikladnu riječ.

  31. #31
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, da. Zovu se Trix i skroz su prirodni.
    ovi su prekrasniiiiii, mali raznobojni cvijetici i kriske lubenice. Originalno. Moji bi se klinci raspametili na to.
    A imas sigurno i osjećaj ko da jedes voće i povrće ( ok, cvijeće ) .

  32. #32
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ovi su prekrasniiiiii, mali raznobojni cvijetici i kriske lubenice. Originalno. Moji bi se klinci raspametili na to.
    A imas sigurno i osjećaj ko da jedes voće i povrće ( ok, cvijeće ) .
    flower power

  33. #33
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    jooooooj,zene,pa mora da nijedna od vas nije smrsavila uz njihove Fitness zitarice...nakon samo 1 kutije pravo u bikini.....

  34. #34
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    odlična ideja

    da se slikamo u svim svojim veličinama i celulitima (ok, kako koja) uz kutiju

  35. #35
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ja upravo pecem onu smjesu od anchie76, malo mi fali secera (mozda bolje receno meda, ali mi ga usfalilo), tako da moj celulit zaboravi.
    ja cu se na onih 16C sto planiram pohoditi ovo ljeto osjecati jako zgodno i lijepo.
    zapravo koristan je ovaj topic, necu jesti te zitarice od skulirane i necu biti celulitasta :D

  36. #36
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    X

    Da malo neprikladno....

    Ne mogu prokužiti da li neki ljudi uopće ne misle ili misle samo u svoju korist i što je od toga gore. Što god bilo, fakat je ... ufff... ne mogu naći prikladnu riječ.
    kad tebe vidim na ovom topicu zapitam se ako su vec odlucili prodavati sr...e zasto se nisu odlucil na domace?
    mislim, bar da se pokriju lokalpatriotizmom. ovako ni to nisu u stanju bili

  37. #37

  38. #38
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    nekako sam očekivala da će se više ljudi uključit u ovu raspravu?!?!

  39. #39
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ne znam sta bi rekla a da nije vec receno

  40. #40
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Malo offtopic, ali je li samo meni gadljiva ova nova reklama za Argetu - odobrile mame??

  41. #41
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    nisam je vidjela.

  42. #42
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Malo offtopic, ali je li samo meni gadljiva ova nova reklama za Argetu - odobrile mame??
    Neke mame su se već prijavile za posjetu tvornici.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    taj stručni skup spada u teatar apsurda, samo je žalosno što naša djeca trebaju biti sudionici, a ne samo gledaoci

    "Besmislica, nesmisao ili (Besmislica, nesmisao ili (latinizam) apsurd (od lat. absurditas istog značenja kao absurdus "proturječno" u prenesenom smislu "nesposobno, nespretno") odnosi se na nešto što je glupost ili bez smisla.To može biti izuzetno nejasan, nelogičan ili neobičan događaj ili fenomen koji je suprotan umu pojedinca i suprotan smislu primjerice značenja (semantike).
    Dva stara sinonima su gluposti i ludilo."
    Posljednje uređivanje od larmama : 20.03.2013. at 22:31

  44. #44
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Da je gadljivo je, ne podržavam ni malo, ali kao prava PR-ovka moram komentirati - (kršitelj koda) svaka čast! PR-ovski gledano ovo je ostvarenje sna za taj brand, podržava ih državna institucija. Pa ne moraju ni imati zdrav u sloganu kad ih podržava škola narodnog zdravlja i zavod za javno zdravstvo... Kako su do toga došli je jako upitno, a za HZJZ etički dvojbeno.
    Al skidam kapu onom PR-ovcu koji je ovo osmislio i uspio ostvariti.

  45. #45
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da se taj uspjeh može opisati poslovicom: para vrti gdje burgija neće.

  46. #46
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se taj uspjeh može opisati poslovicom: para vrti gdje burgija neće.
    da, to sam ja napisala na svom FB profilu

    Rivendell, hoćeš da te upoznamo s njima?

  47. #47
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Al skidam kapu onom PR-ovcu koji je ovo osmislio i uspio ostvariti.
    Ma ova ideja je mala beba u odnosu na sve sto je (kršitelj koda) do sad osmislio i progurao u svijetu.
    Od preoblacenja svojih prodavaca u medicinske djelatnike koji su davali besplatne primjerke mlijeka zenama treceg svijeta, preko otimanja svih izvora pitke vode prejadnim selima .. nije cudno sto postoji bojkot bas ovog proizvodjaca toliko dugo. I tjedan koji svake godine podsjeca na bojkot.

  48. #48
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Meni je fascinantno kako se uspijeva ljude uvjeriti u zdravost nekakvih medvjedica i drugih čudnovatih oblika, koji bi trebali biti žitarice. Pa samo za razumijevanje sastava treba ti klaicev riječnik stranih riječi.

    Što fali normalnim vulgaris zobenim pahuljicama, koje lijepo skuhaš dodaš cimta, jabuke, kruške, borovnice, orahe itd.. žlicu slatkog vrhnja, ili bademova musa?

    Ako sam na nešto alergicna, onda na sve te jutarnje žitarice, koje se predstavljaju kao zdrava hrana.
    Super za reakciju.

  49. #49
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    a je li bio netko tamo na tom skupu?

    Zato su Ministarstvo zdravlja i Hrvatski zavod za javno zdravstvo, u sklopu Nacionalnog akcijskog plana za prevenciju i smanjenje prekomjerne tjelesne mase i pretilosti, pokrenuli izradu Prehrambenih smjernica za prehranu učenika u osnovnim školama.
    Inače, koliko ja znam, razne smjernice za prehranu djece razne dobi postoje već barem 15-20 godina, ako ne i dulje. A napravio ih je naravno isti taj HZJZ (bez nest**-a).
    Tako da mi nije jasno ovo otkrivanje tople vode.
    Posljednje uređivanje od mujica : 20.03.2013. at 23:36

  50. #50
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Kakvo, zaboga, otkrivanje tople vode?
    Na tom je skupu, ako je izvjestaj istinit, dr. Pollak spomenula te smjernice, u kontekstu promocije zdravog dorucka.
    Ovi se proizvodi kose sa smjernicama koje je ona istaknula, a mene su ubole u oko jer mi je jos manje jasno kako su mogli dozvoliti ovo sto se dogodilo ili nas stvarno sve zajedno drze glupim ovcama.

    Kakve veze ima je li netko od nas bio tamo?
    Je li tebi ok da se instutucija koja bi trebala raditi u korist javnog zdravlja, bavi pormocijom nezdravih proizvoda, pod parolom zdravog i hranjivog?
    Poruke strucnjaka koji bi trebali biti neovisni da se radi o zdravim i hranjivim namirnicama i to pod reklamnom parolom multinacionalne kompanije, ne mogu nikako biti ok, eticne i profesionalne.

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •