Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: Andol?

  1. #1
    AnitaK

    Početno Andol?

    Pročitala sam negdje da su neke cure uzimale andol kako bi pojačale prokrvljenost maternice. S obzirom da bih za nekih 20-ak dana trebala na FET, interesira me u kojoj dozi ga je preporučeno uzimati i kada, mislim koliko prije. S obzirom da i dalje pijem Prenatal, je li ok uzimati ga u kombinaciji s njim? Kada ga uzimati, ujutro, navečer, na tašte????

  2. #2
    TIGY avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    828

    Početno

    Andol 100 ili tzv. Baby Aspirin koristi se za bolju prokrvljenost endometrija, te uslijed pozitivnih APA antitijela,
    o tome smo već dosta pisali, no evo opet jedan koristan citat u vezi te teme:
    Low dose aspirin (80-100 mg) designed to be administered to small children. It is often used to reduce coagulation of blood in patients who have high risk of myocardial infarction. It’s also used in infertility treatment, where it’s assumed that it increases blood flow to the uterus, or to control/reduce some immunologic problems. It is also often used in conjunction with Heparin in patients with immune problems.




    Ja uzimam 1 tableticu dnevno od početka stimulacije (osim u doba krvarenja i punkcije), te nakon embrio-transfera. 8)

    Evo još malo o tome:

    Why do doctors prescribe baby aspirin in the early stages of IVF treatment? What is the benefit, and what are the risks?

    Baby aspirin is often prescribed for women undergoing IVF. Although early studies seem to suggest a benefit to its use, these studies have not yet been confirmed in larger, well-designed trials.
    One common use is for women with recurrent pregnancy loss. One possible cause of pregnancy loss involves immune-system abnormalities; in particular, the body may develop antibodies to components of the blood-vessel wall called phospholipids. We don't really know why the body makes these antibodies, but they can block blood flow through small blood vessels in the placenta. Some physicians have suggested that these antibodies may also interfere with the embryo's attachment to the uterine wall.

    In such a case, baby aspirin may help keep placental blood vessels open. It is already frequently prescribed for this purpose much later in pregnancy, for women with preeclampsia -- a pregnancy disorder associated with high blood pressure and protein in the urine. It is thought that this condition occurs when the blood vessels constrict too much because of an imbalance between two compounds in the body -- one that causes blood vessels to constrict, and another that causes blood vessels to dilate. The use of a single baby aspirin daily blocks the vascular-constricting compound, while not interfering with the compound that promotes placental blood flow. It is important to note that while a single baby aspirin gets the job done, in this case, more is not better. Taking a higher dose of aspirin or ibuprofen product can block both of the compounds, so these medicines should be avoided.

    In addition to maintaining normal blood vessel dilation in early pregnancy, baby aspirin may also block clumping of blood platelets in the smaller blood vessels in the placenta. Normally these platelet clumps function to repair small tears or breaks in blood vessels. But for unknown reasons, excessive clumping may occur, resulting in decreased placental blood flow

    So, if you have had recurrent pregnancy loss, your doctor may recommend the use of both heparin injection twice daily and one baby aspirin daily along with your IVF cycle, to help keep open the blood vessels in the placenta. While many physicians have suggested a possible benefit from heparin injections and aspirin for all women undergoing IVF when antiphospholipids are present, several recent studies have failed to find a benefit with this treatment.

    Another possible reason to use baby aspirin is even more theoretical. Study findings presented at a recent IVF meeting in Vancouver, Canada, addressed the question of why some healthy-appearing eggs make embryos that implant and continue to term, while others do not. Data from this study suggest that one important factor is the blood flow to the ovarian follicles in which the eggs develop. Such factors as age and the presence of PCOS may lower the blood flow to the follicles. Some researchers have theorized that just as baby aspirin can improve blood flow to the placenta, it may also improve blood flow to the ovary, giving us healthier eggs and embryos.

    Have these benefits been proven? No. Is this safe? We believe so, if the aspirin is stopped by 36 weeks of pregnancy. When baby aspirin is taken before that point, the risk of it causing abnormal bleeding for mother or baby is quite low.
    izvor: http://health.ivillage.com/infertili...,,4qz7,00.html

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Anita, preporuca se zenama sa imunoloskim problemima i onima preko 35 godina starosti. Ja bih ti preporucila da se ipak posavjetujes sa svojim ginekologom. 8)

  4. #4
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Mogu li ga uzimati kao preveniciju za spontani, unatoč tome što ne znam imam li imunoloških problema jer imah 2 spontana pa ne želim ništa prepustiti slučaju. Apirin ili andol, svejedno je, zar ne?

    Do kad se pije uopće?

  5. #5
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Malo sam pomnije pretražila i našla sve što me zanima na sljedećem topicu:

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...hlight=aspirin

  6. #6
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Mene zbunjuje sve to s Andolom/Aspirinom (acetilsalicilnom kiselinom). Svugdje čitam da je dobro piti ga u trudnoći pa pitam svog doktora što on o tome misli i trebam li i ja to piti slijedeći put. On mi na to odgovara da NE, jer acetilsalicilna kiselina inhibira sintezu prostaglandina, a to kao nije dobro. Tražeći malo o tom prostaglandinu naišla sam na više navoda da taj spoj (hormon) inducira porod, odnosno pobačaj u ranoj trudnoći (čak neki doktori preporučuju gel od prostaglandina za abortus u prvom tromjesečju). A opet, našla sam i ovo:
    Prostaglandins E2 and F2 alpha regulate a number of physiological functions in reproductive tissues, and concentrations of these bioactive modulators increase during pregnancy
    Prostaglandins thus act on a variety of cells such as vascular smooth muscle cells causing constriction or dilation, on platelets causing aggregation or disaggregation and on spinal neurons causing pain. Prostaglandins have a wide variety of actions, including, but not limited to muscular constriction and mediate inflammation. Other effects include calcium movement, hormone regulation and cell growth control. Thromboxane is created in platelets and causes vascular constriction and platelet aggregation
    E pa šta sad, ništa mi nije jasno :?

    Našla sam i neki piroxicam, koji se pokazao jako dobar u jednom eksperimentu, ali i za njega mi je dr. rekao da ne uzimam jer da su u Americi već počele tužbe radi njegovih negativnih učinaka. Evo sažetka pokusa pa vi procijenite:
    Objective: To examine the effect of beta-cyclodextrin piroxicam treatment for priming of the uterus on the
    pregnancy outcome of IVF–embryo transfer (ET) programs.
    Design: Prospective, randomized, double-blinded placebo-controlled clinical study.
    Setting: Large urban medical center.
    Patient(s): One hundred eighty-eight consecutive cycles of fresh IVF–ET and 78 cycles of frozen–thawed ET.
    The patients underwent IVF because of tubal, male infertility, unexplained, or endometriosis factors. They
    were randomly divided into treatment and control groups.
    Intervention(s): In the treatment group, 94 cycles in fresh ET and 39 cycles in frozen–thawed ET the patients
    received an oral dose of 10 mg of piroxicam. In the control group, the same number cycles corresponding to
    the treatment group were treated with placebo. Both groups started piroxicam or placebo treatment 1–2 hours
    before ET. Patients and staff were blinded to the treatment.
    Main Outcome Measure(s): Implantation rate (IR) and pregnancy rate (PR).
    Result(s): Piroxicam increased significantly IR (18.7%) and PR (46.8%) compared to the control group (8.6%
    and 27.6%, respectively) in fresh cycles. With the exception of an unexplained factor, patients with the tubal,
    male infertility, or endometriosis factor had significantly higher PR in the treatment group compared to the
    control group. The beneficial effect of piroxicam was found in patients less than 40 years old, but was not
    found in patients more than 40 years. In frozen–thawed cycles, there were statistically significant differences
    between the treatment group and the control group in IR (9.4% vs. 2.3%) and PR (25.6% vs. 7.7%),
    respectively.
    Conclusion(s): Our study showed that piroxicam increases IR and PR after IVF–ET in both fresh and
    frozen–thawed ET cycles. The beneficial effect seems to be more remarkable in patients less than 40 years old
    with tubal, male infertility, or endometriosis factors. These results suggest that piroxicam treatment before ET
    is very effective in the priming of a uterus suitable for embryo implantation. This is the first study to
    investigate the possible consequence of piroxicam for improving the PR after IVF–ET. (Fertil Steril 2004;
    82:816 –20. ©2004 by American Society for Reproductive Medicine.)
    Key Words: beta-Cyclodextrin piroxicam, pregnancy outcome, uterine contractility

  7. #7
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Sad sam i ja zbunjenja i ne znam bih li pila ili ne...najbolje je pitati gin., ali opet na onom topicu što sam ga linkala piše da doktori u Mariboru ga daju pod obavezno... i sad ti znaj. :/

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Hm, mislim da nije bas tako -ja sam Mariborcanka i Veljko mi nije nista rekao za Andol 100. Trebalo bi se prvo konzultirati s ljecnikom prije nego sto se pocne uzimati Andol 100 od 1. dana postupka (ne uzimati na danu punkcije) ...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    split
    Postovi
    106

    Početno

    Na SD, dr.Bauman mi je propisao pola aspirina 100 dnevno... ali tek nakon transfera.
    Koliko sam čitala o njemu, prije punkcije ili bilo koje manje operacije nije ga baš preporučljivo uzimati. Naročito je opasan u kombinaciji s povečanom količinom vitamiva C.
    Zato, bez obzira na sve prednosti, treba malo pripaziti na količinu i trenutak primjene.

  10. #10
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Hvala cure, neću ga piti dok ne vidim što i kako, tj. ako mi ga gin. ne preporuči sam.

  11. #11
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj Indi prvotno napisa
    Hvala cure, neću ga piti dok ne vidim što i kako, tj. ako mi ga gin. ne preporuči sam.
    Sorry, nisam htjela nikoga plašiti ni remetiti planove.
    Samo, ni meni nije jasno. I ja bi htjela piti, ma bilo što (osim redovne folne), samo da malo poboljšam šanse za bebu.
    U svakom slučaju, mislim da je uvijek dobro posavjetovat se s dr. prije ikakvih tabletica.

  12. #12
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Ma nema remećenja planova, nego kako imam 2 spontana iza sebe, onda sad želim maksimalno sve poduzeti što se može kao bih spriječila njegovo ponavljanje. Ja za sad pijem folnu, tu i tamo spirulinu i prenatal...s time da sam već 10dana na daborstanu -oralno, a dodala sam i 2noćne utrogestana jer mi je gin.rekla da slobodno mogu jer može samo koristiti, a i ona koja je uvijek imala uredne trudnoće je i sama uzimala kako bi za svaki sl. malo pogurala bebicu...

    Za sad neću piti na svoju ruku, pa ćemo vidjeti što kaže gin.kad uspijem doći do nje.

  13. #13
    Leki-lavica

    Početno

    Radije se raspitajte o estrofemu ili cikloprogenovi.
    Estrogen vam ciljano zadebljava endic, a andol je ipak malo vise problematican.
    Ja sam ga pila prije 3 mjeseca i to samo nekoliko dana.
    Vise sam sebi napravila stete na drugom polju. Naime, onaj ko ima gastroenteroloskih problema tipa gastritis ili ulcus nikako ne bi trebao piti andol jer moze doci do krvarenja. Ne prepadam vas.
    Meni se to nije desilo ali posto imam gastritis, od andola sam imala uzasne bolove u zeludcu. Najgore od svega je sto nikako nisam smjela piti tablete za zeludac radi inseminacije pa se bolovi moraju trpiti.
    Opet, konsultujte se sa svojim ginicem i svakako ako imate problema sa stomakom recite mu prije terapije andola

    Puno uspjeha

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Ja sam uzimala andol od pocetka stimulacije, prestala 2 dana prije punkcije i nastavila nakon ET-a. Rekla sam Prof. Vlaisavljevicu da uzimam andol 100 i on se slozio jer sam imala preko 35 godina i autoimunu bolest. Mislim da andol ne moze naskodit (ako ne postoje kontraindikacije) ali savjetovanje sa ginekologom je neophodno.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Htjela sam pitati ovdje na Potpomognutoj, a nehotice sam podigla temu na Prije zaceca u vezi Andola, odnosno Aspirina 100.

    Mislim da cu ovdje prije dobiti odgovor zato kopiram svoj post s PZ:

    Podizem temu, jer sada i ja imam pitanje u vezi Aspirina 100.

    Po preporuci doktora pocela sam ga piti od dana transfera. Kad sam mu javila pozitivnu betu rekao je da Aspirin mogu prestati uzimati.

    Zanima me do kada ste ga vi koristili u IVF/ICSI postupku koji je rezultirao trudnocom, ako ste ga po preporuci pile samo radi prevencije?

  16. #16
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    evo da malo podignem, Aurora, znas da i mene to interesuje

  17. #17
    maca2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    635

    Početno

    Meni dr. Reš rekao da ga koristim od dana punkcije pa nadalje - dok ne napravim test.
    Pijem 1 andol od 100mg dnevno. Kažu da poboljšava prokrvljenost unutrašnjih organa, a time i maternice pa može pospješiti uspjeh MPO - nažalost nigdje nisam uspjela doći do podatka o tome u kojem postotku pospješuje uspjeh ali vjerojatno ne u velikom inače bi ga svi dr. preporučili :?
    U svakom slučaju mislim da u tako maloj dozi ne može štetiti!

  18. #18
    andrejaaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    685

    Početno

    Aurora ja ga još pijem, a u 13 sam tjednu trudnoće.Doktor je rekao da samo nastavim i koliko sam ga shvatila piti ću ga u prva dva tromjesečja iako mi nije jasno zašto,prevencije radi :? ,jer su moji nalazi svi u granicama normale. Ja se samo nadam da ne može štetiti.

  19. #19
    kate32 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    307

    Početno

    A ja ne smijem piti andol jer sam alergična na njega :/ , ima li neka zamjena?

  20. #20
    sretna35 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,110

    Početno

    aspirin 100 (može i andol) uzimam u kontinuitetu i to ne samo od transfera već otkad mi je ustanovljena mutacija gena zaduženog za koagulaciju

    sada sam u 35 tt i doc kaže da ga nesmetano uzimam i nadalje

    uzimam i folnu s B12, a nalazi krvi su mi se znatno popravili (iskorigirale su se vrijednosti koagulacije, kolesterola i sve ostalo)

    ja ga samo mogu prporučiti, ali tako mi je napisao i liječnik (ipak ne savjetujem uzimanje na svoju ruku)


    sretno

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    267

    Početno

    Citiraj Aurora* prvotno napisa
    Zanima me do kada ste ga vi koristili u IVF/ICSI postupku koji je rezultirao trudnocom, ako ste ga po preporuci pile samo radi prevencije?[/i]
    Ja sam ga koristila u IVF postupku od transfera pa prvih 12 tjedana, zajedno s Utrogestanima, Normabelom i Prenatalom.
    Nakon 12. tjedna sam nastavila samo s Prenatalom.

  22. #22
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Ja ga i inače pijem, od ovulacije, tj. mogućeg začeća, pa dok ne dobijem M., a dogodi li se trudnoća, onda do kraja, kao sretna (po preporuci Duića, Lučija i Radončića).
    kate, ne znam ima li zamjene, ako ima indicija za terapiju, rješenje je heparin (Đelmiš u Petrovoj, recimo, ne daje andol uz heparin, već samo heparin koji djeluje ejdnako kao andol, ali ne prolazi kroz posteljicu).

  23. #23
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Meni je moj dr. rekao da uzimam Andol par mjeseci prije IVF-a.
    Ja uzimam Cardiopirin 100 mg, imaju sve što i Andol ali ne iritiraju želudac.

  24. #24
    pak avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,634

    Početno

    i mene zanima na osnovu cega dr. odlucuju prepisati andol nakon IVF,
    ja sam odradila 3 IVF ICSI u Ri i nisu mi davali andol ni aspirin niti je bilo govora o tome a u Zg su mi ga prepisali uz normabel,nisam radila nikakve imunoloske pretrage a rezultat je bio uvijek isti, meni je 9. dan nakon ET-a bio koban svaki put uredno prokrvarila sa andolom i bez njega

  25. #25
    pčelica2009 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Sl.Brod
    Postovi
    1,057

    Početno

    Ja sam shvatila zbog bolje prekrvljenosti maternice.I na IVF-u se uzima andol nakon transfera.

  26. #26
    Nene2 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,044

    Početno

    I ja sam uzimala aspirin, samo da vas nadopunim, u HR još nema baby aspirin, koji iznosi 80mg i koji se uzima u postupcima ivf-a.
    Meni je moj ginekolog preporučio da zato ne uzimam cijeli, nego otprilike 2/3 aspirina100. Inače se točno dozira 1mg po težini, samo što ga nije lako odrezati na točnu mjeru, a i nema realne opasnosti ako se doza malo prekorači.
    Treba pripaziti da se ne uzima na dan punkcije (čak i dan prije), da ne bi bilo jačeg krvarenja. Isto tako popiti ga poslije transfera, ne prije.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Hvala na vasim odgovorima.

    Cini se da nije bas jednoznacno do kada se preporucuje uzimati Aspirin 100 u svrhu prevencije u trudnoci. :/

    Meni je na primjer dr. Res rekao da ga mogu prestati uzimati vec nakon pozitivnog testa.

    Na forumu Zdravlje i zivot nasla sam odgovor od dr. Radoncica koji kaze da se Aspirin ne bi trebao uzimati nakon 32. tjedna. Ali vidim da ga i unatoc tom misljenju sretna35 uzima do kraja na preporuku svog lijecnika. vikki kaze da njoj izmedju ostalih i taj isti dr. Radoncic savjetovao takodjer uzimanje do kraja trudnoce.

    Nakon svega nisam bas puno pametnija, odnosno cini mi se kao i uvijek da o svemu mi pacijenti na kraju moramo odlucivati samim. Super je ako to mozemo uciniti na temelju povjerenja prema svom doktoru, ali nije ni malo lako ako to moramo uciniti na osnovi informacija s kojima raspolazemo...

  28. #28
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Različita su mišljenja, Aurora, ovisno i o doktorima i o dijagnozama; možda da dr. Radončiću postaviš na forumu pitanje, tj. zatražiš savjet (naglasiš svoju situaciju, dijagnozu, stanje i dileme).

  29. #29
    rozalija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    MOSTAR
    Postovi
    2,410

    Početno

    I ja sam kada sam imala postupak u CITO linici uzimala andol poslije transfera sve do bete a koristila sam i estraderm flastere od 100 svakh tri dana do bete mjenjala flaster. Dr.šparac mi je preporučio andol,mada me je prije pitao imam li problema sa želudcom tipa čir,gastritis valjda tada andol i nije baš preporučljiv.

  30. #30
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Cure dali koja od vas zna dali je Cardiopirin 100 mg isto što i Andol?

  31. #31
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    Da,Cardiopirin i Andol su jedan te isti lijek,istog sastava samo drugi proizvođač,u zadnje vrijeme i mlađim ljudima više preporučuju cardiopirin ili Aspirin protect(sve troje ista stvar)nego Andol 100 zato što cardiopirin i aspirin protect ne iritiraju toliko sluznicu želuca kao andol 100.-andol 100 je jeftiniji i u tome je razlika.

  32. #32
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    kiara79 hvala ti na pojašnjenju! A danas kad sam bila u ljekarni pitala sam koja je razlika u Andolu, Aspirinu i Cardiopririnu, i rečeno mi je baš to što si sad i ti rekla.


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •