Stranica 10 od 12 PrviPrvi ... 89101112 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 451 do 500 od 570

Tema: baka ili jaslice?

  1. #451
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    meni se sviđa ovo kod kaae
    ako se već mora u jaslice, onda bh rađe tako nego onako kao kod nas

    Ja ne, jer je dizajnirano za djecu od 6 tjedana na dalje, znači - od 6 tjedana na dalje radiš ili daješ otkaz. A ovi naši jasličarci, mislim da je 20 na jednu percepcija, jer od tih 20 na jednu je realno 10 (dok prođe kuburenje s bolestima koje grupu prepolovi) već su postali vrtićarci, barem kako se meni čini.

    Kaae, vjerojatno baš i ne dolaze ovi sa 6 tjedna ili je toliko ljudi jer ima puno baš tih maltene neinteraktivnih beba (mislim... koje su interaktivne samo plačem, bez da tipa još i prstom upiru u ono što žele)?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.10.2013. at 11:36

  2. #452
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Kod nas u jaslicama su dvije tete na 15-oro djece (od godinu do 2,5).

  3. #453
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    A ovi naši jasličarci, mislim da je 20 na jednu percepcija, jer od tih 20 na jednu je realno 10 (dok prođe kuburenje s bolestima koje grupu prepolovi) već su postali vrtićarci, barem kako se meni čini.
    ovako razmišljaju i u Gradskim uredima
    zato i natrpavaju grupe
    jer računaju da ih pola ne dolazi
    a nije to baš tako

  4. #454
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    i(a baka servis je, zapravo, njegova mama). Baka sigurno vise voli nase dijete, ali zaposlenici naseg vrtica se svakako bolje znaju brinuti o njemu.
    Meni je bit cijele dileme između bake i jaslica upravo u ovim riječima: Baka sigurno vise voli nase dijete. To je ono što bi trebalo prevagnuti, kod tako malenih, po mom mišljenju. LJUBAV. Sve drugo su nijanse. Ako te ljubavi ima.

  5. #455
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ovako razmišljaju i u Gradskim uredima
    zato i natrpavaju grupe
    jer računaju da ih pola ne dolazi
    a nije to baš tako
    Ako postoji "bilježenje dolazaka" i taj prosjek, to bi trebalo bit relevantno.

    Jer mi se čini da razgovaramo o tri percepcije (barem):
    - ova od bolesnih roditelja, to su oni koji obitavaju na topicima u potrazi za nepostojećim odgovorom na pitanje "kako poboljšati imunitet", a ta je percepcija "ko uopće dolazi u te jaslice", ta je, npr. moja, jer ih rijetko ih je bilo više od 10, u one rijetke dane kad je išla, a jaslice su nam služile kao doslovno "kontaktni centar za razbolijevanje djeteta u roku od 3 dana";
    - ova od odgajatelja "grupe su nam pretrpane";
    - ova od Gradskog ureda "ionako ih pola neće doći".

    Znači... trebalo bi, osim razmjene naših iskustava - neko objektivno mjerilo koliko te djece uistinu npr. bude tijekom prve godine, prosječno. Nemam pojma ima li ga. Možda ga ima kuhinja, iako sigurno fulavaju u doručcima jer ne stignu svi na vrijeme javit.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.10.2013. at 12:42

  6. #456
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja tu ne govorim o polasku s 6 tjedana
    to mi je grozno
    grozno
    u zdravstvu smo se počeli primicati amerima, još malo će biti: ako se hoćeš liječiti plati, ako nemaš novca, krepaj
    nadam se da se u pitanju prava majki i djece nećemo povesti za njihovim primjerom
    ali da imam dijete od 6 mj na više
    i da mora ići u jaslice
    onda bih rađe ovakav princip
    i niš me ne bi smetalo da mi se student, pod nadzorom, bavi djetetom

  7. #457
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ja tu ne govorim o polasku s 6 tjedana
    to mi je grozno
    grozno
    u zdravstvu smo se počeli primicati amerima, još malo će biti: ako se hoćeš liječiti plati, ako nemaš novca, krepaj
    nadam se da se u pitanju prava majki i djece nećemo povesti za njihovim primjerom
    ali da imam dijete od 6 mj na više
    i da mora ići u jaslice
    onda bih rađe ovakav princip
    i niš me ne bi smetalo da mi se student, pod nadzorom, bavi djetetom
    x

  8. #458
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ja tu ne govorim o polasku s 6 tjedana
    to mi je grozno
    grozno
    Ali to ti je to - sustav je (vjerojatno) tako dizajniran upravo zato jer ima tih od 6 tjedana, zato ih ima tako masu... ko što kod nas nije tako dizajniran jer se događa priča s čuvanjima trudnoće, drugom trudnoćom, mjestu u jaslicama za ovog ko zapravo ne ide itd. To je, po meni, neodvojivo, kao da kažeš... ma zdrav je on... samo mu je srce koma bolesno, to da.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.10.2013. at 13:16

  9. #459
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali to ti je to - sustav je (vjerojatno) tako dizajniran upravo zato jer ima tih od 6 tjedana, zato ih ima tako masu...
    Nije tako...U SAD-u je toliko različitih situacija s čuvanjem djece, od stvarno dobrih (čini mi se da su te ipak u manjini) do brojnih koje su daleko ispod našeg standarda.
    Moje nećakinje je čuvala jedna teta kod sebe doma, a onda su krenule u vrtić. Zapravo, čekale mjesto za valjda jedini normalan vrtić u okolici. Starija je, dok je dočekala mjesto, išla u nekakav vrtić u kojem su se svako nekoliko tjedana izmjenjivali jako mladi ljudi priučeni na tečaju od nekoliko sati. Nisu radili ništa, niti su znali išta. Samo su pazili da djeca ne padnu kroz prozor.
    Mlađu su upisali na listu čekanja za taj jedan dobar vrtić čim se rodila.
    A poslije su je iz tog vrtića izbacili (ugrizla je druge nekoliko puta).
    Posljednje uređivanje od vertex : 02.10.2013. at 14:11

  10. #460
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Nije tako...U SAD-u je toliko različitih situacija s čuvanjem djece, od stvarno dobrih (čini mi se da su te ipak u manjini) do brojnih koje su daleko ispod našeg standarda.
    Moje nećakinje je čuvala jedna teta kod sebe doma, a onda su krenule u vrtić. Zapravo, čekale mjesto za valjda jedini normalan vrtić u okolici. Starija je, dok je dočekala mjesto, išla u nekakav vrtić u kojem su se svako nekoliko tjedana izmjenjivali jako mladi ljudi priučeni na tečaju od nekoliko sati. Nisu radili ništa, niti su znali išta. Samo su pazili da djeca ne padnu kroz prozor.
    Mlađu su upisali na listu čekanja za taj jedan dobar vrtić čim se rodila.
    A poslije su je iz tog vrtića izbacili (ugrizla je druge nekoliko puta).
    Referirala sam se na Kaaeine jaslice. Kad se tvoja sestra vratila na posao, s koliko tjedana-mjeseci djeteta? Naš je sustav dizajniran, više-manje, primiti dijete od 1+ godine, budući da je to trajanje standardnog porodiljnog zasad.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.10.2013. at 14:17

  11. #461
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Brat mi je tamo, žena mu je Amerikanka. Vratila se nakon četiri mjeseca (neplaćena, naravno), što se smatralo vrlo izdašnim dopustom.

    Hoću reći da tamo ima krasnih ustanova, ali i takvih koje su daleko, baš daleko ispod našeg standarda. Sigurna sam da ni bebice od 6+ tjedana ne idu sve u ovakve ustanove kao Kaain bebač.

  12. #462
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Shvaćam. Zato je meni neodjeljiva strana medalje - porodiljni od (max?) 4 mjeseca, s jedne strane, s druge, naše institucionalne jaslice. Jedno vuče drugo...

  13. #463
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ajde ovdje cu pitati,tema je najaktivnija a ja imam slicnu dilemu...

    da li upisati curicu od 3god u vrtic pa ju za godinu dana seliti u drugi (zeljeni) ili ju ostaviti doma sa bakom do 4te godine? (gdje je svo ovo vrijeme)
    zeljeni vrtic (bolje receno pvt igraonica na engl) ne prima djecu ispod 4god pa sam na vagi da li ju upisati u vrtic sa 3god ( samo na pola vremena) pa prebacivati kad napuni 4g?

    vec cujem dosta komentara da joj fale djeca i drustvo,ne slazem se da je to tako do 3ce god ali za kasnije vec nisam sigurna...
    moram uzeti u obzir/pretpostaviti da ce s upisom krenuti i bolesti (dosada jos nije bila nikako bolesna) pa mozda bolje da se to dogodi godinu kasnije?
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 02.10.2013. at 14:47

  14. #464
    cowgirl avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    275

    Početno

    Moja je krenula s 3,5, jer ju s 2,5 nisu primili. Kod nas je velika gužva za tu stariju jasličku. Čuvala ju je baka 3 dana u tjednu a 2 dana tata, koji radi smjenski. Da ju je bila baka morala sama čuvati, išla bi od 1,5 u jaslice, jer ne bih mogla mamu opteretiti sa 9 sati dnevno. Ne zato što ona ne bi željela ili mogla, nego ja smatram da je to previše ( a i godine su tu, ja sam stara mater). Pokazalo se super. Bila je željna djece, uživa u vrtiću, lagana adptacija, vrlo malo bolesna.

    Ali ove godine su im promijenili jednu tetu i već je to za neke bio veliki stres. Tako da ja ne bih svjesno upisivala, pa mijenjala vrtić, ako bih imala adekvatno pokrivenu tu dodatnu godinu doma.
    Posljednje uređivanje od cowgirl : 02.10.2013. at 15:07

  15. #465
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Evo groznog (realnog) clanka o vrticima u Americi, bas sam ga jucer citala: http://www.newrepublic.com/article/1...rican-day-care

    Ovakvih ustavnova poput nase ima oko 20%, ako sam dobro zapamtila brojke. U nasoj regiji - jedna, nasa. Imamo jos par institucija koje su, prica se, ok, a sve ostalo je u kategoriji 'snadji se'. Sunka sam prijavila u vrtic kad sam bila ravno pet tjedana trudna, stvarno sam mislila da nesto takvo postoji samo u filmovima. Setala sam taj dan pored tog vrtica i usla unutra pitati za neke brosure i informacije, a teta iz administracije nas je, kaze za svaki slucaj, odmah stavila u kompjuter. Slobodno mjesto za nas se otvorilo dan prije nego je Sunko napunio sest mjeseci, dakle oko godinu i dva i pol mjeseca nakon sto smo ga stavili na popis. Upao je on, a ne netko drugi, jer smo izmedju ostalog oboje studenti tog fakulteta pa smo imali (duplu) prednost.

    Ovo automatski znaci da cesto nemaju te najmanje sestotjedne bebe jer je jednostavno nemoguce naciljati pocetak vrtica da pase uz termin rodjenja djeteta. Najmladje dvoje, blizanci, krenuli su u grupu prije neki dan, a imaju oko pet mjeseci. Najstarija djevojcica u grupi ima 14, Sunko je peti po redu sa svojih sad skoro 10.

    Svih osamnaest studenata, dvanaestoro djece i teta nisu u sobama u isto vrijeme. Studenata nema vise od 5-6, a i ne rade svi sa svom djecom, vec su i djeca podijeljena medju njima, tako da se, u svojoj smjeni, isti student uvijek brine za istu djecu. Ne smeta mi to ni najmanje jer su svi pod nadzorom i u vrticu odradjuju praksu, koja je ovdje obavezni sastavni dio svakog fakultetskog kurikuluma. Svi studenti su provjereni, a teta je uvijek tamo i jako puno radi s djecom, ovi ostali su tu zato da dijete ne mora cekati u redu, placuci, ako zeli da ga netko drzi, ili ne mora sjediti u ukenjanoj peleni jer teta presvlaci drugih sedam. Nama odgovara da dijete spava nekome na rukama jer mu je koncept krevetica skroz nepoznata stvar. Sve sto treba napraviti da dijete spava u svom kreveticu je reci teti da roditelj to zeli. Mi smo dozvolili da ga spustaju u krevet, ako im uspije. Mozda ga nesto i nauce.

    Ja sam, kao i vertexina stativecdodjebratovazena (ne mogu se sjetiti ), dala otkaz kad je Sunko napunio 4 mjeseca. Na dopust sam otisla pet dana prije termina (on je rodjen 15 dana nakon, tako da sam tu 'plandovaka' cijelih 20 dana bezveze ). Mogla sam i prije da sam htjela, ali nije mi nis' falilo raditi pa sam radila. Od toga mi je bilo placeno prvih 12 tjedana jer sam imala srece i radila sam u vecoj firmi koja potpada pod FMLA i slicne aktove, plus sto sam bila dovoljno dugo tamo da sam uspjela zaraditi i nesto placenog godisnjeg, a i bolovanja. Ostatak je bio neplacen, a moj duzi ostanak im je bio presedan. Inzistirali su da se vratim iako u tom trenutku nisam imala vrtic (nudili su mi da ga posaljem 'nekamo' tj. cak su mi isprintali papir s popisom cuvalica i raznih drugih mjesta kamo bi dijete moglo ici dva mjeseca, do oslobadjanja mjesta tamo gdje smo htjeli da ide).

    Uzasno puno ljudi koje znam salje djecu bilo kamo jer si ovakav vrtic ne mogu priustiti. Cijena vrtica je, recimo, oko cetvrtine prosjecnog obiteljskog primanja u Minnesoti, a vecina ljudi u regiji ima vise od jednog djeteta i ne radjaju stari kao ja, vec puno, puno ranije. Djecu im cuvaju registrirani in-home daycare centri (nadam se ipak ne losi poput ovog teksaskog iz clanka koji sam linkala), neregistrirani centri, nasumicne cuvalice, studenti, susjedi, starija djeca... a vrlo rijetko bake, jer bake ili ne zive blizu, ili rade (tu se ne ide u penziju samo tako, a najmanje zbog neke dobne granice).

    Ono s bakom i ljubavi, hebi ga, racionalno gledajuci, ljubav nema sto prevagnuti. Zeljeli smo da se za dijete brine onaj tko se bolje za dijete brinuti zna. Pobijedila teta Susan i njezini studenti. Baka voli dijete, ali jedva da nesto s tim djetetom zna. Teta Susan voli svoj posao, a mozda bas nekako i voli nase dijete (i ostalu). Debeli je tamo sretan i zadovoljan, a mene cak ne pece savjest sto provede par sati na dan u vrticu cak i sad, dok ja ne radim. Izmedju ostalog, to znaci da mu se ostatak dana mogu posvetiti 100%, jer obavim sve ostalo dok ga nema.

    (Kako je krenulo, posao koji mi zvuci prihvatljivo ionako nikad necu naci pa cemo vjerojatno ostati totalni ludjaci koji placaju punu cijenu vrtica koji im, zapravo, ne treba. )

  16. #466
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Jos moram reci, valjda sebi u obranu, da ne ispadnem totalni cudak koji dijete bezveze salje u vrtic - ide zato sto placamo, a placamo zato sto ne zelimo/ne mozemo prestati placati. To mjesto nam treba, mozda ne ovaj cas, ali svakako (nadam se) uskoro, i do njegove pete ili seste godine zivota, kad krece kindergarten. To pod uvjetom da ostanemo ovdje, jel.

  17. #467

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    3

    Početno

    baka prvu godinu a onda obavezno jaslice i privikavanje na drugu ddjecu i osobe

  18. #468
    Mila majka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    311

    Početno

    Postavit cu pitanje ovdje jer nisam nasla prikladniju temu. Negdje pri pocetku teme spominje se misljenje struke o nepripremljenosti djecjeg imuniteta na tako rani ulazak u kolektiv.
    Zanima me taj isti problem i sa psiholoskoga stajalista.
    Imate li kakvu preporuku za literaturu na tu temu?
    Dakle, dijete i kolektiv sa zdravstvenog i psiholoskog stajalista.

  19. #469
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Laik sam.

    Koliko znam u toj dobi počinje separacijska anskioznost, a dijete treba samo majku do godine dana. Tek nakon god dana pokazuje neki primjetan interes i za druge ljude. Nisam sigurna da je dobro dijete odvajati i stavljati u kolektiv baš kad se najviše boji stranaca, i kad najviše želi majku. No, opet, ako majka nema posla bit će grdo. Tako da... uglavnom, nebitna ja i moje nebitno mišljenje.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 03.04.2016. at 23:53

  20. #470
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mila majka prvotno napisa Vidi poruku
    Postavit cu pitanje ovdje jer nisam nasla prikladniju temu. Negdje pri pocetku teme spominje se misljenje struke o nepripremljenosti djecjeg imuniteta na tako rani ulazak u kolektiv.
    Zanima me taj isti problem i sa psiholoskoga stajalista.
    Imate li kakvu preporuku za literaturu na tu temu?
    Dakle, dijete i kolektiv sa zdravstvenog i psiholoskog stajalista.
    Čuj, zdravoseljački (iz iskustva roditelja) tu je ključna psihološka priprema RODITELJA. Roditelj treba misliti da su jaslice i vrtić dobro mjesto za dijete. Ne radi se o tome da si to sugeriraš, nego da se zaista iskreno uvjeriš da su odabrane jaslice dobro mjesto. Oni će uskoro (u travnju i svibnju) imati otvorene dane kad možeš lijepo sama ili s djetetom otići u odabrani kolektiv. Prvo se najaviš stručnoj službi na razgovor, pa pogledaš objekte (od kuhinje do zahoda, dvorišta i igrališta), vidiš da li ti se to sviđa, vidiš da li su tamo djeca vesela i zadovoljna ili se deru...

    Dalje-pitaš ih kakav im je dnevni raspored (to često imaju na web stranicama) i jelovnik. Ako ti se to dopadne, ubaciš se u vreću za upis (vidiš na stranicama zagreb.hr - predškolski odgoj sve detalje, a i u vrtiću će ti reći).

    zutaminuta je dobro rekla da djetetu do godinu dana treba samo majka, ali u vrtiće i upisuju djecu tek od godine na više, uz rijetke iznimke.

    Što se tiče privikavanja na druge osobe - imaš od svibnja do rujna (početka pedagoške godine) cijelo ljeto na raspolaganju za prilagodbu. Dijete treba upoznati druge osobe i drugu djecu - imaš članove obitelji kod kojih ga možeš ostaviti na po pol sata, da stekne povjerenje u druge ljude. Imaš parkić i igraonice da se nauči socijalnom kontaktu s drugom djecom. U međuvremenu prilagodiš dnevni ritam onakvom kakav ga čeka u vrtiću (obroci u to vrijeme, spavanje u to vrijeme), daš mu povremeno žlicu da sam jede i slično... Socijalni kontakt će podići i imunitet. DIjete koje je bilo samo s mamom doma do polaska u jaslice izuzetno je ranjivo na vrtićke viruse i bakterije, ali NEMA nikakvog načina da preskočiš vrtićke bolesti i period adaptacije. To ne postoji. S druge strane, ako to dijete ne izgradi u vrtiću, proći će kao moj nećak koji je to morao proći u prvom razredu osnovne, kad je izostao pola prvog razreda zbog dječjih bolesti. Bolje je to odraditi ranije, ako se može...

    Adaptacija - ostaviš si godišnji ili slobodno vrijeme. Aliiii puno ovisi o djetetu. Moj stariji je imao izuzetno tešku adaptaciju koja je potrajala cijelu prvu pedagošku godinu (i gdje je izuzetno draga odgajateljica teta S. bila od velike pomoći), a mlađi je odmah prvi dan pružao ruke oko vrata isto tako dragoj teti R. Kod njega se adaptacija vidjela samo po noćnim dolascima u naš krevet prva 2-3 mjeseca, a on je dijete koje nije tome bilo sklono.

    Inače, puno ovisi o djetetu. Ima djece kojima kolektiv baš nije najsretnije rješenje, ali i onih koji tamo procvjetaju. Nakon svakog prekida (bolest, praznici, godišnji) imaš ponovnu adaptaciju. To je normalno. A dijete mora biti svjesno da je to njegov dio obiteljskih dužnosti. Mi nismo imali baka servis na raspolaganju, pa su djeca govorila da mi idemo na posao u firmu, a oni na posao u vrtić, he he he...

    Daklem-da bi adaptacija bila lakša, dijete mora već prije imati raznovrsne socijalne kontakte. Svojevremeno sam uredno zapisala kompletna naša iskustva s polaskom u vrtić. Ako koga zanima, stavit ću to na forum, ali ima štajaznam tridesetak stranica. To je sad već staro iskustvo, ali temeljne stvari su iste.

    Ne treba zanemariti adaptaciju RODITELJA, a to ljudi često previde. Separacijske krize uglavnom imaju djeca čiji roditelji to teško podnose. Ako dijete vidi da mi mislimo da je vrtić za njega dobro i sretno mjesto, puno će lakše prihvatiti boravak ondje. Nakon stresne prve godine (moj stariji se samo držao teti S. za pregaču i nosio okolo plišanu žabu, a mlađi je često bio bolestan) mojim dječacima vrtić je bio produžetak naše dnevne sobe. I danas, puno godina nakon što su otišli od tamo, šalju (i primaju) čestitke svojim odgajateljicama i često im nose svoje stare igračke i slikovnice. Topao odnos je ostao. Bile su važan dio našeg života.

  21. #471
    Mila majka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    311

    Početno

    Peterlin, puno hvala na opsirnom odgovoru i iskustvima iz prve ruke! To je uvijek dobro cuti. No, mene zanima i je li kome poznat kakav strucni tekst o tome problemu.

  22. #472
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Evo linka na portal Poliklinike grada Zagreba http://www.poliklinika-djeca.hr/aktu...teta-za-vrtic/

    Inače, time se bave psiholozi, npr. Branka Starc koja je vodila Unicefov program škola za roditelje (ima na Rodinnom portalu tekst o tome) ili Sandra Tatalović Vorkapić. Davno su moja djeca izašla iz vrtića, ali toga se sjećam.

    Stav odgajateljske struke možeš dobiti od Udruge odgajatelja http://udruga-odgajatelja.hr

  23. #473
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Mila majka prvotno napisa Vidi poruku
    Postavit cu pitanje ovdje jer nisam nasla prikladniju temu. Negdje pri pocetku teme spominje se misljenje struke o nepripremljenosti djecjeg imuniteta na tako rani ulazak u kolektiv.
    Zanima me taj isti problem i sa psiholoskoga stajalista.
    Imate li kakvu preporuku za literaturu na tu temu?
    Dakle, dijete i kolektiv sa zdravstvenog i psiholoskog stajalista.
    Zdravo seljacki ulazak u kolektiv i odvajanje od roditelja izaziva stres koji moze nepovoljno utjecati na opce imunolosko stanje. Iako bih ja rekla da se ne treba na to previse oslanjati. Djeca su prilicno trpna i prilagodljiva osim iznimno.
    Puno je cesce to da je dijete rodeno sa takvom genetskom predispozicijom da je osjetljivo na masu virusa i bakterija koje se nalaze u kolektivu . Ali to se rijetko moze znati prije nego se djeca izloze kolektivu.

  24. #474
    Mila majka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    311

    Početno

    Puno vam hvala svima!
    Radi se o tome da od jeseni moramo ili krenuti u jaslice, ili pronaci tetu cuvalicu.
    S puno sam ljudi razgovarala o tome, ali i moje srce mi nekako kaze da je cuvalica nas izbor.
    No, htjela sam istraziti je li s tko i strucno bavio ranim ulaskom u kolektiv. Peterlin, hvala na konkretnim imenima. ☺

  25. #475
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Krivo sam napisala konkretno ime - nije Sandra nego SANJA Tatalović Vorkapić. Ona se baš bavila problematikom adaptacije na jaslice (statistička obrada). Ne mogu sad na brzinu naći taj stručni članak, ali ako te zanima, pitat ću poznate iz Udruge odgajatelja, one znaju.

    Slobodno se pouzdaj u vlastiti osjećaj oko ove odluke. To je važna stvar. Ja mislim da roditelji najbolje mogu procijeniti da li je dijete spremno za kolektiv, da li je to za njega dobro rješenje i u kojoj dobi. Da sam mogla birati, dala bih djecu u kolektiv nakon treće godine, ali nisam bila u prilici. Preživjeli smo i uz jaslice i kasnije je vrtić bio produžetak naše dnevne sobe. Ali početak je bio težak.

    Sretno u potrazi za čuvalicom. Ako je dobra - zlata vrijedi.

  26. #476
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Mila majka, ista situacija - od jeseni vrtić. Strah me hvata, ne zbog bolesti, to ne boli koliko će možda boljetii to odvajanje. Meni to djeluje baš tužno, iako nam mala nije puno vezana za nas, kad jeostavimo baki i dedi, ne plače, ali ja se osjećam kao da ću je izdati na neki način (potpuno bezveze, znam).

    Čuvalicu ne bih, meni osobno to nekako nije poticajno kao što može biti vrtić. nemam sad vremena za duži odgovor, ali ukratko.

    Peterlin, koristan post, linkove ću pogledati.

  27. #477
    Mila majka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    311

    Početno

    Peterlin, svakako me zanima spomenuti clanak, pliz saznaj naslov. Puno ti hvala! I ako ti jos sto za citanje padne na pamet - tu sam!
    Lavko, tvoja beba je ipak pola godine starija od moje pa vjerujem da ce joj na jesen adaptacija ipak biti laksa nego da je isla odmah s godinu dana.

  28. #478
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Moj će najesen u vrtić s 2 i pol godine. Zapravo vidim da mu to i treba, iako znam da i biti doma s bakom ima svojih prednosti. Prvo smo mislili da bude možda doma dok ne izađe iz jasličke dobi (znači da s 3 i pol krene u vrtić), ali vidim na njemu i na baki da to ne bi išlo tako
    Jedva čekam da vidim kako će se prilagoditi i koliko će ga to promijeniti.

  29. #479
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Ako se radi o bebama 1 - 1,5 g., jaslice tu nemaju (osim cjenovne) nijednu prednost pred čuvalicom, ne treba ti stručni članak za to.

  30. #480
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    A vidis s punooo prijatelja sam pricala o adaptaciji djece i po ovom mom uzorku daleko se lakse prilagode jaslicama s 1-1.,5 nego s 2.5 god.

    Ja bih svoje opet dala u jaslice, sve bih ponovila. Okruzenje puno poticajnije od bake ( ne ovo ne ono baka ce ti dat jest baka ce te obuc i sl)baka se nudila za cuvanje, lijepo sam odbila ponudu.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.04.2016. at 00:01

  31. #481
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Poticajnija okolina u jaslicama za dijete od 1 godinu?
    Ha? Kakve to posebne poticaje trebaju djeca u dobi od 1 godinu , a da ih ne mogu dobiti od jedne osobe u normalnoj okolini? Buka, strka, masa virusa, 10 jednogodisnjaka na jednu tetu gdje moraju vec u toj dobi nauciti odgoditi potrebe jer su u masi ...iskreno, ne vidim bas tu poticaje uz najbolju volju.
    Da se razumijemo i moje je dijete krenulo u jaslice sa 1,5 godinom, adaptacija je bila solidna, ali su ga bolestine samljele.

  32. #482
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Moj je isao u vrtic s 3 i po. Nisam ranije osjecala da je spreman. S bakom i tetom cuvalicom sam bila iznimno zadovoljna. Obje su i iznimno brizne i kreativne i puno su svasta radile s njim, al ne nesto planski, nego jer su takve. Mogle bi bit tete u vrticu U ulici i parkicu je bilo i druge djece mladje od tri godine s kojima se igrao svaki dan. Adaptacija na vrtic je ok prosla. I mislim da mu je sad skroz dobro da ide u vrtic. Ipak, meni se 8-10 sati cinilo previse pa ide u sestosatni program (od toga su, kad je lijepo vrijeme, dva sata na plazi) a poslije ga preuzima teta cuvalica ili rjedje baka. To mi se za njega cini najboljim rjesenjem. I vejrojatno cemo ostat pri tom programu do skole.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 07.04.2016. at 06:26

  33. #483

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    A vidis s punooo prijatelja sam pricala o adaptaciji djece i po ovom mom uzorku daleko se lakse prilagode jaslicama s 1-1.,5 nego s 2.5 god.

    Ja bih svoje opet dala u jaslice, sve bih ponovila. Okruzenje puno poticajnije od bake ( ne ovo ne ono baka ce ti dat jest baka ce te obuc i sl)baka se nudila za cuvanje, lijepo sam odbila ponudu.
    Kad sam upisivala sina u vrtić (u dobi od 3 godine) i razgovarala s vrtićkom psihologicom o adaptaciji, ona mi je rekla: "Pa najbolje se adaptiraju bebe od 6 mjeseci, a drugo je pitanje je li to dobro za njih."
    Kod nas je do 3 godine u igri bila teta čuvalica (u maloj grupi od 4 djece), s 3 je krenuo u vrtić s kojim smo zaista bili prezadovoljni. Ipak, gledajući ga tu prvu godinu u vrtiću, zaključila sam da apsolutno ništa ne bi propustio da je krenuo u vrtić godinu kasnije (s 3 godine je vrlo malo komunicirao s drugom djecom i uglavnom je sjedio na jednom mjestu).

  34. #484

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    moje su krenule u vrtić (baš vrtićku grupu, ne jaslice) s 2,5 godine
    do tada smo imali tetu čuvalicu
    bake su uskakale za dodatnu igru, za povremeno skupljanje cura iz vrtića, za povremeno (ali stvarno rijetko) čuvanje ... uglavnom za obostranu (dodatnu) igru i zadovoljstvo

    tada sam mislila da je tako najbolje, a danas sam super zadovoljna što sam baš tako odabrala i napravila!

  35. #485
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mila majka prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, svakako me zanima spomenuti clanak, pliz saznaj naslov. Puno ti hvala! I ako ti jos sto za citanje padne na pamet - tu sam!
    Lavko, tvoja beba je ipak pola godine starija od moje pa vjerujem da ce joj na jesen adaptacija ipak biti laksa nego da je isla odmah s godinu dana.
    Uspjela sam ipak sama naći - ključna riječ nije adaptacija nego validacija, malo mi je trebalo. Tekst se zove Validacija ljestvice za procjenu privrženosti djece rane dobi u fazi prilagodbe na jaslice

    Evo linka na članak: http://hrcak.srce.hr/file/220998

    Ako taj ne valja, evo direktnog linka na pdf:

    https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j...18817766,d.bGs

  36. #486
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Meni je jako bitna samostalnost djeteta, rano sam djecu naučila da sama jedu, oblače se, obuvaju a naša baka im to jednostavno ne bi "dozvoljavala" zašto bi oni kad može ona.Isto tako je tip osobe koaj sputava djecu u slobodnoj igri, parku jer "opasnosti" vrebaju na sve strane. Bka je inače super osoba al kao čuvalica moje djece ne.

    Djeca su mi jako brzo počela komunicirat s ostalom djecom u kolektivu i danas us im najbolji prijatelji upravo ona djeca s kojom su se na prvu skompali u jaslicama.
    Kćer je u škoiu a i dalje je bliska s frendicom koja je još ostala u vrtiću a sprijateljile su se već u prvim tjednima adaptacije, gledala sma i nisma mogla vjerovat da tako malo mogu klinkut jedni s drugima.
    Djecu mi nisu samljele bolesti, nikad nisu popili ant u životu, znma da smo raritet al i pričam o našem slučaju.

    Tete su bile izvrsne pogotovo sinove.
    ja prezadovoljna.

  37. #487
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Još malo iskustva - moj stariji koji je krenuo u dobi od 2,5 godine imao je težu adaptaciju nego mlađi, koji je krenuo s 13 mjeseci. Dob igra ulogu, ali ovdje je bio presudan njihov karakter. Mlađi sin mi je od ranog djetinjstva samostalan i neovisan, stariji je priljepak. Tako da - svaka čast statistici, ali treba gledati objektivno - ne samo dijete nego i raspoloživu instituciju.

    Nama su tete čuvalice bile nužno zlo i nisam bila njima zadovoljna, iako sam imala u prvoj vrtićkoj godini nekoliko njih (nisam mogla uzimati bolovanje). Nije to klapalo. Čuvalica mora biti pouzdana i odgovorna. Imali smo jednu odličnu, ali ona nam nije mogla biti na raspolaganju kad je trebalo, pa smo se ipak odlučili za jaslice. Tamo, bar u državnim institucijama, ipak postoji solidna kontrola. Kod čuvalica to nije slučaj. AKo nemaš povjerenja, nula bodova.

  38. #488
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je jako bitna samostalnost djeteta, rano sam djecu naučila da sama jedu, oblače se, obuvaju a naša baka im to jednostavno ne bi "dozvoljavala" zašto bi oni kad može ona.Isto tako je tip osobe koaj sputava djecu u slobodnoj igri, parku jer "opasnosti" vrebaju na sve strane. Bka je inače super osoba al kao čuvalica moje djece ne.

    Djeca su mi jako brzo počela komunicirat s ostalom djecom u kolektivu i danas us im najbolji prijatelji upravo ona djeca s kojom su se na prvu skompali u jaslicama.
    Kćer je u škoiu a i dalje je bliska s frendicom koja je još ostala u vrtiću a sprijateljile su se već u prvim tjednima adaptacije, gledala sma i nisma mogla vjerovat da tako malo mogu klinkut jedni s drugima.
    Djecu mi nisu samljele bolesti, nikad nisu popili ant u životu, znma da smo raritet al i pričam o našem slučaju.

    Tete su bile izvrsne pogotovo sinove.
    ja prezadovoljna.
    Meni je ta rana samostalnost ( iz cipela majke starijeg djeteta) debelo precjenjena. Moja djeca ( posebno mlada) su jela potpuno sama u dobi od godinu dana. Sama se nisu oblacila do skole, posebno carape. Pa su onda sve to naucila . Starije se sad sa 14 godina oblaci i svaci u 14 komada opreme za trening. To mu je valjda karmicka kazna za neoblacenje u ranoj djecjoj dobi .
    Posljednje uređivanje od sirius : 07.04.2016. at 09:36

  39. #489

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    dobro kaže sirius, djeca i bez kolektiva nauče samostalnost, a bome i sve ostalo ...
    biraj po tvojim prilikama doma i po srcu

    druželjubivost je ionako prvenstveno stvar karaktera
    moja 11-godišnjakinja ima cijelu ekipu frendica iz vrtića a starija 13-godišnjakinja možda jednu-dvije frendice, to ovisi i o njihovom karakteru i o sreći kakvo te društvo dopalo ...

  40. #490
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Svatko govori iz vlastitih cipela za i protiv čuvalice/jaslica. Činjenica jest da je u jaslicama jedna teta na 17 ili 18 djece u razdoblju od 7 do 11h te poslije 13h, (dvije su skupa samo malo prije ručka i dok ih ne pospreme u krevet), a ta teta non stop samo mijenja pelene, briše šmrklje i tješi uplakane. Ne može tu biti nikakve "edukativne" igre, interakcije, zabave. Djeca uglavnom bauljaju iz jednog u drugi kutak sobe.
    Radi se samo o financijskim mogućnostima obitelji i mogućnosti odlaska na bolovanje.

  41. #491
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    upravo tako svatko govori iz svojih cipela. kod nas u jaslicama u načelu nije bilo više od 10 djece, mnogi su upisani samo onako da čuvaju mjesto.
    Kod sina u grupi tete su bile stalno obje na daptaciji preko mjesec dana i riejtko je tu bilo nekog grupnog plača, uvijek je svaka imala na podu po dvoje na sebi pa je možda i to razlog. Ja ih nisam vidjela da stoje (non stop igre na podu) u tom razdoblju, neka djeca su spavala na njima.A neka nisu ni plakala kao moji. Jako brzo su uhodale cijelu grupu.

    moja starija je mrzila da joj baka oblači cipele/papuče kad može ona sama i svaki put se trebala fajtat s bakom,a sin je jako volio gospon da ga drugi dvore a to ja nisam htjela nikako (pogotovo jer je sin i podsjećalo me to na nekoga iz bliskog okruženja ).
    sva ona čuda koja su tete imale u jaslicama, one plasteline, kreativna čuda i šta ti ja sve znam ja nisma niakd imala u kući a kamoli baka, svašta su izrađivali od rane dobi. Ovisi kave vas tete zapadnu al generalizirat da se s djecom ne radi ništa u jaslicama mi nije blisko.

    Kao što rekoh na bolovanja nisam ni trebala ići. A
    što reče jedna moja frendica: Bem ti djeca su mi stekla imunitet, neobično mi je sad ovoliko radit u cugu, umorih se bez "pauze" šala mala al istinita. Ne daj bože nekih ozbiljnih zdravts.problema.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.04.2016. at 10:35

  42. #492
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Nisu ona steka imunitet nego u rodena takva.
    Tako da nitko ne moze znati kakav mu imunitet dijete ima za kolektiv u ranoj dobi ( specificna vrsta imunosti).

  43. #493
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Generalizirati da se sa djecom nista ne radi -doma. To tek meni nije blisko.

  44. #494
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Generalizirati da se sa djecom nista ne radi -doma. To tek meni nije blisko.
    a tko kaže da se ne radi doma?

    ja govorim o SVOJOJ situaciji s bakom. Vjeruj mi da znam šta pričam

    a frendičini su stekli tek imunitet u starijoj vrtićkoj dobi al se ona navikal da ne radi u kontinuitetu 2 mjeseca jer jo jje obično upalo BO između pa joj je kasniej to bilo "čudno". Kužiš?
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.04.2016. at 11:21

  45. #495
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Djeca uglavnom bauljaju iz jednog u drugi kutak sobe.
    i bleje u vrata čekajući da kroz njih prođe mama ili tata :D

  46. #496
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Generalizirati da se sa djecom nista ne radi -doma. To tek meni nije blisko.
    baš,
    moj najstariji je počeo ić u vrtić s skoro 3 godine, bio je jedino dete tad na adaptaciju u sredini travnja, svašta su radili i u vrtiću a i mi doma ( on i ja skupa), mali je steko i rdne navike, ali to je do njega, bio jedino dete koje je pospremilo stol iza sebe. Mali se još uvijek sjeća kak je s kamionom vozil grašak

    manji su malo ranije pošli u vrtić ali nitko ne prije 18 mjeseci
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 07.04.2016. at 11:34

  47. #497
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    a tko kaže da se ne radi doma?

    ja govorim o SVOJOJ situaciji s bakom. Vjeruj mi da znam šta pričam

    a frendičini su stekli tek imunitet u starijoj vrtićkoj dobi al se ona navikal da ne radi u kontinuitetu 2 mjeseca jer jo jje obično upalo BO između pa joj je kasniej to bilo "čudno". Kužiš?
    Tvoja baka je tvoja ili muza majka.Odgojila je jednog od vas vjerojatno od najranije dobi. I ocito ste sasvim dovoljno bili stimulirani.
    osim toga , dijete te dobi ima i preko glave izazova i stimulacija u okolini bez kolektiva. Djeci te dobi je sve u okolini ucenje.
    Ok, ako netko bas zeli dati djaslice u jaslice, to je apsolutno ispravan izbor . Ali misliti da nece napredovati ako ostane kod kuce sa jednom normalnom, zdravom i dobronamjernom osobom kojoj je stalo -to je jako pogresno.
    Posljednje uređivanje od sirius : 07.04.2016. at 11:55

  48. #498
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Tvoja baka je tvoja ili muza majka.Odgojila je jednog od vas vjerojatno od najranije dobi. I ocito ste sasvim dovoljno bili stimulirani.
    osim toga , dijete te dobi ima i preko glave izazova i stimulacija u okolini bez kolektiva. Djeci te dobi je sve u okolini ucenje.
    Ok, ako netko bas zeli dati djaslice u jaslice, to je apsolutno ispravan izbor . Ali misliti da nece napredovati ako ostane kod kuce sa jednom normalnom, zdravom i dobronamjernom osobom kojoj je stalo -to je jako pogresno.
    Slažem se s ovim, ali meni se čini da je Lili mislila nešto drugo (ali ona će to i sama reći, jesam li u pravu). Čini mi se da se ne radi samo o napredovanju, nego o pripremi za osnovnu školu (sustav je takav kakav je i predškolska godina u vrtiću je dobra priprema za školu, sviđalo se to nama ili ne). Sve ono prije - jaslice i vrtić - to je opcija i ne odgovara svakom djetetu sve ponuđeno. Ja mislim da ni za jedno dijete nije šteta ako preskoči jaslice, uz uvjet da ima s kim biti.

  49. #499
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Ma koja priprema za skolu u jaslicama?! : hvata se za glavu:

  50. #500
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Pa to je drugo. Vrtić u starijoj dobi, osobito predškolskoj ima puno prednosti. Kad se pogledaju npr. rezultati TIMSS 2011., statistički je bio zanimljiv podatak je li dijete pohađalo vrtić (oni koji su pohađali vrtić odskočili su značajno u rezultatima).
    Posljednje uređivanje od čokolada : 07.04.2016. at 12:27

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •