Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Bor u tegli, balkon ili vrt?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno Bor u tegli, balkon ili vrt?

    Imam bor u tegli, silver, njegova visina od zemlje u tegli (dakle, bez korijena) je 160 cm.

    Visinu navodim jer ne znam je li takav prevelik da preživi još jednu godinu u tegli i smijem li ga u njoj ostaviti do idućeg Božića.

    Naime, uopće nemam problem kud s borom kad ga raskitimo, imam vrt, mogu ga posaditi, nego mi je lijep i voljela bih ga ostaviti kod sebe na balkonu, tu ga vidim stalno, ukrašavao bi mi balkon, a vrt mi je s druge strane kuće.

    Zanima me bi li to bor mogao podnijeti. Je li prevelik za život u tegli, može li se to, smije li se, ili ga ipak moram posaditi u zemlju?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Imam bor u tegli, silver, njegova visina od zemlje u tegli (dakle, bez korijena) je 160 cm.

    Visinu navodim jer ne znam je li takav prevelik da preživi još jednu godinu u tegli i smijem li ga u njoj ostaviti do idućeg Božića.

    Naime, uopće nemam problem kud s borom kad ga raskitimo, imam vrt, mogu ga posaditi, nego mi je lijep i voljela bih ga ostaviti kod sebe na balkonu, tu ga vidim stalno, ukrašavao bi mi balkon, a vrt mi je s druge strane kuće.

    Zanima me bi li to bor mogao podnijeti. Je li prevelik za život u tegli, može li se to, smije li se, ili ga ipak moram posaditi u zemlju?
    Eh, sretno...

    Mi smo ih nekoliko usadili kod vikendice, nekoliko ispred zgrade. Svi su se primili, ni jedan se nije osušio (osim čempresa, ali to nije ista biljka). Ali svekrvin se jedan osušio. Taj se sušio već i u kući, mislim da mu je bio oštećen korijen.

    Nema ti nikakve garancije da će borić preživjeti u tegli ili u zemlji. To ovisi o dvije stvari - stanju korijena (na to ne možeš utjecati) I ZALIJEVANJU (tu si mu ti gazda - treba dosta vlage kao i bilo koja druga biljka u tegli). Ne odgovara mu da ga prži sunce, nađi mu sjenovito mjesto. Zato ja nikad nisam čuvala borove od jedne sezone za drugu, jer mi je balkon okrenut na jugozapad i ljeti na njemu ne preživi baš ništa.

    Susjedi moje mame imali su jedan lijepi barem tri sezone, isto neki srebrni (visok je bio kao ja, 170) i uredno je preživljavao. Ljeti ga nisu držali na balkonu nego na dvorištu (ali u tegli).

    Sretno!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    Evo naš poživio treći Božić u tegli, obično toliko čekamo prije nego
    ga posadimo u vrt, pa mislim da definitivno može preživjeti,
    nakon treće godine sadimo ih u vrt, svih pet su se do sada primili

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj studena prvotno napisa Vidi poruku
    Evo naš poživio treći Božić u tegli, obično toliko čekamo prije nego
    ga posadimo u vrt, pa mislim da definitivno može preživjeti,
    nakon treće godine sadimo ih u vrt, svih pet su se do sada primili
    Hvala, cure, znači, ima šanse, ali moram obratiti pažnju na ovo obilno zalijevanje, što priča peterlin, a naročito na smještaj. Tijekom ljeta balkon ne dolazi u obzir, strana je jugoistočna, teška pržiona.

    Cvijeće ne voli premještanje, to znam, ali bor?

    Ako ga sad, za hladnih dana, držim na tom sunčanom balkonu,
    a onda, za vrućihm mjeseci, premjestim dolje, na drugu stranu kuće, pa ga onda opet vratim kad zahladi?

    Samo dok sam ovo pisala, djelovalo mi je ko maltretiranje biljke .

  5. #5
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Samo dok sam ovo pisala, djelovalo mi je ko maltretiranje biljke .
    i čovjeka koji će je nositi

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Prije nego se ubiješ tražeći mu mjesto u vrtu, prvo provjeri ima li bor korijenje ili si kupila, kao mi jedne godine, posječeni bor naknadno stavljen u teglu.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Prije nego se ubiješ tražeći mu mjesto u vrtu, prvo provjeri ima li bor korijenje ili si kupila, kao mi jedne godine, posječeni bor naknadno stavljen u teglu.
    A ne, vadio je iz zemlje u rasadniku pred nama.

    tangerina, LOL, on ne zna još za moju ideju.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    mi ga prvo stavljamo u negrijanu terasu da ne doživi šok od promjena temperatura,
    onda oko ožujka ide u vrt,
    ovo sa balkonom bi trebalo biti ok, ali ga kasnije svakako iznesi van,
    zalijevaj ga preko iglica , obilno, ono kao da pada kiša po njemu

  9. #9
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Naš prošlogodišnji nije preživio u tegli, nakon ljeta se samo osušio, stajao je na terasi iako je bio u hladovini i zaljevan

  10. #10
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Nama je uvijek preživljavao u tegli bez problema, ali ja nikad ne kupim živi bor u Bauhausu i sličnim lancima, nego u akciji Caritasa i HŠ, iz njihovih rasadnika. Za bauhausove sam čula da uopće nemaju korijen nego samo glumataju da su živi u tegli, duže im potraju jer je zemlja uvijek malo vlažna, a naplate ih ko žive

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Naš prošlogodišnji nije preživio u tegli, nakon ljeta se samo osušio, stajao je na terasi iako je bio u hladovini i zaljevan
    Vjerojatno su mu još kod vađenja oštetili korijen. To se zna dogoditi. Šteta...

  12. #12
    Lucky2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    skoro s obje noge na zemlji
    Postovi
    277

    Početno

    nama se svega jedan od šest njih posušio (a prošlo je ljeto bila zbilja pržiona)
    zasadili smo ih južnu stranu vrta
    i kao što netko prije reče, zalijevati, zalijevati i opet zalijevati

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •