Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 62

Tema: Bezgluteinska dijeta !

  1. #1
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno Bezgluteinska dijeta !

    Namjeravam krenuti s bezgluteinskom prehranom kod djeteta starog 2,5g i dijagnozom autizma...
    Zanima me kako krenuti, dal trebam porazgovarati s pedijatricom ili mogu sama krenuti? Treba nalaze napraviti prije nego se krene?
    Namjeravam izbaciti i mlijeko iz prehrane...

    Koliko čitam, kod dosta djece je pomak vidljiv, spor ali ipak vidljiv od kad su krenuli s takvom prehranom!


    Hvala!

  2. #2
    Bright avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    43

    Početno

    Test na peptiduriju možeš napraviti u pariškom laboratoriju Filip August labbio.net ili američkom GPL-u. Ako želiš ukloniti i gluten i kazein najbolje je to napraviti sa 2-3 mj razmaka i postepeno uvoditi nove zamjenske namirnice. Ne preporuča se konzimiranje soje jer se ona razlaže na peptide slične kazeinu. Uklanja se sva hrana/tekućina/suplementi/preparativa sa mlijekom i glutenom ali i njihovim tragovima, a djetetu se treba osigurati nadomjestak kalcija.
    Preporuča se napraviti i test intolerancije na hranu. Možeš ga napraviti u Zavodu za javno zdravstvo ili Simbexu. U Simbexu možeš napraviti i druge testove, a imaju i odličnu dr. koja će ti dati detaljne upute i preporučiti adekvatnu suplementaciju.
    Posljednje uređivanje od Bright : 31.03.2013. at 11:37

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    najbolje bi ti bilo savjetovati se s stray, inače nije preporučljivo djecu i bilo koga skidati ako nemaš papir .

    s druge strane moj mali je alergičan na glutein, mlijkeo, jaja, većinu mesa, neka voća i povrća uključujući i krumpir od malena. Kad imaš papir možeš na fond uz minimalnu naknadu ili bez nje dobiti bezgluteinska brašna ( koja u sebi sadrže ili krumpir ili mlijeko ili lupinu) tak da moraš računati na to, ima ih za kupiti i u slobodnoj prodaji u apotekama cijena do 25 kn, ili mercatoru cijena do 35 kn, ( jelka je kupila čak na njuškalu jednu količinu), od tog brašna se uz malo mašte može napraviti čuda malo je teže raditi s njima , ali ono kaj se uspije napraviti je dobro. Ja više ne koristim takva brašna od kad smo otkrili kod malog alergiju na krumpir, pa koristim rinfuzna kukuruznabrašna od sigurnih ljudi ko i mljevenje prosa i riže za ista brašna.

    Moraš vodi se za time da djetetu treba objasniti zašto to ne bi smjelo, a velikima reć da ne izazivaju maloga ( jer tu nastaju veliki nesporazumi), naravno i njih podučiti da ne guraju svašta u sebe i maloga.

    ak imaš kakva pitanja pitaj.

  4. #4
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

  5. #5
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    najbolje bi ti bilo savjetovati se s stray,


    Tko je stray?


    Gledala sam malo cijene hrane bez glutena, nije jefnina, ali trenutno mi financije nisu problem hvalabogu....

  6. #6
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Tko je stray?


    Gledala sam malo cijene hrane bez glutena, nije jefnina, ali trenutno mi financije nisu problem hvalabogu....
    Da, skupo je ako kupuješ namirnice koje su bezglutenske a kao obične (recimo bezglutenski kruh). Ako samo izbacite žitarice iz prehrane, vrlo lijepo se da živjeti bez njih. A za ideje za neke uobičajene recepte samo ukucaj u google "paleo" pa jelo koje tražiš, npr paleo lasagne i dobit ćeš hrpu ideja kako napraviti lazanje bez tijesta.

    U stvari pogledaj i za druge stvari paleo recepte, jer većina ljudi na paleo prehrani ne konzumira ni kravlje mlijeko, pa ćeš dobiti ideja kako raditi zamjenu s kvalitetnim namirnicama za te namirnice koje dijete ne jede.

    Je šokantno na prvu kad se maknu žitarice i mlijeko, ali može se vrlo lijepo i prefino klopati - uđeš u jedan sasvim novi svijet

  7. #7
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Baci oko na ovu temu, stavila sam dosta recepata koji ti mogu biti od pomoći za prvu ruku.

    a Stray je Stray cat
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 03.04.2013. at 20:10

  8. #8
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    straycat

    inače imaš povoljne hrane i u mađarskoj( meni zna jedan poznanik s vremena na vreme kupit pasta d oro), kod nas je jeftinija ona koja je u šparu, možda i po sloveniji ( pa čak i tam gdi ti muž putuje) ima povoljnije, ja nažalost ne idem nikud van pa kupim tu nešto, nešto napravim, a nešto mi taj poznati ponekad donese.

    krekere kupujem schaarove http://online.konzum.hr/products/500...ker-tost-150-g, to mu dajem pretežno za doručak s rižinim mlijekom, problem je kaj moj uz gluten ne smije još hrpu stvari, pa na moju sreću ne kupujem bedastoće, kolače radim sama doma ( samo jedan), "kruh" isto radim od mješavine koju trenutno imam doma.

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Iskustva su zapravo bolja kad se izbace i umjetno bezglutenski proizvodi ( barem su to neka iskustva ljudi koji imaju celijakiju).
    Rodaci moje susjede su slali uzorke na testiranje u Ameriku ( ne znam koje , niti kako , ne poznajem ih osobno). Ispalo je da im kćer ima problema sa kazeinom i sojom , kad su to iskljucili malena je počela napredovati. Obzirom na (presiroki) spektar mogućih stvari koje mogu biti problematicne , testiraj prvo sa vise testova , pa tek onda ukidaj.

  10. #10
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Hvala !

    Ovo na kolektivi mi je super ponuda, baš u pravi čas !
    Za početak ćemo to napraviti a onda ću se dalje savjetovati s obzirom na rezultate...
    Iako čitala sam, da je bezgluteinska prehrana zapravo dobra i za osobe koje nemaju nikakve probleme

  11. #11
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Iako čitala sam, da je bezgluteinska prehrana zapravo dobra i za osobe koje nemaju nikakve probleme
    Apsolutno!

  12. #12
    Bright avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    43

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala !
    Ovo na kolektivi mi je super ponuda, baš u pravi čas !
    Nemoj bacati novce na takva testiranja, nemaju veze sa medicinskim testovima.

  13. #13
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Citiraj Bright prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj bacati novce na takva testiranja, nemaju veze sa medicinskim testovima.
    Pojasniš?

  14. #14
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj Bright prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj bacati novce na takva testiranja, nemaju veze sa medicinskim testovima.
    Baš sam i ja to htjela napisati; slično je tome da su me iz neke takve firme zvali danas da mi doma "izmjere zračenje" jer tako preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija. To ti nije ništa pametno! Radije napravi testove za koje možeš dobiti uputnicu od dr., oni su jedini relevantni!

  15. #15
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    stray cat zbilja puno zna o detoksikaciji organizma - sjećam se da je napisala

    da su prvo počeli uklanjanjem teških metala,

    prehrana im je strogo kontrolirana (nakon obavljenih testova) itd.

    Zbilja mislim da puno pomaže i lakše je kad možeš kontaktirati nekog tko ima i

    informacije i vlastito iskustvo.

    Sad je već javna tajna da se prehranom puuuno može napraviti tj.popraviti kod

    poremećaja iz autističnog spektra.
    Posljednje uređivanje od Teica : 06.04.2013. at 06:18

  16. #16
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Ma, ja sam ovo već kupila, dobila sam još 10% popusta.... Tak da ćemo to napraviti, javile su mi se neke mame koje su radile takve testove i zadovoljne su bile...
    Neke mi spominju simbex ali tamo je oko 6-7tis kn dijagnostika....

    Jel se to može napraviti u nekim poliklinikama?

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    ako misliš na risteve i rasteve, i prickanja to se radi većinom pri većim bolnicama koje imaju takav labos, većinom po naputku nekog od specijaliste dermatologa, gastroenterologa ili alergologa.

    nije loša stvar bicom ( bila je i oka skoro), ja sam klinku testirala u Rijeci, a klinca u Rijeci i Zagrebu

  18. #18
    Bright avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    43

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Pojasniš?
    Test na intoleranciju se u laboratorijima radi na analizom seruma krvi na reagens, rezultat koji dobiješ sadrži brojčani pokazatelj reakcije na određenu namirnicu.
    Biorezonanca je nešto sasvim drugo, osobno ne bih na temelju takvih testiranja djetetu uskraćivala hranu ili dodavala suplemente.
    Preporučujem da napraviš testove koje sam ti jednom od gornjih postova napisala (peptidurija+organix). Jeftinije nažalost u ovom slučaju ne znači bolje, dapače, vidjet ćeš s vremenom da je čisto bacanje novaca.

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    meni je recimo bicom pomogo nać alergiju ili nešto slično kod klinke na njeno zamjensko mlijeko, kad smo ga izbacili curka je bila ko nova, tj. dermatitis ošo,istina ostala je alergična na sve ko i prije, inače bicom nam našo i alergiju na breskve, što je rast posle dokazao.

    Rasteve i risteve smo radili od malena deci, prickovi nam ništa ne pokazuju.

  20. #20
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Evo i mene tu.
    H mi ima krvi u stolici iako ja ne jedem km,jaja,soju,orasaste,sezam
    izbacila sam i ribu prije dva tjedna a krv je i dalje tu pa sad mislim izbaciti i gluten pa da vidimo
    jelena,daj recept za kruh molim te, i ocekuj da cu te jos gnjaviti za recepte
    i ak nije problem,jer mozes napisati jedan svoj dan kaj jedes
    Posljednje uređivanje od llella : 05.05.2013. at 13:57

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    znači nije te mimoišlo, baš mi je žao.

    "kruh" radimj po JBP receptu
    1 šalica kukuruzne krupice 3/4 šalice psosenog brašna ( ona stavljaslanutkovo brašno)
    2 žličice praška za pecivo
    3žlice maslinova ulja
    1 i pol šalice vode ( ona stavlja sojino mlijkeo)
    1/2 soli

    pomiješa se sve suho, pomiješa se sve mokro , pa sve skupi skupa, dok se ne dobije glatka smjesa, na nauljen protvan 20x10 se istrese, ( ja malo posipam po ulju kukuruznog grida da se ne ljepi) i stavi peči na 25-30 oko 180 stupnjeva.

    češće sam radila one pogačice bez kvasca isto s preinakama http://forum.roda.hr/threads/16133-P...ice-bez-kvasca.

    inače dok on nije počeo jesti nešto nalik na kruuh nisam radila ništ u svezi kruha. Sad sam pošteđena prisilne djete jer on više ne cica, pa si mrknem kaj hoćem( znam da to tebi nije utjeha)


    si počela s pandom?????

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    kad ideš kod gastričke, jel ima kakvih drugih simptoma????

  23. #23
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Hvala ti,a znaci ti fino jedes sad
    ma ide vrijeme,ha
    pandu sam uzimala od 30 tjedna trudnoce pa do nedavno
    gastricki idemo tek 12.6.
    a osim krvi ima nalo sluzi i puuuno kaka,svaka pelena je pokakana,a premotavam je svaka 2 sata

  24. #24
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    a jel si njemu dala pandu???? gastrički idemo prije vas!!!!!!

    to što ja sad jedem skoro sve, ne znači da se nisam napatila do pred mjesec dana. On se još uvijek mući, zna sve kaj smije u dučanu jesti / sva sreća da je toga na prste izbrojati), zna kaj seka smije jest, i kaj drugi buraz jede, pametno malo.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 05.05.2013. at 17:33

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    najteže je njemu i meni je sjeo krumpir, joj da vidišš kak je to dete bilo sretno s krumpirom, sad teče već više od godine i pol kaj to ne jede, čak su i veliki smanjili krumpir dosta, ali si oni znaju to i sami složiti kad hoćeju.

  26. #26
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Njoj nisam,samo sam ja pila,tak mi je rekla doktorica koja radi u vip-u
    ma kod kolacek se uvijek dugo ceka....
    mogu si misliti kak ti je bilo,ja se samo nadam da osim glutena necu vise nista trebati izbacivati
    a pametni su oni,tak i moje cure znaju, i uvijek pitaju,tak je jednom L prije dvije godine pitala konobaricu da joj donese sok bez jaja i mlijeka
    a kak si kuhala ovima koju smiju vise toga jesti?koliko si ruckova kuhala?

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    e ja sam ti valjda jedinstvena na svijetu , kuham pretežno jedan ručak pa dobacim nekaj kaj netko smije jest sa strane bilo to vrhnje, jogurt ili narezane kobase i špek, jedino kaj je riba onda kuham juhu za sve isto ( klinci onda najćešće jedu krumpir), pa malcu ( i prije meni napravim nešto s puretinom i većinom rižom i prosom). Što će reć da se junetina ni svinjetina kod nas uopće ne radi, osim ako nije na roštilju.

    Kad su žganci onda svi jedu isto
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 05.05.2013. at 17:47

  28. #28
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Tak sam i ja mislila,ostalima samo ubaciti kaj smiju
    e,a kaj si stavljala u pogacice umjesto vrhnja

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    misliš jogurta? vodu i žlicu više ulja, maslinova. Ali napominjem da cca 10 mjeseci nisam jela ništ kaj bi sličilo kruhu u bilo kojoj varijaciji, nek sam skuhala rižu, žgance ili proso i to mi je glumilo "kruh" i da

    u "kruh" ili te pogačke stavljam bučine sjemenke
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 06.05.2013. at 12:09

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    inače ak ti može utjeha ja sam narudžbu za mišekicu delala u 3 mjesecu, jer sam htjela određeni datum u 6mjesecu.

  31. #31
    natilalimaci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Baš sam i ja to htjela napisati; slično je tome da su me iz neke takve firme zvali danas da mi doma "izmjere zračenje" jer tako preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija. To ti nije ništa pametno! Radije napravi testove za koje možeš dobiti uputnicu od dr., oni su jedini relevantni!

    Testovi koji se mogu napraviti kod nas "s uputnicom" su ograničene relevantnosti. Mi smo radili analizu stolice (3. dana uzastopno uzimali uzorak) i sve bilo uredno i besprijekorno . I onda radili detaljnu analizu stolice u laboratoriju u SAD i otkrili OGROMNE količine neke kvaščeve gljivice i neki parazit.

  32. #32
    natilalimaci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Citiraj Bright prvotno napisa Vidi poruku
    Test na intoleranciju se u laboratorijima radi na analizom seruma krvi na reagens, rezultat koji dobiješ sadrži brojčani pokazatelj reakcije na određenu namirnicu.
    Biorezonanca je nešto sasvim drugo, osobno ne bih na temelju takvih testiranja djetetu uskraćivala hranu ili dodavala suplemente.
    Preporučujem da napraviš testove koje sam ti jednom od gornjih postova napisala (peptidurija+organix). Jeftinije nažalost u ovom slučaju ne znači bolje, dapače, vidjet ćeš s vremenom da je čisto bacanje novaca.
    Upravo tako. I još treba imati dobroga stručnjaka koji će pretumačiti rezultate peptidurije i organixa i na osnovu toga odrediti suplmentaciju i način prehrane.

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    jel vam kaj bolje sad natilalimacice?

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    natil, jel ste rješili to onda?

  35. #35
    natilalimaci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    natil, jel ste rješili to onda?
    Jesmo. Bili kod dr vani i rezultati testova u francuskoj i SAD pokazuju školski primjer metaboličkog stresa i peptpide i frakcije kazeomorfina koji rade štetu. Sad krećemo na režim prehrane bez glutena, bez kazeina, jaja, šećera, kvasca... a i inače je picky eater naš miš.

    Pričala mi Val da negdje u mlinu meljete proso? Ja bih kupila negdje heljde i prosa (u Zrnu?) i nosila mljeti. 10-15 kg.

  36. #36
    natilalimaci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    e ja sam ti valjda jedinstvena na svijetu , kuham pretežno jedan ručak pa dobacim nekaj kaj netko smije jest sa strane bilo to vrhnje, jogurt ili narezane kobase i špek, jedino kaj je riba onda kuham juhu za sve isto ( klinci onda najćešće jedu krumpir), pa malcu ( i prije meni napravim nešto s puretinom i većinom rižom i prosom). Što će reć da se junetina ni svinjetina kod nas uopće ne radi, osim ako nije na roštilju.

    Kad su žganci onda svi jedu isto
    upravo to je i naš plan. svi će jesti isto, svatko s posebnim dodatcima - po želji i po tome što smiju.

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    ne meljem doma proso u nekom praktiku koji sam kupila tu na burzi. Kukuruzno brašno kupim od teta koje šrotaju doma kukuruz za životinje. Za heljdu kažu da je tek od 5 godina sad, moja klinka ju je počela jest s 2.5.

  38. #38
    natilalimaci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    moram onda kupiti onakav aparat za mljevenje kave kakav smo imali doma prije 100 godina, ako još postoje.

    Leon je sad 3.2. A heljda mu se gadi onako skuhana i s nekim povrćem - možda zbog teksture. Mislim da nećemo čekati jer već i ovako nema šta jesti.

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    si probala raditi ovaj kruh kaj sam pisala llelli


    inače prednost ovog nekog multinešto je da se lakše čisti, tj. može se isprati ispod noževa što kod mlinca za kavu nije moguće.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 13.05.2013. at 09:01

  40. #40
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    i meni je problem gdje nabaviti čisto brašno, kupila sam od eko severa kukuruznu krupicu i onda vidim da piše da sadrži gluten
    za sad ne jedem nikakav kruh, ali htjela bi i starijima radije raditi kruh bez pšenice, jer je njima pokazalo alergiju na bijelo brašno, pa da jedu čim manje pšenice

  41. #41
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj llella prvotno napisa Vidi poruku
    i meni je problem gdje nabaviti čisto brašno, kupila sam od eko severa kukuruznu krupicu i onda vidim da piše da sadrži gluten
    za sad ne jedem nikakav kruh, ali htjela bi i starijima radije raditi kruh bez pšenice, jer je njima pokazalo alergiju na bijelo brašno, pa da jedu čim manje pšenice
    Kukuruz ne sadrži gluten (možda su napisali da je moguće da sadrži gluten ako je samljeveno u istom mlinu gdje je mljeveno žito npr). Ali, bez obzira što ne sadrži gluten, on sadrži jedan drugi protein (zaboravila sam ime), koji se slično ponaša kao gluten. I zato osobe koje ne konzumiraju gluten ne bi trebale konzumirati niti kukuruz.

  42. #42
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Pise bas da sadrzi gluten i grahorice
    Za sad kukuruz ne bi izbacivala,pogotovo ne curama,one zive na zgancima

  43. #43
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Bacite oko na LCHF recepte, tamo ima hrpa toga što sam sigurna da bi se i djeci svidjelo. Američke palačinke za doručak (od kokosovog ili bademovog brašna) s džemom i/ili bananama i/ili pireom od jabuka. Mislim, TONA recepata ima. I u toj prehrani nema ni glutena ni kukuruza (ni mahunarki) a ima predobrih recepata.

    Gore sam napisala, dovoljno je u google napisati "paleo" i uobičajeni recept i tona toga se otvara. I prefina je klopa i cijela obitelj se može tako hraniti bez da imaju osjećaj da išta propuštaju (propuštanje glutena u životu zaista nije loša stvar i ako nemaš nikakvu dijagnozu)

  44. #44
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Gledala sam recepte,ali nama je problem alergija na km,jaja,sezam,orasaste i soju,a sad najmladja i na gluten,tak da smo mi ograniceni i za paleo prehranu

  45. #45
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    uf fakat nezavidna situacija

  46. #46
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    drži se ti llella kaj smiješ, ja kupim brašno od teta koje pretežno prodaju sir ( ima jedna koja prodaje samo povrće) one same melju na šrotaricu, od toga radim sve kaj treba.

  47. #47
    natilalimaci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Citiraj llella prvotno napisa Vidi poruku
    Pise bas da sadrzi gluten i grahorice
    Za sad kukuruz ne bi izbacivala,pogotovo ne curama,one zive na zgancima
    da, to je često na pakiranjima. jer se pakira na istoj liniji kao i grahorice, orašnjače, i sve drugo. Naplate ti skupo, a na kraju ne možeš biti siguran da je zaista čisto odo glutena. To je jedna velika svinjarija jer bi cijena trebala biti drugačija ako ne prodaju čist proizvod.

    Sad sam radila polpetice sa slanutkovim brašnom kupljenim u bio i bio i tek nakon što ih je L slistio, vidjela sam to na pakiranju (može sadržavati tragove glutena).

  48. #48
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    A zašto same ne uzmete namirnice i ne napravite brašno od njega? ono jednostavno sameljete u mlincu za kavu?

  49. #49
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    ja sve radim sama osim kukuruznog brašna jer imam dobar izvor,a i puno više ga koristim.

    natilalimaci, ne znam dal imaš kakvi papir od specijaliste ali ak da imaš pravo na brašno bez glutena, ali treba paziti da oni ubace ono kaj se njima sviđa, tako da ima kombinacija s krumpirovim brašnom ( to smo mi do pred 1.5 godinu koristili), pa kombinacija s mlijekom i slično.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    ovo je tjedan svjesnosti o celijakiji, evo aktivnosti u Zagrebu

    http://www.celijakija.hr/index.php?o...d=161&Itemid=1
    Posljednje uređivanje od ivana7997 : 15.05.2013. at 11:21

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •