Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 93

Tema: S kojim znanjem djeca odlaze iz vrtića u školu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    63

    Početno S kojim znanjem djeca odlaze iz vrtića u školu?

    KOja znanja djeca iz vrtića trebaju ponijeti u školu? Kako je s pisanjem, čitanjem, matematikom? Treba li dijete od pet godina početi učiti radnim navikama (radi listovi i sl. kod kuće)? Imam osjećaj da tete u vrtićima imaju različite stavove o tome što bi trebala djeca naučiti u grupi. Kakva su vaša iskustva?

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    djeca bi čitati, pisati i računati trebala naučiti u školi.

    radne listove bi trebali rješavati jedino ako za to pokazuju interes i ako ih tako nešto veseli.

    često nije tako.

  3. #3
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    djeca bi čitati, pisati i računati trebala naučiti u školi.

    radne listove bi trebali rješavati jedino ako za to pokazuju interes i ako ih tako nešto veseli.

    često nije tako.
    X
    Mada koliko mi se čini prolaze oni neki program, obrade godišnja doba, promet, nedavno je moj nosio slike obitelji, sade koješta...ma ne bi rekla da se tamo samo čuvaju.
    Mada "problem" je što ne doživljavaju sva djeca to isto. Kod nas je u grupi bila jedna mama koja je konstantno nezadovoljna bila jel baš ništa djeca ne rade, njezin stariji je čuda radio a ova grupa/teta ništa. Na kraju smo skužili da je i ova teta isto tako obradila zadane teme, da su čak i domaće zadaće imali samo njezino dijete ništa od toga nije doživjela. Ona se igrala. I to baš tako mora i biti.
    Morao bi negdje postojati predškolski program, možda tu pronađeš odgovore na svoja pitanja.
    E da, nekidan sam čula našu tetu kako govori predškolcima da MORAJU biti u stanju završiti crtež.

  4. #4
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ja mislim da takvom ucenju sluzi skola. Moje je dijete to naucilo samo (nije skolarac ima 4 g.), ali ga tome nisam ucila. On bi dolazio i pitao, sada obozava radne listove pa mu kupim pogotovo matematicke jer ga to jako veseli i to za stariju dob jer vidim da su mu za vrsnjake dosadni. No ni na koji nacin nisam to potencirala ili ga ucila pisati citati i zbrajati. Dolazio bi i postavljao pitanja dok nije naucio sve sto je htjeo. A vecina djece za koju vjerujem da to nije slucaj trebala bi uzivati u igranju, nikakvom drugom naukovanju. Po meni maksimum je par igrajucih satova engleskog ako se to moze kvalitetno provesti

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Čitanje i pisanje se sustavno ne poučava. Prepoznavanje brojeva i slova da...

    Sjećam se još iz vrtićkih dana moje djece koje su poželjne vještine šestogodišnjaka. I ne mora značiti da je isto - moja oba sina su pokazala veliki skok u zadnjem ljetu prije polaska u školu, kad su već izašli iz vrtića.

    Na prvom mjestu su emocionalna zrelost i socijalna zrelost, a intelektualne vještine su tek na trećem mjestu.

    Dakle, u vrtiću djeca nauče kako da funkcioniraju u grupi, kako surađivati s drugom djecom i su učiteljem (to je u 2 riječi socijalna zrelost), zatim kako da se dobro osjećaju u toj sredini i sami sa sobom, te kako da izađu na kraj sa svojim osjećajima (to je emocionalna zrelost).

    Od praktičnih stvari dijete treba prepoznavati svoje stvari i višemanje paziti na njih, znati se samostalno obući i obuti (ako ne zna vezati cipele, kupiš mu na čičak i opet dobro) i ne očekivati tuđu pomoć u svakom trenutku. To se uči i uvježbava u vrtiću. Tu spadaju i osnovne higijenske navike (wc, pranje ruku, jelo).

    Od intelektualnih vještina sjećam se da je trebalo raspoznavati boje, prepoznati veće-manje, više-manje, brojiti do dvadeset, zbrajati i oduzimati do deset (bez zapisivanja), znati odnose u prostoru (lijevo-desno, gore-dolje, ispred-iza, unutra-vani...dulje-kraće... i slično), glasovnu analizu i sintezu kao predvježbu za čitanje (bez zapisivanja, ali prepoznati koje je prvo slovo u riječi, koje je zadnje, rastaviti riječ na glasove, od glasova sastaviti riječ...)

    Od tjelesnih vještina - uhvatiti loptu, poželjno je preskakivanje konopca, skakati na jednoj nozi...

    Fina motorika i grafomotorika - očekuje se da dijete zna nacrtati čovjeka sa svim bitnim dijelovima i točan broj udova, očiju itd. (to je sastavni dio provjere na liječničkom pregledu). Mislim da su tražili da nacrta trokut i krug, ili je bila kućica i sunce - ne sjećam se detalja. Gleda se da li su krivulje zatvorene i da li krivulje teku glatko. Također, dijete mora imati "odziv" tj. kad mu se kaže "nacrtaj to i to" - mora sjesti, nacrtati sve, pa tek onda može ići dalje na igranje...Meni je rekla sinova učiteljica da neprekinuta pažnja treba trajati oko 20 minuta, ali i to da se kod većine djece to postiže tek KRAJEM prvog razreda, a ne na početku (moraju se priviknuti jedni na druge i na učiteljicu, pa se smiruju tek u drugom polugodištu). To znači da dijete pri upisu u prvi razred neće biti odmah spospbno mirno sjediti 45 minuta i slušati učiteljicu, ali one to znaju.

    U vrtiću se na tome ne inzistira, drže se oni rečenih 20 minuta kao duljine trajanja pažnje. Osim toga - djeca se razlikuju. Moj mlađi je s pet godina mogao sat vremena sjediti i crtati, a stariji je imao "crve u guzi" i to mu je bilo puno teže. Sve u rok službe! Ne treba puno o tome brinuti - znaju i odgajatelji i učitelji svoj posao.

    Ono što se meni čini bitnim je da djetetu pred polazak u školu treba izgraditi samopouzdanje. Dijete mora imati pozitivan stav o sebi i ne smije se bojati neuspjeha, druge djece... Trebalo bi vjerovati da je škola nešto zabavno i vrijedno truda. Tada je obično lakše. Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 08.04.2013. at 07:58

  6. #6
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    peterlin post u potpunosti potpisujem

    roditeljima se često čini da se u vrtiću sa njihovom djecom ne radi a to nije istina
    oni jako puno rade ali kroz igru pa djeca ni ne kuže a onda ni ne kažu roditeljima
    to sam skužila kada mi je najstariji sin bio u vrtiću,tada sam radila u smjenama i znala sam ga dovesti kasnije u vrtić i ponekad i ostati malo s njima pa mi je teta znala detaljnije pokazivati šta rade
    bar su moja iskustva takva ali ja sam zadovoljna sa vrtićom mojih klinaca

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Peterlin je sve rekla.

    Ja sam našim tetama znala zamjerati kako malo rade s djecom, sad vidim koliko sam bila u krivu. Ovo što kaže Mona, sve je to kroz igru i bez forsiranja. Moj sin do ove godine za puno toga nije bio zainteresiran, ja sam mislila da ga trebaju ipak malo natjerati da u nekim - prije svega likovnim - aktivnostima sudjeluje, sad vidim da su tete bile u pravu (mislim, nisam im se nikad petljala u posao, samo sam u sebi gruntala, srećom).

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    potpisujem Peterlin. kroz igru svaki roditelj može vidjeti razvija li dijete SPOSOBNOSTI. često zanemarujemo sve ono sto je peterlin navela i vidimo samo brojke i slova. i tu su bitne sposobnosti. brojiš tanjure, žlice, autiće- nije bitna pjesmica do 10, bitno je razumjeti što je broj. rastavljaš riječi na slogove ja-bu ka, koje riječi počinju istim slovom, koje riječi završavaju istim slovom. ukoliko to dijete ne može a približava se škola trebalo bi razgovarati s nekim tko je stručan. naučit će, samo treba malu pomoć

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Aleksandra_zg prvotno napisa Vidi poruku
    KOja znanja djeca iz vrtića trebaju ponijeti u školu? Kako je s pisanjem, čitanjem, matematikom? Treba li dijete od pet godina početi učiti radnim navikama (radi listovi i sl. kod kuće)? Imam osjećaj da tete u vrtićima imaju različite stavove o tome što bi trebala djeca naučiti u grupi. Kakva su vaša iskustva?
    Tek kad mi je sin krenuo u školu, shvatila sam da su u vrtiću intenzivnije učili nego u 1. razredu u školi.
    A nisu uopće rješavali radne listove, "formalna" priprema za školu bila je minimalna. Ali zato sve ostalo... svaka čast tetama i vrtiću!

  10. #10
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Peterlin jesi li ti jedna osoba ili vas je vise strucnjaka iz raznih podrucja pod tim nickom? U svakoj temi sveobuhvatno kaze ama bas sve sto treba jasno razumljivo i poucno! Ajde priznaj koliko vas je i koje ste struke

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin jesi li ti jedna osoba ili vas je vise strucnjaka iz raznih podrucja pod tim nickom? U svakoj temi sveobuhvatno kaze ama bas sve sto treba jasno razumljivo i poucno! Ajde priznaj koliko vas je i koje ste struke
    Draga, hvala ti, ali stvari su puno jednostavnije i prizemnije - ja sam mama dvojice djecaka. Nisam iz struke, ja sam iz inzenjerskog jata.

    Sila me natjerala da naucim ovaj dio price jer su mi djeca imala smetnje koje je trebalo rjesavati, pa sam uz njih i zbog njih to savladala. Uspjesno smo rijesili vecinu njihovih ranih problema.

    Osim toga, imam prijatelje iz uciteljskog, odgajateljskog i logopedskog jata, pa sam od njih pobrala puno stvari koje su mi se cinile korisnima. Dodaj tome literaturu i iskustvo i to je to.

    Eh, sad - vecinu stvari o kojima pisem zna vecina mama skolske djece. Ja sam samo spretna s rijecima. Trebala sam biti novinar, he he he...

  12. #12
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    uz ono sto je peterlin napisala, trebali bi znati kako se zovu, prezivaju, adresu i u kom gradu zive. (ispituju u skoli na testiranju), znati sta je bilo prije, sta poslje.

    vjezbe sa skarama, pletivom (isi vunom, spagom necim cik cak, motati oko necega, nizati perlice ili razrezati slamke pa nizati njih), pikati one pikavce- vjezbe fine motorike bitne za pisanje.

  13. #13
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Kad se moj sin upisivao u prvi razred nije znao pisati, jednostavno ga nisu zanimala slova. I u skoli su rekli da je to ok, da to treba nauciti u skoli. Da bi dosao u prvi razred i bio jedan od troje koji ne znaju pisati i cijelo polugodiste ostajao na dopunskoj. Normalno, uciteljica je prilagodila program vecini djeca, pa su ovo troje zaostajali.
    Za par godina se drugi sin upisivao u skolu i krenuo je sa savrsenim znanjem pisanja, citanja, racunanja ( eto, njega je to jako rano pocelo zanimati). Da bi sad opet imali problem, bilo mu je dosadno. Stalno je prigovarao da rade glupe stvari u skoli, uce slova i brojke koja on zna vec tri godine. Pa je pricao pod satom i meskoljio se. Tu je uciteljica pokusavala doskociti tako da bi mu davala posebne teze zadatke. Ali nije imala bas puno vremena baviti se sa time, jer je imala dosta posla sa ostalim razredom.

    Mala sad ima 5,5 godina. U vrticu dosta rade, vise na grafomotorici i bojanju, nego pisanju i racunanju. Ali ona ima jos jednu vrticku godinu. Logopedica inzistira na sto vise bojanja i crtanja, cisto da ruka nauci pravilno drzati olovku.

  14. #14
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    pazite na pravilno drzanje olovke!
    iz mog iskustva, dijete koje je s 3g pravilno drzalo olovku i dobivalo cudjenje tata u vrticu da nisu vidjeli jos tako malo dijete koje pravilno i s takvom lakocom drzi olovku i crta dosli smo do toga da ju sada, sa 7g. ponovo ucim pravilno drzati olovku. pisala je ko ljevak, ali s desnom rukom, pogresno ju je drzala, polozaj sake je bio spigan, onako odozgora prema dole, ma uzas.
    sta se dogodilo?
    u novom vrticu su djeca vecinom krivo drzala olovke. tete su vise forsale flomice, a ona je doma vise volila kemijske.
    nedavno sam joj zabranila da primi ista osim olovke i bojica koje nisu okrugle i da drzi olovku pravilno.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Nabavi trokutastu olovku, ona odmah sjeda u ruku na pravilan "tripod" način. Imaš sada toga ko pljeve u svakom dućanu, a dok je meni trebalo, otelila sam se nabavljajući iz inozemstva...

    Okrugla olovka ti je loša za pravilan hvat. Šesterobridna je bolja. A trogodišnjaci imaju premalu šaku da bi se to moglo pravilno uvježbavati, za njih su posebne voštane bojice piramidalnog oblika (zapravo tetraedra). Ne da mi se sad tražiti link.

    Inače, imaš posebne olovke za loš hvat i lošu grafomotoriku, ali obične trokutaste (prvo debele, pa onda tanke) su uglavnom dovoljne. Okrugle -nula bodova.

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Evo linka: http://www.biroval.hr/Item/Fokus/Olo...lister/301312/

    Već sam dosadna i Bogu i ljudima s tim priborom za početno pisanje, ali evo što mi pada na pamet:
    - Giotto Pyramid
    - Faber Castel Grip olovke, bojice, šiljila, gumice...
    - Maped
    - Staedtler (najbolje, ali skupe)
    ...

    Ima toga i za manje pare - baš jučer sam vidjela u Pevecu (kod blagajne) set od 12 trokutastih drvenih bojica malo debljeg promjera, mislim da košta 19 kn.

  17. #17
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ma ona je imala odlican hvat do nedavno. ko da je usla u pubertet pa sad prkosi i radi po svome, kontra pravila.
    imam doma i te trokutaste i one debele. al vecina ih je sesterokutna i ona je dovoljno velika da kuzi kako treba primiti.
    i automatski kad primi kako spada, vise ne pise slova i brojeve odozdola prema gore vec odozgora prema dole.

    jer drzala je ona s 3 prsta i kad je nepravilno drzala, samo je nepravilno primila i namjestila cijeli zglob ruke.
    sad ide na bolje.

    no za mladju cu kupiti te trokutaste, nisam ih ni ja vidjela prije 5g.
    (moja crta od godine i pol ko luda)

  18. #18
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    mislim da ti svi zahvaljujemo sto si dosadna (a nisi) jer to je bitna stvar, a o njoj ne vode brigu u vrticu, recimo.
    ili bar ja imam takvo iskustvo, u dva vrtica.
    Posljednje uređivanje od leonisa : 08.04.2013. at 11:10

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da ti svi zahvaljujemo sto si dosadna (a nisi) jer to je bitna stvar, a o njoj ne vode brigu u vrticu, recimo.
    ili bar ja imam takvo iskustvo, u dva vrtica.
    Vidiš kak se vrtići razlikuju... Ja sam za ovo doznala baš u vrtiću, od odgajatelja i stručne službe ...

    DV Cvrčak , zaslužili su da ih spomenemo. Nadam se da i danas imaju istu razinu usluge jer se dio stručne službe promijenio (mirovina, druga radna mjesta) ali svejedno, ostali su nam u lijepom sjećanju.

  20. #20
    ivano2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,165

    Početno

    Ima i onaj nastavak koji je trokutasti i u koji se umetne bilo koja olovka ...

  21. #21
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    vezati pertle

    šalim se, slušajte peterlin

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Kod nas u vrtiću radeneki program za predškolce, moraju donijeti crtančice i vježbati pisanje, ravne crte, kose i sl. I nešto nacrtaju gore. Moja cura još nije predškolka ali je u mješovitoj grupi pa je pitala tetu da li može i ona, vidim što rade kad donese bilježnicu doma.

    Igraju se da teta kaže neko slovo a oni moraju reći čim više riječi na to slovo. Mislim da brojeve ne uče, učili su kretanje u prometu, da znaju reći gdje žive, što mama i tata rade, tko su članovi obitelji. Sad će biti dani Europe pa se za to malo pripremaju, da znaju koje su države u Europi itd.

  23. #23
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    vezati pertle

    šalim se, slušajte peterlin

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj ivano2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ima i onaj nastavak koji je trokutasti i u koji se umetne bilo koja olovka ...
    To je pencil grip ili gripper, ima ih u raznim oblicima za korekciju već uvježbanog krivog hvata olovke.

    Evo trokutastih (njih mogu koristiti svi): http://www.sensorycorner.co.nz/catal...roducts_id=303

    Evo i drugih vrsta (npr. za korekciju preklapanja palca, za ljevake, razno...) koje treba isprobati, jer nije svaki dobar za svako dijete: http://timmonstimes.blogspot.com/201...ncil-grip.html

    Kod nas toga zna biti u Muelleru. Mi smo od logopedice dobili odgovarajući gripper koji je naš sin dugo koristio radi svoje loše grafomotorike. Još ga negdje imam. Sličan je ovome, ali ne mogu procijeniti da li je baš isti: http://www.thepencilgrip.com/imgpop....41b8d14135.jpg

  25. #25
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    sta od toga ima kod nas za kupiti i gdje?

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Pa kazem ti - Mueller, CC1

    Standardne možeš uzeti za dijete bez provjere, ove specijalne bi trebao logoped ili učitelj pogledati. Može vjerojatno i roditelj procijeniti ako ima iskustva.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 09.04.2013. at 09:13

  27. #27
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    sta od toga ima kod nas za kupiti i gdje?
    Imamo jednu knjižaru i u njoj ima, tako da vjerujem da u Zgb. ima u svakoj.

  28. #28
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Naravno, od ove jeseni seto mijenja i u vrtiću će biti predškola, tako da će s drugačijim znanjem ići u prvi razred. No, to mame skorašnjih školaraca itekako već znaju.

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    i ja se nasmijala na pertle/špigete

    o vrtiću znam koliko moram, jer imam vrtićko dijete.
    o školi ipak nešto malo više.

    bilo bi lijepo kada bi sva djeca u prvom razredu znala: vezati špigete, obrisati guzu nakon velike nužde, samostalno jesti i obući se, znati da se cesta prelazi na pješačkom prijelazu kad se upali zeleno svjetlo.

    većina ih zna, al' me ipak uvijek iznenadi činjenica o malom postotku djece koja to još nisu savladala. ne da ovo ima puno veze s vrtićem, ali...eto, pisati i računati naučit će u školi.

    moje dijete (5,5) ima manjih logopedskih problema no usprkos njima već lijepo čita jednosložne i dvosložne riječi (polako već i tiskana slova), od slova zna napisati samo ona potrebna za MAMA, TATA, VITO, zbraja do 10.
    sve je te vještine (znanja) spontano savladao sam. želio je da mu pokažem i naučio.
    u njegovoj grupi ima djece koja znaju puuuuuno, puno više.

    ali, da u vrtiću puno rade-rade. stalno su u nekim "projektima". sada "putuju", skupljamo stare razglednice, uče o svojem gradu, soba im je puna izrađenih zastavice europskih zemalja...sve je to kroz igru i njih jako veseli.

    p.s. od logopedice smo naučili da treba puno, puno bojati. crtanje manje-više...ruka mora biti cijela na stolu, ne visiti u zraku i slično.
    Posljednje uređivanje od maggie34 : 09.04.2013. at 11:13

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    ne znam hoće li se u vrtiću što mijenjati u vezi sadržaja.
    to bi značilo i promjene u Planu i programu 1. razreda, a koliko znam ništa se nije mijenjalo.

  31. #31
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, od ove jeseni seto mijenja i u vrtiću će biti predškola, tako da će s drugačijim znanjem ići u prvi razred. No, to mame skorašnjih školaraca itekako već znaju.
    od kud ti ovo?
    jel to nesto novo ili ono staro o cemu ravnatelji nemaju pojma?

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    od kud ti ovo?
    jel to nesto novo ili ono staro o cemu ravnatelji nemaju pojma?
    Bit će onostaro o čemu nitko još nema pojma

  33. #33
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Moje je mišljenje da svi koji smatraju da odgojitelji ne rade dovoljno mogu sami raditi sa svojom djecom. Škola je za učenje a sve što "pokupe" u vrtiću je benefit.

    Imam 2 djece i jedno je oduvijek zainteresirano za pisanje, čitanje, crtanje ( listala je sa 6 mjeseci), a drugo je raja Isto lijepo crta, boji unutar okvira, ali nema interesa oko slova, brojeva...
    Nema forsiranja! U skladu s interesima djeteta.

  34. #34
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    od kud ti ovo?
    jel to nesto novo ili ono staro o cemu ravnatelji nemaju pojma?
    Kako ne znaju? Još lani su dobili Službeni glasnik sa time:

    http://www1.zagreb.hr/slglasnik.nsf/...F?OpenDocument

    Bit će da se tom ravnatelju nije dalo čitat,i jer to piše tek pod točkom 2.1, u sredini.

  35. #35
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ono sto znaju je od onda i culi su i time samo preko medija i iz tog glasnika.
    i ravnatelj vrtica i skole.
    i od tada niko ni a ni b o realizaciji. toj u tocci 2.1. a sad smo u travnju godine u kojoj se sve to treba uciniti, urediti i sprovesti.

    mislim, pise da ce se 2013 povecati kapacitet u predskolskim ustanovama gradnjom novih ili adaptacijom postojecih. mislim, jel itko vidio u svojim vrticima da se po tom pitanju nesto radi?
    ok, kod nas su pomalali sobu za uskrs.

  36. #36
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    malo me o i i zezaju..."culi su o tome"

  37. #37
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, od ove jeseni seto mijenja i u vrtiću će biti predškola, tako da će s drugačijim znanjem ići u prvi razred. No, to mame skorašnjih školaraca itekako već znaju.
    Moje dijete bi navodno trebalo ove jeseni ići u tu famoznu "predškolu", ali moram priznati da niti jednu jedinu riječ o tome nisam čula niti pročitala nigdje. Nikakvih informacija o tome nema.

  38. #38
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Lani je 12.04. objavljena obavijest o upisima u dječje vrtiće. Vidjet ćemo za koji dan da li će i ove godine biti isto. Pa će prestati nedoumice.

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    kopi pejstam s betinog linka

    Program predškole u trajanju od 250 sati planira se za 900 djece koja u 2013. polaze u osnovnu školu a ne koriste redoviti program predškolskog odgoja. Za romsku djecu i djecu s posebnim potrebama planira se program predškole u trajanju od 2 godine prije polaska u osnovnu školu. Najveći interes za taj program je na rubnim gradskim područjima gdje manje djece pohađa redoviti program, a u DV "Hrvatski Leskovac" i nadalje će biti organiziran poseban prijevoz radi uključivanja što većeg broja djece s područja Novog Zagreba i Brezovice u program predškole. Ako program predškole bude izmjenama Zakona o predškolskom odgoju i naobrazbi uveden kao obveza za svu djecu u godini prije polaska u osnovnu školu (sada je to pravo djeteta), bit će potrebne bitne izmjene u organizaciji i povećanje opsega ovog programa.
    Znači, prema posljednjoj reč, AKO predškola bude obveza, a ne pravo djeteta...znači, sad još nije obaveza
    Posljednje uređivanje od makita : 09.04.2013. at 22:23

  40. #40

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa Vidi poruku
    Moje je mišljenje da svi koji smatraju da odgojitelji ne rade dovoljno mogu sami raditi sa svojom djecom. Škola je za učenje a sve što "pokupe" u vrtiću je benefit.
    X

    Ja sam iz ovog Glasnika shvatila da će programom predškole biti obuhvaćena sva djeca, ali ne i da će se programi mijenjati, tj. da će djeca s više znanja (obrazovni dio) dolaziti u 1. razred.
    Takvo sam objašnjenje čula i od naših odgajateljica u vrtiću.

  41. #41
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    mi imamo malo problema sa urednošču.
    jako ružno piše pogodtovo broje užas.
    Znači kupim trokutaste olovke bilo kojeg proizvođeča i možda poboljša pisanje, ako sam dobro shvatila?

  42. #42
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    domy, neće se od olovke odmah popraviti. Treba ispravljati hvat, ako je krivi, a tu će olovka pomoči, samo pomoči, ne napraviti čudo.
    I puuuuuno vježbati. Možda mu malo šteka grafomotorika.

  43. #43
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    al predskolarac je, ne?
    moja pise naopako, odozdola i uredno to pokusavam ispraviti. cak sam kupila onu vjezbenicu u kojoj mora pisati prema sabloni. i ona ju ispuni i krene dalje po svome

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    al predskolarac je, ne?
    moja pise naopako, odozdola i uredno to pokusavam ispraviti. cak sam kupila onu vjezbenicu u kojoj mora pisati prema sabloni. i ona ju ispuni i krene dalje po svome
    Što znači naopako? Misliš li na zrcalno pisanje (tolerira se u prvom razredu, ali ako ostane i kasnije - može biti element disleksije, moj mlađi je s tim imao veselje...)

    Ako se radi samo o krivom načinu pisanja, tj. ako dijete ne piše slova na način koji je prikazan u slovarici ili početnici, to stvarno nije razlog za paniku. Učiteljica će to riješiti. Inače, djeca obično počinju pisati slova odozdo zato da izbjegnu podizanje vrha olovke s papira. To se najčešće riješi samo od sebe razvojem fine motorike, kad ruka postane "sigurnija" i kad dijete lako može nastaviti krivulju tamo gdje treba. Možda bi ti bile korisne predvježbe za pisanje (razne petlje i cvjetići - nešto ovakvo:
    http://www.artrea.com.hr/slike/Grafomotorika8.pdf - vidi na istoj stranici, ima i drugih vježbi tipa labirinti, bojanke i drugo. Sve je to ok, ali ne vole sva djeca iste stvari. Moji su mrzili bojanke, ali su voljeli labirinte. Bitno je naučiti kontrolirati ruku...bez obzira na način.

    Imaš toga na internetu koliko god želiš, ali ne trebaš čak ni skidati - uzmeš pisanku A (onu sa širokim proredom) i započneš djetetu neku petlju, pa nek ispuni red do kraja. Može i sama smisliti... Prema mom iskustvu najbolji rezultati dolaze kad uspiješ djetetu smisliti aktivnost koja mu je zabavna, a istovremeno i služi kao vježba. A slova ostavi učiteljici...

    Nama su pun pogodak bile enigmatske igre - umjesto bojanki moj mlađi je volio otkrivanje lika (bojanje polja s točkama) i spajanje točaka s brojevima po redu. Toga je znalo biti u Alkici, ne znam da li ima još uvijek. Evo tu sam je našla: http://www.alkica.hr/

    Nešto od sadržaja dostupno je ovdje:
    http://issuu.com/jenny0508/docs/alkica_43?mode=embed&layout=http%3A%2F%2Fskin.issu u.com%2Fv%2Flight%2Flayout.xml&showFlipBtn=true

  45. #45
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    i zrcalno, ponekad, al za to znam, pa jos ne brinem jel disleksija ili nije, vec odozdola prema gore.
    npr. 1 ide odozdola prema gore, A ide s desna na lijevo, al to zato jer je imala hvat kao lijevak, onako ruka odozgora.
    radimo u pisanici i one caspise/knjige za vjezbu (ima ih u savskoj na snizenju), al hvala na linku, ovako mogu probrati sta vise voli.

  46. #46
    Sek@ avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    406

    Početno

    Koliko znam najvažnije je vježbanje grafomotorike prije polaska u školu. Slova, brojeve i ostalo uče u školi.

  47. #47
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Meni je teta u vrtiću rekla da ih ne treba ispravljati u pisanju jer da oni to rade krivo onda dok još ne kuže, a s vremenom će skužiti. Ima mi to smisla. S druge strane, ja se sjećam sebe kako sam prije škole mislila da sve znam pisati, a puno slova sam pisala krivo. I bila mi je jako teško kad sam se morala suočiti s time da to nije dobro i da ja sad moram učiti nešto ponovno. Sjećam se da sam zgužvala stranicu bilježnice od bijesa, a mama mi nije htjela kupiti novu jer je htjela da se suočim sa posljedicom tog svog djela (hvala joj na tome). Ali valjda je i to dobro iskustvo, istovremeno sam učila slovo z i počela raditi na egu I opet, razmišljam na način da mozak pamti i ako 100 puta napraviš nešto na krivi način, poslije je teže ispraviti i u boljoj poziciji si ako nikad nisi napisao to neko slovo nego kad si ga krivo pisao. Tako da ja trenutno skrećem njegov interes za slova više na ono što dobro radi da radi još bolje.

  48. #48
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin jesi li ti jedna osoba ili vas je vise strucnjaka iz raznih podrucja pod tim nickom? U svakoj temi sveobuhvatno kaze ama bas sve sto treba jasno razumljivo i poucno! Ajde priznaj koliko vas je i koje ste struke
    Ovo moram potpisati. Na ovoj temi mi je baš to palo na pamet. I onda pročitam ovaj tvoj post Peterlin za Google.

  49. #49
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Ms. Mar slazem se, al moja pise vise od 3g da to nisu pocetnicke greske. i nikad ju nisam ucila pisati i citati. sve je sama savladala. pravilno pise slova, al su joj potezi naopaki. taj dio sam htjela ispraviti.

  50. #50
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Ms. Mar prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je teta u vrtiću rekla da ih ne treba ispravljati u pisanju jer da oni to rade krivo onda dok još ne kuže, a s vremenom će skužiti. Ima mi to smisla.
    Ima smisla, ali ne za svu djecu.
    Moj je imao slabiju grafomotoriku i takvu djecu treba itekako ispravljati i učiti kako se pravilno rade.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •