Pokazuje rezultate 1 do 43 od 43

Tema: Godišnji kod novog poslodavca!

  1. #1
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno Godišnji kod novog poslodavca!

    Dakle, prvi sam se puta zaposlila sredinom travnja prošle godine i u prošloj godini nisam imala pravo na Go, tj imala sam tek nakon 15.10. ali koristila sam samo pet dana nedavno jer sam imala puno posla i nisam mogla ići nigdje..
    Ostalo mi je dakle prošlogodišnjeg GO 13 dana. Od utorka mjenjam posao, odlazim u skroz drugu firmu.
    Prošlogodišnji godišnji će mi ovaj poslodavac isplatiti u novcu jer mi taman ističe ugovor i odmah sa sljedećim danom prelazim u drugu firmu, znaći neću imati niti dana pauze.
    E sad mene zanima imam li ja kod novog poslodavca pravo na redovni Go sad za ljeto. ugovor ću dobiti na 6 mj s tendencijom prouženja.
    Znam da će ta moja buduća firma isplatiti i regres sad kroz koje vrijeme, no na to ne računam uopće ,samo bi htjela imati godišnji jer nisam imala prošle godine. U šoku sam sad kad sam saznala da možda neću moći, jer već sam praktički rezervirala gdje idem i nikako nisam mogla zanti kada ću početi raditi, čekala sam ih skoro 2 godine da mi se povratno jave i onda su mi se javili prije 10 dana.
    Što ako mi ne daju godišnji za ljeto nego ne znam za 6 mj to je oper u 9 mj, a ja
    imam li onda pravo kod ovog sadašnjeg poslodavca pravo na naknadu i za ovu godinu, tj da mi isplate i više od 13 dana.
    Ja bi se odrekla regresa i nadam se ako je zakon nepovoljan za mene da ću se moći s njima dogovoriti jer je i preko ljeta smanjem opsseg posal,ali opet..

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Nema više prenošenja godišnjeg u toku godine
    Godišnji koji si "zaradila" kod dosadašnjeg poslodavca (dakle onoliki postotak dana od ukupnog godišnjeg koliki postotak godine si radila) moraš "potrošiti" kod starog poslodavca ili ti eventualno može biti isplaćen.
    Konkretno, ako ti ugovor prestaje 31.4. trebaš kod starog poslodavca potrošiti 1/3 ukupnih dana godišnjeg (ili ti mogu biti isplaćeni ako ih ne stigneš potrošiti do isteka ugovora).
    Kod novog poslodavca imaš pravo na preostali postotak godišnjeg, a dogovaraš s njim da li ga smiješ koristiti već ljeti budući da nema prekida staža.

    Da mijenjaš posao nakon sredine godine (1.7.), morala bi kompletni godišnji ostvariti kod starog poslodavca.

    Savjetujem ti da, ovisno o donosima u novoj firmi, nježno ispipaš da li su ti volni dati go u ljetnom terminu, jer po zakonu ti ga mogu dati.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    tipfeleri
    Savjetujem ti da, ovisno o odnosima u novoj firmi, nježno ispipaš da li su ti voljni dati go u ljetnom terminu, jer po zakonu ti ga mogu dati.
    Posljednje uređivanje od paklenica : 11.04.2013. at 21:19

  4. #4
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Znaći ovi bi mi trebali isplatiti i više od 13 dana, tj 21 dan jer toliko mi ispada, a ovi dati ostatak, a hoće li mi ga dati ljetos je pitanje.
    Da mi je znati tko je to smislio ,dakle ja radim 2 godine bez mogučnosti odlaska na ljetovanje kada to čini 90 posto zaposlenih.
    Koliko su voljni ne znam, jer riječ je o velikoj organizaciji u kojoj nema da jedan osoba odlučuje već to mora cijela hrpa ljudi, upucati ću se.

  5. #5
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Rok stjecanja prava na godišnji odmor

    Članak 58.
    (1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način propisan odredbom članka 55. i članka 56. ovoga Zakona nakon šest mjeseci neprekidnog rada.


    dakle gornji članak se odnosi na ljude koji se prvi put zapošljavaju ili će imati prekid rada duži od 8 dana...s obzirom da ti to nisi, mislim da možeš koristiti ranije...e sad meni negdje zvoni da je taj rok 3 mjeseca tj. tako smo ga prije tumačili, ali ubi me sad, neznam od kuda mi tih 3 mjeseca...tražim i ne mogu naći...


  6. #6
    Bubimitka81 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    1,522

    Početno

    Ja sam mijenjala firmu (bez dana prekida) negdje krajem 04. mjeseca i na godišnji sam išla već početkom 07. mjeseca.. Ne znam jel to bila dobra volja firme ili ne, ali po zakonu očito može.. E sad, jedino ako se nešto nije mijenjalo u međuvremenu jer ovo je bilo negdje 2008.

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    daj ne kukaj
    dobila si posao koji si čekala dvije godine
    to je puno veća sreća nego jedna sezona mora
    ok, neće ti biti prebajno ljeto, ali to je samo jedno ljeto
    iskorištavat ćeš vikende, praznike i što se već bude dalo iskoristiti

    zamisli kako je bauštelcima koji godišnji nikada ne mogu koristiti prije 1.10.

  8. #8
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    ...ili onima koji nemaju posao i ne mogu na more....

    p.s. samo da ti kažem da sam ja ove godine dobila totalno deseti termin od onog koji sam tražila a tu sam već 15 godina. Dobit ćeš GO u ljeto, ali baš da ćeš ga dobiti od datuma do datuma to nikad ne možeš znati točno! Osim ako si direktor firme...I ako si jedne godine izvisio za traženi termin, druge nećeš....

  9. #9
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Ma nije meni do termina, samo da odem jer nisam niti prošle godine...
    Znam da je posao super i da sam dugo čekala i baš zato ne želim ispasti nezahvalna ili nezam šta ali, meni su neke subote radne i nemam ni neki vikend kad pogledaš.
    Apti ja sam čekala ali sam se i pozdravila s tim poslom već kako se dugo nisu javljali i mislila sam da niš od toga.
    Muči me i to kako da tražim isplatu kod novog poslodavca jer su mi rekli da mi moraju ispaltiti sve i da se više ne nosi potvrda o novom tj neiskorišrenom godišnjem kod novog poslodavca.

  10. #10
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    tako je nama više potvrda o neiskorištenom go i nema prenošenja..rijetko čujem da je neki poslodavac isplatio neiskorišteni GO, obično ti omogući da ga iskoristiš prije prelaska na u novu firmu jer i tako čim saznaju da odlaziš organiziraju zamjenu za tebe /novog djelatnika ili preraspodjelu poslova na postojeće)

  11. #11
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Novi poslodavac ti neće isplatiti GO za staru firmu.
    Dat će ti novi GO ali isplatiti star jaaaaako jako sumnjam!!
    Inzistiraju da se GO potroši do 31.12.

  12. #12
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Meni će stara firma isplatiti Go i to oko 120 kn po danu, znaći imam 14 starih dana i 6 od ovogodišnjeg! Bojim se samo da ako mi ovi satri ispalte da će mi novi reći pa dobila si isplatu i nema ove godine!
    Od novoga ne očekujem nikakvu ispatu, a GO nisam mogla odraditi nikako kod starog poslodavca jer nisam imala kad, odnosno nije mi bilo zamjene i morala sam stalno raditi, a kad sam ih obavjestila da odlazim imala sam još 4 dana do isteka ugovora na određeno (radi se o državnoj firmi)!

  13. #13
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    A ne kužim baš ovo s ovogodišnjim GO. Kako ti je uspjelo ostati 14 dana starog i 6 dana novog, a tek je 4. mjesec?

  14. #14
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Od prošle godine, tj nisam uopće išla na godišnji sve do prije tjedan dana i to sam koristila 6 dana, sve sam radila.... A imala sam pravo na 20 dana..
    Tako da će mi to isplatiti,a za ovaj novi, kažu da imam pravo 24 dana podjeljeno na 12 mj i puta 3, tj 3 mjeseca od ove godine! A kako ih ne mogu odraditi jer direkt idem u novu firmu oni će mi to isplatiti!

  15. #15
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    nema ti šta novi poslodavac gurati nos i reći da ako si dobila isplatu od stare firme za GO ti ne dati novi..to jedno s drugom nema veze, niti on to treba pitati/znati, šta ga briga kako si ti i pod kojim uvjetima i kakvim isplatama otišla od starog poslodavca. Njegovo je da ti po zakonu omogući sve što te sleduje što se novog GO tiče, a stari GO si ti riješi sa starim poslodavcem prije nego odeš i stavi točku na I s ugovorom o otkazu gdje je to sve definirano na papiru.

  16. #16
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Nemam ugovor o otkazu jer ide prekid tj. istek ugovora, ja neću potpisati produženje!

  17. #17
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    kod novog poslodavca imat ćeš pravo na razmjerni godišnji ali mislim nakon 3 mj što budeš radila kod njega, nisam sigurna. obračunava se za svaki puni mjesec rada po dva dana i ako imaš najmanje polovicu mjeseca odrađeno računa se kao jedan mjesec. e sad dal će ti se poklopiti datum koji si rezervirala teško, jel će stari radnici imati prednost.
    ali uvijek možeš ljubazno reći da nisi znala da ćeš tako iznenada početi raditi kod njih i da si već uplatila go pa jel ga možeš dobiti, pri tom ne mislim na razmjerni dio nego na pravi g.o.

  18. #18
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Ok to bi bilo super, ispalo bi mi 6 dana , nakon 15.7. a mi imamo tamo 20 i nekog, moram provjeriti!
    Hvala na objašnjenju

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Podizem temu.
    Muz mi je dobio ponudu za novi posao, u toj sadasnjoj firmi radi vec zadnji cetrnaest godina, zanima me kakva su mu prava u vezi godisnjeg i otkaznog roka.
    Znam da se godisnji ne moze prebacivati kod novog poslodavca, znaci da bi on mogao iskoristit prije pocetka rada taj godisnji za 2017?dali ima pravo na cijeli godisnji(inace ima 24 dana)ili samo na neko dio.
    Mislo je od ponedjeljka odmah u dogovoru sa starim poslodavcem iskoristiti taj godisnji, pa kada iskoristi poceti raditi kod novog, jer je kao otkazni rok mjesec dana
    Dali sam ja sad to dobro pohvatala, ako ima tko da mi pojasni?

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ima pravo na cijeli godisnji ( radio je punih 6 mj.u tekucoj godini).
    Otkazni rok tece od dana podnosenja otkaza i traje koliko je navedeno u kolektivnom ugovoru , ali to NE pokriva godisnji osim ako mu to dozvoli stari poslodavac. U slucaju da ne iskoristi godisnji prenosi ga novom poslodavcu ( stari pise potvrdu o broju dana koji su iskoristeni za 2017 godinu) , te ga moze iskoristiti do 06/2018 godine.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Hvala na odgovoru, znaci ipak moze prenijeti kod novog poslodavca?
    Ja se nadam da ce se moci dogovorit da pod otkazni rok iskoristi bar nesto godisnjeg.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Zasto ne bi mogao prebaciti godisnji novom poslodavcu?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Pa mislili smo da bar sad iskoristi dva tjedna, radi malog jer je na praznicima pa da bude s njim, jer mislim ako pocme raditi kod novoga ko zna kad ce moci dobiti godisnji, ipak mislim da stariji radnici imaju prednost

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Godisnji je stvar dogovora. Stari poslodavac nije duzan odobriti koristenje GO dok tece otkazni rok, ali naravno da to moze odobriti ako zeli . To je stvar dogovora.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Hvala na odgovoru, sutra cemo znati vise kad muz bude razgovarao na poslu.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Zasto ne bi mogao prebaciti godisnji novom poslodavcu?
    Šta nije problem u tome da kod novog poslodavca treba raditi 6 mjeseci da bi mogao koristiti godišnji?
    Ili je to pravilo samo za situaciju kada je netko bio prethodno nezaposlen pa počinje raditi......hm

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Šta nije problem u tome da kod novog poslodavca treba raditi 6 mjeseci da bi mogao koristiti godišnji?
    Ili je to pravilo samo za situaciju kada je netko bio prethodno nezaposlen pa počinje raditi......hm
    Ako nema prekid svejedno .

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    ajdedobro provjerite je li se uopće može prijenjeti godišnji kod drugog poslodavca

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Pa nasla sam na par mjesta da se godisnji ne moze prenijeti kod novog poslodavac, al sve su clanci iz 2013, 2015 ....pa sad ne znam kakvo je sad stanje

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Inace u firmi kod muza su malo "traljavi"sto se tice prava radnika, pa bih htjela znati tocnu iformaciju, da se muz zna postaviti

  31. #31
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    U slučaju prestanka radnog odnosa, poslodavac je dužan radniku omogućiti korištenje neiskorištenog godišnjeg odmora ili isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor sukladno članku 82. Zakona o radu (NN 93/14) , a koja se određuje razmjerno broju dana neiskorištenog godišnjeg odmora. Dakle, nije moguće prenositi neiskorišteni godišnji odmor kod novog poslodavca,

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Hvala

  33. #33
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Zasto ne bi mogao prebaciti godisnji novom poslodavcu?
    sirius, ovo je vrijedilo prije par godina...

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, ovo je vrijedilo prije par godina...
    Eto ga na. Poslove sam mjenjala prije par godina.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Ja sam prije godinu i pol mijenjala firmu i moglo se prenjeti samo dio dana proporcionalan preostalim mjesecima. Ostalo se moralo potrošiti ili je poslodavac platio neiskorišteni godišnji.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    razvoj situacije je sljedeći, mužu je prestao radni odnos u staroj firmi sa 22.07, prije toga je trebao odraditi otkazni rok, koji je "zakonom propisan mjesec dana" i odradio je...
    godišnji za 2017 nije bio u mogućnosti koristiti, što znači da mu firma "zakonom"mora isplatiti..
    no međutim, jučer je bila plaća, a od godišnjeg niti G...
    Što napraviti...ići ponovno u firmu(što će i otići), ja ne vjerujemu u pozitivan ishod, jer se bivši poslodavac ne drži nikakvog zakona, osim kad je u njegovu korist,
    toliko sam ljuta, da ja sad s njima nebi uopće niti pokušala razgovarati...nego bi ih odmah prijavila

  37. #37
    anđeo26012013 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Budinšćina
    Postovi
    733

    Početno

    nisam ni ja najbolje prošla sad s zadnjim poslom,jer mi nije htio prikazati godišnji na platnoj listi,da jadnik ne plati porez,već je prikazao kao regres jer valjda na to ne plača porez pa nemam pojma dal je sve kak spada isplatio,al mi se nije dalo natezati,novčano mi je štimalo.....e sad odmah prijaviti ok ja bi,ali da li budeš kaj dobila s time??moja kuma nije dobila dugove.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    kod nas regres ne postoji...znači ne štima mi novčano nikako...
    po tome ispada da je radio cijeli mjesec besplatno, kako je inače procedura u toj firmi da jedan dio ide na račun(minimalac), a drugi dio na ruke...
    ako već nije htio prikazat na platnoj listi, mogao je isplatiti na ruke kao i sve plaće inače...

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Evo me opet, znaci suprug je zaposlen kod novog poslodavca od 23.07, kada ima pravo na godisnji, nasla sam podatak, ako je prekid manji od 8 dana da ima pravo na razmjerni go., e sad jel to ima veze sto je poceo radit polovicom 07.mjeseca

  40. #40
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj leptirići prvotno napisa Vidi poruku
    Evo me opet, znaci suprug je zaposlen kod novog poslodavca od 23.07, kada ima pravo na godisnji, nasla sam podatak, ako je prekid manji od 8 dana da ima pravo na razmjerni go., e sad jel to ima veze sto je poceo radit polovicom 07.mjeseca
    A da li je pitao poslodavca? Jedno je pravo, a drugo mogućnost dogovora. U novoj sredini ja bih uvijek prvo pitala poslodavca, prije nego bih mu mahala pred nosom sa zakonskim propisima. To bih proučila za svaki slučaj, samo ako bi mi prava bila ugrožena, a inače - nekako mi se čini da je bolje raspitati se neobavezno i kod šefa i kod kolega kakvi su običaji i praksa. Sretno!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Ma bude pitao, nece ici mahati papirom, nego mene cisto zanima, "zakonom" jel ima pravo, a nauceni iskustvom, zakon ne postoji....
    Jer u prethodnoj firmi je radio 14 god.i dao je otkaz sa 21.06, morao je odraditi otkazni od mjesec dana s tim da uopce nije koristio go za 2017 niti mu je isplacen

  42. #42
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj leptirići prvotno napisa Vidi poruku
    Ma bude pitao, nece ici mahati papirom, nego mene cisto zanima, "zakonom" jel ima pravo, a nauceni iskustvom, zakon ne postoji....
    Jer u prethodnoj firmi je radio 14 god.i dao je otkaz sa 21.06, morao je odraditi otkazni od mjesec dana s tim da uopce nije koristio go za 2017 niti mu je isplacen
    ako mu nije omogućeno korištenje GO za 2017 niti mu je isplaćen ima pravo komotno poslodavca prijaviti inspektoratu rada jer po zakonu je morao dobiti jedno od tog dvoje
    Naknada za neiskorišteni godišnji odmor
    Članak 82.
    (1) U slučaju prestanka ugovora o radu poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora.
    (2) Naknada iz stavka 1. ovoga članka određuje se razmjerno broju dana neiskorištenoga godišnjeg odmora.



    vezano za novi GO, mora provjeriti s novim poslodavcem, kada ga smije koristiti, svakako ima pravo na razmjerni dio (znači kod starog poslodavca ima pravo na razmjera dio, kod novog ima pravo na razmjeran dio, u totalu Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na godišnji odmor od najmanje četiri tjedna)
    prema ZOR-u, početak korištenja GO je uređen jedino ako se radi o prvom zaposlenju ili o zaposlenju gdje je prekid između dva radna odnosa duži od 8 dana

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Znam da ga moze prijavit(sto bih ja i napravila), al on ne eto ne zeli, i sad mu stalno govorim da pita za go, nije da ga mora koristi odmah, al da opet zna dali ima pravo, a ne da mu se desi kao u prethodnoj firmi, ispada da radi cijelu godinu bez dana godisnjeg

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •