Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 64

Tema: Samoniklo jestivo bilje: sakupljanje, konzumiranje, čuvanje...

  1. #1
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno Samoniklo jestivo bilje: sakupljanje, konzumiranje, čuvanje...

    Napokon je došlo proljeće, priroda buja, zove nas....
    Volite li sakupljati samoniklo jestivo bilje ili ste možda samo fanovi njegova konzumiranja? Nemate nekog iskustva, ali vas ta tema zanima?

    Ajmo se malo družiti ovdje, razmjenjivati iskustva, informacije, savjete, recepte...

    Ja nisam neki vrsni poznavatelj, ali me tema samoniklog jestivog bilja jako zanima. Dvaput sam bila na vođenim obilascima, oko mene ima dosta ljudi koji o ovoj temi znaju dosta pa povremeno nešto naučim od njih, povremeno nešto pročitam, tu i tamo uberem nešto i spremim...
    Velik sam fan branja i pripremanja šparoga. Berem i pripremam medvjeđi luk, povremeno i trputac, stolisnik, majčinu dušicu, gospinu travu (zadnje tri za čajeve) itd.
    Ipak, voljela bih u kuhinji više koristiti samoniklo bilje, nisam neka kuharica, ali samoniklo bilje je izvrsno za maneštre i salate koje svatko može spremiti.

    Je li ovo dosta za uvod?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ah, čuj, i ja volim šparoge, ali sad je naknada 50 lipa po komadu za samonikle ako ih bereš u državnoj šumi. Ako ih bereš u svojoj - možeš za vlastitu upotrebu, a ako želiš prodavati, moraš registrirati obrt...

    To mi je rekla teta iz voćarne neki dan.

    Evo malo više o tome, iako nisam sve čitala u detalje:

    http://www.novilist.hr/Lifestyle/Gas...-do-7.000-kuna

    Uostalom, isto sr*nje je bilo i s kestenima, gljivama itd. Divna nam je država! Još malo pa će i zrak oporezivati - svaki udah 2 lipe... Ufff, možda sam sad dala nekome ideju.

  3. #3
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    : obliz:

    Šparoge kod mene uvelike prodaju, i još se sprdaju s novim mjerama oporezivanja.
    Samoniklo bilje obožavam, ali ga ne berem sama. Svake godine naučim šta je šta, pa do idućeg proljeća zaboravim.
    Ali treba to i znati ubrati da se ukusi fino prožmu (to se kod nas zove mišanca).

    Šparoge mi je grehota miješati s ostalim biljem, one su za mene kraljica okusa.
    Posljednje uređivanje od trampolina : 19.04.2013. at 12:09

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Što se pripreme samoniklog bilja tiče, evo mog iskustva:

    - radič dok je mlad samo se pobere, opere i napravi na salatu s krumpirom ili debelim bijelim grahom (i lukom naravno)
    - koprive - pripremam kao špinat, pa time prelijem njoke ili neku drugu home made tjesteninu
    - koprive - sok
    - menta - sok (dugo nisam)
    - bazga - sok od cvijeta, sok od bobica
    - šumske jagode - bez komentara
    - divlje kupine - bez komentara
    - gljive - samo pečurke, sunčanice i vrganjevke, ostale berem samo uz kolegu koji ih dobro pozna, iako bih se usudila ubrati i neku gnojištarku i smrčak... Više me zanima teorija nego konzumiranje, iako svježim i suhim vrganjima ne mogu odoljeti.
    - bazga se može i pohati, kao i cvijet bagrema
    - neki dan sam sinu pokazivala gdje se u cvjetovima ljubica nalazi slatki sok - njih se može ušećeriti
    - šipak berem za čaj
    - drijenak berem za najfiniju marmeladu koja postoji (čak sam si ove godine posadila nekoliko sadnica na gruntu, ali to dugo raste - načekat ću se)

    Ljekovito bilje berem isto ovo koje si spomenula, s tim da trputac ne spremam nego uberem po potrebi (kad netko od klinaca ogrebe ili natuče koljeno/lakat...), čavljak iliti kiselicu (od toga se može raditi i juha, ali nisam nikada - samo sam čula za to još od svoje bake)...

    Kolegica s posla radi neki "lažni med" od cvjetova maslačka. To isto znam samo u teoriji - nisam probala jer više volim pravi med.

    Volim i samonikli matovilac ali nisam ga vidjela dugo duuugo...

    Na moru obvezno naberem origano. Ima toga još, ne mogu se sjetiti.

  5. #5
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Peterlin, nedavno se netko zapitao koliko stručnjaka piše pod tvojim nickom, ja se sad isto pitam!

    Puno ti hvala na ovim receptima!

  6. #6
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, nedavno se netko zapitao koliko stručnjaka piše pod tvojim nickom, ja se sad isto pitam!

    Puno ti hvala na ovim receptima!
    Ma kojim receptima, pa ništa skoro nisam napisala.... Te samonikle biljke stvarno ne zahtijevaju neke komplicirane metode pripreme.

    Evo još malo uputa: radič(maslačak) se bere za salatu prije nego procvjeta, jer je kasnije gorak, tako da je s radičem za ovu sezonu gotovo

    Divlji luk srijemuš treba dobro paziti da se ne zamijeni s đurđicom koja je otrovna. Kriterij: taj luk smrdi po češnjaku, a izgleda ovako: http://www.coolinarika.com/slika/12435

    Još su poznata jela od lobode (ali to moji dečki ne vole, pa sam odustala): http://www.coolinarika.com/recept/lo...ajz-moga-tate/

    Ono što sam još čula, ali nisam probala (recepti su od kolegice Dalmatinke, a ja se toga sjetim kad sam na moru u kolovozu - tada se malo što može brati osim origana za sušenje):

    Tucalj ili tušt (portulak) za salatu, cikorija (vodopija) za salatu ili varivo, komorač...

  8. #8
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Mi samoniklo bilje uglavnom beremo samo za čaj, začine i travaricu

    Radila sam sokove od koprive , bazge i kupine, ali klinci ih više ne žele piti, tako da će bazga ići samo za čaj, a kupine za džem.
    Meni je kopriva fina jedino u omletu.

    Medvjeđi luk mi je predobar, ali sam počela imati strah nakon što sam pročitala ovo za đurđice. A ionako sam ga prvi put u prirodi vidjela prošle godine.

    Dalmatinci se vraćaju motaru - no meni nije fin.

    Šparoge obožavam, kupujem ih na placu. Ponekad odem prijateljici u dalmaciju u berbu, ali moje kontinentalno oku šparogu uopće ne vidi.

    Volimo i gljive, a obavezno se ide u branje kestenja

    Kadulju obožavam. U zadnje vrijeme uglavnom za liker, ali ju imam uvijek i za čaj i inhalaciju, a kažu da se od cvijeta može napraviti odličan sok.

    E da, obožavam okolicu zadra i šume Pinije. Nema mi većeg gušta od skupljanja pinjola , tuckanja ih kamenom i pravac u usta- to je uspomana ljetovanja iz djetinjstva

  9. #9
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ah, čuj, i ja volim šparoge, ali sad je naknada 50 lipa po komadu za samonikle ako ih bereš u državnoj šumi. Ako ih bereš u svojoj - možeš za vlastitu upotrebu, a ako želiš prodavati, moraš registrirati obrt...

    To mi je rekla teta iz voćarne neki dan.

    Evo malo više o tome, iako nisam sve čitala u detalje:

    http://www.novilist.hr/Lifestyle/Gas...-do-7.000-kuna

    Uostalom, isto sr*nje je bilo i s kestenima, gljivama itd. Divna nam je država! Još malo pa će i zrak oporezivati - svaki udah 2 lipe... Ufff, možda sam sad dala nekome ideju.
    Ja na to ovako gledam: ako netko bere bilo što za prodaju, red je da plati naknadu. Ako netko bere za osobnu upotrebu, tipa idem nabrati šparoge za večeru, to je drugo. Znam da je teško to kontrolirati i da će ljudi uvijek nalaziti rupe, ali meni je važno da sam pred sobom čista.
    Živim gdje živim,na divnom mjestu, priroda je takva kakva je, daje puno toga, poštujem je, recikliram, čistim, dajem joj, ona daje meni, uzimam koliko mi treba, često i manje. Šetamo, uživamo, naberemo... popijemo vode na izvoru, besplatno, ali to je ionako sve plaćeno. Naime, sve račune koji mi stižu doma uredno plaćam pa i razne naknade vodovodu i šumama.

    Nadam se da je duh ovih propisa sprječavanje besplatnog eksploatiranja javnog dobra na račun privatne zarade. Sve ostalo bilo bi glupo i nerazumno.

  10. #10
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Grrr, dvaput sam pretraživala ima li ista ili slična tema i nije mi je izbacilo. Isprike na duplanju, neka moderator/ica slobodno spoji teme.

  11. #11
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Medvjeđi luk ima različite cvjetove od mrazovca i đurđice i k tome listovi jako mirišu i imaju okus po češnjaku. Jedna list, ko da si pojeo režanj češnjaka
    Te listove je dobro narezati i onda s njima posipati salatu, dobije super gušt. A može se raditi i dobar pešt (malo maslinovog ulja) za bruskete, npr.

    Što se tiče trputca, on je odličan za maneštre (kao i loboda i kopriva).
    Trputac je jedan od 4 stupa zdravlja među samoniklim biljem, uz koprivu, maslačak i stolisnik. Trputac prokrvljuje organizam.
    Koristi se i za čajeve, radi se sirup, dobar je za zarastanje rana, čireve, katar i sluz...

    Jeste li znali da je tratinčica jestiva biljka? Beru se cvjetovi i listovi, može se sušiti za čajeve, a jede se u salatama, maneštrama, umacima... Nisam je još koristila, ali namjeravam.

  12. #12
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    obzirom da osobno znam čovjeka koji je u dva dana umro od medvjeđeg luka - neka ga, dalje od mene. to sam vjerojatno i na prošloj temi pisala.

    šparoge OBOŽAVAM brati, kao i moja djeca, to nam je najvrhunskija zabava u ovo doba, i toga se radi nikakvih propisa ne odričem.
    pa čak i kad su za prodaju, mislim da je nepravedno. ko da je lako nabrati te šparoge, po šikarama, uz opasnost od zmija, a da bi nešto zaradio.
    šparoga je korov, oduvijek se bere i nitko ju nikada nije iskorijenio niti neće, ne treba joj ama baš nikakva zaštita.
    to je moje mišljenje o šparogama

    osim toga, berem matar. mama ga kiseli
    da, i kuš/kadulju. to sušimo i onda koristimo za dodatak pečenoj teletini i svinjetini. i za napitak s mlijekom i karamelom. to za kašalj. nemojte me uvjeravati da nema učinka jer tako to mi od djetinjstva. i majčinu dušicu. za gulaš. :mrgreen
    i to je to.
    gljive se ne usudim, ni vrganje.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 19.04.2013. at 13:32

  13. #13
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Cvijeto, što je matar?

    Što se tiče kuša, baš gledam što sam zapisala na turi: samo grmoliki kuš je ljekovit, i listovi i cvjetovi, antibiotik za upale. Ona kadulja koja nije grmolika, nego kao cvijet, ta nije ljekovita. (u slučaju da netko bere te).

    Ja sam prošle zime naučila brati vrganje

  14. #14
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

  15. #15
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    U, ovo super izgleda!

    Nego, je li ti poznata biljka koju mi u Istri zovemo lanpren? To je ono što raste po šumarcima, gdje i šparoge, zeleno je, ima bodljaste listove kad ostari, ali kad je mlad bere se i sprema... Nemam pojma kako se to kaže na hrvatskom, na netu ne mogu naći...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Lanpren je možda bruškandul?
    Zove i veprina. To je zaštićena biljka.

  17. #17
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Je. medula, to je veprina! LINK

    Beru se izdanci:
    "Izdanak - još se zove herba ili zelen veprine.Na proljeće nas veprina daruje mladim metličastim izdancima,zelene boje čiji je okus nešto više gorak od već nama svima poznate i cijenjene šparuge.
    Ti izdanci veprine su već dugi niz godina, nepravedno zapostavljeni kao gurmanska delicija čije su kvalitete ravne šparugi a po nekim studijama iz morfologije i farmakopeje biljaka, i učinkovitije."

    Ludilo, ovo nisam znala.

    Otkuda info da je zaštićena? Baš me zanima. Kod nas je ima hrpetina, ono, korov.

  18. #18
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    da, mi izdanke od veprine zovemo bljušti. a oni su pak skroz zabranjeni za pobiranje. a isto korov kojega ima di god se okreneš.

    ne zuska, matar ti raste skroz uz more, onako na stijenama, izgleda kao da raste iz kamena. ma sigurno si ga sto put vidjela.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Istina, ima je ko korova .
    Čini se ipak da mi mislimo na oštrolisnu, a da je zaštićena širokolisna veprina.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Je li matar ono što ima ljubičaste cvjetove, bolje lavande zapravo, na stablikama visokim 30ak cm i dosta razgranatim?

  21. #21
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Cvijeto, mi bljušt ili bljušće zovemo one visoke zelene biljke s listićima koje mogu rasti samostalno, a mogu se i omotavati oko drugih biljaka ili stabala. I njega se ravnopravno bere sa šparogama, negdje ima i jednog i drigog, negdje samo šparoga, a negdje samo bljušća. Ngdje je bljušć mali, a negdje naraste i po koji metar.

    Ova veprina, to je taj lanpren koji ima bodljaste listove kad malo ostari i njegovi su izdanci to što se bere i jede.

  22. #22
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    je, imaš pravo. mislila sam da su to izdanci veprine.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Bljušti su kod nas treća biljka. Oni više sliče šparugama, doduše uvenulim jer uvijek imaju vrh okrenut zemlji, boje su ujednačeno maslinastozelene. Veprina ima crnu stabljiku i sive listiće.

  24. #24
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Je li matar ono što ima ljubičaste cvjetove, bolje lavande zapravo, na stablikama visokim 30ak cm i dosta razgranatim?
    ne, ima žute cvjetove, po ljeti, kad sam ja na godišnjem onda cvjeta, dakle osmi mjesec.
    a bere se u šestom, kad sam isto na godišnjem jer spojim par dana
    http://www.google.hr/search?hl=hr&gs...-6%3B640%3B480

    ovdje se baš lijepo vidi kako izgleda.

  25. #25
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Bljušti su kod nas treća biljka. Oni više sliče šparugama, .
    to, da, ja sam pobrkala, mislila sam da je to mlado od veprine. al nije. ne znam od čega su bljušti izdanci.
    uglavnom, negdje sam pročitala da se ne smiju brati.
    a možda sam i to pobrkala.

  26. #26
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Zuska a koliko vrsta te kadulje ima ovdje na mediteranu, ja samo nalazim tu jedno kod nas na otoku valjda je to ta grmolika? Mi je već brali i radili sok i liker od nje pa valjda je ta ljekovita?

  27. #27
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Zuska, na Skitači raste najmirisniji origano na Jadranu.

    (Čisto da nešto napišem, osim "pratim temu".)

  28. #28
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    možeš napisati i gdje je Skitača

  29. #29
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Iznad Koromačnog.
    Labin, KOromačno, pa malo iza toga lijevo u brdo. Pa se dođe do sela Skitača.. pa se tam ostavi auto kod planinarskog doma i krene uz groblje prema vrhu. Put je lak i jednostavan, ako ne puše. Pogled predivan... i Istra i Kvarner...

  30. #30
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    hvala, nisam nikada bila

  31. #31
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Cvijeta, bljušć nije izdanak ničega (osim sebe samog i bere se normalno ko šparoge, fakat nikad nisam čula da je zaštićen, ima ga ko pljeve, neki ga ni ne beru kad ga vide, nego samo beru šparoge.

    Kadulja, mislim da se misli na livadnu kadulju da nije ljekovita.

  32. #32
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Od amula (divlja šljiva) se također pravi jako fin i ukusan sok - meni je dovoljno što je biljka ne tretirana. Kažu da je jako zdrav, ima navodno vrijednosti kao Noni sok.

  33. #33
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Šparoge Upravo ih pojela

    (da mi je netko naplatio naknadu, bila bi to jako skupa večera )

  34. #34
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Optimist prvotno napisa Vidi poruku
    Šparoge Upravo ih pojela

    (da mi je netko naplatio naknadu, bila bi to jako skupa večera )
    I mi. Fritaja s domaćim jajima.
    Dragi ih nabrao predvečer, a ima i za u škrinju

  35. #35
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Meni su najdraže na salatu s mladim lukom uz pečeni pršut

  36. #36
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    ...ili domaću pancetu, njami...

  37. #37
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Inače, uvijek imam čaj od metvice, bazge, kadulje, koprive…

    Komorač...

  38. #38
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Zaboravih šipak, divlji nar...

  39. #39
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Evo, za sve one kojima Istra nije daleko, dobar način da provedete dan (ili vikend) u Istri:
    ovoga vikenda Festival samoniklog bilja u Kršanu.

    Program uključuje predavanja, a ono što je meni najzanimljivije - i pokaznu turu branja samoniklog bilja (odem svake godine).
    Ima dosta štandova s izlagačima i mogu se kupiti fora stvari za jesti, od džemova i raznih namaza, do tjestenina, rakija i svega ostalog što se radi od bilja.
    Ima i štandova koji tamo pripremaju hranu pa se može fino jesti (razna jela od šparoga, bazge, maslačka itd.). Za par bonova može se uzeti dosta toga za probati.
    Eto, ja se veselim vikendu

  40. #40
    Optimist avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    4,284

    Početno

    Sinoć sam prvi put (koliko se sjećam) probala medvjeđi luk i dobar je. Natrgala sam njega i rikulu u običnu salatu i klasično začinila (sol, ocat, maslinovo ulje).

  41. #41
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Hmmm.
    Na ovom drugom sličnom topicu pročitala sam da, eto, postoji nekakav običaj u Istri da se onaj neupotrebljivi dio šparoge osuši pa se samelje i onda se njime posipa pašta, rižoto i sl.
    Moram priznati da, iako sam iz Istre i berem šparoge cijeli svoj život, za takav običaj nisam nikad čula, pa sam pitala druge osobe, stare i mlade, i nitko, eto, nije čuo da se to radi. Možda to radi netko negdje, ali to defnitivno nije uobičajena pojava.
    No, mislih si, ako to funkcionira, to je sjajno! I osušila sam te dijelove...samljela ih jutros...i to smrdi!

    Ne znam. Ima li netko tko je to radio i uvidio da to ima smisla?
    Možda sam negdje pogriješila, a možda nije slučajno da za to nitko ne zna jer se to s razlogom ne radi?

  42. #42
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    ja ih ponekad skuham, pa koristim kao temeljac.

    za ovo drugo ne znam

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    ja ih ponekad skuham, pa koristim kao temeljac.

    za ovo drugo ne znam
    I ja ovako...

  44. #44
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ma baci to zuska

  45. #45
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ja ne mogu dočekati da prođe još tjedan dana, jer onda idem na Cres na šparoge
    Naravno da ću se najprije javiti šumariji

    Nego, planiram brati i motar, znala sam da se jede ali nisam znala kad ga treba brati. Znači, već sad bi mogao biti dobar?
    Mislim, mogu ja i u šestom mjesecu

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ma baci to zuska
    X

    Inače, ideja sa sušenjem uopće nije loša, ali ja bih osušila gornje dijelove (ako bude kakvih viškova, he he he) bar za probu.

  47. #47
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Dobro, bacit ću

    Dakle, vi koji skuhate te neupotrebljive dijelove za temeljac, napišite mi recept, koliko čega u što, što dodate, što s tim radite? Nemojte se smijati pitanjima, mogu ja i gore

  48. #48
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    ja sam isto sušila te ostatke od šparoga, i kuhala čaj. nije ukusan, ali nije ni tako loš. mislim da je odlučan za muške "prostrate years"
    jednom sam napravila i krem juhu od njih. isto neloše.

  49. #49
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    ja samo skuham. Eventualno posolim, i onda taj temeljac ubacim u juhu (ne svkao svu količinu tekućine juhe) ili podlijevam saft s time. A ,ožeš koristiti napr za rižoto.

    Šparoge su jako zdrave, nama u Zagrebu jako skupe, pa mi je žao baciti. kako ih djeca ne žele jesti, tako ih malo prevarim tim temeljcem, ali baš zbog njih ga ne stavljam puno

  50. #50
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Prijavljujem današnje branje šparoga na Ćićariji, ima ih još hrpa i ogromne su... Na putu za nazad ubrala sam još i stolisnika, i divljeg radića.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •