Stranica 1 od 19 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 934

Tema: POMOĆ!!! Infantilna anoreksija? Iliti- težak na hranjenju?

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno POMOĆ!!! Infantilna anoreksija? Iliti- težak na hranjenju?

    Drage moje, nadam se da mi možete nekako pomoći, jer sam na rubu snaga...
    Pokušat ću maksimalno skratiti priču. Imam sina od 4 mjeseca, koji je rođen u terminu s 4300 g, sve je bilo u najboljem redu prvih mjesec dana, lijepo je dobio na težini (ako izuzmemo prva 2 tjedna uhodavanja na prsima što na kraju nije uspjelo pa smo od tada na bočici), tražio je sam jesti i sve je bilo idilično.
    Tijekom drugog mjeseca života sam primijetila da on uopće ne jede više nego u prvom mjesecu, ni po obroku a ni ukupno dnevno, no nekako smo dobili oko 600 g.
    U trećem mjesecu su počele zafrkancije: sve je rjeđe sam tražio jesti, prestao se noću buditi (većinu noći), jeo bi malo, sa svojih skoro 5,5 kg bi pojeo 60- 100 ml, jedva bi dnevno došli do 600 ml ukupno. S cca 2,5 mjeseca je imao i neki proljev pa završio u bolnici gdje su ga naširoko obradili u vezi tog slabijeg jedenja, zaključak je da mu nije apsolutno ništa, nego je on jednostavno- takav. S nepuna 3 mj je imao Rotu, proljev+ povraćanje, bio u Zaraznoj 2 dana... I dalje smo doma nastavili s istim slabijim unosom hrane, eh tu smo od 2,5 pa do 3 mj imali pauzu u napredovaju (o.k., bolnica pa Rota...) , pa je s puna 3 mjeseca imao tek 5900 g. Moram inače napomenuti da je on po svemu drugom super beba, koja lijepo spava, komunicira, lijepe motorike, piša, kaka, zadovoljan je...
    Eh onda smo se opet, s 3 mj, obratili dr gastroenterologu u Klaićevoj koja ga vodi, pa smo u konzultaciji s nutricionisticom počeli dodavati maltodekstrin u mlijeko. Sad ima 4 mjeseca i oko 6600 g (dobio u 1 mjesec oko 700 g), što je super prirast... ALI, na račun maltodekstrina i, moram priznati, povremenog „tjeranja“ da jede, u smislu da ako neće na bočicu damo mu žlicom, pa koliko uspijemo... Tijekom ovog, 4. mjeseca života, možda smo ga svega par puta čuli da on sam traži hranu, i dalje pojede relativno male količine- kako po obroku tako i ukupno dnevno, bez obzira na razmak između obroka, vrstu bočice, dude, mlijeka, osobe koja ga hrani, položaja, sobe... Noću pojede 2x kad mu u snu dajem, ne puno ali nešto pojede, danju ga u snu ne mogu nahraniti jer mu je san valjda preplitak pa se odmah probudi. Dakle, ne možemo ništa promijeniti što bi ga natjeralo da jede. On jednostavno nikad nije gladan.
    Zadnja 2 tjedna se stanje jako pogoršalo. Gotovo uopće ne traži jesti- možda je 2- 3 obroka pojeo lijepo i spontano, ostalo sve je bilo s mukom popola... na žlicu, uz puno animacije, njegovu ljutnju, pljuvanje, okretanje glave... pa onda odustanem. Najčešće pljune dudu čim osjeti da iz nje curi mlijeko. Čim vidi bocu se uznemiri. Jučer smo odlučili da ćemo ga par dana pustiti da jede kad i koliko hoće, pa da vidimo kako će to ispasti, možda nam on nametne neki svoj ritam... tako je jučer sam, na „znakove gladi“, pojeo 70 pa 90 ml, noću svega 200 ml, zadnji puta je jeo u 01,30 u noći, pa ujutro u 7 odbio, pa odbio u 8, pa odspavao pa odbio u 10, onda sam malo zagustila s rižinim pahuljicama i dala mu na žlicu, pojeo je tako oko 100 ml zagušćenog mlijeka, i sad neće sigurno jesti do popodne... Napomena: zdrav je, vesel, možda na momente nešto uznemireniji (ali to povezujemo sa strahom od hrane? Ili gladi?), napravili smo KKS i urin i u redu je. Zubi ne idu. Za sad mu neću davati kašice, da mu i njih ne zgadim, u ovoj fazi dok se ponovno pokušavamo naučiti jedenju, ili bi možda morala probati, možda hoće to? Ne znam...
    Prošli tjedan smo upućeni k psihologici koja se bavi dječjim poremećajima prehrane, u Klaićevoj. Pokušat ću skratiti njene opservacije:
    -on izgleda kao zdravo i normalno dijete koje ima, kako to Ameri kažu, „infantilnu anoreksiju“ ili „rani poremećaj jedenja“ (kad sam surfala po netu ono što piše iza tih naslova me prilično uspaničilo), ili kako to naši psiholozi ljepše kažu: „težak je s hranjenjem“
    -s takvom djecom treba polako, ništa na silu...
    -on je negdje od stresa izazvanog hranjenjem (okidač se najčešće ne zna- bolest, afte, pretopla/ prehladna bočica, stres majke, forsiranje jedenju, antibiotik majke koja doji... mogu nabrajati do sutra) izgubio pojam o osjećaju gladi i od stresa/ straha/ inata/ tko zna čega ne želi jesti
    -treba ga pustiti da jede kad i koliko hoće, čim pokaže da više neće maknuti se od njega i ne pokazati nikakve emocije, ni plus ni minus, da on ne skuži da može manipulirati sa mnom- dok ne vrati povjerenje u hranjenje; pri hranjenju biti maksimalno relaksiran (što je maksimalno teško postići)
    -on ima instinkt za preživljenjem i kad- tad će početi jesti
    -taj problem se može riješiti, samo je potrebno puno vremena i strpljenja
    -sva takva djeca na kraju jedu, a problem traje nepoznato dugo
    U svemu tome sam ja:
    -volim ga najviše na svijetu, hoću mu pomoći a ne znam kako, zaglavili smo i on i ja, vrtimo se u začaranom krugu iz kojeg se ne znamo iskoprcati, strah me da ne gubi na težini, da se ne razboljeva, ako ga ne „tjeram“ da jede sve će se to desiti a ako ga „tjeram“ može potpuno zamrziti i hranu i mene i onda tek nismo ništa napravili
    -voljna sam ga pustiti i da u startu padne na težini, da i ne dobila „školski“ nego i minimalno, samo da nam se vrati izgubljeno povjerenje u hranu
    -stradavam sa živcima, ne jedem, od poroda sam izgubila 18 kg, kronično sam neispavana, anksiozna, u panici, sav mi je dan fokusiran na njegove obroke, ne vidim izlaza ni nikakvo svjetlo na kraju tunela, samo čitam te glupe članke o toj tzv „infantilnoj anoreksiji“ i gubim razum... kad čitam da je to progresivan i teško rješiv problem, pitanje i kako se ta djeca razvijaju emocionalno i kognitivno kasnije... ili su to sve prenapuhana američka „sr...a“, sigurno je takve djece bilo i prije 100 i prije 50 godina, pa se nitko nije time na taj način zamarao ni pisao o tome i svi su nekako preživjeli i ispali zdravi i normalni, a (da iskarikiram) babe na selu su šopale djecu tko zna čime i nije ih pretjerano bilo briga za američke članke o njihovoj psihi?
    -obitelj mi stradava jer sam ja luda, osobito me strah za stariju kćer od 5,5 godina koja je divno dijete i za sada ne pokazuje da ju to uznemiruje, ali što će biti ako se ovo nastavi?
    -mrzim pomisao da sam mu sve to skupa nekako ja izazvala, kako to literatura suflira... pa on mi je drugo dijete, već sam sve prošla s malenom, sve radim isto, jedino jesam pod većim stresom jer je s njegovim jedenjem od početka sve nekako kilavo, time je to nejedenje induciralo mene a ne ja nejedenje...? ...osim toga, izuzetno frustrira kad majka, što god činila, ne može i ne zna nahraniti svoje dijete...?
    -koliko dugo ga pustiti da gladuje, tj ima neredovite i oskudne obroke, kad smo već ovako odlučili, i muž i ja i psihologica?
    -strah me njegovog emocionalnog razvoja, ako se ovo nastavi? Imam li elemenata za brigu na tom planu?
    -strah me da ne završimo na sondi, i ponovno u bolnici, ali ako se ovo nastavi i na to ću biti spremna, ako će mu to pomoći da se „odmori“ od boce i nauči ponovno jesti...
    -jedino što me tješi je to da imam u svojoj okolini dosta primjera djece koja nisu od najmanje dobi htjela jesti, bila i u bolnici, i na sondi, i hranjena svakako, pa su svi nekako izrasli... ne može mu se desiti da umre od gladi, postoje načini da ga se nahrani, ako neće milom onda „silom“...
    Ima li tko s ovakvim iskustvima, kako ste to riješili, jer ovo je za poluditi... ne znam da se mami može išta gore desiti, mislim na zdravo dijete koje ne želi jesti, pa to bi mu trebao biti osnovni instinkt (glad, žeđ)?

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    Itko?
    Molim vas, očajna sam...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Imam ja ali nije ništa korisno niti utješno. Davno sam o tome pisala i pitala, on je srednji i imao je za uzor brata jedača tako da nije da smo ga hranili krivom metodom.
    Rođen u terminu s 3500g. Odbijao dojku (spavao zbog žutice), prešli na adaptirano - išlo je nekako prva dva mjeseca, nakon toga katastrofa. Kad bi vidio bočicu okrenuo bi glavu i vrištao. Isprobali različita adaptirana radi okusa - sve s istim neuspjehom. Prošli obradu u Klaićevoj - isključena organska oboljenja.
    Od 6. do 10. mjeseca života nije dobio niti grama. Pao na 3. percentilu ... preporučena enteralna per os, naravno da je i to odbio. Satima nije ništa jeo (npr od 8 ujutro do 18h), ništa mu nije bilo fino.
    Ostao takav do dana današnjeg, ima skoro 9 godina i oko 23 kg, izgleda kao kostur, vide mu se sve kosti, na licu, rebra, koljena ...
    Njegov je odgovor da nije gladan, a 90% hrane koju mi jedemo on ne voli i od nje mu ide na povraćanje (miksana juha od povrća, grah, šampinjoni na pizzi, tvrdi sir, kravlji sir, jogurt, mahune ....). Svi ostali članovi obitelji jedu normalno i redovito i s veseljem.
    I nema tu čarobnih napitaka, vitamina, sirupa ili sredstava za otvaranje apetita. Ja to još uvijek ne mogu prihvatiti, srce mi se stisne kad ga vidim takvog.

    Nisam ti pomogla ali eto da te utješim da nisi sama s tim problemom.

  4. #4
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Beba od 4 mjeseca ti pojede 100 ml mlijeka s rižinim pahuljicama i ti misliš da ne jede? To je previše za bebu od 4 mj. Mislim da stvaraš problem gdje ga nema. Tjerati na jelo je greška. Jelo treba biti zadovoljstvo ili potreba, a nikako ne prisila.

    Da li mu radiš točno po uputstvo to mlijeko koje pije?

    Liječnici su rekli da je zdrav i nemoj brinuti. Ako je njemu dosta jesti svaka 4 sata sa noćnom pauzom, tada je on dijete kakvo su knjige o odgoju djece preporučivale desetljećima. Ima djece kojima je manja količina hrane dovoljna. Samo nemoj siliti. Hranjenje na silu čini baš suprotno od onoga što želiš postići.

  5. #5
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Beti tvoj stav sam i ja imala, dok moj necak nije bio gladan 2 dana, tad sam i ja rekla pa natjeraj ga da jede. ko ne vidi nije mu jasno. tad je imao oko dvije godine. isto zdrav, aktivan. on srecom ima glavu i lice takvo da mu se ne vidi koliko je mrsav. MM kad ga vidi, a zna da ce spavati kod nas, moli me da ga ja otusiram, jer je njemu strasno vidjeti tako mrsavo djete
    Milis zao mi je, nemam direktnog iskustva. kad ja cuvam neceka samo molim da pojede ono sto sam napravila, jer taj osjecaj da djete ne pojede nista je grozan. pa kad je on na spavanju dobija sve sto kaze da bi "mogao" pojesti.

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Bez brige, imam i ja jednu takvu doma. Čim nešto poželi jesti, ja radim, samo da pojede. Pa bila to najveća glupost. Ali, jednostavno sam se prestala brinuti. Zdrava je i na izgled i doktorica to kaže. I ako će tri dana jesti samo palačinke za svaki obrok, jede palačinke.
    Srećom se kod dojenja ne vide mililitri, pa prvih godinu i par mjeseci nisam brinula. A poslije sam oguglala (glagol nema veze sa Googleom ). Od hranjenja na silu dobila bih bila samo nehranjenje. Znam, idem linijom manjeg otpora, ali doć će vrijeme kad će sve jesti.
    Moram li dodati da sam i ja bila takva kao mala? Čak ni mlijeko nisam nikad pila ( ni ne pijem).

    Vjerujem da nije lako kad se ima dijete koje ne voli jesti, ali dok god napreduje, fizički, psihički i na vagi, djetetu je dobro.

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Prvi (i najteži) korak je smiriti se, maknuti totalni fokus s njegovih obroka, staviti hranu u drugi plan.
    Ne pridavati tome svu važnost svijeta,...
    Ja bih recimo radije osobno otišla kod psihologa da mi pomogne kako se na miran način nositi s tim stanjem nejedenja.
    Tvoja mirnoća i opuštenost oko obroka bi trebala rezultirati barem ugodnijem i poželjnijim obrokom.

    Ako i nakon toga dijete ne počne više jesti, barem si za početak pomogla sebi, da možeš normalno živjeti.

  8. #8
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    suosjećam se s tobom. moj sin je prekrasno napredovao dok je samo dojio, a onda od 6-12 mjeseci je dobio oko 1kg, i tako sve manje i manje (problem s krivuljom). mogao je nejesti cijeli dan. hranila sam ga na gradilištu, toboganu, mrvila mu kruh po podu kad je skupljao mrvice i jeo ih. i redovno plakala. u jednom trenutku sam mu odlučila davati hranu koju želi da bi imao svakodnevno nekoliko obroka. bojim se da će se kao odrastao razboljeti zbog nezdrave prehrene u djetinjsvu, ali svakodnevno ne-jelo mene je bilo skroz izludilo. još je uz ne-jelo bilo spojeno i ne-kakaknje koje smo riješili s nekololiko godina portolaka.
    ipak, trebaš dobro provjeriti koliko beba te dobi treba pojesti. mene je smirila moja kuma, čija je prijateljica koja je bila s misionarima u africi rekla da su lokalni stanovnici zadovoljni kad imaju hranu za djecu 4 dana u tjednu. tako smo nas dvije mantrale, svaki dan komadić kruha, više je nego u africi.

  9. #9
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    A soor ste isključili, skraćeni frenulum nije?
    Jer ako je soor onda boli i odbija hranu.

    A inače sam istog mišljenja kao i Beti.

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Možda bi bilo dobro da ga netko drugi hrani , tko može isključiti emocije , barem za neke obroke ( da se ti malo odmaknes od svega ).
    Nemam osobno iskustvo ( nego samo iskustvo roditelja sa užasno izbirljivim djetetom koji godinama ne jede masu hrane).

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Mi smo isto probali da ga netko drugi hrani, ali ne postoji taj netko tko je prisutan 24 sata dnevno da ga hrani umjesto roditelja, barem mi nismo tako nekoga imali. Moja mama bi došla 1x tjedno do nas i tada bi ga ona probavala nahraniti ali kod nas je rezultat bio isti. MM i ja smo se svađali tko će mu dati bočicu prije spavanja, užas.
    Kakanje je još uvijek priča za sebe, kakanje 1x tjedno (tako i dan danas) uz suze i deračinu da smo na moru zatvarali prozore da susjedi ne dođu pitat što je. Mi taj drekec zovemo češer, možeš s njime orahe razbijat. Koma.
    I puštali smo ga da ne jede, kao nije nas briga, već će on ogladnit - još uvijek čekamo da ogladni....ajd vidiš da ima i gore nego je kod vas.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    I što cure kažu, probaj nekako poraditi na sebi da sebe radi toga ne ždereš i ne uništavaš.

  13. #13
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    znam jednu djevojčicu koja je imala dijagnozu infantilne anoreksije
    kad je bila manja, svakih par mjeseci bi završila u bolnici da je nahrane sondom
    roditelji su bili očajni, pokušavali su sve i svašta, čak su bili u kontaktu s jednim liječnikom iz Indije koji se specijalizirao za ovaj problem
    curica je normalno rasla u visinu i općenito je normalno i veselo dijete, samo je bila jako, jako mršava, kost i koža

    sada ima 11 godina i već nekoliko godina je situacija bolja, počela je jesti, čak i veće količine hrane
    više nije tako jako mršava, vitka je

  14. #14
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Moja kci koja sada ima 15 godina bila je takvo dijete.
    U dobi od 3 mjeseca strosti cim bi osjetila bocicu u ustima imala je nagon za povracanjem.
    Nije dojila, izmjenili smo masu duda i vrsta ad. mlijeka i nista nije pomagalo.
    Od 3. - 4. mjeseca zivota nekako smo se natezali casom i zlicicom ali sve je to bilo jako tesko jer ad. mlijeko nije prolazilo nijedno.
    Sa 4 mjeseca probali smo s rizolinom ugusnuti pa na zlicu a to se svodilo na par zlicica dnevno

    Tko to nije prosao nezna kako je to tesko, koliko je tesko gledati dijete koje ne jede iz vama nepoznatog razloga

    Kod moje kceri muke su prestale onog trena kada je pocela jesti "konkretnu" hranu a do tada smo muku mucili.

    Iskreno se nadam da ce tvoj sinko poceti papati i da ce vase muke uskoro biti proslost

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    Probali smo zaista sve načine hranjenja, ne ide. Probano je i s drugom osobom, tj osobama, ne ide. Uostalom, da i ide- ja sam doma s njim do cca pola 5 popodne...? On kad hoće- hoće, kad neće- NEĆE, pa bio hranitelj nirvanatični Dalaj Lama...
    Tješi me to da takve djece ima još, ali najviše to da sva ta djeca narastu kako tako...
    Imam dana kad sam bolje, kad si mantram ovako: ako nećeš jesti milom onda ćeš silom (postoji i ta sonda, ne?), i prije je bilo takvih pa su svi narasli, žene na selu se nisu zamarale psihologijom i raznim divnim jezivim terminima koji se koriste u literaturi, nisu obilazile ni doktore ni psihologe ni nutricioniste nego su djecu hranile kako su znale...
    I dana kad sam lošije: jesam li ja to nekako izazvala, ne vidim izlaza iz ove situacije, kad će to prestati, kad ga pogledam vidim svoj teret a ne svoje divno dijete... Užas...
    Sad smo puna 4 mj, krenut ću sad s kašicama, nadam se smo da će to bolje prihvatiti...

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Isti problem gotovo identičan vašem samo što smo mi rođeni u 36 tj.zbog posljedica trombofilije i propadanja posteljice.Moja djevojčica isto sada ima 4mj. i ne želi jesti.Naša priča je još kompliciranija.4-ti dan nakon rođenja završavamo na intenzivnoj na Rebru sa dijagnozom nekrotizirajućeg enterokolitisa(udar crijeva)Uglavnom 2 tj. smo na poštedi i hranjeni samo infuzijom.Nakon toga hranjena je na sondu tj.kombinacija duda-sonda.Nikako je nisu uspijevali nahraniti na dudu.Ja sam dolazila u 9-18 popodne da bi bila na što više obroka samo da joj ne guraju prokletu sondu koju je ona onako majušna(2520g.i 44 duga)čupala i gušila se itd.Otpušteni smo kući tako ne znajući što nas čeka.3 tjedna muke kod kuće jede sve manje i majnje,plače,otima se,okreće glavu jede 40ml svaka 3 sata nekad 20ml.Dobiva svega 220g u 3 tjedna.Ponovno završavamo na rebru gdje joj je rađena pasaža crijeva i sve je u najboljem redu ali ona i dalje ne želi jesti.Htjeli su me obučiti kako se stavlja sonda da ju doma tako hranim.Nisam prihvatila jer joj je to užasan stres.Sad je hranim na spvajuć,nekad jede nekad ne.Probudi se,urla i otima i dalje.Na kilaži dobiva minimum minimuma nekih 600g mjesečno.Gastroenterologu smo išli privatno jer se ovaj na Rebru nije u 5 dana udostojio pojaviti,a suprug ne može zbog posla.Tamo nam je gastro.rekla da takve stvari rade pametna djeca i da ona priča kao da joj je 7mj.,a ne 4.mj.tamo mi je gastro rekla da je moguće da ima Infantilnu anoreksiju i da bi bilo dobro da ju hranim na sondu.Ponovno sam odbila,pa mi je rekla da sam bahata.Svega sam se nagledala na tom Rebru i znam da je sonda dvosjekli mač.Djeca koja se navuku na nju nikad više ne jedu nikako nego na sondu jer ne žele:Rekla je jedna sestra da postoje 17-godišnjaci koji si sami stavljaju sondu.Ne znaju žvakati,gutati.Ti se refleksi s vremenom izgube.Mi u formulu stavljamo Infantrini visokokalorično mlijeko za kognitivni rast i razvoj.I ja i suprug smo napola ludi,ali se ne damo.Našacurica je naše jedino dijete iz 4-og pokušaja.Dalje si samo možete zamisliti.A ta američka sr..nja o anoreksiji nek idu do vraga...i ja sam bila dijete koje nije bilo neki jelac ali prije 35 g.nitko to nije gledao koliko sam dobila dobila i nisam zato anoreksična,kognitivno zaostala iako sam othranjena na kravljem mlijeku.Isto su me moji vodili na pretrage.s 2.5g.su mi radili kolonoskopiju i zaključili da imam lijena crijeva.I šta sad...Ne dajte dijete na sondu sve dok ikako jede milom ili silom.Ja se nadam da će mo uspjeti inače mi se smiješi Vrapče.

  17. #17

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    Joj mice vidim da ste u velikom problemu... Čuj, ja bih sa 600 g mjesečno obzirom na situaciju bila zadovoljna. Jesi ju probala hraniti žlicom? Mi se tako hranimo zadnja 3 tjedna, jer bočicu želi samo u snu, ne pojede puno ali nešto ipak pojede... Obroci nam traju po 45 minuta, kad jede kašice onda i manje jer ih nekako bolje prihvaća...
    Izludit ću skroz, sad sam u fazi kad nekako sebe krivim za sve, ne znam točno za što ali velim- u toj sam fazi...

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    mozda neke mame, poput mene, mogu vas "utjesiti" kako imaju dijete koje previse jede: moj maleni pojede dnevno hrpu, al hrpu svega i svacega. i treba malo kresati...

    s druge strane imam necakinju koja danima ne jede nista, a onda pojede nesto sto stvarno voli: jednu zlicu! i tako godinama...

    rjesenje ne vidim ni na jednoj strani

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno odgovr milis

    Citiraj Milis prvotno napisa Vidi poruku
    Joj mice vidim da ste u velikom problemu... Čuj, ja bih sa 600 g mjesečno obzirom na situaciju bila zadovoljna. Jesi ju probala hraniti žlicom? Mi se tako hranimo zadnja 3 tjedna, jer bočicu želi samo u snu, ne pojede puno ali nešto ipak pojede... Obroci nam traju po 45 minuta, kad jede kašice onda i manje jer ih nekako bolje prihvaća...
    Izludit ću skroz, sad sam u fazi kad nekako sebe krivim za sve, ne znam točno za što ali velim- u toj sam fazi...
    Da u velikom problemu...probala sam na žlicu,špricu,šalicu,nema šta nisam. I nama obroci traju po 45 min i sat vremena.Kašicu smo tek počeli sad voćnu uvoditi i pojede svega 4 žličice ali dobro to je početak.ja sam tu fazu davno prerasla.Ni za što mi nismo krive.Psiholozi znaju dosta nabiti osjećaj krivnje.ja sam se krivila za to što se razbolila ali ne vrijedi.Evo je upravo se dere iz petnih žila i ne želi ni vidjeti dudu ali danas je pojela 3 puta po 150 ml. Idem se borit.

  20. #20
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Moj je tek sada (sa 6 i pol godina) počeo malo normalnije jesti. Najgore mi je bilo što sam ja tu na forumu otkad je bio beba i ja sam si zacrtala da će on jesti kuskus, proso, humus... svelo se na to da je s dohranom krenuo s punih godinu dana, godinu dana je jeo valjda samo kruh i jogurt, mogla bih nabrojiti na prste koliko komada mesa je do sada pojeo, čušpajze uopće ne jede... a najgore je bilo gledati ga kako preskoči doručak, pa ručak, a onda mu za večeru daš ono što voli makar i bilo nezdravo jer ga ne možeš gledati kako ne jede. Pokušali smo s onim "probaj barem žlicu" a nakon što se poslije poriluka ispovraćao prestali smo.
    Tada sam si kupila knjigu "Moje dijete ne želi jesti" mislim da se tako zove i kada sam čitala o djeci koja UOPĆE ne jedu, ne žvaču, jedu na sondu smrzla sam se i vidjela da nismo baš toliko zaglibili. Uglavnom, davno sam tu knjigu čitala pa sam već i zaboravila ali kada je riječ o takvim situacijama gdje je ugroženo zdravlje tu se ne biraju sredstva, tj. dotični liječnik je to rješavao između ostalog i ucjenom. Sve je bilo polako, mic po mic (i on isto kaže kako roditelji sami nisu mogli hraniti dijete već to mora neka druga osoba) ali znao je doslovno uzeti djetetu iz ruke omiljenu igračku ili nešto što dijete voli, pa mu približiti žlicu ustima (jer su mnoga djeca imala "strah od žlice") i vratiti igračku. Pa onda opet uzeti pa dodirnuti usne žlicom i tako dok dijete ne bi malo probalo hrane.
    I da, njegov savjet je za djecu koja malo jedu da se hrana obogati kalorijama - dodati maslaca, slatkog punomasnog vrhnja i sl.

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj LIMA prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je tek sada (sa 6 i pol godina) počeo malo normalnije jesti. Najgore mi je bilo što sam ja tu na forumu otkad je bio beba i ja sam si zacrtala da će on jesti kuskus, proso, humus... svelo se na to da je s dohranom krenuo s punih godinu dana, godinu dana je jeo valjda samo kruh i jogurt, mogla bih nabrojiti na prste koliko komada mesa je do sada pojeo, čušpajze uopće ne jede... a najgore je bilo gledati ga kako preskoči doručak, pa ručak, a onda mu za večeru daš ono što voli makar i bilo nezdravo jer ga ne možeš gledati kako ne jede. Pokušali smo s onim "probaj barem žlicu" a nakon što se poslije poriluka ispovraćao prestali smo.
    Tada sam si kupila knjigu "Moje dijete ne želi jesti" mislim da se tako zove i kada sam čitala o djeci koja UOPĆE ne jedu, ne žvaču, jedu na sondu smrzla sam se i vidjela da nismo baš toliko zaglibili. Uglavnom, davno sam tu knjigu čitala pa sam već i zaboravila ali kada je riječ o takvim situacijama gdje je ugroženo zdravlje tu se ne biraju sredstva, tj. dotični liječnik je to rješavao između ostalog i ucjenom. Sve je bilo polako, mic po mic (i on isto kaže kako roditelji sami nisu mogli hraniti dijete već to mora neka druga osoba) ali znao je doslovno uzeti djetetu iz ruke omiljenu igračku ili nešto što dijete voli, pa mu približiti žlicu ustima (jer su mnoga djeca imala "strah od žlice") i vratiti igračku. Pa onda opet uzeti pa dodirnuti usne žlicom i tako dok dijete ne bi malo probalo hrane.
    I da, njegov savjet je za djecu koja malo jedu da se hrana obogati kalorijama - dodati maslaca, slatkog punomasnog vrhnja i sl.
    Ja sam Lima po struci inače odgojitelj i znam što su djeca,nešto sasvim drugo no što piše u našoj stručnoj literaturi ili bilo kojoj drugoj knjizi o odgoju djece.Imam dovoljno radnog iskustva da bi mogla reći da sam se nagledala svega i svačega,a da ne govorim o djeci koja su svoj dan u vrtiću provela ne jedući ništa ili samo sa šniticom kruha do pluvanja u zdjelice...Djeca su od roditelja zahtijevala da se kaže odgojiteljima skupine da ih ne tjeraju jesti jer u protivnom ne žele u vrtić. Ja sam se tad zgražala kad su roditelji molili da ne tjeramo djecu jesti,a sada kada imam dijete koje je takvo kakvo je nisam više sigurna ni u šta.Milis se krivi ne zna za šta,podsvjest sigurno zna,a njezin maleni to koristi jednako kao i moja djevojčica.Kad jede iz bočice nikada ne želi uspostaviti kontakt oči u oči.Ponekad sam imala osjećaj da me ne podnosi,ni mene ni bočicu no u suštini opet jedino od mene hoće jesti tj.mora i ona to zna.Tu više nisam mama već odgojitelj jer ako pretjerano uključim osjećaje gotovo je,više ne jede,još jače se dere i otima. to mi je u početku bilo užasno ali kad smo drugi put završili u bolnici i kad sam vidjela da nam se smiješi sonda rekla sam sama sebi"Ti to moraš".Plačem kad spava i ne vidi...

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Gdje si Milis?Riješila si problem nejedenja?Ako jesi reci kako?Ja nisam.

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    Tu sam... Ne znam jesmo li riješili problem, ali trudimo se... Zadnjih 10- ak dana imamo 5 obroka: ujutro na žlicu pojede mlijeko, pa onda ima 2- 3 puta dnevno kašasti ili polukašasti obrok (uvijek je mlijeko, uz dodatak voća- povrća- žitarica, kako kad) jer nam to ide puno bolje nego samo mlijeko... između pije na bočicu vodu/ čaj/ sok. U spavanju oko 22- 23 h popije još nešto mlijeka. Znam da dijete ove dobi ne bi trebalo jesti toliko kašastih obroka, ali kad drukčije ne ide... U Klaićevoj su mi rekli (gastroenterolog i nutricionist) da mu dajem što god hoće, bitno je da jede i da raste. Trudimo se unijeti barem 500 ml mlijeka dnevno. Ići ću ga vagati drugi tjedan, inače je na zadnjoj vagi pokazalo da je dobio 280 g u 16 dana (u ovom periodu je "školski" prirast 300 g u 14 dana, tako da i nismo tako loši obzirom na situaciju).

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Mi smo dobili 500gru 18 dana za nas je to super jer smo toliko ili malo više dobivali mjesečno.Imamo 5 mliječnih obroka i jedan kašasti griz +neka voćna kašica.Ne usudim joj se davati toliko kašastih jer ona ne želi ni čaj ni vodu.Na žlicu želi jesti ali to je tek nekih 30-50ml kašice,ne znam da je to baš dovoljno?.Koliko tvoj maleni pojede kašice?.Što se mlijeka tiče ja ga stalno zagušćujem keksolinom zbog njenog refluksa tako da nikad ne jedemo čisto.Uglavnom jede u snu,a kad ne spava onda hopsam po kući,pjevam i nosam je i nunam i izvodim ne znam ni ja što.Unos mlijeka nam je 600-800ml+kašica ako smo te sreće da ne povraća.Inače smo na atirefluksnom mlijeku (kršitelj koda) AR i to je samo po sebi gusto.Rijetki su ti dani kad pokazuje da je gladna.A kad je onda je u stanju i budna pojesti 160ml u 20 min.Od 6 mj.života ću joj počet davati vitaminske kapi Infant care od nutricije.Do tad smo na Infantriniju i to nam je zaista pomoglo u prirastu na težini.,a da li će kapi pomoć vidjet ću.?!

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Ispravak kapi su od TwinlabaDanas užasan dan,nije htjela jesti nikako jutarnji obrok.Natezale smo se od 6do 7 i 30.I onda kad sam se otišla na 15min ohladiti i smiriti,pojela je za 15 min 140.Zaista osjećaje ne smijem pokazivati,ali danas smo išli na vježbice i žurilo mi se i to je osjetila i u inat,ne ne i ne.,ali zato smo otkrili novu voćnu kašicu koja nam se sviđa Marelica,riža.Pojela je pola bočice.Kod nas pali pjevanje i nunanje,probaj Milis,makar je to rizik,može se naviknuti pa možda drugačije neće htjeti jesti.Da barem imam neko pametno rješenje ali ja sam samo jedna očajna mama koja pokušava sve samo da ne završimo na sondi.I mene je pedijatrica slala nutricionistu ali sam odbila jer znam da ništa pametno neću čuti.Tebi bar nisu rekli da će ti bit lakše hraniti na sondu kao menipotakli su te da pokušaš sve i tako treba biti.Ja sam svaki dan sebi predbacivala,da sam ovo,da sam ono,ali naša su djeca zdrava,pametna i samo je to važno.Mi smo glavne karike u lancu,ako mi popustimo ili puknemo sve je gotovo.Znam da nije za utjehu, ali kad se sjetim dječice s intenzivne s raznim anomalijama,rođenim s tumorima,srčanim greškama...:,utješim se i idem dalje.Primjer jedne mame na čijem mjestu nitko na svijetu ne bi želio bitirva trudnoća-beba umire u njoj u 27tj.;druga tr.rodila je prekrasnu curicu zdravu i naprednu,ali sa 2mj,otkrivaju tešku srčanu grešku.Operacija u Njemačkoj dobro prolazi.povratak na oporavak na rebro koban,umirea da ne govorim da sam se nagledala od najsićušnijih do malo većih tjelešca pod bijelim plahtama.To je moja užasna stvarnost za ne poželjeti nikome...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Pozdrav, milis ovo sve sta citam je tocno ono kroz sto ja prolazim vec godinu dana, al po redu sve osim boravka u bolnici i rota virusa. Ali moj bebac je salmonelu imao, al to je druga prica.
    Trazim po forumima mjesecima vec, al niko s ovakvom pricom, svi samo o tome kako im djete ne voli npr. mrkvu i jao problema. Uf.
    Da ne duzim, moj malac je jeo prva dva mjeseca super, sisao sve, dobro dobio na tezini, i s dva ipo mjeseca poceo zezat, prvo nije htio jest umoran, pa s vremenom nije htio uopce budan jest. Uspavljivala bi ga gladnog po sat vremena da mu dam jesti. Prirast na tezini je bio ili nikakav ili mizeran tipa 200 g u mjesec dana. Pa smo s 4ipo mjeseca poceli s dohranom rizolino, pa voce, htio je samo rizolino na mom mlijeku pa sam se do nedavno izdajala 4 puta dnevno, a hranila ga po sat, 4 5 puta dnevno, ni sama neznam kako smo to sve izgurali. Pedijatrica je to sve znala, ja sam se zalila al kod gastroenterologa smo dobili termin tek kad je njemu bilo 9 mjeseci i dobio je dijagnozu "tesko hranjivo djete".
    Eto sad kao imamo dijagnozu koja je na papiru i osim sto sam na temelju nje dobila produljenje porodiljnog nema pomoci.
    On je super, zdrav, vesel, cak i ne premrsavo djete. Pa svi kad ga vide recu ma daaaaj pa super je vidi ga sta ga silis da jede, al niko ne kuzi da je on zdrav i ok tezine JER ja imam nenormalno puno strpljenja i zivaca. To je onako opcenito, al naravno da puknem i placem i pitam se svako par dana jesam li mu ja to cime prouzrocila... Jednostavno nemozes da se ne pitas, makar duboko u sebi vjerujem da nisam i prihvatila sam ga takvim kakav je bez da vise puno analiziram:/ nekako guram iz dana u dan iz obroka u obrok, sad blesi u crtice, pjesmice, pustim mu, ne zelim ni sebe ni njega vise traumatizirat.
    Jedino me to svako malo izbace iz takta savjeti tipa "pusti ga da ogladni", "ni moji nisu htjeli jest pa sam im davala sta vole" uf. Ljudi ne kuze dok im se ne dogodi. Isto je njemu jel savrsena kasica od marelice ili grasak, isto!
    Mi smo sad u fazi da pije zeljezo ima mjesec dana, nikakvog pomaka nema. Sad sam s toga presal na neki multivitamin, nista... Smijesna sam sebi vise s pokusajima, al tako mi je lakse, da znam da sam probala.
    Eto toliko zasad od mene, nisam neka utjeha, al eto drzi se, znam kako ti je :/

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Prestala je jesti i u snu,probudi se i ne želi,na žlicu pojede jako malo,očajna sam,bojim se da nećemo dobro završiti....

  28. #28

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj mice prvotno napisa Vidi poruku
    Prestala je jesti i u snu,probudi se i ne želi,na žlicu pojede jako malo,očajna sam,bojim se da nećemo dobro završiti....
    Mice ne brini, vidim po gornjim postovima da ti beba uspije pojest 600 ml mlijeka + kasice, moj malac je jeo cca 300 ml mlijeka s rizolinom, po 50 ml maksimum u obroku i kasicu od 125ml i narasto je i nije morao na sondu. Kazem prirast je bio mizeran al je nekako narasta. Sad ima godinu, 78 cm i 8.850kg a rođen je s 2.850kg (spasilo nas kod prirasta to sta je ta prva dva mjeseca dobro jeo i dobijo 1.8kg u 2 mjeseca).Ja sam ga dojila cupkajuci u najluđim pozama koja god je palila, a izdajala se poslje još 6 mjeseci jer je rizolino nekako prolazio s mojim mlijekom, kad bi mu AD priblizila poceo bi vristat :/
    Bit ce sve ok, ima gorih dana ima boljih... Moj je s 10 mjeseci imao fazu od 15 dana kad je jeo bas ono jeo sve, ja sam u šoku bila, sve super , tad sam mu uspila postepeno povecat doze obroka s tadasnjih 70ml do 160ml. I onda nakon 15 dana opet sve od pocetka, mislila sam da cu u ludnici zavrsit. Taman sam se ponadala i sve iz pocetka.

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Mice ne brini, vidim po gornjim postovima da ti beba uspije pojest 600 ml mlijeka + kasice, moj malac je jeo cca 300 ml mlijeka s rizolinom, po 50 ml maksimum u obroku i kasicu od 125ml i narasto je i nije morao na sondu. Kazem prirast je bio mizeran al je nekako narasta. Sad ima godinu, 78 cm i 8.850kg a rođen je s 2.850kg (spasilo nas kod prirasta to sta je ta prva dva mjeseca dobro jeo i dobijo 1.8kg u 2 mjeseca).Ja sam ga dojila cupkajuci u najluđim pozama koja god je palila, a izdajala se poslje još 6 mjeseci jer je rizolino nekako prolazio s mojim mlijekom, kad bi mu AD priblizila poceo bi vristat :/
    Bit ce sve ok, ima gorih dana ima boljih... Moj je s 10 mjeseci imao fazu od 15 dana kad je jeo bas ono jeo sve, ja sam u šoku bila, sve super , tad sam mu uspila postepeno povecat doze obroka s tadasnjih 70ml do 160ml. I onda nakon 15 dana opet sve od pocetka, mislila sam da cu u ludnici zavrsit. Taman sam se ponadala i sve iz pocetka.
    Joj nemaš pojma koliko si me utješila,stvarno mislim da ću poludit.Mi jesmo na nekih 160 al ako jedemo.Danas sam joj uspjela uvalit 2x po 160 i jednom 100 +40ml grizaJa znam da moja djevojčica ima PTSP od bočice i svega što se gura duboko u usta i kako joj pomoći??? Znam da je to zbog sonde isto kao i refluks(nekad povraća i kroz nos zbog toga)ali šta sad da ju vodim psihologu ili da se ja idem liječiti kao što su to naveli u emisiji Provjereno.Idem da ne kažem kud...Borit ću se kao i ti i nadati se da će jesti na žlicu i piti na čašu.Samo da mi bilo kakve tekućine hoće piti ali neće.To me muči ,sad je vruće ,bojim se da ne dehidrira.Ona za razliku od tvog malca jede manje kašice i to je tu negdje.Uf,spadam s nogu

  30. #30

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Jao sad sam procitala i ovi tvoj prvi post pa sam šokirana da su ti i pedijatar i gastroenterolog rekli da doma hranis djete na sondu!?!
    Po meni (laiku) si dobro postupila sta se nedas i trudis, pa to bi stvarno bilo prestrasno! Ja sam pak naisla na drugu krajnost, nasoj pedijatrici je 400g mjesecno ok prirast (za dojenu djecu) pa je ona mjesecima tolerirala mal prirast (šta je dobro jer mi ne stvara toliki presing) ali smo zato dosta kasno isli gastroenterologu,a ja sam u međuvremenu doma ludila da bi on dobio tih 300-400g. Isto smo mu davali infatrini i nedavno nam je dr. rekla za neki prašak na bazi kukuruza koji dodaje kalorijsku vrijednost obroku a ne mijenja mu strukturu ni volumen (navodno) pa se dodaje bebama u 3 , 4 obroka, čisto da znas da i to postoji.
    Moj ti nije isto pio do prije mjesec ipo mozda jer nije htio nikakve boce, meni je upalilo s bocicom za uciti piti, ima silikonski gornji dio al nije ko duda, pa je pomalo naucio piti (al hoce samo vodu iz nje :D ) ili probaj na casicu (vise se priolije al vridi probat).
    A sto se ljecenja tice, ja bi rado da mi neko kaze ako sam ja nesto sj...la ili nacin kako da nesto promjenim, al eto neide to tako kod nas. Stisni zube, probaj se umirit i radit na sebi da ne poludis, prosetat negi malo se maknit i tako to. Sretno

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Jao sad sam procitala i ovi tvoj prvi post pa sam šokirana da su ti i pedijatar i gastroenterolog rekli da doma hranis djete na sondu!?!
    Po meni (laiku) si dobro postupila sta se nedas i trudis, pa to bi stvarno bilo prestrasno! Ja sam pak naisla na drugu krajnost, nasoj pedijatrici je 400g mjesecno ok prirast (za dojenu djecu) pa je ona mjesecima tolerirala mal prirast (šta je dobro jer mi ne stvara toliki presing) ali smo zato dosta kasno isli gastroenterologu,a ja sam u međuvremenu doma ludila da bi on dobio tih 300-400g. Isto smo mu davali infatrini i nedavno nam je dr. rekla za neki prašak na bazi kukuruza koji dodaje kalorijsku vrijednost obroku a ne mijenja mu strukturu ni volumen (navodno) pa se dodaje bebama u 3 , 4 obroka, čisto da znas da i to postoji.
    Moj ti nije isto pio do prije mjesec ipo mozda jer nije htio nikakve boce, meni je upalilo s bocicom za uciti piti, ima silikonski gornji dio al nije ko duda, pa je pomalo naucio piti (al hoce samo vodu iz nje :D ) ili probaj na casicu (vise se priolije al vridi probat).
    A sto se ljecenja tice, ja bi rado da mi neko kaze ako sam ja nesto sj...la ili nacin kako da nesto promjenim, al eto neide to tako kod nas. Stisni zube, probaj se umirit i radit na sebi da ne poludis, prosetat negi malo se maknit i tako to. Sretno
    Bokić ovca,znam, misliš na Maltodekstrin.Kupila sam ja i to al dok ne napunimo 8 kg davat ću Infantrini .Što se vode tiče dajem joj na čašu i hoće al što kažeš više završi vani nego u ustima ali dobro,ja pokušavam sa onim (kršitelj koda)ovim kljunom al ona samo brusi desni u to.jedan dan je slučajno potegla i malo popila.Možda se predomisliNišta nisi sj...la.To su takva djeca.Dolazim u napast da kupim knjigu "Moje dijete ne želi jesti".Vjeruj mi već sam si zube polomila od stiskanjaI

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Ovca kakva je to duda točno?Da probam i to.Na sve se nakostriješi,čaj, voda,sok sve što curi iz dudeSad ima fazu jesti grisolino sa bananom i to jede s guštom,čokolino tako tako al zato je mesna kašica dosta dobro prošla.E sad jel to samo faza?!Sve se bojim ponadati.Milis nema te više???

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    Citiraj mice prvotno napisa Vidi poruku
    Milis nema te više???
    Tu sam, ali ne stižem na internet...
    Dakle, na prošloj vagi 350 g u 2 tjedna, sad smo 5 mj i 10 dana stari.
    Mladić je odlučio jesti 4 obroka dnevno, sve od 7 ujutro do 7 navečer, noćni obrok je izbacio skroz (ili popije oko 50 ml mlijeka). U ta 4 obroka ja mu smutim sve i svašta, tako da ukupno dnevno u raznim kombinacijama ima: oko 700 ml mlijeka, 190 g voćne kašice (jedna velika), 6- 7 žlica pahuljica od žitarica, i za ručak krumpir/ riža/ palenta+ tikvica/ korabica/ brokula/ mrkva... Ne znam, valjda mu je to dosta? Popije 150- 250 ml još čaja/ soka/ vode, i to mu je dosta...
    Naravno, i dalje sve na žlicu, osim čaja kojeg uglavnom hoće na bocu. I uz puno zabave i svačijeg kreveljenja da mu se odvrati pažnja.
    Kako vam to zvuči?

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    Citiraj Milis prvotno napisa Vidi poruku
    6- 7 žlica pahuljica od žitarica
    Pod žlicama ne mislim gotova kašica nego toliko velikih žlica suhih pahuljica koje mu umiješam u mlijeko/ kašicu

  35. #35
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mills, meni to zvuči odlično. Toliko nije moj u toj dobi jeo, koji je jeo kao "normalno".

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj Milis prvotno napisa Vidi poruku
    Tu sam, ali ne stižem na internet...
    Dakle, na prošloj vagi 350 g u 2 tjedna, sad smo 5 mj i 10 dana stari.
    Mladić je odlučio jesti 4 obroka dnevno, sve od 7 ujutro do 7 navečer, noćni obrok je izbacio skroz (ili popije oko 50 ml mlijeka). U ta 4 obroka ja mu smutim sve i svašta, tako da ukupno dnevno u raznim kombinacijama ima: oko 700 ml mlijeka, 190 g voćne kašice (jedna velika), 6- 7 žlica pahuljica od žitarica, i za ručak krumpir/ riža/ palenta+ tikvica/ korabica/ brokula/ mrkva... Ne znam, valjda mu je to dosta? Popije 150- 250 ml još čaja/ soka/ vode, i to mu je dosta...
    Naravno, i dalje sve na žlicu, osim čaja kojeg uglavnom hoće na bocu. I uz puno zabave i svačijeg kreveljenja da mu se odvrati pažnja.
    Kako vam to zvuči?
    Meni to zvuči fenomenalno,pretvorila si ga u pravu izjelicu,bravo Milis trud ti se isplatioMi i dalje jedemo po starom,na spavajućRekla sam već i ja bi tako da mi hoće tekućinu na bočicu ali neće i sada moram tako dok ne naučimo piti na čašu.Ovo povrće kupiš kao gotove kašice ili kuhaš pa pasiraš??Daj,moim te,ako uspiješ napiši malo kako radiš kašice,stavljaš maslinovo ulje ili maslac u povrtne? Znači imaš 3 voćne kašice sa žitaricama(rižine pah.,gris itd.)i jedan sa povrćem?Jesam ja to dobro razumjela??Eto ti si tražila pomoć,a na kraju si se sama izborila.Svaka čast.

  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    Citiraj mice prvotno napisa Vidi poruku
    Meni to zvuči fenomenalno,pretvorila si ga u pravu izjelicu,bravo Milis trud ti se isplatioMi i dalje jedemo po starom,na spavajućRekla sam već i ja bi tako da mi hoće tekućinu na bočicu ali neće i sada moram tako dok ne naučimo piti na čašu.Ovo povrće kupiš kao gotove kašice ili kuhaš pa pasiraš??Daj,moim te,ako uspiješ napiši malo kako radiš kašice,stavljaš maslinovo ulje ili maslac u povrtne? Znači imaš 3 voćne kašice sa žitaricama(rižine pah.,gris itd.)i jedan sa povrćem?Jesam ja to dobro razumjela??Eto ti si tražila pomoć,a na kraju si se sama izborila.Svaka čast.
    Ah pravu izjelicu, ha ha... složila bi se s time kad bi on to sve sam i lijepo tražio i pojeo (kao što je starija kćer), ovako je to sve nekako s natezanjem. No dobro, ne uvijek, neki obrok pojede sasvim lijepo, ili barem dio obroka pa onda počinje cirkus, pa imamo pauzu po par minuta s dudom tješilicom u ustima, ili ga moramo zabavljati, ili nešto treće... Prvi jutarnji obrok je najčešće živi šou, taj najdulje jede i najviše gunđa (a prije je jeo prije 12- 13 sati, ne kužim kako nije ni gladan ni žedan...).
    Od mlijeka jede (kršitelj koda) 1. Voćne kašice mu kupim gotove. Povrće mu sama kuham, dobijem domaće. (tako sam i maloj radila, ona nikad nije htjela domaće voćne kašice a ni gotove povrtne; isto kao ni nećakinja a ni hrpa djece koju znam, ne znam zašto je to tako ) Od žitnih pahuljica trenutno jede onu iz DM- a 4 zrna (riža, kukuruz, proso, heljda), i uvijek mu kupim neke takve bio. E sad: ujutro oko 7 h ima 170 ml (kršitelj koda)a s 2 mjerice (mjerica od (kršitelj koda)a, odgovara 1 velikoj žlici) pahuljica. Onda oko 10,30 ima ovako: 1/2 voćne kašice velike, dopunim vode do 150 ml, u to stavim 2 mjerice žitnih pahuljica i 4 mjerice (kršitelj koda)a (provjerila s gastroenterologom i nutricionistom, mogu tako, u ukupni volumen voća i vode mu stavim mjerica AD kao da stavljam samo u vodu). To bude onako polutekuće, nije prekruto tako da nemam veliki problem s tekućinom. Isto to pojede i prije spavanja navečer. A za ručak ima krumpir/ palentu/ rižu od ugljikohidrata s nekim povrćem tipa koraba/ tikvica/ brokula/ mrkva, sve ukašim štapnim mikserom, dodam vode do 150 ml, i opet 3- 4 mjerice (kršitelj koda)a. Između pije nešto tekućine, kako koji dan.
    Planiram ga "proganjati" s mlijekom do nekih 6 mj, mislim na to da mu je mlijeko u svakom oboku, a onda ću mu početi nuditi kao što sam maloj: ujutro mlijeko, užina voćna kašica (možda "podebljana" mlijekom i žitaricama, ali ne kao sad), ručak meso/ povrće/ žitarice ili krumpir, užina voćna kašica/ jogurt kad dođe vrijeme za njega, večera žitarice s mlijekom, tako da dobije ukupno 500 ml mlijeka. S njom je sve bilo super prelako, ali s njim... eh...

  38. #38

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    I da, stavim maslinovo ulje u ručak.
    Mice, kako vi jedete?

  39. #39
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Milis prvotno napisa Vidi poruku
    Ah pravu izjelicu, ha ha... složila bi se s time kad bi on to sve sam i lijepo tražio i pojeo (kao što je starija kćer), ovako je to sve nekako s natezanjem. No dobro, ne uvijek, neki obrok pojede sasvim lijepo, ili barem dio obroka pa onda počinje cirkus, pa imamo pauzu po par minuta s dudom tješilicom u ustima, ili ga moramo zabavljati, ili nešto treće... Prvi jutarnji obrok je najčešće živi šou, taj najdulje jede i najviše gunđa (a prije je jeo prije 12- 13 sati, ne kužim kako nije ni gladan ni žedan...).
    Nisam sigurna što misliš pod "natezanjem", ali želim te malo utješiti.
    Pogledaj za početak temu tu na Rodi "odbijači dohrane".
    Znam i jasno mi je da si istraumatizirana cijelom situacijom, ali možda imaš i prevelika očekivanja, jer je prvo dijete jelo super.
    Moje dijete ima 6 godina, prije cca godinu dana je valjda prvi put rekao da je gladan i tražio hranu.
    Oduvijek svaki obrok traje u nedogled (doslovno od rođenja). Od prvog obroka je jeo sporo, polako i manje količine od prosjeka.
    Dohranu je donekle prihvatio debelo nakon godinu dana, ali naglasak na donekle.

    Od žlice je imao fobije iz nepoznatog razloga (nikad ga nisam silila da jede žlicom), pa sam ga hranila prstima, kao majmunčića - DUGO.

    Bio je u stanju biti gladan u nedogled.
    S vremenom nisam uopće spominjala hranu, jer ako bih pitala da li je gladan uvijek šou.
    Samo sam znala pripremiti obrok i staviti pred njega.
    Znala sam odokativno nakon koliko je gladan.
    ...

  40. #40
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Milis prvotno napisa Vidi poruku
    Tu sam, ali ne stižem na internet...
    Dakle, na prošloj vagi 350 g u 2 tjedna, sad smo 5 mj i 10 dana stari.
    Mladić je odlučio jesti 4 obroka dnevno, sve od 7 ujutro do 7 navečer, noćni obrok je izbacio skroz (ili popije oko 50 ml mlijeka). U ta 4 obroka ja mu smutim sve i svašta, tako da ukupno dnevno u raznim kombinacijama ima: oko 700 ml mlijeka, 190 g voćne kašice (jedna velika), 6- 7 žlica pahuljica od žitarica, i za ručak krumpir/ riža/ palenta+ tikvica/ korabica/ brokula/ mrkva... Ne znam, valjda mu je to dosta? Popije 150- 250 ml još čaja/ soka/ vode, i to mu je dosta...
    Naravno, i dalje sve na žlicu, osim čaja kojeg uglavnom hoće na bocu. I uz puno zabave i svačijeg kreveljenja da mu se odvrati pažnja.
    Kako vam to zvuči?
    meni zvuči nevjerojatno da tako malo dijete može toliko pojesti?!
    moja ima godinu i pol, po meni sasvim solidno jede, ali ovu količinu hrane koju ti opisuješ ona pojede u 3 dana, AKO!?

  41. #41
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    meni zvuči nevjerojatno da tako malo dijete može toliko pojesti?!
    moja ima godinu i pol, po meni sasvim solidno jede, ali ovu količinu hrane koju ti opisuješ ona pojede u 3 dana, AKO!?
    To i ja pokušavam reči.

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    [QUOTE=puntica;2436592]meni zvuči nevjerojatno da tako malo dijete može toliko pojesti?!
    moja ima godinu i pol, po meni sasvim solidno jede, ali ovu količinu hrane koju

    Ne kužim, kako u 3 dana? Pa koliko onda jede po danu, i što?
    Ne znam, ja vjerojatno imam PTSP od cijele situacije, ali trudim se nahraniti ga maksimalno koliko ide, jer ne mogu opet podnijeti pomisao o bolnici ili komplketnom prestanku jedenja- a takvih faza je bilo...
    On nije odbijač dohrane, on je odbijač jela kao takvog- primarno mlijeka u tekućoj formi, dohrana nam je donijela puno svijetlih trenutaka kakvih prije nismo imali.

  43. #43
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    [QUOTE=Milis;2436626]
    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kužim, kako u 3 dana? Pa koliko onda jede po danu, i što?
    Napisala sam, otiđi na temu odbijači dohrane, pa vidi.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    za utjehu, moja ima 7, druga 5,5, i pojedu koliko si ti nabrojala da pojede tvoj malac od par mjeseci.
    ne jedu sva djeca jednako, niti jednake količine, niti su gladna-gladna.
    moje ručaju oko 13 sati i u stanju su do 19 ne pitat, i otišle bi spavat da ih ne podsjetimo na večeru.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Milis razumijem da imas PTSP tocno se to i meni događa, al anemona i putnica stvarno imaju pravo. Djete ti dosta pojede. Moj je isto odbijac sve hrane, i dohrana nam je bolje isla nego ikakvo mlijeko, pa sam ja sjedila s njim tako po sat vremena, zabavljala ga dok sve nebi pojeo i on bi pojeo i kao svi sretni. al se dogodilo da ja vise neznam koliko da inzistiram i dokle da ga tako hranim uz animacije i u sto vecoj kolicni. Pa sam bas ovih dana prominila plocu u svojoj glavi (potakla me vrucina i manjak mog apetita pa mi se cinilo da s obzirom koliko ja sad jedem njega i previse nudkam), dajem mu vise krute hrane tipa kruh, sir (ima 13 mjeseci) dva puta dnevno jogurt (jedino sto mu je od prvog dana ok) a mlijeko koje ocito mrzi sam izbacila osim onog u good night kasici koja mu je amo rec ok. I ide nekako na bolje, jos me strah to rec al cini mi se da smo na dobrom putu. Kuzim te skroz, jer tako bi i meni malac pojeo tako po misljenju mnogih dosta, al uz muku samo takvu i animacije i strpljenje pa nemozes rec da je to ok, kad si satrana posli svakog obroka.
    Što se prirasta tice 350g u 2 tjedan je i vise nego dovoljno (mada znam da ti to nije neka utjeha).

    Mice ta boca za uciti piti ti je od dm-ovog proizvodjaca babylove a imas istu i od drugih proizvodjaca, sretno.

  46. #46

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Kako mi jedemo,ni sama ne znam,još uvijek pretežno samo mlijeko na spavajuć? Eventualno grizolino s voćnom kašicom ili karamelino i to tako male količine da ovo što si ti napisala izgleda za nas definitivno nemoguća misija.Pa tvoj malac zbilja pojede toliko koliko ni ja ne bi pojela.Najviše što mi je pojela tog karamelina je bilo 70 ml i to samo zato jer je suprug zaspao i nije joj dao mlijeko(ja sam imala temperaturu)tako da nije jela od 23 do 8 ujutro.Kasnie je na spavajuć pojela 220 mlijeka.Odlučila sam više joj uopće ne davat mlijeko na bočicu dok je budna.Popije od 600-800ml.kako kad.Voljela bi da znam nazive tih phuljica a da nam ne pišu kršitelj koda jer ja sam prvi put mama i ne znam što se sve nalazi na policama za ma<le izbirljivce

  47. #47

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Hvala nemam šta izgubiti ako kupim i 20-tu bočicu po redu.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj mice prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala nemam šta izgubiti ako kupim i 20-tu bočicu po redu.
    Ajme da, ja sam prvo kupila neku od 60-70kn uf uf ta mi nista nije valjala jer se morao trudit pit a to naravno nije htio. ova ti je 14.90kn,

  49. #49

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj mice prvotno napisa Vidi poruku
    Kako mi jedemo,ni sama ne znam,još uvijek pretežno samo mlijeko na spavajuć? Eventualno grizolino s voćnom kašicom ili karamelino i to tako male količine da ovo što si ti napisala izgleda za nas definitivno nemoguća misija.Pa tvoj malac zbilja pojede toliko koliko ni ja ne bi pojela.Najviše što mi je pojela tog karamelina je bilo 70 ml i to samo zato jer je suprug zaspao i nije joj dao mlijeko(ja sam imala temperaturu)tako da nije jela od 23 do 8 ujutro.Kasnie je na spavajuć pojela 220 mlijeka.Odlučila sam više joj uopće ne davat mlijeko na bočicu dok je budna.Popije od 600-800ml.kako kad.Voljela bi da znam nazive tih phuljica a da nam ne pišu kršitelj koda jer ja sam prvi put mama i ne znam što se sve nalazi na policama za ma<le izbirljivce
    Jao moj dan danas nikad nije popio ili pojeo 220ml mlijeka,da ga drzim 3 dana bez hrane mislim da nebi...

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Super cijena,a da li će upalit javim.Za sad izbjegavam bočicu u nadi da će zaboraviti traume koje je proživjela i počet piti iz nje dobrovoljno.Malo ti je velik da mu pokušaš dat u snu.S druge strane stalno nam je nosić zaštopan,a pedica veli ništa osim fiziološke,a kad se nakupi šlajma onda povrati pola obrokada poludiš.Dudanje traje po sat vremena jer joj moram vadit dudu iz usta da udahne na usta.Ona kao i tvoj malac jedan dan jede,drugi dan ne,onda opet jede i tako odi mi dođi mi.Baš kad se ponadam da joj je nešto fino za par dana pljuje i neće.Isto ju moramo animirati raznim igačkama,pjevam joj,recitiram itd.Trudim se ne pokazivati strah,hoće li ili neće htjeti jesti,al ne mogu to uvijek.
    Milis puno ti hvala što si mi opisala kako radš kašice. Nemam vremena ni za što,sad je suprug hrani pa ja na brzaka postam.Vidi se da mi fali slova i sve je napisano zbrda zdola..

Stranica 1 od 19 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •