Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Dijete dijabetičar u vrtiću

  1. #1
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno Dijete dijabetičar u vrtiću

    Kakva je situacija s takvom djecom? Primaju li ih? Je li vrtić postavlja neke uvjete, kako je organizirano mjerenje šećera, davanje inzulina i briga oko hrane?

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Primaju ih, mislim da odgajateljice u grupi u kojoj je dijete primljeno prođu edukaciju na Rebru (pričam o Zagrebu).

    Dok se ovdje ne jave roditelji djece s dijabetesom, možeš pokušati kontaktirati udrugu Veliki za male: http://www.veliki-za-male.com/
    Također, postoji i klub roditelja u ZDD-u (Zagrebačko dijabetičko društvo), ovdje su kontakti: http://www.zadi.hr/dijabetes/index.php/kontakt.html

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    primaju ih, u našem vrtiću je jedna mala.

    sad ne znam dal mjere šećer mislim da ipak ne. prehranu dogovaraš s zdrastvenom voditeljicom.

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    prošo mi voz

    ali ako imaš papir i na njemu piše da se nekaj mjeri i pika moraš to dat ( kopiju) a oni bi trebali postupiti po tome.

    inače možda će te tražiti neki skraćeni program recimo poludnevni boravak ili nešto tak slično na koji mjesec.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Evo kako je to u vrtiću u koji su išli moji dečki. Još prije nekoliko godina s mojim mlađim sinom u grupi je bila djevojčica na inzulinu i uspješno su to rješavali. Sva djeca u grupi znala su o tome, a očito nastavljaju s tom praksom: http://www.vrticcvrcak.hr/rad-s-djecom/

  6. #6
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Tvoje dijete ima pravo na boravak u vrtiću,ostalo ćeš sve dogovoriti kada krenete.Uglavnom su djeca na skraćenom programu,jer roditelji tako i rade(odnosno jedan roditelj).
    Moj kolega se morao boriti ,jer su u vrtiću tvrdili da oni nisu educirani za to....

  7. #7
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nemam (srećom) osobno iskustvo, ali me zanimala praksa u vrtićima jer očito nije u svim gradovima jednako. Hvala na odgovorima.

  8. #8
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Kod na je bilo da se djeca primaju,i tete su prvi prvom dolasku odradile razgovor oko djetetove prehrane,alergija,dijabetes... Imale su pano na kojem su si stavile takve bitne cinjenice i mislim onda ide dogovor sa zdravstvenom voditeljicom. Takodjer su vodile koje djete treba dudu za spavanje,koje djete tj.cij mame brisu djete sa vlaznim maramicama,koje samo vodom... I tako su onda i one radile. Sve u svemu cini mi se to lijepi nacin za brigu nase djece dok su u vrticu

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    U našem vrtiću prije 5 godina tete su uredno vodile brigu od djetetu s dijabetesom. Znam da su mjerile šećer prije voćnog obroka i odlučivale nešto oko toga.
    Nikad nije bilo ni govora o tome da one ne bi mogle, znale ili htjele pratiti potrebe tog djeteta.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Citiraj ellica prvotno napisa Vidi poruku
    Tvoje dijete ima pravo na boravak u vrtiću,ostalo ćeš sve dogovoriti kada krenete.Uglavnom su djeca na skraćenom programu,jer roditelji tako i rade(odnosno jedan roditelj).
    Moj kolega se morao boriti ,jer su u vrtiću tvrdili da oni nisu educirani za to....
    nije da su svi, nego samo poneki koji to naprave samo jer su negdje čuli, a nažalost doktori ništa ne savjetuju.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    U našem vrtiću prije 5 godina tete su uredno vodile brigu od djetetu s dijabetesom. Znam da su mjerile šećer prije voćnog obroka i odlučivale nešto oko toga.
    Nikad nije bilo ni govora o tome da one ne bi mogle, znale ili htjele pratiti potrebe tog djeteta.
    Isto tako. Ali ako se dobro sjećam, odgajateljice su išle na edukaciju za to, nisu ništa radile na svoju ruku.

  12. #12
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Jelena misliš na pola radnog vremena?Ja imam dijete s dijabetesom,pa barem nam je u današnje vrijeme dostupan internet,razne udruge i sl.
    Nije meni dr.rekla da imam pravo ni na inhalator za astmu prije nekoliko godina dok nisam pitala.....

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    a koliko ti je trebalo da pitaš?meni su bezbroj puta rekli da nemam pravo na ništa., a onda kad nešto izvojevaš i sami se čude kak je moguće.

    ma u tome je stvar sve moraš sam, doktori ništa ne kažu, ja slučajno čula od susede koja je imala sličan problem.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 18.05.2013. at 07:30

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    ellica bi li lijepo od tebe da napišeš i akk ćesto to rade tvojem djetetu i slično, da se čokolada zna pripremiti.

  15. #15
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Moje dijete nije imalo dijabetes u vrtićkoj dobi,pa tu stvarno nemam osobnog iskustva.On je dobio dijabetes sa skoro punih 11,prije godinu dana....
    Da,nažalost sve moramo znati sami...ja sam inhalator dobila prije nekih 6,7 godina,pitala sam dr.bi li nam pomogao i imamo li pravo na njega,nije mi dugo trebalo da pitam,samo onda nisam imala net i komp,život bi mi bio puno jednostavniji možda da jesam.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    ma u to doba nitko ili skoro nitko nije imal net, ja sam svoju prvu njegu tražila pred više od 11 godina, kad su to samo poneki radili, a onda mi cura na cesti slučajno veli da imaš pravo i na dječji, pa zar je to teško bilo reč socijalnom radniku ako si već bio kod njega.Ellica ti si sad na SRV?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 18.05.2013. at 16:32

  17. #17
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Ja nažalost ne radim,prestala sam taman mjesec dana prije dijagnoze
    Ali ću se morati od jeseni baciti u potragu za poslom.Na dječji nisam sigurna da imamo pravo,nisam se ni raspitivala,jer mi muž kakti ima preveliku plaću.

  18. #18
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Cure, pomoć.
    Djetetu od frendice je početkom prošle vrtićke godine dijagnosticiran dijabetes, nastavilo je pohađati vrtić samo na par sati, tipa od 9 do 12. Imaju onaj aparatić koji se prisloni uz dijete koji očita šećer, mama radi blizu, ali ta zgrada nema medicinsku sestru pa bi vrtić dijete preselio u drugu zgradu koja ima medicinsku sestru (nekih 200 m dalje). No, izgleda da vrtić nema volje za povećanjem broja sati boravka u vrtiću (tipa na 6 sati, što bi roditelji htjeli) pa ispada da nema nekog smisla da se dijete seli iz dosadašnje grupe i doživljava dodatni stres u životu (s 3 i pol dobilo dijabetes, sad će brat u školu pa ostaje bez njega u grupi, i onda još i nova grupa, a svi prijatelji s kojima se i privatno druži su ostali u staroj).

    Kakva su vaša iskustva? Ako imate link na neki propis koji regulira takve situacije, bit ću zahvalna, da sad ne kopam jer imam hrpu posla.

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Duljina boravka u vrticu ovisi o procjeni strucne sluzbe.
    Tako je barem moje iskustvo , i vrlo je saroliko. Uglavnom, jedino im preostaje dogovor , ako je moguce.

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    djete je duže od godine dan u toj grupi?, koristi li mama nešto tipa skraćenog radnog vremena, ili imaju drugu logistiku, 200 m dalje nije valjda neki problem, osim u prijateljima, ali oni u toj dobi to brzo kompenziraju, istina određeni broj dana treba privikavanje.

    mom klincu su produžili ugovor nakonon više od 6 mjeseci na 6-7 sati,ali on koristi maximalno do 5-5.5,ja koristim skraćeno radno vrijeme. Dobiva li dijete adekvatnu prehranu? dogovoriti se može sve ( ovisno o pregovaračima) što je potrebno za djetetovo zdravlje. Inače naši su jesenas prešli u područni u kojem nije medicinska sestra ( više od km dalje od centrale i našeg naselja) za sad funkcionira sve u svezi prehrane koja je njemu jako bitna, od početka se kuha posebna hrana ( koja se kuha u centrali) samo za njega.

  21. #21
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, pomoć.
    Djetetu od frendice je početkom prošle vrtićke godine dijagnosticiran dijabetes, nastavilo je pohađati vrtić samo na par sati, tipa od 9 do 12. Imaju onaj aparatić koji se prisloni uz dijete koji očita šećer, mama radi blizu, ali ta zgrada nema medicinsku sestru pa bi vrtić dijete preselio u drugu zgradu koja ima medicinsku sestru (nekih 200 m dalje). No, izgleda da vrtić nema volje za povećanjem broja sati boravka u vrtiću (tipa na 6 sati, što bi roditelji htjeli) pa ispada da nema nekog smisla da se dijete seli iz dosadašnje grupe i doživljava dodatni stres u životu (s 3 i pol dobilo dijabetes, sad će brat u školu pa ostaje bez njega u grupi, i onda još i nova grupa, a svi prijatelji s kojima se i privatno druži su ostali u staroj).

    Kakva su vaša iskustva? Ako imate link na neki propis koji regulira takve situacije, bit ću zahvalna, da sad ne kopam jer imam hrpu posla.
    Zuska, koliko se ja sjecam ti nisi u ZGB. Kao sto ti je sirius rekla ovisi o procijeni strucne sluzbe. Pravilnike bi trebao vrtic imati na svojim stranicama. A njihov osnivac je obicno grad. Generalnih pravilnika na nivou drzave meni nije poznato da ima.

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, pomoć.
    Djetetu od frendice je početkom prošle vrtićke godine dijagnosticiran dijabetes, nastavilo je pohađati vrtić samo na par sati, tipa od 9 do 12. Imaju onaj aparatić koji se prisloni uz dijete koji očita šećer, mama radi blizu, ali ta zgrada nema medicinsku sestru pa bi vrtić dijete preselio u drugu zgradu koja ima medicinsku sestru (nekih 200 m dalje). No, izgleda da vrtić nema volje za povećanjem broja sati boravka u vrtiću (tipa na 6 sati, što bi roditelji htjeli) pa ispada da nema nekog smisla da se dijete seli iz dosadašnje grupe i doživljava dodatni stres u životu (s 3 i pol dobilo dijabetes, sad će brat u školu pa ostaje bez njega u grupi, i onda još i nova grupa, a svi prijatelji s kojima se i privatno druži su ostali u staroj).

    Kakva su vaša iskustva? Ako imate link na neki propis koji regulira takve situacije, bit ću zahvalna, da sad ne kopam jer imam hrpu posla.
    Moj mlađi sin je išao u grupu s djevojčicom koja se razboljela od dijabetesa.

    Odgajateljice su išle u bolnicu na edukaciju kako bi mogle zadovoljiti sve posebne potrebe tog djeteta, a i zdravstvena voditeljica (iako sjedi u drugom objektu istog vrtića) je bila pri ruci za informacije, pogotovo u početnoj fazi dok se stvar uhodavala.

    Kad su odgajateljice odradile vlastitu obuku, isto su napravile obuku djece u grupi i šire. Svi su znali što, kako i zašto. Ako želiš kontakt, mogu ti dati podatke.

  23. #23
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Hvala cure, pomogle ste.

  24. #24
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Uputi mamu na facebook u grupu(zatvorenu)Roditelji mladih dijabeticara.Dobit ce puno korisn

  25. #25
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Uputi mamu na fejs u grupu Roditelji mladih dijabeticara(zatvorena grupa).Dobit ce potrebne info.Tema skola /vrtic je stalno aktualna.
    Ne ovisi samo o strucnoj sluzbi,dijete zakonski ima pravo biti u vrticu vise od navedenog,naravno ovisi i sto mama koristi.....
    Ima djece koja su i ful time tamo .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •