Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 144

Tema: Bojanje jaja

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno Bojanje jaja

    Znam da je mozda prerano, ali jos patim od proslogodisnjeg neuspjeha.

    Bio MMov i moj prvi zajednici Uskrs, i trudila se ja iz petnih zila, ali boze dragi, jaja su mi bila ziva katastrofa. Em sto se nisu skuhala kak treba, em ih 2/3 popucalo, a o kupljenoj farbi za jaja da ne pricam. Bilo je svukuda, a najmanje po jajima

    Citam ja nekidan u nekim novinama kako se jaja mogu prirodno ofarbat. I to mi je plan ove godine
    I pise - kora od crvenog luka, crvena paprika, crveni kupus, lisce bazge (i mozebitno jos nesto ali sam zaboravila).

    E,sad, kuzim ovo s lukom (mama mi rekla), ali ostalo :?
    Iz iskustva znam da se neuspjeh skupo placa - na Uskrs nema nigdje vise jaja za kupit

    Pa evo otvaram na vrijeme topic gdje bi trebali ici svi savjeti/trikovi za uspjesno farbanje jaja - za nas neznalice.

  2. #2
    nana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    529

    Početno

    ja farbam jaja na način da jaja složim u najlonku , jedno jaje, pa zavežem čvor, pa drugo jaje i tako do kraja.........inače znam ubrati neku ludu travicu, pa stavim na jaja, tak onda lijepo ispadne, kada ih izvadim iz vode gdje se kuhao luk, skinem tu travicu sa jaja, i onda ostane onak fino kao izrezbareno. Uz to znamo napraviti par komada obojena, ali bez onih naljepnica, to mi se baš ne sviđa.

  3. #3
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ivonna, ako ledena jaja (iz frižidera) stavljaš u vruću vodu (ili na jaku vatru), za očekivati je da će ti popucati.
    znači, jaja koja misliš kuhati, nekoliko sati drži na sobnoj temperaturi, stavi ih u mlaku vodu i postepeno zagrijavaj (da se ne šokiraju). naravno da će ti i ovako nešto popucati jer je gotovo svako jaje pomalo napuklo, ali mi to ne vidimo.
    kažu da u vodu gdje se kuhaju treba staviti soli, ali ja u to ne vjerujem.

    duljina kuhanja: nakon što provri, još 8 - 10 minuta.

    a ovo za boje... ne mogu ti pomoći. ako je bilo više boje okolo nego na jajima... ha, čovjek ti samo može reći da se... okaniš ćorava posla!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa

    a ovo za boje... ne mogu ti pomoći. ako je bilo više boje okolo nego na jajima... ha, čovjek ti samo može reći da se... okaniš ćorava posla!
    Ma to ja htjela biti kreativna pa da mi ispadnu "dvobojna", na kraju se posudice prolile i ...ma uglavnom bila je to jedna velika kstastrofa.


    Zna li netko kako ide ovo sa mljevenom paprikom?

    I kako neki ljudi naprave da su onako sjajna?

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    poslije ih namažeš špekom ili vatom umočenom u ulje.

  6. #6
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja sam jedne godine pokušavala obojiti jaja prirodnim bojama - luk je OK, sve ostalo bi moglo izgledati obojano samo pod hipnotičkom sugestijom. Sad uzimam u ozbir tehnike u kojima može sudjelovati i M. Ove godine ćemo lijepiti salvete na jaja.

    Jaja su sjajna ako ih nakon bojenja namažeš komadićem slanine.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    Meni super ispadaju u lupinki od luka,a u vodu stavim žličicu octa.Kasnije namažem jaja sa špekom.

  8. #8
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ja ko romina
    kapula je zakon i takva boja jaja mi je naj najbolja

    jos koji listic (persin i sl lisce koje je jako 'nareckano') i kasnije premazati pancetom, kud ces ljepse ( i prirodnije).....

  9. #9
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    ja ko romina
    kapula je zakon i takva boja jaja mi je naj najbolja

    jos koji listic (persin i sl lisce koje je jako 'nareckano') i kasnije premazati pancetom, kud ces ljepse ( i prirodnije).....
    slažem se iako moje dijete želi šarena jaja !

  10. #10
    Cookie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    312

    Početno

    joj, ko da si opisala nas uskrs prosle godine. ista stvar: prvi uskrs skupa, idemo mi farbat jaja po nacinu koji sam vidjela od moje mame - nalijepis na svako jaje listic persina ili neke druge trave, zavezes u komad najlonke i skuhas s ljuskama od luka. rezultat totalna katastrofa - boja se uopce nije uhvatila za jaja, bila su neka jadna bljedunjava, i na kraju smo ih bacili jer i jedno i drugo mrzimo kuhana jaja, a bilo nam neugodno raznosit ih tako jadna okolo ljudima (sto im je bila prvobitna namjena).

    ove godine cu kupit vec ofarbana, vidjela sam to negdje. ili cu kupit u ducanu ona plasticna ili kakva su vec, par komada za ukras u kosaricu, i reciklirat to sljedecih deset godina ko bozicne ukrase

  11. #11
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    cookie, kako ti nisu uspjela?
    trebas staviti jako puno 'listova' od kapule

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    ja u vodu stavim puno tamnijih lupinki i tako kuham bez čarapa.Svaki put mi ispadne super.

  13. #13
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Za onu jarko crvenu boju nekada se koristio Broć.
    To mi je jednom prilikom mamam pokazivala ali nemam pojma gdje se to danas nađe i uopće što je to(znam da je neka biljka pa valjda korjen njezin)
    Tandara mandara broć.

  14. #14
    Cookie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    312

    Početno

    pa nemam pojma, valjda sam stavila premalo ljuski. a bas sam mislila da ih je bilo dosta - jos sam u ducanu gulila ljuske s lukova i trpala ih u vrecicu, pritom se osjecajuci ko kreten. luk je isto bilo neki bljedunjav, mozda je u tome bio problem? bilo kako bilo, sumnjam da cu ove godine pokusavat ponovo... s obzirom da mi je svadba 22., nekako ne vjerujem da cu oko 16. imat vremena za jaja

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    Znaci moram ici cerupati lukove po ducanima

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    Evo nadje jos nesto na netu...

    Dok nije bilo umjetnih boja za jaja, na selu su ljudi koristili boje što su ih našli u prirodi. Najčešća je bila crvena, dobivena od korijena broča ili od cikle, ljuske luka, crvenog radiča. Crne su pisanice, poput onih iz Međimurja, bojili bobicama bazge, duda ili čađom, a od kore hrasta dobili bi lijepu crno-smeđu boju. Od korijena koprive, špinata ili poriluka može se dobiti zelena. No, već početkom prošlog stoljeća, za bojanje jaja koristile su se boje za tekstil te licitarske boje.

  17. #17
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    mogu ja to radit s ljuskom od ljubičastog luka?
    ne koristim onaj "smeđi", pa ga ne želim kupovati samo zbog jaja (a bogme ga ne bum ljuštila po dućanima).

    Iz iskustva znam da se neuspjeh skupo placa - na Uskrs nema nigdje vise jaja za kupit
    :?

    pa zato unaprijed kupiš duplo više jaja nego što ti treba. tak ja radim

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    mogu ja to radit s ljuskom od ljubičastog luka?
    ne koristim onaj "smeđi", pa ga ne želim kupovati samo zbog jaja (a bogme ga ne bum ljuštila po dućanima).

    Iz iskustva znam da se neuspjeh skupo placa - na Uskrs nema nigdje vise jaja za kupit
    :?

    pa zato unaprijed kupiš duplo više jaja nego što ti treba. tak ja radim

    To cu definitivno napravit ove godine Na greskama se uci

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    Citiraj ivonna prvotno napisa
    Znaci moram ici cerupati lukove po ducanima
    To ja radim

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    Citiraj Romina prvotno napisa
    Citiraj ivonna prvotno napisa
    Znaci moram ici cerupati lukove po ducanima
    To ja radim

    Ajmo se dogovorit pa skupa - manja ce bit sramota

  21. #21
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    jaja bojim ljuskicama luka i par žličica octa, i da, omotam ih u najloku ili veću od krumpira, s tim da u vrtu naberem svakakvog lišća, od divlje jagode, maslačka, tratinčice, i čega god nađem, pa stavim na jaje, i onda tek omotam navedenim.
    rezultat je takav, da onaj dio gdje su bile travke, ostane neobojan, ili slabo obojan, a ostalo, naravno, u boji luka.
    vreća od krumpira ostavi mrežicu.
    zapravo, dobijete negativ.
    kasnije ih premažem špekecom da se sjaje.

  22. #22
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    A ja ih farbam vodenim bojama i ispadaju fantastično....

  23. #23

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    1,286

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    ja sam jedne godine probala to bojanje s voskom....rezultat - totalna katastrofa

    meni je to bilo prekomplicirano...ja ću ove godine bit kod svojih za Uskrs tako da neću bojati jaja

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    Kaj ne treba za to pisanje po pisanicama imati neki poseban vosak i poseban alat?
    Za kreativne radionice nemam vremena sve da hocu

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    1,286

    Početno

    ma možeš s običnim voskom od rastopljene svijeće. treba ti samo tanki kistić

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    1,286

    Početno

    Citiraj loonalee prvotno napisa
    ma možeš s običnim voskom od rastopljene svijeće. treba ti samo tanki kistić
    i puuuuno strpljenja

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    Citiraj loonalee prvotno napisa
    Citiraj loonalee prvotno napisa
    ma možeš s običnim voskom od rastopljene svijeće. treba ti samo tanki kistić
    i puuuuno strpljenja


    I tu nastaje problem. Drzat cu se ja obicnih ljusaka od luka (a mozda na placu i kupit koja "gotova")

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zapresic
    Postovi
    768

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    A ja ih farbam vodenim bojama i ispadaju fantastično....

    Meni nekako u glavi da bi ta boja ostajala na prstima kasnije? Pogotovo ako ruke nisu skroz suhe?

  30. #30
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    i ja sam jedne godine pokušala s voskom ali nije baš dobro ispalo, a i nisam neki likovnjački talent. baš ste me dobro sjetile ovog prirodnog bojanja, moja baka je tako radila i oduvijek mi se to sviđalo! ove godine idem i ja u čeprkanje kapule po dućanima

  31. #31
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Nakon što sam probala sve i svašta, i travke i čarape i prirodne boje i one "fensi", i flomastere i vosak, i lijepila latice, suhe sjemenke... na kraju sam zaključila da je ono što mi je "slika" Uskrsa... košara puna šarenih jaja.
    I zato zadnje dvije godine, jednostavno napravim ovako:


    http://us.a1.yahoofs.com/users/41a48...Q8SMEBQDof6O_5

    (a kad dijete poraste i poželi nešto... uvijek može)

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    Ja kupim malo šarenih čokoladnih

  33. #33
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ne bi mi trajala ni 2 sata :/

  34. #34

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    65

    Početno

    Šmrc, meni se danas velika nesreća dogodila. Djeca mi u vrtiću bojala ispuhana jaja temperama, i ja ih uzela doma da ih prelakiram. Međutim pošto su bila u košarici na novinskom papiru, vjetar puhne i njih pet-šest se razbije! :/ Ajme kako sam bila ljuta!!
    Ne gine mi nego napraviti malu prevaru, tj, ispuhati nova i kopirati bojanje. :/ Bolje to nego pojaviti se praznih ruku...tc, tc, tc.

  35. #35
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Ajoj Zea, baš mi je žao...k vragu i ta vjetrušina, fakat puše ko blesavo :/

  36. #36
    lidac2004

    Početno

    ja lijepo u ducanu kupim vec farbana jaja i stvar rijesena 8)

  37. #37

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno

    Ja ću ove godine pokušati po receptu kolegice s posla. Skuhana jaja se ostave u posudici u kojoj je srce flomastera otopljno u alkoholu. Javit ću rezultate. Za rezervu ću kupiti one naljepnice koje se nataknu na cijelo jaje.
    Ljuska jajeta je porozna, što mislite da li je preporučljivo jesti ih poslije eksperimenta sa flomasterom?

  38. #38

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    65

    Početno

    Citiraj kloklo prvotno napisa
    Ajoj Zea, baš mi je žao...k vragu i ta vjetrušina, fakat puše ko blesavo :/

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    Citiraj sabaleta prvotno napisa
    Ja ću ove godine pokušati po receptu kolegice s posla. Skuhana jaja se ostave u posudici u kojoj je srce flomastera otopljno u alkoholu. Javit ću rezultate. Za rezervu ću kupiti one naljepnice koje se nataknu na cijelo jaje.
    Ljuska jajeta je porozna, što mislite da li je preporučljivo jesti ih poslije eksperimenta sa flomasterom?
    nemoj, neka ova budu samo za ukras. ista stvar s temperama, vodenima i sl.
    meni se gade i boje namijenjene baš za farbanje jaja, ali one ipak nisu otrovne.
    nema do kapule 8) . ja imam jednu super-efektnu foru: skuham jaja u ljusci kapule da dobiju lijepu smeđe-crvenu boju. onda uzmem vosak za pečaćenje (štapići) i topim ga i kapam po jajima. taj vosak ostavlja crveni, sjajni reljef. na kraju sve premažem uljem.

  40. #40
    haribo avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    deutschland
    Postovi
    1,353

    Početno

    I ja sam za farbanje u lukovini! :D

  41. #41
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ovo prepisah.....

    Evo recepta za bojanje:
    Na dno posude posložite jaja i ulijte hladnu vodu, tek toliko da razina vode bude oko 3-4 cm viša od jaja. Dodajte jednu veliku žlicu octa, a zatim "eko boju".

    Listiće špinata - za zelenu boju
    Ciklu - za crvenu boju
    Koru naranđe - za naranđastu boju

    Prema količini jaja morate povećati i dodatak "boje".

    Ugrijte vodu do vrenja, smanjite vatru i kuhajte oko 15 min. Kad se sve skupa ohladi, izvadite jaja iz vode. I, to je to.

  42. #42
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ako želite žutu boju, bojite koprivom. Stavite dosta koprive u vodu, odmah potopite jaja i kad voda proključa kuhajte najviše 5 minuta

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    90

    Početno

    a ako želite sexy jaje...posegnite u novčanik i izvadite cca 50 kn...i sexy jaje, idealno za pubertetlije je vaše

    hehehehehehehehe

  44. #44
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    M. i ja smo već napravili pisanice za poklone - lijepili smo motive sa salveta na plastična jaja, uvukli zeleni liko i spremna su za darivanje. Ona za klopu napravit ćemo s lukom, a imamo i neke boje s rižom, to mi je nova tehnika, ne znam kako će uspjeti.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno

    Zdenka2 koja je to tehnika s rižom? Podijeli tajnu s nama.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    90

    Početno

    evo tu nešto ima za našu dječicu....

    kad nađem još, budem ubacio

    http://www.printfree.com/Holidays/Easter.htm

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    135

    Početno

    Evo, mi ćemo ove godine ukrašavati jaja sa salvetnom tehnikom i na kraju ih uvaljat u šećer!!
    Zatim ćemo po plastićnim jajima stavljati male šarene likove tipa zeko,picek,cvjetić....izrezanih sa grickama od kolaž papira
    Zatim ćemo bojati jaja umotana u potkošulju(rebrasti materijal) i to kap po kap različitih boja...
    I na kraju ćemo napraviti "košaricu" od onih tuljaka od wc papira u različitim veličinama naravno sa dodanim motivima zečeka,piceka i ostale vesele ekipe...
    Čim napravimo budem fotkala i šaljem vam slikice!!!

  48. #48
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    ja sam turbo sve pojednostavila!!!
    u hladnu vodu stavim 10-ak jaja,dodam ljuske od crvenog luka,kuham 10-ak mim i to je to!!!
    meni su super!!!
    sad cak i na placu ima za kupit tih ljuskica od luka za cca 5kn!!
    nekako ne volim one umjetne boje za jaja iz ducana!!

  49. #49
    Lulu avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    331

    Početno

    Mi to isto s kapulom obavljamo. Kapule treba biti puno, može i crvena (čak je ljepše). Nakeljimo gore neke listiće, tratinčice, travke, onda jaje ubacimo u ljusku od kapule (dobre su one velike, u jednom komadu, samo omotaš jaje), pa tek onda u čarapu. Ostatak ljusaka ubacimo u vodu. A kad se skuhaju, ajme veselja, ko mala djeca iščekujemo da vidimo kako su ispala.
    Probali i s radičem, nije se ništa primilo. A čula sam sličnu priču i za špinat. Ako želite tamna, skoro crna jaja, dobar je crni čaj. I sve je jestivo.

  50. #50
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj sabaleta prvotno napisa
    Zdenka2 koja je to tehnika s rižom? Podijeli tajnu s nama.
    Kad isprobam, podijelit ću. Uglavnom, kupila sam neke boje koje dolaze zajedno s rižom. Jaje uvaljaš u tu boju, pa onda u rižu, pa sa onda riža ofarba i valjda zalijepi. Nadam se da će se zalijepiti, a da neću imat puno obojenih zrnca riže posvuda.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •