Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 154

Tema: Njemački u 4. razredu - da ili ne?

  1. #51
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Gore treba pisati "kao o nekoj osnovnoj pismenosti", a ne "kao i...".

  2. #52
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    joj marta nemoj sad s č i ć jer sam u depresiji da mi vlastiti sin to ne razlikuje
    ja sam mislila da je drugi jezik u 4. osnovne obavezan, pa nisam ni pomisljala da o tome trebam razmisljati. no moj stavi je kao cvijetin i ostalih koji su na tom tragu.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    U našoj školi sada već par godina za redom prvašići kreću i sa njemačkim i engleskim jezikom, s time da općina financira knjige za engleski.
    Meni je to super jer smatram da je znanje stranih jezika veliki plus u životu.
    Imamo i zaista odlične mlade profesore koji znaju djeci "utuviti" gradivo u glavu, a čisti dokaz je moja kćer koja je sad u 6. razredu i velika je ljenguza što se tiče učenja, a ima vrlo dobar iz njemačkog, odličan iz engleskog, i eto, stvarno zna neke stvari.
    Ja engleski nikad nisam učila i opet ga dosta dobro znam, a njemački mi je skoro ko i materinji. I uvijek sam baš zbog znanja jezika najviše profitirala.

  4. #54
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    joj marta nemoj sad s č i ć jer sam u depresiji da mi vlastiti sin to ne razlikuje
    ja sam mislila da je drugi jezik u 4. osnovne obavezan, pa nisam ni pomisljala da o tome trebam razmisljati. no moj stavi je kao cvijetin i ostalih koji su na tom tragu.
    moji isto imaju malih problema s tim jer zivimo na podrucju gdje se to u govoru ne razlikuje.

  5. #55
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih se složila. MM je otišao raditi vani prošle godine, i mogu reći da je drugi jezik ono što čini razliku. Engleski svi znaju, barem minimalno za komunikaciju, a znanje njemačkog je veliki plus koji otvara mnoga vrata. S tim da je on njemački učio u školi, po njegovim riječima "nije naučio ništa", ali već nakon 3 mjeseca u njem. govornom području sasvim tečno ga je govorio.
    Očito je tm ipak stekao osnove u školi, jer inače ne bi u roku 3 mjeseca tečno progovorio. Očito je imao priliku pasivno znanje pretvoriti u aktivno.

    Ja namjeravam djeci priuštiti kampove u stranim zemljama (za početak jezični ljetni kamp u Hrvatskoj) tek da vide kako je to. Ja sam čuvala djecu u Engleskoj, isto provela još par mjeseci na druge načine u zemljama engleskog govornog područja i to mi je puno pomoglo da oslobodim znanja za koja nisam bila ni svjesna da postoje. S njemačkim nisam bila te sreće, ali mm jest - njemu je njemački drugi obiteljski jezik, pa tako pokušavamo i djeci stvoriti osnove za to. Isto, nikad se ne zna - danas sutra mogu odlučiti studirati ili raditi negdje drugdje, a njemački je bitan za to, pogotovo za starijeg sina koji je rođeni tehničar. Trenutno nam je domet djeci kupiti poneki časopis na njemačkom jeziku. Koji je to gušt bio kad sam mlađem sinu nabavila StarWars - Das offiziele Magazin auf Deutsch... Tema je bila toliko privlačna da jezik nije bio nikakav problem. Starijem sinu isto je takva udica bilo kakav kompjutoraški časopis na stranom jeziku - interes probija sve jezične barijere!

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Očito je tm ipak stekao osnove u školi, jer inače ne bi u roku 3 mjeseca tečno progovorio. Očito je imao priliku pasivno znanje pretvoriti u aktivno.
    Pa da, to sam i htjela reći. On je imao osjećaj da ništa nije naučio, kad je došao tamo 2 tjedna nije usta otvorio, a onda ga je samo krenulo. Znači i od tog lošega učenja jezika u školi je na kraju imao veliku korist.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 28.05.2013. at 14:07

  7. #57
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Moji su imali jako losu profesoricu njemackoga i roditelji su se masavno zalili. Sljedece godije je vise nije bilo. Tako da mislim da se i po tom pitanju moze nesto napraviti.
    Kod nas takoder nije uopce bilo upitno hoce li uzeti drugi jezik, to se podrazumjevalo. I da je profesor ne znam koliko los naucit ce osnove gramatike i pitati za smjer ako se negdje izgube. A mislim da dosta toga mogu i sami nauciti, ne trebaju cekati da im se sve servira.

  8. #58
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,692

    Početno

    Citiraj VGmama prvotno napisa Vidi poruku
    Kakva su iskustva vaših klinaca? Klinac se dvoumi-danas je za, sutra više nije! Nisam ni sama pametna s obzirom da se i s engleskim pomalo muči.
    budući da se već pomalo muči s engleskim mislim da nije loše popričati malo s profesorom/profesoricom engleskog i vidjeti što oni kažu, traži njihovo mišljenje,
    ako baš i nema nekog prevelikog smisla za jezike ja osobno ne bih forsirala s drugim jezikom

  9. #59

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Kao profesor njem. i fr. j. potpisujem ono što se da "procijediti" iz vaših postova.


    1. Velika većina smatra da je jezik više = potencijalni bonus u životu! I to sam posvjedočila. To je prvi plus.

    2. Znanje drugog jezika će vjerojatno, uz praćenje školskog programa, biti skromnije nego 1. jezik, ali ništa zato. I pasivno znanje se lakše aktivira, mnogo lakše, nego nepostojeće. A možda im se posreći da zavole i jezik i prof.i budu solidni, poneki iziđu iz osnovne sa znanjem koje zapanjuje, sami znaju prepričat pročitani tekst i suvereno govoriti na temu Ima i takvih, govorim iz iskustva jer dođem raditi na zamjenu i razlike su velike, ima sjajnih primjera. Dakle, drugi plus.

    3. U nekim školama se ocjene iz izborne dijele "šakom i kapom" i iza njih nedostaje znanje. To je minus, ali i pasivno znanje može dobro doći. Vidi pod 2. Ali iskreno, svi se manje bune na izbornu koja je bonus i besplatna šansa za novi jezik ako djeca imaju 1 ocjenu više nego zaslužuju iskazanim znanjem. A i boduje se za srednju i popravlja prosjek. Dakle, više-manje, još jedan plus

    4. Ako dijete nije sklono jezicima i ima općenito ispunjen tjedan ili bi mu bilo opterećenje zbog sposobnosti ili dolaska u 2 smjenu ili što već, to je razlog za ne uzet.

    Jesam dobro izreklamirala učenje jezika? ...još da mi se zaposlit

  10. #60
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Potpisujem cvijetu i Peterlin.
    Ponavljam: Pravilnik o praćenju i ocjenjivanju preporuča da ocjena iz izbornog predmeta bude motivirajuća (i iz odgoja).

  11. #61
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je latinski u gimnaziji jako koristio, ne samo za struku, nego i za shvaćanje strukture jezika općenito.
    Što se tiče "živih" jezika... u osnovnoj i srednjoj učila sam samo francuski. Engleski sam počela učiti s 18 godina, kad sam shvatila da bez njega neću moći ni studirati, a kamoli nešto drugo.
    Njemački sam učila onako, usput.
    Trenutno mi je znanje engleskog najjače (a najkraće sam ga učila) - jer ga najviše moram koristiti. Ok, nikad ga neću znati tako dobro da čitam Shakespearea u originalu, ali dovoljno dobro da se snalazim gdje god mi zatreba (da ne govorim da sam se svojedobno bavila i prijevodima stručnih tekstova - profesionalno).
    A francuski, koji sam najdulje učila, sam zapustila jer ga nemam gdje koristiti. I žao mi je zbog toga.

    A. u školi uči engleski, i ide mu dobro kao i svi predmeti, ali na žalost primjećujem da nema afiniteta za upijanje stranih jezika. Zna što znači koja riječ, ali da bi pokušao progovoriti - nema šanse. Dobro, tek mu je 8 godina, ali vidim da ima djece te dobi koja će se sporazumjeti i rukama i nogama i svim riječima koje su ikad čuli, ako treba. On ne, totalno se zablokira. Prošlo ljeto se u Sloveniji družio s dvoje malih Nijemaca, nije bilo šanse da zine pred njima. Sporazumijevali su se - trčanjem a mali (od nekih 4 godine), kad je A.-u htio nešto reći, dotrčao bi do mene i MM-a, odverglao sve što ima na njemačkom, uz obaveznu komandu: "Sag ihm auf ihre Sprache!" Toliko o tome kako se neka djeca dobro snalaze u takvim situacijama - moj sigurno nije među njima.
    Ne znam samo, bi li što pomoglo da forsiram učenje jezika kod njega, s nekakvim dodatnim satovima ili sl...
    Možda bi trebali otvoriti novu temu - ovo je zanimljivo! Ja imam dva različita djeteta - jedan je ovakav (stariji = vizualni tip, uvijek odlične ocjene iz jezika na testovima, ali živi govor - nula bodova), a drugi potpuno obrnuto - taj sluša, razumije i govori sve, ali dobije jedinicu iz diktata jer nema pojma o pisanju! Zaključih da je to jednostavno razlika u percepciji i stilu učenja i da će kroz vrijeme obojica pohvatati i govor i pismo, ali će uvijek jednom bolje ležati dopisivanje (i ja sam takva) a drugom govor (moj mlađi sin je živi primjer, ako može koristiti jezik za blablabla - nema šanse da išta napiše...).

  12. #62

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Možda bi trebali otvoriti novu temu - ovo je zanimljivo! Ja imam dva različita djeteta - jedan je ovakav (stariji = vizualni tip, uvijek odlične ocjene iz jezika na testovima, ali živi govor - nula bodova), a drugi potpuno obrnuto - taj sluša, razumije i govori sve, ali dobije jedinicu iz diktata jer nema pojma o pisanju! Zaključih da je to jednostavno razlika u percepciji i stilu učenja i da će kroz vrijeme obojica pohvatati i govor i pismo, ali će uvijek jednom bolje ležati dopisivanje (i ja sam takva) a drugom govor (moj mlađi sin je živi primjer, ako može koristiti jezik za blablabla - nema šanse da išta napiše...).
    Ali to različito znanje nije u suštini ništa neobično.

    Mislim, prirodno je da mi ko roditelji ili jednostavno promatrači sa strane želimo da oni briljiraju u svim aspektima, ali ni studenti jezika nisu skloni istoj stvari, bira se primjerice između prevođenja i profesorskog smjera.
    Zgodno je jedino doskočiti poteškoćama u savladavanju pismenog izražavanja nekom kome ide usmeno i obrnuto. Tako da onaj drugi dio bude usvojen barem koliko je nužno. Volila bih o tome malo razglabat ako se otvori nova tema

  13. #63
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Mi imamo užasno lošu profesoricu engleskog, tako da nam je njemački pravo osvježenje.

  14. #64
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Podižem... mi smo jučer dobili upitnik za ispuniti da li žele njemački (i talijanski) kao izborni, odlučili se zajednički za njemački (iako je malo i negodovala).
    Gledam i ja na to kao benefit... iako ne razumijem, što znači "dodatni bodovi za srednju"-ovisi li o tome da je dijete odlikaš iz njemačkog kao izbornog ili je već samo to što uči njemački benefit da dobije dodatne? Nije nam to naravno nikakva misao vodilja, samo me zanima.
    A ako je i neće zanimati ili joj bude težak, tješim je da je uvijek možemo ispisati krajem šk. godine.
    Posljednje uređivanje od andream : 09.04.2019. at 09:35

  15. #65

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Podižem... mi smo jučer dobili upitnik za ispuniti da li žele njemački (i talijanski) kao izborni, odlučili se zajednički za njemački (iako je malo i negodovala).
    Gledam i ja na to kao benefit... iako ne razumijem, što znači "dodatni bodovi za srednju"-ovisi li o tome da je dijete odlikaš iz njemačkog kao izbornog ili je već samo to što uči njemački benefit da dobije dodatne? Nije nam to naravno nikakva misao vodilja, samo me zanima.
    A ako je i neće zanimati ili joj bude težak, tješim je da je uvijek možemo ispisati krajem šk. godine.
    Nema više dodatnih bodova za srednju na račun drugog stranog jezika tako da taj dio priče slobodno zanemari.
    Koristi od učenja još jednog stranog jezika svakako ima, neka stekne makar osnove. Konkretno znanje ovisi dosta i o kvaliteti nastave, a na to, na žalost, ne možeš utjecati.

    Što se tiče nastavka učenja stranog jezika u srednjoj, u većini Zg gimnazija prevladava njemački kao drugi strani jezik, iako opće i jezične gimnazije nude i druge jezike kao opciju. Njemački je najsigurniji izbor da ga nastavi učiti kao nastavljač, ako bude zainteresirana. Ipak, ako ga i ne nastavi učiti kasnije u srednjoj, nešto će joj tog njemačkog ostati u glavi, pa će se lakše nadovezati s nekim dodatnim učenjem kad joj već bude trebalo.

  16. #66
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Eto super onda. Nek uči osnove bar, a i ne mora biti "opterećena" ocjenom.

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Podižem... mi smo jučer dobili upitnik za ispuniti da li žele njemački (i talijanski) kao izborni, odlučili se zajednički za njemački (iako je malo i negodovala).
    Gledam i ja na to kao benefit... iako ne razumijem, što znači "dodatni bodovi za srednju"-ovisi li o tome da je dijete odlikaš iz njemačkog kao izbornog ili je već samo to što uči njemački benefit da dobije dodatne? Nije nam to naravno nikakva misao vodilja, samo me zanima.
    A ako je i neće zanimati ili joj bude težak, tješim je da je uvijek možemo ispisati krajem šk. godine.
    Bodove za drugi strani jezik su ukinuli prije nekoliko godina. Benefit drugog stranog jezika nije upitan - pogotovo ako se pokaže da u školi imaju dobrog nastavnika. (Samo usporedi cijene škola stranih jezika, a ako ima mogućnosti da u okviru redovne nastave ima izborni predmet, to svakako treba uzeti). Za srednju može dobro doći ako se dijete odluči upisati u neku jezičnu školu, ali nemam vlastitog iskustva s tim, pa ne znam. Moj stariji je u srednjoj zadržao i engleski i njemački, a to ne bi mogao da nije u osnovnoj učio oba jezika.

    ***
    Sad vidim da je tanja_b napisala isto za bodove i upis u srednju školu...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 09.04.2019. at 10:14

  18. #68
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    andream.
    dvoje djece totalno razlicito iskustvo.
    sin, koji je stariji je isao dvije godine, kad sam zakljucila da je to tlaka svima u kuci. jer sam ja morala raditi s njim za isti. imao je 4 obje godine. ispisali smo ga ne zbog ocijene, nego zato sto je njemacki postao glavna tema vikendom u kuci.
    kci, dvije godine mladja, ista skola, ista profesorica. nit znam da njemacki postoji, ima 5 bez frke. do tad sam mislila da je tu ocijenu imaju samo jednorozi . ona uziva u njemu.

    tako da na kraju ja ne znam sto bih napisala kao preporuku.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 09.04.2019. at 10:17

  19. #69
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Korisno za čitati. Sjetit ću se toga ako i mi budemo morali puno raditi s njom.
    Ispis je uvijek opcija.
    Btw, boduje li se za upis u srednju i opći uspjeh (pa bi joj taj njemački eventualno rušio prosjek)? Ili samo predmeti pojedinačno?
    Posljednje uređivanje od andream : 09.04.2019. at 11:06

  20. #70

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Btw, boduje li se za upis u srednju i opći uspjeh (pa bi joj taj njemački eventualno rušio prosjek)? Ili samo predmeti pojedinačno?
    Da, boduje se iz tog razloga naša prof njemačkog (ujedno i razrednica) ne želi davati loše ocjene "da joj se djeca ne ispišu", pa je nastava tog predmeta možeš misliti kakva.
    Ipak, u 7. razredu su se glavne galamdžije ipak ispisale s njemačkog (jer usprkos nelošim ocjenama ipak im je njemački kvario prosjek ), pa kaže sin da se sad sasvim lijepo može raditi.

  21. #71
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Boduje se opći uspjeh (prosjek)

  22. #72
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Osim općeg uspjeha, postoje oni bitni predmeti za određenu srednju školu....

    Znam da su mom sinu za upis u tehničku školu gledali ocjenu iz Tehničke kulture. Nisam sigurna je li njemački na toj listi. Joj, kako sam to uspjela na brzinu zaboraviti...

  23. #73
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    I opći uspjeh već sam po sebi je dovoljan da se njemačkog, ukoliko joj bude teško išao (a ne znamo ni tko će biti profa jer stara odlazi), odrekne kasnije.

  24. #74
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    tema je uzeti ili ne drugi strani jezik u 4. razredu osnovne skole.
    jasno mi je da moze utjecati na srednju ali sad tjerati mak na konac, koji ce djeca jezik uciti u srednjoj nije tema.

  25. #75
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

  26. #76

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    prije 5 godina, kad je kcer upisivala drugi jezik, bila sam veliki zagovornik. bla truć - ne može štetiti, neka bude u doticaju s jezikom, pa tko lud bi odibio 2 sata besplatne poduke iz stranog jezika.
    ne bih tu glupost nikad vise ponovila da mogu vratiti vrijeme.
    jezik u skoli, uz dva skolska sata, ne moze nauciti, na kraju smo u ipak investirali i u privatnu poduku iz tog jezika (a to bismo napravili i da ga ne uci u skoli jer zelimo da zna jezik radi znanja, a ne radi ocjene). ima odlican, napravila je 16. rezultat ba županijsko natjecanju, ali ima i kretena iz tog predmeta i predmet se pretvodio vec u sedmom razredu u zivi stres. izborni predmet na kojem te nista ne nauce, produzi ti radni tjedan za 2-3-4 sata (ovisi kako je slozen raspored), strahujes zbog ocjene i prosjeka kojeg moze pokvariti i jos masno platis pravo ucenje jedan na jedan. totalna besmislica.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Kod moje je njemački bio niškoristi!
    5 godina učenja (s odličnim uspjehom), da bi je u prvom srednje upisala u jezičnu školu na Početni (!) Stupanj, jer temeljem testiranja nije mogla na ništa naprednije.
    Ali da se ispisala, ne bi baš profitirala na rasporedu jer satovi njem nisu bili na početku/kraju dana

  28. #78

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj anledo prvotno napisa Vidi poruku
    prije 5 godina, kad je kcer upisivala drugi jezik, bila sam veliki zagovornik. bla truć - ne može štetiti, neka bude u doticaju s jezikom, pa tko lud bi odibio 2 sata besplatne poduke iz stranog jezika.
    ne bih tu glupost nikad vise ponovila da mogu vratiti vrijeme.
    jezik u skoli, uz dva skolska sata, ne moze nauciti, na kraju smo u ipak investirali i u privatnu poduku iz tog jezika (a to bismo napravili i da ga ne uci u skoli jer zelimo da zna jezik radi znanja, a ne radi ocjene). ima odlican, napravila je 16. rezultat ba županijsko natjecanju, ali ima i kretena iz tog predmeta i predmet se pretvodio vec u sedmom razredu u zivi stres. izborni predmet na kojem te nista ne nauce, produzi ti radni tjedan za 2-3-4 sata (ovisi kako je slozen raspored), strahujes zbog ocjene i prosjeka kojeg moze pokvariti i jos masno platis pravo ucenje jedan na jedan. totalna besmislica.
    Gle, nije ni naše iskustvo puno bolje. Ali ipak mislim da to ne bi trebalo biti pravilo, nego da se poklopio niz nespretnih okolnosti zbog kojih je nastava njemačkog u školi mog sina takva kakva jest
    I moj ga uči još i izvan škole, zato jer je tako htio (počeo je još i prije 4. razreda) i jer nije htio prekinuti. Naravno, da sam znala kako će to izgledati, ne bih ga ni upisivala na školski njemački, ali tada nismo mogli znati neke druge okolnosti. Zato i dalje mislim da su takva iskustva vrlo individualna.
    Istovremeno znam za neke druge Zg škole, da imaju jako dobru i ambicioznu nastavu njemačkog na kojoj se može puno naučiti.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    ma treba se rukovoditi zdravim razumom i činjenicom da se jezik jedino i kvalitetno uči na dva načina: jedan na jedan i intenzivnom izloženošću (npr. par tjedana kampa bez mogućnosti primjene alternativnog jezika)
    sve ostalo je klincima bespotrebno tramakanje. moja kćer ide u klasičnu školu (latinski i grčki) i mogla si je nekoliko sati tjedno vremena osigurati da nije gubila vrijeme čekajući i pohađajući njemački. slično mislim i za informatiku i općenito za izborne predmete. s obzirom da u osnovnoj školi nisu obavezni, da sad imam priliku odlučivati, preskočila bi te izborne glatko (ona, ne ja )

  30. #80

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    E, za klasični program (latinski-grčki) mi ni u jednom trenutku nije bilo žao što nema tu mogućnost u školi iako je svojedobno pokazivao neki interes, ali nije bilo izbora u školi - prema tome, ne može. Sad mi je drago zbog toga, ipak je to puno dodatnih sati u rasporedu. To latinskog što mu može zatrebati naučit će u gimnaziji, a jezičar ionako neće biti.
    Za informatiku mi je malo krivo što je išao, ali čak i kad sam mu nudila ispis, nije htio ni čuti. Problem je (i opet, nismo to mogli znati) što je profesorica informatike 3 godine bila na porodiljnom i imali su profesora na zamjeni kod kojeg je to bilo otaljavanje programa (nije da nisu ništa radili, ali smiješno malo, sve to je mogao naučiti i sam doma). E, onda se profa vratila u 8. razredu i krenula s njima raditi programiranje i usput ih špotati da kako to ne znaju, da su to trebali naučiti još u 6. razredu ovaj moj je dolazio doma izbezumljen, da ništa ne kuži. Na kraju bi sve skužio sam doma i sve testove i zadatke rješava bez greške, ali nije da se to nije moglo naučiti i na ležerniji način. A koliko znam, u srednjoj školi informatika opet ide ispočetka jer je nisu imali svi u osnovnoj...
    Što se njemačkog tiče, sad se čini da ga na kraju neće ni nastaviti učiti u srednjoj ali tko je to mogao znati prije 5 godina. Vidim da je neko znanje ipak stekao (ne u oš, nego izvan nje), izgovor mu je izvrstan (puno bolji nego meni koja sam ga počela učiti puno kasnije), pa računam da to znanje neće propasti, ako mu nekad bude trebao njemački, nadogradit će ga.

  31. #81
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja mislim da je pravilo da je izborni jezik u osnovnoj drek i gubitak vremena...

  32. #82
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Prvi je isao na izborni njemacki. Pise tu negdje na topicu, nakon godina ucenja nije se znao niti predstaviti a kamoli sta drugo.
    Drugom sam rekla da ne moze ni na talijanski ni na informatiku, pa se on upisao, da bi nakon prvog sata rekao da ih je na talijanskom 40 jer su lijepo spojili oba razreda, a da na informatici sjedi njih troje za jednim racunalom. Pa sam ga morala ispisivati. Taj isti mali je na natjecanju iz i formatike u prvom srednje bio bolji od svih onih koji su isli na taj izborni valjda 5 godina.
    Ovaj treci je inzistirao da ide na informatiku, pa ide iako sam ga uvjeravala da je to sranje i da mu je bolje igrat igrice umjesto sjedit 2 sata na toj gluposti...
    Jel trebam reci da radim u IT-u...

  33. #83
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja svoju nisam upisala. Ide u školu stranih jezika i tamo je četvrti stupanj, zadovoljna sam koliko je naučila (iako mislim da bi mogla više vježbati doma) i ako krenu neki problemi lakše platim par sati poduke da nadoknadi nego da čupam kosu oko ocjena. I manja je grupa. I još povrh svega u školi bi krenula ispočetka, znači dodatna 2h u suprotnom turnusu da uči osnove koje već zna. Mlađeg smo isto sad upisali u prvom u školu stranih jezika na njemački, engleski je ionako već 2 godine učio u vrtiću pa mu se ne miješa. Za sad sam i kod njega zadovoljna kako ide...

  34. #84
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da je pravilo da je izborni jezik u osnovnoj drek i gubitak vremena...
    Često jest, ali nekad i nije. Moj stariji je imao većih problema u srednjoj školi s njemačkim (to mu je bio prvi strani jezik) nego s engleskim (koji je učio izborno i koji mu je u srednjoj postao prvi strani jezik u OŠ). Imali su u osnovnoj školi nezahtjevnu profesoricu i teško je to sustigao, ali je ipak uspio bez instrukcija i sličnih cirkusa, što znači da je ipak nešto znao.

    S druge strane - naše iskustvo s nastavom informatike u OŠ je isto jadno, a moj stariji je godinama osvajao visoka mjesta na Infokupu. Pisalo je da mu je mentor osoba ta-i-ta iz škole, ali to je sve bilo prepušteno djetetu i nama doma. Na isti način nismo mogli sinove uvjeriti da ne trebaju ići na tu izbornu informatiku. Voljeli su to, iako je isto bila gužva i nisu baš puno naučili. Možda bi naučili više da ih nije bilo cijeli čopor, a premalo računala.

    Kako god - u osnovnoj školi nema spasa, treba voditi računa o tome kakva je kvaliteta nastave i kakvi su uvjeti za to, jer često izborni predmeti vrsta raznih budu gubitak vremena, ako se nastava ne može organizirati kako treba.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.04.2019. at 08:52

  35. #85

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Često jest, ali nekad i nije. Moj stariji je imao većih problema u srednjoj školi s njemačkim (to mu je bio prvi strani jezik) nego s engleskim (koji je učio izborno i koji mu je u srednjoj postao prvi strani jezik u OŠ). Imali su u osnovnoj školi nezahtjevnu profesoricu i teško je to sustigao, ali je ipak uspio bez instrukcija i sličnih cirkusa, što znači da je ipak nešto znao.
    Mislim da je manji problem (i manja dilema) kod djece kojoj je neki drugi jezik prvi strani jezik, a engleski drugi. Prvo, zbog sveprisutnosti engleskog nitko si neće dozvoliti da ne nauči barem osnove tijekom oš. Drugo, zbog te iste izloženosti jeziku, engleski puno lakše ulazi u uho i brže se savladava od ijednog drugog stranog jezika.

  36. #86
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Prvi je isao na izborni njemacki. Pise tu negdje na topicu, nakon godina ucenja nije se znao niti predstaviti a kamoli sta drugo.
    Drugom sam rekla da ne moze ni na talijanski ni na informatiku, pa se on upisao, da bi nakon prvog sata rekao da ih je na talijanskom 40 jer su lijepo spojili oba razreda, a da na informatici sjedi njih troje za jednim racunalom. Pa sam ga morala ispisivati. Taj isti mali je na natjecanju iz i formatike u prvom srednje bio bolji od svih onih koji su isli na taj izborni valjda 5 godina.
    Ovaj treci je inzistirao da ide na informatiku, pa ide iako sam ga uvjeravala da je to sranje i da mu je bolje igrat igrice umjesto sjedit 2 sata na toj gluposti...
    Jel trebam reci da radim u IT-u...
    Nama je sada u 5. razredu informatika obavezni predmet.
    Moj IT-jevac čupa kosu sa glave kada vidi što moraju učiti.

  37. #87
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Cathy, pa što je u programu informatike?
    Moja je predala papir za upis u njemački, pojednostavljeno gledam to ovako: nema više boravka od četvrtog, imat će dosta vremena samim time, sada ionako taj jezik u slučaju da joj neće ići ne utječe na opći koji se boduje kasnije (osim ako se što ne promijeni pa i četvrti uključe u bodovanje)... pa se uvijek možemo ispisati krajem godine.
    Posljednje uređivanje od andream : 15.04.2019. at 09:26

  38. #88
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    andream samo pazite od ove godine ispisi nisu do 15.8. vec u 6. mjesecu. tocan datum ne znam. rekli su nam ga valjda vec 100 puta, al meni nikako u glavu. valjda me ne zanima previse

  39. #89
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Nama je sada u 5. razredu informatika obavezni predmet.
    Moj IT-jevac čupa kosu sa glave kada vidi što moraju učiti.
    Naravno da čupa. Knjige su totalno smeće. Mislim da pol godine uče dijelove računala. Pa im onda i diskete spominju kao nešto važno...
    Zamisli da ti netko 2 mjeseca objašnjava dijelove motike prije nego uopće dođete do držanja motike...

  40. #90
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Pa to mi se čak čini OK. svi oni vrte prstićima puno ranije po tim čudima, pa nek uče malo i teoriju

  41. #91
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to mi se čak čini OK. svi oni vrte prstićima puno ranije po tim čudima, pa nek uče malo i teoriju
    ta teorija je nebitna i spada u povijest a ne u informatiku. to je ko da u auto školi učiš kako se upravljalo četveropregom.

  42. #92
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ako na geografiji kad uče o hrvatskom gospodarstvu uče koje su se tvornice zatvorile, zašto ne

  43. #93
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ajmo ne pretjerivati. o disketi mogu samo uciti kao sto se nekad koristilo za pohranu podataka. i to samo onako spomenuto.
    zbilja ko od vas koristi jos disketu? OK ja da, jer na instrumentu je to donedavno bio jedini nacin prijenosa podataka na komp. no i to se odnedavno promijenilo jeeeeeeeeeeeeeee

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako na geografiji kad uče o hrvatskom gospodarstvu uče koje su se tvornice zatvorile, zašto ne
    nije ni cudo da mi klinac mrzi ovu godinu greografiju. ja nisam ni pogledala o cemu uce sve tocno.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 15.04.2019. at 09:41

  44. #94
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako na geografiji kad uče o hrvatskom gospodarstvu uče koje su se tvornice zatvorile, zašto ne
    Da nije tragično bilo bi smiješno

  45. #95
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Pa kad nema tvornica koje rade, učiš kak je negdar bilo dok su radile
    :komunjare:
    :samoupravnisocijalizam:

  46. #96
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da čupa. Knjige su totalno smeće. Mislim da pol godine uče dijelove računala. Pa im onda i diskete spominju kao nešto važno...
    Zamisli da ti netko 2 mjeseca objašnjava dijelove motike prije nego uopće dođete do držanja motike...
    To je točno. Nažalost, nije tako samo kad je u pitanju informatika

    ***
    Sad vidim da je ekipa napisala to isto. Eh....
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.04.2019. at 09:54

  47. #97

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    ja se nisam puno petljala u izbor izbornih predmeta. Više sam se posvetila tome kako to uglaviti s muzičkom. U četvrtom je rekla da hoće njemački, informatiku nije uzela. U šestom je uzela i informatiku. Da je nešto puno naučila nije. No sad u srednjoj je krenula na dodatni njemački u školi stranih jezika i mislim da ga ne bi nikad upisala da nije išla na izborni u školi. Tako da bi ponovo isto napravila

  48. #98
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da je pravilo da je izborni jezik u osnovnoj drek i gubitak vremena...
    mozda je pravilo, ali ima i iznimaka. moj cui njemacki i stvarno ga dobro zna.

  49. #99
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Da li netko ima iskustvo, njemački nam je izborni. Da li ga možemo ne upisati u 6. razredu?

  50. #100
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Da li netko ima iskustvo, njemački nam je izborni. Da li ga možemo ne upisati u 6. razredu?
    Možeš, ali moraš dati zamolbu Učiteljskom vijeću ili ravnatelju, ne sjećam se više točno na koga se treba to nasloviti. Nemoj čekati kraj školske godine, jer postoji rok do kojega se taj zahtjev predaje. Mislim da je do kraja ove školske godine.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •