Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 77

Tema: Tablete za suše štetne za perilicu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno Tablete za suše štetne za perilicu?

    Već mi neko vrijeme perilica za suđe ne pere baš dobro. Danas zovem servisera i kažem da korsitim i tablete 4u1 i sol i sjajilo (što mi je totalno glupo, ali ajde) i kaže on da su te tablete smrt za perilicu i da kad su se pojavile da su imali puno slučajeva kvarova perilica dok nisu skužili da je to od tableta te da je puno bolje koristiti prašak.
    Koji se btw. danas u dućanima jako rijetko nađe.

    Preporučio mi je da jednom operem na prazno s limunskom kiselinom pa ćemo vidjeti ima li potrebe i nakon toga da dolazi.

    Što vi mislite o tome? Iskistva?

  2. #2
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    BS
    Iako je istina što veliš o prašku i tabletama: čista ucjena.
    Stara suđerica mi je blagopokojna, ali nakon 9 godina rada bez kvarova. I nikakvih problema s tabletama. Bit ću jako zadovoljan ako i nova bude tako trajna.
    Uzgred, postoje nekakva sredstva baš za čišćenje suđerica, dolaze u plastičnim bocama kojima se samo skine naljepnica na vrhu i naglavačke se strpaju u suđericu, ali bez suđa i pusti se na normalan program. To ih, navodno, temeljito očisti. Prije sam staroj Mari (suđerica od milja) znao kupiti takvu bocu za rođendan.

  3. #3
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    ja sam koristila nekoliko puta do sada (godišnje možda jedan-dva puta) tu bocu za čišćenje i samo mogu reći da ljepo opere unurašnjost mašine - sva se cakli
    (za razliku od čaša koje nakon godinu dana mogu baciti)

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Kak misliš da je teže naći prašak?
    Pa maltene svaki proizvođač ima i tablete i sol i sjajilo i prašak i gel i to sredstvo za čišćenje perilice i bogtepitajkajsvene....
    Ja mislim da to ovisi od perilice do perilice i da samo treba naći kombinaciju koja ti najbolje odgovara. Mada sam i ja u nekoliko navrata čula da je bolje kada se koristi sjajilo+prašak+sol nego tablete....

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Ja sam pretpostavila da su se možda mlaznice začepile, što li. Ne znam. Jednostavno ni nakon dva pranja neko suđe nije čisto.

    A kakve su to točno boce? ima li ih još uvijek po dućanima?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    778

    Početno

    Oduvijek koristim samo tablete (i sol i sjajilo- uvijek gledam da ima dosta, već na pola nasipam još). Sad imam te 4u1. Moja mi se čini da čudno radi u zadnje vrijeme (kao da je promijenila zvuk ili ja od hormona pomalo haluciniram) i kao da su počeli hrđati grijači (na nekim mjestima nisu više sjajni). A nedavno je vrtila i vrtila na jednom mjestu, jedno 4 sata i nikako da završi. Pa sam ju prekinula i kasnije stavila na drugi program i sad opet radi normalno. Baš sam mislila zvati servis da dođu vidjeti te grijače i ak joj je nešto ali mi se ne da sad zezati s majstorima...
    Ne znam, sveki ima istu takvu godinu dana duže i koristi uglavnom iste tablete kao ja, a njena je još super i grijači sjajni...
    Ovo što Davor spominje neku tekućinu, moja je dobila nedavno jednu bočicu (nešto plavo, mislim da je od Calgona), stvarno očisti iznutra

  7. #7
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    A kakve su to točno boce? ima li ih još uvijek po dućanima?
    imaš ih svugdje DM.... male bočice cca 7-8 cm visine

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Pa ja sam danas u Konzumu vidjela samo prašak od Likvi, u drugom dućanu ništa. Samo tbl.
    Sutra onda idem po to sredstvo za čišćenje.

  9. #9
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Ja koristim samo gel od Calgonita i to mi je super jer ga mogu sama dozirati ovisno o uprljanosti suđa. Meni su isto jedno vrijeme čaše bile pune kamenca, i to je bilo zbog soli koja se nije dobro rastopila! U svim trgovinama ima i tih sredstava za pranje perilice, ne samo u DM-u

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Cekana, taj gel koristiš baš za pranje suđa, jel? ne za ovo pranje perilice?

  11. #11
    haribo avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    deutschland
    Postovi
    1,353

    Početno

    Tekucina koju spominje Davor je o.k. (skida masnocu i kamenac)

    Ja ju isto koristim 3-4 puta godisnje, nekad Calgonit a nekad dm-ovu.

  12. #12
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    mi već jako dugo koristimo Likvi -kupujmo domaće (sol,sjajilo,prašak) i nikada nije bilo problema osim kada nema dosta sjajila ili soli.Tablete sam koristila vrlo kratko vrijeme i nisam primjetila značajniju razliku .

  13. #13
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    branka imas i u DM-u
    to sredstvo obicno stoji odma do ostalih proizvoda za perilicu

    ja koristim vec dugo prasak i jako sam zadovoljnja, pogotovo zato jer prasak mozes dozirat obzirom na to kolko je zamazano sudje koje peres, a tabletu nemres
    tablete su mi cesto znale ostat zaljepljene u onoj kutijici
    moja perilica vec 8. godinu radi ko vurica... redovno se brinemo da ima dovoljno soli, narihtali smo ono za tvrdocu vode, doljevamo sjajilo i fakat pere savrseno... ne smem nis pricat protiv nje

  14. #14
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Čini mi se da postoje konceptualna neslaganja s nekim činjenicama o suđericama. Neke su očito posljedica krivo usmjerenog marketinga. Ajmo redom:

    Sol. Služi regeneriranju ionskog izmjenjivača koji uklanja kamenac. Sol je dobra, pomaže uklanjanju kamenca. Tablete nemaju tu moć, bez obzira na marketing.

    Sjajilo. Ne razlikuje se drastično od deterđenata za ručno pranje suđa, svrha mu je razbijanje površinske napetosti vode. Posljedica je da se suđe lijepo ocijedi i do trenutka sušenja ima tanak vodeni film, a ne kapljice. Obzirom na veliko razrjeđenje, ostavlja manje kemije na suđu nego dobro isprano ručno oprano suđe. Ako se suđerica ne otvori odmah, para koja se kondenzira na suđu (destilirana voda) dodatno ukloni ostatke sjajila.

    Gel/tablete/prašak - međusobno se ne bi trebali razlikovati, ali je tipično da se proizvod koji se najviše reklamira uglavnom i nešto kvalitetnije proizvodi. Recimo, DM-ov prašak je zadnja koma, a tablete su im OK. Prašak vjerojatno rade po starijoj recepturi.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Meni su od gela (Calgonitovog) jednom sve čaše korodirale. Od onda ga ni ne gledam. A kad sam počela koristiti 4 u 1 mašina je procurila, majstori su rekli da treba regenerirati smolu, cijela priča me koštala nekih 600 kn, a mašina curila i dalje. Onda su skužili da je otišao neki dihtung, mjesec dana sam ga čekala... da li ima veze s tim tabletama, ne znam.

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Citiraj mina prvotno napisa
    Oduvijek koristim samo tablete (i sol i sjajilo- uvijek gledam da ima dosta, već na pola nasipam još). Sad imam te 4u1. Moja mi se čini da čudno radi u zadnje vrijeme (kao da je promijenila zvuk ili ja od hormona pomalo haluciniram) i kao da su počeli hrđati grijači (na nekim mjestima nisu više sjajni). A nedavno je vrtila i vrtila na jednom mjestu, jedno 4 sata i nikako da završi. Pa sam ju prekinula i kasnije stavila na drugi program i sad opet radi normalno. Baš sam mislila zvati servis da dođu vidjeti te grijače i ak joj je nešto ali mi se ne da sad zezati s majstorima...
    Jel i tvoja Candy. Ma ko da opisuješ moju mašinu. Ja sam ju upalila kad sam išla spavati i mislila da ću ujutro naći čisto suđe, a kad tamo ona još uvjek radi. :shock:
    Inače meni je dojadilo imati čaše i šalice prekrivene kamencem, lončić u kojem se kuhalo mlijeko nikad nije bio čist, na čašama mrlje od šumećih tableta, lonac od juhe nikad čist. Ja sam prešla natrag na ručno pranje suđa.
    Bar mi je sve čisto kad operem. Mašina mi samo zauzima prostor u kuhinji i ja se čudom čudim kako to da još nije izletila van.

  17. #17
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    meni nis nije prekriveno kamencem

    brigita, u svakoj masini imas gumbic za reguliranje tvrdoce vode... mozda da njega malo porihtas...pogledaj u uputstva

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Danas sam U DMu kupila somatovu bočicu za čišćenje perilice i Calgonitov prašak pa ćemo vidjeti. Imali su samo to i Denk mit

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Trešnjevka
    Postovi
    55

    Početno

    Recimo, DM-ov prašak je zadnja koma, a tablete su im OK. Prašak vjerojatno rade po starijoj recepturi.[/quote]

    A meni je DM-ov prašak odličan, viš vraga!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Možda si umišljam, ali kao da je bolje otkad sam oprala na prazno s limunskom kiselinom pa sa onim sredstvom za čišćenje i otkad perem s praškom

  21. #21

    Početno

    Ja imam Candy ugradbenu mašinu i sve dok sam koristila očito neadekvatne sirovine prala je musavo. Pa sam studiozno mijenjala detergente, sjajilo pa podešava otvore za sjajilo i tvrdoću vode dok nisam skužila da je krivac loša sol. Kupovala sam Clever sol iz Bille, rekoh..sol je sol..što tu ima bit drugo osim soli...no to je bio bed. Kad sam kupila skuplju firmiranu sol, trenutno Somat..došlo je do prosvjećenja. Satima stojim i gledam prozirnost čaša uz zalazak sunca....ah..umrijet ću od ljepote...

  22. #22
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    BS
    Uzgred, postoje nekakva sredstva baš za čišćenje suđerica, dolaze u plastičnim bocama kojima se samo skine naljepnica na vrhu i naglavačke se strpaju u suđericu, ali bez suđa i pusti se na normalan program. To ih, navodno, temeljito očisti. Prije sam staroj Mari (suđerica od milja) znao kupiti takvu bocu za rođendan.
    mogla bih i ja ovoj svojoj nešto za ročkas; imala je već 3, a ja uopće ne mislim na nju

  23. #23
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Citiraj enga prvotno napisa
    Recimo, DM-ov prašak je zadnja koma, a tablete su im OK. Prašak vjerojatno rade po starijoj recepturi.
    A meni je DM-ov prašak odličan, viš vraga![/quote]

    I meni je super. I tablete i sol i sjajilo i miris i sredstvo za čišćenje. Otkad sam prešla na Denk mit umjesto Somata nemam više mrlja na čašama a ni korozije stakla. Calgonit mi je preskup a ništa bolje ne opere od ostalih.

  24. #24
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Ovo mi je vec zona sumraka!

    DM-ova sol mi je napravila nevjerojatan cirkus od sveg sudja u perilici - toliko bijelog taloga je bilo samo na cestama poslije posipanja solju. Jedva sam cekala da se istopi pa da mogu ubaciti neku drugu!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Trešnjevka
    Postovi
    55

    Početno

    Ne znam jel to ok, al ja već 10 g imam ovu perilicu i koristim KRUPNU MORSKU SOL i uz to samo dm prašak, sjajilo ne koristim jer ne vidim razliku, s posebnim sredstvom je čistim svakih par godina i to je to. Kužim da je suđe ponekad bijelo, al to je onda kad fali soli ( jer nema indikator)Promjenila bih je samo zato što joj je kučište već malo fucnuto, a i preveč ruži.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Ništa.

    opet ne valja. sad mi i prašak zaostaje u posudici pa pretpostavljam da su stvarno mlaznice začepljene.

    Zovem servisera :/

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Njega nikako danas nisam uspjela uhvatiti, ali kaže jedan njegov zaposlenik da bi perilica trebala svake 2 godine na generalku kad je oni kompletno čiste sa solnom kiselinom, peru donji postroj i sve. Moja je stara 4-5 god. Ne znam koliko će to koštati. Možda se više isplati kupiti novu. Valjda nije tak skupo

  28. #28

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Njega nikako danas nisam uspjela uhvatiti, ali kaže jedan njegov zaposlenik da bi perilica trebala svake 2 godine na generalku kad je oni kompletno čiste sa solnom kiselinom, peru donji postroj i sve. Moja je stara 4-5 god. Ne znam koliko će to koštati. Možda se više isplati kupiti novu. Valjda nije tak skupo
    Evo, ne znam da li je sumjerljivo, nama su čistili sustav protočnog plinskog bojlera sa tom nekom neagresivnom kiselinom, začas bilo gotovo, ovlašteni majstor i uzeo ne više od 300 kuna (ne sjećam se točno cifre, ali sigurno nije bila over 300).

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Njega nikako danas nisam uspjela uhvatiti, ali kaže jedan njegov zaposlenik da bi perilica trebala svake 2 godine na generalku kad je oni kompletno čiste sa solnom kiselinom, peru donji postroj i sve. Moja je stara 4-5 god. Ne znam koliko će to koštati. Možda se više isplati kupiti novu. Valjda nije tak skupo
    600-700 kn sa odvozom i dovozom. Neki servis u Alagovićevoj (Šalata).

  30. #30
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ideš! A moja bez servisa preživjela 9 godina i na kraju kvalitetno crkla (riknuo motor). U usporedbi s takvim servisom, kupovina nove kad stara crkne je sasvim isplativo.

    Uzgred, uspoređujući cijene deterđenata i energenata, sasvim je sigurno da je ekološki ispravnije kupiti suđericu nižeg energetskog razreda koja bolje opere, nego nekakvu iz A razreda koja samo prošmrlja pa moraš opet i opet prati ispočetka

  31. #31

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Meni je rekao 350-400 kn, a ako treba mijenjati nekakav dio koji je btw. za nju teže proonalazi (zanussi) onda nas prije zovu, naravno.

    Inače, isti dan riknula i sušilica za veš , ali to će popraviti MM. Nekakav remen puknuo.

    Koma. Kak se čovjek navikne na neke stvari.
    Veš mi je sad tako krut kad se osuši. Ali su ručnici dobri za peeling

    Kaže MM - to je ona stara: kad nekome hoćeš napakostiti, prvo mu nešto daj, a onda mu to uzmi (tako nekako)

  32. #32
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Dajte obratite pažnju kod izmjene remena da garantirano bude bez azbesta. Remeni u sušilicama su najizdašniji izvor azbesta u kućanstvima.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Mislim da je već gotovo :/

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    planeta zemlja
    Postovi
    284

    Početno

    a kada kupim novu jer ima u papirima od cega je napravljen remen?
    i da li to vazi i za 2 u 1 ili samo sa pojedinacne susilice

  35. #35
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    U raznim zemljama postoje norme koje očekuju ugradnju remenja bez azbesta i to mi je OK. Mala je vjerojatnost da se u novom uređaju zatekne remen s azbestom. Frka nastane kada si čovjek ide zamijeniti remen i stavi "nekakav" koji paše.

  36. #36

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Uzgred, uspoređujući cijene deterđenata i energenata, sasvim je sigurno da je ekološki ispravnije kupiti suđericu nižeg energetskog razreda koja bolje opere, nego nekakvu iz A razreda koja samo prošmrlja pa moraš opet i opet prati ispočetka
    A klasa se odnosi samo na eko programe koji peru na nižoj temperaturi..ali satiiima..(moja 2,5h na 50C)..piše u deklaraciju da je to prema nekom EN standardu..tako da nafrljiš na neekonomičnih 65 ili 75C pa je odmah u nižem energetskom razredu.

    Međutim, A klasa mašina, pošto su skuplje (..recimo uvjetno jer ništa na svijetu nije više lišeno obmana), garantira malo bolju izvedbu stroja, npr uglavnom imaju skriveni grijač, pa se komadići hrane ne talože na njemu.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Sve je popravljeno :D

    Remen za sušilicu (kupljen u Gorenje servisu jer ga jedino tamo ima pa je valjda kao da je original - mislim što se tiče azbesta) = 38,00

    Suđerica= 355,00 (kompletan servis, donji postroj, sve)
    Sad mi se čini ok.

    Kažu da bi jednom mjesečno trebalo oprati s liminskom kiselinom

  38. #38
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    di metnuti lim. kiselinu?
    hau mač?
    koji program upaliti?

  39. #39

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    U posudicu za tabletu.
    Punu, koliko stane (1-2 vrećice).
    Ja odvrtim kompletan program, od 1., na prazno

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Malo off topic, ali pitanje o perilici-sušilici RUBLJA Candy cld 125 - da li znate koji je energetski razred i da li ti razredi imaju i kakve točno veze s trajanjem pranja. Naime, ona pere neizmjerno dugo... ako stavim na iskuhavanje s dodatnom vodom, pere , ne pretjerujem, preko 3 sata :shock: Moja stara gorenjka je to obavila (sa ručno namještenim dodatnim ispiranjem) za jedva 2 sata. Nemam primjedbi na kvalitetu pranja, isprobala sam na 60 i isto sve super opere (nemojte me pitati zašto nisam stavila na 60, ne znam ni sama, drugi put ću se skoncentrirati).
    No, pitanje: da li to što pere dulje znači da sveukupno potroši manje struje? Jer manje više što bi ja brže veš iz mašine (ovako imam izgovor da pogledam još koju seriju navečer, čekam veš ) ali se ježim kakvi će biti računi...

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    36

    Početno perilica suđa

    riknula mi moja suđerica :/
    Ima li netko majstora za preporučiti?
    Mislim da je nešto ozbiljno jer uopće ne reagira na glavni prekidač tj. gumb pali/gasi.
    Uključila sam je lijepo iza 22h jer, naravno, štedimo struju i otišla spavati kad u neko doba prasak sličan zvuku pregažene plastične boce. MM ustao da vidi što nam je palo u stanu i vratio se u krevet kao nije ništa. Ja ujutro otvorila mašinu i :shock: ostala voda na dnu, gumb uključen, a komandna ploča ne svijetli!
    Tek sad vidim koliko mi je značila.
    Pliz ljudi preporučite mi nekoga tko je maher, a nije bahato skup.
    Inače, mašina je Zgorenje i stara oko 2 godine.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Po mojoj laičkoj procjeni, nešto je zgorilo unutra (ako je smrdilo, onda je prekidač, ako nije onda je osigurač).
    Za gorenje aparate najbolje ti je zvati njihov servis (ja sam ih zvala za perilicu rublja dok sam imala njihovu i bila sam jako zadovoljna).
    Broj servisa u Zg ti je 2415050.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    36

    Početno

    nije li njihov servis malo skup?
    Zvala sam ih za istu tu suđericu još dok je bila pod garancijom jer su mi majstori kod namještanja u element savili dovodnu cijev pa nije vukla vodu, a mi mislili da je nešto otišlo.
    Dakle, majstor došao, izvukao je i oslobodio cijev, vratio mašinu natrag i naplatio 270,00 kn.
    Tada mi je on sam rekao da se suđerice smatraju luksuzom pa sudijelovi i servis skupi. Sada više nije pod garancijom pa se dvoumim...

  44. #44

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ja sad imam electroluxovu suđericu koja je zimus procurila, pa sam zvala par servisa, uglavnom, glavni trik je postići da je ne odvoze, jer se odvoz i dovoz puno naplaćuje. Kod tebe je vjerojatno struja u pitanju pa će je moći popraviti kod tebe doma.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Btw. meni suđerica opet nije radila. Opet zvala majstore i skužili da se gornja mlaznica uopće ne vrti. Izraubala se neka plastika, ali se ne može kupiti sama, već mora cijela mlaznica

    Inače, rekli su da je Zanussi (moja) i Elektolux potpuno ista stvar i da su grozne. Isto kao još dvije marke (zaboravila sam koje)

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Moja dobro pere, ali buči kao oni strojevi za pranje/čišćenje ulica. Moram zatvoriti vrata od kuhinje da se klinci ne probude.

  47. #47
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    pitanjce u vezi soli
    sinoć sipam sol (somat) i skužim da izgleda ko kuhinjska
    imala sam calgonit i ta je bila jako krupna
    gledam sastav, a ono 99,8% NaCl
    pa zar to nije obična sol?
    smijem li ja usuti kuhinjsku u nedostatku ove?
    u čemu je razlika :?

  48. #48
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Sol za prehranu je jodirana, a često ima dodatke za rahljenje. Nemam pojma na koji način bi jod utjecao na ionski izmjenjivač, ali sam siguran da na forumu ima i kemičara koji bi mogli objasniti u čemu je trik.
    Uglavnom biram krupnu sol za perilicu, ali samo zato što se urednije trpa u rupu za sol.

  49. #49
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    imam mašinu već 5g i bez obzira koji prašak,gel,tbl
    stavila ona super pere,čak i ako ostane bez soli ili sjajila
    opet odlično opere
    sram me kako se ružno odnosim prema njoj a ona me
    tako dobro služi,morat ću joj kupit to za oprati je
    isto uvijek koristim krupnu sol i iz istog razloga lakše mi je

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Sol služi samo za regeneriranje ionskog izmjenjivača, koji pak služi za omekšavanje vode. Nisam znala da je NaCl. Možda je onih 0,2% nešto važno?
    Jod se kemijski ponaša isto kao klor, ali je manje reaktivan. Najreaktivniji od halogenih elemenata je fluor.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •