Stranica 2 od 8 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 361

Tema: Seksualno zlostavljanje

  1. #51
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Kate, svaka ti čast.
    Ja sam kao dijete doživjela nešto slično (srećom, nije se ponavljalo) i čuvala sam tu tajnu i odrastala s njom jer sam bila sigurna da bi se u protivnom dogodio cenarij iz filmova, a pri tome ne mislim na sud, nego na pokolj. Ne bi mi ništa značilo da je osoba bila osuđena. Značilo bi mi da nisam morala to skrivati i kao malo dijete uvijek voditi računa da izbjegnem susret s tom osobom, a da pritom nitko ne sazna zašto i primjeti da izbjegavam.
    Prema mom iskustvu, jako je važno osigurati da se tvoje dijete ne susreće s tom osobom. Ja bih, također djetetu nastojala osvijestiti vjerojatnost da je njegov zlostavljač također vrlo, vrlo vjerojatno bio i sam zlostavljan, ali mu nitko nije pomogao pa se pretvorio u to što je. Možda se mnogi neće složiti sa mnom, ali po meni je mogućnost da negdje u sebi oprostimo, najviše što možemo učiniti za svoje zdravlje i miran život nakon što doživimo nešto strašno.

  2. #52
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Ms. Mar prvotno napisa Vidi poruku
    Kate, svaka ti čast.
    Ja sam kao dijete doživjela nešto slično (srećom, nije se ponavljalo) i čuvala sam tu tajnu i odrastala s njom jer sam bila sigurna da bi se u protivnom dogodio cenarij iz filmova, a pri tome ne mislim na sud, nego na pokolj. Ne bi mi ništa značilo da je osoba bila osuđena. Značilo bi mi da nisam morala to skrivati i kao malo dijete uvijek voditi računa da izbjegnem susret s tom osobom, a da pritom nitko ne sazna zašto i primjeti da izbjegavam.
    Prema mom iskustvu, jako je važno osigurati da se tvoje dijete ne susreće s tom osobom. Ja bih, također djetetu nastojala osvijestiti vjerojatnost da je njegov zlostavljač također vrlo, vrlo vjerojatno bio i sam zlostavljan, ali mu nitko nije pomogao pa se pretvorio u to što je. Možda se mnogi neće složiti sa mnom, ali po meni je mogućnost da negdje u sebi oprostimo, najviše što možemo učiniti za svoje zdravlje i miran život nakon što doživimo nešto strašno.
    X

    Sretno, Kate, držite se.

  3. #53
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    Draga Kate, jako mi je žao tvog djeteta i cijele familije da prolazite tu muku. Nezamislivo mi je da se tako nešto može dogoditi. Nadam se da je najgore iza vas. Sumnjam da će kazna biti primjerena, ali i da se kazni kako očekujete vama je zlo naneseno i nijedna kazna to neće umanjiti. Jedino će manje boljeti nepravda.
    Ja imam djevojčicu i molim boga da joj se ne desi nešto slično. Ponavljam da ako ne želi dati pusu ne mora, da što joj ne paše kaže glasno nemoj, nemoj mi to raditi. Što još ?

  4. #54
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ma tako malima nema niti presude kojom se oglasavaju krivim. Rjesenje o odgojnoj mjeri u najgorem slucaju. Ja sam zbog struke sjedila podosta kod suca za maloljetnike i pisala seminarske radove. Zatvoreno za javnost a maleni nece vjerojatno ni znati sto je bilo.
    A ovo ponavljanje sto Ana kaze - ne moras dati pusu ako neces, eeeh s time se jako jako slazem i takdjer tako cinim al se uvijek nadje neka babetina da me iskritizira zbog toga

  5. #55
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    čitam i jednostavno ne mogu vjerovati. stalno mi je u glavi - ma to se događa u zabiti ne znam Louisiane, a ne tu u našem susjedstvu.
    žao mi je da se taj zločin dogodio, žao mi je jer kazna sigurno neće biti primjerena jer to što se dogodilo neće nestati.
    samo se nadam i želim vam da budete svi jaki i puni ljubavi da posljedice budu minimalne.

    svaka Ti čast na reakciji i držanju, a Tvom sinu da je ipak smogao hrabrosti da zaustavi nasilnika.

  6. #56
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    ne moras dati pusu ako neces, eeeh s time se jako jako slazem i takdjer tako cinim al se uvijek nadje neka babetina da me iskritizira zbog toga
    ma da, kad bi bilo tako jednostavno. ali, nije.

    kate, svu sreću svijeta vam želim, držite se svi zajedno, najgore je iza vas. odlično si postupila, svaka čast na reakciji

  7. #57
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Upravo sam doznala da je to stvorenje - na moru. Zvala sam pitati u kojoj je to sve fazi...Sinac je jučer bio jako loše, nije htio ustati iz kreveta, nije htio jesti i samo je tražio da zovem i pitam što se zbiva. Jučer mi se nitko nije javljao, pa sam zvala sad i dobijem informaciju da su eto, roditelji bili na razgovoru, ali da do 15.7. dotični uživa na moru.
    Moje dijete ne smije van bez nadzora, a njega puste da se kupa.
    Kako da to sad kažem mom djetetu? Još uvijek spava, a ja sjedim i buljim u prazno i lomim si mozak kako da mu to velim.

  8. #58
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kate13, jako mi je žao što to prolazite. Možda bi bilo dobro na neki način dijete pripremiti na to da tu ne bude vjerojatno velike kazne, da se ne razočara. To bi bilo još gore.
    Pokušaj mu naglasiti da to što ste prijavili zlostavljanje je vaša velika pobjeda.

  9. #59
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Prebaci fokus na to da je spasio mnogu djecu svojom hrabrom prijavom. Stalno mu spominji da je junak i da smo mu zahvalni na tome.
    Vjerovatno cete ostati baz satisfakcije kroz kaznu.

    Vi ste nasi junaci

  10. #60
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    K, drži se.
    žao mi je što vam se to dogodilo i držim fige da se mališa što prije oporavi od te traume.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Pratim temu od samog početka, ali nisam imala snage ništa pisati. Imam sina dobi tvog sina i svaki put mi se srce iznova slomi kad pomislim kroz što maleni prolazi, a posebno kad otvorim temu i vidim u kojem smjeru se sve razvija

    Osjećam tvoju tugu i nemoć jer ne postoji način da ga pripremiš na nerazočaranje postupkom i kaznom koja sigurno neće biti primjerena, ali MarijaP je dala odličan savjet. Tvoj maleni je istinski junak jer je stao na kraj svom zlostavljaču i spriječio da naudi još nekome u budućnosti

  12. #62
    deeeyoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    310

    Početno

    Užasno mi je žao kroz što ti je sin prolazio i još prolazi. Prestrašno! Nadam se da će jednog dana moći preboljeti to iskustvo i normalno živjeti.

    Na tu temu sam neki dan vidjela reportažu o jednom, mislim 26godišnjem, pedofilu koji se nalazi u zatvorenom domu za psihički bolesne, jer je zlostavljao 32 djece (od "pipkanja" pa sve do silovanja). Počeo je s 14 godina. On sam je bio žrtva zlostavljanja sa strane oca. Nije osjećao nimalo empatije prema žrtvama.

    Ovaj dečko neće ići u zatvor jer je premlad, ali ga sigurno čeka liječenje. Uz to ne bi bilo loše da socijalne ustanove malo bolje pogledaju njegovu familijarnu situaciju...

    Kate, tebi i mužu želim još puno snage! Drž' te se!!!

  13. #63

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Šaljem podršku pokretačici i teme i njenom sinu <3

    Napravili ste sve što je bilo u vašoj moći.

    Svi smo uz vas.

  14. #64
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    Šaljem podršku pokretačici i teme i njenom sinu <3

    Napravili ste sve što je bilo u vašoj moći.

    Svi smo uz vas.
    Apsolutno se slazem. Drzite se!

  15. #65
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    Citiraj kavofob prvotno napisa Vidi poruku
    Pratim temu od samog početka, ali nisam imala snage ništa pisati. Imam sina dobi tvog sina i svaki put mi se srce iznova slomi kad pomislim kroz što maleni prolazi, a posebno kad otvorim temu i vidim u kojem smjeru se sve razvija

    Osjećam tvoju tugu i nemoć jer ne postoji način da ga pripremiš na nerazočaranje postupkom i kaznom koja sigurno neće biti primjerena, ali MarijaP je dala odličan savjet. Tvoj maleni je istinski junak jer je stao na kraj svom zlostavljaču i spriječio da naudi još nekome u budućnosti
    na ovo veliki X
    smrznem se svaki puta kada otvorim ovu temu od užasa kojeg prolazite ali sam i neizmjerno ponosna što je uz svu agoniju pronašao snagu da stane tome na kraj

    Odgajaš pravog heroja! Divim se njegovoj hrabrosti, prekrasno dijete imaš.
    A tebi draga Kate kapa do poda. Ostati pribran u takvoj situaciji može samo majka hrabrost!

  16. #66
    ribice avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    928

    Početno

    Sve što vam se desilo je prestrašno, pretužno stvarno mi dođe plakati kad se sjetim da takva čudovišta postoje i svugdje su oko nas i na kraju ne dobiju zasluženo.
    Ja bi starije osobe koji to ikad pokušaju odmah kastrirala jer nevinu dječicu tako izmanipulirati i iskorištavati.
    U mislima sam s vama

  17. #67
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Samo da tvoj mali kroz ovo prođe s manjim emocionalnim ožiljcima...

    I hvala što si situaciju podijelila s nama, apsolutno si mi dala razmišljati jer se baš zadnje vrijeme mučim s činjenicom da nam starija sve više laže, jer se boji naše reakcije (odnosno ne želi razočarati) pa laže i zbog najmanjih nevažnih sitnica. :/

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    draga kate, pratim ovu temu i mogu samo zamisliti kroz što prolazite,

    divim ti se na hrabrosti i pribranosti,
    tvoja su djeca sretna što te imaju,

    a tvoj sin istinski junak kojemu to treba ponavljati sto puta dnevno

  19. #69
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Citiraj studena prvotno napisa Vidi poruku
    draga kate, pratim ovu temu i mogu samo zamisliti kroz što prolazite,

    divim ti se na hrabrosti i pribranosti,
    tvoja su djeca sretna što te imaju,

    a tvoj sin istinski junak kojemu to treba ponavljati sto puta dnevno
    Veliki potpis na ovo!!!

  20. #70
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Samo da tvoj mali kroz ovo prođe s manjim emocionalnim ožiljcima...
    Uh sad tek vidim kako sam spetljala rečenicu. Htjela sam napisati sa ŠTO manjim ožiljcima.

  21. #71
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Prebaci fokus na to da je spasio mnogu djecu svojom hrabrom prijavom. Stalno mu spominji da je junak i da smo mu zahvalni na tome.
    Vjerovatno cete ostati baz satisfakcije kroz kaznu.

    Vi ste nasi junaci
    Veliki potpis na ovo

  22. #72
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Prebaci fokus na to da je spasio mnogu djecu svojom hrabrom prijavom. Stalno mu spominji da je junak i da smo mu zahvalni na tome.
    Vjerovatno cete ostati baz satisfakcije kroz kaznu.

    Vi ste nasi junaci
    Upravo tako!

  23. #73
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Drage moje, hvala vam na tome sto ste podjelile svoja iskustva sa mnom, na rijecima podrske...na svemu.
    Sinac je, nakon sto sam mu rekla gdje je njegov zlostavljac, rekao samo -krasno, bas krasno.
    Onda se vratio u krevet, navukao zavjese i upalio crtic....
    Nije htio doruckovati i cijeli dan izbjegava bilo kakav razgovor sa mnom.
    Pitao me samo smije li prijatelj doci sutra k nama.
    Igra se s mladjim bratom cijeli dan sto inace nije slucaj (igraju se oni zajedno, ali nikad ovako dugo)..mislim da pokusava ne misliti na sve ovo.
    Najmladji je sav sretan jer se brat cijeli dan igra s njim i radi sve sto on predlozi.

    Vidim da je ogorcen i tuzan, ali necu nista forsirati. Mozda navecer konacno pozeli reci sto misli.

    Najstariji pak samo hoda za mnom i ispituje me jesam li dobro....

    Nisam dobro, ali moram biti i moram gledati naprijed. Samo naprijed.

  24. #74
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    hrabra, hrabra, hrabra Kate!!!
    Nitko normalan ne bi mogao biti dobro u takvoj situaciji. Ti se sa svime ovim super nosiš, super su odreagirala. Pazi na sebe i grli svoju dječicu!!!!

  25. #75
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Prestrašno. Držite se, mislim na vas.

    Vezano za temu, Majda Rijavec je izdala mali priručnik o zlostavljanju u školi, ako nekog zanima pošaljite mi na pp mail da vam proslijedim.

  26. #76
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    Draga Kate,,,jako si hrabra i ja vjerujem da tvoje dijete neće imati nikakve velike posljedice uz tako divnu obitelj...držite se...i sretno

    a vezano uz temu učite djecu pravilu donjeg rublja, to djeca brzo shvaćaju i lako pamte čak i oni najmanji. "Nitko te ne smije dirati tamo gdje donje rublje pokriva ni tjerati te da ti diraš nekoga po tim djelovima tijela".

  27. #77
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Kada se sve pokrene i malog smjeste u neku od ustanova (na tome treba inzistirati jer kao sto je netko rekao on je i sam zlostavljan i treba ga izdvojiti od obitelji privremeno) tvom sinku ce biti lakse i to ce ga izvuci iz tog stanja u kojem je, budi sigurna u to
    Drz'te se, ceka vas par teskih mjeseci ali sigurna sam da cete vi to izdrzati hrabro i da ce sinko biti dobro jednog dana

  28. #78
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Drage moje, nadam se. da ce mi sutra znati reci kako da se postavim. Sinko je...od trena do trena. Cas je melankolican i tuzan, onda je hiperpricljiv i prakticki ne dise dok govori, onda je razdrazljv i urla na mladjeg brata, na starijeg brata, otpilio je najdrazeg frenda kad ga je ovaj zvao....i tako se izmjenjuju raspolozenja od prekjucer.
    Jucer je jedva pristao izaci sa bracom prosetati pesa (udomili smo kujicu)...

    Iscrpljena sam. Sinko urla, onda mali place jer ovaj urla na njega pa se najstariji umijesa i na kraju je sveopci kaos. Uspijem ih smiriti i onda za pola sata sve iz pocetka.

  29. #79
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Znam kako ti je
    Tjesi se da nece tako zauvijek ostati

  30. #80
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Draga Kate, i ja čitam temu i pratim je od početka i svaki put krenem nešto pisati ali izbrišem. Ništa mi se ne čini pametno u ovakvom trenutku. Prestrašno je ovo što vam se dešava, ne mogu ni zamisliti kako vam je. Sve mislimo na vas, držite se podignute glave, hrabra si i ti i tvoj sin. Ja nemam previše vjere u naše pravosuđe ali imam u majčinsku ljubav i snagu a ti si dosad pokazala da si jedna posebna žena koja se postavila baš kako treba. Ne dozvoli da tvoje dijete vidi da si emocionalno istrošena, nek vidi da se sve u životu može riješiti i da život i dalje može biti lijep. A to da je taj zlostavljač na ljetovanju..nemam riječi.

  31. #81
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Nemam rijeci osim zahvale, i tebi, i tvom sinu, jer ste zaista junaci.

  32. #82
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Drage moje....pitanje: ima li itko iskustva sa uredom pravobraniteljice za djecu? Odgovaraju li na mailove i u kojem roku?

    Danas smo mrvicu bolje...sinac je bio kod psihijatra i reakcija je pozitivna.
    A ja, ja se ne dam tuzi...plakat imam vremena. Sada se moram boriti za njega. A, uz nasu birokraciju imat cu se bogme posla.

  33. #83
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Kate13 prvotno napisa Vidi poruku
    Drage moje....pitanje: ima li itko iskustva sa uredom pravobraniteljice za djecu? Odgovaraju li na mailove i u kojem roku?

    Danas smo mrvicu bolje...sinac je bio kod psihijatra i reakcija je pozitivna.
    A ja, ja se ne dam tuzi...plakat imam vremena. Sada se moram boriti za njega. A, uz nasu birokraciju imat cu se bogme posla.
    Ovdje sam našla da se za konzultacije možeš najaviti telefonom, pa da možda probaš nazvati - to je sigurnije nego e-mail. Poslije možeš poslati dokumentaciju e-mailom ili kako se već dogovorite: http://www.dijete.hr/hr/gdje-smo-mai...inmenu-35.html

    Sretno!

  34. #84
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje sam našla da se za konzultacije možeš najaviti telefonom, pa da možda probaš nazvati - to je sigurnije nego e-mail. Poslije možeš poslati dokumentaciju e-mailom ili kako se već dogovorite: http://www.dijete.hr/hr/gdje-smo-mai...inmenu-35.html

    Sretno!
    Joj, hvala ti...zovem već danima i nitko se ne javlja. Zato sam i poslala mail, em u nadi da će netko to pročitati i odgovoriti em da imam pismeni trag.

  35. #85
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    znam da na mail odmah reagiraju onim nekim dopisom da je mail zaprimljen, e sada, kada ce biti obradjen to je druga prica. Nisam niti sigurna koliko pravobraniteljica moze intervenirati u konkretnim situacijama, ona vise prati politike, zastitu prava pojedinih skupina djece i sl.
    Posljednje uređivanje od Bubica : 02.07.2013. at 09:20

  36. #86
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Mislim da bi bilo korisno poslati mail na Pravobraniteljicu.
    Kate13, ako imaš snage, napiši im ga, a napiši ga i Minisarstvu socijalne politike i mladih (http://www.mspm.hr/kontakti). Neka institucije znaju što se događa u stvarnom životu, u životu koji nije sveden samo na statističke podatke iz godišnjih izvještaja, već na stvarne traume i ljude koji se pokušavaju izboriti za primjeren tretman, pomoć i normalan život.
    Možda vam nešto od toga pomogne, možda ne, ali možda će tebi pomoći da kroz takve aktivnosti sebe malo zaliječiš. Puno hrabrosti vam želim, a tvom sinu snage da krene dalje, da svoju traumu prihvati kao ružan događaj za koji ne snosi odgovornost ni krivnju.

  37. #87
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Hvala vam drage moje.

    Upravo sam doznala jos neke detalje....moramo ponovno na policiju.

    Dobila sam odmah automatiziran odgovor iz ureda pravobraniteljice da su primili mail...i mole za strpljenje i razumijevanje.

    Zuska, dobro si rekla....godisnji izvjestaji nisu zivot kakav zaista je.

  38. #88
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Bravo Kate za pribranost i "poduzetništvo". Novi detalji - jel to znači da se sinak pomalo otvara?

  39. #89
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Nove detalje su u poliklinici dobile iz njega van. I bojim se da su jednako ovako grozni.


    Uh...pribranost mi je drugo ime dok god se ovo ne zavrsi.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj Kate13 prvotno napisa Vidi poruku
    Nove detalje su u poliklinici dobile iz njega van. I bojim se da su jednako ovako grozni.
    Uf!

  41. #91
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Draga Kate13, htjela sam ti poslati pp, ali vjerujem da ovaj topic može poslužiti i u edukativne svrhe svih nas roditelja pa ću tu postati.

    Imam frendicu koja se dugo godina bavi maloljetničkom delikvencijom pa sam malo s njom razgovarala.

    Kaže da je jako važno da se sa tvojom sinom puno i dugo radi. Ružna iskustva iz djetinjstva, mnogo manje ružna od ovakvog, pamtimo cijeli život, a s ovakvim zlostavljanjem trebat će puno truda da se nauči nositi.
    Najvažnije je raditi na osjećaju krivnje koje zlostavljana djeca često imaju u sebi, to da su i oni na neki način odgovorni za ono što im se je dogodilo.
    Kaže da je dečkima od deset godina inače jako teško priznati ovakva zlostavljanja jer se srame, a treba paziti da se to ne pročuje u npr. školi ili bilo kojoj drugoj sredini koja je sinu važna, jer bi mu takva stigma ili "sramota" bila dvostruka kazna.

    Zlostavljaču se neće ništa važno dogoditi, ima manje od 14 godina. I ne mora značiti da je i on sam bio zlostavljan. Je, mnogi zlostavljači su bili i sami zlostavljani, ali to je često okidač za zlostavljanja u odrasloj dobi, a kod ovakvih dečkića u pubertetu to ponekad zna biti tek igra moći, a može biti i ponavljanje igre moći koji su nad njim radili stariji dečki.

    Sinu možeš predstaviti da će zlostavljač biti kažnjen na malo drugačiji način od odraslih ljudi (jer je i on sam još dijete), morat će i on psihologu, doma će mu dolaziti Centar za socijalnu skrb i bit će pod nadzorom, a bez obzira što nema dosje, ovaj je slučaj u evidenciji (zbog prijave), tako da policija sad praktički zna za njega. Tako da se neće potpuno izvući.

    Kako spriječiti takve situacije ili za njih saznati na vrijeme? Biti svjestan da se ovakve stvari događaju. Često. Ne samo od vršnjaka, već - češće - od strane odraslih. Biti puno uključen u djetetov život i puno, puno razgovarati o ovakvim temama. Ne samo zbog informiranja i educiranja, nego i zbog nadziranja djetetovih reakcija.

    Nadam se da mi nećeš zamjeriti što ovdje prenosim ove informacije, vjerujem da su tebi manje-više slično rekli stručnjaci s kojima si razgovarala, ali mislim da je jako važno da o ovakvim zlostavljanjima pričamo i osvještavamo ih. Hvala što si otvorila temu i još jednom, želim ti svu snagu svijeta, tebi i sinu...i cijeloj obitelji.

  42. #92
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Drzite se!

  43. #93
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    jako ste hrabri i snazni

  44. #94
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Zuska, odličan post!

    Nekako mi se čini da svi mi premalo razgovaramo s djecom (i jedni s drugima) o ovakvim temama. Ne kažem da bi to zaustavilo zlostavljače (ne bi) ali bi možda osvijestilo djeci i nama činjenicu da nismo krivi ako smo žrtve i kako se najbrže i najefikasnije obraniti.

  45. #95
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Zuska, odličan post!

    Nekako mi se čini da svi mi premalo razgovaramo s djecom (i jedni s drugima) o ovakvim temama. Ne kažem da bi to zaustavilo zlostavljače (ne bi) ali bi možda osvijestilo djeci i nama činjenicu da nismo krivi ako smo žrtve i kako se najbrže i najefikasnije obraniti.
    Tesko je to, bez obzira sto dijete zna sve o zlostavljanju, zlostavljaci toliko utjeraju djeci strah u kosti da unatoc tome sto znaju da nisu krivi i svjesni su toga sto im se desava oni sute toliko dugo dok ne puknu...nazalost to je tako, znam iz iskustva

  46. #96
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Zuska, hvala ti na ovakvom postu! I zbog mog sina i zbog sve djece koja ovako nešto prolaze... I, da definitivno svi skupa moramo više pričati sa svojom djecom...

    Nisam se javljala jer sam imala problema sa internetom, ali sada je opet sve OK.

    Moram samo napomenuti da dotični IMA više od 14 godina.

  47. #97
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Zuska, odlican post.

    Kate, pratim ovu temu i svaka cast na reakciji i hrabrosti. Zelim tvojoj obitelji puno snage da ovo prebrodite.

    Ustvari sam se htjela nadovezati na tvoj zadnji post- bitno je vrijeme pocinjenja djela i koliko je tad godina imao. Samo cisto da znas

  48. #98
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ako se ne varam Kate, on u vrijeme pocinjenja djela nije imao 14? Djeca ispod 14 uopce ne mogu biti kazneno odgovorna. Da ce se s njim raditi - vjerojatno da, ali to ce biti CZS u okviru njihove nadleznosti. Kazneno-pravni aspekt ovdje ti je nazalost nepostojeci i znam da ce vas i to dodatno zaboljeti, ali takav je propis. I maloljetni delinkventi opcenito imaju drukciji status od punoljetnih, te im se na neki nacin postupa kao da su i sami u neku ruku zrtve. Zrtve socijalnog okruzenja, (ne)odgoja itd

  49. #99
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    pratim temu, ali nikako napisati nešto, ne nalazim riječi! Držite se!!

    Zar dotični stvarno ne može kazneno odgovarati? imao je manje od 14 kad je počeo sa zlostavljanjem, ali se to nastavilo i kad je on već napunio 14? ili sam ja nešto krivo pohvatala?

  50. #100

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Kate13 prvotno napisa Vidi poruku
    Zuska, hvala ti na ovakvom postu! I zbog mog sina i zbog sve djece koja ovako nešto prolaze... I, da definitivno svi skupa moramo više pričati sa svojom djecom...
    Bitno je i što pričati.
    Većina nas je izrekla neke informacije, ali osim neugode i srama, zbog kojih se djeca ranije ne povjere nekomu, postoji još jedna stvar na koju upozoravaju dječji psiholozi, a to je uvijek prateće zastrašivanje i dječja priroda, to što oni to vjeruju.
    Nastavno na ono što je pisala Zuska, djeci treba uporno ponavljati da je bilo koja situacija koja ih makar malo muči, koja njima može izgledati nerješiva, za roditelje lako rješiva i mora im se reći, odmah, što prije.
    Usporediti to sa nastavnim gradivom, kao, djeci izgleda teško, a roditelji su to već prošli i znaju.

    Problem je što djeca zaista povjeruju u riječi i ucjene zlostavljača.
    Oni se služe (za naše poimanje) tako nevjerojatnim prijetnjama, ali djeca to u pravilu povjeruju. To su bića koja vjeruju u sve i svašta i oni će povjerovati u prijetnje - ako kažeš, reći ću cijeloj školi, ubit ću ti mamu, tatu, sestru, odvest će te u zatvor, popravni dom...., da ne spominjem kakve sve ucjene izriču odrasli zlostavljači.

    Djeca njima vjeruju i taj dio treba srušiti. Ispričati unaprijed djeci pojedine slučajeve koji su se dogodili i točno, precizno navesti čime sve zlostavljači zastrašuju djecu i kakve sve laži iznose.

    Ima zgodna UNICEF-ova brošura "Loša i dobra tajna", gdje se jasno kaže da se svaka tajna koja dijete muči mora reći roditelju ili osobi od povjerenja.

    Ja vrlo često moram svojoj djeci demantirati raznorazne "obične" laži djece iz škole, sasvim glupe i bezazlene, tipa "moj tata ima plaću 100 tisuća kuna", a moji to povjeruju. I još masu stvari povjeruju, a kako ne bi nešto u strahu.

    Često ponavljam da svakoj budali ne vjeruju, da me pitaju sve što im nije jasno, i masu puta sam navela baš primjere (vezano uz neke otmice što su bile u medijima i sl.) što sve dijete ne smije povjerovati i da mora reći roditelju, bez obzira što se boji i što ga ovaj zastrašuje da će mu biti još puno gore ako to nekomu kaže.
    Ne smijemo zaboraviti da se uz samo zlostavljanje u pravilu odvija i prava psihološko-ucjenjivačka drama, i ako tu dijete ne poklekne, sve će se brzo završiti.

Stranica 2 od 8 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •