Stranica 3 od 8 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 361

Tema: Seksualno zlostavljanje

  1. #101
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Je...sve je pocelo dok jos nije imao 14, ali se na zalost nastavilo i kada je navrsio 14 i nakon toga.
    Nena Jabuka...TO to je ono sto je bit svega. Djeca, a moj sinac pogotovo imaju toliko bujnu mastu da ih je ponekad lako uvjeriti u neke stvari.
    Tako je bilo i sa sinkom...ovaj ga je uvjerio da ce grozno zavrsiti ako nekome kaze bilo sto.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Kate13 prvotno napisa Vidi poruku
    Nena Jabuka...TO to je ono sto je bit svega. Djeca, a moj sinac pogotovo imaju toliko bujnu mastu da ih je ponekad lako uvjeriti u neke stvari.
    Tako je bilo i sa sinkom...ovaj ga je uvjerio da ce grozno zavrsiti ako nekome kaze bilo sto.
    Ne smijemo zaboraviti da se uz samo zlostavljanje u pravilu odvija i prava psihološko-ucjenjivačka drama, i ako tu dijete ne poklekne, sve će se brzo završiti.
    Priča o DOBRIM I LOŠIM TAJNAMA je zapravo najbolja preventiva jer ta se zlostavljanja najčešće ne događaju samo jednom. Ako se dogodi samo jednom i dijete odmah reagira, znači da se ne boji reagirati, da ima povjerenja u samog sebe, da se ne boji. No, na žalost, te se stvari događaju godinama,a sve zbog straha i ucjena.

    Navest ću primjer, možda nekome bude od koristi, kako se, otprilike, o dobrim i lošim tajnama može razgivarati i sa malom djecom, a kasnije za veću to dopuniti primjerima koji se događaju, tipa, znaš , jednoj djevojčici je bilo, a ona je šutila .

    Mogu se voditi dijalozi s pitanjima i odgovorima koje prvo govori roditelj, a kasnije ih ponavlja dijete.

    -Znaš li kakve imamo tajne?
    Dobre i loše.
    -Kakve su dobre?
    Njih je malo. To su vesele tajne. Na primjer, neko vrijeme krijemo da smo nekomu kupili nešto lijepo za rođendan i onda mu ti poklonimo. Ili čuvamo tajnu da se prijateljici sviđa jedan dečko.
    -Kakve su loše?
    To su tajne zbog kojih se dijete osjeća tužno. Zbog kojih se boji. Zbog kojih plače. Njih može biti puno više nego dobrih. Najgora loša tajna je ona kad ti netko kaže - ne smiješ reći roditeljima nikad jer će ti se dogoditi nešto loše!
    -Što se radi s takvom tajnom?
    Mora se odmah reći roditelima?
    -Zašto?
    Jer roditelji znaju kako se rješavaju loše tajne, oni su veliki, oni štite i čuvaju djecu. Loše tajne je opasno čuvati od roditelja, njima se mora reći. Loše tajne su opasne ako se dugo čuvaju. Sve što muči dijete mora se reći roditeljima. Djeca misle da se nešto ne može riješiti, ali roditelji znaju kako se to radi.
    Loše tajne su i da netko nešto krade, i da je netko nekoga istukao, i da mu nešto radi što dijete ne želi.
    -Zašto djeca ponekad ne govore roditeljima što ih muči, zašto im ne kažu loše tajne?
    Jer se djeca boje loših ljudi, loše djece. Loša djeca ih zastršuju, plaše, pričaju im laži. Uvijek lažu samo da uplaše djecu.
    -Zašto im djeca povjeruju?
    Zato što se boje. Djeca misle da je to istina.
    -Treba li vjerovati lošim ljudima kad pričaju loše tajne?
    Ne, jer oni to lažu.
    -Što loši ljudi lažu djecu, kako im prijete?
    Prijete da će se djeci nešto loše dogoditi, da će reći cijeloj školi da je dijete nešto napravilo, da je kradljivac, da će objaviti u novinama, na televiziji, da će mu ubiti roditelje i obitelj, da će ga odvesti u zatvor ili u popravni dom, da mu nitko neće povjerovati ako kaže što se događa itd. itd.
    - Može li se išta od toga ostvariti?
    Ne, nikad, to služi za zastrašivanje djeteta, to su sve laži, to sve odmah treba reći roditeljima, bilo što što se loše događa djetetu....

    itd. itd, da sad ne duljim preko svake mjere.

    Imaju primjeri i za "dobar i loš dodir". Sve to treba posvijestiti djeci, samo da se ne boje reagirati ako dožive nešto neugodno.

  3. #103
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Nena-Jabuka svaka cast na postu

  4. #104
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Odlican post Nena!

  5. #105
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Nena, kopirala sam si tvoj post, hvala!

  6. #106
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Kate, tvojem sinu i vašoj obitelji želim puno snage da izdržite ovo teško razdoblje

  7. #107

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Hvala cure, to je samo za inspiraciju jer nije dovoljno samo savjetovati - treba razgovarati. Ljudima ponekad nedostaje ideje što se to konkretno treba reći.

    Kod seksualnog zlostavljanja djeca trebaju razlikovati "dobar i loš dodir". Oni to intuitivno jako dobro razlikuju, osjećaju kad nešto nije kako valja, ali ih netko uvjeri da je to ili u redu, da spada u normalne izljeve nježnosti ili ih zastraši.
    Ako ranije pokupe informaciju i znaju te jednostavne pojmove dobar-loš dodir, dobra-loša tajna, odmah će im zvoniti na uzbunu.
    Evo nekoliko osnovnih pravila, kopiram, UNICEF:

    Pravilo donjeg rublja


    Dijete treba znati da svaki takav dodir treba odbiti. Recite djeci da nije u redu ako ih netko gleda ili dodiruje u području intimnih dijelova tijela ili traži od njih da gledaju ili dodiruju druge u tim područjima. Pravilo donjeg rublja pomaže im prepoznati očitu, lako pamtljivu granicu: donje rublje. Roditelji mogu pojasniti da neke odrasle osobe (poput osoba koje skrbe za djecu, roditelja i doktora) moraju dotaknuti djecu, no djecu treba poučiti da kažu "Ne" ako se osjećaju nelagodno. Poučite djecu da mogu i voljeti ili im se može sviđati ta osoba, no ne mora im se sviđati način na koji ih ta osoba dira. Pritom će im njihovi osjećaji najbolje reći dodiruje li ih tko na dobar ili na loš način. Djeca imaju pravo tražiti zaštitu odraslih osoba i nikad nisu odgovorna za seksualno ponašanje odraslih prema njima'.

    Tvoje tijelo je samo tvoje
    Djeci treba objasniti da njihovo tijelo pripada samo njima te da ih nitko ne može dirati bez njihova dopuštenja. Djeca imaju pravo odbiti poljubac ili dodir, čak i od osobe koju vole. Djecu treba naučiti reći odmah i jasno "Ne" nedopustivom tjelesnom kontaktu, odmaknuti se od nesigurne situacije i prijaviti događaj odrasloj osobi u koju imaju povjerenja. Važno je naglasiti da trebaju ustrajati dok ih se ne shvati ozbiljno.
    Dobar dodir - loš dodir
    Važno je da djeca razlikuju vrste dodira i da mogu o tome razgovarati. Budući da djeca ne razlikuju uvijek dopušteni od nedopuštenog dodira, objasnite im da su neki dodiri ugodni i čine da se osjećamo dobro - možemo ih zvati 'sigurnim', 'ugodnim' ili 'dobrim' dodirima (zagrljaj, rukovanje, tapšanje po ramenu).
    'Loši' dodiri su svi oni od kojih se ne osjećamo ugodno (predugo škakljanje, guranje, udaranje, šamaranje, čupanje, štipanje i sl.).

    Dobre tajne - loše tajne
    Tajnovitost je glavna taktika seksualnih zlostavljača. Zbog toga je važno znati razliku između dobrih i loših tajni i stvoriti ozračje povjerenja. Svaka tajna zbog koje se djeca osjećaju tjeskobno, neugodno, uplašeno ili tužno nije dobra i ne smije se čuvati - nju treba reći odrasloj osobi kojoj mogu vjerovati (roditelju, učitelju, policajcu, doktoru). Roditelji trebaju poticati djecu da im govore loše tajne.


    - Prijavljivanje i otkrivanje
    Djecu treba uputiti na odrasle osobe koje mogu činiti dio njihovog kruga sigurnosti. Treba ih poticati na obraćanje odraslima kojima mogu vjerovati, koji su im dostupni i spremni ih poslušati i pomoći im. Samo jedan član iz kruga sigurnosti može živjeti s djetetom; drugi bi trebao živjeti izvan užeg kruga obitelji. Također, djeca trebaju znati da postoje stručnjaci koji mogu biti od osobite pomoći (nastavnici, socijalni radnici, pravobranitelji, doktori, školski psiholozi, policija) te da postoje telefonske linije za pomoć gdje mogu potražiti pomoć.

    - Poznati i nepoznati počinitelji
    U većini slučajeva počinitelj je netko koga dijete poznaje. Malenoj djeci je osobito teško shvatiti da ih može zlostavljati netko koga oni poznaju. Imajte na umu proces vrbovanja kojeg zlostavljači koriste kako bi stekli povjerenje djece.
    Redovito informiranje roditelja o osobi koja im daruje poklone, traži da čuvaju tajnu i pokušava provesti vrijeme nasamo s djetetom mora se postaviti kao kućno pravilo. U nekim slučajevima počinitelj je pak stranac. Naučite svoje dijete jednostavnim pravilima o kontaktu sa strancima: nikada ne ulaziti u auto sa strancem, nikada primati darove od stranaca ili prihvaćati pozive stranaca.

  8. #108
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Najvažnije je raditi na osjećaju krivnje koje zlostavljana djeca često imaju u sebi, to da su i oni na neki način odgovorni za ono što im se je dogodilo.
    Kaže da je dečkima od deset godina inače jako teško priznati ovakva zlostavljanja jer se srame, a treba paziti da se to ne pročuje u npr. školi ili bilo kojoj drugoj sredini koja je sinu važna, jer bi mu takva stigma ili "sramota" bila dvostruka kazna.

    .
    draga Kate13
    od početka teme ne izlazite mi iz glave
    mislim o tebi, o tvom dječaku (imam kći od 10 godina i ne mogu ni zamisliti što tvoje dijete prolazi)
    i što bi mogao još prolaziti
    jer ja se od početka bojim boldanog
    ne bih htjela biti ptica zlosutnica, ali to bi mogao biti način obrane i napada zlostavljača
    razgovaraj s psihijatrom, možda da oni probaju tvog krasnog dječaka pripremiti i na to

  9. #109

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Nadajmo se da do toga neće doći, na to treba jako paziti .

    Htjela sam samo dodati nešto vezano uz dječju pravobranitelicu tj.Ured.
    Njihova je zadaća da reagiraju, upozoravaju i potiču institucije da odrade svoj posao, dakle, njima se obraća kad redovne institucije zakažu ili rade krivo. Ako zaključe da su svi u tom lancu odradili svoj posao, praktički nemaju što dodatno napraviti.

  10. #110
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Nena, hvala, isprintala sam. Baš mi je falilo konkretnih primjera kako obaviti razgovor.
    O tajnama i lažima često razgovaramo.
    Vidim da mu je baš teško pojmiti zašto bi netko lagao (jer on ne laže), banalni primjeri npr. kad mu neko dijete kaže da ima 100 nekih igračaka,...
    Stalno mu napominjem da kad mu se čini nešto čudno u nekoj izjavi, da mi odmah kaže, da roditelji znaju da li netko govori istinu, da li je nešto moguće,...
    Vidim da to pomalo pali, dođe mi reči - mama, I. mi je rekao xy, mislim da laže, da li je to istina?

    Neprimjereni dodir je malo teže objasniti, kako je u fazi istraživanja svojeg tijela, pojasnila sam mu da mu intimne dijelove nitko ne smije dirati/gledati, osim sam, mama ili tata, ako trebaju pogledati ako ga nešto boli ili slično i doktor iz istog razloga kao mama i tata.

    Zapamtio je, ali teško je reči koliko to "ostane u glavi".

    Kate, želim Vam svu sreću i hrabrost svijeta.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Kate izdrzite, ne mogu ni zamisliti koliko vam je tesko. Sreca da imate strucnu pomoc, i nadam se da ce institucije zavrsiti proces na zadovoljavajuci nacin. Morao je biti jako hrabar tvoj sinko da prekine to zlo koje mu se dogadjalo, uh.

    Hvala ti na temi, vidim da nas je mnoge potakla na razmisljanje o nezamislivom. Hvala Zuska i hvala Nena-Jabuka, vec danas pocinjemo s razgovorima.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    .... vec danas pocinjemo s razgovorima.
    kate, znaš da imaš podršku i razumijevanje od svih nas, kao što bi je i ti imala da se bilo komu od nas nešto slično dogodi, svi smo roditelji i ovo je zona sumraka kakvu nitko ne želi ni zamisliti.

    Ove primjere za razgovor pišem jer vidim da ljude zanima tema, svih nas se to tiče, pa je možda i dobar povod onome tko još nikad nije ništa ispričao djeci, ili ne zna što bi rekao, da sad kaže.

    Može početi - Znaš, jednom dječaku se dogodilo to i to, jednoj djevojčici se dogodilo to i to, rekla mi je njegova, njezina mama....bilo je ovako...ovaj je napravio ovo, ono...danas sam pročitala pa sam ti htjela reći kakve se sve stvari događaju....

    Pa popričajte o tome, upozorite, upitajte dijete što misli o tome, što misli kako se treba ponašati kad se nešto slično događa, kako bi se ono ponašalo, bi li reklo mami i tati, upozorite ih na tajne, susresti će se s njima, ne ovakve, ali bit će drugačijih, bit će neugodnih tajni koje će dijeliti s vršnjacima možda (neke krađe, malo gadniji nestašluci i sl.)...proširite, primjereno dobi.

    Djeca su zainteresirana za ono što se događa drugoj djeci, njih to zanima, a i drago im je kad se nešto dijeli s njima, ne samo kao lekcija, nego kao tema o kojoj se može razgovarati.

  13. #113
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Drage moje, nemate pojma koliko mi znaci ova podrska.
    Nena Jabuka ovako sam slicno i ja razgovarala sa svim mojim deckima...neke stvari nisam znala kako objasniti, ali vjerovala sam da ce mi djeca reci sve sto ih muci. Ocito da nisam bila u pravu i strah kojim je zlostavljac drzao u saci sinka je bio prejak.
    Hvala vam svima jos jednom...

  14. #114
    centar avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zg
    Postovi
    701

    Početno

    Zao mi je zbog svega : (

    I ja si moram isprintati ove savjete. Također bih preporucila knjigu "kako razviti emocionalnu inteligenciju djeteta". ima posebno poglavlje koje se tice tajni, privatnosti, izgrađivanja povjerenja...

  15. #115
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj Kate13 prvotno napisa Vidi poruku
    Drage moje, nemate pojma koliko mi znaci ova podrska.
    Nena Jabuka ovako sam slicno i ja razgovarala sa svim mojim deckima...neke stvari nisam znala kako objasniti, ali vjerovala sam da ce mi djeca reci sve sto ih muci. Ocito da nisam bila u pravu i strah kojim je zlostavljac drzao u saci sinka je bio prejak.
    Hvala vam svima jos jednom...

    Draga, kada sagledas siru sliku zapravo si bila u pravu jer neki te traume nose citav zivot a da nikome ne kazu, a tvoje dijete je imalo dovoljno povjerenja u tebe da ti ipak kaze istinu, to je veliki uspjeh iako se sada ne cini da je tako
    Posljednje uređivanje od Marsupilami : 05.07.2013. at 14:09

  16. #116
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Draga, kada sagledas siru sliku zapravo si bila u pravu jer neki te traume nose citav zivot a da nikome ne kazu, a tvoje dijete je imalo dovoljno povjerenja u tebe da ti ipak kaze istinu, to je veliki uspjeh iako se sada ne cini da je tako
    Veliki potpis! Ipak je skupio hrabrosti da se otvori

  17. #117

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Kate13 prvotno napisa Vidi poruku
    Drage moje, nemate pojma koliko mi znaci ova podrska.
    Nena Jabuka ovako sam slicno i ja razgovarala sa svim mojim deckima...neke stvari nisam znala kako objasniti, ali vjerovala sam da ce mi djeca reci sve sto ih muci. Ocito da nisam bila u pravu i strah kojim je zlostavljac drzao u saci sinka je bio prejak.
    Hvala vam svima jos jednom...
    Uf, draga moja, kad bi naši razgovori i ono što smo ikad, ovako ili onako, rekli djeci, bili presudni za baš sve situacije, to bi bilo super. Ali nije tako. Nisam ja ovo pisala jer sam neke bijesne pameti, nego sam pukim slučajem nešto surađivala s UNICEF-om pa sam naučila tih par pojmova i onaj dio o opasnostima interneta.
    A koliko je to uopće djelovalo na moju djecu, šta da ti pričam, nemaju oni pojma, i dalje vjeruju sve i svašta i jednako se moglo dogoditi ovo meni,a nešto drugo tebi. Mi mislimo, kad ih volimo, sve će se posložiti i znat će da nam sve mogu i moraju reći, no, nema šanse da sve preveniramo, nema šansi.

    Nekidan je moja genijalka od 11 godina taman upisivala svoje podatke na neku igricu na internetu, ja slučajno skužim, taman sam prolazila, i ne mogu vjerovati - pa zar ti nisam rekla da se to ne radi ?!(a možda i nisam, a i da jesam, ista stvar, ne sjeda to njima samo tako) , a ona kaže - Ali to ionako igraju samo djeca, jedna curica me pitala gdje živim i u koju školu idem, zašto joj ne bih rekla?
    (Igra se igra pod nickovima i šta bi sad nekome trebalo njezino pravo ime i gdje živi?Može biti curica, naravno, ali zar nisam načelno rekla da se to ne radi).
    Ajme, ajme, onda sam morala sve natenana objašnjavati da se na internetske igrice može prikopčati bilo tko i predstaviti kao curica itd. Ruku bih u vatru dala da sam to već nekad pričala, ali nikakve koristi.
    A šta da tek kažem za mlađu dob?
    Nije baš da mi njima krenemo iz čista mira pričati neke stvari o zlostavljanju, šta ćemo bezveze plašiti djecu, uvlačiti paranoju, biti ko hipohondar po pitanju zdravlja.
    Ovdje sam pisala te primjere kako pričati jer sam nekako, kao i svi mi, ostala paf kako nam se svima, baš svima, ista ili slična stvar može dogoditi, pričali, ne pričali, ali šta naša djeca premeću u svojoj glavi, u sve nećemo moći ući.
    Kako si ti sve to pribrano odradila, vjeruj mi da bi tu nas pola s foruma zapalo valjda u kakav histerični očaj ili u osvetničko ludilo, pa bi još i naštetili djetetu.

    Tebi stvarno možemo skinuti kapu, to su ti već mnogi rekli prije mene.

    Tvoj sin će to progurati, uz tvoju podršku, i podršku psihologa koji tu rade dobar posao. Kad on sebi posvijesti da loših ljudi (i djece) uvijek ima, neovisno o njemu, da su oni tu, s nama ili bez nas, da će se tako ponašati radio on ovo ili ono, jednostavno, da to ništa nema veze s njim nego je u prirodni drugog čovjeka, izgurat će to.
    Znaš one primjere- bode li pčela, ujeda li zmija, škorpion, komarac...,
    šta god ti radio, oni to moraju raditi jer si im naišao na putu, to je njihova priroda i njihov problem, treba to maknuti od sebe.
    Trebat će vremena, ali on će to uspjeti, vi ćete uspjeti, sigurna sam

  18. #118
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Drage moje, nisam vas zaboravila...ne, ne. Imala sam zdravstvenih problema i zavrsila na hitnom neuroloskom pregledu. Imam hrpu pregleda za obaviti, ali dobra stvar je sto mi se suprug vratio doma tako da nisam vise sama....i sinku je puno lakse jer je tata sada uz njega.
    Sto se postupka tice...polako se sve slaze na svoje mjesto i nadam se da ce optuznica biti podignuta i da ce neka kazna ipak biti izrecena.
    Pazite na sebe i svoje najdraze...

  19. #119
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Neka ide, nek se nešto pokreće...mislim da je najgori osjećaj kad misliš da si prepušten sam sebi, da institucije rade samo na papiru. Nadam se da neće biti (kako sam nedavno negdje pročitala) "pravda je spora, ali nedostižna" već da će tvoje dijete ipak, uz vašu ljubav i potporu, dobiti i onaj osjećaj zadovoljstva da ipak ima pravde.

    Držite se!

  20. #120

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Draga Kate, drži se.
    Nešto sam ti htjela napisati vezano uz ovo očekivanje optužnice i kazne i sl., samo mi je teško uobličiti pa sam više puta odustajala.
    Prirodno je da težimo nekom pravednom raspletu situacije, u ovom slučaju da onaj tko je skrivio da za to dobije i kaznu, no čini mi se da dijete ne bi trebalo biti baš fokusirano na to jer bi se moglo dodatno razočarati ako shvati da nema primjerene kazne za tog perverznjaka ili je on neće dobiti.
    Ljudi teže tomu da se stvari procesuiraju i kazne, ne samo zbog osvete (iako ima i toga, i razumljivo je), nego zbog nekog dubokog osjećaja za pravdu i pravednost, pa i onda kad se nas direktno ne tiče, kad želimo npr. da završi u zatvoru i bude kažnjen onaj tko je svjesno pokrao firmu i uništio tolike obitelji, tko je napravio bilo kakav kriminal.

    No, često je, kod ovih slučajeva raznih "pipkača" i sl., a neki su i na ovom forumu to doživjeli u djetinjstvu,
    najviše što se moglo učiniti bilo da se dijete makne od takvog lika, bolesniku ionako pomoći nema, neki su ljudi jednostavno takvi i dovoljno je da dobije neku stigmu, "pečat zakona", pa da ga se bar neka buduća djeca mogu kloniti.

    Ozdravljenje žrtve ne bi trebalo biti bazirano na kazni za počinitelja, jer tu tek može ostati prikraćen i ostati nekako vječno "vezan" za to.
    A bit je da se odveže, otkači, da osjeti olakšanje "dobro je, moglo je biti i gore, na vrijeme sam regairao, takvih luđaka svugdje ima", da shvati da nema nikakve veze s tom osobom, ni njegovim paklom, da je svijet tih bolesnika njihov svijet koji postoji neovisno o nama, i o kazni, samo da se bitno od njih maknuti, fizički i duhovno.
    Bojim se da, bude li se čekala adekvatna zadovoljština, da takva neće i ne može stići, a svejedno čovjek, naročito dijete, ne smije živjeti "privezano" za taj događaj i tu osobu. Vjerujem da psiholozi s kojima tvoj sin priča znaju što rade i da znaju kako mu pomoći da s vremenom to jednostavno ostavi kao suvišnu prtljagu.

  21. #121
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Samo pozdrav, nadam se da se dobro držite :hug:

  22. #122

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Sad ovo čitam.... držite se svi skupa

  23. #123
    butterfly_ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    187

    Početno

    draga Kate,
    hrabra si i jaka žena!
    mislima sam uz vas
    Posljednje uređivanje od butterfly_ : 16.08.2013. at 15:09

  24. #124

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Najiskrenija podrška cijeloj obitelji, a posebno malcu.

    Iskopaj sve vrste podrške i aktivnosti u koje ga možeš uključiti.

    Sam tvoj angažman i briga znače i djetetu su poruka. Jako važna poruka.
    A pomisao da će se sve pročut...hoće. Ali stavite naglasak da se radi o važnoj stvari i da je i policija upoznata. Sad mislim na small talk u kvartu i školskom dvorištu s kojim će se suočiti sva tvoja djeca. ne moraju svima objašnjavat i CZSS i sve ostalo, to znajte vi u kući. Za ostale mislim da je dovoljno zvučno da je obaviještena policija
    Posljednje uređivanje od makita : 17.08.2013. at 09:45

  25. #125
    Su1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    100

    Početno

    Citam i jeza me prolazi.iz vl iskustva cu vas podsjetiti da su zlostavljaci cesto osobe iz familije,prijatelji,netko kome vjerujete.
    Drzite se!

  26. #126
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Drage moje...krenuli smo sa psihologom, pocela je skola i sve ostale obveze i aktivnosti kojima se malac bavi.
    U skoli smo dobili podrsku koliko smo mogli obzirom da jos nema nikakve optuznice.
    Malac je....dobro. Dok ga ne ulovi jad i tuga i bijes. Stalno mu se sve mora ponavljati po par puta da bi napravio sto se od njega trazi.
    S druge strane stalno bi se mazio i ne smijem ni do ducana da ne cvili kako cu mu nedostajati...
    Ponekad se zamisli i suti i to mi je najgore, ali bit ce bolje...znam. Svi smo tu za njega samo treba vremena.
    Hvala vam svima na podrsci i na tome sto ste uz nas. <3

  27. #127
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno


  28. #128

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Svaki put otvaram temu u nadi da ćeš javiti da se nešto pokrenulo...

    Mislimo na vas, držite se

  29. #129

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj Kate13 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo sam doznala da je to stvorenje - na moru. Zvala sam pitati u kojoj je to sve fazi...Sinac je jučer bio jako loše, nije htio ustati iz kreveta, nije htio jesti i samo je tražio da zovem i pitam što se zbiva. Jučer mi se nitko nije javljao, pa sam zvala sad i dobijem informaciju da su eto, roditelji bili na razgovoru, ali da do 15.7. dotični uživa na moru.
    Moje dijete ne smije van bez nadzora, a njega puste da se kupa.
    Kako da to sad kažem mom djetetu? Još uvijek spava, a ja sjedim i buljim u prazno i lomim si mozak kako da mu to velim.
    pusti ima i prezime tog monstruma van, jednsotavno se napravi spranca sa slikom uz upozrenje da sterci pripaze djecu, ime i prezime da je zlostavljac i zarolaj preko FB i nakon par dana zagasi profil a ovo ce se siriti i uopce ne sumnjam da ce prije ili kasnije slika osvanuti po internet portalima

    zao mi je

  30. #130

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    pusti ima i prezime tog monstruma van, jednsotavno se napravi spranca sa slikom uz upozrenje da sterci pripaze djecu, ime i prezime da je zlostavljac i zarolaj preko FB i nakon par dana zagasi profil a ovo ce se siriti i uopce ne sumnjam da ce prije ili kasnije slika osvanuti po internet portalima

    zao mi je
    Ovo izgleda kao poziv na linč. Mislim da bi bilo i protuzakonito, ipak taj klinac ima samo 14 godina.

  31. #131
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Stray....da napravim ovo sto si predlozila (a vjeruj a sam razmisljala o puuuuno gorim stvarima) zavrsila bih, vjerojatno, u zatvoru.
    Uz to, jedino za sto sada moramo imati energije je da pomognemo sinku cim vise. Bojim se sto ce biti kada jos narast, ali nadam se da ce mu psiholog pomoci i nauciti ga kako da si sam pomogne i nosi se s time.
    Ovo cekanje da se institucije pokrenu....to me izludjuje.
    Izludjuje me i to sto ne mogu prestati zamisljati sto je prolazio i razmisljati o tome gdje sam bila i sto sam radila kada se to dogadjalo...a ja nista primjetila nisam.

    Nena jabuka...tebi se posebno zahvaljujem. Tvoji savjeti su nam puno pomogli.
    Svima vam puno hvala na podrsci.
    Nadam se da cu vam uskoro moci napisati da se nesto pokrenulo.

  32. #132
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Kate mislim da smo svi uz vas, ali ono sto ti od srca zelim da iz ove guste sume ipak nadjete puteljak ka svijetlu i suncanoj poljani.

  33. #133
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Kate13 bit ce bolje kada sinek pocne prihvacati sto je prosao, kada sve procesuira i nauci zivjeti sa time, pogotovo kada se rijesi osjecaja krivnje...bit ce on dobro...vjeruj mi
    Posljednje uređivanje od Marsupilami : 21.09.2013. at 01:10

  34. #134
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Kate13;2483564/QUOTE prvotno napisa

    Izludjuje me i to sto ne mogu prestati zamisljati sto je prolazio i razmisljati o tome gdje sam bila i sto sam radila kada se to dogadjalo...a ja nista primjetila nisam.
    Ovo ful razumijem, ali nemoj si to raditi. Nisi to mogla znati ni u najluđim snovima, i nisi ništa kriva.
    Ali mi je nevjerojatno da nema još nikave optužnice? Što kažu u školi, psiholog, pedagog, tko već??

  35. #135
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Drage moje, nadam se da ovo što ću pitati nije protiv nekih pravila foruma, ali očajna sam...zna li koja od vas nekog odvjetnika koji bi mi mogao pomoći, ali da radi pro-bono?
    Suprug i ja smo nezaposleni i zaista nemam odakle platiti odvjetnika.
    Trebam samo da bude uz mene u jednom određenom trenutku, jedan dan na nekih sat vremena...ništa više.

    Pokušala sam dobiti onu famoznu besplatnu pravnu pomoć na koju imamo pravo, ali kad dođem tetka koja radi na tim poslovima je "evo, sad izašla..vratit će se za 10 minuta". Odustala sam nakon što sam 5 puta došla i otišla neobavljena posla...bit će je u njenom svemiru 10 minuta drugačije nego u mom.

    Čekam već tri tjedna da mi frendica pomogne kao što je obečala, ali nikako da me ugura u svoj raspored.

  36. #136
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Nisam odvjetnik, ali ako mi posaljes broj racuna, uplatit cu ti 50 kn za odvjetnika. Vjerujem da ce se naci jos koja forumasica/forumas voljni isto napraviti pa plati pomoc.
    Sretno i drzite se!

  37. #137

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Kate13 prvotno napisa Vidi poruku
    Drage moje, nadam se da ovo što ću pitati nije protiv nekih pravila foruma, ali očajna sam...zna li koja od vas nekog odvjetnika koji bi mi mogao pomoći, ali da radi pro-bono?
    Suprug i ja smo nezaposleni i zaista nemam odakle platiti odvjetnika.
    Trebam samo da bude uz mene u jednom određenom trenutku, jedan dan na nekih sat vremena...ništa više.

    Pokušala sam dobiti onu famoznu besplatnu pravnu pomoć na koju imamo pravo, ali kad dođem tetka koja radi na tim poslovima je "evo, sad izašla..vratit će se za 10 minuta". Odustala sam nakon što sam 5 puta došla i otišla neobavljena posla...bit će je u njenom svemiru 10 minuta drugačije nego u mom.

    Čekam već tri tjedna da mi frendica pomogne kao što je obečala, ali nikako da me ugura u svoj raspored.
    Ne znam nijednog takvog odvjetnika. Možda da nazoveš Polikliniku za zaštitu djece Grada Zagreba i pitaš ih mogu li ti preporučiti nekog odvjetnika, ili da ti kažu barem neko ime, nekoga tko se već bavio tom problematikom, reci za što ti treba.
    Možda je lakše skupiti novce za njegovu tarifu, ovako kako je Marija rekla, nego da ti sad svijećom tražiš odvjetnika kojemu bi se uopće dalo malo proučiti vaše papire i obaviti tako nešto njima neprofitabilno.

  38. #138
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,503

    Početno

    Probaj se obratiti ovdje: savjetovalište Luka Ritz, oni imaju besplatnu pravnu pomoć

    http://www.savjetovaliste.hr/oSavjet...exosavjet.html
    Posljednje uređivanje od pepi : 16.10.2013. at 14:39

  39. #139
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Nisam se uopće sjetila pitati u Poliklinici (nisu me baš oduševili da vam iskreno velim), ali pitat ćemo.

    Stvar je u tome da meni ne treba savjet, meni treba osoba, odvjetnik da bude fizički uz mene jer tako traže u instituciji u koju moram otići...škicnut ću na ovaj link koji je pepi postavila da vidim što tamo vele.
    Razumijte me, ne bih u detalje jer je sve u toku.

    Ma, ljubim vas koje ste vi duše od žena, ali meni je sve u blokadi, imam samo zaštićen račun na kojega se ne može uplaćivati...a i bilo bi mi jako neugodno uzeti vaše novce. Razumijete, nisam ja zbog toga postavila ovo pitanje...

  40. #140
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Kate, nemoj da ti bude neugodno. Vjerujem da bi se moglo skupiti za konzultacije i izlazak na teren.
    Zamoli nekog tko nije u blokadi da ti "posudi" racun.

  41. #141
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    A mislim da možeš otvoriti cool račun na dijete.

  42. #142
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Kate, nemoj da ti bude neugodno. Vjerujem da bi se moglo skupiti za konzultacije i izlazak na teren.
    Zamoli nekog tko nije u blokadi da ti "posudi" racun.
    MarijaP...i sve vi, drage moje.

    Sada ste me postavile u situaciju koju definitivno nisam očekivala.

    Javit ću vam se kad vidim sa suprugom i ako je i on za, kad uspijem nači neki račun.

  43. #143

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Kate13 prvotno napisa Vidi poruku
    Stvar je u tome da meni ne treba savjet, meni treba osoba, odvjetnik da bude fizički uz mene jer tako traže u instituciji u koju moram otići.....
    Razumijem ja tebe, ali nijedan ti odvjetnik neće priznati da je on tamo samo figura (iako se i to događa, da prelete spis faktički 5 min prije ulaska u sudnicu, i tamo tek nešto figuriraju). Naplatit će ti svoje vrijeme, ne možeš nijednom reći -ajte vi tamo samo glumiti fikusa.

  44. #144
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Razumijem ja tebe, ali nijedan ti odvjetnik neće priznati da je on tamo samo figura (iako se i to događa, da prelete spis faktički 5 min prije ulaska u sudnicu, i tamo tek nešto figuriraju). Naplatit će ti svoje vrijeme, ne možeš nijednom reći -ajte vi tamo samo glumiti fikusa.
    Jesi me nasmijala u svoj ovoj muci...znam ja da ne mogu reči odvjetniku da mora samo glumit fikus :D Htjela sam samo reči da ne trebam odvjetnika koji bi vodio cijeli postupak.

    Poslala sam mail u savjetovalište L. Ritz pa ćemo vidjeti što će odgovoriti, a danas ću dobiti odgovor i iz Poliklinike...javim što su rekli.
    Posljednje uređivanje od Kate13 : 16.10.2013. at 16:23

  45. #145

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Javi. Nadajmo se da ćete odvjetnika ipak imati, ovako ili onako. Čovjek se nekad, na žalost, neugodno iznenadi kad od druge strane, odnosno, njihova odvjetnika, izađu tako neočekivane i zaprepašćujuće tvrdnje, da se zabezekne, i ne snađe se od šoka. Ne zna ni što bi odgovorio ni napravio dalje. Ne zna kako postupiti, a sudac nije tu da ikoga savjetuje, to nije njegov posao. Kad je prisutan odvjetnik (za kojega čovjek u startu misli da mu ne treba jer će ionako "govoriti istinu, istinu i samo istinu"), obično je lakše jer su oni navikli na takve stvari i dočekaju se na noge (i nisu emocionalno angažirani).

  46. #146
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    I ja bih uplatila. I držim fige da odgovori budu konstruktivni.

  47. #147
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    I ja bih uplatila. I držim fige da odgovori budu konstruktivni.

    X

  48. #148
    Kate13 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    281

    Početno

    Kao što sam i očekivala, odgovor Poliklinike je zvučao nekako ovako: Mi vam nemamo nikoga za preporučiti, ne znamo nikoga tko to radi, ali imate na stranicama odvjetničke komore navedene odvjetnike pa malo prokopajte.

    Nadam se da će mi iz savjetovališta L. Ritz odgovoriti u toku dana.

    Što se sinka tiče, stalno inzistira na mom prisustvu...primjećujem takve regresije u ponašanju da se zaista brinem što će i kako će biti dalje. Stalno moram biti uz njega, kada piše zadaću (moraš biti tu da znam da radim dobro), kada se igra (gledaj me, gledaj me)...kada mu velim da ode s prijateljima malo van neee, neee bolje je meni doma, umoran sam.
    Kud god ide van stana obavezno provjerava da li je mobitel pun i ima li dovoljno novaca...da zna da nas uvijek može dobiti.
    Prije spavanja se opraštamo kao da se nikada više nećemo vidjeti. Mazi se s tatom kao kad je bio mali...
    Neki dan je došao iz škole sav bijesan jer je njegov zlostavljač imao sličan raspored kao i on i cijeli dan su bili učionica do učionice...što se škole tiče, rečeno mi je da im javim čim se pokrene postupak da škola može pokrenuti postupak preseljenja tog malog.
    Kad smo kod škole, dobili smo potpunu potporu i ravnatelja i stručnog tima...sinko zna da može, kad god treba otići do psihologa, ravnatelja ukoliko se bilo što dogodi. Za sada se taj mali drži dalje od sinka, ali lakše mu je kada zna da uvijek može potražiti zaštitu i pomoć u samoj školi.

    I tako, dani idu..ništa se ne događa. Pitala sam postoji li neki zakonski rok u kojem se mora pokrenuti postupak i doznala sam da - ne postoji. To se definira kao "u razumnom roku" i na kraju se čak može dogoditi da se zaključi da nema osnove za pokretanje postupka i nikome ništa.

    Sad kad već pričam, reči ću još samo to da su nam bili zagubili predmet i da nisam inzistirala i bila uporna i zvala i gnjavila tko zna na kojoj polici ili u kojoj ladici bi sakupljao prašinu...OK, na kraju se pronašlo gdje je, ali sve skupa me koštalo živaca i živaca, a još se ništa u stvari nije pokrenulo.

  49. #149
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Strašno mi je ovo što čitam... Drži se Kate, stvarno ti treba živaca i snage :hug:
    I budi i dalje dosadna, zivkaj sud i sve institucije ma i dvaput na dan ako treba. onda će početi rješavati stvar pa makar i samo zato da se tebe riješe

  50. #150
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    svako od nas će uplatiti za odvjetnika.. drži se Kate i samo budi jaka za svog sinka

Stranica 3 od 8 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •