Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Alarmanta zagađenost vode?

  1. #1
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno Alarmanta zagađenost vode?

    Evo sada baš čitam i nije mi ugodno.
    Voda koju pijemo je zagađena

    Do sada kada smo išli u Hrvatsku nismo kupovali flaširanu vodu, ali sad razmišljam da nema druge nego početi kupovati vodu.

    Šta mislite, iskustva, informacije tko ima, da li je to stvarno toliko alarmantno ili ipak pretjerano? Više ne znam što bih mislila

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ne samo vodu, nego i zrak kupuj u bocama. I to po mogućnosti iz neke zapadnoevropske zemlje, tamo je sve puno čišće.

    Nadam se da svi vide sarkastičan ton moga posta. A ovaj Jutarnji, prestrašno, kakve oni pišu članke!

  3. #3
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Da, išla sam sad progooglati, vidim tportal piše nešto drugo. Pitanje je stvarno kome takve informacije koriste ako nisu točne, ili ako ipak jesu, kome više vjerovati.

    Voda je ispravna, radimo 11.000 analiza godišnjel

  4. #4
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Osobno imam averziju prema vodi u tuđem vodovodu.
    Znam da zvuči bezveze, ali ima to neku sitnu podlogu.
    Npr. mi smo priključeni na največi vodovod, ali lokalna mjesta imaju lokalne vodovode kod kojih večina izvora ljeti presušuje, ne održavaju se kako treba (voda zna biti mutna, krem boje, pa čak i do blago smeđe).
    E sad ti ljudi tu vodu piju cijeli život i nije im ništa, ali vjerujem da je popije netko drugi da bi dobio npr. proljev (ako ništa drugo na psihičkoj bazi).

    Tako da, ako ne znam na koji su vodovod priključeni, vodu kupujem.

    Osim te moje fiksacije smatram da je voda u Hr vrlo dobre kvalitete.

  5. #5
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Nisam niti ja paničar, ali jednostavno mi nije svejedno, radi djece prvenstveno i frustrira me što ne znam kome da vjerujem.
    Vidim da studija nije rekla da je cijela voda u Zagrebu onečišćena, već da to ovisi od crpilišta, neki su više neki manje pogođeni, ne znam na kojem smo mi crpilištu, moram vidjeti. Vidiš nisam uopće o tome razmišljala.
    Opet gradski pročelnik tvrdi da se radi 45 testiranja dnevno. Ne znam koliko je to dovoljno za čitav grad i na što se rade testiranja, to isto nije rečeno. Ne razumijem se u to, ali me uznemiruje.

  6. #6
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    to se todorić istrošio s merkatorom.
    ajd sad trk svi u konzum po hektolitre voda u plastici.

  7. #7
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    http://www.zgh.hr/default.aspx?id=285

    Btw, kvaliteta flaširane vode se po propisima kontrolira puno rjeđe nego vode iz javnog vodovoda.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    http://www.zgh.hr/default.aspx?id=285

    Btw, kvaliteta flaširane vode se po propisima kontrolira puno rjeđe nego vode iz javnog vodovoda.
    I ja ovo mislim... a mislim i da je voda u bocama sigurno tretirana koječim da se ne bi u njoj namnožilo ovo i ono...

    Voda iz vodovoda isto prolazi filtere, kloriranje itd. ali bar nije u PET bocama.

    Ne bi me iznenadilo da ovo neki trgovački lobi širi kojekakve (dez)informacije. Proizvođači ionako uvijek zarade najmanje...

  9. #9
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    da itko kontrolira kvalitetu flaširane vode otvorene >12 sati više ju ne bi pio

    prednost vodovodnoj, uvijek

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    I ja ovo mislim... a mislim i da je voda u bocama sigurno tretirana koječim da se ne bi u njoj namnožilo ovo i ono...
    Ovo mi je doslovno rekla i nefrologica za odrasle svojedobno kad sam se morala tankat zbog nekih infekata, stila rađe voda iz vodovoda, kao mogu to prokuhati ako je neka panika, od plastičnih flaširanih voda - iz istog argumenta.

  11. #11
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Da, ugavnom se sva crpilišta nalaze u blizini industrijskih zona, poljoprivrednih zemljišta, šljunčara itd. navodi se da voda nije značajnije opterečena, ali zapravo jeste, samo se kao i uvijek navode vrijednosti tog zagađenja koje se na žalost s godinama povečavaju kao dopuštena na žalost svugdje u Europi i navodno ne štetna za zdravlje ljudi. Da li je utješno, ne znam, meni nije, jer navodi se da ipak postoji neprestana opasnost za kvalitetu vode, koja u biti i jeste zagađena, ali ok prema dopuštenim vrijednostima, ali očito čovjek danas nema previše izbora. Tko živ, tko mrtav. Jesti moraš, piti moraš.
    Za flaširanu vodu se slažem, i ja sam i čula i pročitala svašta. I ako ne moram baš, radije ne bi.

    Ovo što Beti3 spominje zapadnoeruopske zemlje, pa baš je nedavno bilo govora o tome kako EU Komisija planira dopustiti privatizaciju voda. Eto, super. U Engleskoj, Grčkoj, Portugalu gdje su koncerni staviti već šape na vodu koje je prije svega opće dobro, barem bi trebalo biti, kvaliteta vode je u padu, cijenu koju narod plaća se poduplala, koncerne zanima naravno samo profit, ne ulažu u infrastrukturu i sisteme, pa u Engleskoj već sada 30% vode zbog rupa u vodovodima propadne, završi svukuda, umjesto u domaćinstvima. Što je mega puno. Referndum Europljana je sakupio 1,5 miljuna potpisa protiv privatizacije, bilo je dovoljno samo 1 miljun, ali što to vrijedi kad EU Komisija uopće nije obavezna poštivati taj referendum.

    Tako da, te su mi stvari bile u glavi kad sam otvorila topic. Ovaj članak je bio samo još jedna točkica u moru onoga što se događa oko te vode svugdje.

  12. #12
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Moram podići temu.

    Kakva je vaša voda iz pipe?
    Evo, ja to pijem i ima mi odvratan okus. Stavljam odnedavno Cedevite, ali niti to ne pomaže. Osjeti se da nešto ne valja.
    U Zagrebu sam.

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Moram podići temu.

    Kakva je vaša voda iz pipe?
    Evo, ja to pijem i ima mi odvratan okus. Stavljam odnedavno Cedevite, ali niti to ne pomaže. Osjeti se da nešto ne valja.
    U Zagrebu sam.
    Britta ti je rješenje.

    Ont. Mi u Zagrebu i općenito u Hrvatskoj imamo ne samo ok nego jako dobru vodu. Ali zagrebačkq je puna kamenca. To je veći problem za vešmqšinu i bojler nego za nas, ali ako želiš vidjeti razliku, fakat uzmi neki od tih vrčeva s filterom. Ja sam tokoristila dok su djeca bila mala, sad mi se ne da. Vidjela sam u životu puuuno gorih voda od zagrebačke.

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Evo linka na vrč za filtriranje
    https://www.svijet-medija.hr/art/vrc...FRVmGwodQ3AIhA

    Krivo sam prije napisala, nije Britta nego Brita.

  15. #15
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ont. Mi u Zagrebu i općenito u Hrvatskoj imamo ne samo ok nego jako dobru vodu. Ali zagrebačkq je puna kamenca. To je veći problem za vešmqšinu i bojler nego za nas, ali ako želiš vidjeti razliku, fakat uzmi neki od tih vrčeva s filterom.
    Imam iste informacije. Kamenac u vodi je problem za mašine, ali za ljudsko zdravlje uopće! Čak neki istraživači kažu da je voda bogata kamencom kao nadopuna prehrani, u svakom slučaju još uvijek kažu daleko bolje i kvalitetnije nego flaširana.

    Naravno, to nije pravilo svugdje, jer postoje regije ili samo izolirana naslja kao je što je slučaj bio prije par godina na Jarunu (prijatelji su nam živjeli tamo) da je voda opterećena mineralnim uljima ili teškim metalima. To se treba posebno raspitati, jasno, to jest štetno po zdravlje.

  16. #16
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ta voda je cijelo vrijeme puna kamenca, ali zadnjih par dana je pravo bljutava. Ko da su sasuli hrpu kemikalija da je dezinficiraju. Ko da pijem tehničku vodu.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 20.02.2016. at 18:31

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ta voda je cijelo vrijeme puna kamenca, ali zadnjih par dana je pravo bljutava. Ko da su sasuli hrpu kemikalija da je dezinficiraju. Ko da pijem tehničku vodu.
    Pa to ti je stvar zdrave logike. Pogledaj kroz prozor. Od prošle subote tj. 8 dana pada kiša. Da objašnjavam dalje o razini podzemnih voda ili ne moram?

  18. #18
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Klor se osjeti, mirisom sigurno. A to da je voda bljutava, pa voda cista samo voda tzv. H2O je bez okusa i mirisa.

  19. #19
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    @Peterlin, evo ispada da zaje***am, ali ne znam ništa o utjecaju kiše na okus vode iz vodovoda. Znam samo da su oni tu vodu dužni kontrolirati da ne bude nezdrava. Ako se voda uvijek sastoji od jednog te istog, onda ne bi treba imati promjene u kvaliteti.

    @spajalica, kriv izbor riječi. Ova ima okus. I taj okus je loš.

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Javi se u HZJZ, ako sumnjaš da je voda zdravstveno neispravna:

    http://www.hzjz.hr/odjel-za-kontrolu...i-vodoopskrbu/

  21. #21
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Kod mene se isto jako osjeti na pitkoj vodi kada se povisi vodostaj Save. Bilo je dana kad sam samo caj pila koliko je odvratna voda bila. A ja bas volim dobru vodu. Ne da mi se to s Britom petljati. Fali mi radne plohe u kuhinji.

  22. #22
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Zuta, jedino mi nije jasno kako znas kakav okus ima tehnicka voda

  23. #23
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ma lupetam.

  24. #24
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Nisam ni znala da je tako komplicirano uzorkovati vodu.
    http://www.hzjz.hr/wp-content/upload...i-analizu.docx

    (A ne znam ni sto bih s informacijom o kvaliteti vode)

    @zuta (kopiram stil ), ne kuzim sad ja je l se zezas kad velis voda uvijek istog sastava. Pa naravno da nije uvijek ni istog sastava ni istog okusa. Ne pijemo demineraliziranu vodu.

    A i tko zna cega se sve sjeca voda i kako moj zeludac probavlja sjecanja

  25. #25
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ne mislim da je istog sastava, tipa ono u molekulu, ali postoje granice do kud se valjda smije stavljati taj klor. I onda ako je stvarno onečišćena svim i svačim, ne mogu usipati hrpetine dezificijensa, i kao stvar riješena. Mislim, ne znam što oni rade s vodom.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 21.02.2016. at 00:20

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ma lupetam.
    I ja mislim.

    Postoje cijele službe i hrpa ljudi koji se time bave i znaju što rade. http://www.hzjz.hr/odjel-za-kontrolu...i-vodoopskrbu/

    A sigurno postoje granice odgovarajuće kvalitete vode i nije isto da li je trenutno neki element na gornjoj ili donjoj granici. Postoje razlike.

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Kod mene se isto jako osjeti na pitkoj vodi kada se povisi vodostaj Save. Bilo je dana kad sam samo caj pila koliko je odvratna voda bila. A ja bas volim dobru vodu. Ne da mi se to s Britom petljati. Fali mi radne plohe u kuhinji.
    Ne mora biti Brita, ima i d3ugih firmi, evo npr. Laica, a taj vrč fino stane u frižider, pa ne smetana radnoj plohi. http://www.elipso.hr/marke/laica/

  28. #28
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    I ja mislim.

    Postoje cijele službe i hrpa ljudi koji se time bave i znaju što rade. http://www.hzjz.hr/odjel-za-kontrolu...i-vodoopskrbu/

    A sigurno postoje granice odgovarajuće kvalitete vode i nije isto da li je trenutno neki element na gornjoj ili donjoj granici. Postoje razlike.
    U gradu iz kojeg dolazim desilo se pred 4-5 godina da su ljudi mahom imali povraćanja, proljeve, da bi se nakon mjesec dana otkako su koristili loše, zagađeno izvorište, konačno obavijestili ljude da voda nije ni za piće, ni za kupanje. Nemam baš neko super povjerenje prema službama za kontrolu od tada.

  29. #29
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mislim da je istog sastava, tipa ono u molekulu, ali postoje granice do kud se valjda smije stavljati taj klor. I onda ako je stvarno onečišćena svim i svačim, ne mogu usipati hrpetine dezificijensa, i kao stvar riješena. Mislim, ne znam što oni rade s vodom.
    Ako te strah prekloriranosti vode mozes stavljati vitamin C u nju. on ce odraditi posao da ti klor ne bude stetan. ako imas srece pa imas i konja u blizini on jako dobro zna kad je voda preklorirana pa je nece piti
    klor rjesava zagadjenost mikroorganizmima, onecišcenost štetnim anorganskim i organskim spojevima, poput ulja koje je spomenula safran, ne pomaze.

  30. #30
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Jesi li htjela napisati da rješava zagađenost mikroorganizmima, ali ne i onečišćenost anorganskim i organskim spojevima?
    Da, to mi je jasno. Ali ako je zagađenost tog razmjera da bi morali staviti veću količinu klora od one dozvoljene, onda je ta voda naposlijetku zagađena i samim klorom. Ne kažem da je to ovdje slučaj. Vjerojatno sam samo ja nešto osjetljivija? Ali ono, razmišljam "na glas". Koliko oni daleko mogu ići s kloriranjem. Ne baš unedogled.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 21.02.2016. at 12:31

  31. #31
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    naravno da ne mogu. tocno se zna koncentracija klora i ona se kontrolira.
    o vodi sam dosta ucila na faksu, ali trenutno se ne bavim vodom za pice niti vodom u industriji, pa ne bih pisala o granicama. mislim da su lako dobavljive na netu, a skicam forum dok radim nesto drugo pa cu ipak tebe zamoliti da ih sama nadjes.

  32. #32
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ok. U redu. Vjerovat ću vam da je voda ok i nastavit furat Cedevitu.

  33. #33
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Buduci radim u mb labosu i testiram vodu svakodnevno, izmedjuostalog i flasiranu, tvrdim da razloga za strah nema. Mi radimo testiranje na prisutnost mikroorganizama, ukuonu i specificnu.
    Flasiranoj vodi se kontrolira pocetak i kraj svake serije i istdk roka.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •