Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: alergija na hranu kod majke i prijenos na dojenče _ pls hitno

  1. #1
    uvijekontra avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    27

    Početno alergija na hranu kod majke i prijenos na dojenče _ pls hitno

    eto, danas smo se otrovali plavom ribom. stručno se to kaže histaminsko trovanje, čisto da upozorim za one koji ne znaju a ja nisam imala pojma. više na http://zdravlje.hzjz.hr/clanak.php?id=12910
    odmah nakon konzumacije mene je užasno počela boljeti glava i zacrvenila sam se te dobila fleke po vratu, ramenima i dekloteu, a moja 2,5 godišnja curica je dobila urtikariju. simptomi su se povukli sami od sebe nakon sat vrmena. nikad u životu prije nisam imala alergijsku reakciju na ništa.

    ono što me zanima je da li znate da li mogu tu alergiju prenijeti i na 6 mjesečnu bebu koju dojim? znam da teoretski mogu ali da li je to čest slučaj ili se ne trebam brinuti. dojen je otad (dogodilo se oko 15 sati) par puta i dolazi noć te se naravno brinem.

  2. #2
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Mislim da ne možeš dojenjem prenijeti alergiju na bebu.
    Ja sam alergična na jako puno toga: hrana, kozmetika, dlaka, prašina, sunce, konzervansi, parfemi, pelud, trave, ugrizi kukaca, neki lijekovi... i najnormalnije sam dojila i nikad, nikakvog problema. Imam i astmu, kao i moj brat i liječnici su automatski pretpostavljali da je i mala to sve naslijedila, a nije: Bogu hvala.
    Znala sam se i ja osuti i dobiti luđački svrab, ali nikad nisam prestala s dojenjem jer su mi doktori rekli da opasnosti nema i zaista, sve je uvijek bilo ok.

  3. #3
    uvijekontra avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    27

    Početno

    hvala ti na brzom odgovoru ali mislim da sam se krivo izrazila. nisam mislila da ću alergiju prenijeti nego današnju alergijsku reakciju. dakle, unijela sam alergen i imala reakciju i da li beba preko mlijeka može dobiti neke simptome tipa urtikarije ili ne daj bože oticanja i sl. ?
    pretpostavljam da ti nisi unosila alergene u sebe dok si dojila?

  4. #4
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Pokušavam nešto pronaći, ali nisam baš uspješna.
    Ono što zaključujem je, da ako se tebi alergija povukla bez ikakvih lijekova, da se razina histamina bitno smanjila/eliminirala iz organizma. Ako je uz to do sada dojen više nego jednom i nije razvio simptome, vjerojatno neće biti problema.

    Našla sam sad potvrdu da je sasvim ok da mama doji kad ima trovanje hranom, samo da mama mora paziti da ne dehidrira, ako ima proljev i povraća.
    Posljednje uređivanje od BusyBee : 22.06.2013. at 22:14

  5. #5
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nisam imala konkretni slučaj trovanja o kojem ti pišeš, ali su me plašili sa svih strana: te nemoj agrume, te nemoj luk i češnjak, pa nemoj kavu, alkohol, grah....
    Nisam pila kavu i alkohol zato jer mi ne odgovaraju. Agrume sam najnormalnije jela kao i grah. Luk i češnjak ne jer sam alergična na njih i dobijem groznu proljev kad ih jedem.
    Međutim, moje tijelo je sigurno reagiralo na pelud i sl. alergene koje ja nisam mogla izbjeći i sigurno se u mojoj krvi javljao porast antitijela, ali djetetu putem dojenja to nije štetilo ili možda nije ni došlo do mlijeka. To ne znam.
    Ja nisam liječnik. Pišem ti svoje iskustvo.
    I da, ne daj se preplašiti. Meni su odmah po porodu savjetovali da kupim adaptirano mlijeko i to neko ultra skupo i teško dobavljivo za alergičnu djecu jer kakti bolje je tako nego da ja dojim kad sam već na sve živo alergična.
    Nisam poslušala. Odlučila sam dojiti i danas sam presretna zbog toga i ponosna majka cure od 170 cm koja nije na apsolutno ništa alergična.

  6. #6
    uvijekontra avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    27

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Pokušavam nešto pronaći, ali nisam baš uspješna.
    Ono što zaključujem je, da ako se tebi alergija povukla bez ikakvih lijekova, da se razina histamina bitno smanjila/eliminirala iz organizma. Ako je uz to do sada dojen više nego jednom i nije razvio simptome, vjerojatno neće biti problema.

    Našla sam sad potvrdu da je sasvim ok da mama doji kad ima trovanje hranom, samo da mama mora paziti da ne dehidrira, ako ima proljev i povraća.
    alergija se povukla nako cca sat vremena, a curici urtikarija još brže. bila sam crvena i plikava kao rak. zaprepastila me činjenica da sam doslovno pojela par ribica i da je nastala takva reakcija. hvala bogu nemam gastro probelma. inače nisam imala iskustva s alerijama i nisam upoznati s pričom o antitijelima tako da su su mi tvoj odgovor i tančino iskustvo stvarno pomogli i utješli me. jedem ribice cijeli život i nisam imala pojma o ovome. strašno.

  7. #7
    uvijekontra avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    27

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su odmah po porodu savjetovali da kupim adaptirano mlijeko i to neko ultra skupo i teško dobavljivo za alergičnu djecu jer kakti bolje je tako nego da ja dojim kad sam već na sve živo alergična.
    Nisam poslušala. Odlučila sam dojiti i danas sam presretna zbog toga i ponosna majka cure od 170 cm koja nije na apsolutno ništa alergična.
    i meni je ovo palo na pamet ali tek kad sam ga podojila.

  8. #8
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ja mislim da nemaš razloga za brigu. To je tebi već prošlo. Nisi pojela puno i sama kažeš da se urtikarija povukla.

  9. #9
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Što se tiče crvenih plikova; da, to zna izgledati zastrašujuće, ali se najčešće brzo i povuče.
    Da samo vidiš mene kad me izbodu komarci: budem sva crvena i u ogromnim plikovima, ali sve to prođe za sat- dva. Samo treba izdržati i ne grepsti se.

  10. #10
    uvijekontra avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    27

    Početno

    Jutro! evo samo da javim da je noć prošla dobro i da smo svi ok. veliki pozdrav cure!

  11. #11
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj uvijekontra prvotno napisa Vidi poruku
    Jutro! evo samo da javim da je noć prošla dobro i da smo svi ok. veliki pozdrav cure!
    Eto vidiš da je sve ispalo dobro. Drago mi je

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •