Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 409

Tema: Od ponedjeljka smo gradjani EU

  1. #1
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno Od ponedjeljka smo gradjani EU

    Da znam, svima nam ta vijest vec izlazi na usi. Otvoris novine, upalis tv,uzmes letak s akcijom u supermarketu, i svi vriste isto. I da je bilo sto drugo u pitanju kao sto to obicno biva (npr svjetsko prvenstvou nogometu i sl) do sad bi me vec cvrsto okrenuli protiv toga jer vise ne bih mogla smisliti tu temu ili dogadjaj.

    Ali eto, ja sam samu sebe iznenadila kad sam shvatila koliko se u stvari veselim tom dogadjaju. Do te mjere cak da sam i temu odlucila pokrenuti . Nemam pojma gdje je nestao moj uobicajeni cinicno-oprezni stav, pogotovo sto nije da je neki neocekivani dogadjaj, vec 23 godine o tome pricaju, "rade" na tome/protiv toga, oteglo se u beskonacnost, zakompliciralo tisucu puta, itd. Ali shvatila sam da mi na kraju nisu uspjeli ubiti sav optimizam i entuzijazam za ovo, nego se stvarno i iskreno radujem i mislim da ce se desiti nesto dobro i korisno za nas a pogotovo za nasu djecu.

    Prizemna u dusi kakva vec jesam, u sklopu obiteljskih priprema za taj dogadjaj za pocetak smo narucili one eu zdravstvene iskaznice (da imamo na putovanjima), a za sutra planiram svecano lijepljenje onih malih plavih eu naljepnica na tablice. Mislim da cu i iduci put kad idem u Sloveniju stati u "EU" red, onak, iz cistog gusta a nakon godina cekanja u "all passports" koloni.

    Da znam, sve su to trivijalnosti, ali eto mene vesele

    Trenutno (prigodno) radim na nekom projektu koji je financiran od strane EU i osobno mislim da je to jedno izvrsno i meni konceptualno posve novo iskustvo, kad covjek radi na projektu u kojem je sve uredjeno i poznato od pocetka do samog kraja. Mozda fali malo one nase slobode improvizacije, ali to je potpuno zanemarivo prema cinjenici da kao prvo sve pi se, i kao drugo, ono sto pise se mora postovati. Nadam se da ce jednom i Hrvatska biti takva zemlja uredjenosti i postivanja ugovora, zemlja u kojoj danas znas sto ce biti sutra.

    Uglavnom, sto je poanta teme? Pa tako mozda neko malo postrojavanje nas eurofila, da vidim jel ima tko za javno podijeliti srecu oko ovoga iz osobne perspektive (s nacionalnom perspektivom su nas ionako vec i previse udavili), i mozda koji konkretni razlog zasto mislite da ce nam kao pojedincima (i obiteljima) biti bolje u EU nego van nje (osim kraceg reda za ulaz u schengen na nekom od aerodroma i granicnih prijelaza, a cega sam se zadnjih godina ceznutljivo nagledala na putovanjima)

  2. #2
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Nisam uopce toliko euforicna., ali pozitivno razmisljam! Samo velis kolona za eu kod slovenske granice, kakva kolona, nema granice, ili mi je nes promaklo, sjedi i vozi nema stajanja!

  3. #3
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj superx prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam uopce toliko euforicna., ali pozitivno razmisljam! Samo velis kolona za eu kod slovenske granice, kakva kolona, nema granice, ili mi je nes promaklo, sjedi i vozi nema stajanja!
    Pa - promaklo ti je. Dakle dio clanica EU cini sengensku zonu i one provode kontrolu na ulazu a izmedju njih nema granicnih kontrola. Hrvatska ulazi u eu ali ne i u sengen, tj granica sengena ostaje Slovenija. Tako da i dalje ima granicna kontrola, ali sad je zajednicka hrvatsko-slovenska (ne moras 2x vadit putovnicu). Procedura je vise-manje ista ali obicno je taj "Eu" red brzi i kraci, bar na vecim aerodromima tipa Bec, Prag, ....

    zadnje sam u 35. Tjednu trudnoce cekala 45 minuta na "all passports" u Pragu a oni na "eu" su bili gotovi u 5 minuta
    Posljednje uređivanje od sillyme : 30.06.2013. at 00:02

  4. #4
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    kakve su to eu zdravstvene iskaznice?
    gdje se naručuju?
    koliko se čekaju?

  5. #5
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Mene zanima jesu li rijesili kako ce mame iz Metkovica koje rode u Du bolnici prenijeti bebu doma, s kojim papirima, jer mi je receno da za prelaz preko Neuma beba treba imati osobnu.

  6. #6
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima jesu li rijesili kako ce mame iz Metkovica koje rode u Du bolnici prenijeti bebu doma, s kojim papirima, jer mi je receno da za prelaz preko Neuma beba treba imati osobnu.
    kako je to do sada bilo riješeno?
    Posljednje uređivanje od Tashunica : 30.06.2013. at 09:57

  7. #7
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Rodni list se nosio.

  8. #8
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    kakve su to eu zdravstvene iskaznice?
    gdje se naručuju?
    koliko se čekaju?
    Vidi na www.hzzo.hr, sve je na naslovnici

  9. #9
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Znaci treba mi putovnica! A kaj s klincima jel mogu sa zdrastvenom preko. Taman mi izlaze njihove putovnice a nisam planirala placati nove za catez npr

  10. #10
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima jesu li rijesili kako ce mame iz Metkovica koje rode u Du bolnici prenijeti bebu doma, s kojim papirima, jer mi je receno da za prelaz preko Neuma beba treba imati osobnu.
    Ne znam. Niti mislim da je to pitanje glavni problem ulaska u eu, kao ni cinjenica da nemam pojma kako cu sutra na posao jer je cijeli centar blokiran. Ili sto nisu smislili bolji vizni rezim za Ruske turiste. I jos tisucu takvih sitnica. Ovo je problem nase drzave i njene neorganiziranosti u rjesavanju takvih stvari.

    Ja gledam perspektivu iducih godina nas i nase djece kao gradjana eu i svega sto to donosi, slobode kretanja, zaposljavanja, skolovanja. Perspektive uredjenog sustava koji mozda malo unese reda u u nas sustav (a mislim da se neki pomaci vec definitivno vide i puno njih je financirano od strane eu). Vjerujem da ce biti vise mogucnosti za manju cijenu i laksu proceduru za pojedince koji zele neke stvari kojih u hr jednostavno nema ili nisu na vrhunskom nivou, a nadam se da ce se i nesto tog duha preliti i kod nas. Naravno ne ocekujem cuda jer i dalje ostajemo Hrvatska, no nama kao pojedincima se ipak otvara puno mogucnosti koje su prije bile puno teze dostupne. Taj simbolicki "eu" red na granici je meni upravo to, simbol za "fast lane" za one koji to zele

  11. #11
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj superx prvotno napisa Vidi poruku
    Znaci treba mi putovnica! A kaj s klincima jel mogu sa zdrastvenom preko. Taman mi izlaze njihove putovnice a nisam planirala placati nove za catez npr
    Dovoljna ti je osobna. I djeci. Djeca sad mogu dobiti osobnu i s njom u EU.
    sve pise tu:
    http://www.mup.hr/UserDocsImages/top...ne_granice.pdf

    rekla bih da dosta informacija i detalja ima na netu, jedino je sve po obicaju u zadnji tren rijeseno...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    6

    Početno

    Gdje se moze naci program za Zagreb danas? Ne mogu naci na netu nis pametno. Navodno Rundek, ali di i kad ne pise.

  13. #13
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    hvala

  14. #14
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mene bi zanimalo ima li neka HR stranica gdje je lijepo položeno što se u praktičnom životu mijenja, zakonodavstvo, privilegije, borba s birokracijom, što je to što je olakšano u odnosu na prije, što je otežano i sl.
    Smatram se prosječno informiranom osobom pa mi se čini da su strukture u tom obavješćivanju zakazale. I ove EU zdravstvene iskaznice su "stigle" u zadnji čas.

    I pridružujem se zgražanju kako se Dubrovačko-neretvanska županija "tretira" u cijeloj priči. Odlično sam negdje pročitala - novo europsko Lastovo .

  15. #15
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    bas mi je usporedba zatvorenog dubrovnika i zatvorenog dolca...

  16. #16
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

  17. #17
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Rodni list se nosio.
    to se mijenja, bez obzira što još nismo u šengenu?
    fakat je sramota da se o tom problemu tako malo govori.

  18. #18
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    bas mi je usporedba zatvorenog dubrovnika i zatvorenog dolca...
    Pa je validna usporedba - i jedno i drugo je produkt hrvatske politike i pameti.

    I na koji nacin to sto je hrvatska drzava bila nesposobna na vrijeme organizirati rjesenje za Dubrovnik greska cinjenice sto ulazimo u EU? Ma uvijek se samo ukazuje na probleme, i onda zamjenom teza na kraju ispada da je EU sa svojim granicnim rezimom kriva sto jedna od drzava koja se pridruzuje nije u n godina svojih famoznih pregovora i godinu i pol otkada se tocno zna datum ulaska to rijesila na zadovoljavajuci nacin. Ili nam se Neum desio prosle godine pa smo svi eto zbunjeni i iznenadjeni?

    I sad ce svi opaliti famozno hrvatsko kukanje sto nekakve last-minute improizacije ne prolaze. Vidjeti molim moj prvi post - sve se znalo daleko unaprijed i bilo je vremena sve osmisliti, organizirati i provesti. A to sto to nije napravljeno je greska u sustavu u dijelu u kojem smo svi mi "gradjani hr" jer je hr ta koja je to tako (ne)organizirala.

    Mene veseli aspekt nas kao gradjana eu i prava koja iz tog proizlaze, problemi nam pretezno ionako proizlaze iz hr "prava".

  19. #19
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Svaka cast tebi i tvom entuzijazmu, ali ja se ne mogu osjecati ni kao gradanin Hrvatske, a kamo li tamo neke Europe, kad sam u slijepom crijevu drzave. Isto mi je, proglasili se dijelom Eu ili SADa. Sto se tice prava, imam pravo kukati, sto ce nam cijene opet skociti zbog troskova prijevoza, nije mi kriva drzava, nije mi kriva Eu, mozebitno sam ja osobno kriva. Ljudu iz Du zupanije godinama upozoravaju i predlazu rijesenja, koga briga, kad mozes skoknut u Ikeu s osobnom, hura! U meduvremenu, cekam a BIH ude u Eu, onda bude entuzijazma i od mene. Drago mi je zbog ostatka Hr, razumite nas, zadnje nekoliko nam se bas zesce sere po glavi

  20. #20
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Od koje dobi djeca dobivaju osobnu?

  21. #21
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Koliko sam shvatila - od rođenja. A za iskaznicu im je potrebno:

    - domovnica
    - izvadak iz matice rođenih ili rodni list
    ·
    - 1 fotografija u boji - 3,5 x 4,5 cm
    - dokaz o uplati iznosa od 48,50 kn

    Kako će to izvesti roditelji novorođene bebe i koliko će im dana za to trebati - tko zna?

  22. #22
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    sillyme, ma uopce ja ne krivim eu, ali svoje veselje ulaska u prvom postu zacinjas prolaskom kroz breganu na brzi prolaz, pa bi onda ocekivala malo vise senzibiliteta od tebe prema problemima onih koje ce granica jos vise razdvojit
    a nije da idu u soping, idu radit, zivjet i sl

    nit sam eurofilka, nit euroskeptik, od onih sam koji misle da nam je eu jedini izbor, drago mi je da smo od sutra clanica takve zajednice i jos uvijek sebi nabrajam samo prednosti

  23. #23
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    sillyme, posve sam na tragu tvojih razmišljanja. Jako sam sretna zbog ulaska u EU. Jučer sam se već osjećala u Italiji "jednakija", ako me razumijete. Vjerujem da ljudima koji malo putuju izvan Hrvatske taj osjećaj pripadnosti Evropi nije bitan. Meni je. Taman da sve bude lošije, iako ne vjerujem da hoće, smatram da svi mi više vrijedomo ako smo dio cijelog kontinenta.
    Da me se ne shvati krivo, ja sam 100% Hrvatica, obožavam svoju domovinu, ali uopće mi ne smeta, niti mi je ikada smetalo, biti dijelom veće cjeline. A sada je ta cjelina taaako velika. Lokalni problemi će biti rješeni, kad-tad. I meni osobno je nepostojanje cijele riječke zaobilaznice do kraja,obilježilo cijeli život svakodnevnom gužvom na obilaznim cestama, što je u ova dva ljetna mjeseca ogroman gubitak vremena i novaca. Ali, kažu da će biti gotova za 15 dana. Pa, tako će i drugi problemi, jednom, biti rješeni.
    Nekome će neriješeni promet smetati jednom, nekome svaki dan, ali ulaz u EU je globalno dobra stvar.
    Bolja od svega što nam se dogodilo do sada.

  24. #24
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    nego.... kako i gdje ćete "dočekati" EU? Mada mi je sve ovo pogotovo zadnjih deset dana malo previše, danas mi je zanimljivo. Pred malo smo s balkona gledali malu povorku jedrilica na moru pred Opatijom sa zastavama članica EU. Mooooožda ćemo navećer otići u Opatiju na šetnju, možda još koga sresti...

  25. #25
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Piše danas u jutarnjem da će se svečano otvoriti EU traka na Bajakovu, tako da odvoji EU od ostalih, neka ostali idu svojom trakom- doslovno tako (Jel netko od njih čekao koji put u redu za ostale, onako posrano sa 150 drugih nižih vrsta, dok EU red stoji prazan, šta ne podsjeća na redove u doba srgregacije ) , pa piše Beti, a ne samo Beti, još puno ljudi da se osjeća da smo napokon jednaki...valjda Bettler werden Fürstenbrüder. skroz hipergamija. Šta nam danas skidaju ovratnike, ko onoj smeđookoj djeci iz pokusa?

    Čisto da se zna, da se onaj čiji transformator uvodi Hrvatsku u EU rodio u krivo vrijeme, majka bi mu bila jedna od ostalih i možda nikad više ne bi bio ponosan na hrvatsku domovinu.


    Inače, isti smo ko i jučer. Hrvati. Južnoslaveni. Europljani. Građani Svijeta.


    Samo da naglasim, s europskepticizmom veze nemam, vjerujem u dobrobiti političko-financijskih udruživanja u datom trenutku. Na generalnoj probi smo uživali u Gunduliću, šteta šta bi u ovo doba, zbog naše sposobnosti ignoriranja "ostalih" čak i kad su "naši", zapeo na granici u Neumu.

  26. #26
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Zašto je to tebi hipergamija? Pustimo po strani moje osobno mišljenje da hipergamija nije bitna, i da se gleda nešto sasvim drugo kod stvaranja zajednice, moram dozvoliti drugima da smatraju baš suprotno. No, fascinira me ponovo koliko smo drugačije. Nevjerojatno koliko razlika među geografski relativno blisko rođenim ljudima

  27. #27
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    A ja eto uopće nisam euforična.Sve ovo me podsjeća da nažalost nismo narod koji zna živjeti samostalno.I pored svih prirodnoh bogatstava nismo uspjeli....... pa eto opet idemo u nekakvu zajednicu.Ne osjećam da ću uopće biti nešto više "Europski priznata" nego što sam sada, a vrlo često smo na putu.Ne imponira mi ulazak u EU uopće :/

  28. #28
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    jos prije godinu dana sam mislila joj jos malo.
    sad kad je tu iskreno svejedno mi je.
    ono sto me drži je da ce projekti biti dohvatljiviji, da ce nas neko drugi dovesti u red.
    ali te nade mi potkopava bas to zdravstevno koje je gore spomenuto. kolegica s posla je danas otisla na tri mjeseca u jedan labos u EU, a zdravstevno joj nije sredjeno jer oni u HZZO nisu znali kako ga napraviti. pa ce sa zakasnjenjem dobiti. to je medju prvim slucajevima da ljudi odlaze van a da nemaju sredjeno zdravstevno osiguranje.
    pitanje ljudi iz dubrovacke regije je takodjer zalosno, jer kako neko gore rece pa nije dubrovnik jucer tektonskim poremecajima se odvojio od ostatka kopna.

    ulazak u EU se valjda poklopio sa dubokim razocarenjima, ne samo ove vlasti koja je trenutno vec svega oko mene. zadnjih mjesec-dva ne pratim vijesti, jer mi je dosta onih vezanih uz moj posao.
    donosenje strategije, pravilnika i zakona u redosljedu koji je vlada smislila, ponekad mislim da bi moja djeca to normalnije napravila, pa mijenjanje e danas donosimo, a sutra predomislili smo se, zbilja mi ne budi nikakav optimizam.
    micanje iz baze podataka vaznih trenutno faca u politickom zivotu mi je zbljuv da kad pomislim na njega mi se zacrni. a radi se o znanosti, obrazovanju. necemu sto bi nam u toj Eu trbalo omoguciti jos vecu prohodnost. ali eto uspjeli su mi to sve zagaditi.

    a red EU, CH, pa valjda me raduje, jer sam godinama gledala u njega, a isla u onaj ALL passports. i kako rekoh danas mi je svejedno, jer mi navcanik trenutno ni ne nudi bas neku nadu da cu to tako cesto koristiti da bi mi to cekanje od 10-tak min dulje nesto znacilo u zivotu.

    eto nisam euroskeptik, ali me neka depresija lovi da nisam ni eurofanatik. valjda sam samo postala zitelj EU.

  29. #29
    mamalada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    201

    Početno

    Ja sam duboko podijeljena: veseli me što će doći budimo realni (kako kaže Kazo iz Bitangi i princeza) ipak usustavljena Europa da nam malo pokaže put i zdrma nas i pogurne, a s druge strane, bojim se da nismo bogzna kako konkurentni i da nismo baš dobili na tržištu rada. Ono, bojim se a istodobno držim palčeve.

  30. #30
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Mene bi zanimalo ima li neka HR stranica gdje je lijepo položeno što se u praktičnom životu mijenja, zakonodavstvo, privilegije, borba s birokracijom, što je to što je olakšano u odnosu na prije, što je otežano i sl.
    Smatram se prosječno informiranom osobom pa mi se čini da su strukture u tom obavješćivanju zakazale. I ove EU zdravstvene iskaznice su "stigle" u zadnji čas.

    I pridružujem se zgražanju kako se Dubrovačko-neretvanska županija "tretira" u cijeloj priči. Odlično sam negdje pročitala - novo europsko Lastovo .
    Ima ova zgodna brosurica od EU bas na temu prava
    http://civilnodrustvo.hr/upload/File...ica/50_pio.pdf

    I iako sve to zvuci nekako apstraktno dozivjela sam osobno kako je to kad si ne-EU stranac na vizi u eu zemlji i ne smijes se javiti za posao jer si na (kompliciranim procedurom ishodjenom) family reunion vizi. A od kolege slovenca cura samo otisla izvaditi trading licence i dobila bez problema posao. Da sam sad jos uvijek tamo vec sutra bi i ja tako mogla.

    Naravno, tek cemo vidjeti koje ce sve promjene i kojim tempom zazivjeti u hr. Prva je ocito ova s osobnima za djecu, ako nista drugo bar je to neusporedivo jeftinije nego biometrijske putovnice ako treba samo za eu.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 30.06.2013. at 22:26

  31. #31
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj bodo prvotno napisa Vidi poruku
    A ja eto uopće nisam euforična.Sve ovo me podsjeća da nažalost nismo narod koji zna živjeti samostalno.I pored svih prirodnoh bogatstava nismo uspjeli....... pa eto opet idemo u nekakvu zajednicu.Ne osjećam da ću uopće biti nešto više "Europski priznata" nego što sam sada, a vrlo često smo na putu.Ne imponira mi ulazak u EU uopće :/
    A koja je to specijalna vrijednost "zivljenja sam" a ne u zajednici? Za bilo koga?

  32. #32
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    A koja je to specijalna vrijednost "zivljenja sam" a ne u zajednici? Za bilo koga?

    Isto kao i u braku- puno je ljepše živjeti sam nego u zajednici sa roditeljima/ svekijima
    Posljednje uređivanje od bodo : 30.06.2013. at 22:45

  33. #33
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Evo nas! Sretna nam EU!

  34. #34
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Mene bi zanimalo ima li neka HR stranica gdje je lijepo položeno što se u praktičnom životu mijenja, zakonodavstvo, privilegije, borba s birokracijom, što je to što je olakšano u odnosu na prije, što je otežano i sl.
    Smatram se prosječno informiranom osobom pa mi se čini da su strukture u tom obavješćivanju zakazale. I ove EU zdravstvene iskaznice su "stigle" u zadnji čas.
    http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-13-629_en.htm

    http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-13-593_en.htm
    Posljednje uređivanje od ivarica : 01.07.2013. at 01:46

  35. #35
    mamalada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    201

    Početno

    Hvala, ivarica, baš mi je to trebalo.

  36. #36
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pita silly me, što za vas odobno znači jučerašnji dan.

    ja inače jako puno toga doživljavam emotivno. pa tako i ovo.
    nedavno sam bila u briselu. tjedan dana sam, u društvu zemalja zapadnog balkana, slušala o načinu funkcioniranja europskih institucija, o tom kompliciranom sustavu, o ideji od njenih početaka do danas, o tom političkom projektu i jedinstvenom modelu...
    na razini ideje, na razini osnovnih motiva, na razini politike proširenja, na razini mota united in diversity , a deset godina radim posao usko vezan uz eu i deset godina se mučimo u tom procesu pristupanja, od davnih dana kad sam počela raditi i kad nam je svaka šuša solila pamet do danas kad mi solimo pamet susjedima

    na razini svega toga...jučer je za mene bio slavljenički i sretan dan. nismo više zemlja potencijalni kandidat, nismo više zemlja kandidat, u callovima za projekte vrijede od danas drugačija pravila. dočekali smo.


    s druge strane, kad se sjetim grčke i licemjerja merkelice...no, kako bi rekao zoki, it doesn't last forever.
    vjerujem da će se sve skupa okrenuti, da će europa, cijela europa, nakon ove krize okrenuti u lijevo, da će kao jedino rješenje morati isplivati - socijalizam, naravno, demokratski socijalizam. čovjek na prvom mjestu. a ne kapital. čovjek kao mjerilo svega. i da će hrvatska biti dio te priče.

    a što se tiče reda na aerodromu, to mi, onako dječje , malo žao. voljela sam s bosancima, srbima, makedoncima, albancima, pa ako je još netko s kosova, stajati u tom redu. zabava zagarantirana u ovom drugom redu - dosadno brate. brzo, efikasno, al hbg, dosadno
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 01.07.2013. at 11:17

  37. #37
    baka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    594

    Početno

    Od propisa na papiru do primjene u stvarnosti treba dobro potegnuti.
    Užasava me kada pravnici i financijeri za legalizaciju kažu "mi smo spremni". Pa to će se obrađivati godinama. Ili kada objave da je za prodaju stanova potrebna energetska suglasnost, a ne znaju reći kome se ta suglasnost predočava, te da se ne odnosi za stanove manje od 50 m2...
    Onda gg (gospodin gradonačelnik) penje se na ljestvice i zakucava nove kućne brojeve (gornjogradske kičaste, donjogradske da ne vidiš naći ni pročitati broj), a suradnica sa smješkom kaže, pa to će građane stajati samo 43,78 kn po pločici.
    Baš sam nešto narašpana jutros, jer htjela sam unuku kupiti nešto preko interneta, ali ne nema Hrvatske na popisu za dostavu.

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku

    Inače, isti smo ko i jučer. Hrvati. Južnoslaveni. Europljani. Građani Svijeta.
    x

  39. #39
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Mene je iskreno strah da će nam biti samo gore, uopće mi nije do slavlja, plaće će nam ostati iste a bojim se novih poskupljenja, živo mi se fućka što ću moć ići brzom trakom u EU kad vjerojatno neće biti para ni za benzin, tako da živi bili pa vidjeli ali nemam dobar filing niti malo

  40. #40
    deeeyoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    310

    Početno

    Nisam bila za ulazak u Europsku Uniju, jer sam smatrala da Hrvatska nije spremna za to.
    Zadnjih dana si mislim kako ulazak možda i nije tako loša opcija, jer su se stvari pokrenule. Napokon se prave reforme događaju. Gospon Liniću skidam kapu. Žao mi je jedino što nije ustrajao u ideji da oporezuje nekretnine.

    Sigurna sam da će cijene padati a ne rasti. Počelo je već kada pogledamo strane trgovačke lance poput Lidl-a. Ili struju. Monopoli nestaju, konkurencija oživljava tržište i s time cijene moraju padati. A još će se pojaviti drugi ponuđači, tako da će i još večih ušteda biti.

    Nadam se poboljšanju u zdravlju, pravu i socijali. Da se uvezi korupcije dosta toga već poduzima vidimo po skoro svakodnevnom isplivanju koje kakvih afera. Neka, samo dalje tako. Onaj kaos koji je prije u ovoj državi vladao (i djelomično još uvijek vlada), nikako nebi vodio k boljem životu.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Čisto da se zna, da se onaj čiji transformator uvodi Hrvatsku u EU rodio u krivo vrijeme, majka bi mu bila jedna od ostalih i možda nikad više ne bi bio ponosan na hrvatsku domovinu.
    Kako to mislis, majka mu ne bi imala drzavljanstvo? Jer drzavljanstvo ovdje odredjuje tko su eu, a tko 'ostali', zar ne?

  42. #42
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ne kužim pitanje, al referirala sam se na to kako su novine, net, vijesti, pa i ovu temu okupirale rečenice koje izgledaju kao da smo danas više vrijedni nego jučer ili kao da smo nešto postigli i kao da smo sličniji boljima. pišem iz potpuno socio-perspektive, ne o političkim odnosima ili o činjenici da je ovo udruživanje dobro za nas. Ne mislim da smo išta "postigli" nego da je došao političko-ekonomski momenat.

    kaže jutarnji jučer: otvara se na bajakovu traka za ostale, da više ne idemo s njima u red. Ne znam jel' samo meni sve to s EU i ostalima zvuči skeri.

    A ako baš misliš na konkretnu rečenicu, Tesla rođen u ovom kasnijem periodu 20.stoljeća vjerojatno bi izbjegao s roditeljima u Srbiju iz Like i bio ostali, dakle, ne bi bio Hrvat, a time ni još izvjestan period član EU.
    A to kažem samo jer je zabavno )))
    Zezam se - to kažem samo jer me sociološki momenat ponosa i slave ove priče baš zanima. Tj. ne kužim ga ni najmanje.

    A već sam rekla, nemam veze s euroskepticizmom, mislim da je to nama bio put bez alternative.

  43. #43
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Vi ste bas zapeli za tu drugu liniju. Meni je to kao sto rekoh simbolicno, nitko vas ne sprjecava da i dalje idete na all passports (lijepo pise "all" ne "non-eu") ako vam je toliki gust se "nediskriminirat" i cekati dulje - ne zato sto oni vole maltretirati ne-EU gradjane vec zato sto je procedura drugacija. Osobno volim kad me se manje "gnjavi" birokratskim postupcima, pa i na granici. Ako sad imam pravo na to ne vidim zasto ne iskoristiti. Meni je moje vrijeme dragocjeno.

    Prosle sam se godine naputovala i naprelazila granice, i kao prvo u praksi kad je guzva usred sezone na Slo granici ionako prvo stojis bar sat vremena u opcoj totalnoj guzvi koju 90% cine EU gradjani, kao drugo u tim situacijama nema nikakve razlike u guzvi izmedju jedne, druge, trece ili cetvrte kolone. Ali bar vise necu prvo cekati sat vremena na jednoj pa opet pol sata na drugoj granici nego samo na jednoj.
    A ako je guzva manja onaj tko pazi cesto moze uociti mali pokret rukom policajca na "EU" traci onima iz "all" trake da se prebaci i skrati si granicne muke

    Uostalom ne vidim sto je cudno u tome da novinari pisu o tome na Bajakovu. Da li su apsolutno svi koji su ikada putovali preko granice u EU svjesni cinjenice da kad ulazis u EU imas te dvije trake? Da. Prema tome to je u svijesti vise-manje svima jasni simbol da se granica EU pomakla tj. sad smo mi "unutra" - i naravno da i novine to spominju. Koliko sad ukusno ili neukusno o tome pisu je naravno do nasih novinara.

  44. #44
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Piše danas u jutarnjem da će se svečano otvoriti EU traka na Bajakovu, tako da odvoji EU od ostalih, neka ostali idu svojom trakom- doslovno tako (Jel netko od njih čekao koji put u redu za ostale, onako posrano sa 150 drugih nižih vrsta, dok EU red stoji prazan, šta ne podsjeća na redove u doba srgregacije ) , pa piše Beti, a ne samo Beti, još puno ljudi da se osjeća da smo napokon jednaki...valjda Bettler werden Fürstenbrüder. skroz hipergamija. Šta nam danas skidaju ovratnike, ko onoj smeđookoj djeci iz pokusa?

    Čisto da se zna, da se onaj čiji transformator uvodi Hrvatsku u EU rodio u krivo vrijeme, majka bi mu bila jedna od ostalih i možda nikad više ne bi bio ponosan na hrvatsku domovinu.


    Inače, isti smo ko i jučer. Hrvati. Južnoslaveni. Europljani. Građani Svijeta.


    Samo da naglasim, s europskepticizmom veze nemam, vjerujem u dobrobiti političko-financijskih udruživanja u datom trenutku. Na generalnoj probi smo uživali u Gunduliću, šteta šta bi u ovo doba, zbog naše sposobnosti ignoriranja "ostalih" čak i kad su "naši", zapeo na granici u Neumu.
    Stvarno nemas veze sa euroskepticizmom, "samo" te granicna procedura podsjeca na eksperimente, okovratnike, nabacujes netocne "ideje" u kojima nacionalnost mijesas s drzavljanstvom, i zakljucujes da smo i dalje "isti" iako nije bit u tome da smo se nekom carobnom preobrazbom promijenili vec su se promijenila nasa prava tj. nas pravni polozaj. Jel si se mozda osjecala "ravnopravnijom" ili "istom" kad su promijenili prava na porodiljnom i delimitirali naknade? Svodi se stvarno na istu "logiku" mijesanja kruska i jabuka.

    Bitno samo na kraju napomenuti kako eto "nemas veze s euroskepticizmom" ali je zgodno ubaciti ovako malo manipulativni post na tu temu... Otprilike ko ifi i njeni postovi o pravima homoseksualaca.

  45. #45
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Rodni list se nosio.
    odmah iz bolnice? kod nas se rodni list izdaje nakon najmanje 14-20 dana

  46. #46
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    dobro kaže silly, krumpi, itekako ti postovi imaju veze s euroskepticizmom. a teslu si, iako radi zabave, ubacila skroz neprikladno i bezveze. da je rođen devedesetih, imao bi puno veći problem od toga što ne bi dvadeset godina kasnije bio građanin eu.

    to kažem samo jer me sociološki momenat ponosa i slave ove priče baš zanima. Tj. ne kužim ga ni najmanje
    jučer smo ušli u zajednicu više-manje uređenih država. kakva nije bila naša. i zato i možemo biti ponosni. naravno da nismo švedska, ali ako se samo malo maknemo iz svoje perspektive, iz svojih okvira, ako samo malo pogledamo preko prve granice, eno, u bosnu.
    jel pratite što se tamo dešava s jmbg-om?
    jel kužite vi koji je to kaos od države?
    e, to se više u hrvatskoj ne bi moglo desiti. više ne.

  47. #47
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima jesu li rijesili kako ce mame iz Metkovica koje rode u Du bolnici prenijeti bebu doma, s kojim papirima, jer mi je receno da za prelaz preko Neuma beba treba imati osobnu.
    ima posebna traka za RH drzavljane i prolazite bez kontrole

  48. #48
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Kad bi u EU (i to onoj schengenskoj) doista postojala pravna uredjenost o kakvoj se u HR masta, tada primjerice jugom Italije ne bi desetljecima upravljala mafija. Meni talijani zavide - pazi sad - kako je Hrvatska pristojna i uredjena zemlja jer kad zoves policiju ona doista i dodje, jer birokratski postupci kratko traju, sudski takodjer, jer je nas premjer bio u zatvoru zbog jednog delikta a njihov nikako doci iza resetaka zbog niza njih(cak je imao i privatno uredjen kucni bordel s maloljetnicom). Jer po cesti cesto vide policiju u nadgledanju prometa, jer kod zubara za oralnu higijenu ne ostavis malo bogatstvo, jer banke rade cijeli dan cak i subotom, jer porodiljni traje vise od godinu dana a ovdje samo cetiri mjeseca (od kojih jedan prije termina). ...
    A majkemi nisam euroskeptik (ili nisam bila), samo sam solidno prizemljila utopijske zamisli od kad zivim u Eu udana za drzavljanina EU. Da je to jedini suvisli smjer - silom prilika jest, no daleko od toga da vam je to jamstvo pravne uredjenosti ili boljeg standarda

  49. #49
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Tiziana, Italija je poseban i zanimljiv slučaj.
    Preporučam na čitanje knjigu Roberta Putnama "Kako demokracija postaje djelotvorna", odnosno na engleskom "Making demokracy work", sigurno ima i na talijanskom (Italia_fatta_pezzi).

    Uglavnom, Putnam je jako puno godina istraživao zbog čega tako velike razlike sjevera i juga u Italiji i došao je do zanimljivih spoznaja i korijena. Mislim da bi svi Talijani i oni koje zanima Italija trebali pročitati ovu knjigu, meni je bila fascinantna. I vrlo je čitljiva.
    Posljednje uređivanje od Zuska : 02.07.2013. at 10:44

  50. #50
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj laky prvotno napisa Vidi poruku
    ima posebna traka za RH drzavljane i prolazite bez kontrole
    ok, i što je na kraju istina?
    što se mijenja ulaskom hrvatske u eu za građane dubrovačke županije? dakle, ne ulaskom u šengen, nego sad?
    ivarica?

Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •