Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: nakon dojenja?

  1. #1
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno nakon dojenja?

    Pozz svima, ne znam kamo da stavim temu pa neka admin premjesti ili spoji ako već ima jer nisam našla.

    Situacija je slijedeća. Imam bebu od 19 mj, dojena je do 16 mj kada sam morala prestati zbog problema sa GERB-om koji nije prolazio uz tablete koje su dopuštene s dojenjem, pa sam morala prestati dojiti zbog drugih tableta. Dakle ne dojim već cca 3 mj, u zadnje vrijeme dojenja to je bilo isključivo navećer i noću, danju nije htjela ni pomisliti na ciku kraj druge klope ( dakle nije bio neki nagli prestanak), mlijeko i dalje ide kada dirnem bradavicu, čak ne moram niti stiskati. Osim toga u zadnje vrijeme mi kroz dojku prolaze oni trnci kao da mlijeko nadolazi ajme objašnjenja, i to kroz obje. Neko vrijeme sam imala dojam i da se one žile po grudima povlače, ali sada su opet jako izražene ( hoće li to ikada se povući, jako se vide i nekako mi smeta da su tako izražene sada dok je ljeto pa se nose otvorenije majice).
    S obzirom da mi je ovo treće dijete i treće i najdulje dojenje ( prva 5 mj, druga godinu dana ), te da je vrijeme da cike pošaljem u mirovinu koju one izgleda ne prihvaćaju tako lako da moraju u otpis, molim pomoć i savjet. Je li ovo normalna reakcija grudi nakon prestanka dojenja? više od 3 mj kasnije? Trebam li možda kod dr. pa da se vidi jesu li hormoni kakvi u problemima?

  2. #2
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Normalno je da nakon prestanka dojenja mlijeka u njima još uvijek ima. Jesu li ti grudi prepunjene ili mekane? Ima li kakvih kvržica, crvenih i otečenih mjesta?

  3. #3
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Svaka stimulacija dojke (pregled dojki, provjeravanje ako ima još mlijeka, seksualna stimulacija) može produžiti produkciju. Ako se nakon prestanka proizvodnje mlijeko ponovno počne proizvoditi, moguće da je riječ o novoj trudnoći ili nedavnom pobačaju.

    Posjet liječniku se preporuča ako 6 mjeseci nakon prestanka još uvijek proizvodiš dosta mlijeka (a nije riječ o trudnoći) ili ako iscjedak nije mlijeko.

    Takva produkcija mlijeka kad se ne doji se naziva galaktoreja pa si proguglaj malo.

  4. #4
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    Ma grudi su mekane, nema kvržica ni oteklina, bolnih mjesta, povremeno imam dojam da se napuhnu bez obzira na vrijeme u ciklusu. Recimo prije M mi budu baš tvrde, dobila sam 19.06. i nakon tri dana su se ispuhale, da bi opet kroz par dana počelo sa tim trncima i peckanjem, povremenom napuhnutošću. Nisam trudna, ciklusi su mi napokon rednovni u dan što nije mi bilo nikada u životu, a zadnjih 7 mj su kao urica na 31 dan ( prije bilo 32-37 dana, pa i duže, nikada nisam znala kada ću dobiti). Dakle nije zabrinjavajuće sve to? Ne stimuliram ih namjerno, ali sam primjetila da nakon tuširanja kada čistim bradavice od "ljuskica" na njima obavezno šprica baš gusto bijelo mlijeko, čak nije ni ono vodenasto nego baš bijelo.

  5. #5
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Neću biti od neke pomoći, ali malo bih se prikačila - koliko nakon prestanka dojenja ima smisla ići na UZV dojki? Imamo sistematski svake godine, zadnjih nekoliko nisam to radila jer mi je rečeno da nema smisla za vrijeme dojenja. Prestala sam dojiti prije tjedan dana, koliko da čekam?
    Inače, nakon prestanka dojenja nemam trnce, ništa ne kaplje, nemam istaknute žile, ali zapravo nisam nikad ni imala ništa od toga pa nisam neki primjer.

  6. #6
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Balarosa i zibba, izvori uglavnom spominju 6 mjeseci kao nekakav 'rok' do kad bi se mlijeko trebalo prestati proizvoditi, tako da bi UZV trebao biti jasniji od tada. Zibba, ako si zabrinuta, idi lijecniku, porazgovarajte pa te mozda uputi na vadjenje hormona.

  7. #7
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Zibba, koliko ja znam, neki od lijekova koji se koriste za tretiranje GERB-a imaju kao nuspojavu podizanje razine prolaktina pa je možda i moguće da ti seprodukcija restartala/povećala.
    Provjeri s liječnikom/icom.

  8. #8
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Evo, pogledala sam vrste lijekova (nisu tržišni nazivi): domperidone (njega nema u RH u slobodnoj prodaji, bar ga nije bilo 2008.) i metoclopramide (metoklopramid) sigurno kao nuspojavu imaju podizanje razina prolaktina.

  9. #9
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    prije sam pila Ranitale, a sada mi je zadnje dr napisala Pantoprazol PharmaS iako mi je te nedavno napisala i njih još nisam ni uzela jer nisam u međuvremenu imala većih problema, a ja zaista ne volim piti tablete ako nije nužno potrebno. Osim toga, povremeno zbog problema sa glavoboljama i migrenom pijem Misar, te Lekadol za bolove.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    zibba, meni mlijeko ni jedan put nije samo stalo. Prvi put nisam ništa pila, tek kad nisam mogla ostati drugi put trudna sam dobila Bromergon. Kupus i peršin nisu dali rezultata. Poslije drugog djeteta pila sam Bromergon u 2 navrata, jer mi se mlijeko vratilo 3-4 mjeseca nakon prve ture.

  11. #11
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Hvala, Mimah.

  12. #12
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Bromergon ne bih preporučila ni najljućem neprijatelju.
    To je lijek koji ima masu vrlo opasnih nuspojava i radije bih ispucala sve druge mogućnosti zaustavljanja laktacije, nego njega koristila.
    Kupus sam po sebi ne zaustavlja laktaciju koliko peršin (ali ogromne doze, gotovo nepitkog čaja) i kadulja.
    Nedojenjem i hendlanjem dojki na način da se još stavljaju i hladni oblozi i da se majka eventualno minimalno izdoji da izbjegne zastoj, uz infuzij eperšina i kadulje, trebala bi se zaustaviti laktacija (kroz tjedan-dva).. ako se ne zaustavlja, treba posjetiti liječnika (ali ne da vam da Bromergon na prvu loptu).

    Bromergon se daje jer je najlakše dati tableticu i ne "mučiti" se pacijenticom. Ali treba jako dobro odvagati dobrobiti i rizike.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    BusyBee, slažem se - dok ima izbora Bromergon može čekati. Ali kad ništa ne pali, to je lijek izbora, a nuspojave nisu tako dramatične (je, pada ti tlak, vrti ti se, ali ništa što se tjedan-dva ne može izdržati).

  14. #14
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Martina, TEBI nisu bile problematične (srećom!).

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ma bile su mi problematične, ali zduraš nekako. To mi je bila zadnja opcija, pošto je sve ostalo u pretragama vezano za začeće bilo ok. I stvarno sam ostala trudna u drugom ciklusu nakon uvođenja. A drugi put nisam htjela da mi se ponovi ista situacija.

    Hoću reći da je rečenica "ni najljućem neprijatelju" krajnje neozbiljna, s obzirom da ima situacija kad lijek ima više koristi nego štete.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 04.07.2013. at 10:47

  16. #16
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Napisala sam da treba odvagati koristi i rizike.
    Sasvim su različite stvari kad žena zbog hiperprolaktinemije ne može zatrudnjeti i treba terapiju, a drugo kad treba zaustaviti fiziološku, prirodnu funkciju (laktaciju).
    Zato sam napisala sve što sam napisala (i uputila liječniku ako metode zaustavljanja prirodne laktacije, dakle, one koja nije patološka, ne uspijevaju jer to može značiti da se radi o nekom skrivenom, patološkom uzroku).

    Evo uputa za korištenje Bromergona (obratiti pažnju na uputu za bolesnice nakon poroda): http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/...-08-02-137.pdf

  17. #17
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    Evo baš čitam taj Bromegon i zaključih da nije za mene, ionako imam jako nizak tlak, probleme sa želudcem, nije mi se za zezati s time. Izgleda da mi preostaje trpjeti.
    Kako se peršinom liječi ?

  18. #18
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Caj od mente, persina i kadulje, nekoliko puta dnevno salicu.
    Ako ti nesto od ovoga smeta inace zelucu, izbaci. Sve tri biljke utjecu na zaustavljanje laktacije kad ih se uzima u dovoljnoj koncentraciji.
    I oblozi dojke kupusom i drzi dugo.

  19. #19
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Čaj od kadulje (kuša) za smanjenje produkcije:

    u 50ml kipuće vode staviti 20g sušene kadulje, neka odstoji 5- 15 minuta. Piti 1 šalicu 2-6 puta dnevno. Navodno pomažu i jaki bonboni od mente, ali opet u velikim količinama, 2-3 dnevno ne pomažu.

  20. #20
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Evo i mene s pitanjem. Sta se dogodi sa vec proizvedenim mlijekom? Ono, prestanes dojiti, po potrebi izdojis malo, ali sts sa ostatkom? Resorbuje se ili sta? Ja sam kroz mjesec svela podoje na ranojutarnje visesatno sisanje, pa sam mislila da i nije produkcija smanjena skroz, ali nakon 30 i nesto sati nedojenja vidim da su dojke tople i nadosle, pa sam malom dala da podoji, jer nikad nisam mogla nista izdojiti (maksimum mi je 10 ml po dojci jedva)...

    Sad je proslo dva dana, tek malo osjetim da su napete, pa necu nista poduzimati, ali me eto zanima kakav je tacno mehanizam u tijelu nakon prestanka dojenja

  21. #21
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Upravo to što si napisala. Resorbira se. Zna tijelo, kad je zdravo, što treba.
    Za razumjeti baš cijeli mehanizam, treba ipak poznavati fiziologiju tijela.

  22. #22
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam i godinu dana nakon dojenja mogla istisnuti jednu kapljicu. zanimalo me, pa sam probala pod tusem.
    izgledala je onako kako je izgledalo i zadnje mlijeko kad je prestajala dojiti (prestajala je spontano, na kraju je to bilo par gutljaja jednom u 15 dana.
    i prestalo je, samo od sebe.
    nisam znala da je to problem :/

  23. #23
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    bolje da nisam isla guglati galaktoreju.
    kad sam prestala dojiti, citala sam zene po forumu koje su isto tako znale imati koju kapljicu godinu dana nakon dugogodisnjeg dojenja i pisale da je to normalno, pa sam dalje to pisala i ja.

  24. #24
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj zibba prvotno napisa Vidi poruku
    baš gusto bijelo mlijeko, čak nije ni ono vodenasto nego baš bijelo.
    kako se prestaje s dojenjem i sve manje se doji, mlijeko mijenja boju i okus. na kraju moze postati slankasti, gusto, malo i zuckasto.
    sjecam se zadnjih podoja kako je L. rekla da joj vise nije fino, da joj je slano.

    nek me cure isprave ako me pamcenje vise ne sluzi :D

  25. #25
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    evo, npr. tu http://forum.roda.hr/threads/66315-S...atci-u-dojkama
    cure i vise od godine dana nedojenja, mogu istisnuti koju kapljicu i boja mlijeka.
    savjetnice vele da je to normalno.

    samo da se netko ne splasi na prvu, na spomen galaktoreje. naglasak je na vecu kolicinu, no ne bilo kakvu
    Citiraj Mimah prvotno napisa Vidi poruku

    Posjet liječniku se preporuča ako 6 mjeseci nakon prestanka još uvijek proizvodiš dosta mlijeka (a nije riječ o trudnoći) ili ako iscjedak nije mlijeko.

    Takva produkcija mlijeka kad se ne doji se naziva galaktoreja pa si proguglaj malo.
    ovo i radi sebe pisem jer sam i ja nakon procitanog dobila amneziju i zapamtila samo galaktoreju, bez onog bitnog "dosta mlijeka"

  26. #26
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    Javljam se evo pola godine kasnije sa istim problemom. Još uvijek ista stvar, s time da sam sada imala kojih 1-1,5 mj bez problema osim mlijeka, ali zaista izbjegavam prilike u kojima mi šprica mlijeko ( dogodi se kod tuširanja kada čistim bradavice od onih nekih bijelih naslaga koje se skupe). Ali danas mi opet cijeli dan prolaze trnci kroz desnu dojku intenzivno i lijevu ne momente, što mi se već dulje vrijeme nije dogodilo, također me već 2-3 dana bole bradavice. I prije par dana sam primjetila da su se opet vratile žile na grudima.

    U međuvremenu sam vadila hormone TSH i prolaktin i nalazi su uredni u granicama normale, bila sam i kod endokrinologice koja se čudila mojem mlijeku i špricanju ( da tražila je da demonstriram što se događa i da vidi kako "mlijeko" izgleda jer mi nije vjerovala da je mlijeko u pitanju), ali je i sama zaključila da je to baš mlijeko, nije iscjedak i da baš jako curi i šprica. Pripisala mi je Bromegone po pola tablete kroz 4 tjedna. Krenula sam ja to piti po njezinoj preporuci navećer prije spavanja zbog mogućih nuspojava i predjutro sam morala na WC i kada sam usput otišla popiti vode, skoro se srušila od iznenadne vrtoglavice, mučnina me uhvatila gadna, sve sivo pred očima, jedva se dovukla do klupe u blagovaonici i tamo legla. Ležala sam cca pola sata dok se nije dovoljno smirilo da mogu ustati, cijelo vrijeme mi se vrtjelo, išlo na povraćanje, tako zujalo u ušima da sam mislila da mi je kraj glave kosilica ili traktor upaljen. Cijeli dan sam bila u nekom čudnom stanju, malo-malo su me pratile vrtoglavice, glavobolja, zujanje. Popila sam još jednu da vidim hoće li biti bolje, ali i drugi dan sam jedva odfunkcionirala, tako da sam odustala. Ipak imam troje djece za koje se moram brinuti, vozati na aktivnosti i tako dalje što nisam bila u stanju puna 4 dana od kako sam popila prvu polovicu tablete. Tako da Bromegoni ne dolaze u obzir kod mene.
    Dakle, što napraviti? Nije mi vrijeme za M, ZM je bio 24.12., ovaj mj ovulacija 12 dan što me iznenadilo jer je inače 15-20 DC, sigurno nisam T, tako da i to pada u vodu od mogućnosti.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    podižem temu. prestala sam dojiti prije nekih 10 dana.prije toga sam postupno smanjivala, a zadnji period samo pred noćno spavanje. jedna dojka mi je ok, druga zadnjih 2 dana boli na 2 mjesta kao da imam modricu i malo je tu natekla kao kvrga veličine kovanice.
    da masiram, izdajam, ignoriram? nije mi problem ništa od toga, samo se ne bih htjela zeznuti i povećati proizvodnju umjesto smanjiti.

  28. #28
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    razbij kvrgu pa pusti. izdoji mrvicu ako osjetiš napetost.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    uh,samo sam pritisnula i krenulo je kao fontana vanka!ali sad je lakše!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •