Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 70 od 70

Tema: Što čitaju vaše 9-godišnjakinje?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Naši uopće nisu dobili popis lektire za 3. razred Za neke naslove znam da će ih imati za lektiru, a to su uglavnom oni koje je već i ranije pročitao (Vlak u snijegu, Šegrt Hlapić, i sl.).
    Ipak, ovog ljeta je puno čitao, otkriće su mu dječji krimići (Pavličić), a sad sam mu uvalila "Pirga" neka malo čita i to

    Što se tiče čitanja na engleskom, ne mogu si to ni zamisliti. Ima doma hrpu slikovnica na engleskom, ali uopće ih ne želi ni pogledati. I imam dojam da mu je vokabular jako slab. Ne znam ni kako postići to da čita na engleskom ako inače ima otpor prema njemu (kao školskom predmetu).

  2. #52

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Za poticaj citanja na engleskom je dobar i Gregov dnevnik, 4.dio jos nema na hrvatskom

  3. #53
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    Za poticaj citanja na engleskom je dobar i Gregov dnevnik, 4.dio jos nema na hrvatskom
    Super, hvala ti
    Vrtila sam ga medju rukama neki dan u Algoritmu. No, kako moja nikad nije gregov dnevnik citala ni na hrvatskom, nisam znala hoce li joj se svidjeti. A mala kaze da su joj teska ta slova

  4. #54
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno Što čitaju vaše 9-godišnjakinje?

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    a sad sam mu uvalila "Pirga" neka malo čita i to

    Kad se sjetim Pirga... Imali smo skolako natjecanje u 4.osnovne, a tema je bila Pirgo. Bila sam glavna :D

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče čitanja na engleskom, ne mogu si to ni zamisliti. Ima doma hrpu slikovnica na engleskom, ali uopće ih ne želi ni pogledati. I imam dojam da mu je vokabular jako slab. Ne znam ni kako postići to da čita na engleskom ako inače ima otpor prema njemu (kao školskom predmetu).
    Moja nema otpor, svidja joj se. Istina, mozda ne bi niti dosla na tu ideju da cita na engleskom da joj nisam ja ponudila, no moram je malo poticati
    Skolski engleski mi se cini malo :/
    S ovim citanjem joj se prosirio volabular, uzela sam sama i procitala s njom dva poglavlja, par puta ponovila neke rijeci i sad su joj sjele.

    Tanja, kako ti se cini ideja da mu ti citas pa da potrazite u rjecniku rijeci koje ne zna? Nadjes nesto jako jednostavno...
    Posljednje uređivanje od Anci : 18.08.2013. at 21:52

  5. #55

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa Vidi poruku

    Tanja, kako ti se cini ideja da mu ti citas pa da potrazite u rjecniku rijeci koje ne zna? Nadjes nesto jako jednostavno...
    Probali smo to već, nije htio. Tražio je od mene da mu simultano prevodim, da se ne muči
    A opet, ne želim ga forsirati, ima puno drugih zanimacija, i na hrvatskom stvarno puno čita, pa računam, naletjet će kad-tad i na engleski, i bez mojeg požurivanja... Samo me fascinira kad pročitam da ima 9-godišnjaka koji bez problema (i bez prisile) čitaju na engleskom

  6. #56
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Tanja

    Sad cu ja mozda lupiti... Zasto treba citati lektiru preko ljeta? Jel onda ne citaju poslije, tijekom godine? Moja bi sve pozaboravljala
    A imam osjecaj da joj se za dva mjeseca ne bia dalo citati opet.

    Ja se pokusavam sjetiti jesam li to radila u osnovnoj skoli... Nekako mi se cini da nisam.
    U srednjoj smo, mislim, znali dobiti popis, ali poveci. Npr. 30-ak naslova i od toga smo trebali procitati recimo 10. Onda bih citala preko ljeta jer sam htjela procitati i preko 10

  7. #57
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja sam Lei predlagala da pročita nešto od lektire preko ljeta, jer kroz godinu nema baš puno vremena za čitanje - ali ona nije htjela, kaže da će onda opet morati čitati, i da će joj biti dosadno.

  8. #58
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nama je iduća godina puna obaveza pa sam mislila da je bolje da nesto pročita prek ljeta
    pročitati će opet kad bude trebalo, ali onda će brže ići, biti će joj poznato

  9. #59

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Anci prvotno napisa Vidi poruku

    Sad cu ja mozda lupiti... Zasto treba citati lektiru preko ljeta? Jel onda ne citaju poslije, tijekom godine? Moja bi sve pozaboravljala
    A imam osjecaj da joj se za dva mjeseca ne bia dalo citati opet.

    Ja se pokusavam sjetiti jesam li to radila u osnovnoj skoli... Nekako mi se cini da nisam.
    U srednjoj smo, mislim, znali dobiti popis, ali poveci. Npr. 30-ak naslova i od toga smo trebali procitati recimo 10. Onda bih citala preko ljeta jer sam htjela procitati i preko 10
    Ma ne treba, ali meni bi bilo logično da dobiju popis preko ljeta, kad imaju i više vremena za čitanje, i lakše je nabaviti knjigu.
    A opet, možda i bolje da nije imao nikakav popis, ovako je preko ljeta čitao ono što si je sam izabrao. Imat će još vremena da se teli nad "Bijelim jelenom" (to je zimus pokušao samoinicijativno čitati, pa je odustao).

  10. #60
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    "Pirgo", joj. Kad se samo sjetim suza kojih sam na kraju prolila
    Imam ga i ja doma, mogla bih ga ponuditi. Ne znam da li da joj uz to i ponudim lekciju iz povijesti, ili to oni shvate zdravo za gotovo?

    Sto se tice citanja na engleskom: a da li oni to citaju naglas, ili u sebi? I da li odmah prevode ili ne?
    E. mi to cita naglas (jer zeli da joj eventualno ispravim izgovor), i onda odmah prevodi.

    Tanja, vjerojatno ce i sam naletjeti na nesto sto ga zanima na engleskom. Najvaznije mi se cini da to radi iz vlastite zelje i interesa.

    RE: lektira, kako vec rekoh, nasi nemaju ljetnu lektiru, ali naravno, pozeljno je da se preko ljeta cita.
    Mene pak malo smeta da nema nikakve obvezne lektire, bojim se da na taj nacin gube djecje klasike (Kaestner, Twain, itd., itd.), jer ih neke stvari za godinu dana uopce nece zanimati, pa onda nudim ja.
    Uz to naravno ulete ove "moderne" djecje knjige (tipa serija "Scarpette Rosa", "Con Valentina", Harry Potter..., itd.).

  11. #61

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Ja svojoj do sada nisam predlagala da čita lektiru unaprijed jer su imali po mjesec dana za pročitati i napisati lektiru tako da je to više nego dovoljno vremena.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa Vidi poruku
    "Pirgo", joj. Kad se samo sjetim suza kojih sam na kraju prolila
    Imam ga i ja doma, mogla bih ga ponuditi. Ne znam da li da joj uz to i ponudim lekciju iz povijesti, ili to oni shvate zdravo za gotovo?
    Ja sam mu dala i kraći povijesni uvod, odnosno pojašnjenje, jer mislim da je njima to sve predaleko da bi shvatili zdravo za gotovo. Pa mojem se miješaju Domovinski i Drugi svjetski rat (vidim kad pričamo o tome), njemu je to sve predaleko (u povijesnom smislu). Ne treba ići u detalje, dovoljno je par činjenica, a dalje ionako čita priču o dječaku i lanetu, a ne o partizanima.

  13. #63
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam mu dala i kraći povijesni uvod, odnosno pojašnjenje, jer mislim da je njima to sve predaleko da bi shvatili zdravo za gotovo. Pa mojem se miješaju Domovinski i Drugi svjetski rat (vidim kad pričamo o tome), njemu je to sve predaleko (u povijesnom smislu). Ne treba ići u detalje, dovoljno je par činjenica, a dalje ionako čita priču o dječaku i lanetu, a ne o partizanima.
    E, super. Tak cu i ja, prije nego krene s njim.

  14. #64
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja sam Lei odavno kupila Pirga na nekom Interliberu; ja sam jako voljela tu knjigu kao dijete pa sam joj ju namjeravala pročitati.
    Odustala sam nakon što sam letimično pogledala prvih par stranica - ofenziva, bombe, zbjeg i majka koja nosi mrtvog bracu bili su mi too much za nju.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam Lei odavno kupila Pirga na nekom Interliberu; ja sam jako voljela tu knjigu kao dijete pa sam joj ju namjeravala pročitati.
    Odustala sam nakon što sam letimično pogledala prvih par stranica - ofenziva, bombe, zbjeg i majka koja nosi mrtvog bracu bili su mi too much za nju.
    Je, i meni je taj početak bio prilično šokantan (zaboravila sam na te detalje od vremena kad sam ga sama čitala). Ali ovisi i o djetetu, kako će to doživjeti. Moj, kao tipični dečko, pokazuje interes za ratovanje samo po sebi, i često s tatom raspravlja o ratu ovom ili onom, pa o oružjima, i slično, a pritom obojica zaboravljaju da u ratovima ginu ljudi. Pa sam mu pomalo i namjerno ponudila knjigu koja pokazuje i tu stranu.
    Mene kod Pirga više smetaju opsežne digresije u pripovijedanju, imam dojam da se kompozicija potpuno razvodnjava u svakom poglavlju i pitam se kako dijete od 9-10 godina to uopće može pratiti. Ali možda to nije takav feler kao što se meni čini - sjećam se da sam kao dijete jako voljela i Pirga, i ostala djela Anđelke Martić, uopće nisam primjećivala to što sad primjećujem

  16. #66
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam Lei odavno kupila Pirga na nekom Interliberu; ja sam jako voljela tu knjigu kao dijete pa sam joj ju namjeravala pročitati.
    .
    i ja Pirga uzela na nekom interliberu
    u dnu je ormara, nekako mislim da ga je pregazilo vrijeme
    a i ja se sjećam kako mi se bila dopala ta knjiga, i kako sam plakala

  17. #67
    goga123 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    42

    Početno

    Mojoj je sad 10, a samim time sve više čita iako je još odavno počela.
    Sa 9 je čitala... lektire, aktualne bestselere (Prdoprah Doktora Proktora od Jo Nesboa, naprimjer) i tome slično. Guglaj pa vidi. I sestrinu knjigu iz engleskog iz 7. razreda

  18. #68
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Da ne otvaram novu temu, možda mi ovdje netko odogovori - ako su vam djeca imala lektiru Grički top u 3. razredu osnovne, da li je to podrazumijevalo čitanje cijele knjige, ili se čita samo ta jedna priča?

  19. #69

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne otvaram novu temu, možda mi ovdje netko odogovori - ako su vam djeca imala lektiru Grički top u 3. razredu osnovne, da li je to podrazumijevalo čitanje cijele knjige, ili se čita samo ta jedna priča?
    Po količini psovanja koju sam čula od kolegice na poslu prije 2 godine na račun Gričkog topa, rekla bih da je dijete moralo pročitati cijelu knjigu

  20. #70
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne otvaram novu temu, možda mi ovdje netko odogovori - ako su vam djeca imala lektiru Grički top u 3. razredu osnovne, da li je to podrazumijevalo čitanje cijele knjige, ili se čita samo ta jedna priča?
    Ne mora biti kao što tanja kaže. Različite učiteljice različito obrađuju.
    Kao i kod Stanara u slonu, netko samo tu priču, netko cijelu zbirku.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 16.01.2014. at 14:13

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •