Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Porodiljni dopust i ugovor o djelu- molim savjet

  1. #1
    naniluc avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Prigorje
    Postovi
    381

    Početno Porodiljni dopust i ugovor o djelu- molim savjet

    Ovako- trenutno koristim porodiljni dopust do 3. godine života djeteta ( curica sad ima 2 godine), no pruža mi se prilika ići raditi u jedan obiteljski dom ( socijalna radnica) - 10 sati tjedno - ugovor o djelu. Moje pitanje je - mogu li koristiti i porodiljni i ići raditi prema ugovoru o djelu? Moja savjetnica za zapošljavanje nije sigurna, a pravnica će mi se javiti tek sutra- pa ako netko zna neka se javi

  2. #2
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Za vrijeme korištenja rodiljnog / roditeljskog dopusta ne smiješ raditi, jer je ova potpora u stvari naknada za rad. Ako ćeš raditi s osnove ugovora o djelu, na njemu se vide uplaćeni doprinosi te će u kontroli HZZO-a tražiti povrat isplaćene naknade.

    U svakom slučaju, ako misliš raditi te ako te poslodavac normalno prijavi, možeš prekinuti korištenje ovog dopusta (pretpostavljam da ga koristiš kao nezaposlena osoba) te nakon 9 mjeseci početi ga koristiti kao zaposlena osoba (onda ga možeš iskoristiti do 8. godine života djeteta). U svakom slučaju još se dodatno informiraj u pravnoj službi HZZO-a.

  3. #3
    naniluc avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Prigorje
    Postovi
    381

    Početno

    Hvala! Već sam pitala u pravnoj službi i oni mi nisu dali konkretan odgovor- već su me opet poslali na HZZ - neka kod njih pitam, a oni me pak slali u HZZO i tak u krug

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    i jel krug zatvoren, očito nitko ništa ne zna?

  5. #5
    naniluc avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Prigorje
    Postovi
    381

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    i jel krug zatvoren, očito nitko ništa ne zna?
    Jedino mi je mamma san dala konkretan odgovor (iako sam i ja mislila da je to tak)- no zbunila me moja savjetnica iz HZZ-a koja me nazvala i rekla neka se javim za posao na to mjesto jer bi to "valjda" mogla ( 10 sati tjedno, ugovor o djelu), no ipak neka pitam u HZZO- na čiji sam "odgovor " čekala jedan dan- koji je glasio: "Pa valjda bi se moglo, no bilo bi dobro da se za to ne zna ( mislim, kak da se za to ne zna kad ljudi iz obiteljskog doma moraju po zakonu imati zaposlenog soc. radnika ) i da bi mi na to odgovor trebali dati u HZZ-u. I tak, ne bih baš željela ostati bez naknade.... pa ništa od posla...

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    a jel možda postoji mogućnost četvrtine rada ( polovine postoji)

  7. #7
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a jel možda postoji mogućnost četvrtine rada ( polovine postoji)
    ne.

  8. #8
    naniluc avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Prigorje
    Postovi
    381

    Početno

    Još jedno pitanjce ako može Naime, radila sam 2 mjeseca na zamjeni i tad prekinula porodiljni dopust kao nezaposlena majka, nakon toga sam tražila nastavak porodiljnog opet kao nezaposlena- imam li pravo na svo preostalo vrijeme primati naknadu ili samo do treće godine života djeteta? U rješenju imam pravo samo do treće godine.( makar za ta 2 mjeseca nisam dobivala jer sam radila)

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    a kaj nisi sad dobila poniovo rješenje i na njemu + 2 mjeseca?
    trebala bi dobiti 6mjseci+300 dana ( to nikako nije do trećeg rođendana, već cca 15 dana manje)

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    trebala bi dobiti 6mjeseci+300 dana ( to nikako nije do trećeg rođendana, već cca 15 dana manje)
    sory 900 dana

  11. #11
    naniluc avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Prigorje
    Postovi
    381

    Početno

    U prvom rješenju sam dobila 6 mjeseci pa nakon toga do treće godine života djeteta- nemam ga kod sebe jer kod svake promjene- morala sam to rješenje vratiti kako bi dobila novo jer im se nije dalo tražiti ( a nisam si iskopirala) . Sada kad sam opet zatražila dopust- najprije mi je žena rekla da sam trebala raditi barem 9 mjeseci kako bi opet ostvarila to pravo, a onda smo se našle i objasnila sam joj da ja opet tražim dopust kao nezaposlena jer sam bila samo na zamjeni. Sada sam dobila rješenje - od 18.06 do dan prije trećeg rođendana moje kćeri, a nigdje se ne spominju ona dva mjeseca. Išla sam sa tim rješenjem na Zavod gdje mi je rečeno da to pravo imaju samo zaposlene majke. Čitala sam zakon i to je tako( ali meni to nitko nije rekao kad sam prekidala dopust- svi su mi samo sa smješkom na licu govorili, pa možete se vratiti na dopust kad hoćete, ali nitko mi nije napomenuo da gubim naknadu za te mjesece) a dio o nezaposlenim mamama ne mogu protumačiti pa ovdje molim za savjet.

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    gle i meni su zaboravili jedan mjesec, kao slučajno nisu upisali, ali imam papire, pa ak mi bude trebalo baš budem tražila.

  13. #13
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj naniluc prvotno napisa Vidi poruku
    U prvom rješenju sam dobila 6 mjeseci pa nakon toga do treće godine života djeteta- nemam ga kod sebe jer kod svake promjene- morala sam to rješenje vratiti kako bi dobila novo jer im se nije dalo tražiti ( a nisam si iskopirala) . Sada kad sam opet zatražila dopust- najprije mi je žena rekla da sam trebala raditi barem 9 mjeseci kako bi opet ostvarila to pravo, a onda smo se našle i objasnila sam joj da ja opet tražim dopust kao nezaposlena jer sam bila samo na zamjeni. Sada sam dobila rješenje - od 18.06 do dan prije trećeg rođendana moje kćeri, a nigdje se ne spominju ona dva mjeseca. Išla sam sa tim rješenjem na Zavod gdje mi je rečeno da to pravo imaju samo zaposlene majke. Čitala sam zakon i to je tako( ali meni to nitko nije rekao kad sam prekidala dopust- svi su mi samo sa smješkom na licu govorili, pa možete se vratiti na dopust kad hoćete, ali nitko mi nije napomenuo da gubim naknadu za te mjesece) a dio o nezaposlenim mamama ne mogu protumačiti pa ovdje molim za savjet.
    zaposlena majka ima pravo ISKORISTITI roditeljski dopust do navršene 8. godine života djeteta i to: odjednom (pa bi završilo negde sa navrešenom 3. godinom života tog trećeg djeteta) ili u prekidima (ali ne dalje od 8. godine života djeteta) i to ne više od 2 puta godišnje svaki put sa najmanje 30 dana potpore

    ako si nastavila koristiti roditeljski dopust (kao nezaposlena osoba) onda ga imaš pravo samo iskoristiti do 3. godine života (trećeg) djeteta. to što si u međuvremenu dopust prekinula radi zaposlenja - tvoje je zakonsko pravo, no s obzirom da na poslu nisi provela 9 mjeseci, mogla si nastaviti koristiti roditeljski dopust SAMO kao nezaposlena osoba i to iskoristiti završno sa navršenom 3. rođendanom djeteta i neovisno o tome koliko ti je još preostalo dopusta koji nisi iskoristila zbog (privremenog) zaposlenja.
    Posljednje uređivanje od mamma san : 22.07.2013. at 12:53

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2013
    Postovi
    107

    Početno

    Evo nešto o ugovoru o djelu i porodiljnom dopustu što sam upravo našla na nekoj stranici:

    Zakon o rodiljskim i roditeljskim potporama i ugovor o djelu
    Iako Zakona o rodiljskim i roditeljskim potporama ne definira mogućnost rada korisnika/ca potpora temeljem ugovora o djelu, u praksi je zauzeto stajalište da za isto nema zakonske zapreke. Rodilja koja od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje prima naknadu za rodiljni dopust, za isto razdoblje kod poslodavca može ostvariti primitak koji se oporezuje kao plaća. Međutim, ukoliko je riječ o poslu koji rodilja inače obavlja kao redovno zanimanje, za obavljanje honorarnog posla iste vrste, potrebna je dozvola poslodavca. Isto tako, nijedan propis nije povrijeđen ako rodilja u razdoblju korištenja prava na rodiljni dopust od nekog drugog isplatitelja ostvari primitak od drugog dohotka ili od autorskih naknada. Naime, osobe kojima je omogućeno korištenje prava na rodiljni dopust moraju to pravo koristiti ispunjavajući svrhu zbog koje im je ono omogućeno. Ukoliko bi Centar za socijalnu skrb, utvrdio da roditelj za vrijeme korištenja prava na rodiljni dopust obavlja posao temeljem ugovora o djelu te time grubo zanemaruje roditeljska prava i dužnosti, tada bi takav korsinik/ca mogla izgubiti navedeno pravo. Zaključno, korisnik/ca rodiljnih potpora može raditi, ali u granicama koje ne narušavaju njenu/njegovu roditeljsku dužnost.
    Nataša Novaković, dipl. iur., pravna savjetnica glavnog direktora

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    moj muz cijelovrijeme roditeljskog dopusta ima ugovor o djelu. nije mi palo na pamet da bi to moglo biti upitno

  16. #16
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    podižem temu
    imam dvije male isplate kao "drugi dohodak" ove godine, dok sam bila na porodiljnom, na autorski ugovor

    i sad ne znam šta da radim sa prijavom poreznoj, da li da to prijavljujem ili ne. Ima li tko kakvih iskustava?

  17. #17
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,635

    Početno

    Tangerina jel ima poreza na te isplate? Zaboravila sam. Mislim da svakako trebas predat, odnosno tebi se isplati jer ako si radila koji mj onda imas pravo na povrat poreza sigurno

  18. #18
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    podižem temu
    imam dvije male isplate kao "drugi dohodak" ove godine, dok sam bila na porodiljnom, na autorski ugovor

    i sad ne znam šta da radim sa prijavom poreznoj, da li da to prijavljujem ili ne. Ima li tko kakvih iskustava?
    prijavi, ja sam za 2013 godinu dobila povrat jer sam 11 mjeseci bila na RD i nisam iskoristila sav neoporezivi dio
    najbolje ti je ukucati u onaj link pa ćeš odmah vidjeti
    http://www.poslovni.hr/tips-and-tric...FcsBwwodW1cA8A

  19. #19
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    porodiljni je pošteda od posla
    ne možeš raditi honorarno ako dobivaš naknadu za poštedu od posla

  20. #20
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    porodiljni je pošteda od posla
    ne možeš raditi honorarno ako dobivaš naknadu za poštedu od posla
    kad si na porodiljnom, progledaju kroz prste....jako kontroliraju komplikacije i onda nema švercanja

  21. #21
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja osobno ne bih riskirala hoće li službenica na poreznoj odlučiti želi li mi ili ne želi progledati kroz prste, ovisno kak se tog jutra probudila

  22. #22
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Malo podizem. Jel ovo znaci da ukoliko sam na rodiljnom (i/ili roditeljskom) ne mogu nista raditi na osnovu Ugovora o dijelu?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Malo podizem. Jel ovo znaci da ukoliko sam na rodiljnom (i/ili roditeljskom) ne mogu nista raditi na osnovu Ugovora o dijelu?
    Ja sam radila, nitko me ništa nije pitao.

  24. #24
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    Podizem temu sa malo preformuliranim pitanjem: ako sam korisnik prava rada sa SRV (blizanci) mogu li honorarno tu i tamo odraditi neki poslic na ugovor o djelu?

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    meni je logički da imaš pravo jer imaš srv , ali svakak pitaj i mjerodavnije

  26. #26
    legal alien avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    816

    Početno

    thx jele. moram otic do pravne sluzbe hzzo-a da dobijem nesto crno na bijelo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •