Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Znaju li vasi 4-godisnjaci prepricati pricu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno Znaju li vasi 4-godisnjaci prepricati pricu?

    Bas sam neki dan skuzila da moja 4-godisnjakinja ne zna prepricati pricu koju je cula mali milijon puta. Ne znam jel to za ovu dob uobicajeno ili bi vec trebala to bit u stanju?

    Npr., pricu o Snjeguljici obozava i cesto ju pricamo, ali kad joj je baka rekla nek joj isprica, nije znala. Tako ni druge, dok recimo kad joj mi pricamo nema sanse da koji dio preskocimo jer odmah upozorava. Bas me zanima kako druga djeca te dobi prepricavaju price! Inace ima mastu i prica neke svoje (kratke) pricice...

  2. #2
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    H. mi je tu najbolji, prepričava ih jo od tri godine. Ali on uvijek nešto prepričava.

    E. (sad će u školu) prepričavanje priča ne voli, nisam ga nikad uspjela dobit da on meni priča. Kad bi i htio, mislim da bi je ispričao u dvije rečenice.

    Štajaznam, meni to nije zabrinjavajuće. Bitno je da kuži i prati.
    A jel priča po slikama? Moji to nikad nisu htjeli.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ne voli ni ona pricati po slikama, nema bas strpljenja. Prati kad joj mi pricamo jako dobro, ali bas me zanima kad bi trebala biti sposobna sama prepricati pricu/predstavu/crtic.

  4. #4
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    moj zna ali on to ukratko. najviše voli 3 praščića i nju zna napamet, ove druge skrati na par rečenica. ma ne bih se ja time zamarala, ovisi koje dijete što voli. imamo par vršnjaka oko sebe, neki znaju slova, neki aute, neki uredno bojaju.... moj zna par vrsta automobila koje MM voli i priče, ovo drugo ga uopće ne zanima.

  5. #5
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    To bi trebalo znati dijete prije škole, tako da se nemoj zabrinjavati rano je još za to, inače neka djeca tek progovore s 2,5 - 3 godine, pa nemožemo baš od 4 godišnjaka očekivati da samostalno prepriča priču (iako sigurno ima i takvih)

  6. #6
    Onavi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Lokacija
    Na moru
    Postovi
    357

    Početno

    Sve to ovisi od diteta do diteta...netko je spretan u ovome netko u onome.
    Moj ivano ( 3god ) zna prepoznat oko 70 super heroja, 36 marki auta, zna engleski, prepričava priče...al je zato dosta truntav za penjanje_boji se skočit sa malo poveće skaline...
    Posli kad krenu u školu svi sve znaju...prije ili kasnije svako dite savlada svakojake vještine.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ma nije da ja nesto brinem, samo sam primjetila pa se iznenadila jer je cura inace vrlo elokventna. Cisto me zanima kad se razvija ta vjestina/sposobnost. Hvala na vasim iskustvima

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nije da ja nesto brinem, samo sam primjetila pa se iznenadila jer je cura inace vrlo elokventna. Cisto me zanima kad se razvija ta vjestina/sposobnost. Hvala na vasim iskustvima
    Stigne naučiti...

    Pričanje po nizu slika traži se u školi u prva dva razreda sigurno, a možda čak i u trećem, tako da nije cura nikamo zakasnila.

  9. #9
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Moj je od onih koji ništa ne rade na zahtjev, recimo da ja sad kažem "ajde mi ispričaj tu priču" ili "izrecitiraj pjesmicu", nema šanse. Mislila bih da ništa ne zna da ga ne čujem krišom dok se igra, onda igračke međusobno prorađuju sadržaje iz slikovnica, crtića i stvarnog života.
    ali sam se neki dan iznenadila kako mi je lijepo prepričao što je sve radio dok sam bila na poslu, lijepo po redu, potpuno suvislo. Mislim da mu ni tata ne bi znao tako dobro prepričati svoj dan

  10. #10
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Bas sam neki dan skuzila da moja 4-godisnjakinja ne zna prepricati pricu koju je cula mali milijon puta. Ne znam jel to za ovu dob uobicajeno ili bi vec trebala to bit u stanju?

    Npr., pricu o Snjeguljici obozava i cesto ju pricamo, ali kad joj je baka rekla nek joj isprica, nije znala. Tako ni druge, dok recimo kad joj mi pricamo nema sanse da koji dio preskocimo jer odmah upozorava. Bas me zanima kako druga djeca te dobi prepricavaju price! Inace ima mastu i prica neke svoje (kratke) pricice...
    Moja mala zna, od kad je imala 2 i pol godine.....i to vrlo detaljno. Sada ima tri i pol. Međutim, ne želim te ovime izbedirati, jer moja mala ne zna uloviti loptu ni za lijek, spuštanje niz stepenice još uvijek ide vrlo polagano i nespretno. Kad dođemo u park umjesto da se ode igrati, ona traži (na moja nuđenja da se ljuljamo, trčimo, poigramo s djecom...) da sjednemo na klupicu i pričamo priče....i tako....svako dijete je malo nadarenije za nešto, rekla bih

  11. #11
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    ...svako dijete je malo nadarenije za nešto, rekla bih
    I ja tako mislim. I s vremenom i ono sto im nije islo najbolje ili jako lose savladaju do nekog optimuma ( naravno, ako se radio zdravoj djeci)

  12. #12
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je od onih koji ništa ne rade na zahtjev, recimo da ja sad kažem "ajde mi ispričaj tu priču" ili "izrecitiraj pjesmicu", nema šanse. Mislila bih da ništa ne zna da ga ne čujem krišom dok se igra, onda igračke međusobno prorađuju sadržaje iz slikovnica, crtića i stvarnog života.
    Isto tako i moj najstariji. Prepricati ce nesto kada on to zeli, kada je od volje. Onda uzme slikovnicu, lista, gleda slike i prepricava svojim rijecima (ponekad i ubaci neku recenicu koja je tocno tako napisana, a on ju je zapamtio) ono sto sam mu ja procitala.
    A kada ga promatram u igri, a da on ne zna da ga gledam, ostanem zacudjenja koliko toga je zapamtio iz nasih razgovora ili dogadjaja pa to reproducira u igri s igrackama.
    Inace ih volim tako promatrati dok se opusteno igraju, puno toga saznam

  13. #13
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Bas sam neki dan skuzila da moja 4-godisnjakinja ne zna prepricati pricu koju je cula mali milijon puta. Ne znam jel to za ovu dob uobicajeno ili bi vec trebala to bit u stanju?

    Npr., pricu o Snjeguljici obozava i cesto ju pricamo, ali kad joj je baka rekla nek joj isprica, nije znala. Tako ni druge, dok recimo kad joj mi pricamo nema sanse da koji dio preskocimo jer odmah upozorava. Bas me zanima kako druga djeca te dobi prepricavaju price! Inace ima mastu i prica neke svoje (kratke) pricice...

    Da li misliš da ne zna prepričati, ili ponoviti priču? Ponavljanje je mehanika, prepričavanje je već... dosta naprednija stvar. Jel pjevate pjesmice? Zna li tekstove pjesmica? Npr kada počneš pjevati neku pjesmicu, ali ne iz početka... Ok, ovo nije mjerodavno baš, ali nije da apsolutno nema veze )

  14. #14
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Zna.
    Inače mi to radimo (a meni se često ne da pričati pa to radimo i zbog mene, ne samo njih ) tako da navečer u krevetu svatko mora ispričati jednu rečenicu, jedan dio priče.
    Tako ja počnem sa bila jednom jedna djevojčica..., onda nastavi jedno pa onda drugo dijete.
    Da ne bi ispalo čisto ponavljanje napamet (a nikad ne bude isto, vidi se jel naučeno kao pjesmica il je baš prepričavanje), modificiramo, mijenjamo imena, boje kapice, postavljam pitanja tipa što je crvenkapica imala u košari, a što bi on/ona htio da je u košari, od čega boluje baka... I tako.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    289

    Početno

    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    Moja mala zna, od kad je imala 2 i pol godine.....i to vrlo detaljno. Sada ima tri i pol. Međutim, ne želim te ovime izbedirati, jer moja mala ne zna uloviti loptu ni za lijek, spuštanje niz stepenice još uvijek ide vrlo polagano i nespretno. Kad dođemo u park umjesto da se ode igrati, ona traži (na moja nuđenja da se ljuljamo, trčimo, poigramo s djecom...) da sjednemo na klupicu i pričamo priče....i tako....svako dijete je malo nadarenije za nešto, rekla bih
    tako i moja od 3 i pol, stalno brblja kao velika, prepričava detaljno, čak se pravi da čita pa se još više trudi, ali npr. crta koma jer ja nikad to nisam poticala. neki dan je napokon uspjela sunce koje je relativno ličilo na sunce vjerojatno je dosta u karakteru, ali i roditeljskim afinitetima

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Evo javljam da moja curka, sad 4g3mj, sada zna prepricati pricu. Kad kazem prepricati, mislim bas na to, ne da ponavlja recenice koje joj mi citamo napamet, nego ono, kad ju baka pita sto se desilo Snjeguljici, da zna ispricati osnovno.
    Valjda joj je trebalo kliknuti

  17. #17
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    meni je uciteljica rekla da to uce u trecem osnovne i da se ne trebam oko toga zabrinjavati.

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Evo javljam da moja curka, sad 4g3mj, sada zna prepricati pricu. Kad kazem prepricati, mislim bas na to, ne da ponavlja recenice koje joj mi citamo napamet, nego ono, kad ju baka pita sto se desilo Snjeguljici, da zna ispricati osnovno.
    Valjda joj je trebalo kliknuti
    Pa naravno! To ti je isto kao učenje hodanja ili govora - ne savladaju sva djeca to sa 12 mjeseci okruglo, nekima treba manje, drugima puno više. Isto je i s prepričavanjem. Lijepo je leonisa rekla - to je gradivo nižih razreda osnovne škole, pa se uopće ne treba zabrinjavati ni jedan roditelj čije dijete to ne čini. Obično djeca ili prvo savladaju motoriku (pa s 4 godine voze bicikl i skaču preko štrika) ili govor (pa s 4 godine prepričavaju priču, ali nemaju pojma o rolama, biciklu itd.) S vremenom jedni i drugi savladaju sve, a tako i treba biti.

  19. #19
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    cak i u samoj motorici ima finesa- recimo mojoj mladjoj fina motorika ide perfektno, u rangu je nekih dvogodisnjaka, dok u gruboj kasni. tako je i sa govorom, mozda ima ogrovam fond rijeci u vokabularu i pravilno izgovara sva slova, koristi "napredne" rijeci, ali ne zna prepricati pricu.
    i ne treba se zabrinjavati.
    dokle god kuzis da pricu razumije (da ju slusa s razumijevanjem, da gleda crtic s razumijevanjem, da cita s razumijevanjem, sve je ok.)
    a prepricavanje, prosiren i skracen sadrzaj na programu je u trecem osnovne.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Ma nisam ja bila zabrinuta, samo iznenadjena, kad mi je mama na to skrenula pozornost (ja ju nikad nisam pitala da nesto preprica, nije mi palo na pamet....). Nemam bas s kim usporediti pa me zanimalo

  21. #21
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    X
    Moj moj stariji sin je vozio bic bez pomocnih sa 3.5god a kcer ga je u vokabularu presisala kada je imala 3 a on 5.ona prepricava bez problema a on se je i na pocetku skolovanja borio s tim

    Poslano sa mog GT-I8190N koristeći Tapatalk 4

  22. #22
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    i moj ima 3 i prepričava bez problema
    vidim da pušta ia mašti na volju
    al opet, ne bih se brinula ni da još to ne zna
    jednostavno, djecu ne zanimaju iste stvari pa stavljaju u drugi plan to što im nije 'bitno' i nauče kasnije

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •