Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 75 od 75

Tema: Kako rjesavate svadje medju djecom

  1. #51
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,255

    Početno

    Dok mlađi sin nije napunio 3 godine, razdvajala sam ih jer nisu imali kriterije što je kod svađe i tučnjave opasno, a što ne...
    Dok su bili manji, vrhunac užasa bilo je dohvatiti brata za uši i bam njegovom glavom o zid (mali koji je dugo bio mrgud i agresivac; velikom nikad nije tako nešto palo na pamet, ali on je bio cvilidreta u vrtićkoj dobi).

    Kasnije je nekako to sve zamrlo i prestalo zapravo prilično rano. Baš se pokušavam sjetiti - dugo se nisu svađali. Doseg "netrpeljivosti" im je čarkanje i itna durenja oko svakodnevnih obveza (tko je na redu za odnijeti smeće) ali sve u svemu - kao kod apri, češće stvaraju savez i ne daju meni da galamim na bilo koga od njih. Tako se ponašaju i inače - čuvaju jedan drugome leđa, a odavno su se naučili izboriti sami za sebe, svatko na svom području i na svoj način. S druge strane - susjedovi klinci su se znali užasno bučno svađati, čak i fizički nasrtati + lupati vratima tako da su štokovi ispadali sve do kraja srednje škole, a onda je falabogu prestalo. Kod mene to ne bi prošlo ni u puno ranijoj dobi - ne zbog njih nego zbog mene. Mislim da bi sankcije bile...svakakve. Srećom, nas je to mimoišlo.

  2. #52
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Brat i ja smo se isto klali kao klinci. Točno se sjecam kad je jedna mamina frendica rekla da ne zeli drugo dijete kad nas vidi lol
    On je stariji pa me nije smio tući, nego bi samo trpio kao Apricotina kcer..vratio bi on meni na druge, maštovitije načine
    Bio je to neki love/hate odnos..kad smo bili u nekoj neprilici, držali smo se zajedno, odani ful..ili kad bi se nesto dogodilo..sjecam se kad sam jednom na moru pala i jako se rasjekla, brat je plakao kao mala beba, srce moje malo..
    Kasnije, kad sam ja bila pred kraj osnovne skole, nestao je onaj hate i ostao samo love..i tako je dan danas..jako smo povezani

  3. #53
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Brat i ja smo se prvi put posvadjali u odrasloj dobi. Zato mi ti nasrtaji sto verbalni sto fizicki idu toliko na zivce.
    Kod nas L pokusava gnjaviti A, uvijek poksava iskamciti ono sto A, kao 4 godine stariji moze. Onda ga A izvrijedja, kao Trinini. Onda se L okrene mladjem bratu pa ga malo nagazi, onda V krene cviliti i onda opet sve u krug.

  4. #54
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Apri, kod nas gotovo identično.
    Zato i kažem, nema tu problema, jednostavno razlike u karakteru. Budimo realni, s nekim ljudima se možemo uskladiti, s drugima ne možemo a braća i sestre do neke dobi moraju živjeti skupa. I djeca još nemaju razvijenu tu vrstu tolerancije a i drugačiji su odnosi. Ok, i mnogi odrasli imaju taj problem :kez:
    Mene to ne opterećuje ( jer iznutra znam da je sve ok), iritiraju me cviljenja, kukanja i naricanja. Kao da smo u grčkoj tragediji.

  5. #55
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Daaa, cviljenje i ono kad svaka recenica zapocinje s "maaamaaaa"

  6. #56
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    To da se djeca medjusobno vole i medjusobno stite kad se ne tucu, uopce nije upitno. Volili smo se, a i stitili i brat i ja. A ni to da su van kuce to sasvim druga djeca. Nista to ne znaci da im sva ta tuca nije previse. A mozda i stvarno nije. Rekoh, ja to govorim iz osobnog loseg iskustva koje je sigurno gore od ovog tu napisanog, i ne zelim uopce implicirati da je to nesto takvo. Al mislim da u svakom slucaju treba vidjeti kako se djeca osjecaju, i koliko ih smeta takav medjusobni odnos, i bilo fizicki, bilo verbalni udarci.

  7. #57
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Pa mojima smeta, ali im ne pada na pamet niti razdvojiti se, niti doći meni da riješim nesuglasicu. (Dođu kukati). Također sve tri misle da su apsolutno one u pravu i uvijek oštećena strana :kez: (Moja opažanja su da se ravnomjerno raskusuravaju).
    Ok, kod nas je dodatna poteškoća i tri obitelji i djeca koja su u nekim danima "protočna" (malo su dolje gdje su baka i djed, pa možda malo gore kod šogora i šogorice i uglavnom kod mene).
    Sad sam opet u moderatorskoj fazi i dobro je.

  8. #58
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Dodajem da se puno grlimo, ljubimo, mazimo... (i ja s njima i one međusobno) no svejedno. kao što rekoh, ne zamaram se, samo da prestanu cvilit i cendrati. Kad to prestaje?

  9. #59
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,255

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa Vidi poruku
    Dodajem da se puno grlimo, ljubimo, mazimo... (i ja s njima i one međusobno) no svejedno. kao što rekoh, ne zamaram se, samo da prestanu cvilit i cendrati. Kad to prestaje?
    Kod mojih je prestalo kako je koji krenuo u školu - jednostavno su imali pametnijeg posla. A ja se pitam jesam li ih trebala više opteretiti i zaposliti i prije (naći još dodatnih aktivnosti, očito samo atletika i jezična grupa nisu bile dosta). Pokušavam se sjetiti je li bilo u step funkciji - kod starijega da, baš tako. Kod mlađega nije išlo baš tako jednostavno (ali on je imao neke svoje dodatne frustracije koje smo rješavali u Suvagu i kod Tanje Sever) i definitivno je prestalo kad smo ga upisali u glazbenu školu. Očito je našoj djeci trebalo više sadržaja, nečega čime su se mogli baviti i što im je ispunjavalo dane. Da li to vrijedi za svu djecu - ne znam ali lako bi moglo biti...

  10. #60

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Između mojih cura je razlika 2g7mj, tuku se u zadnje vrijeme.

    Kad je mala cura imala oko 2 god, onda se nisu ni igrale toliko skupa ni tukle. Starija cura je jako pažljiva bila prema seki i nikad ju ne bi udarila, a mala je po karakteru temperamentnija, borbenija i eksplozivna, pa kad je došla u dob da se mogu više igrati, više je i sukoba.

    U početku je mala bila ta koja je tukla, pa smo rekli P. da ne smije dati da ju mala seka tuče. Ona joj vrati ali puno slabije. A maloj je udarac prva reakcija, kasnije sve ostalo, i grebe, grize, čupa. Velika cura ima dugi jezik i u stanju je izgovoriti svakakva sranja da ju isprovocira, pa završi s ogrebotinama do krvi.

    Inače se obožavaju, stalno se grle i govore jedna drugoj "ljubavi moja". Čula sam kad su bile same u sobi da je velika cura rekla maloj "volim te od rođenja" <3

    Jedan dan su se mlatile na krevetu, kad sam došla u sobu i viknula nek prestanu, a P. mi odgovori: Daj, mama, pusti nas. Kaj ne vidiš da su to borilačke vještine?

  11. #61
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,306

    Početno

    Podižem ovu temu a kasnije se javim...

  12. #62
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kod nas je sve isto kao u postu iz 2013, osim što je A izašao sa scene, a S ušla na scenu kao najmlađa. Sad V gnjavi L, a po potrebi nagazi S. I dalje većina rečenica počinje s Maaamaaaa, cviležnim glasom.

  13. #63
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    kako mi ovo promaklo...

    6 godina razlike, nadam se da se vole. iako nemam nekakvo realno uporište za tu tvrdnju.

    osim osobnog iskustva.

    sestra i ja, 5 godina razlike, postale bliske kad je ona krenula u srednju školu. dakle, ona 15, a ja 20. do tada, katafakingstrofa.

    sad smo super.

  14. #64
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,306

    Početno

    Moji 2 god.razlike. igraju se zajedno max.5min u miru i razgovoru ali onda dreka....uglavnom stariji otme mladjem igracku pa se ovaj pocne derati ili braniti, čupati i bori se...starijeg i lupi pa ovaj vrati i onda urlaju oboje: on je mene prvi, ja sam njega, ja nisam....to je prestrašno. U vrticu npr se uopce ne igraju zajedno ili skroz rijetko nedavno mi tete rekle da su se posvadili i potukli...suze oboje.

    Nekad ih pustim ali rijetko. Uzimam igracku, razdvajam ih. Ako nije igracka u pitanju onda stariji doslovno gnjavi mladjeg nekim pjesmicama rugalicama tipa....ispale ti gace mu pjeva ili ti si placko i sl. A mladji urla nisaaam nisaaam...mamaaaa on me zezaaaa i tuliiii tuliiii a stariji uziva.

    Nekad i nakon razdvajanja stariji nastavlja uh...borbe svakodnevne

  15. #65
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Probaj ih razdvajati, slati starijeg na mirnu stolicu kad izaziva i sl. Al ne mogu te utješiti baš da je to nešto efikasno. Kod mene nije nikad bilo.

  16. #66
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,255

    Početno

    Iz perspektive od nekoliko godina - moji su si dobri. I dalje se povremeno čarkaju (što je normalno kod teen generacije) ali u biti, točno znaju u čemu im brat može pomoći, pa to i koriste. Nema zločestoće i podmetanja. Ako jedan ide na put, drugi će mu posuditi svoj akumulator za mobitel. Ako jedan ne stigne npr. isprazniti suđericu jer se sprema na bazen, drugi će to učiniti za njega, uz dogovor da idući dan bude obrnuto. Dok su bili manji, trebalo je tu dosta moderiranja, ali nekako je sve to pomalo prestalo.

    Imaju svaki svoje društvo, svoje interese, svoje preokupacije, a možda je to i razlog zašto baš ne dolaze često u sukob. Najčešći izvor prigovaranja je naš stav prema jednom ili drugom, he he he... Tu nema pomoći.

    Mlađi sin je mlađi i ništa se tu ne da učiniti. On uvijek naslijedi hlače i košulje (i često to ne želi nositi uz obrazloženje "ta košulja izgleda kao nešto što bi L. nosio, nije moj stil).

    Stariji sin je stariji i često ga dopadne veća odgovornost za štošta.

    Mlađi pak "buši rupe" na drugim mjestima, on je društveniji i više voli izlaske, pa lomi roditeljske barijere na neočekivanim mjestima.

    I moram priznati da se bolje slažu dok roditelja nema u blizini.

    Dodatak: nemam nikakav pametan savjet, jer previše toga ovisi o karakteru djece - nisam ja zaslužna zato što su ovi moji našli svoj način komunikacije, barem ne u velikoj mjeri
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 14.06.2016. at 15:18

  17. #67
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Mi smo valjda raritet, moja djeca se jako dobro slažu i zapravo rijetko svađaju. Dokad vidjet ćemo..

    Malome (uskoro 5 god) je mala uzor, a mala (7 god) je dijete za poželit i s njom se uvijek sve moglo dogovorit. Sretna sam što mu je ona uzor

  18. #68
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    starijeg m toliko nervira da bi ju najrađe klepao stalno. a kako je puno jači, klepa ona njega. i to ne baš malo, jaka je i ona. a on nju provocira riječima. oboje su zlostavljani. on fizički, a ona psihički. na momente me to muči i mislim si kako to ne može biti zdrava sredina za odrastanje, a onda me nekako prestane mučiti, ne znam.

    naravno da mi sve to prekidamo, ja glumim suca, pa tko je u pravu, a tko nije u pojedinoj svađi, urlam da se smire i tako. iz dana u dan.
    dok su skupa. što nije puno. čak štoviše, jako je malo. al opet dovoljno da se posvađaju.

    jedino kad vidim tračak ljubavi je kad je nekome nešto. onda su iskreno zabrinuti. i j, koji je ful odgovoran, u školi je uvijek na odmoru imao jedno oko na njoj, jel sve ok, jel ju tko zeza, jel radi neke pi*darije i sl.

  19. #69
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    moji su 2 i 7 godina
    i ustvari su mi te njihove svađe novi teren
    donedavno su bili dva odvojena svijeta
    a sada, kao i vole se igrat zajedno, ona gleda u njega ko u boga, ko u crtićima kad ga vidi oči joj se u srca pretvore
    on..a kaže da je voli ali vidi se da mu nenormlano ide na živce. i to samim svojim postojanjem. pa joj non stop nešto prkosi, ko fol u igri, ali bezveze, tipa uzme joj ruku ili nogu i ne da da se miče. Kad ona nešto uzme, isti čas to želi, i napravit će sve što može da joj to uzme. mislim da tek kad ona malo više počne pričat saznat ćemo koliko joj pi*?=?=ja čini, jer uglavnom to bude kad mi ne gledamo.

    i nisam sigurna koliko se uopće trebam petljati, treba li to biti nešto što ću ja regulirat ili da ih pustim da imaju svoj odnos i da se bori svatko za sebe. Pretpostavljam da treba biti i jednoga i drugoga, ali još ne znam gdje je (moja) granica.
    jer primijetila sam da ima situacija koje meni izgledaju kao da on nju maltretira, ali ona u biti uživa u toj igri, samo meni sa strane ne izgleda fer

  20. #70
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,255

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Moji 2 god.razlike. igraju se zajedno max.5min u miru i razgovoru ali onda dreka....uglavnom stariji otme mladjem igracku pa se ovaj pocne derati ili braniti, čupati i bori se...starijeg i lupi pa ovaj vrati i onda urlaju oboje: on je mene prvi, ja sam njega, ja nisam....to je prestrašno. U vrticu npr se uopce ne igraju zajedno ili skroz rijetko nedavno mi tete rekle da su se posvadili i potukli...suze oboje.

    Nekad ih pustim ali rijetko. Uzimam igracku, razdvajam ih. Ako nije igracka u pitanju onda stariji doslovno gnjavi mladjeg nekim pjesmicama rugalicama tipa....ispale ti gace mu pjeva ili ti si placko i sl. A mladji urla nisaaam nisaaam...mamaaaa on me zezaaaa i tuliiii tuliiii a stariji uziva.

    Nekad i nakon razdvajanja stariji nastavlja uh...borbe svakodnevne
    Trebaju dorasti.

    Kad pogledaš moje stare postove - vidjet ćeš da je bilo isto. Moji su znali jedan drugog ozbiljno mlatiti u dobi od 3-4 godina, zapravo mlađi je temperamentniji, a stariji je miroljubiv ali se branio.

    Ja sam koristila ovo boldano - davala sam im doma zanimacije koje su svakom pojedinačno bile zanimljive. Jedan je svirao, a drugi crtao. Jedan je razvlačio kabele, a drugi kutiju s alatom. Jedan je dobio mikser, a drugi usisavač.

    Kad razmislim, u ono vrijeme nisu u kući bila tri računala i tablet i četiri mobitela, nego jedno jedino računalo, pa je oko toga znalo biti natezanja. Budući da nismo dali da bulje predugo, kuhinjski timer je rješavao stvari.

    Ali sve u svemu, nekako nisu jedan drugom jako gazili po prstima. Danas se znaju prepucavati tko će prvi(ili zadnji) u kupaonicu i moram dooobro razmisliti da se sjetim takvih primjera. Nekako je sve došlo na svoje mjesto. Bez nekih posebnih intervencija, osim ovoga što sam napisala - dok su bili mali, puno sam se trudila da svakome nađem doma zabavu po mjeri i bez preklapanja. Naravno, neke stvari smo radili zajedno (zimnica, kopanje po cvjetnjaku, uređivanje garaže, krečenje) pa su s vremenom našli način komunikacije koji im paše.

  21. #71
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    tang, moji su isto otprilike počeli u toj dobi.
    i isto sam se osjećala, žao mi bilo nje, i baš tih očiju, ko u tortu u njega gleda.
    ma i danas.
    a on okrutan. tako se bar meni činilo. sad mi se manje čini jer i ona njega zahebava, al svejedno. eto, nije prestalo. ja kao i ti, još uvijek ne znam što da o tome mislim, odnosno malo jedno, malo drugo.
    a granica je uglavnom vezana uz decibele buke koji prozvode, kad pređu određeni broj onda zaurlam i ja i onda je mir :D

  22. #72
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    cvijeto, pamtim tvoje "ljubav traje dok mlađe ne prohoda i ne progovori"
    srećom je B kasnije progovorila

    spašava nas što M.-ovi prijatelji iz ulice obožavaju B i misle da je strašno slatka i žele se igrat s njom, pa sad kad je skužio da mu ona diže street cred malo mu je draža

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Svadje rjesavam najcesce ovisno o raspolozenju :D
    Zapravo, najvaznije su mi dvije stvari, da nema psovki i ponizavanja i da ne zovu mene da rjesavam spor :D
    Vikanje, mlacenje, otimanje, to mi nis ne smeta jer to smatram zdravim i normalnim dijelom djetinjstva.
    Najcesce su ipak u dobrim odnosima, kad jedno ode u trgovinu, kupi slatkise za sve troje, cuvaju jedno drugom ledja u vrticu i u drustvu, cesto dijele igracke, pomazu si...
    Ne mogu se pozaliti.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    24

    Početno

    Prvo idu na razdvojeno "hlađenje", a onda pričamo o tome zbog ćega je došlo do svađe i kak se ona mogla izbijeći i naravno moraju se ispričati jedno drugom zbog toga što je bilo. Funkcionira jer smo već u fazi kad ide prema konfliktu same se razdvoje i kažu- idemo se ohladit i onda dođu da me obavijeste svaka o svojoj verziji događaja i na kraju iskomuniciramo ne tko je kriv nego kak se to moglo izbijeći i vjerujte mi predivno je kad vidite da djeca shvaćaju da je korisnije razgovarati hladne nogo planuti vruće glave i kad to prakticiraju

  25. #75

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Kod nas je treci provokator i drama queen. I s obzirom na njegov karakter situacija i nije tako losa.
    I ja sam evoluirala pa dopustam medusobno koskanje bez ikakvih posljedica. Ono dok nema krvi rijesite to sami. I kolikogod ludo zvucalo cini mi se djelotvornije nego stalno razdvajanje ili mirenje. Naravno samo medu drugim i trecim jer najstariji ne sudjeluje. Ponekad nemam strpljenja pa tad saljem jednog u sobu a drugi ostaje samnom u boravku. Meni je sad najveci problem kako ih naucit da budu tiho deset minuta kad najmladi zaspe bez da dvadeset puta opomenem. To me dovodi do ludila... Ono mali ima dva mjeseca i ja vec dva mjeseca objasnjavam da kad maleni zaspe prije rucka ili navecer moraju biti tiho. I onda za trideset sekundi netko drekne Pucaj ili Daj ili nesto slicno. I da se razumijemo moraju biti tiho samo deset minuta...ne cijelo vrijeme dok brat spava...To ce valjda naucit kaf mali nauci zaspat uz povremene uzvike...

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •